Αποστολέας Θέμα: Απορίες για fender strat  (Αναγνώστηκε 10460 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amycrazylover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απορίες για fender strat
« στις: 11/11/17, 21:35 »
Γεια σας! (Τώρα δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα δεν ξέρω ούτε πώς να χρησιμοποιώ το Φόρουμ τέλος πάντων)
Παίζω ακουστική κιθάρα και ενδιαφέρομαι για μια fender strat αλλά έχω την εξεις απορία: Μια strat κάνει για hard rock; αν βάλω διπλούς μαγνήτες θα ακούγεται ωραία; Αυτά προς το παρόν!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #1 στις: 11/11/17, 21:54 »
Ο μπλακμουρ,με στρατ επαιζε μια ζωη  ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #2 στις: 11/11/17, 22:51 »
Μια strat κάνει για hard rock; αν βάλω διπλούς μαγνήτες θα ακούγεται ωραία;
  Ναι η "κλασική" Στρατ με τους 3 μονούς μαγνήτες κάνει για hard rock...και όχι δεν θα ακούγεται ωραία, θα ακούγεται διαφορετικά! Το πολύ πολύ εάν κάποια στιγμή θελήσεις περισσότερα γκάζια, αλλάζεις τον bridge μαγνήτη με έναν διπλό σε μέγεθος μονού (hot rails, γκουγκλάρισε το...) με καμιά αλλαγή στην κιθάρα. Μην ξεχνάς βέβαια ότι όσο ανεβαίνει το gain ανεβαίνει και το βζζζζζ (θόρυβος των μονών).   Δεν μας είπες όμως ποιά Strat έβαλες στο μάτι και με τον όρο "hard rock" τι εννοείς;

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #3 στις: 11/11/17, 23:28 »
Το χαρντ ροκ σε νοτες
https://m.youtube.com/watch?v=Wr9ie2J2690


Και η συνονημη λεξη
https://m.youtube.com/watch?v=2gaiv8ld080
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/17, 23:30 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #4 στις: 11/11/17, 23:51 »
 Φίλτατε μπασίστα κι αυτό..... https://www.youtube.com/watch?v=-6Xl9tBWt54 ...... hard rock λέγετε, αλλά δεν μπορώ να το φανταστώ με Στρατ..... ::) :-X

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #5 στις: 12/11/17, 07:07 »
Αυτο,λεγετε τσιρκο ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Amycrazylover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #6 στις: 12/11/17, 09:23 »
Δεν μας είπες όμως ποιά Strat έβαλες στο μάτι και με τον όρο "hard rock" τι εννοείς;
[/quote]
Προς το παρόν δεν έχω βάλει στο μάτι κάποια συγκεκριμένη γιατί δεν ξέρω αν θα πάρω όντως μια strat θέλω απλώς να μάθω αν κάνει για αυτό που θέλω. Τα είδη μουσικής που μου αρέσουν είναι hard rock (Guns N Roses), ψυχεδελικό ροκ (Jimi Hendrix, Pink Floyd...) και blues. Μια strat είναι καλή για αυτά τα είδη;
 
Και κάτι ακόμα μια prs κάνει για αυτά που προανέφερα;;

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #7 στις: 12/11/17, 11:30 »

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #8 στις: 12/11/17, 13:52 »


Προς το παρόν δεν έχω βάλει στο μάτι κάποια συγκεκριμένη γιατί δεν ξέρω αν θα πάρω όντως μια strat 

Εάν βάλεις στο μάτι κάποια, πρόσεξε να ΜΗΝ έχει το μπράτσο 7,5 radius (μεγάλη καμπύλη στην ταστιέρα) και να ΜΗΝ έχει vintage (μικρά) τάστα. Αυτά τα δύο και σε συνάρτηση με την πιο σκληρή αίσθηση των χορδών της Στρατ, σε σχέση με Gibson ας πούμε, λόγω της μεγαλύτερης απόστασης nut με καβαλάρη οπότε και μακρύτερες χορδές......θα σε δυσκολέψουν! 
Και κάτι ακόμα μια prs κάνει για αυτά που προανέφερα;;
  Όλες οι κιθάρες κάνουν για αυτά που προανέφερες... το θέμα είναι ποιά θα σου "κάτσει" καλύτερα στα χέρια, στα αυτιά και στα μάτια!   Άαα και φυσικά στο μυαλό..... ;)   Πάντως για ενισχυτή δεν άκουσα κάτι και ανησυχώ.... ::)   Καλές οι Fender και PRS αλλά χωρίς κάποιον καλούτσικο ενισχυτή, δεν..... :-X

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #9 στις: 12/11/17, 14:20 »
κατεμε η κορυφαία budget strat :

https://shop.fender.com/en-GR/electric-guitars/stratocaster/deluxe-roadhouse-strat/0147302305.html#prefn1=series&prefv1=Deluxe&cgidx=electric-guitars-stratocaster&start=1

Η Deluxe Roadhouse Strat κοστίζει πάνω από 800 Ευρώ στον Thomann. Μια κιθάρα σε αυτά τα λεφτά δεν είμαι σίγουρος ότι ανήκει στη budget κατηγορία... εκτός αν "budget" εννοούμε κάτω από 1000 Ευρώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Amycrazylover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #10 στις: 12/11/17, 14:48 »


Προς το παρόν δεν έχω βάλει στο μάτι κάποια συγκεκριμένη γιατί δεν ξέρω αν θα πάρω όντως μια strat 

Εάν βάλεις στο μάτι κάποια, πρόσεξε να ΜΗΝ έχει το μπράτσο 7,5 radius (μεγάλη καμπύλη στην ταστιέρα) και να ΜΗΝ έχει vintage (μικρά) τάστα. Αυτά τα δύο και σε συνάρτηση με την πιο σκληρή αίσθηση των χορδών της Στρατ, σε σχέση με Gibson ας πούμε, λόγω της μεγαλύτερης απόστασης nut με καβαλάρη οπότε και μακρύτερες χορδές......θα σε δυσκολέψουν! 
Και κάτι ακόμα μια prs κάνει για αυτά που προανέφερα;;
  Όλες οι κιθάρες κάνουν για αυτά που προανέφερες... το θέμα είναι ποιά θα σου "κάτσει" καλύτερα στα χέρια, στα αυτιά και στα μάτια!   Άαα και φυσικά στο μυαλό..... ;)   Πάντως για ενισχυτή δεν άκουσα κάτι και ανησυχώ.... ::)   Καλές οι Fender και PRS αλλά χωρίς κάποιον καλούτσικο ενισχυτή, δεν..... :-X
Εννοείται ότι θα πάρω ενισχυτή.. Για ένα Marshall σκέφτομαι

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #11 στις: 12/11/17, 15:02 »
Εννοείται ότι θα πάρω ενισχυτή.. Για ένα Marshall σκέφτομαι
  Δεν έχω τίποτα με τους φθηνούς τρατζιστοράτους :P  Marshal, αλλά εάν επιμένεις.... ::)  πας για αυτούς από αυτόν... https://www.thomann.de/gr/marshall_code_25.htm .... και πάνω. Μακρυά πάντως από την σειρά MG.  Δες και τους Fender, Vox και Blackstar...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/17, 15:05 από cigaret13 »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #12 στις: 12/11/17, 16:18 »
Φιλος εχει τον mg100 και με μια jackson με κατι duncan design η distortion βγαζει τον απολυτο ηχο.ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΗΧΟ (απο ratm και zz top μεχρι sodom και demolition hammer)
Παντα το αναφερω οταν μηλαει κανεις για τους mg.Και παντα λεω στο τελος οτι ο υυπος ομως,το κατεχει το αθλημα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #13 στις: 12/11/17, 17:03 »
Φιλος εχει τον mg100 και με μια jackson με κατι duncan design η distortion βγαζει τον απολυτο ηχο.ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΗΧΟ (απο ratm και zz top μεχρι sodom και demolition hammer)
Παντα το αναφερω οταν μηλαει κανεις για τους mg.Και παντα λεω στο τελος οτι ο υυπος ομως,το κατεχει το αθλημα
  Έ τότε αυτός και σε τραντζιστοράκι να συνδέσει την κιθάρα του πάλι τον απόλυτο ήχο θα βγάλει.... ;D .  Εγώ πάντως με όποιον MG έπαιξα, με κιθάρες με μονούς αλλά και με διπλούς μαγνήτες, απογοητεύτηκα!  Πάντως, χωρίς καμιά διάθεση αντιπαράθεσης (αυτό έλειπε...), ο όρος "απόλυτος ήχος" διαφέρει από αυτί σε αυτί....

