Αποστολέας Θέμα: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ  (Αναγνώστηκε 13349 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
"ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« στις: 06/12/16, 11:03 »
Καλημερίζω την πολύ 'θερμή' παρέα. Λέγομαι Γιώργος, μένω στην Καλλιθέα της Αττικής.
Προσπαθώ, στο Ωδείο της Καλλιθέας, να θυμηθώ ή/και να μάθω, όσα δεν μου έμαθε κάποιος αχαρακτήριστος 'δάσκαλος' όταν ήμουν παιδάκι. Η ηλικία μου, τώρα είναι 57, είμαι γεννημένος 1η Ιουλίου του 1959.
Εννοείται ότι αναφερόμαστε σε ακουστική κιθάρα!

Είδα στο Internet σε διάφορα κομμάτια, Ελληνικά και Ξένα, να παίζονται κάποιες συγχορδίες (? ), οι οποίες έδιναν ήχο SOLO και Συγχορδίας μαζί!!!

Αν υπάρχει κάτι τέτοιο, θα το ήθελα για το τραγούδι, που αναφέρω στον Τίτλο... Το "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" της Χάρις Αλεξίου.
Επίσης, θα ήθελα ρυθμό, και ό,τι πληροφορίες -εννοείται ό,τι- μπορείτε/επιτρέπεται να μου δώσετε.


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας, και τις όποιες ανταποκρίσεις σας

Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #1 στις: 06/12/16, 11:37 »
Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα από αυτό που εννοείς "συγχορδίες και σόλο μαζί?
Κάτι από αυτά που αναφέρεις ότι έχεις βρει.

Αν είναι το στιλ που φαντάζομαι, δηλαδή "chord melody" Πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα για να κάνεις στην κιθάρα.
Σε τι επίπεδο είσαι?

Επίσης το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να υπάρχει κάπου αυτό που ζητάς.Είτε σε παρτιτούρα είτε σε ταμπλατούρα.
Για να το κάνεις μόνος σου αυτό, εσύ ή οποιοσδήποτε, θα πρέπει να έχει καλές γνώσεις "πρακτικής αρμονίας".


Edit:
*Αν  δεν κάνω λάθος το κομμάτι είναι στα 6/8 (έξι όγδοα).
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/16, 11:43 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #2 στις: 06/12/16, 18:41 »
Αυτό, που κατάλαβες, μάλλον είναι. 'chord melody'
Δεν μπορώ να δώσω παράδειγμα καθώς έχει παράσει αρκετός καιρός από τότε που άκουσα το σόλο+συγχορδία μαζί.
Το επίπεδό μου, είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις: "Επίπεδο" (Βασικό)
Πριν πολλά χρόνια, ένας ανίκανος δάσκαλος, με έκανε να παρατήσω την κιθάρα. Τότε ήμουν παιδάκι, και με έβαλε να κάνω κλασσική κιθάρα, χωρίς να μου εξηγήσει (διότι -προφανώς- δεν γνώριζε, ότι δεν έχει σημασία το όργανο! Αν το μάθεις, παίζεις Μπετόβεν με σκουπιδοτενεκέ, ή Heavy Metal με φλογέρα του βοσκού........ Αρκεί, να ξέρεις, να 'μιλάς' με το όργανο!

Το βασικό μου εμπόδιο στην 'ακουστική' κιθάρα, που κάνω, είναι ο πόνος στα δάχτυλα του αριστερού χεριού, (με χορδές 11 της FENDER)
Βλέπω, ότι μολονότι, παίζω αρκετά, τα κομμάτια του ωδείου, κάλοι δεν έχουν γίνει ακόμα στα δάχτυλα. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Επίσης τα βλέπω ως 'χοντρά' σε σχέση με το πλάτος των τάστων της κιθάρας. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω γι' αυτό;

6/8 (έξι όγδοα) είναι, αν δεν κάνω λάθος, και το ΒΑΛΣ;........ή όχι;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα

Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #3 στις: 06/12/16, 21:23 »
Αυτό, που κατάλαβες, μάλλον είναι. 'chord melody'
Δεν μπορώ να δώσω παράδειγμα καθώς έχει παράσει αρκετός καιρός από τότε που άκουσα το σόλο+συγχορδία μαζί.
Το επίπεδό μου, είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις: "Επίπεδο" (Βασικό)
Πριν πολλά χρόνια, ένας ανίκανος δάσκαλος, με έκανε να παρατήσω την κιθάρα. Τότε ήμουν παιδάκι, και με έβαλε να κάνω κλασσική κιθάρα, χωρίς να μου εξηγήσει (διότι -προφανώς- δεν γνώριζε, ότι δεν έχει σημασία το όργανο! Αν το μάθεις, παίζεις Μπετόβεν με σκουπιδοτενεκέ, ή Heavy Metal με φλογέρα του βοσκού........ Αρκεί, να ξέρεις, να 'μιλάς' με το όργανο!

Το βασικό μου εμπόδιο στην 'ακουστική' κιθάρα, που κάνω, είναι ο πόνος στα δάχτυλα του αριστερού χεριού, (με χορδές 11 της FENDER)
Βλέπω, ότι μολονότι, παίζω αρκετά, τα κομμάτια του ωδείου, κάλοι δεν έχουν γίνει ακόμα στα δάχτυλα. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Επίσης τα βλέπω ως 'χοντρά' σε σχέση με το πλάτος των τάστων της κιθάρας. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω γι' αυτό;

6/8 (έξι όγδοα) είναι, αν δεν κάνω λάθος, και το ΒΑΛΣ;........ή όχι;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα

Γιώργος

Φίλε συνονόματε,

Αυτό που ονειρεύεσαι ουσιαστικά είναι να κάνεις την κιθάρα αυτόνομο όργανο..η αλλιώς πιάνο.
Βέβαια σε τραγουδάκια όπως αυτό που σε ενδιαφέρει είναι απείρως ευκολότερο να το κάνεις αλλά ακόμα και αυτό προϋποθέτει κάποια γνώση αρμονίας...η αλλιώς να καταλάβεις την γεωμετρία του οργάνου όπως μου αρέσει πολύ συχνά να λέω σε φίλους.Για να το καταφέρεις αυτό θα πρέπει να μελετήσεις πολλά χρόνια με πάθος=αυταπάρνηση κάποιες φορές και αν είσαι τυχερός να έχεις ένα δάσκαλο που θα μπορεί να σου προσφέρει συμπυκνωμένη γνώση ακόμα καλύτερα.Δεν θα ήθελα να κουράσω αναφέροντας όλους τους τομείς που θα πρέπει να μελετήσεις.Πάντως αρκετοί, μεγάλοι σε ηλικία, συνειδητοποιημένοι μαθητές μου ουσιαστικά ζητάνε ακριβώς το ίδιο με εσένα..Πως να "μιλάνε" μέσα από το  όργανο.Αρκεί όμως και μόνο να συνειδητοποιήσουν ότι ούτε καν τα ακούσματα τους δεν είναι αρκετά για να εμπλακούν σε μια τέτοια περιπέτεια(όπως ας πούμε για παράδειγμα εσύ που ούτε καν θυμάσαι ένα παράδειγμα για αυτό που θέλεις να κάνεις!!! ενώ θα έπρεπε να έχεις λίγες δεκάδες παραδείγματα έτσι πρόχειρα, που σημαίνει ότι δεν έχεις καν ακούσει επαρκώς αυτό που θέλεις να κάνεις). Πόσο μάλλον θέματα τεχνικής και αρμονίας.Οπότε το να καταλάβει κάποιος ποιο θα πρέπει να είναι το επόμενο βήμα- στόχος αλλά και το να μείνει πιστός σε αυτό, είναι πολύ σημαντικό για να μην πέσει έστω και από το πρώτο σκαλοπάτι ηχηρά κάτω, όπου καραδοκούν αμφιβολίες, μειονεκτικά για τον εαυτό μας συναισθήματα και ατελέσφορη επαναληπτικότητα.

Μιας και είσαι στα 57 σίγουρα θα καταλαβαίνεις τι σημαίνει κατεστραμμένο κασετόφωνο από τις χιλιάδες επαναλήψεις stop/rew/play....
Σήμερα όμως δεν είναι τόσο πρωτόγονα τα πράγματα.Αν δεν έχεις δάσκαλο να σε βοηθήσει, εφόσον είσαι σίγουρος ότι προσφέρεις τον εαυτό σου για να βοηθηθεί, ψάξε-διάβασε-παίξε μόνος σου και όπου πάει.Πάντως μην νομίζεις ότι αν υποθετικά μιλώντας, καταφέρεις να δεις από μακριά έστω το επίπεδο που θέλεις, ότι αυτό θα σε κάνει ένα παίκτη που θα μπορεί εύκολα να απολαμβάνει την μουσικότητα του μαζί με άλλους παίκτες σε μια χώρα όπως η Ελλάδα, εφόσον θα συνειδητοποιήσεις ότι ένα μεγάλο ποσοστό μουσικών-παικτών παίζει αυτό που "φαντάζεται ότι είναι" και όχι "αυτό που είναι".

