Σελίδες:
  • #1 από kkmspm (φλουτσ) στις 09 Mar 2017
  • χαιρετω την παρέα!
    Αγόρασα πρόσφατα μια blade texas special από την οποία έλειπε το tremolo arm. Μιας και μου ήταν δύσκολο να πάρω την κιθάρα αθήνα, να βρω συμβατό μπαράκι, έκανα παραγγελία στην blade στην ολλανδία και μου το έστειλαν. Μου το χρέωσαν 6 ευρω συν αλλα 7 τα μεταφορικα (13 ευρω για ενα γ**ωμπαρακι) και το χειροτερο ειναι οτι κρατησε για 5-6 προβες μονο. Κόπηκε και έμεινε το μέρος με το σπείρωμα μέσα στο block. Κοινώς έχω κατεβάσει τρελά καντίλια :p

    Θελω να αντικαταστήσω το μπαράκι άμεσα, μιας και την δευτέρα θα χρειαστώ την κιθάρα, κάτι που θα με οδηγήσει να κάνω λάθος επιλογές.
    Πλέον ξερω οτι η διάμετρος στο σπείρωμα είναι 4,5mm οπότε ελπίζω να μη χρειαστεί να κουβαλήσω κιθάρα στο κέντρο. Επίσης δε νομιζω να βρω gold μπαρακι σε αυτη τη διαμετρο, οποτε αναγκαστικά θα πάρω ασημένιο.
    Θα πρεπει επίσης να αφαιρεσω την βίδα που έχει μείνει στο block, κάτι αρκετά δύσκολο μιας και δεν εχω σκοπό να λύσω τη γέφυρα μιας και θα είναι άδικος κόπος να σεταρω παλι κιθάρα και χωρις στρώσιμο να παω για live (θελω πάντα μετα απο κάθε αλλαγή στην κιθαρα, να την δοκιμάσω σε κάποια πρόβα). Τέσπα θα δω τι θα κάνω μέχρι τη δευτέρα.

    Οι ερωτήσεις ξεκινάνε τώρα και εχουν να κανουν με σωστή επισκευή/αναβάθμιση του οργάνου  :p
    Σκέφτομαι να αλλάξω εντελώς block και να βαλω καποιο καλύτερο και με μεγαλύτερης διαμετρου μπαράκι. Πρεπει να προσέξω κάτι? Ειναι όλα συμβατά? Δεν εχω ιδέα τι γέφυρα φοράει η κιθάρα, αλλα μοιάζει με την κλασική γέφυρα των strat με τις πολλες βιδες. Λέω να αλλάξω μόνο το μπλοκ μιας και η γεφυρα δουλευε ωραια χωρίς να "μαγκώνει" καπου και να ξεκουρδιζει. Αν δε βγάλω ακρη με συμβατότητες θα πρέπει να αλλάξω όλη την γεφυρα, κατι που ανεβάζει πολύ το κόστος. Ειδα τα προιόντα του wilkinson και εχει πολλα μοντελα. Ξέρει καποιος να με βοηθήσει στην επιλογη? Μήπως ειναι ευκαιρία, αν αλλαξω γέφυρα, να βάλω 2-point τρέμολο?

    Για πείτε καμιά γνώμη ρε αδερφια!
  • #2 από panixgr στις 09 Mar 2017
  • Θα πρεπει επίσης να αφαιρεσω την βίδα που έχει μείνει στο block, κάτι αρκετά δύσκολο μιας και δεν εχω σκοπό να λύσω τη γέφυρα μιας και θα είναι άδικος κόπος να σεταρω παλι κιθάρα και χωρις στρώσιμο να παω για live (θελω πάντα μετα απο κάθε αλλαγή στην κιθαρα, να την δοκιμάσω σε κάποια πρόβα). Τέσπα θα δω τι θα κάνω μέχρι τη δευτέρα.

    αν η κιθαρα δεν ειναι ΟΥΣΑ τότε μιλάμε για 52.mm . Βγάλε πρώτα το κομμάτι που έχει μέσα, για το οποίο θέλει extractor και μετά παίρνεις μικρόμετρο και μετράς την διάμετρο, νομίζω οτι στις ασιατικές/μεξικάνικες το άρμ είναι ΠΙΟ ΠΑΧΥ απο ότι στις αμερικάνικες, γενικά απο ποιότητα και τα μεν και τα δε έιναι ΓΤΠ. Και πας καγμάκη (δυστυχως) ή ΝΑΚΑ και παίρνεις ένα νέο arm.

