Σελίδες:
  • #1 από adrian666 στις 05 Apr 2017
  • Την καλησπερα μου στο φορουμ..
    εχω μια αμερικανα στρατοκαστερ στην οποια ειπα να πειραξω λιγο το trussrod γιατι μερικες χορδες ειχαν buzz..
    το κουλο της ιστοριας ειναι οτι βαζοντας το αλλεν μεσα δεν μπορω να βρω το παξιμαδι για να στριψει..κοιταξα με το φακο αλλα δεν μπορω να διακρινω οτι οντως εχει υποδοχη για να εφαρμοσει καπου το αλλεν.. ???

  • #2 από sfanfan στις 05 Apr 2017
  • Είσαι σίγουρος ότι χρησιμοποιείς το σωστό allen;
  • #3 από kkmspm (φλουτσ) στις 05 Apr 2017
  • Η αμερικανα strat, θελει αλεν σε ιντσες. Δεν κουμπωνουν τα "μετρικα" αλεν
  • #4 από saved στις 05 Apr 2017
  • Μηπως αντι για αλεν εχει παξιμαδι;Τι φαινετε με τον φακο;μπωρεις να βαλεις φωτο;
  • #5 από saved στις 05 Apr 2017
  • Βρε μην ειναι κανα απο αυτα τα υπουλα που βγαζεις το μανικι και ρυθμιζουν απο την μερια του μαγνητη;
  • #6 από modfori στις 05 Apr 2017
  • Βρε μην ειναι κανα απο αυτα τα υπουλα που βγαζεις το μανικι και ρυθμιζουν απο την μερια του μαγνητη;

    αν ήταν τέτοιο δε θα'χε τρύπα στο headstock ;)
  • #7 από adrian666 στις 05 Apr 2017
  • με το ιδιο αλλεν (0,4) ρυθμιζα και την αμερικανα σπεσιαλ τελεκαστερ μου οποτε θεωρησα οτι ειναι τα κλασικα αλλεν.. fender stratocaster standard 2008 ειναι αλλα κατσε να βαλω και μια φωτο.
  • #8 από saved στις 05 Apr 2017
  • Σωστος ο modfori
  • #9 από adrian666 στις 05 Apr 2017
  • για δειτε στα συνημμενα
  • #10 από saved στις 05 Apr 2017
  • Κατσε να σχολασω απο δουλεια και θα τα δω
  • #11 από sfanfan στις 05 Apr 2017
  • για δειτε στα συνημμενα


    Μια χαρά είναι το truss rod απλά χρειάζεσαι το σωστό allen. Το ότι μέσα στη Fender μπορεί να χρησιμοποιούν 8 διαφορετικά μεγέθη ανάλογα το μοντέλο είναι κάτι εντελώς μα εντελώς εκνευριστικό...
  • #12 από noe13 στις 05 Apr 2017
  • για δειτε στα συνημμενα


    Μια χαρά είναι το truss rod απλά χρειάζεσαι το σωστό allen. Το ότι μέσα στη Fender μπορεί να χρησιμοποιούν 8 διαφορετικά μεγέθη ανάλογα το μοντέλο είναι κάτι εντελώς μα εντελώς εκνευριστικό...
    εχουν τη φιλοσοφια 'βαζουμε οτι εχουμε'!!!
  • #13 από adrian666 στις 05 Apr 2017
  • μα πραγματικα μου φαινεται απιστευτο..αντε να πεις βαζουμε αυτο το trussrod στις αμερικανες το αλλο στις μεξικανικες κτλ να το καταλαβω...
    αλλα να εχω 2 διαφορετικες αμερικανες φεντερ και να θελουν διαφορετικα αλλεν δεν το περιμενα..
  • #14 από saved στις 05 Apr 2017
  • Καλα..ας ηταν εγγλεζικη να δεις..οι μισες βιδες θα ηταν ιντσες,οι αλλες μετρικες και θα ειχε 2-3 που θα ηθελαν δικο τους 82γωνο κλειδι το οποιο δεν θα το εβρισκες πουθενα..
  • #15 από adrian666 στις 05 Apr 2017
  • χαχα φανταζομαι σπασιμο...


    οποτε με ενα τετοιο ειμαι οκ λες?δεν μου φαινεται παντως να εχει διαφορα απο ενα κλασικο εξαγωνο αλλεν.
    https://www.thomann.de/gr/fender_allen_key_for_americanneck.htm
  • #16 από saved στις 06 Apr 2017
  • Στο ματι δεν εχει.Ομως το ενα ειναι 4mm ενω το αλλο πχ 3,9mm.
    Ετσι εγω ψαχνομουν με αλεν για pole pieces απο dimarzio μαγνητη.Το 2.5mm δεν εμπαινε και το 2 κολημπουσε..
    Ε ξεκρεμας το καδρο και γκρεμιζεις το ντουβαρι με το κεφαλι σου..
  • #17 από panixgr στις 06 Apr 2017
  • Στο ματι δεν εχει.Ομως το ενα ειναι 4mm ενω το αλλο πχ 3,9mm.
    Ετσι εγω ψαχνομουν με αλεν για pole pieces απο dimarzio μαγνητη.Το 2.5mm δεν εμπαινε και το 2 κολημπουσε..
    Ε ξεκρεμας το καδρο και γκρεμιζεις το ντουβαρι με το κεφαλι σου..

    σε εμένα τα pole pieces στους Dimarzio πάιζουν κανονικά με ένα απο τα άπειρα αλενάκια που βόσκουν γύρω γύρω.
  • #18 από saved στις 06 Apr 2017
  • Βρε ξεφτιλα..χωρια που το ενα ειναι "κολημενο" και δεν το ζοριζω μην σπασει το αλενακι.Νταξει τι χειροτερο ειναι που οι dimarzio δεν εχουν βιδες/ελατιρια μαζι οταν τους αγοραζεις..
  • #19 από adrian666 στις 23 Apr 2017
  • Τελικα ολα οκ...παράγγειλα απο τον θωμα το αλλεν της φεντερ και δουλευει μια χαρα.. Απλα στην παραγγελια εβαλα και μια ibanez jem jr για να μου ερθουν και τζαμπα τα μεταφορικα :-)
  • #20 από panixgr στις 23 Apr 2017
  • καλόπαικτη φίλε!
  • #21 από saved στις 23 Apr 2017
  • Μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι ;)
    Σκης την
  • #22 από adrian666 στις 23 Apr 2017
  • Ευχαριστω παιδια, πολυ καλο κιθαρακι για ινδονησιακο
  • #23 από Guitar Fan στις 23 Apr 2017
  • μπορούσες και εδώ να βρεις αλεν σε ιντσες,
    υπάρχουν μαγαζιά στον Πειραιά που έχουν
  • #24 από noe13 στις 23 Apr 2017
  • μπορούσες και εδώ να βρεις αλεν σε ιντσες,
    υπάρχουν μαγαζιά στον Πειραιά που έχουν
    δε θα βρισκε τη jem ομως που παει πακετο!!!! ;D
  • #25 από saved στις 23 Apr 2017
  • Ειπαμε,το τερπνον μετα του οφελιμου
Σελίδες: