Αποστολέας Θέμα: A/B speaker switch  (Αναγνώστηκε 7732 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
A/B speaker switch
« στις: 05/03/17, 00:18 »
θέλω να φτιάξω ένα a/b switch για να συγκρίνω ηχεία και καμπίνες
η αλλαγή θέλω να γίνεται καθώς παίζω και όχι να βάζω τον ενισχυτή (λαμπάτο) σε standby , να σβήνω , να βγάζωβάζω καλώδια , ξανανάβω, stand by και μετά να παίζω πάλι .
δεδομένου οτι κατά τη διάρκεια της αλλαγής δεν πρέπει να μένει χωρίς φορτίο ο ενισχυτής , μπορώ να φτιάξω ένα απλό a/b switch με τη διαφορά να βάλω μία αρκετά μεγάλη (ώστε να μην επηρεάζει τη λειτουργία του ηχείου) αντίσταση παράλληλα με το ηχείο στην είδοδο σήματος του διακόπτη ώστε κατά τη διάρκεια του πατήματος να υπάρχει πάντα φορτίο; μήπως όμως το μεγάλο αυτό φορτίο έστω και στιγμιαία είναι πολύ μεγάλο για τον ενισχυτή;

αν έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο θα'θελα γνώμες
ευχαριστώ
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #1 στις: 05/03/17, 08:53 »
Αν τις βαλεις παραληλα σε ενα volume pedal το οποιο θα εκτελει χρεη balance control αλλα ποτε δεν θα κλεινει τερμα την ενταση σε καμια καμπινα;
Θα εχεις σταθερη αντισταση,και η επιλεγνενη θα σκεπαζει την αλλη οποτε δεν θα την ακους.
Και δεν θα εχεις αυτο το "τακ" στην αλλαγη  ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #2 στις: 05/03/17, 09:37 »
Αν τις βαλεις παραληλα σε ενα volume pedal το οποιο θα εκτελει χρεη balance control αλλα ποτε δεν θα κλεινει τερμα την ενταση σε καμια καμπινα;
Θα εχεις σταθερη αντισταση,και η επιλεγνενη θα σκεπαζει την αλλη οποτε δεν θα την ακους.
Και δεν θα εχεις αυτο το "τακ" στην αλλαγη  ;)

καλή ιδέα  ;)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #3 στις: 05/03/17, 10:17 »
Το θέμα αυτό είναι πολύ πολύπλοκο ακριβώς διότι δεν πρέπει να μένει καθόλου χωρίς φορτίο ο ενισχυτής. Το κύκλωμα που προτείνεις είναι εφικτό, θα μπορούσα να στο σχεδιάσω αλλά την στιγμή που θα γίνεται η αλλαγή, για κάποια ms το φορτίο θα μηδενίζεται. Έχει γίνει πολύ έρευνα σε αυτό το θέμα και όντως υπάρχουν προϊόντα που κάνουν αυτή την δουλειά αλλά είναι πολύ ακριβά.

Νομίζω πάντως ότι αν όντως φτιάξεις ένα απλούστερο κύκλωμα με έναν ποιοτικό διακόπτη και βεβαιωθείς ότι δεν παίζεις καθόλου την στιγμή της αλλαγής, δηλαδή έχει μηδενικό σήμα εξόδου ο ενισχυτής κατά την στιγμή της αλλαγής, δεν θα πάθει τίποτα το μηχάνημα σου. Σαφώς οι δύο καμπίνες θα πρέπει να έχουν την ίδια ωμική αντίσταση, ή τουλάχιστον να την έχεις κάνει ίδια χρησιμοποιώντας αντιστάσεις ισχύος παράλληλα ή σε σειρά, κατά το δοκούν.

