Αποστολέας Θέμα: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ  (Αναγνώστηκε 17283 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« στις: 03/01/17, 14:33 »
Καλή χρονιά σε όλους,
πρόκειται για μια Kramer 210, που έχω απο το 1990, και η οποία είχε stock τους Seymour Duncan livewires, neck τον νορμάλ, bridge το κτήνος Livewire Metal. Ενώ για την εποχή της η κιθάρα έσφαζε, πλέον ο συγκεκριμένος mid-boosted ήχος είχε αρχίσει να με κουράζει. Να μην μιλήσω για τα καθαρά. Υστερα απο καποιες αποτυχημένες προσπάθεις να προμηθευθώ την non-metal εκδοχή του livewire bridge, κατέληξα να βρω σε ευκαιρία το συγκεκριμενο set EMG 81/85, με τα 3-pin εργοστασιακά αρσενικά connectors αλλά χωρίς quick connect cables, χωρίς pots. Οπότε έψαξα να τα βρω και αυτά. Για pots πήρα ένα set 25K που βρήκα απο ebay γύρω στο 10ρικο, ενώ για αντι του quick connect παρήγγειλα κάμποσα dupont 3-pin cables τα οποία νομίζω χρησιμοποιεί και η EMG και τα μοσχοπουλάει προς 10 ευρώ το ένα.

Είμαι στην αναμονή!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #1 στις: 03/01/17, 15:03 »
Καλορίζικα και καλοφόρετα τα νέα σου καλούδια. Μια χαρά τα μαγνητάκια, και ειδικά αυτό το σετ, το βρίσκεις σε αστείες τιμές στα μεταχειρισμένα (αλήθεια, τα πήρες καινούργια ή μεταχειρισμένα;) αν θες πρέπει να έχω pots κτλ να σου στείλω.
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #2 στις: 03/01/17, 15:20 »
Καλορίζικα και καλοφόρετα τα νέα σου καλούδια. Μια χαρά τα μαγνητάκια, και ειδικά αυτό το σετ, το βρίσκεις σε αστείες τιμές στα μεταχειρισμένα (αλήθεια, τα πήρες καινούργια ή μεταχειρισμένα;) αν θες πρέπει να έχω pots κτλ να σου στείλω.

ευχαριστώ πολύ! μεταχείρο τα πήρα. Θα σου πω άμα έχω πρόβλημα με κάποιο στοιχείο. Ελπίζω να παίξουν όλα. Και πάλι ευχαριστώ για την καλοσύνη σου!

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #3 στις: 03/01/17, 16:08 »
Δεν ήξερα καν ότι οι Livewires υπάρχουν από τότε. Κομπλέ το σετ γενικά, γι' αυτό είναι και από τα πιο συνηθισμένα εκεί έξω.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #4 στις: 03/01/17, 16:21 »
Δεν ήξερα καν ότι οι Livewires υπάρχουν από τότε. Κομπλέ το σετ γενικά, γι' αυτό είναι και από τα πιο συνηθισμένα εκεί έξω.

ναι, φορούσαν 100K pots, και ήταν εντελώς ασύμβατοι με τους EMGs αλλά και με τους μοντέρνους livewires και blackouts. Θα μείνω χωρίς seymour duncan τελικά, 3 κιθάρες με dimarzios και 2 με EMGs.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/17, 12:46 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #5 στις: 03/01/17, 16:25 »
Καλορίζικα και καλοφόρετα τα νέα σου καλούδια. Μια χαρά τα μαγνητάκια, και ειδικά αυτό το σετ, το βρίσκεις σε αστείες τιμές στα μεταχειρισμένα (αλήθεια, τα πήρες καινούργια ή μεταχειρισμένα;) αν θες πρέπει να έχω pots κτλ να σου στείλω.

ευχαριστώ πολύ! μεταχείρο τα πήρα. Θα σου πω άμα έχω πρόβλημα με κάποιο στοιχείο. Ελπίζω να παίξουν όλα. Και πάλι ευχαριστώ για την καλοσύνη σου!


