Αποστολέας Θέμα: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?  (Αναγνώστηκε 9762 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παίδες καλησπέρα..
διάβαζα κάποια θέματα σχετικά με active & passive μαγνήτες και μου γεννήθηκε η εξής απορία:
η μπαταρία που έχουν οι active μαγνήτες τροφοδοτείται κάπως από το καλώδιο ή κάποια στιγμή θα τελειώσει και θα χρειάζεται αντικατάσταση?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #1 στις: 05/03/08, 18:28 »
Η μπαταρία είναι μέσα στο όργανο, οπότε δεν έχει καμία σχέση με το καλώδιο του οργάνου (αν αυτό εννοείς), και ναι τελειώνει κάποια στιγμή και πρέπει να αντικατασταθεί με μια άλλη 9V μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #2 στις: 05/03/08, 19:13 »
Εννοούσα μήπως την τροφοδοτούσε με ρεύμα το καλώδιο αλλά τώρα σκέφτηκα πως αν συνέβαινε αυτό δεν θα χρειαζόταν η μπαταρία... ;D ;D
Ξέρεις μήπως πόσο κρατάνε περίπου?


Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #3 στις: 05/03/08, 21:04 »
μήνες... ανάλογα και πόσο παίζεις βέβαια, κι όταν τελειώνεις το παίξιμο βγάζεις το καλώδιο απ το jack!!

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #4 στις: 05/03/08, 23:57 »
η μπαταρια των active μαγνητων δε τελειωνει, κραταει για παντα, foreva, till the end of time...  8)

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #5 στις: 06/03/08, 00:00 »
tip:
καλου κακου,τυλιξε αρχικα την μπαταρια με καποιο υλικο(ναυλον,χαρτι,μεμβρανη) ωστε να μη χυθουν υγρα απο την μπαταρια σε περιπτωση που ξεχαστει (ενω αδειασει ) μεσα στην κιθαρα.αυτο δεν θα ειναι καθολου καλο για τα καλωδια και τη συνδεση τους

 ;)

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #6 στις: 06/03/08, 00:04 »
Νομιζω πως οι αλκαλικες μπαταριες δε βγαζουν υγρα...
Μπορει να κανω και λαθος βεβαια...

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #8 στις: 06/03/08, 02:36 »
Να θυμάσαι πάντα να τις αλλάζεις πριν από ένα live όμως

Παράθεση
καλου κακου

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #9 στις: 06/03/08, 11:09 »
Ναι, η μπαταρία τελειώνει κάποτε, αλλά αν προσέχεις (βγάζε πάντα το βύσμα όταν δεν παίζεις) θα κρατήσει μήνες.

Καλό θα είναι να χρησιμοποιείς καλής ποιότητας μπαταρίες, ώστε να κρατάνε περισσότερο και να μην βγάζουν υγρά που μπορεί να κάνουν κακό στην κιθάρα.

Επίσης, ΠΑΝΤΑ να έχεις μια εφεδρική μπαταρία μαζί σου καθώς και τυχόν απαραίτητα εργαλεία (κατσαβιδάκι κλπ) για να την αλλάξεις αν χρειαστεί!
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #10 στις: 06/03/08, 12:10 »
Κατσαβιδάκι και πένσα υπάρχει πάντα κοντά στην κιθάρα μου αλλά (το πιστέυετε ή όχι) μόλις χθες έμαθα ότι οι active μαγνήτες μου λειτουργούν με μπαταρία... ;D
για να την αλλάξω...πρέπει να βγάλω χορδές και μαγνήτη από την πάνω μεριά ή μπορεί να γίνει και από την τρύπα στο πίσω μέρος?

