Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες  (Αναγνώστηκε 12623 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

(Η συζήτηση διαχωρίστηκε από εδώ. hot_sauce)

Αυτός πράγματι μου κινεί το ενδιαφέρον για οικονομική λύση, αν και το footswitch θα το ήθελα.


Σε σχέση με αυτά που λένε οι πολύ πιο έμπειροι από εμένα παραπάνω, να προσθέσω και εγώ την εμπειρία του, ας πούμε πιο τουρίστα  ;D :

Όπως ξέρετε, κατά λάθος πήρα ενισχυτή πολύ δυνατότερο από αυτόν που χρειάζομαι. Παίζω στο 1.5 με 2, με την προενίσχυση στο 2 και την κιθάρα στο 3-4 (ναι, ούτε την κιθάρα δεν μπορώ να βάλω τέρμα) και κατεβαίνει η γυναίκα μου από το επάνω πάτωμα να μου πει ότι είναι πολύ δυντά και δεν μπορεί να διαβάσει η κόρη μου. Έχω και έναν Amplify 75 που είχα πάρει ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ (το βάζω κεφαλαία γιατί από ποιότητα ήχου τελικά κατά την άποψή μου είναι M5 με PRIUS η σύγκριση) με τον οποίο παίζω πολύ σπάνια. Μου τη σπάει ιδιαίτερα με τον Amplify ότι ό,τι κιθάρα και να πιάσω ο ήχος είναι ό,τι διαλέξω με το modelling. Παίζω πάντα λοιπόν εξαιρετικά χαμηλά, τα καθαρά είναι τέλεια και παίζω όσο χαμηλά θέλω, τα βρώμικα όχι. Βάζω βέβαια το crunch ή το lead κανάλι, αλλά χωρίς ένταση η βρώμα δεν μου αρέσει καθόλου. Για την ακρίβεια ακόμα και στο όριο της έντασης που είναι ανεκτό για τους γύρω, πάλι δεν μου αρέσει η βρώμα που βγάζουν το crunch και το lead (το crunch δεν πολυβρωμίζει σε χαμηλές εντάσεις έτσι κι αλλιώς).

Παρόλα αυτά, δεν τον αλλάζω τον ενισχυτή για πιο μικρό, ούτε attenuator αγόρασα. Τον συνήθισα και μου αρέσει που είναι δυνατός και παίζω χαμηλά. Όταν δοκίμασα λαμπάτους στα 5 βατ είναι αλήθεια ότι δεν μου άρεσε ο ήχος τους σε σχέση με το δικό μου. Να πω όμως ότι ο μεγάλος ενισχυτής (ο δικός μου τουλάχιστον) έχει και ένα μάλλον σοβαρό μειονέκτημα: Με τα σχεδόν 40 κιλά του, δεν τον κουνάω ούτε μέσα στο σπίτι. Όταν πάω σε φίλους παίρνω τον Amplify (που όπως είπαμε δεν μου αρέσει τελικά καθόλου ο ήχος του). Για αυτό πλέον μάλλον θα πήγαινα αν άρχιζα από την αρχή στα 15 με 20 βατ λάμπα (βέβαια τώρα που το γράφω αυτό ρίχνω μια ματιά στον ενισχυτή και ίσως και να ξαναέπαιρνα τον ίδιο χαχαχα).

Επιμένω πάντως ότι αγορά μεταχειρισμένου λαμπάτου είναι για τους έμπειρους, ιδιαίτερα σε σχέση με την κατάσταση των λαμπών (ένας από τους λόγους που μου άρεσε ο infinium είναι αυτό που διαφημίζουν για τη διάρκεια ζωής των λαμπών και ότι μπορείς να ελέγξεις με μηχανικό τρόπο και όχι με τα άχρηστα αυτιά μου όταν χρειάζεται αλλαγή.