Στο θέμα του πόνου.Αν αυτός περιορίζεται στα σημεία που πατάνε οι χορδές καλώς ήρθες στο club.Παίζω 25 χρόνια και ειδικά τα 4 τελευταία πολύ ακουστική.Μετά από 6-7 ώρες παιξίματος και ειδικά όταν είναι και "ζωντανό" χωρίς ενίσχυση ξεπονάνε την επόμενη μέρα τα ακροδάκτυλα. Αν πονάς οπουδήποτε αλλού κοίτα να τηρείς την σωστή στάση του σώματος σου, την οποία παρεμπιπτόντως θα πρέπει να ανακαλύψεις μόνος σου τηρώντας φυσικά τους βασικούς κανόνες.Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια σώματα ή τις ίδιες μυοσκελετικές ή άλλες παθήσεις.

Στο ότι έχεις χοντρά δάκτυλα τι να σου πω.Έχω έναν μαθητή χασάπη στο επάγγελμα με πολύ χοντρά δάκτυλα τα οποία προς έκπληξη και των δυο μας αδυνάτισαν από το παίξιμο που έκανε ;)

Όλα τα παραπάνω θα μπορούσαν να συνοψιστούν σε μια μόνο φράση.
Συνειδητοποίησε τι θέλεις να κάνεις, μάθε πως το κάνουν και μην πηγαίνεις από το δάπεδο στο 3 σκαλοπάτι.







Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #4 στις: 07/12/16, 10:35 »
Φίλε Γιώργο,
με αφήνεις άφωνο με τόση ανταπόκριση/βοήθεια εκα μέρους σου, όσο και για την αφιέρωση τόσου προσωπικού σου χρόνου προς εμένα, για τα θέματά μου...
Κάποιες φορές ένα απλό "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" φαντάζει τόσο χλωμό, μπροστά σε αυτό που θα ήθελες να πεις/γράψεις προς τον άλλον!

Ο πόνος, για τον οποίο μιλάμε, είναι μάλλον του 'PAIN Club' στα ακροδάκτυλα! :D

Κάτι άλλο τώρα...
Έχω ένα 'κουρδιστήρι' FENDER FT-004. Υπάρχει κάποια πιθανότητα να έχω 'σφίξει' τις χορδές μου στα μέτρα ενός άλλου οργάνου (εννοείται, πάντα έγχορδου);

Να είσαι καλά, εσύ και όσοι αγαπάς και σ' αγαπούν
Φιλικώτατα


Γιώργος
« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/16, 10:38 από grgdrep1411 »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #5 στις: 07/12/16, 12:16 »
Υπάρχουν πολλά tutorial στο utube για το πως να κουρδίσεις την κιθάρα σου, ακόμα και με το δικό σου κουρδιστήρι.
Γράψε "how to tune guitar "και θα βρεις ότι πληροφορία θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #6 στις: 09/12/16, 12:25 »
Φίλε μου Talfarlow ευχαριστώ πολύ κι εσένα για τον χρόνο σου και την ανταπόκρισή σου.
Ωστόσο, έχω αρχίσει να μήν έχω και τόσην εμπιστοσύνη στο U TUBE, καθώς μπαίνει κάθε 'πικραμένος', και 'φορτώνει'.
Για παράδειγμα: Ενώ κούρδισα τη δική μου, όπως δείχνει την θέση των χορδών στο χρονικό σημείο 0.16/2.38
! No longer available
ο δάσκαλος, στο Ωδείο, μου είπε ότι οι 'πρίμες' είναι ανάποδα κουρδισμένες.

Επίσης περισσεύει ελάχιστο κομμάτο χορδής από το κλειδί, ενώ σε άλλο παρράθυρο του U TUBE,  λέει ότι πρέπει να περισσεύει αρκετό~πολύ κομματι χορδής, ώστε η χορδή να έχει τριβή (και να μην γλυστράει/ξεχορδίζεται) τόσο μεταξύ των μερών της, όσο και τριβή με το κλειδί.
Στην αρχή, όταν πρωτοπήρα την κιθάρα, αναγκασμένος να αλλάξω τις χορδές της από 12 σε 11, το ΤΙ μκιες διάβασα, δεν λέγεται!

Σχετικά με το παράδειγμα σόλων και ακόρντων που έγραφα προηγουμένως,  είναι στον χρόνο 0/3,42 ως 1,13/3,42 
! No longer available
  από αυτό εδώ το πασίγνωστο 'φαντάζομαι' κομμάτι. :solo Τι συμβαίνει σε αυτό το παίξιμο, για παράδειγμα;


Ξανά ευχαριστώ πάρα πολύ τόσο για την τιμή, που μου κάνετε, ν' ασχολείστε μαζί μου!

Γιώργος
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/16, 12:28 από grgdrep1411 »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #7 στις: 09/12/16, 12:51 »
Αν την κούρδισες όπως δείχνει ακριβώς στο βίντεο δεν τις κούρδισες λάθος.
Αυτό που υποψιάζομαι ότι έκανες είναι να τυλίξεις τις πρίμες χορδές από την εξωτερική πλευρά του άξονα του κλειδιού.
Μικρό το κακό.

Αν έχεις ένα κόφτη που κόβουν σύρμα πάρτον και κόψε την χορδή που περισσεύει από πάνω αφήνοντας 2-3 χιλιοστά.
Μην δίνεις σημασία σε τέτοιες ανούσιες λεπτομέρειες.

Αυτό που συμβαίνει με το Video του soldier.... είναι αυτό που σου αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα ότι πολύς κόσμος παίζει αυτό που "φαντάζεται ότι είναι"και όχι "αυτό που είναι".
Παρολ 'αυτά το βίντεο είναι πολύ βοηθητικό για όποιον θέλει να παίξει αυτό που δείχνει.
Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι ρώτησε συγκεκριμένα ποια η ποιες από τις εικόνες που δείχνει δεν καταλαβαίνεις.
Αν είσαι αρχάριος θα δυσκολευτείς αρκετά με τις μπαρέ συγχορδίες οι οποίες θέλουν κάποιο χρόνο μέχρι να μπορέσεις να τις πιάσεις και να ακούγονται καθαρά.

Πόσο καιρό πας στο ωδείο?
Συγχορδίες έχετε κάνει?
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/16, 12:53 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #8 στις: 09/12/16, 23:09 »
Φίλε μου talfarlow,
1) [Πόσο καιρό πας στο ωδείο?] Περίπου ένα μήνα για τώρα... Πολύ παλιά -παιδάκι- πάνω από 5 μήνες Κλασσική Κιθάρα.
Τον δάσκαλο 'τότε', σας τον έχω περιγράψει.
Ο δάσκαλος -τώρα- δυστυχώς είναι μάλλον μόνος, για να 'βγάλει ένα σωρό τμήματα εγχόρδων (κιθάρες, μπουζούκια, βιολιά, κλπ, αρχάριους, προχωρημένους, σόλα, συγχορδίες τραγουδιών, κλπ. Δεν φαντάζομαι ότι αμείβεται  και καλά, ως προς το απαιτούμενο έργο...
Εγώ έχω πρόβλημα, (γενικότερη, ακόμα και στον χορό, ) με τον ρυθμό! Οπότε, προσωπικά καθυστερώ.
2) [Συγχορδίες έχετε κάνει?] Μόλις ξεκινήσαμε! Βέβαια θυμάμαι κάποιες από την κλασσική (προσπαθούσα να παίξω αυτοδίδακτος)... Αλλά, γενικά, κι εδώ είμαι αρχάριος.
Δουλεύουμε πάνω σε σόλα και συγχορδίες στο τραγούδι "Όλα καλά κι όλα ωραία" του Νταλάρα.
Περασμένη Τετάρτη 7 Δεκέμβρη, ξεκινήσαμε τις συγχορδίες του. Χτες λίγο, και σήμερα καμμιά ώρα, εκτός από τις αυλακώσεις, από την πίεση, στο αριστερό χέρι, εμφανίστηκαν, και οι πρώτες φουσκάλες στα ακροδάκτυλα,
Να το χαρώ αυτό :clap τώρα;
3) [Αν την κούρδισες όπως δείχνει ακριβώς στο βίντεο δεν τις κούρδισες λάθος.] Κούρδισα, και σ'το έγραψα ΟΛΕΣ τις χορδές, ακριβώς όπως δείχνει το βίντεο!!! Γι' αυτό μου κάνει εντύπωση και με τον δάσκαλο. ???
4) [Αν έχεις ένα κόφτη που κόβουν σύρμα πάρτον και κόψε την χορδή που περισσεύει από πάνω αφήνοντας 2-3 χιλιοστά.
Μην δίνεις σημασία σε τέτοιες ανούσιες λεπτομέρειες.] Όσες φορές προσπάθησα κάτι τέτοιο, βρέθηκα με χορδές να γλυστρούν και να ξεχορδίζονται. Ο μόνος τρόπος όπου στήριξα/έδεσα πραγματικά τις χορδές, ήταν τύλιγμα όλης της χορδής, με δημιουργία κάποιων κόμπων (ΝΑΙ όπως το διαβάζεις! Αναγκάστηκα, στο τύλιγμα, κι έκανα κάποιους κόμπους σε κάθε χορδή.
Μόνον τότε ηρέμησα εγώ, και σταμάτησαν οι χορδές αυτές, να ξεχορδίζονται χωρίς σοβαρό λόγο (πχ. παίξιμο αρκετή ώρα)!
5) Για όσα γράφεις σχετικά με το Soldier of Fortune, φαντάζομαι ότι εδώ https://www.youtube.com/watch?v=RKrNdxiBW3Y φαίνονται τα 'δαχτυλάκια' του κυρίου Richie Blackmore; Έχω σκυλιάσει από ζήλεια, ;D αλλά από την άλλη, πλέον, έχω και άφθονο χρόνο για εξάσκηση, ως συνταξιούχος. Πού θα πάει; Θα το πιάσω το 'παλληκάρι'!