Ούτε με volume pedal γίνεται Δημήτρη, δεν υπάρχουν ποτ που να αντέχουν την ένταση των σημάτων προς τα μεγάφωνα, όμως η ιδέα σου είναι εφικτή, με την χρήση δύο L-PAD παράλληλα, τα οποία όμως θα έπρεπε να είναι συνδεδεμμένα μηχανικά ώστε να γυρίζουν αντίστροφα. Πολύ δουλειά απλά για κάποιες δοκιμές.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #4 στις: 05/03/17, 11:02 »
Τα L-pad σκεφτικα αδριανε ;D
Αν ειναι αντικριστα,και με κολα στιγμης κολησουμε τα αξονακια,αφου εχουμε βαλει το γραναζακι του v/p πρωτα,τοτε πιστεβω γινετε.Τωρα,αν χορανε μεσα κτλ,δεν εχω ιδεα.Ασχετο.Στις καφετεριες,τι εχουν για να ανεβοκαυεβαζουν ενταση σε διαφορα σημια του μαγαζιου? η εχουν 5-6 ενισχυτε,1 για καθε μερος..;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #5 στις: 05/03/17, 12:45 »
Οι καφετέριες νομίζω έχουν ζώνες με διαφορετικούς τελικούς ή πολλά κανάλια, ή αυτοενισχυόμενα μεγάφωνα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #6 στις: 05/03/17, 12:51 »

Αν ειναι αντικριστα,και με κολα στιγμης κολησουμε τα αξονακια,αφου εχουμε βαλει το γραναζακι του v/p πρωτα,τοτε πιστεβω γινετε.


το ίδιο σκεφτόμουνα και εγώ :P

Το θέμα αυτό είναι πολύ πολύπλοκο ακριβώς διότι δεν πρέπει να μένει καθόλου χωρίς φορτίο ο ενισχυτής. Το κύκλωμα που προτείνεις είναι εφικτό, θα μπορούσα να στο σχεδιάσω αλλά την στιγμή που θα γίνεται η αλλαγή, για κάποια ms το φορτίο θα μηδενίζεται. Έχει γίνει πολύ έρευνα σε αυτό το θέμα και όντως υπάρχουν προϊόντα που κάνουν αυτή την δουλειά αλλά είναι πολύ ακριβά.

Νομίζω πάντως ότι αν όντως φτιάξεις ένα απλούστερο κύκλωμα με έναν ποιοτικό διακόπτη και βεβαιωθείς ότι δεν παίζεις καθόλου την στιγμή της αλλαγής, δηλαδή έχει μηδενικό σήμα εξόδου ο ενισχυτής κατά την στιγμή της αλλαγής, δεν θα πάθει τίποτα το μηχάνημα σου. Σαφώς οι δύο καμπίνες θα πρέπει να έχουν την ίδια ωμική αντίσταση, ή τουλάχιστον να την έχεις κάνει ίδια χρησιμοποιώντας αντιστάσεις ισχύος παράλληλα ή σε σειρά, κατά το δοκούν.

Ούτε με volume pedal γίνεται Δημήτρη, δεν υπάρχουν ποτ που να αντέχουν την ένταση των σημάτων προς τα μεγάφωνα, όμως η ιδέα σου είναι εφικτή, με την χρήση δύο L-PAD παράλληλα, τα οποία όμως θα έπρεπε να είναι συνδεδεμμένα μηχανικά ώστε να γυρίζουν αντίστροφα. Πολύ δουλειά απλά για κάποιες δοκιμές.


το έχω δει το cabbone ,η τιμή του όμως είναι απαγορευτική για το βαλλάντιό μου
μπορώ να σταματάω να παίζω τη στιγμή της αλλαγής αλλά από τη στιγμή που είναι σε λειτουργία ο ενισχυτής , πάντα δεν υπάρχει σήμα στην έξοδο; εκτός αν βγάζω το καλώδιο της κιθάρας απο τον ενισχυτή
τα ηχεία που θέλω να συγκρίνω είναι ίδιας ωμικής αντίστασης όπως και οι 2 καμπίνες (μία 1x12 και μία 2x12) που έχω είναι συνολικά η κάθε μία ίδιας αντίστασης με την άλλη (στα 8 η κάθε μία ξεχωριστά) .