(εγώ τον δικό μου τον είχα πάρει καινούργιο στα 370, τώρα τον βλέπω σε ελληνικό κατάστημα στο σκρούτζ 500, νομίζω εύκολα μπορεί κανείς να τον κατεβάσει ίσως και κανένα κατοστάρικο αφού δεν βγαίνει πια).
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/18, 15:01 από hot_sauce (φλουτσ) »
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #1 στις: 22/06/18, 20:10 »
έχε υπόψιν πάντως ότι το μεγάφωνο του ενισχυτή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στον τελικό ήχο .
στους περισσότερους ενισχυτές τα μεγάφωνα είναι πολύ μεγαλύτερης ισχύος απ'ότι οι ενισχυτές με αποτέλεσμα να μην καταφέρνεις να "κουνηθούν" ώστε να αποδώσουν .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #2 στις: 22/06/18, 20:27 »
έχε υπόψιν πάντως ότι το μεγάφωνο του ενισχυτή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στον τελικό ήχο .
στους περισσότερους ενισχυτές τα μεγάφωνα είναι πολύ μεγαλύτερης ισχύος απ'ότι οι ενισχυτές με αποτέλεσμα να μην καταφέρνεις να "κουνηθούν" ώστε να αποδώσουν .


Σωστό! (ως φυσικός μιλάω τώρα χεχε). Για αυτό και τελικά ίσως έχει νόημα η λογική κεφαλή / καμπίνα. Εμένα ο δικός μου έχει δύο 12άρια. Δεν ξέρω αν αξίζει να βρω καμιά μικρότερη καμπίνα (μην κάνω και καμιά μ@λ@κία), γιατί μπορώ να αποσυνδέσω την "καμπίνα" (combo είναι φυσικά) και να συνδέσω άλλη. Βέβαια 120 βατ που να τα κρύψεις...
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #3 στις: 22/06/18, 20:42 »
έχε υπόψιν πάντως ότι το μεγάφωνο του ενισχυτή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στον τελικό ήχο .
στους περισσότερους ενισχυτές τα μεγάφωνα είναι πολύ μεγαλύτερης ισχύος απ'ότι οι ενισχυτές με αποτέλεσμα να μην καταφέρνεις να "κουνηθούν" ώστε να αποδώσουν .


Διαφωνω.
Οτσν ενα μεγαφωνω ειναι πχ 100 βατ,δεν παει να πει οτι παιζει μονο στα 100 βατ.Παει να πει οτι μετα τα 100 δεν θα παιξει ξανα.
Τα μεγαφψνα κουνιουντε και με 1 βατ ακωμα και με μισο.
Οταν εχουμε χαμηλομενη την ενταση,δεν στελνει ο ενισχυτης ολα τα βατ που μπορει να βγαλει.
Ενα ωρςιο παραδειγμα (αν και δεν ξερω πως τους ηρθε σαν ιδεα) ειναι το master του quilter
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #4 στις: 22/06/18, 20:51 »
Εννοεί ότι ένα ηχείο που είναι φτιαγμένο για πολύ δύναμη έχει αντιστάσεις που δεν θα αντιδράσει πολύ στα χαμηλά βατ ώστε ο ήχος που θα βγάλει θα είναι πιο χαμηλός από ένα ηχείο φτιαγμένο για μικρότερη ισχύ. Είναι σωστό νομίζω. Τώρα αν στα combo βάζουνε πολύ δυνατότερα ηχεία, δεν το ξέρω. Παλιά στα στερεοφωνικά που ήταν πακέτο με τα ηχεία, κατά κανόνα τα ηχεία ήταν πιο αδύναμα και καιγόντουσαν σχετικά εύκολα.