Μπορεί όμως ο Blackmore να με τρελλαίνει, έχουμε όμως και τα δικά μας αντίστοιχα... Κάτι "Σαλονίκη", και κάτι "λαδάδικα" κάποιας φωνάρας... Του συγχωρεμένου Μητροπάνου. Η Αλεξίου, κι ο Νταλάρας, ειδικά παλιά, όταν συνεργαζόντουσαν συχνά, μας παραδόσανε τρελλές πενιές..."Ήλιε μου σε παρακαλώ!", "Δυό παλληκάρια απ' τ' Αϊβαλί" κλπ
Οπότε με τραβάει το ίδιο έντονα η Rock με τη δική μας μουσική!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/16, 23:35 από grgdrep1411 »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #9 στις: 09/12/16, 23:31 »
Όσες φορές προσπάθησα κάτι τέτοιο, βρέθηκα με χορδές να γλυστρούν και να ξεχορδίζονται. Ο μόνος τρόπος όπου στήριξα/έδεσα πραγματικά τις χορδές, ήταν τύλιγμα όλης της χορδής, με δημιουργία κάποιων κόμπων (ΝΑΙ όπως το διαβάζεις! Αναγκάστηκα, στο τύλιγμα, κι έκανα κάποιους κόμπους σε κάθε χορδή.
Μόνον τότε ηρέμησα εγώ, και σταμάτησαν οι χορδές αυτές, να ξεχορδίζονται χωρίς σοβαρό λόγο (πχ. παίξιμο αρκετή ώρα)!

Υποψιάζομαι ότι δεν τις έχεις τεντωμένες την ώρα που τις περνάς.

Ακολουθώ την εξής διαδικασία, χρόνια τώρα:

Περνάω τη χορδή απο το κλειδί. Αφήνω απόσταση 2 κλειδιών. Δηλαδή έστω ότι θέλω να περάσω την Μι καντίνι, την τεντώνω και μετράω μέχρι το κλειδί της Σολ. Σε αυτό το σημείο επιστρέφω την χορδή στο κλειδί της και την στραβώνω (την χορδή) 90 μοίρες. Με πολύ λίγο τέντωμα, κρατώντας την έτσι ώστε να κάθεται σα να ήταν κουρδισμένη (παίρνοντας τα μπόσικα με το ένα χέρι), αρχίζω να κουρδίζω. Μόλις πάρει μισή γύρα, η χορδή δεν πρόκειται να πάει πουθενά.
Εκεί δεν αφήνω την τάση της χορδής να πέσει, συνεχίζω να κουρδίζω (και ίσως τεντώνω και λίγο παραπάνω).

Μόλις κουρδίσει, κόβεις ότι περισσεύει και τέλος.

Προσοχή εδώ στο εξής: Όχι ότι παίζει σπουδαίο ρόλο, αλλά κοιτάω πάντα η χορδή να τυλίγεται προς τα κάτω.

Το αποτέλεσμα είναι κάπως έτσι.

Στην Σολ ειδικά, κάποτε είχα διαβάσει/μου είχε πει κάποιος/ούτε που θυμάμαι πως την τυλίγουμε λίγο περισσότερο από τις άλλες, ώστε να έχει μεγαλύτερη γωνία με το nut. Δεν θυμάμαι ακριβώς το λόγο, κάτι σχετικό με το κούρδισμα, αλλά μου βγαίνει μηχανικά.

Την μπάσα Μι της αφήνω μπόσικο 1 κλειδί, την Λα 1,5, απλά γιατί είναι χοντρές και 2 κλειδιά απόσταση = πολλές βόλτες = δεν χωράει  ;D

Γενικά πάντως, από τη στιγμή που δεν συζητάμε για νάυλον χορδές, δέσιμο δε νομίζω ότι χρειάζεται πουθενά... Αν έχεις floyd rose και κάνεις ταρζανιές, θα έχει lock των χορδών οπότε πάλι δε χρειάζεται...

Πιο πιθανό μου φαίνεται ότι τις τυλίγεις χωρίς να είναι τεντωμένες, και γι' αυτό φεύγουν....

Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #10 στις: 09/12/16, 23:51 »
Φίλε μου Βέγγο, ευχαριστώντας κι εσένα για την όποια ανταπόκριση και τον προσωπικό σου χρόνο, που μου αφιέρωσες, θα ακολουθήσω την μέθοδό σου όταν σπάσει κάποια χορδή, κι αναγκαστικά την αλλάξω. Πάντως αυτό με το αρχικό τέντωμα, δεν θυμάμαι να το έχω δει σε κανένα παλληκάρι του U-TUBE, καθώς αναφέρεται σε άλλαγμα/τοποθέτηση χορδών....
Μου θυμίζει κάτι πστιές δικών μας ΣΕΦ, όταν δίνουν την Χ-συνταγή στην Τηλεόραση, παραλείποντας (όλως τυχαίως) κάτι βασικό (μέθοδο, υλικό, κλπ)!!!!

Η μέθοδος, που ακολουθώ, με τους κόμπους, υπάρχει περίπτωση να βλάψει την κιθάρα, με οποιονδήποτε τρόπο; ???

Ευχαριστώ πολύ και πάλι


Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #11 στις: 10/12/16, 00:31 »
Η μέθοδος, που ακολουθώ, με τους κόμπους, υπάρχει περίπτωση να βλάψει την κιθάρα, με οποιονδήποτε τρόπο; ???


Τίποτα δε θα βλάψει, πέραν της ψυχικής σου υγείας  ;D

Γενικά πάντως, αν είναι χαλαρή η χορδή, θα σου βγει το λάδι για να την κουρδίσεις. Θα σφίξει κάποια στιγμή, και με το πρώτο ζόρι, θα πάρει τα μπόσικα από εκεί που είναι χαλαρή, γιατί αποκλείεται να έχεις σφίξει σωστά σε όλες τις σπείρες. Θα "τσουλήσει" και θα λασκάρει πάλι. Θα την ξανακουρδίσεις, πάλι τα ίδια και πάει λέγοντας...

! No longer available


Δες στο 1:56. Εγώ πάλι την έχω ακόμα πιο τεντωμένη, μου φαίνεται πολύ χαλαρός αυτός  ;D
Αυτός ο κυριούλης πχ το 2:28 την αφήνει. Εγώ δεν την αφήνω ποτέ, σε κανένα σημείο να χαλαρώσει. Την έχω από την αρχή αρκετά σφιχτά....

Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις κι έτσι...

Edit:

https://www.youtube.com/watch?v=BU0hMu2XcWw

Στο 18:52. Εντάξει, δεν αφήνω τόσο πολύ τη χορδή, θα τυλιχθεί 850 φορές και δεν το θέλουμε....
Αλλά έτσι ακριβώς την κρατάω την χορδή προκειμένου να είναι τεντωμένη καθόλη τη διάρκεια του κουρδίσματος.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/16, 00:42 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #12 στις: 10/12/16, 06:47 »
Γιώργη,

Ουσιαστικά τώρα ξεκινάς να έχεις επαφή με την κιθάρα.
Δεν έχω λόγο να μην σε πιστεύω σχετικά με το ότι έβαλες σωστά τις χορδές αλλά πολύ περισσότερο δεν έχω λόγο να αμφισβητώ τον δάσκαλό σου.
Κάποιο λάκκο έχει η φάβα πάντως και σύντομα θα τον ανακαλύψεις.
Όπως επίσης και με το πως περνάς γενικά τις χορδές πάνω στο όργανο, θα βρεις αργά η γρήγορα τον τρόπο σου.
Μην αγχώνεσαι και δες το σαν πρόκληση.
Το τραγουδάκι που μαθαίνεις είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις να παίζεις συγχορδίες.(Λα μινόρε, Μι ματζόρε ή Μι7, Ρε μινόρε κλπ) να φανταστώ?
Στο βίντεο όχι, δυστυχώς δεν είναι τα χέρια του Blackmore....