για την υλοποίηση της μεγάλης αντίστασης παράλληλα με το ηχείο βρίσκεις κάποια μειονεκτήματα; σκέφτομαι με αυτή να γεφυρώσω τα + και - του input μεταξύ τους πάνω σε DPDT διακόπτη ώστε να'ναι πάντα εντός κυκλώματος ανεξάρτητα της κατάστασης του διακόπτη . κατά την αλλαγή θα είναι επικίνδυνα μεγάλο το φορτίο για τον ενισχυτή;
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #7 στις: 05/03/17, 12:59 »
Απλα αν ειναι να υπαρχει παυση αναμεσα στην αλλαγη,χανεις την μικροδιαφορα (ειπε ο saved το κουφαλογο)
Ερωτηση Ν.2
Κατι τελικοι λαμπατοι στερεο (hifi),εχουν 2 "μοναδες" ενισχυσης; Γιατι αν εχουν 1,τοτε καποιο κολπο θα εχουν για να μπαλατζαρεις R/L chanel το οποιο κατα καποιο τροπο ειναι αυτο που θες να κανεις.
Να πω την λυση-πατατα;
Ε;να την πω,να την πω,να την πωωωωω;;;;εεε;;;
Παρε ιδιο δευτερο ενισχυτη :yeah
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #8 στις: 05/03/17, 13:14 »
Έχω κάνει το ίδιο με ένα Morley ABY switcher, είχα την έξοδο της κεφαλής στο input και από το κάθε output έστελνα σε μία καμπίνα 16ohm και οι δύο με τον ενισχυτή στην επιλογή της εξόδου 16ohm. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα, ούτε έκαψα κανένα ενισχυτή. Απλά προσέχεις να μην πατήσεις την επιλογή Y (κάνει split το input και στις 2 εξόδους at the same time). Anyway, δεν λέω ξέρω ούτε από τη φυσική υπόσταση των πραγμάτων κτλ, απλά επειδή το έχω κάνει και δεν παρατήρησα να δημιουργείται μακροπρόθεσμα κάποιο πρόβλημα, σκέφτηκα να το αναφέρω.
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #9 στις: 05/03/17, 16:21 »
Και το Morley δεν είναι παρά ένας διακόπτης, έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά με το κύκλωμα που αναφέραμε, στιγμιαία αποσύνδεση, καλώς επιβεβαιώνεις Σταύρο αυτό που είπα, ότι δεν παθαίνει τίποτα αν δεν παίζεις την στιγμή της αλλαγής.

Η σκέψη για μία αντίσταση ισχύος παράλληλα με κάθε ένα μεγάφωνο είναι καλή, απλά πρέπει να έχεις 16άρες καμπίνες να συγκρίνεις, και να έχεις παράλληλα μία 16άρα συνδεδεμμένη στην μέση, και να συνδεθεί όλο το σύστημα σε 8 ohm έξοδο, και πάλι στιγμιαία θα ανεβαίνει η αντίσταση στα 16 που είναι σαφώς καλύτερο από το μηδέν.

Σημειωτέον δε, ότι η 16άρα καμπίνα με την 8άρα ΙΔΙΑ καμπίνα ακούγεται λίγο διαφορετικά λόγω των σπειρωμάτων του μετασχηματιστή εξόδου, οι διαφορές είναι λίγες αλλά υπάρχουν, το ξέρω πρώτο χέρι.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #10 στις: 05/03/17, 16:28 »
Ασχετο,αλλα μιας και πηγε η κουβεντα λιγο προς τα εκει..
Εχουμε 2 καμπινες πχ 8Ω.
Αν τις βαλουμε παραληλα(4Ω)σε σειρα(16Ω) η σε 2 καναλια(8Ω) με ολα ελεγψομενα (εντασεις κτλ) ακουγοντε διαφορετικα?
Το ρωταω γιατι εχει κατι τυπαδες που τσουβαλιαζουν καμπινες και λενε ε αν ειναι 8Ω ακουγετε ετσι,αν ειναι 4Ω ακουγετε γιουβετσι,λες και μηλανε για μονους και χαμπακερ ενα πραγμα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #11 στις: 06/03/17, 11:06 »
Απλα αν ειναι να υπαρχει παυση αναμεσα στην αλλαγη,χανεις την μικροδιαφορα (ειπε ο saved το κουφαλογο)
.....
Παρε ιδιο δευτερο ενισχυτη :yeah

ναι, προτιμώ η παύση να'ναι μικρή ώς καθόλου γιατί θα ξεχνάω τι άκουγα

για 2ο ίδιο ενισχυτή δεν το σκέφτομαι γιατί είναι ασύμφορο αλλά ακόμα και αν αγόραζα θα 'πρεπε να ακούγονται ακριβώς ίδιοι κάτι που σχεδόν αποκλείεται να συμβεί μιας και οι παράμετροι διαφοροποίησης είναι παρα πολλές σε λαμπάτο ενισχυτή.


και να έχεις παράλληλα μία 16άρα συνδεδεμμένη στην μέση,

πως το εννοείς αυτό; αν θες εξήγησέ μου


Έχω κάνει το ίδιο με ένα Morley ABY switcher, είχα την έξοδο της κεφαλής στο input και από το κάθε output έστελνα σε μία καμπίνα 16ohm και οι δύο με τον ενισχυτή στην επιλογή της εξόδου 16ohm. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα, ούτε έκαψα κανένα ενισχυτή. Απλά προσέχεις να μην πατήσεις την επιλογή Y (κάνει split το input και στις 2 εξόδους at the same time). Anyway, δεν λέω ξέρω ούτε από τη φυσική υπόσταση των πραγμάτων κτλ, απλά επειδή το έχω κάνει και δεν παρατήρησα να δημιουργείται μακροπρόθεσμα κάποιο πρόβλημα, σκέφτηκα να το αναφέρω.

σημαντικό που το αναφέρεις


σας ευχαριστώ όλους για τις ιδέες και σκέψεις στο θέμα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #12 στις: 06/03/17, 15:06 »
Όταν λέω για παύση μιλάμε για max ένα δευτερόλεπτο, όσο δλδ παίρνει να πατήσεις το footswitch για να αλλάξει την καμπίνα. Είναι πολύ χρήσιμο για να κάνεις τέτοια tests και δεν δημιουργεί πρόβλημα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #13 στις: 06/03/17, 17:36 »
και να έχεις παράλληλα μία 16άρα συνδεδεμμένη στην μέση,
πως το εννοείς αυτό; αν θες εξήγησέ μου
Ο μόνος τρόπος να μην μένει ποτέ χωρίς φορτίο ο ενισχυτής με τον διακόπτη που συζητάμε, είναι η προσθήκη μίας μόνιμης αντίστασης ισχύος, παράλληλα με τον διακόπτη και τις καμπίνες.

Αν είναι οι καμπίνες 16άρες, θα είναι και η αντίσταση 16άρα και το σύνολο θα πρέπει να συνδέεται στην 8άρα έξοδο του ενισχυτή, άν από την άλλη οι καμπίνες 8άρες, θα είναι και η αντίσταση 8άρα και το σύνολο θα πρέπει να συνδέεται στην 4άρα έξοδο του ενισχυτή (άν έχει, πολλοί ενισχυτές δεν έχουν έξοδο 4Ohm).

Κατά την αλλαγή λοιπόν, στιγμιαία η αντίσταση θα διπλασιάζεται καθώς η επαφή περνάει από την μία καμπίνα στην άλλη, κατάσταση που είναι πολύ πιο ασφαλής για τον ενισχυτή παρά η παντελής απουσία φορτίου.

Μπορώ αν ενδιαφέρεστε να κάνω ένα απλό σχεδιάγραμμα για όσους ίσως θέλουν να το φτιάξουν.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #14 στις: 06/03/17, 20:39 »
αυτό που δεν είχα καταλάβει ήταν αν εννοούσες "παράλληλα,να έχεις μία 16άρα συνδεδεμμένη στην μέση" ή "να έχεις μία 16άρα συνδεδεμένη παράλληλα" . προφανώς το 2ο  ;)

Η λύση που προτείνεις για την παράλληλη αντίσταση είναι αυτή που έλεγα και εγώ απο την αρχή με τη διαφορά οτι χρησιμοποιείς αντίσταση ίση με αυτή των ηχείων. εμένα η σκέψη μου ήταν βάζοντας μεγάλη αντίσταση (σε σχέση με αυτή των ηχείων ,πχ 100-150kOhm) παράλληλα θα περνάει το σήμα όλο απο το ηχείο χωρίς απώλειες αλλά με το μειονέκτημα οτι κατά την αλλαγή θα'ταν πολύ μεγάλο το στιγμιαίο φορτίο.

με την παράλληλη 8άρα (ή 16άρα ανάλογα) δεν επηρεάζεται η λειτουργία του ηχείου εφόσον το σήμα (ρεύμα) θα μοιράζεται σε ηχείο και αντίσταση;
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #15 στις: 08/03/17, 11:17 »
αυτό που δεν είχα καταλάβει ήταν αν εννοούσες "παράλληλα,να έχεις μία 16άρα συνδεδεμμένη στην μέση" ή "να έχεις μία 16άρα συνδεδεμένη παράλληλα" . προφανώς το 2ο  ;)
Ναι, μάλλον μπέρδεψε το "στην μέση".. εννοούσα στο μεσαίο ζευγάρι ακροδέκτες ενός DPDT διακόπτη που θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί για την αλλαγή.

Η λύση που προτείνεις για την παράλληλη αντίσταση είναι αυτή που έλεγα και εγώ απο την αρχή με τη διαφορά οτι χρησιμοποιείς αντίσταση ίση με αυτή των ηχείων. εμένα η σκέψη μου ήταν βάζοντας μεγάλη αντίσταση (σε σχέση με αυτή των ηχείων ,πχ 100-150kOhm) παράλληλα θα περνάει το σήμα όλο απο το ηχείο χωρίς απώλειες αλλά με το μειονέκτημα οτι κατά την αλλαγή θα'ταν πολύ μεγάλο το στιγμιαίο φορτίο.
Ναι, στην δικιά σου ιδέα αναφέρθηκα.
Δυστυχώς δεν γίνεται με τόσο μεγάλη αντίσταση, αυτό για τον μετασχηματιστή εξόδου ισοδυναμεί με απουσία φορτίου, σαν να έχει βγεί το βύσμα.
Δεν μπορείς να πας παραπάνω από διπλάσια ή παρακάτω από μισή αντίσταση, για να έχει κάποιο νόημα η προστασία που θέλουμε να υιοθετήσουμε.