Αυτό που έβαλες attenuator είναι; (μου αρέσει εμφανισιακά, θα το κοιτάξω :-)   
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/18, 20:54 από mouz »
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #5 στις: 22/06/18, 20:56 »
Ενισχυτης ειναι.class d νομιζω.απλα εβαλα την φωτο για παραδειγμα.μην χαλαμε το θεμα,θα αρχισω να φωναζω bassaw και αλημονο σας μετα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #6 στις: 22/06/18, 21:13 »
Εννοεί ότι ένα ηχείο που είναι φτιαγμένο για πολύ δύναμη έχει αντιστάσεις που δεν θα αντιδράσει πολύ στα χαμηλά βατ ώστε ο ήχος που θα βγάλει θα είναι πιο χαμηλός από ένα ηχείο φτιαγμένο για μικρότερη ισχύ.
αυτό που λες έχει να κάνει κυρίως με την ευαισθησία του μεγαφώνου αλλά και με την ισχύ

κομμάτι του ήχου και της παραμόρφωσης ιδίως στη ροκ ήταν το ζόρισμα των μεγαφώνων. εκτός από έναν ενισχυτή που τον άκουγες να παίζει στα όριά του ήταν και το μεγάφωνο που ήταν επίσης στα όριά του.όλα συνέβαλαν στον ήχο που ξέρουμε και αρκετοί προσπαθούμε να αναβιώσουμε.
 

τα ματσαρίσματα πλέον αν κοιτάξεις γίνονται σε στυλ 5 watt ενισχυτής με 50 watt μεγάφωνο
προσωπική εμπειρία είχα με τον classic 30 στον οποίο άλλαξα μεγάφωνο βάζοντας ένα μόλις 25 watt αντικαθιστώντας το μαμίσιο (το οποίο είναι πολύ καλό) 75άρι και ενώ έχουν παρόμοια χροιά,  σε εντάσεις στούντιο διαφέρουν παρασάγκας. θα μου πεις διαφορετικά μεγάφωνα διαφορετική συμπεριφορά.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #7 στις: 22/06/18, 22:07 »
Στα πιο χαμηλα βατ (δηλαδη χαμηλες εντασεις) δεν αλλαζει ο ηχος του ηχιου,αλλα το πως εμεις αντιλαμβανωμαστε τον ηχο.
Τσεκαρε το fletcher munson curve

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #8 στις: 22/06/18, 23:29 »
Παλιά στα στερεοφωνικά που ήταν πακέτο με τα ηχεία, κατά κανόνα τα ηχεία ήταν πιο αδύναμα και καιγόντουσαν σχετικά εύκολα.
Άσχετο, αλλά όταν έψαχνα να πάρω hi-fi και κοίταξα το θέμα watts ενισχυτή ηχείου πέτυχα κάπου έναν τεχνικό που έλεγε ότι περισσότερα ηχεία καίγονται από μικρότερους ενισχυτές, παρά από μεγαλύτερους. Μου έκανε εντύπωση και το έψαξα παραπάνω. Βρήκα ότι άποψη αυτή κυκλοφορεί γενικώς. Ένας ενισχυτής, λέει, που για να οδηγήσει το ηχείο πρέπει να τσιτάρει είναι πολύ πιθανό να στείλει συνεχές και να το κάψει. Για να γίνει το αντίθετο η διαφορά πρέπει να είναι τεράστια και να βγάζει μεγάλη ισχύ ο ενισχυτής για πολλή ώρα. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει βάση, τα δικά μου μπλιμπλίκια χαίρουν άκρας υγείας (80w amp 110w ηχεία)...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/18, 23:32 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #9 στις: 23/06/18, 00:17 »
Tην mighty 5th της ΗΒ την εχεις δει; Πολυ καλες κριτικες ως τωρα και μάλιστα πολλοι περίμεναν πως και πως να επανακυκλοφορησει. https://www.thomann.de/de/harley_benton_mighty_5th.htm?r=app
Μα καλά, τα προτείνουν αυτά σε παντρεμένο άνθρωπο με δυο κιθαροαγορές στο... παθητικό του τον τελευταίο χρόνο; Η κεφαλή θέλει και καμπίνα. Όπερ δυο συσκευασίες, δυο διακριτά και ογκώδη αντικείμενα εισβάλλουν στο σπίτι και η φαντασία της συζύγου οργιάζει για το πόσα ευρώ εκβάλλουν από το οικογενειακό εισόδημα. "Δες τον, δυο δυο τα αγοράζει τα κλαπατσίμπαλα"... λες και τ' ακούω στα αφτιά μου. Όχι! Combo και πάλι combo!  ;D

Πέρα από πλάκα δεν είμαι για κεφαλή-καμπίνα ούτε σε μινιατούρα, πολύ δε περισσότερο σε κανονικό μέγεθος.