Αν σου αρέσει και η Ελληνική μουσική με καλές φωνές...όσο πιο παλιά πηγαίνεις τόσο πιο πολλά διαμάντια ανακαλύπτεις..όπως Γιώργο Κάβουρα, Στράτο Παγιουμτζή, Στελλάκη Πεπινιάδη, Ρίτα Αμπατζή Κώστα Ρούκουνας κλπ.Αλλά και η λαϊκή κιθάρα που είναι εντελώς υποβιβασμένη και άγνωστη στα περισσότερα ωδεία είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον όσο αφορά την τεχνική, την μεγάλη γκάμα από κλίμακες και το ρεπερτόριο της.
Δες ένα ωραίο παράδειγμα παρακάτω από μια διασκευή(αντάξια) του τρισμέγιστου Κώστα Σκαρβέλη (Παστουρμάς).
*Παρεμπιπτόντως το drop D κούρδισμα εφαρμοζόταν πολύ παλιότερα απ' ότι πιστεύουν αρκετοί.
! No longer available

και άλλο ένα Σολιστικό του Σπύρου Περιστέρη.
! No longer available


Στο θέμα του ρυθμού θα πρέπει να έχεις υπομονή..εκεί είναι που ζορίζονται αρκετοί στα πρώτα βήματα, και δεν θα πρέπει να ξεχνάς ότι στην κιθάρα και ειδικά στην ακουστική το δεξί χέρι είναι κατά πολύ σημαντικότερο του αριστερού.Αυτό οδηγεί τα πάντα.

Αυτό με τους κόμπους δεν νομίζω να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα, απλά είναι αντιαισθητικό, έχει χάσιμο χρόνου και γενικά δεν το βρίσκω σωστό να το κάνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/16, 07:07 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #13 στις: 11/12/16, 00:34 »
Προς vegos, και talfarlow:
[Η μέθοδος, που ακολουθώ, με τους κόμπους, υπάρχει περίπτωση να βλάψει την κιθάρα, με οποιονδήποτε τρόπο;]

[Τίποτα δε θα βλάψει, πέραν της ψυχικής σου υγείας] ;D ;D

Αντίθετα, νομίζω (από τον πόνο στα ακροδάχτυλα) μήπως τις έχω -όχι χαλαρές-, αλλά πολύ σφιχτές, ώστε να δημιουργούν απόσταση από το μπράτσο (λυγίζοντάς το λίγο), και να προκαλούν τον πόνο. (Έτσι μου είπαν στον 'Αρμάο'  )
_______________________________________________________________________

Παίδες, όπως έγραψα και πριν, θα δοκιμάσω κάποια από τις μεθόδους, που μου προτείνετε, όταν σπάσει κάποια χορδή, ή χρειαστεί αναγκαστική αντικατάσταση για κάποιον λόγο.
Ευχαριστώ, όλους σας, Πάρα πολύ, για την ανταπόκρισή σας, και τον χρόνο σας, στο θέμα μου "Τοποθέτηση νέων χορδών".

_________________________________________________________________________

Προς τον φίλο tarfalflow:

Σε βλέπω και πηγαίνεις πολύ πίσω, και φυσικά είναι θαυμάσια... Να σε πάω ακόμα πιό πίσω;...... Στον Ορφέα και ακόμα πιό πίσω........ στον Απόλλωνα;
Ποιός λαός, άραγε, δίδαξε μουσική στους υπόλοιπους λαούς; Τα Ορφικά, τότε, ήταν Μυστήρια!!!!!! Όσο πιό πίσω πηγαίνουμε, τόσο περισσότερο πλησιάζουμε εκείνους!

Ο δάσκαλος έχει αρχίσει και μου δείχνει λίγο ίχνη σχιζοφρένειας!
Από τη μία, όταν παίζω το μάθημα, "Μπράβο! Μπράβο! Ήσουν πολύ καλός!" (ενώ έχω πετάξει του κόσμου τα φάλτσα), και από την άλλη, σε σύντομο χρονικό διάστημα, "Αδιάβαστος ήρθες, έχει σοβαρό πρόβλημα ο ρυθμός σου!"
Έχοντας φάει, εγώ, στη μούρη, τα ακατανόητα νοήματα, μου ζητάει και ξεκινάω να παίζω μαζί με όλους τους υπόλοιπους, στο τμήμα.
Λίγο 'ψαρωμένος' από τις μκίες του, μου φεύγουν φάλτσα και σταματάω.
Αυτός θυμώνει κιόλας, και 'μου την ξαναλέει' από πάνω: "Είσαι αρνητικός!"

Έτοιμος ήμουν να του πω: "Το Δαφνί λειτουργεί ακόμα! Δεν πας να σ' εξετάσουν! Έχουμε κορυφαίους ψυχίατρους!"
Αλλά δυστυχώς, εγώ όντας ΑΜΕΑ, πηγαίνω εκεί δωρεάν! (Είμαι σε πρόωρη σύνταξη)
Αν είχα τα φράγκα να πάω σε καλύτερο ωδείο, ή να κάνω -ακόμα καλύτερα και- ιδιαίτερα μαθήματα, θα τον παράταγα ευχαρίστως.
Μου δείχνει περισσότερο σαν κάποιος, που απλώς έμαθε καλά κιθάρα, κι είπε να βγάλει κανένα φραγκάκι, παρά ΔΑΣΚΑΛΟΣ! Η λέξη Δάσκαλος, για μένα, είναι τίτλος τιμής για κάποιον αφιερωμένο στην εθελοντική μετάδοση της Γνώσης.
Αν δεν έχει, όμως, και το χάρισμα της μετάδοσης, είτε θα πρέπει να δουλέψει πάρα πολύ, προκειμένου να φτάσει σε κάποιο ΜΕΤΡΙΟ επίπεδο, είτε να τα παρατήσει και να ασχοληθεί με οτιδήποτε άλλο.

Δέχομαι ότι ο π**άρας δεν ακούει Αλεξίου, και δεν ήξερε το "Φιλί"! Ο Δάσκαλος οφείλει (για να 'φέρει' τέτοιον τίτλο τιμής) να γνωρίζεει αρκετά (όχι όλα).... Από  Περπινιάδη, που αναφέρθηκε, μέχρι Manowar!!!!

Θα περίμενα, από τον αχαρακτήριστο, τουλάχιστον να μου έλεγε: "Δώσε μου μία βδομάδα να σ'το βρω!", ή έστω, "Πόσο χρονικό περιθώριο μου δίνεις, προκειμένου να σ'το βρω;".  Ο μκας προσπαθούσε να βρει τρόπους να το αποφύγει. Μέχρι, που ένας γνωστός από το επόμενο τμήμα, μου είπε "Άσε! Θα σ'το βρώ εγώ... Σόλα, συγχορδίεςε, ρυθμούς, τα πάντα!"
Να βλέπατε χαρά στη φάτσα του δασκάλου... Είχε και όλο τα θράσος, και μου είπε: "Είδες; ... Που λύθηκε το πρόβλημά σου;"
"Τότε τον γμσα, κύριε Πρόεδρε", όπως λέει και το γνωστό παμπάλαιο ανέκδοτο!

Το τραγουδάκι, το μαθαίνουμε σε Λα μινόρε, Μι ματζόρε, Λα μινόρε, Ρε μινόρε, Λα μινόρε, Μι ματζόρε, Λα μινόρε

Δεν θα βαριέμα,ι να σας ευχαριστώ, καθώς ασχοληθήκατε μαζί μου, και με τα προβλήματά μου
Να είστε όλοι καλά


Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #14 στις: 11/12/16, 01:25 »
Αντίθετα, νομίζω (από τον πόνο στα ακροδάχτυλα) μήπως τις έχω -όχι χαλαρές-, αλλά πολύ σφιχτές, ώστε να δημιουργούν απόσταση από το μπράτσο (λυγίζοντάς το λίγο), και να προκαλούν τον πόνο. (Έτσι μου είπαν στον 'Αρμάο'  )

Αν η χορδή είναι πιο σφιχτή, θα είναι λάθος κουρδισμένη, άρα δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Εκτός αν τις έχεις κουρδίσει όλες μια οκτάβα πιο πέρα, αλλά θα την άκουγες σα μπαγλαμά χεχε...

Παράθεση
Αν είχα τα φράγκα να πάω σε καλύτερο ωδείο, ή να κάνω -ακόμα καλύτερα και- ιδιαίτερα μαθήματα, θα τον παράταγα ευχαρίστως.

Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα, αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα είναι το μοναδικό ωδείο με αυτές τις τιμές.
Και ίσως 1 ώρα με έναν άλλο δάσκαλο να ισούται με 3 ώρες με αυτόν που έχεις, οπότε ίσως αξίζει τον κόπο να τα ζυγίσεις λίγο και να το ψάξεις παραπέρα, γιατί το θες, και είναι κρίμα να μην το απολαμβάνεις στο μέγιστο...

Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #15 στις: 11/12/16, 02:31 »
Από vegos
[Αν η χορδή είναι πιο σφιχτή, θα είναι λάθος κουρδισμένη, άρα δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Εκτός αν τις έχεις κουρδίσει όλες μια οκτάβα πιο πέρα, αλλά θα την άκουγες σα μπαγλαμά χεχε...]
Ναι αλλά όταν είπα/έγραψα, ότι έχω το κουρδιστιράκι της Fender FT-004, αυτό έχει τους Modes C, G, B, V, U δεν ξέρω τι να κάνω... Απλώς στον G-Mode, μου φαίνεται, όταν το 'ιάσεις' κοντά στα κλειδιά (κεφαλή του μπράτσου) δείχνει ανάλογα με την χορδή κοιά είναι (π.χ 1η) και ποιά Νότα, Φοβάμαι να τα πειράξω μη και σπάσω καμμιά χορδή.
Μπορεί -κανείς από εδώ- να μου πει, σωστό κούρδισμα, με βάση το FT-004, που έχω;

[Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα, αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα είναι το μοναδικό ωδείο με αυτές τις τιμές.]
Εννοείς τιμές δωρεάν, διότι αν διάβασες, ως αμεα, δεν πληρώνω συνδρομή στο ωδείο.
Κοίταξε!... Δυστυχώς, όταν πολύ παλιά, έκανα Κλασσική Κιθάρα σε νκάποιο "ΕΘΝΙΚΟ ΩΔΕΙΟ", κοντά στο σπίτι μου, ο δάσκαλος, μας έκανε  ιδιαίτερα... Μόνο που πηγαίναμε εμείς στο ωδείο! Η διαφορά ήταν, ότι ενώ οι γονείς μου πλήρωναν ένα κέρατο λεφτά, ο τύπος ήταν ΑΣΧΕΤΟΣ!!!!! Διότι ο σοβαρός δάσκαλος, παίρνει τπ παιδάκι (φανταστείτε τον τωρινό 57άρη, τό παιδάκι) και του εξηγεί:
"Έλα εδώ γλυκό μου παιδάκι! Ό,τι είδους μουσική και αν μάθεις, όσο ανεβαίνεις επίπεδα, τόσο θα μπορείς να παίξεις περισσότερα ΕΙΔΗ μουσικής! Σου αρέσει η Rock; Έλα να ξεκινήσουμε από αυτή! Σιγά σιγά, από τη Rock, θα μάθεις -μόνος σου- να παίζεις και κλασσικά, ζείμπέκικα, δημοτικά, ή ό,τι άλλο σου αρέσει!
Επίσης το ότι θα μάθεις κλασσική κιθάρα, δεν σημαίνει τίποτα! Αν μάθεις να 'επικοινωνείς' με το όργανο, θα μπορείς να παίζεις Μπετόβεν, με κάδους απορριμάτων. Γι' αυτό μην σκας!"

Ο αρχιμ με βούτηξε, με άρχισε σολφέζ, ή ό,τι άλλο του κάνε.... Και φυσικά το παιδάκι δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ΑΣΧΕΤΟ και ΑΡΧΙΑΝΙΚΑΝΟ!
Γι'αυτό ως πρώτο δεδομένο : Παίρνω μιά πενιχρή σύνταξη!
Δεύτερο δεδομένο: Η απάτη δίνει και παίρνει, καθώς πλέον δεν υπάρχουν και Κρατικοί Μηχανισμοί Ελέγχου!
[Και ίσως 1 ώρα με έναν άλλο δάσκαλο να ισούται με 3 ώρες με αυτόν που έχεις, οπότε ίσως αξίζει τον κόπο να τα ζυγίσεις λίγο και να το ψάξεις παραπέρα, γιατί το θες, και είναι κρίμα να μην το απολαμβάνεις στο μέγιστο...]
Πώς θα σου φαινόταν, αν σου ερχόμουν (και στο σπίτι σου), ως super-ντούπερ-ουάου Δάσκαλος (κάτι λίγο κατώτερος απ'τον Ορφέα), σου ζήταγα τα λεφτά του Ορφέα, και σου απέδιδα μκίες;

Φυσικά θα μ'έδιωχνες! Στο μεταξύ, όμως, θα σου είχα πάρει κάποια-αρκετά Ευρουδάκια μέχρι να καταλάβεις, ότι, τελικά, ήμουν η Στοά Ορφέως!
Λίγα από σένα, λίγα από το καθένα από τα άλλα τα παιδιά, την κάναμε την μπάζα! Να η Λήμαν Μπράδερς! Μέχρι να γίνει της Χιροσίμας στη USA, ήταν Κολοσσός. Μετά τους έδειςξε ότι της έλειπε ο '  -σός'.
Έχω φάει στη μάπα απατεώνες αρκετούς!!!!! Δεν θα πάρω άλλους.... Ευχαριστώ!
Φυσικά, εννοείται, αν το απολαύσουμε -παρέα- το 3ωρο, με συτόν εθελοντικά εργαζόμενο (χωρίς πληρωμή), τότε εννοείται πως το συζητάμε! Θα πρέπει να αποδείξει ότι ΕΙΝΑΙ και ΔΑΣΚΑΛΟΣ!

Φιλικότατα


Γιώργος
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/16, 02:33 από grgdrep1411 »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #16 στις: 11/12/16, 10:00 »
Καλημέρα.

Ανοίγεις πολλά θέματα, και ελπίζω να μπορέσω να σε βοηθήσω σε όλα όσα αναφέρεις.

Αν πάμε τόσο πίσω στην ιστορία όσο αναφέρεις σαφώς και δεν θα είχε νόημα, καθώς η κιθάρα σαν όργανο δεν μπορεί να αποδώσει τα μουσικά διαστήματα που μελέτησαν τόσο ο Πυθαγόρας όσο και οι μαθητές του, τα συστήματα των οποίων κυριάρχησαν για πολλούς αιώνες αλλά και εκδιώχθηκαν αργότερα από διάφορους Δυτικοευρωπαϊκούς και κυρίως γερμανοτραφείς και καθολικούς με σκοπό να εξαφανίσουν όλη την γνώση που οι Έλληνες μύστες και φιλόσοφοι δώρισαν στην  ανθρωπότητα.Καμία σχέση τα μουσικά διαστήματα του τότε με το σήμερα, τα οποία μπορούν να αποδοθούν(ευτυχώς) σε όργανα που δεν ακολουθούν τον συγκερασμό..Π.χ κανονάκι(από την ελληνική λέξη ΚΑΝΩΝ - Πυθαγόρειος Κανών), ούτι ή βιολί.Με λίγα λόγια αυτό που έχουμε σήμερα σαν μουσική- μουσικά διαστήματα δεν έχει και πολύ σχέση με την μουσική- μουσικά διαστήματα εν τη γέννεση τους.Το αν αυτό θεωρείτε πρόοδος ή οπισθοδρόμηση είναι ένα θέμα ανοικτό το οποίο κατά την γνώμη μου δεν πρόκειται να κλείσει ποτέ, καθώς ποίος είναι αυτός που θα μπορέσει να κρίνει συνθέτες όπως ο Μπάχ ή ο Δημήτριος Καντεμίρης σχετικά με το μουσικό σύστημα που ακολούθησαν?

Πάμε στα πιο γήινα.

Συμφωνώ με τον δάσκαλό σου που σε παροτρύνει να παίξεις με άλλους στο ωδείο, καθώς είναι ο πιο άμεσος τρόπος για να αρχίσεις να αντιλαμβάνεσαι την έννοια του ρυθμού.Δεν έχει καμία σημασία το επίπεδό σου.Το μόνο που διαφωνώ σε τέτοιες περιπτώσεις είναι οι αντιλήψεις των ωδειαρχών ότι πρέπει να διοργανώνουν συναυλίες και να συμμετέχουν όλοι οι μαθητές σε αυτές.

