Ειδικά θέματα > Μετατροπές, βλάβες, συντήρηση, κατασκευές

Καθαρίζετε τις χορδές, αξίζει το κόπο;

(1/6) > >>

zanxion72:
Χρειάζονται οι χορδές καθάρισμα; Αξίζει κανείς να δώσει χρήματα για ένα καθαριστικό χορδών;
(ειδικά για ένα αρχάριο με 30-45 λεπτά άσκησης καθημερινά, ναι, είμαι καλό παιδί...  :) )

hot_sauce (φλουτσ):
Πολλοί λένε πως χρειάζεται και πως αυξάνει τον καιρό που διατηρούν τα μηχανικά χαρακτηριστικά τους (+ το ότι θα φαίνονται σαν καινούριες για περισσότερο καιρό). Εγώ τις έχω καθαρίσει μία φορά, μου φάνηκε αρκούντως βαρετό και δεν το ξαναεπιχείρησα.

zanxion72:
Όταν λέμε για περισσότερο καιρό, για πόσο είναι αυτό; Χρειάζονται συχνά άλλαγμα οι χορδές; Αν ναι, θα πρέπει να μάθω κι αυτό.

Καθόδιος (φλουτσ):
Αλλάζω συχνά χορδές. Δε μπορώ να προσδιορίσω τη συχνότητα αλλά το καταλαβαίνω στο χέρι.
Καθαρίζω επίσης γιατί από ιδρώτα σκόνη κλπ οι χορδές πιάνουν μάκα από κάτω και μπορεί εύκολα να κολλήσει στην ταστιέρα οπότε καθαρίζω μετά απο πρόβα ή live (δευτερόλεπτα παίρνει) μέχρι να αλλάξω χορδές. Μετά καθαρίζω την κιθάρα και γκρινιάζει η γυναίκα "αν καθάριζες και το σπίτι όπως καθαρίζεις την κιθάρα μπλαμπλαμπλαμπλαμπλα....."

panixgr:
αν τα χέρια σου βγάζουν οξινο ιδρώτα τότε ναι, αν έχουμε καλοκαίρι τότε ναι, προσωπικά ποτέ δεν καθαρίζω τις χορδές και τις κρατάω για πολύ καιρό  (ίσως και 6μηνο) μέχρι να σπάσουν (πολύ σπάνια σπάνε).
Ιδίως στην 7-χορδη με edge-zero-ii το setup είναι PITA, εκεί ξεπερνάω το 6μηνο.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View