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #11 στις: 06/03/08, 12:14 »
Κατσαβιδάκι και πένσα υπάρχει πάντα κοντά στην κιθάρα μου αλλά (το πιστέυετε ή όχι) μόλις χθες έμαθα ότι οι active μαγνήτες μου λειτουργούν με μπαταρία... ;D
για να την αλλάξω...πρέπει να βγάλω χορδές και μαγνήτη από την πάνω μεριά ή μπορεί να γίνει και από την τρύπα στο πίσω μέρος?
μπορει να γινει ΜΟΝΟ απο το πίσω μερος...
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #12 στις: 06/03/08, 13:33 »
σημαζεύοντας τα παραπάνω που είπαν τα παιδιά:
1) μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ από το πίσω μέρος... (εκτός και αν έχεις κάνα project strat που την έχεις εσύ ο ίδιος από το πάνω μέρος)
2) Αλκαλικές μπαταρίες
3) Κρατάνε πάρα πολύ και αυτό το πολύ έχει σχέση με το πόσο παίζει και με το αν βγάζεις το βύσμα από την κιθάρα σου.
4) Τώρα με τα υγρά δεν θα έχεις πρόβλημα αν χρησιμοποιείς καλές μπαταρίες!σκέψου ότι θα έχεις βάλει 2 φορές το χρόνο μπαταρία.Εμένα η fender που είναι από την μάνα της active είχε απλά ένα σφουγγαράκι που την τύλιγες και την έβαζες σε μια τρύπα που είχε δίπλα από το τρέμολο.
5) έχω ακούσει οτι αυτές είναι καλές -> http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=14989&pcode=H002_I0014989&ref=pathfinder

γενικά όλες οι γνωστές μάρκες είναι καλές energizer, Duracell, sony οι οποίες πάνε στα 3ευρώ περίπου αλλά οι danelectro που σου είπα έχουν 1,1ευρώ

βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που λένε οτι καταλαβαίνουν διαφορές, παράδειγμα νομίζω οτι ο eric johnson λέει οτι μπορεί να καταλάβει την διαφορά μεταξύ energizer και Duracell!!!
κάποιοι λένε οτι σε overdrive, fuzz και τέτοιου είδους κυκλώματα οι μπαταρίες Zinc - Carbon τέτοιες πάλι βρίσκεις εύκολα http://www.euroservice.gr/en/product.asp?product_id=SUM006P
http://www.photoexperts.gr/bataries_kodak_carb.asp

επίσης υπάρχουν και οι panasonic 9v αλκαλικές και αυτές που στην αμερική πωλούνται στα 1 dollar stores...και όλα τα μοντέλα της panasonic είναι πάμφθηνα...

y.g. αν κάποιος γνωρίζει ας μας πεί κάτι για τις Zinc - Carbon ... κυρίως για αυτό πόσταρα  :P :P :P
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #13 στις: 06/03/08, 23:20 »
Κατσαβιδάκι και πένσα υπάρχει πάντα κοντά στην κιθάρα μου αλλά (το πιστέυετε ή όχι) μόλις χθες έμαθα ότι οι active μαγνήτες μου λειτουργούν με μπαταρία... ;D
για να την αλλάξω...πρέπει να βγάλω χορδές και μαγνήτη από την πάνω μεριά ή μπορεί να γίνει και από την τρύπα στο πίσω μέρος?


πρωτα βγαζεις τις χορδες, μετα βγαζεις και το μαγνητη. με ενα μαχαιρακι τον ανοιγεις, και στη συνεχεια αφου ξετυλιξεις κατι περιεργα καλωδια που εχει αλλαζεις την μπαταρια  :-X

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #14 στις: 25/04/08, 11:12 »
Ο.Τ. @ Paranoid.....
Ρε παλικάρι.....2 "αστεία" post μέσα σε ένα thread ενός παιδιού που βλέπεις ότι ζητάει βοήθεια και δε ξέρει πολλά πράγματα...Γιατί δηλαδή πρέπει να τον μπερδεύεις έτσι?
Κοιτάω τώρα τα τελευταία σου μηνύματα για να δω μήπως σε παρεξήγησα...και οκ...καλή η πλάκα αλλά τα 12 τελευταία σου μηνύματα ήταν ΟΛΑ ειρωνικά και "αστεία"......ΟΚ είσαι χαβαλετζής.....αλλά εδώ το παιδί βλέπεις ότι ρωτάει κάτι για να μάθει....και πραγματικά δε νομίζω ότι τον βοηθάς....
Και να σου πω την αλήθεια, κ συγγνώμη για το θράσος, αλλά βλέπω το πρώτο σου post εδώ...και σκέφτομαι...."μ*λ*κια είπε"....
Πηγαίνω παρακάτω....βλέπω και το δεύτερο...και σκέφτομαι "πάλι αυτός"...και στο καπάκι "πάλι μ*λ*κία είπε".....και δε νομίζω να είμαι ο μόνος....
φαντάσου τι σκέφτηκα μόλις είδα τα τελευταία σου μηνύματα ε......
Με το συμπάθειο....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #15 στις: 25/04/08, 15:29 »
Ο.Τ. @ Paranoid.....
Ρε παλικάρι.....2 "αστεία" post μέσα σε ένα thread ενός παιδιού που βλέπεις ότι ζητάει βοήθεια και δε ξέρει πολλά πράγματα...Γιατί δηλαδή πρέπει να τον μπερδεύεις έτσι?
Κοιτάω τώρα τα τελευταία σου μηνύματα για να δω μήπως σε παρεξήγησα...και οκ...καλή η πλάκα αλλά τα 12 τελευταία σου μηνύματα ήταν ΟΛΑ ειρωνικά και "αστεία"......ΟΚ είσαι χαβαλετζής.....αλλά εδώ το παιδί βλέπεις ότι ρωτάει κάτι για να μάθει....και πραγματικά δε νομίζω ότι τον βοηθάς....
Και να σου πω την αλήθεια, κ συγγνώμη για το θράσος, αλλά βλέπω το πρώτο σου post εδώ...και σκέφτομαι...."μ*λ*κια είπε"....
Πηγαίνω παρακάτω....βλέπω και το δεύτερο...και σκέφτομαι "πάλι αυτός"...και στο καπάκι "πάλι μ*λ*κία είπε".....και δε νομίζω να είμαι ο μόνος....
φαντάσου τι σκέφτηκα μόλις είδα τα τελευταία σου μηνύματα ε......
Με το συμπάθειο....
ενταξει ρε φιλε, πες οτι οντως ειμαι σπαστικος