Θα σου μιλήσω ειλικρινά.Είναι σπάνιο να συναντήσεις μεγάλο σε ηλικία μαθητή ο οποίος να μην αντιδρά ή να νευριάζει μπροστά σε ένα δάσκαλο.
Οι συνεχείς διορθώσεις στα πρώτα στάδια σε συνδυασμό με τον ενήλικο εγωισμό μας μπορούν να οδηγήσουν σε καταστάσεις που περιγράφεις.
Είναι διαφορετικό το πρόγραμμα ενός ωδείου και διαφορετικό ο δάσκαλος στο σπίτι.Όταν κάνεις ένα φάλτσο και ακούς μπράβο όμως δεν πρέπει να αναρωτιέσαι τον λόγο επειδή εκείνη την στιγμή ό άλλος στο λέει επειδή εφαρμόζεις τις τεχνικές που σου έχει διδάξει και βλέπει να τις εφαρμόζεις.Το να χτυπήσεις λάθος νότα είναι σχεδόν ασήμαντο μπροστά στις βάσεις που θα σου δώσει η σωστή τεχνική και η εφαρμογή της.Πάντως το να τον αμφισβητείς σημαίνει ότι δεν κάνει για δάσκαλός σου αλλά ούτε και εσύ για μαθητής του.Η σχέση αυτή πρέπει να εμπεριέχει εμπιστοσύνη και σεβασμό.


Λες ότι σου είπε ότι έχεις σοβαρό πρόβλημα με τον ρυθμό.
Έχεις ξεκινήσει να κάνεις ρυθμικές ασκήσεις στο ωδείο?

Η μουσική και τα είδη της είναι πάρα πολλά σχεδόν αμέτρητα.Κάποιος που διδάσκει δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει όλα τα είδη.Είναι όμως καθήκον του να τα εξερευνά, να μπορεί να διδάσκει τον εαυτό του πρώτα απ' όλα και να προσαρμόζεται στις καταστάσεις.Καθώς και να μπορεί να οδηγήσει τον μαθητή του σε αυτό το στάδιο.Πως να μπορεί να διδάσκει τον εαυτό του.Τι να το κάνω αν είσαι δάσκαλος στα sweep picking αλλά να μην ξέρεις να παίξεις ένα παραδοσιακό τραγούδι σε μια παρέα?Για σκέψου το..Να παίζουν ερασιτέχνες παρείστικα, να ξέρουν ότι είσαι δάσκαλος κιθάρας άλλα να μην ξέρεις να συνοδέψεις π.χ ένα ρεμπέτικο..Να είσαι δάσκαλος πιάνου ή βιολιού και να μην μπορείς να παίξεις μια bossa ή ένα σμυρναίικο..Πολλοί είναι οι "δάσκαλοι"που ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.Επιλεγείς και παίρνεις λοιπόν.

Επειδή το θέμα που ανοίγουμε και μεγάλο είναι αλλά και υποκειμενικό σε μεγάλο βαθμό, θα σταματήσω θυμίζοντας σου κάτι που σου έγραψα σε αρχική μου απάντηση."Εφόσον είσαι σίγουρος ότι διαθέτεις τον εαυτό σου για να διδαχθεί". Και μιας και αναφέρεις τα ορφικά μυστήρια, να σου ξαναθυμίσω ότι αυτοί που επιθυμούσαν να συμμετάσχουν- "διδαχθούν" περνούσαν από ένα μεγάλο στάδιο προετοιμασίας πιο πριν και μόνο εάν το περνούσαν μπορούσαν να διδαχθούν από αυτά τα μυστήρια.Ελπίζω να με καταλαβαίνεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/16, 11:04 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #17 στις: 11/12/16, 11:09 »
Γιώργη μου, Πολλή Καλημέρα σου!

[Λες ότι σου είπε ότι έχεις σοβαρό πρόβλημα με τον ρυθμό.
Έχεις ξεκινήσει να κάνεις ρυθμικές ασκήσεις στο ωδείο?]

Πριν από 2~3 βδομάδες άρχισε να έχει απαιτήσεις και για γνώση ρυθμού. Ακόμα όλα τα τραγουδάκια (δύο στο πλήθος  1ο το 'Ακορντεόν' του Λοϊζου και 2ο αυτό εδώ το 'Όλα καλά κι όλα ωραία' είναι στα 2/4 .
Ως Φυσικός, εγώ, του εξηγούσα, ότι ο ίδιος ακριβώς χρόνος/ρυθμός μπορεί να πάει πολύ πιο αργά και πολύ πιο γρήγορα. Δεν έλεγε/ήθελε (? ) να το καταλάβει!!!!
Με τα Ορφικά και τα Πυθαγόρεια μυστήρια, 'μ'έστειλες αδιάβαστο'  :clap
Ο έρημος, εγώ, έχω και χρόνο, και θέληση πλέον για μάθηση! Χρήματα δεν έχω!
(Να φανταστείς, ο π@ρας, 'έδιωχνε κόσμο' λέγοντας, στα πρώτα μαθήματα, ότι στο Internet υπάρχουν όλα, την ίδια στιγμή, όπου συνάδελφοί του, στο Internet φωνάζουν: "Χρειάζεστε δάσκαλο, για να σας λύνει απορίες, να σας διορθώνει σφάλματα, κλπ!" )

Τέλος πάντων. Επιμένοντας τόσο στα σόλα, όσο και στις συγχορδίες, πρόσεξα ότι -επιτέλους-  άρχισαν, μετά από αρκετό πόνο, να σκληραίνουν τα ακροδάχτυλα

Ζητώ Συγγνώμη για την σύγχυση, που προκάλεσα με τα απανωτά θέματά μου!
Αληθινά οι απαντήσεις σου ήταν 'άπαιχτες'!

Ως καινούργιος, θα χρειαστώ καθοδήγηση, για το "Πού πρέπει" να τοποθετώ" τα 'Φιλοσοφικά'/Μουσικά Θέματά μου/μας;
"Πού πρέπει" να τοποθετώ" και "Πώς" αναζήτηση για δάσκαλο μπουζουκιού (που έχω βάλει -κάπως- στις αγγελίες....Ή και για άλλο δάσκαλο (π.χ κιθάρας), ώστε να φανεί η 'ζήτησή' μου και να έχω κάποια ανταπόκριση;

Κάνεις κάποιο λάθος, ως προς τα 'νεύρα μου', ως μεγαλύτερου, απέναντι στον δάσκαλο. Και παιδάκι, όταν ήμουν, ο ηλίθιος-αχαρακτήριστος δεν κατάφερε να με κάνει, ούτε καν να συμπαθήσω, την κιθάρα μου... Πόσω μάλλον να την αγαπήσω και να διατεθώ να μάθω!

Μην ξεχνάς, 'οτι σε όσα μυστήρια ανέφερες, υπήρχε πίσω είτα και κάποιος Μύστης, είτε ολόκληρη Μυητική Ομάδα! Ήταν καθήκον τους, το 'αρχικό ξεσκαρτάρισμα', αλλά όμως και η ενίσχυση της θέλησης για μάθηση όσων κοβόντουσαν από το αρχικό 'είδα φως και μπήκα'!!


Φιλικότατα

Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #18 στις: 11/12/16, 11:11 »
Γιώργη μου, Πολλή Καλημέρα σου!

[Λες ότι σου είπε ότι έχεις σοβαρό πρόβλημα με τον ρυθμό.
Έχεις ξεκινήσει να κάνεις ρυθμικές ασκήσεις στο ωδείο?]

Πριν από 2~3 βδομάδες άρχισε να έχει απαιτήσεις και για γνώση ρυθμού. Ακόμα όλα τα τραγουδάκια (δύο στο πλήθος  1ο το 'Ακορντεόν' του Λοϊζου και 2ο αυτό εδώ το 'Όλα καλά κι όλα ωραία' είναι στα 2/4 .
Ως Φυσικός, εγώ, του εξηγούσα, ότι ο ίδιος ακριβώς χρόνος/ρυθμός μπορεί να πάει πολύ πιο αργά και πολύ πιο γρήγορα. Δεν έλεγε/ήθελε (? ) να το καταλάβει!!!!
_______________________________________________________________________________ ___________
Με τα Ορφικά και τα Πυθαγόρεια μυστήρια, 'μ'έστειλες αδιάβαστο'  :clap
Ο έρημος, εγώ, έχω και χρόνο, και θέληση πλέον για μάθηση! Χρήματα δεν έχω!
(Να φανταστείς, ο πρας, 'έδιωχνε κόσμο' λέγοντας, στα πρώτα μαθήματα, ότι στο Internet υπάρχουν όλα, την ίδια στιγμή, όπου συνάδελφοί του, στο Internet φωνάζουν: "Χρειάζεστε δάσκαλο, για να σας λύνει απορίες, να σας διορθώνει σφάλματα, κλπ!" )
_______________________________________________________________________________ ___________

Τέλος πάντων. Επιμένοντας τόσο στα σόλα, όσο και στις συγχορδίες, πρόσεξα ότι -επιτέλους-  άρχισαν, μετά από αρκετό πόνο, να σκληραίνουν τα ακροδάχτυλα
_______________________________________________________________________________ ___________

Ζητώ Συγγνώμη για την σύγχυση, που προκάλεσα με τα απανωτά θέματά μου!
Αληθινά οι απαντήσεις σου ήταν 'άπαιχτες'!
_______________________________________________________________________________ ___________

Ως καινούργιος, θα χρειαστώ καθοδήγηση, για το "Πού πρέπει" να τοποθετώ" τα 'Φιλοσοφικά'/Μουσικά Θέματά μου/μας;
"Πού πρέπει" να τοποθετώ" και "Πώς" αναζήτηση για δάσκαλο μπουζουκιού (που έχω βάλει -κάπως- στις αγγελίες....Ή και για άλλο δάσκαλο (π.χ κιθάρας), ώστε να φανεί η 'ζήτησή' μου και να έχω κάποια ανταπόκριση;
_______________________________________________________________________________ ___________

Κάνεις κάποιο λάθος, ως προς τα 'νεύρα μου', ως μεγαλύτερου, απέναντι στον δάσκαλο. Και παιδάκι, όταν ήμουν, ο ηλίθιος-αχαρακτήριστος, εκείνος, δεν κατάφερε να με κάνει, ούτε καν να συμπαθήσω, την κιθάρα μου... Πόσω μάλλον να την αγαπήσω και να διατεθώ να μάθω!