Πάντως μεγάλο θέμα με θόρυβο δεν έχω. Μένω σε σπίτι με σχετική ανεξαρτησία και η διπλανή μου λείπει 6 μήνες τον χρόνο. Γενικά όμως δε μ' αρέσουν πια οι δυνατές εντάσεις και τις αποφεύγω (έχω ήδη ένα μόνιμο βουητό στα αυτιά μου, στο δεξί περισσότερο). Άντε αν βάλω κανένα backing track στα monitor και ανοίξω λίγο μια στις τόσες.  Όμως πόσο πια δυνατά να παίξω και για πόση ώρα σε ένα δωμάτιο 3Χ4; Οπότε και τα 15-20w με ένα 12άρι μου φτάνουν και μου περισσεύουν. 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #10 στις: 23/06/18, 00:48 »
Παλιά στα στερεοφωνικά που ήταν πακέτο με τα ηχεία, κατά κανόνα τα ηχεία ήταν πιο αδύναμα και καιγόντουσαν σχετικά εύκολα.
Άσχετο, αλλά όταν έψαχνα να πάρω hi-fi και κοίταξα το θέμα watts ενισχυτή ηχείου πέτυχα κάπου έναν τεχνικό που έλεγε ότι περισσότερα ηχεία καίγονται από μικρότερους ενισχυτές, παρά από μεγαλύτερους. Μου έκανε εντύπωση και το έψαξα παραπάνω. Βρήκα ότι άποψη αυτή κυκλοφορεί γενικώς. Ένας ενισχυτής, λέει, που για να οδηγήσει το ηχείο πρέπει να τσιτάρει είναι πολύ πιθανό να στείλει συνεχές και να το κάψει. Για να γίνει το αντίθετο η διαφορά πρέπει να είναι τεράστια και να βγάζει μεγάλη ισχύ ο ενισχυτής για πολλή ώρα. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει βάση, τα δικά μου μπλιμπλίκια χαίρουν άκρας υγείας (80w amp 110w ηχεία)...


Αυτο γινετε αν βαλεις τερμα τον ενισχυτη γιατι ειναι μικρος για αυτο που του ζητας να κανει και peakαρει συνεχια και ο ηχος δεν.παει με κηματογρςμμη αλλα πιο τετραγονισμενος οποτε τα καιει.Αυτο μπορει να συμβει και απο την χρηση limiter.


