Αποστολέας Θέμα: Πρώτο δείγμα του Stu Block στους Iced Earth  (Αναγνώστηκε 4200 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Στα πλαίσια της ηχογράφησης του νέου τους album οι iced earth επανεκτέλεσαν τον ύμνο Dante's Inferno με τον Stu Block στα φωνητικά...το χαρακτήρισαν ως "δώρο" στο κοινό της μπάντας...



Εγώ προσωπικά πρέπει να πω πως έχω σταματήσει να παρακολουθώ το τι κάνουν δισκογραφικά οι Iced Earth απο το Glorious Burden και μετά...ακόμα και η επιστροφή του Barlow δεν με συγκίνησε (αν και δηλώνω τρελός φαν του Matt)...Αλλά πιστεύω πραγματικά πως με τον Stu έχουν την ευκαιρία να κάνουν κάτι πιο διαφορετικό (αν ανοίξει το μυαλό του και ο Shaffer λίγο...).

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο δείγμα του Stu Block στους Iced Earth
« Απάντηση #1 στις: 14/10/11, 13:57 »
Συμφωνώ master, πιστεύω ότι με τον Stu όντως θα καταφέρουν να κάνουν μια καινούρια αρχή. Δεν με ενδιέφεραν ούτε εμένα οι IE μετά το Glorious... αλλά τώρα νομίζω πως θα μας ξαναεντυπωσιάσουν επιτέλους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο δείγμα του Stu Block στους Iced Earth
« Απάντηση #2 στις: 14/10/11, 15:07 »
Eιμαι μεγαλος φαν του Stu Block, οπως και των Into Eternity, αλλα τη συμμετοχη του στους Iced Earth την αντιμετωπιζω με επιφυλαξη. Ελπιζω να μην τον "καψουν", γιατι πραγματικα ειναι σπανια φωνη...ο Block σιγουρα θα αναβαθμισει τη μπαντα, ελπιζω και η μπαντα (δλδ ο Schaffer) να τον αφησει να εκφραστει και οχι να τον χρησιμοποιησει ως καποιον που αντικαθιστα επαξια, τοσο τον Barlow, οσο και τον Ripper.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Πρώτο δείγμα του Stu Block στους Iced Earth
« Απάντηση #3 στις: 14/10/11, 15:26 »
οσο και τον Ripper.

δεν νομίζω να χρειαστεί καν αυτό...ανούσια η παρουσία του ripper στους earth...οκ..δυνατό όνομα...αλλα δεν κάνανε και τπτ σοβαρό με δαύτον..τους είχα δει και λαιβ στο rockwave του '06...αδιάφορη η παρουσία του....ενώ γενικά μ'αρέσει σαν φωνή, οι earth δεν του ταίριαζαν με την καμία...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο δείγμα του Stu Block στους Iced Earth
« Απάντηση #4 στις: 14/10/11, 23:19 »
οσο και τον Ripper.

δεν νομίζω να χρειαστεί καν αυτό...ανούσια η παρουσία του ripper στους earth...οκ..δυνατό όνομα...αλλα δεν κάνανε και τπτ σοβαρό με δαύτον..τους είχα δει και λαιβ στο rockwave του '06...αδιάφορη η παρουσία του....ενώ γενικά μ'αρέσει σαν φωνή, οι earth δεν του ταίριαζαν με την καμία...

Ο αγαπημενος μου Iced Earth δισκος ειναι το Glorious Burden, οποτε δε χρειαζεται να σου πω οτι διαφωνω μαζι σου...θα μπορουσαν να ειχαν βγαλει δισκαρες με τον Ripper, αλλα ο Schaffer προτιμησε να φερει πισω τον Barlow, πιστευοντας (μαλλον) οτι μαζι του θα γυρισει και η επιτυχια στο σχημα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Πρώτο δείγμα του Stu Block στους Iced Earth
« Απάντηση #5 στις: 15/10/11, 03:30 »
οσο και τον Ripper.

δεν νομίζω να χρειαστεί καν αυτό...ανούσια η παρουσία του ripper στους earth...οκ..δυνατό όνομα...αλλα δεν κάνανε και τπτ σοβαρό με δαύτον..τους είχα δει και λαιβ στο rockwave του '06...αδιάφορη η παρουσία του....ενώ γενικά μ'αρέσει σαν φωνή, οι earth δεν του ταίριαζαν με την καμία...