με την παράλληλη 8άρα (ή 16άρα ανάλογα) δεν επηρεάζεται η λειτουργία του ηχείου εφόσον το σήμα (ρεύμα) θα μοιράζεται σε ηχείο και αντίσταση;
Έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές φορές αυτή την λύση σαν πρόχειρο attenuator και δεν έχω παρατηρήσει αξιόλογη αλλαγή χροιάς.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #16 στις: 08/03/17, 12:07 »
Η καμπινα που εκανα εχει ενα διακοπτακι 3 θεσεων.Η μια παει καρφι στο ηχειο,η αλλη εχει 20Ω αντισταση και η τριρη 2.5Ω για να κανονιζω την ενταση για τα μεσαια.Υποτιθετε πως η διαφορα ειναι 3dB αλλα δεν ξερω αν ειναι η διαφωρα απο το 0 στο 20 η απο το 2.5 στο 20.
Οποτε αυτο που λες αδριανε,αντισταση για να κοψεις την ενταση στεκει γιατι ειναι τυποι που δουλευουν χρονια αυτο το συστημα και δεν αναφεραν προβλημα για αλλαγη στον ηχο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: A/B speaker switch
« Απάντηση #17 στις: 08/03/17, 16:39 »
αυτό που δεν είχα καταλάβει ήταν αν εννοούσες "παράλληλα,να έχεις μία 16άρα συνδεδεμμένη στην μέση" ή "να έχεις μία 16άρα συνδεδεμένη παράλληλα" . προφανώς το 2ο  ;)
Ναι, μάλλον μπέρδεψε το "στην μέση".. εννοούσα στο μεσαίο ζευγάρι ακροδέκτες ενός DPDT διακόπτη που θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί για την αλλαγή.

Η λύση που προτείνεις για την παράλληλη αντίσταση είναι αυτή που έλεγα και εγώ απο την αρχή με τη διαφορά οτι χρησιμοποιείς αντίσταση ίση με αυτή των ηχείων. εμένα η σκέψη μου ήταν βάζοντας μεγάλη αντίσταση (σε σχέση με αυτή των ηχείων ,πχ 100-150kOhm) παράλληλα θα περνάει το σήμα όλο απο το ηχείο χωρίς απώλειες αλλά με το μειονέκτημα οτι κατά την αλλαγή θα'ταν πολύ μεγάλο το στιγμιαίο φορτίο.
Ναι, στην δικιά σου ιδέα αναφέρθηκα.
Δυστυχώς δεν γίνεται με τόσο μεγάλη αντίσταση, αυτό για τον μετασχηματιστή εξόδου ισοδυναμεί με απουσία φορτίου, σαν να έχει βγεί το βύσμα.
Δεν μπορείς να πας παραπάνω από διπλάσια ή παρακάτω από μισή αντίσταση, για να έχει κάποιο νόημα η προστασία που θέλουμε να υιοθετήσουμε.

με την παράλληλη 8άρα (ή 16άρα ανάλογα) δεν επηρεάζεται η λειτουργία του ηχείου εφόσον το σήμα (ρεύμα) θα μοιράζεται σε ηχείο και αντίσταση;
Έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές φορές αυτή την λύση σαν πρόχειρο attenuator και δεν έχω παρατηρήσει αξιόλογη αλλαγή χροιάς.

@adr1anos,
dpdt on/on ποδοδιακόπτη σκοπεύω να χρησιμοποιήσω για την εναλλαγή των εξόδων και έναν dpdt toggle on/off/on για να αλλάζω αντιστάσεις (9K ,18K και καθόλου στη μεσαία θέση ώστε να δουλεύει και ως κλασικό Α/Β switch)

σας ευχαριστώ και τους 3 για τις ιδέες, εμπειρίες και γνώμες επί του θέματος
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/07, 19:14
από Βραζίλης
11 Απαντήσεις
5242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 22:21
από priestjohn
36 Απαντήσεις
10885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/09, 19:29
από Vicarious
DIY latch switch.. Πως??

Ξεκίνησε από C.Alexei Εφέ

4 Απαντήσεις
2478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 01:29
από C.Alexei
4 Απαντήσεις
2225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/11, 16:37
από stratboy
12 Απαντήσεις
5239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/13, 22:45
από vaig3
2 Απαντήσεις
3432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/14, 16:37
από modfori
3 Απαντήσεις
3713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/15, 12:11
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
5169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/15, 22:10
από saved
15 Απαντήσεις
10809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/16, 00:06
από saved