    Κατεμέ, αν θες τρεμ πήγαινε σε floyd. όλα τα άλλα είναι χαζά. Τι εννοώ, για να σπάσεις το τρεμ, σημαίνε οτι πρέπει να πάς σε τρεμ που αντέχει σκληρότερη χρήση, και αυτό είναι είτε OFR είτε GOTOH είτε Ibanez από Edge II και πάνω.
  • #3 από modfori στις 09 Mar 2017
  • το να πας απο 6βιδη σε 2βιδη γέφυρα προϋποθέτει και μετατροπή συν οτι λογικά χάνεις και απο σταθερότητα
    για να βγάλεις το σπασμένο κομμάτι βάλε ελάχιστη κόλλα στιγμής στην άκρη του άλλου κομματιου (στη μεριά του λεβιέ που είναι επίπεδη) , χώστο στην τρύπα  :o ... για λίγη ώρα μέχρι να στεγνώσει η κόλλα και μετά ξεβίδωσε σιγά σιγά.

    βουρ για upgrade στο μπλοκ
    αν βρεις πάρε block για push-in tremolo

    παρεμπιπτόντως αν δεν κάνω λάθος η κιθάρα είναι συναρμολογημένη στην Ιαπωνία από κινέζικα parts και qc/σετταρισμα στην Ελβετία
  • #4 από saved στις 09 Mar 2017
  • Θελουμε φωτο με το σπασιμο.ιμιντιαντλι
  • #5 από kkmspm (φλουτσ) στις 10 Mar 2017
  • εκανα λιγο δουλεια σημερα και μου μενει το μονταρισμα.  0:)
    Ξεχνοντας οτι οι χορδες περνανε μεσα απο το μπλοκ  ;D  ελυσα τις 3 βιδες που το κρατανε για να το αφαιρεσω.....οποτε αναγκαστικα εβγαλα και τις χορδες μετα  ::) .

    Το μπλοκ ειναι στουκι! βαρυ και γεματο οποτε δεν εχω λογο τελικα να το αλλαξω. Το κουφο ειναι πως το υπολοιπο μπαρακι δεν ειχε μεινει μεσα στο μπλοκ (που διαολο πηγε? ποτε κοπηκε?....δεν θα το μαθω ποτε :p ) οποτε και δεν χρειαστηκε να αφαιρεσω κατι απο μεσα.

    Οταν πηρα την κιθαρα, μου εδωσαν μαζι και ενα μπαρακι με 6mm σπειρωμα, το οποιο δεν εμπαινε στο block, γιαυτο και αγορασα ενα original των 5mm, το οποιο και κοπηκε*. Ε αφου ειχα το block στα χερια και ενα μπαρακι των 6mm.....ανοιξα λιγο την τρυπα, περασα νεες βολτες με κολαουζο και θα εβαλα το μεγαλυτερο μπαρακι!  ;)  Ελπιζω το απογευμα που θα το μονταρω παλι, να μην κανω καμια δυσαρεστη διαπιστωση :p


    *το μπαρακι το αφησα μια μερα τοποθετημενο πανω στην κιθαρα, μεσα στη σκληρη θηκη και το στραβωσα. Απο οταν το ισιωσα εγινε ελαστικο, μεχρι που κοπηκε. Ενα απλο chords vibrato κανω. Δεν του φερομαι αγρια :p

  • #6 από panixgr στις 10 Mar 2017
  • εκανα λιγο δουλεια σημερα και μου μενει το μονταρισμα.  0:)
    Ξεχνοντας οτι οι χορδες περνανε μεσα απο το μπλοκ  ;D  ελυσα τις 3 βιδες που το κρατανε για να το αφαιρεσω.....οποτε αναγκαστικα εβγαλα και τις χορδες μετα  ::) .

    Το μπλοκ ειναι στουκι! βαρυ και γεματο οποτε δεν εχω λογο τελικα να το αλλαξω. Το κουφο ειναι πως το υπολοιπο μπαρακι δεν ειχε μεινει μεσα στο μπλοκ (που διαολο πηγε? ποτε κοπηκε?....δεν θα το μαθω ποτε :p ) οποτε και δεν χρειαστηκε να αφαιρεσω κατι απο μεσα.