Μην ξεχνάς, 'οτι σε όσα μυστήρια ανέφερες, υπήρχε πίσω είτε και κάποιος Μύστης, είτε ολόκληρη Μυητική Ομάδα! Ήταν καθήκον τους, το 'αρχικό ξεσκαρτάρισμα', αλλά όμως και η ενίσχυση της θέλησης για μάθηση όσων κοβόντουσαν από το αρχικό 'είδα φως και μπήκα'!!


Φιλικότατα

Γιώργος
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/16, 11:21 από grgdrep1411 »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #19 στις: 11/12/16, 12:52 »
Όπως ήδη θα γνωρίζεις σαν φυσικός, ο ήχος είναι κύμα.
Και όπως στην μελέτη των κυμάτων συναντάμε έννοιες όπως: Ημίτονα, Ταχύτητα φάσης, Μήκος κύματος, Συχνότητα, Αρμονικά κύματα , Δόνηση χορδής , Ενέργεια δονούμενης χορδής κλπ...Έτσι και στην μουσική δεν θα μπορούσαμε να αφήσουμε απέξω τον ρυθμό.Χωρίς αυτόν τα πράγματα γίνονται λίγο χαώδη και με ασάφεια...Γ' αυτό όσο πιο νωρίς καταλάβουμε τις έννοιες των ρυθμών τόσο πιο γρήγορα θα μπορέσουμε να παίξουμε σωστά αλλά το σημαντικότερο, μαζί με άλλους μουσικούς.Σκέψου ότι θέλεις να διασπάσεις ένα μόριο νερού.πρέπει να το βομβαρδίσεις με κύμα συγκεκριμένης συχνότητας σε μια συγκεκριμένη αρμονική.Έτσι και στην μουσική για να παίξεις ένα κομμάτι πρέπει να το παίξεις με συγκεκριμένο ρυθμό.
Από φυσική είμαι σκράπας άλλα  ελπίζω να σε βοηθήσει λίγο ο συλλογισμός μου.


Απλά πρέπει να κάνεις ένα διαχωρισμό εδώ στις μουσικές έννοιες ρυθμός(π.χ 2/4, 9/8 κλπ) και ταχύτητα(Π.χ 180 bpm= bits per minute).
Είτε παίζεις στα 180 είτε στα 45 bpm ο ρυθμός σου δεν αλλάζει καθώς αυτός έχει να κάνει με την αξία και την ποσότητα που έχουν οι νότες μέσα σε ένα μέτρο.
Σαφώς και αν έχεις ένα γρήγορο τέμπο αυτό επηρεάζει και την "διάρκεια" της νότας, αλλά δεν αλλάζει ο ρυθμός σου ή το μέτρο σου.Το όγδοο παραμένει όγδοο ή το δέκατο έκτο παραμένει δέκατο έκτο, ανεξαρτήτως ταχύτητας.

Για την αγγελία που ζητάς δάσκαλο μπουζουκιού ίσως βρεις κάτι εδώ μέσα αλλά σίγουρα θα έβρισκες κάτι στο ρεμπέτικο φόρουμ.
http://www.rembetiko.gr/forums/forum.php
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/16, 13:13 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #20 στις: 11/12/16, 23:09 »
Φίλτατε Γιώργη,
[Όπως ήδη θα γνωρίζεις σαν φυσικός, ο ήχος είναι κύμα.
Και όπως στην μελέτη των κυμάτων συναντάμε έννοιες όπως: Ημίτονα, Ταχύτητα φάσης, Μήκος κύματος, Συχνότητα, Αρμονικά κύματα , Δόνηση χορδής , Ενέργεια δονούμενης χορδής κλπ...Έτσι και στην μουσική δεν θα μπορούσαμε να αφήσουμε απέξω τον ρυθμό.Χωρίς αυτόν τα πράγματα γίνονται λίγο χαώδη και με ασάφεια...Γ' αυτό όσο πιο νωρίς καταλάβουμε τις έννοιες των ρυθμών τόσο πιο γρήγορα θα μπορέσουμε να παίξουμε σωστά αλλά το σημαντικότερο, μαζί με άλλους μουσικούς.Σκέψου ότι θέλεις να διασπάσεις ένα μόριο νερού.πρέπει να το βομβαρδίσεις με κύμα συγκεκριμένης συχνότητας σε μια συγκεκριμένη αρμονική.Έτσι και στην μουσική για να παίξεις ένα κομμάτι πρέπει να το παίξεις με συγκεκριμένο ρυθμό.]

Δυστυχώς, αν όταν πήρα πτυχίο, ήσαν τα πράγματα καλά, στην Ελλάδα, σε ό,τι αφορά τη Δημόσια Εκπαίδευση, ευχαρίστως θα πήγαινα από εκεί, διότι αγαπούσα (κι εξακολουθώ ν' αγαπώ) τα παιδιά, δεύτερο είχα χάρισμα μεταδοτικότητας, και τρίτο η Φυσική είναι η Μεγάλη μου Ερωμένη.
Αυτό σημαίνει, ότι θα μπορούσα να διδάξω, σε κάποια παιδάκια, ότι η Μουσική είναι Κλάδος της Κυματικής Φυσικής!
Έτσι, τα γνωρίζω, ως Φυσικός, αυτά τα όσα μου γράφεις! Γι' αυτό και νευριάζω με τον αΧρηστίδη, ο οποίος απαιτεί τον ρυθμό ακριβή. Μάλιστα κάποιος τον ρώτησε: "Ποιός ορίζει την ταχύτητα του ρυθμού;" Δεν ήξερε τι να απαντήσει..
Νευρίασε αυτός, μάλιστα, όταν απάντησα: "Πρώτα ο Συνθέτης/Δημιουργός! Διαφορετικά εσύ, εγώ, οποιοσδήποτε!"
Αν δεν υπάρχει Συνθέτης, το 1/2 το δικό μου, μπορεί -άνετα- να γίνει 2/4 δικά σου!
Ο μάγκας, δάσκαλος, προσπάθησε να μου πάρει τον λόγο, αλλά ο άλλος είχε καταλάβει!

Για παράδειγμα, το "Ένα Φιλί", απ' όπου ξεκινήσαμε, https://www.flutetunes.com/metronome/  εδώ, με το αυτί, μου φαίνεται ότι έπιασα το τέμπο.
Κατ' αυτόν τον 'μετρονόμο', ακούω 4/4, ή μου φαίνεται;
Κάποιος Ευρωπαϊκός χορός, επίσης, μου φαίνεται ότι, έχει μουσική στα 4/4.... Ή κάνω λάθος;

Προς τα παιδιά της Διαχείρισης του Site:
1) Προσφέρω, εθελοντικά, τις όποιες Γνώσεις μου Φυσκιής, όπου χρειαστεί, για τις ανάγκες του Site.
2) Ευχαρίστως να επιμορφώσω τον φίλο 'Γιώργο - talfarlow', που δήλωσε 'σκράπας' στη Φυσική, ή οποιονδήποτε άλλο μέλλος επιθυμεί Χωρίς καμμία-απολύτως- επιβάρυνση.Το χρωστάω στους δικούς μου υπέροχους Δασκάλους, στο 6τάξειο τότε Γυμνάσιο, οι οποίοι αγωνίστηκαν "Γισ την Ελλάδα ρε γμτο!!"
Μολονότι, ως Φυσικός, ήμουν παιδί Θετικής κατεύθυνσης, είχα 1~2 καταπληκτικούς Φιλολόγους, οι οποίοι μας ούρλιαζαν:
"Ρε μλκμσνα, ρε χαϊβάνια, θα μάθετε Ελληνικά θέλετε-δεν θέλετε!!! Για να μην μπορεί κανείς Πολιτικάντης, ή Δημοσιογραφίσκος, να σας δουλέψει! Πρέπει να μάθετε να ακούτε πίσω από τα λόγια των Πολιτικών, και να διαβάζετε πίσω από τα λόγια των Δημοσιογράφων!!!!"