Dont worry, είμαι αρκετά σίγουρος ότι έχω κάτι pots και quick connectors από set που αγόρασα αλλά δεν τα χρησιμοποίησα, οπότε αν δεις ότι χρειάζεσαι κάτι πες μου.
Με 81/85 (ή ίσως 60 για μένα στο neck) παίζεις τα πάντα, και το εννοώ.
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #6 στις: 03/01/17, 16:30 »
Dont worry, είμαι αρκετά σίγουρος ότι έχω κάτι pots και quick connectors από set που αγόρασα αλλά δεν τα χρησιμοποίησα, οπότε αν δεις ότι χρειάζεσαι κάτι πες μου.
Με 81/85 (ή ίσως 60 για μένα στο neck) παίζεις τα πάντα, και το εννοώ.

Ο 60 είναι φοβερός τον έχω στην άλλη κιθάρα, απο τα καλύτερα καθαρά που έχω ακούσει. Και πάλι thnx!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #7 στις: 12/01/17, 23:24 »
Τους παρέλαβα. Ακόμα δεν έχω τα pots, αλλά μια επίσκεψη στο computer-ομάγαζο της γειτονιάς ήταν αρκετό για να προμηθευτώ τα jumper wires 3-pin τα οποία η EMG ονομάζει quick connect cables. Τεσπα, αγόρασα και τα ανεμηστηράκια μαζί..... ας όψεται η παραγγελία απο ebay.
Δεν τα δοκίμασα στην άλλη EMG κιθαρα με χορδές, αλλά ίσα ίσα για να δω οτι η ηλεκτρική τους συμπεριφορά και τα KOhm είναι ακριβώς τα ίδια με τους υπάρχοντες EMGs. Για ακόμα μια φορά ο EMG 81 αποδεικνύεται ο θορυβοδέστερος, ο 85 είναι κάπου μεταξύ 81 και 60.
Για να δούμε.... τα pots άυριο ή την δευτέρα θα είναι εδώ....

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #8 στις: 12/01/17, 23:32 »
Κοιταζα σημερα ενα "εντυπο" της EMG που ελεγε που ακριβως κανουν θοριβο οι μαγνητες και κατι για in phase με μικροφωνα η λοιπα οργανα απο την μπαντα για αποφηγη σουταρισματος,αλλα δεν καταλαβα και πολλα.Παντος ελεγε διαφορετικο χαμ για 500αρι ποτ και διαφορετικο για 1 μεγα.Τες πα.αυτα κινεζικα μου φαινοντε οποτε δεν μπορω να βοηθισω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #9 στις: 13/01/17, 07:51 »
Κοιταζα σημερα ενα "εντυπο" της EMG που ελεγε που ακριβως κανουν θοριβο οι μαγνητες και κατι για in phase με μικροφωνα η λοιπα οργανα απο την μπαντα για αποφηγη σουταρισματος,αλλα δεν καταλαβα και πολλα.Παντος ελεγε διαφορετικο χαμ για 500αρι ποτ και διαφορετικο για 1 μεγα.Τες πα.αυτα κινεζικα μου φαινοντε οποτε δεν μπορω να βοηθισω

αυτά αφορούν passive EMGs. Αυτοί στους οποίους αναφέρομαι είναι active με 25KOhm pots. Οι active EMGs είναι θορυβώδεις λόγω ασυμετρίας των πηνίων.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #10 στις: 13/01/17, 08:09 »
Ουφ.Αρχισα να φτιαχνω τα μπασα μου,αν αρχισω να τιλιγω και μαγνητες(400€ εχει ενα μετριο τιλιχτικο) να τηλιγω και χορδες..στο τελος θα ανοιξω και web site "saved-basses-guitars"..
Ε οχι ειναι να μην τρελενεσε;Λες και αλλες δουλειες δεν εχουμε,πρεπει και με αυτα να πιαστουμε τωρα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #11 στις: 13/01/17, 09:41 »
Ουφ.Αρχισα να φτιαχνω τα μπασα μου,αν αρχισω να τιλιγω και μαγνητες(400€ εχει ενα μετριο τιλιχτικο) να τηλιγω και χορδες..στο τελος θα ανοιξω και web site "saved-basses-guitars"..
Ε οχι ειναι να μην τρελενεσε;Λες και αλλες δουλειες δεν εχουμε,πρεπει και με αυτα να πιαστουμε τωρα..