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #14 στις: 12/11/17, 17:58 »
Να συμιωσω οτι το παιδι ειχε ξεκηνησει με δανεικη κλασικη,μετα 2 χρονια ωδειο,πηρε μια ηλεκτρικη απο λιντλ και μετα 3 χρονια ωδειο πηρε αυτο το σετακι 1050€ και το εσκηζε.
Παιξαμε λαιβ (ο Θεος να το κανει) με μαγαζι με κοινο πολυ λιγους φιλους,για βαση μικροφωνου ειχαμε βαδη κιθαρας+ζελοτειπ και αναμεσα στα τραγουδια αλλαζε ρυθμησεις για αλλους ηχους,λαι ενω τον ειχε κανα 2μηνο,τους εβγαζε γρηγωρα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Amycrazylover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #15 στις: 12/11/17, 19:24 »
Εννοείται ότι θα πάρω ενισχυτή.. Για ένα Marshall σκέφτομαι
  Δεν έχω τίποτα με τους φθηνούς τρατζιστοράτους :P  Marshal, αλλά εάν επιμένεις.... ::)  πας για αυτούς από αυτόν... https://www.thomann.de/gr/marshall_code_25.htm .... και πάνω. Μακρυά πάντως από την σειρά MG.  Δες και τους Fender, Vox και Blackstar...
Οι Fender, Vot και Blackstar είναι καλύτεροι κατά τη γνώμη σου;; γιατί εγώ δεν γνωρίζω πολλά πράγματα όσον αφορά τους ενισχυτές

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #16 στις: 12/11/17, 20:28 »
 Γράψε το budget σου χωριστά για κιθάρα και ενισχυτή ή μαζί και θα σου πω κάποιες προτάσεις που για μένα (και το τονίζω αυτό) και φυσικά για το είδος που θέλεις να παίξεις, ξεχωρίζουν.              Edit: Και για τι "δουλειά" τα θέλεις.......παίξιμο μόνο στο σπίτι, πρόβες με άλλους, μικρά gigs;      Και μια συμβουλή Amy. Πάρε αγκαζέ έναν φίλο που ξέρει και πάνε μερικές βόλτες στα μουσικομάγαζα.  Καλά όλα αυτά που λέμε εδώ, αλλά σαν το real thing δεν έχει...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/17, 20:38 από cigaret13 »

Αποσυνδεδεμένος Amycrazylover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #17 στις: 12/11/17, 20:43 »
Γράψε το budget σου χωριστά για κιθάρα και ενισχυτή ή μαζί και θα σου πω κάποιες προτάσεις που για μένα (και το τονίζω αυτό) και φυσικά για το είδος που θέλεις να παίξεις, ξεχωρίζουν.              Edit: Και για τι "δουλειά" τα θέλεις.......παίξιμο μόνο στο σπίτι, πρόβες με άλλους, μικρά gigs;      Και μια συμβουλή Amy. Πάρε αγκαζέ έναν φίλο που ξέρει και πάνε μερικές βόλτες στα μουσικομάγαζα.  Καλά όλα αυτά που λέμε εδώ, αλλά σαν το real thing δεν έχει...
1) 600-1000 και για τα δύο..
2) Για συναυλίες

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #18 στις: 12/11/17, 21:04 »
 Το No 2 με έβαλε σε σκέψεις.... ???  φαντάζομαι μικρούλες συναυλίες έ; γιατί εάν μιλάμε για στάδια ή τεράστια clubs δεν θα ρωτούσες εδώ! Και για να λες συναυλίες δεν θα είσαι άπειρη όπως (λανθασμένα) κατάλαβα... Εκτός εάν μιλάς για το μέλλον!  Τέλος πάντων, λοιπόν έχουμε και λέμε και εφόσον μιλάμε για gigs (μικρές συναυλίες, χάπενινγκς) οι προτάσεις μου είναι αυτές: Κιθάρα αυτή... https://www.thomann.de/gr/prod_AR_425649.html  ... Ενισχυτής, φυσικά λαμπάτος και μην τον φοβάσαι..., αυτός... https://www.thomann.de/gr/laney_cub_12r.htm ... και ένα τέτοιο... https://www.thomann.de/gr/harley_benton_custom_line_od_5_overdrive.htm  ... για περισσότερα γκάζια. Με 926Eu και έτοιμη.  Βέβαια υπάρχουν και τα μεταχειρισμένα......

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #19 στις: 12/11/17, 21:28 »
Εάν βάλεις στο μάτι κάποια, πρόσεξε να ΜΗΝ έχει το μπράτσο 7,5 radius (μεγάλη καμπύλη στην ταστιέρα) και να ΜΗΝ έχει vintage (μικρά) τάστα. Αυτά τα δύο......θα σε δυσκολέψουν! 