αλλα προσεξε λιγο ΓΙΑ ΑΥΤΟ το θρεντ


το παλικαρι ρωταει αν τελειωνουν οι μπαταριες των emg (προσωπικα δε ξερω συσκευη που να παιρνει μπαταριες-αφαιρουμενες τουλαχιστον- οι οποιες να κρατανε για παντα, καποτε θα τελειωσουν :o)

δευτερον λεει οτι για να αλλαξει μπαταριες θα χρειαστει να βγαλει τον μαγνητη. ΕΛΕΟΣ δλδ, εκεινο το θηκακι εκει πισω δλδ τι εχει, ραδιενεργο υλικο? και νομιζω οτι η κιθαρα/μαγνητες συνοδευονται και απο οδηγιες... δεν ειναι κακο να τις διαβαζουμε, δε θα μας κοροιδεψει κανενας για αυτο.


και στο κατω κατω δεν ειμαι υποχρεωμενος ουτε να εχω στυλ που να σου αρεσει, ουτε εισαι υποχρεωμενος να διαβαζεις αυτα που γραφω  ::)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #16 στις: 25/04/08, 15:48 »
Μισο παιδια... Το παιδι μπορει να εχει βαλει active μαγνητες σαν μετατροπη (να μην ηταν εργοστασιακοι) και να μην υπηρχε χωρος για την μπαταρια στην θεση για τα ηλεκτρικα και ετσι να αναγκαστηκε να βαλει την μπαταριουλα κατω απο το pickguard. Αν ειναι ετσι τα πραγματα τοτε θα θελει να βγαλει χορδες, pickguard κτλ για να φτασει στην μπαταρια.
Τωρα γιατι καποιος να αποφασισει να τοποθετησει εκει την μπαταρια, ενω θα μπορουσε να κανει ενα μικρο σκαψιματακι στην θεση που μπαινουν τα ελατηρια του τρεμολο... Μαστορες ειναι αυτοι, μπορει να του παν του παιδιου οχι μην σκαψεις την κιθαρα κτλ, βαλε την μπαταρια εδω κατω απο το pickguard και οποτε την φερνεις για χορδες και σεταρισμα θα στην αλλαζω εγω (ετσι τον εχει και "μονιμο" πελατη για service κτλ, επειδη πιθανοτατα αν καποιος ειναι ψιλο-ασχετος με το αντικειμενο θα "φοβαται" να βγαλει pickguard για να αλλαξει μια μπαταρια)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #17 στις: 25/04/08, 16:05 »
Με κάλυψε ο Darko......
Και επίσης τα πράγματα που για σένα, paranoid, είναι αυτονόητα για άλλους μπορεί να μην είναι....