Οπως και να εχει,για μενα σκεψου το ενδεχομενο του υβριδικου
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #11 στις: 23/06/18, 04:06 »
έχε υπόψιν πάντως ότι το μεγάφωνο του ενισχυτή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στον τελικό ήχο .
στους περισσότερους ενισχυτές τα μεγάφωνα είναι πολύ μεγαλύτερης ισχύος απ'ότι οι ενισχυτές με αποτέλεσμα να μην καταφέρνεις να "κουνηθούν" ώστε να αποδώσουν .
κομμάτι του ήχου και της παραμόρφωσης ιδίως στη ροκ ήταν το ζόρισμα των μεγαφώνων. εκτός από έναν ενισχυτή που τον άκουγες να παίζει στα όριά του ήταν και το μεγάφωνο που ήταν επίσης στα όριά του.όλα συνέβαλαν στον ήχο που ξέρουμε και αρκετοί προσπαθούμε να αναβιώσουμε.
Ας πω κι εγώ τα δικά μου 2 cents  ;D
Είμαι ο κλασσικός bedroom player. Ή πιο συγκεκριμένα, office player (γιατί άμα πάω κιθάρα και ενισχυτή στο bedroom, θα μετακομίσω στο μπάνιο μάλλον. Κι αυτό είναι το καλό σενάριο).
90% παίζω με ακουστικά, καρφί σε ένα πολυ-εφέ, και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Το 10%, παίζω με έναν Fender Greta.
Ο ενισχυτής είναι 2 ολόκληρα βατ, έχει ένα μεγάφωνο 4" (10cm).Μία 12AX7 στην προενίσχυση και μία 12ΑΤ7 στην έξοδο.
ΔΕΝ μπορώ να παίξω με τέρμα την ένταση στο σαλόνι. Μην πω ούτε στο 50%.
Ο ήχος είναι α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο-ς. Για μένα όμως.Ο ορισμός της βινταζίλας. Το μεγάφωνο (χαρτόνι, πρέπει να ήταν ότι πιο άθλιο υπήρξε ποτέ) σπάει τρομερά ωραία. Οι λάμπες που είχε από μαμά δεν είχαν καθόλου headroom, όμως το καλό με όλους τους λαμπάτους είναι ότι με αλλαγή στις λυχνίες, αλλάζεις και τον ήχο του ενισχυτή (voicing).Με τα 2W, oδηγείς άνετα 12" μεγάφωνο. Έχω οδηγήσει μέχρι 10", και δεν μπορώ να πάω το volume πάνω από το 5 χωρίς να ενοχλώ. Προτιμώ λοιπόν το 4", που το πάω ψηλά, και σπάει ωραία.
Αν πχ σήμερα αγόραζα λαμπάτο ενισχυτή και ήθελα κάτι περισσότερο, θα έψαχνα να βρω έναν Champ 600.
Οπότε, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι οι ενισχυτές είναι σαν τα παπούτσια. Δε πα να είναι ο ένας high-end, αν δε σου κάθεται καλά, δε θα τον ευχαριστηθείς.
Το μόνο πάντως σίγουρο είναι ότι με τον λαμπάτο, μαθαίνεις -ηλεκτρική- κιθάρα. Ανακαλύπτεις ότι τα volume & tone παίζουν τεράστιο ρόλο και δεν είναι ντεκόρ. Το ίδιο και το παίξιμο σου/μου/του...
Και όπως έγραψα και πριν, αν ο ήχος δεν είναι και στο 100% εκεί που τον θες, μπορείς να τον πλησιάσεις με αλλαγή στις λυχνίες. Ευτυχώς υπάρχουν αρκετές επιλογές ακόμα... Είτε να ανεβάσεις είτε να κατεβάσεις το gain, τουλάχιστον στις 12A*7 που συνήθως είναι στην προενίσχυση...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #12 στις: 23/06/18, 05:55 »
Το μόνο πάντως σίγουρο είναι ότι με τον λαμπάτο, μαθαίνεις -ηλεκτρική- κιθάρα. Ανακαλύπτεις ότι τα volume & tone παίζουν τεράστιο ρόλο και δεν είναι ντεκόρ.
To σιγουρο ειναι οτι αυτα γινονται και χωρις ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #13 στις: 23/06/18, 08:09 »
θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση γιατί βλέπω ότι έχουν γίνει σχετικά σχόλια


Γιατί κάποιοι ενισχυτές έχουν διαβαθμίσεις στην ισχύ εξόδου;
πχ έχουν 1W, 5W, 40W και μπορείς να επιλέξεις την ισχύ,

με το volume  δεν μπορείς να πετύχεις όλες αυτές τις τιμές;;

σίγουρα θα υπάρχει κάποιος λόγος που κάποιος θα ήθελα να μου εξηγήσει.


