Περι μουσικής > Ερμηνευτές, δημιουργοί, τραγούδια, δίσκοι

Γιαννης Χαρούλης

(1/3) > >>

geni:
 Λοιπον, πολυ Μιλτος εχει πεσει τελευταια...και βαρεθηκα....ολο γι αυτον θα μιλαμε?? <ασφαλως αστιευομαι ;D>


Τι γνωμη εχετε για το Γιαννη Χαρουλη? Γνωριζετε κατι ιδιαιτερο γι αυτον? Περα απο το οτι ειναι βαθια επηρεασμενος απο την Κρητικη παραδοση, και ειναι εξαιρετικος στο λαουτο, για μενα η φωνη του ειναι αποκαλυψη........Ειναι τοσο μικρος,κι ομως οταν τραγουδαει δεν καταλαβαινεις οτι ερμηνευει ο ιδιος τα τραγουδια....Κατα μεγαλο ποσοστο θυμιζει τον αξεχαστο Νικο Ξυλουρη.

Faidwnas:
Πρέπει να τον είδα χθες στη ΝΕΤ με τον Πασχαλίδη και το Θηβαίο που παίζανε κομμάτια Ξυλούρη.Αν είναι όντως αυτός ο πιτσιρικάς με το Λαούτο είναι εκπληκτικός!Έμεινα με το στόμα ανοιχτό.Και όντως θυμίζει πολύ Ξυλούρη η φωνή του

Witchking:
Κι..όμως άπου εδώ ύπήρχε ένα παλιότερο θέμα το οποίο δεν μπόρεσα να βρω. :-\

Γιάννης Χαρούλης...Τον γνώρισα μουσικά μεσα από μια καταπληκτική δουλειά του συνθέτη Μιχάλη Νικολούδη με τίτλο "Γύρω μου και εντός μου".
Μια δουλειά που πιστέψτε με πρέπει να την βρείτε. Είναι της PolyMusic σε διανομή της universal και βγήκε πέρυσι.
Ο Γιάννης Χαρούλης είναι συγκλονιστικός. Η χροιά της φωνής του θυμίζει τον Αξέχαστο Νίκο Ξυλούρη...
Όταν άκουσα το 1ο κιόλας τραγούδι έμεινα άγαλμα....

Περιέχονται 13 κομμάτια στο ένα εκ των οποίων τραγουδάει η Αναστασία Μουτσάτσου...

Αν θυμάμαι καλά όλη η παραγωγή έγινε στην Καλαμάτα.

Sts_Ikaros:
   Γράφω όχι για να ξαναπώ τα ίδια...Συμφωνώ με τους παραπάνω. Την εμπειρία μου θέλω να πω...

   Τον είδα δυο φορες τον περασμένο χειμώνα. Στα 13 φεγγάρια με την Κανά όπου ήταν άψογος, και παρεμπιπτόντως η φωνή του είναι πραγματική. Εννοώ ότι δεν μιμείται τον Ξυλούρη, αλλά τραγουδά αβίαστα άσχετα από το αν η φωνή του θυμίζει.
   Είναι Κρητικός και έχει σχέση με την οικογένεια Ξυλούρη οπότε είναι φυσικό να έχει επηρεαστεί από την Κρητική παράδοση και τα τραγούδια του Νικου και το χάρισμά του καλά κάνει και το αξιοποιεί δεόντως. (Εδώ άλλοι κι άλλοι έχουν καταχραστεί την φιλοξενία των αυτιών μας. Τουλάχιστον αυτός αξίζει).
Τη Δεύτερη φορά τον είδα στο Χαμάμ πριν από κανενα μήνα περίπου όπου έτυχε να είναι και μια παρέα Κρητικών, ανάμεσά τους και η γυναίκα του Ξυλούρη!!! Εκεί ένοιωσα πραγματικά την μυσταγωγία της Κρητικής παράδοσης και το Διονυσιακό του λαούτου.
   Στο κλείσιμο βγήκε ο Χαρούλης και ξεκίνησε ένα ριζίτικο, χωρίς μικρόφωνα, όπου σε κάθε στροφή που έλεγε αποκρινόταν η παρέα των Κρητικών...με την απαραίτητη Κρητική προφορά φυσικά...
Μαγεία...

orpheas:
de xero an exei sxesi i oikogeneia tou me tin oikogeneia tou xylouri, alla xero oti einai apo ti poli mou ton agio nikolao tis kritis kai sygekrimena apo ta lakonia!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View