Και τώρα για το αν είναι ευλογο το ερώτημα του παιδιού....
Αν αρχίσουμε τις υποθέσεις, που όπως και εσύ υποθέτεις ότι ορισμένα πράγματα είναι αυτονόητα....
Να σε ενημερώσω πως η μπαταρία στο ρολόι σου αλλάζει μια φορά στα και γω δε ξέρω πόσα χρόνια....
Και επίσης με σωστή συνδεσμολογία η μπαταρίες διπλασιάζουν τον χρόνο ζωής τους...οπότε αν υποθέταμε πως η κατανάλωση των μπαταριών απο τους μαγνήτες ήταν αντίστοιχη με αυτή των ρολογιών απο τις δικές τους....με κατάλληλη συνδεσμολογία θα μπορούσε να πέρναγε και καμια δεκαριά χρόνια με τις μπαταρίες η κιθάρα....

Υπερβολικός χρόνος για να ανησυχήσει κάποιος για το αν θα τελειώσει η μπαταρία του....
Οπότε θα μπορούσε κάποιος να αναρωτηθεί για την διάρκεια ζωής των μπαταριών του....

Και αντίστοιχα σε κάθε περίπτωση δε νομίζω πως είναι σωστό να κοροιδευεις τον άλλο...και μάλιστα κατ'εξακολούθηση....
Αν το forum και το κάθε forum δεν είναι μέρος όπου ανταλλάσεις απόψεις με στόχο να μάθεις 2 πράγματα αλλά μέρος για να δουλεύουμε ο ένας τον άλλο νομίζω έχω λάθος εντύπωση για το που βρίσκομαι...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/04/08, 16:08 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #18 στις: 26/04/08, 20:59 »
Και αντίστοιχα σε κάθε περίπτωση δε νομίζω πως είναι σωστό να κοροιδευεις τον άλλο...και μάλιστα κατ'εξακολούθηση....
Αν το forum και το κάθε forum δεν είναι μέρος όπου ανταλλάσεις απόψεις με στόχο να μάθεις 2 πράγματα αλλά μέρος για να δουλεύουμε ο ένας τον άλλο νομίζω έχω λάθος εντύπωση για το που βρίσκομαι...

1ον δεν κοροιδευω (συνειδητα τουλαχιστον), απλως προσθετω λιγο (ιδιορυθμο για πολλους) χιουμορ.
2ον αν θιχτηκε απο αυτα που εγραψα μπορει να μου το πει και ο ιδιος


και οπως ειπα αν σε ενοχλουν αυτα που γραφω, αγνοησε τα

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #19 στις: 28/04/08, 22:28 »
Ηot_sauce καλο θα ηταν να αναφερεις και για ποια ακριβως κιθαρα μιλαμε για να μπορουμε να ειμαστε πιο σαφεις στις απαντησεις....παντως οπως πολυ σωστα ανεφερε κι ο Darko πιο πανω,ειναι πολυ πιθανο η μπαταρια να βρισκεται απουδηποτε αν εχει τοποθετηθει εκ των υστερων,σιγουρα οχι μεσα στο μαγνητη,αλλα ενα συνηθες μερος ειναι το cavety των pots η σε στρατο κιθαρες με universal routing,στο cavety των μαγνητων,παντα κατω απο το pickguard.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #20 στις: 29/04/08, 00:11 »
παιδιά τη στιγμή που έγραψα δεν ήξερα τη διαφορά μεταξύ των 2 ειδών...
μετά έμαθα για τους EMG active μαγνήτες
έχω μια yamaha και φοράει passive μαγνήτες προφανώς...
οπότε οι απαντήσεις βοήθησαν πολύ στην πληροφόρησή μου και μόνο...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Η μπαταρία των active μαγνητών τελειώνει?
« Απάντηση #21 στις: 27/05/08, 14:07 »
αν και η μπαταρία δεν τελειώνει εύκολα ιδανικό είναι,ειδικά σε Live και πρόβες να κουβαλάς και μία ανταλλακτική
Υπογραφή

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
20863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/19, 22:03
από saved
6 Απαντήσεις
9766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/05, 14:13
από Μοντίφας
0 Απαντήσεις
2124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/08, 10:02
από death
3 Απαντήσεις
2308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 07:22
από armagedon
6 Απαντήσεις
3501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 16:04
από armagedon
3 Απαντήσεις
3251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 13:19
από adr1anos
21 Απαντήσεις
10775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/11, 23:35
από zepfan
0 Απαντήσεις
1596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/11, 12:57
από diji grampsas
2 Απαντήσεις
9981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/14, 15:57
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
3799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/15, 13:46
από AnimaPura