ευχαριστώ
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #14 στις: 23/06/18, 09:22 »
Για να τσιτωσεις τις λαμπες του τελικου σε χαμηλες εντασεις.
Γιαυτο η επιλογη αυτη υπαρχει μονο σε ενισχυτες με τελικο λαμπατο.
Δεν ξερω ομως κατα ποσο μια τσιτομενη λαμπατη προενισχυση σε συνδιασμο με hi-fi τελικο μπωρει να δωσει παρομοιο αποτελεσμα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #15 στις: 23/06/18, 13:47 »
α μάλιστα,
δηλ. όταν παίζει στο 1W στην ουσία δουλεύουν πλήρως οι λάμπες του τελικού ενισχυτή αλλά παίρνουν πολύ μικρή ισχύ από την προενίσχυση;;


δηλ. με το switch button από 1 σε 5 σε 40W στην ουσία ρυθμίζουμε τον προενισχυτή;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #16 στις: 23/06/18, 14:00 »
Δεν ξερω ακριβως τι γινετε αλλα μαλον στο 1 παρι ρευμα σε 2-3 ποδαρακια,στο 5 σε πιο πολλα και στο 40 σε ολα η εχει πολλες λαμπες και δουλευει η 1 οι 2 κτλ.
Αυτα ρωτα τα στν αδριανο,θα σε κατατοπησει πληρος.Γατα ειναι στους λαμπατους
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #17 στις: 23/06/18, 14:25 »
είμαι ο αχιλλέας, παίζω χρόνια με ακουστικά, ενισχυτή έχω τον ένα και μοναδικό crate 40GLX (ή κάπως έτσι) τον έχω απο τα 20 μου (τώρα είμαι 50), αλλά δεν τον χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ, παίζω αποκλειστικά με το boss me-25 που με καλύπτει απόλυτα πάντα σε συνδιασμό με Linux realtime low-latency kernel, ardour + plugins και qjackctl (έχετε δει/ακούσει τα βιντεάκια ελπίζω) ... αααα ξέχασα .... και είμαι καλά :)
δεν νομίζω να πάρω ποτέ ενισχυτή παρά μόνο αν είναι σε κάποια φάση να αρχίσω να παίζω live.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Απάντηση #18 στις: 23/06/18, 14:43 »
δηλ. όταν παίζει στο 1W στην ουσία δουλεύουν πλήρως οι λάμπες του τελικού ενισχυτή αλλά παίρνουν πολύ μικρή ισχύ από την προενίσχυση;;
Δεν υπάρχει γενικός κανόνας.
Άλλοι έχουν bullt-in attenuator, άλλοι χρησιμοποιούν μια πεντάοδο λυχνία στο φουλ, και την λειτουργούν ως τρίοδο για μικρότερη ισχύ κλπ...
Έχει να κάνει με τον σχεδιασμό.
Γενικά, αυτό που θες είναι να μην έχεις μεγάλη έξοδο, καθώς από την προενισχύτρια παίρνεις το μεγαλύτερο μέρος της χροιάς του ήχου.
Αυτό πχ θες να "τσιτώσεις" ώστε να "σπάσει" η λάμπα (παραμορφώσει), αλλά να μην είναι όλα τέρμα και μαζέψουν υπογραφές από τους όμορους δήμους...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:25
από Jezus
Μεγάφωνα!

Ξεκίνησε από Evangelos 123 « 1 2 » Ενισχυτές

26 Απαντήσεις
9041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 00:11
από Jezus
7 Απαντήσεις
4221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 18:03
από Jezus
0 Απαντήσεις
3460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/08, 19:14
από Back_For_More
13 Απαντήσεις
4771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 17:14
από Jezus
1 Απαντήσεις
3354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 16:04
από vagtanplan
15 Απαντήσεις
32889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 12:48
από Jezus
6 Απαντήσεις
3277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 21:16
από studio54
21 Απαντήσεις
8012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/11, 13:00
από markwoodlen
0 Απαντήσεις
14206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/17, 21:05
από gregorylyras