δε συμφωνώ . ανάλογα τα χέρια και τα γούστα . εμένα το 7.25 radius με βολεύει καλύτερα απο οτιδήποτε. στα σηκώματα δε δεν το συζητάμε, είναι το πιο άνετο απ' όλα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #20 στις: 12/11/17, 21:46 »
 Μιλάω για τον κανόνα :D .  Οι περισσότεροι κιθαρίστες σήμερα αισθάνονται άβολα με το 7,5αρι και τα μικρά τάστα. Εντάξει με ένα καλό set up το 7,5αρι κατορθώνει σχετικά χαμηλό action (όχι όμως όσο τα πιο μεγάλα radius) και στα ακόρντα ίσως (λέω ίσως) να είναι λίιιιγο καλύτερο από τα 9,5-12, αλλά γενικά τα 9,5-12 για την μεγάλη πλειοψηφία είναι πιο βολικά. Όσο για τα σηκώματα δεν συμφωνώ κι εγώ με σένα ;D  και να μην ακούσω ότι κι ο Hendrix κι ο Gilmour και γενικά οι περισσότεροι παλιοί με αυτό έπαιζαν, άλλο αυτοί! :-X   

Αποσυνδεδεμένος Amycrazylover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #21 στις: 12/11/17, 21:59 »
Το No 2 με έβαλε σε σκέψεις.... ???  φαντάζομαι μικρούλες συναυλίες έ; γιατί εάν μιλάμε για στάδια ή τεράστια clubs δεν θα ρωτούσες εδώ! Και για να λες συναυλίες δεν θα είσαι άπειρη όπως (λανθασμένα) κατάλαβα... Εκτός εάν μιλάς για το μέλλον!  Τέλος πάντων, λοιπόν έχουμε και λέμε και εφόσον μιλάμε για gigs (μικρές συναυλίες, χάπενινγκς) οι προτάσεις μου είναι αυτές: Κιθάρα αυτή... https://www.thomann.de/gr/prod_AR_425649.html  ... Ενισχυτής, φυσικά λαμπάτος και μην τον φοβάσαι..., αυτός... https://www.thomann.de/gr/laney_cub_12r.htm ... και ένα τέτοιο... https://www.thomann.de/gr/harley_benton_custom_line_od_5_overdrive.htm  ... για περισσότερα γκάζια. Με 926Eu και έτοιμη.  Βέβαια υπάρχουν και τα μεταχειρισμένα......
Οι συναυλίες = στο μακρινό μέλλον

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #22 στις: 12/11/17, 22:50 »
Οι συναυλίες = στο μακρινό μέλλον
  Τότε, από τις προηγούμενες προτάσεις μου, σβήνεις το πεταλάκι και αλλάζεις τον ενισχυτή με αυτόν... https://www.thomann.de/gr/fender_mustang_gt_40.htm ...  και όταν έρθει ο καιρός για συναυλίες ξαναρώτα, αλλά να είσαι πιο συγκεκριμένη...... ;) :) 0:)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #23 στις: 13/11/17, 09:10 »
τις τελευταίες 2 μέρες, περνάω μήνα μέλιτος με την καινούργια-παλιά - την πρώτη μου στρατ, το νέο μπράτσο είναι 12", ενώ το αρχικό ήταν 9.5".
Είναι η όλη γεωμετρία? Είναι ο συκεκριμένος μάστορας? (Verve Guitars?) Πάιζω απο χθες μπαλάντες, αρπίσματα ακόρντα (με πολλά διαλέιματα για shred) λόγω του ότι μάλλον θα παίξω σε μια συναλία λαϊκών/έντεχνων βαλκανικών τραγουδιών, και δεν με κούρασε καθόλου, μάλιστα ο πόνος που παραδοσιακά είχα στον αντίχειρα δεν εμφανίστηκε καν.....

ΥΓ
πολύ γουστάρω τους μαμίσιους single coil και ας χαμάρουν!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/17, 09:12 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για fender strat
« Απάντηση #24 στις: 13/11/17, 09:11 »
κατεμε η κορυφαία budget strat :

https://shop.fender.com/en-GR/electric-guitars/stratocaster/deluxe-roadhouse-strat/0147302305.html#prefn1=series&prefv1=Deluxe&cgidx=electric-guitars-stratocaster&start=1

Η Deluxe Roadhouse Strat κοστίζει πάνω από 800 Ευρώ στον Thomann. Μια κιθάρα σε αυτά τα λεφτά δεν είμαι σίγουρος ότι ανήκει στη budget κατηγορία... εκτός αν "budget" εννοούμε κάτω από 1000 Ευρώ.

Για τα χαρακτηριστικά της πιστεύω είναι budget. Κιθάρες MIA με αντίστοιχα specs εύκολα ανεβαίνουν στο 1500+.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/03, 21:09
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
6 Απαντήσεις
4765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 01:36
από sakman
63 Απαντήσεις
22105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 15:03
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
3559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 14:24
από Dr Bluz (G.K.)
24 Απαντήσεις
7746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/10, 07:36
από studio54
7 Απαντήσεις
3627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 19:19
από Stinky
4 Απαντήσεις
2328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 14:42
από Gt-Xaris
29 Απαντήσεις
7425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/12, 14:02
από geopaok
7 Απαντήσεις
4386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/13, 23:50
από Neit
33 Απαντήσεις
14679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/14, 16:50
από vaig3