web site ίσως όχι, αλλά για καμια custom δουλίτσα ....  ;)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #12 στις: 13/01/17, 10:02 »
Ασε και τα εχω παρει.Λεω πραγματα σε ατομα και κοροιδευουν,και μετα 3 χρονια πηρε ενας ενα μπασο carl tomson που ειναι η κορυφη,πεταξε την ιδεα μου πανω (δεν το ακουσε απο μενα αυτο,το ειδε απο αλλον που το σκεφτικε και εκεινος μονος του,γιατι ενταξει δεν ηταν κατι σουπερ επιστιμονικο) και εχουν κατουριθει ολοι πανω τους.Αλλα το εκανε Αμερικανος,και οχι ο Ελληνας saved..καταλαβες;
Και οταν μηλαω με Ελληνες μπασιστες και λεω μισες κουβεντες,κουνανε το κεφαλι τους..βρε ουστ..
Κατσε και σε κανα 2-3 χρονια αν εχω ακομα ορεξη να φτιαξω καμια special καμπινα,να γελαμε.
Αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος.Μια κουβεντα ανοιγεις να ακουσεις και μια αλλη αποψη,και ακρα του ταφου σιωπη..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #13 στις: 13/01/17, 21:14 »
Τα pots δεν ήρθαν ακόμη, οπότε έβαλα το set στην EMG-ready ARZ800, βγάζοντας το υπάρχον μαμίσιο 81/60 (φτιαγμενο το 2010) και βάζοντας το νέο (αν και φτιαγμένο το 2007) 85/81 (με τον 85 bridge, 81 neck). Λοιπόν, ο 85 στο bridge είναι πολύ καλός, και εντελώς αθόρυβος. Πιο γεμάτος και γλυκός απο τον 81, και πιο δυνατός. Εκεί που στο μαμίσιο ο bridge 81 πάσχιζε να μπαλανσάρει με τον neck 60 (ο οποίος ήταν αρκετά κατεβασμένος) , εδώ ο 85 στο bridge κάνει outperform τον 81 στο neck εύκολα. Εκεί που δεν μου αρέσει ο 85 τόσο είναι στο shred. Ο 81 στο neck στα καθαρά είναι εντελώς αδιάφορος, μου θυμίζει τον blaze, καθόλου focus. Στο shred όμως αυτή η ασάφεια κρύβει πολλες ... παύσεις και δίνει αυτήν την ρευστότητα. Επίσης στην μεσαία θέση, ο ήχος ήταν ενδιαφέρον, αλλά όχι να συνεπαίρνει με την γλυκήτητα της χροιάς όπως στα καθαρά της μεσαίας θέσης του 81/60.
Οπότε το κρατάω το σετάκι στην Ibanez ARZ800 μέχρι να έρθουν τα pots, ξαναβάζω το μαμίσιο 81/60 πάνω, και μετά πάω για εγκατάσταση και δοκιμή 81 bridge/85 neck στην Kramer που είναι και η κιθάρα προς mod. Ίδωμεν..
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/17, 21:16 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #14 στις: 14/01/17, 14:29 »
Δοκίμασα και το 81/85 (το κλασικό setup). Προφανώς ο 85 είναι πολύ ισχυρότερος απο τον 81, αν και στα χαρτιά έχουν ίσο output. Πρέπει να σηκώσω τον 81 ψηλά σχεδόν 2-3 mm απο τις χορδές, και τον 85 να τον κατεβάσω αρκετά (4-5 mm) πιο κάτω για να έχω ζυγισμένο αποτέλεσμα. Ο 81 στο bridge και δη στην ίδια κιθάρα (απλά το νέο κομάτι) όπως τον ήξερα. Ο 85 στο neck δεν με ενθουσιάσε. Φοβερά δυνατός, boomy, δεν έχει τα πρίμα που ζητάει κανείς απο τον neck.  Οπότε ξαναβάζω το παλιο μαμίσιο 81/60 σετ στην ARZ800. Μάλλον στην Kramer θα πάω για το 85/81, και πιστεύω θα κάτι θα καταφέρω.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #15 στις: 14/01/17, 17:43 »
Αρχηγε καπου μπερδευτικα,αλλα οπως και να εχει..σκης τους..!!
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #16 στις: 14/01/17, 19:35 »
:)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #17 στις: 16/01/17, 16:25 »
ήρθαν και τα pots...... Ο καιρος γαρ εγγύς....  ;D

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #18 στις: 16/01/17, 17:48 »
Ενα μικρό tip αν δεν σου κάνει ο 85 στο neck, δοκίμασε να τους αλλάξεις, βάλε τον 81 neck και 85 bridge ;)
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #19 στις: 16/01/17, 18:56 »
Ο γιες.Αυτα ειναι γουστα.Οταν οι μαγνητες δεν εχουν pole pieces αλλα blades,η φαντασια οργιαζει..δε λιμιτς ντου νοτ εξιστ!!
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #20 στις: 16/01/17, 23:20 »
Καλά δεν είμαι ο πρώτος που θα το κάνει αυτό, συγκεκριμένα το prewired EMG set του Lucather, όπως και οι sig Musicman του μέχρι να αλλάξει σε passive Dimarzio, έχουν τον 85 στη γέφυρα, μαζί με 2 SA στη μεσαία και neck θέση. Αντίστοιχα, τον 81 στο neck, τον βρίσκεις σε όλα τα Kirk Hammer μοντέλα της ESP και τυχαίνει να τον έχω σε 2 κιθάρες στη θέση neck και μου αρέσει περισσότερο από τον 85, αν και επιμένω ότι ο 60 για neck είναι απλά ο καλύτερος EMG που έχω ακούσει.
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #21 στις: 17/01/17, 07:26 »
Ενα μικρό tip αν δεν σου κάνει ο 85 στο neck, δοκίμασε να τους αλλάξεις, βάλε τον 81 neck και 85 bridge ;)

εννοείται αυτό! Ούτως ή άλλως ο 85 είναι τοσο πιο δυνατός απο τον 81 που το κλασικό σεταπ (81b/85n) ακούγεται εντελώς αζύγιστο και θα πρέπει κανείς να ανεβάσει τον 81 στον Θεό και να θάψει τον 85 στο πάτωμα, για να έχει περίπου ίση ένταση. Απο την άλλη το 81/60 (σε μαόνι) είναι φοβερό, αλλά τι να κάνουμε το 85/81 βρήκα.
Σε πρώτη φάση θα δοκιμάσω το μαμίσιο 18v το οποίο φορούσε η κιθάρα επί livewires, και έχω έτοιμη την μόντα για 9v (χεχε το ανάποδο απο αυτο που κάνει ο κόσμος). Ίσως με τα 18v ο 81 ακουστεί καλύτερα στον neck.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #22 στις: 17/01/17, 08:25 »
Υποτηθετε στα 18v ολοι ακουγοντε καλυτερα.Απλα το θεμα ειναι οτι καποιες φορες,πραγνατικα στα 18 ακουγετε καλυτερα,ενω καποιες αλλες φορες δεν υπαρχουν διαφορες
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #23 στις: 17/01/17, 10:51 »
Υποτηθετε στα 18v ολοι ακουγοντε καλυτερα.Απλα το θεμα ειναι οτι καποιες φορες,πραγνατικα στα 18 ακουγετε καλυτερα,ενω καποιες αλλες φορες δεν υπαρχουν διαφορες

νομίζω οτι το 9v θα βρωμίζει καλύτερα, αλλά η μόντα είναι απλά ξεβιδώνω 4 βίδες και κουμπώνω το γεφυράκι 18v->9v. Αλλά το set το πήρα για τα καθαρά. Ο παναθεματισμένος ο livewire metal bridge δεν είχε καθόλου καθαρά, βρώμιζε και στο καθαρό κανάλι, αφού έβαζα τα ακουστικά κατευθείαν στην κιθάρα!! Χωρίς ενισχυτή!!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Παρήγγειλα το EMG 81/85 σετ
« Απάντηση #24 στις: 17/01/17, 11:29 »
Αυτο λεω.Υποτηθετε οτι ακουγοντε πιο καθαρα,αλλα πριν κανα 3 μερες διαβαζα τι ακριβως παιζει και μερικες φορες απλα οι 2 μπαταριες αργουν να τελειωσουν πιο πολυ.Οποτε να ξες,αν τις ρουφαει σαν νεροχυτης,τοτε βγαζει πιο καθαρα
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/12, 14:21
από random
16 Απαντήσεις
4182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/22, 18:04
από Απόλλων