    Οταν πηρα την κιθαρα, μου εδωσαν μαζι και ενα μπαρακι με 6mm σπειρωμα, το οποιο δεν εμπαινε στο block, γιαυτο και αγορασα ενα original των 5mm, το οποιο και κοπηκε*. Ε αφου ειχα το block στα χερια και ενα μπαρακι των 6mm.....ανοιξα λιγο την τρυπα, περασα νεες βολτες με κολαουζο και θα εβαλα το μεγαλυτερο μπαρακι!  ;)  Ελπιζω το απογευμα που θα το μονταρω παλι, να μην κανω καμια δυσαρεστη διαπιστωση :p


    *το μπαρακι το αφησα μια μερα τοποθετημενο πανω στην κιθαρα, μεσα στη σκληρη θηκη και το στραβωσα. Απο οταν το ισιωσα εγινε ελαστικο, μεχρι που κοπηκε. Ενα απλο chords vibrato κανω. Δεν του φερομαι αγρια :p

    ωραίος μαν, το χεις. Οτι και αν έχω πάρει απο το 2011 και μετά, δεν συγκρίνονται σε αντοχές με τα παλιά bars, και εννοώ σε strat πάντα (τα floyd είναι άλλη περίπτωση). Ακόμα και το super-vee blade-runner (200 ευρώ) μου έσπασε... Εκλαιγα τα λεφτά μου, που είχα βγάλει την παλιά vintage γέφυρα... προσπάθησα να το πουλήσω στο ebay, τεσπα τελικά το άφησα πάνω έτσι για το γ**ώτο... πεταμένα λεφτά ....

    πάντως κατα τα φαινόμενα το bar σου / block σου ήταν MIA specs, και εκεί έχεις πιθανότητα να βρείς πιο γερά arms από ότι MIM/MIC. Δεν παίζει ρόλο τόσο η διάμετρος του σπειρώματος όσο ο άξονας καθε αυτός και το μέταλο. αλλα αφου το έκανες ήδη... προχώρα με το 6mm.

    για τσέκαρε E-E spacing είσαι στα 56mm? Αν ναι τοτε θα έχεις αμερικάνικο spacing και κινέζικο bar arm.
  • #7 από saved στις 10 Mar 2017
  • Σωραιοςςςςςςς
  • #8 από kkmspm (φλουτσ) στις 05 Apr 2017
  • Η αληθεια ειναι οτι κατι δεν παει καλα. Το μπαρακι που εχω τωρα πρεπει να ειναι αμερικανικο ενω το κολαουζο ηταν μετρικο. Ετσι εχει.παντα ενα κενο (τζογο), εκτος και αν το καργαρω στο σφιξιμο, αλλα τοτε δεν γυρναει ευκολα.....
    Αν δε κρατησει θα παω για καμια γεφυρα της προκοπης. Εχω δει καποιες wilkinson μουρλια :p
  • #9 από saved στις 05 Apr 2017
  • Γιαυτο παντα μα παντα βαζουμε τα κολαουζο-βιδα (μπαρακι στην σιγκεκριμενη περιπτοση) διπλα διπλα να πατισουν τα πασα το ενα μεσα στο αλλο να δουμε αν ταιριαζουν.Αν και πιστευω πως αν το πασο ηταν σε ιντζες,δεν θα βιδωνε καν.Μαλλον υπαρχει διαφορα στην διαμετρο ενω τα πασα ειναι ιδια.Αν θες πατεντα,βαλε ταινια τεφλον που δουλευουν οι υδραυλικοι.Αν θες φινετσα,εχει κατι ωραιες wilkinson γεφυρες..μουρλια ;D
  • #10 από Απόλλων στις 06 Apr 2017
  • Αν δε κρατησει θα παω για καμια γεφυρα της προκοπης. Εχω δει καποιες wilkinson μουρλια :p