Ο αγαπημενος μου Iced Earth δισκος ειναι το Glorious Burden, οποτε δε χρειαζεται να σου πω οτι διαφωνω μαζι σου...θα μπορουσαν να ειχαν βγαλει δισκαρες με τον Ripper, αλλα ο Schaffer προτιμησε να φερει πισω τον Barlow, πιστευοντας (μαλλον) οτι μαζι του θα γυρισει και η επιτυχια στο σχημα.

Χμ...καλός δίσκος το glorious..νταξ....αλλά όταν μιλάμε για burnt offerings, something wicked this way comes,night of the stormrider....δεν φτουράει μία...
και ναι οκ...επανήλθε ο barlow ΚΑΙ για την εμπορική επιτυχία....αλλά για εμένα προσωπικά ο barlow στους earth είναι κάτι σαν τον dickinson στους maiden....

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο δείγμα του Stu Block στους Iced Earth
« Απάντηση #6 στις: 15/10/11, 05:02 »
Για μένα ο καλύτερος δίσκος τους είναι το Dark Saga. Δε θυμάμαι ποιος ήταν lead κιθαρίστας τότε, αλλά η συνδρομή του στη σύνθεση είναι έκδηλη κρίνοντας κυρίως από τις επόμενες κυκλοφορίες που έγιναν χωρίς αυτόν.

Άκουγα σήμερα Into Eternity για να δω τι εστί Stu Block, ωραία μπάντα και ωραία φωνή με εύρος. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσον μπορεί να δέσει με το ύφος των ΙΕ, εκτός κι αν δούμε κάτι νέο από τους τελευταίους στον ήχο και τα arrangements τους.

Όπως και να 'χει, για μένα είναι δύσκολο να ακούσω IE που δεν έχει Barlow, μου ακούγεται κάπως ξένο στο αυτί μου. Κυρίως γιατί μου αρέσει το συναίσθημα που βγάζει, από ανείπωτο πόνο μέχρι παράνοια στο ίδιο κομμάτι, καταφέρνει πολύ καλά να μεταδώσει αυτό που επιδιώκει και σε βάζει στο κλίμα του κομματιού.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο δείγμα του Stu Block στους Iced Earth
« Απάντηση #7 στις: 15/10/11, 12:54 »
Παντως εδω -->
ο Stu ακουγεται πιο Βarlow και απο τον ιδιο :P Moυ αρεσει που ο Schaffer ειπε πως δεν ηθελε καποιο αντιγραφο του Barlow...αν ηθελε δηλαδη τι θα γινοταν :P

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο δείγμα του Stu Block στους Iced Earth
« Απάντηση #8 στις: 15/10/11, 16:14 »
Πλάκα κάνεις! Θα ορκιζόμουν ότι ακούω τον Barlow σε αυτό το βίντεο!  ;D
Τεσπά, εμένα οι Iced earth ποτέ δε με τρέλαιναν, μόνο κάποια επιλεγμένα κομμάτια τους...Χαραμίστηκε εκεί η φωνάρα ο Ripper...(γνωμη μου πάντα)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Πρώτο δείγμα του Stu Block στους Iced Earth
« Απάντηση #9 στις: 15/10/11, 18:38 »
Παντως εδω --> http://www.youtube.com/watch?v=jSsFa3ZNrWc ο Stu ακουγεται πιο Βarlow και απο τον ιδιο :P


Ούτε καν....μικρές ομοιότητες...ο barlow ακόμα και στα άγρια φωνητικά του είναι πάντα μελωδικός....τουλάχιστον πιο μελωδικός απο τον Stu...όχι άσχημο κομμάτι πάντως...πρώτη φορά το άκουσα...μ'αρέσει το σκάσιμο για το σόλο στο 2:45...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Πρώτο δείγμα του Stu Block στους Iced Earth
« Απάντηση #10 στις: 10/11/11, 01:42 »
Υπαρχουν ακομα αυτοι???  ;D ;D
Twitter @mcrosog

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
14068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/05, 15:58
από master of puppets
9 Απαντήσεις
4297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/04, 17:32
από KOYPEAS
15 Απαντήσεις
5375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/05, 11:12
από D@ve Murray
21 Απαντήσεις
6340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/07, 22:58
από Kiratzoharris
11 Απαντήσεις
5176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/08, 20:27
από Giorgos K.
7 Απαντήσεις
3578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 19:38
από Eagle Of Kamelot
28 Απαντήσεις
8554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 16:37
από George_JimMorrison
5 Απαντήσεις
2902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/10, 01:21
από gers
5 Απαντήσεις
2612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 22:39
από YmiRLinG
1 Απαντήσεις
3357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/19, 21:33
από Uriah