Τους είχα από παιδί ηλικάς 14~17 χρόνων. Βλέπετε, γι'αυτούς 'Χτυπάω ακόμα προσοχές', όπως λέγαμε φαντάροι, διότι αυτοί όλοι ήσαν υπέροχοι, και αληθινοί Δάσκαλοι!Στην τιμή, και στη μνήμη τους, ευχαρίστως είμαι διατεθημένος να χαρίσω, όσες γνώσεις μου χάρισαν, πλήρως εθελοντικά!

Να είστε όλοι καλά

Γιώργος

'Ένα παράδειγμα συχνότατου λάθους Φιλολογίας, με όλον τον σεβασμό προς τον φίλο talfarlow-Γιώργη:
[
Όπως ήδη θα γνωρίζεις σαν φυσικός, ο ήχος είναι κύμα.] Το μόριο https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%83%CE%B1%CE%BD] "σαν" μπαίνει, όπου δεν συμβαίνει κάτι στην πραγματικότητα.. [Μιλάς σαν φυσικός, (ενώ δεν είσαι).]
Ο φίλος Γιώργος talfarlow, αν κατάλαβα καλά, είναι (στην πραγματικότητα) και καθηγητής κιθάρας! Οπότε όταν μιλάει, ή όταν γράφει... Μιλάει, ή γράφει
ως καθηγητής κιθάρας, διότι απλώς ΕΙΝΑΙ καθηγητής κιθάρας!

Αυτά ως πρώτη γεύση...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/16, 23:11 από grgdrep1411 »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #21 στις: 12/12/16, 03:10 »
Αν ήταν αυτό το μόνο φιλολογικό λάθος μου εδώ μέσα θα ήμουν χαρούμενος!
Αν και δεν είχα καταλάβει ότι μιλάμε σε λόγια γλώσσα ή γραφή αναμεμιγμένη με την λαϊκή που χρησιμοποιείς (βλέπεις την ομοιότητα με τα μουσικά συστήματα ανά τους αιώνες που συζητούσαμε νωρίτερα?), ειδικά στα σημεία που χαρακτηρίζεις τον δάσκαλό σου.Με παρηγορεί όμως το γεγονός ότι ο Αχιλλέας Τζάρτζανος(πίσω στο 1935-1940) θα με κοιτούσε με κάποια συμπάθεια για το γλωσσικό μου ατόπημα στη  χρήση του "σαν". :beer .Να 'σαι καλά πάντως που το πρόσεξες.

https://play.riffstation.com/?v=ONMbPQi8JwI

http://kithara.to/ss.php?id=NDg3MzExNDM1

! No longer available


Παράθεση
Σήμερα όμως δεν είναι τόσο πρωτόγονα τα πράγματα.Αν δεν έχεις δάσκαλο να σε βοηθήσει, εφόσον είσαι σίγουρος ότι προσφέρεις τον εαυτό σου για να βοηθηθεί, ψάξε-διάβασε-παίξε μόνος σου και όπου πάει.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/16, 10:23 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #22 στις: 14/12/16, 12:43 »
Συνονόματε φίλε, όσα φιλολογικά είπα, τα είπα με καμμία απολύτως διάθεση να θίξω εσένα, ή οποιοπονδήποτε άλλον εδώ! Το αντίθετο μάλιστα!

Οι σύνδεσμοι, που μου έστειλες είνα καταπληκτικοί! 'Μ'έστειλες αδιάβαστο... ;D ;D ;D ;D ;D ;D !!!!!!!'

Χιλιάδες Ευχαριστώ για την προσφορά του προσωπικού σου χρόνου, και των γνώσεων σου!

(Ξέρεις.. Κατά τους Οικολόγους (Greenpeace), αρχίζεις να γίνεσαι 'Είδος υπό Αφανισμό')

Επιπρόσθετα...


Ερώτηση κρίσεως (η οποία έχει να κάνει, σαφώς, και με το τραγούδι) :
Η συγχορδία Bb, ή Α# υποθέτω, υπάρχει κάποιος τρόπος λιγότερο κανιβαλικού παιξίματος, από αυτήν που δίχνει εδώ,
https://play.riffstation.com/?v=ONMbPQi8JwI ;

 ;D Λίγο έλεος ρε παιδιά,,, Στη ΡΕμινόρε και στη ΛΑμινόρε, για μία ωρίτσα, τα ακροδαχτυλάκια μου θυμίζouν, δημιουργία εργοταξίου, του Ισθμού της Κορίνθου! ;D

Πάντως ευχαριστώ όλους σας, για τον χρόνο, και τις γνώσεις σας...

Παλληκάρια της Διαχείρισης, η προσφορά μου Ισχύει!
Να είστε όλοι καλά!

Γιώργος
« Τελευταία τροποποίηση: 14/12/16, 18:14 από grgdrep1411 »

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #23 στις: 15/12/16, 22:56 »
Ερώτηση κρίσεως (η οποία έχει να κάνει, σαφώς, και με το τραγούδι) :
Η συγχορδία Bb, ή Α# υποθέτω, υπάρχει κάποιος τρόπος λιγότερο κανιβαλικού παιξίματος, από αυτήν που δίχνει εδώ,
https://play.riffstation.com/?v=ONMbPQi8JwI ;

Κακομαθημένε νέε,  ;D

Πάντα υπάρχει εύκολος τρόπος!
1. Θα πας να αγοράσεις ένα καποτάστο και θα το βάλεις στο 5ο τάστο
2. Στο link που παρέθεσες, βάλε Capo5 & chord diagram
3. Παίξε με τα ακκόρντα που σου δείχνει στο διάγραμμα, όχι αυτά που περνάνε από κάτω (αν και σαν ονομασίες είναι τα ίδια)

Εδώ είναι και το ωραίο, αν παίξεις αυτά τα ακόρντα που σου δείχνει στο διάγραμμα με capo5, στο μηδέν τάστο (ανοιχτά) θα ταιριάζει και στη φωνή σου.
Αυτά... άσε τις θεωρίες και τις γκρίνιες και τραγούδα δυνατά γιατί χανόμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/16, 23:03 από elrich »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "ΕΝΑ ΦΙΛΙ" ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
« Απάντηση #24 στις: 16/12/16, 00:28 »

Αν είσαι αρχάριος θα δυσκολευτείς αρκετά με τις μπαρέ συγχορδίες οι οποίες θέλουν κάποιο χρόνο μέχρι να μπορέσεις να τις πιάσεις και να ακούγονται καθαρά.



Βασικά έκατσα και το είδα από περιέργεια για να δω αν είναι σωστές οι συγχορδίες.

Άλλα ντάλλων....

Αντικατέστησε την Βb major με την G minor 7...(ψιλοταρζανιά αλλά σωστή αντικατάσταση από πλευράς αρμονίας)
Έχουν τις ίδιες νότες εκτός από την τονική.Είναι μια καλή αρχή για να συνηθίζει το τρίτο σου δάκτυλο σε τέτοια πιασίματα.
+ ότι θα ψαρώσεις και τον δάσκαλό σου (ρώτησέ τον αν στέκει αρμονικά και γιατί.  Αν σου πει κάτι ακαταλαβίστικα για συμπεριφορά δευτερευουσών συγχορδιών και αντικατάσταση I - VI μην τον τσατίσεις άλλοAngry Snarling Smiley). Πες του ότι το σκέφτηκες μόνος σου  :-P επειδή εμφανίστηκε μια μαύρη τρύπα (μελανή οπή) στην ταστιέρα σου και η Βb καμπυλώθηκε σε G :burn
Θα σου έλεγα να την πιάσεις σε κάποια αναστροφή  για πιο εύκολα αλλά πάλι νομίζω θα δυσκολευόσουν.

Αν δεν χωράνε και τα δυο δάκτυλά σου στην μελανή οπή  >:D (λόγο πάχους ) όπως δείχνει στο σχήμα, πιάστην μόνο με δείκτη.

ΥΓ.Δεν κινδυνεύει να απειριστεί η μάζα σου.Αντιθέτως...τα νεύρα του δασκάλου σου...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/16, 15:07 από talfarlow »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/04, 22:23
από kain
17 Απαντήσεις
11680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
3 Απαντήσεις
3039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/05, 22:20
από Evridik_in_Adis
15 Απαντήσεις
6045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/06, 16:09
από schizm
15 Απαντήσεις
10456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
7 Απαντήσεις
4393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/05, 00:34
από abyss
3 Απαντήσεις
6926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/07, 20:05
από alatariel
9 Απαντήσεις
26585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:45
από HeavyHead
7 Απαντήσεις
4830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
0 Απαντήσεις
2854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 18:09
από Spyros Delta