    Οι Wilkinson γέφυρες είναι πολύ καλές και οικονομικές. Είχα βάλει την Wilkinson WV6 σε μια φτηνή Richwood strat που είχα πριν από μερικά χρόνια, και μπορώ να πω ότι υπήρξε σημαντική βελτίωση στην αίσθηση και τη λειτουργία του tremolo. Aργότερα άλλαξα τα μεταλλικά saddles με tusq και σε συνδυασμό με την αλλαγή του nut και ένα καλό σετάρισμα, η κιθάρα πετούσε.
  • #11 από panixgr στις 06 Apr 2017
  • Γιαυτο παντα μα παντα βαζουμε τα κολαουζο-βιδα (μπαρακι στην σιγκεκριμενη περιπτοση) διπλα διπλα να πατισουν τα πασα το ενα μεσα στο αλλο να δουμε αν ταιριαζουν.Αν και πιστευω πως αν το πασο ηταν σε ιντζες,δεν θα βιδωνε καν.Μαλλον υπαρχει διαφορα στην διαμετρο ενω τα πασα ειναι ιδια.Αν θες πατεντα,βαλε ταινια τεφλον που δουλευουν οι υδραυλικοι.Αν θες φινετσα,εχει κατι ωραιες wilkinson γεφυρες..μουρλια ;D

    και οι Gotoh καλές είναι ;) Αλλά για strat??? πεταμένα λεφτά..
  • #12 από Mistral στις 06 Apr 2017
  • Γνώμη μου πάντως, αν το tremolo arm 'δουλεύει' πλέον καλά, απλά βάλε λίγο τεφλόν για τον τζόγο όπως γράφει κι ο φίλος saved (ή κάποια στιγμή πάρε ένα ελατηριάκι - μπαίνει μέσα στο block και ουσιαστικά σταθεροποιεί το tremolo bar). Από εκεί και πέρα, παίζει ρόλο το σετάρισμα που θα κάνεις ώστε να κρατάει το κούρδισμα μέχρι και σε τύπου 'dive bombs' ή πιο βίαιη χρήση του γενικότερα. Εντύπωση μου έκανε που έσπασε το tremolo arm πάντως τόσο εύκολα. Στην δικιά μου MIM του 2000, στην οποία βασανίζω ανελέητα το τρέμολο, δεν λέει κουβέντα τόσα χρόνια. Για τις 'βόλτες' του τρεμολο αρμ, χρησιμοποιώ λίγο τεφλόν που και που.

    Καλή συνέχεια με την επισκευή!

  • #13 από panixgr στις 06 Apr 2017
  • Γνώμη μου πάντως, αν το tremolo arm 'δουλεύει' πλέον καλά, απλά βάλε λίγο τεφλόν για τον τζόγο όπως γράφει κι ο φίλος saved (ή κάποια στιγμή πάρε ένα ελατηριάκι - μπαίνει μέσα στο block και ουσιαστικά σταθεροποιεί το tremolo bar). Από εκεί και πέρα, παίζει ρόλο το σετάρισμα που θα κάνεις ώστε να κρατάει το κούρδισμα μέχρι και σε τύπου 'dive bombs' ή πιο βίαιη χρήση του γενικότερα. Εντύπωση μου έκανε που έσπασε το tremolo arm πάντως τόσο εύκολα. Στην δικιά μου MIM του 2000, στην οποία βασανίζω ανελέητα το τρέμολο, δεν λέει κουβέντα τόσα χρόνια. Για τις 'βόλτες' του τρεμολο αρμ, χρησιμοποιώ λίγο τεφλόν που και που.

    Καλή συνέχεια με την επισκευή!

    συμφωνώ, παλαιότερα τα μέταλα/κράματα ήταν πιο γερά. Με όλη την κουβέντα θα μου ανοίξετε την όρεξη για mods!
  • #14 από saved στις 06 Apr 2017
  • Ναι να στην ανοιξουν.Εσυ μου ανοιξες την ορεξη να κατεβω στην εκθεση και εβαλα χθες βραδιατικα το μπασο στον παγκο..Εκοψα τα belly cuts,το πανω θελει ακομα λιγο και ξεκινησα να κανω καπακι για το control cavity (ναι δεν ειχα βαλει καπακι,αλλα το εκανα λες και το εσκαβαν αλεπουδες) και το βραδυ θα βαλω ρουτερ χωρις να βγαλω ηλεκτρικα και ορι γινει ::)
    Ασε που σφαχτικα χθες με το καλεμι..
    Οποτε,ναι,ξεκηνα mods να βαλεις μυαλο :P
  • #15 από panixgr στις 06 Apr 2017
  • Ναι να στην ανοιξουν.Εσυ μου ανοιξες την ορεξη να κατεβω στην εκθεση και εβαλα χθες βραδιατικα το μπασο στον παγκο..Εκοψα τα belly cuts,το πανω θελει ακομα λιγο και ξεκινησα να κανω καπακι για το control cavity (ναι δεν ειχα βαλει καπακι,αλλα το εκανα λες και το εσκαβαν αλεπουδες) και το βραδυ θα βαλω ρουτερ χωρις να βγαλω ηλεκτρικα και ορι γινει ::)
    Ασε που σφαχτικα χθες με το καλεμι..
    Οποτε,ναι,ξεκηνα mods να βαλεις μυαλο :P

    φίλε, ένα θα σου πω που πολλοί το παραμελούμε : ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ, πριν μια βδομάδα έιχα ένα πρήξιμο στον αριστερό καρπό και πήγα Ασκληπείο βούλας, μου έδωσαν κάτι χάπια, έφυγα απο την δουλιά νωρίς, και είχα ψυχολογικά προβλήματα οτι δεν δούλεψα αρκετά, οπότε το έριξα στα μαστορέματα στο σπίτι, με τον αριστερό καρπό να πονάει και σε νάρθηκα, και πάω και κόβομαι στο δάκτυλο - δείκτη του δεξιού χεριού, και αυτό γιατί δεν είχα γάντια λόγω του νάρθηκα του αριστερού χεριού!!! Και ακόμα με ταλαιπωρεί.

    Γάντια φίλε, και μάλιστα για βαρέου τυπου εργασίες. Το ίδιο και με τα ηλεκτρικά. ΠΑΝΤΑ προσεκτικός έλεγχος ασφαλείας, απο την σιγουριά και την κούραση γίνονται τα ατυχήματα. Εδω στην δουλιά τα έχουμε δει ΟΛΑ.
  • #16 από saved στις 06 Apr 2017
  • Δεν ειχα σκοπο να δουλεψω καλεμι.Αλλα τελικα χρηαστικε (θανατος αυτο το ash,τοσο σκληρο,εβγαλα ιδρωτα,οχι αστεια) και ενω δουλευω,σκεφτομαι "τι βλακας ειμαι,ετσι θα κοπο"αλλα δεν σταματισα..κτανκ μια στο χερι..εκει το μαλακο αναμεσα δεικτη-αντιχειρα..νομισα εκοψα νευρα και θα κουλαθω..την γλυτωσα 0:)
  • #17 από kkmspm (φλουτσ) στις 07 Apr 2017
  • Αν δε κρατησει θα παω για καμια γεφυρα της προκοπης. Εχω δει καποιες wilkinson μουρλια :p

    Οι Wilkinson γέφυρες είναι πολύ καλές και οικονομικές. Είχα βάλει την Wilkinson WV6 σε μια φτηνή Richwood strat που είχα πριν από μερικά χρόνια, και μπορώ να πω ότι υπήρξε σημαντική βελτίωση στην αίσθηση και τη λειτουργία του tremolo. Aργότερα άλλαξα τα μεταλλικά saddles με tusq και σε συνδυασμό με την αλλαγή του nut και ένα καλό σετάρισμα, η κιθάρα πετούσε.

    Κουρδισμα δε χανει ακομα και σε "αναρμοστες" συμπεριφορες :p και νομιζω οτι με το teflon θα ειναι κομπλε......αλλα ζαχαρωνω και αυτη https://www.axesrus.co.uk/Wilkinson-WVP6-Tremolo-Steel-Block-p/wvp6-sb.htm για να πω την αληθεια  >:D
  • #18 από saved στις 07 Apr 2017
  • Λιγο ξεκαρφωτο,αλλα σκεφτομαι να κανω παραγκελεια απο εδω
    http://www.chguitars.co.uk/
    Δεν εχει το τρεμολο που λες,ομως αν δεν σου κανει κοπο,ριξε μια ματια μην βρεις κανα αλλο.
    Απο axesrus εχω κανει αγορα και δεν εχω παραπονο
Σελίδες: