Αποστολέας Θέμα: Alternate picking (+chops)  (Αναγνώστηκε 20640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Alternate picking (+chops)
« στις: 10/10/07, 18:55 »
Κατ αρχας συγνωμη αν κανω το ποστ σε λαθος section-
Εχω ενα προβληματακι σχετικα με τo alternate picking, οχι τοσο στα σολο αλλα στα ριφς.
Σε ριφς τα οποια χρησιμοποιουν μια χορδη ως μπασα κ 1 η περισσοτερες "απο πανω" για την μελωδια. Για παραδειγμα σε τραγουδια των trivium,
ie: like light to flies.
επειδη η συχνοτητα που παιζεις την μπασα χορδη αλλαζει σε πολλα σημεια, δυσκολευομαι να κρατησω το upstroke kai downstrok εναλλασομενο.
Για παραδειγμα οταν χτυπησω downstroke την Ε μετα μου φαινεται αδυνατον να χτυπησω upstroke thn A, επειδη ειναι απο κατω απο την Ε... (παραδειγμα¨οι χρωματικες με 3 νοτες ανα χορδη, πχ Ε:123 Α:123  κλπ, εκει γινεται κολαση ;D)
Αυτο με οδηγει συχνα στο να σκονταφτω, η στο να ακουγεται το ριφ με μικρες αλλα διακριτες παυσεις.
Συχνα επισης αναγκαζομαι να παιζω διαφορα ριφ αποκλειστικα με downstroke.Ειναι σωστο αυτο?
Η θα πρεπει απλα να εξασκησω το alternate picking?

Επισης δυσκολευομαι πολυ οταν η μπασα χορδη κ η "μελωδικη" χορδη δεν ειναι διπλα , αλλα εχουν αποσταση μιας η κ δυο χορδων..
εε ελπιζω να γινομαι κατανοητος... :P
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/07, 18:51 από Blacksheepιος »
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #1 στις: 10/10/07, 19:34 »
Εξάσκηση και μόνο εξάσκηση!! ;)

Μην παίζεις μόνο με downstrokes, είναι τελείως λάθος, εκτός από κάποιες περιπτώσεις (στα ρυθμικά κυρίως) που επιβάλεται!!

Με την εξάσκηση και με τον καιρό θα δεις ότι αυτό που λες (downstroke την Ε και upstroke την Α) δεν είναι και τόσο δύσκολο...
Μεγαλύτερη πιστεύω δυσκολία θα συναντήσεις όταν θα δοκιμάσεις αυτό που αποκαλεί κι ο Petrucci inside-the-strings picking...(αν θυμάμαι καλά)... Δλδ να παίξεις την Ε με upstroke και την Α με downstroke!!




Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #2 στις: 10/10/07, 19:36 »
Παράθεση
Μεγαλύτερη πιστεύω δυσκολία θα συναντήσεις όταν θα δοκιμάσεις αυτό που αποκαλεί κι ο Petrucci inside-the-strings picking...(αν θυμάμαι καλά)... Δλδ να παίξεις την Ε με upstroke και την Α με downstroke!!
Αυτο παλευεται, το εξωτερικο ειναι παλουκακι ομως. :-\
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος mpamps

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #3 στις: 10/10/07, 19:39 »
Συχνα επισης αναγκαζομαι να παιζω διαφορα ριφ αποκλειστικα με downstroke.Ειναι σωστο αυτο?
Η θα πρεπει απλα να εξασκησω το alternate picking?

Κατά τη γνώμη μου μερικά riffs απαιτούν downstrokes κι όχι alternate picking. Για παράδειγμα το Master of Puppets. Δοκίμασε να το παίξεις(όπως και ένα οποιοδήποτε riff με palm muting) και με τους 2 τρόπους και θα δεις μεγάλη διαφορά στη χροιά του ήχου.

Το προβλημά που αναφέρεις με τις 3 νότες ανά χορδή με παίδεψε πολύ καιρό(κι ακόμα με παιδεύει) αλλά είναι καθαρά θέμα εξάσκησης....
Πρόσπαθεισε να παίξεις διάφορες κλίμακες με τις νότες χωρισμένες 3 ανά χορδή, αργά στην αρχή για να βεβαιωθείς ότι κάνεις σωστά το alternate picking. Αν το πρόβλημα σου είναι στις μπάσες χορδές τότε επικεντρώσου σε αυτές.
(χρησιμοποίησε μετρονόμο)
e-----------------------------
B-----------------------------
G----------------------4-5-7--
D------------------5-7--------
A------------5-7-8------------
E-----5-7-8-------------------

Το ίδιο ισχύει και για το string skipping, δηλαδή όταν η επόμενη νότα είναι π.χ. 2 χορδές πιο κάτω απο αυτή που μόλις χτύπησες. ΕΞΑΣΚΗΣΗ....και ΥΠΟΜΟΝΗ....
Βέβαια στο λέει ένας άνθρωπος που δεν δείχνει καθόλου υπομονή....αλλά πιστεύω ότι αυτός είναι ο δρόμος..
Keep trying..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #4 στις: 10/10/07, 19:45 »
Παράθεση
Μεγαλύτερη πιστεύω δυσκολία θα συναντήσεις όταν θα δοκιμάσεις αυτό που αποκαλεί κι ο Petrucci inside-the-strings picking...(αν θυμάμαι καλά)... Δλδ να παίξεις την Ε με upstroke και την Α με downstroke!!
Αυτο παλευεται, το εξωτερικο ειναι παλουκακι ομως. :-\
Φίλε είσαι περίπτωση!! ;D
Όσους έχω γνωρίσει βρίσκουν περισσότερη δυσκολία στο inside-the-strings picking (στο οποίο παγιδεύεται κατά κάποιον τρόπο η πένα και δυσκολεύεται κάπως η κίνηση) απ αυτό που περιγράφεις...

Βασικά το χέρι να το χεις κάπως ελεύθερο, όχι σφιγμένο!! Και δοκίμασε κάμποσους τρόπους τοποθέτησης του δεξιού χεριού ώστε να βρεις αυτόν που σε βολεύει καλύτερα!!
Επίσης φρόντισε να εξασκείσαι αρκετά (όπως σου λέω και στην αρχή) έτσι ώστε να εξικιωθείς καλύτερα με το όργανο...
Βασικά νομίζω ότι είναι περισσότερο θέμα χρόνου!! ;)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #5 στις: 10/10/07, 19:51 »
Θα συμφωνήσω με τον Gers για το θέμα -άπειρη- εξάσκηση. Και αυτό το κάνεις για να μη χρειάζεται να σκέφτεσαι το picking την ώρα που θα παίζεις, μια που αυτό είναι που παγιδεύει πολλούς. Πάντως από ότι έχω δεί, αφού εξασκηθείς λιγάκι στο όλο θέμα picking, είναι να βρείς λίγο και τον τρόπο που βολεύει κι εσένα, γιατί αλλιώς μια ζωή θα σκέφτεσαι τα downstrokes και upstrokes. Αν δείς διάφορους μουσικούς, το πως κρατάν την πένα, το πως παίζουν, έχει μεγάλη διαφορά. Π.Χ. ο Friedman έχει σε μια εντελώς περίεργη θέση το χέρι του, και αν προσέξει δεν χρησιμοποιεί πάντα καρπό, αλλά αρκετές φορές και κίνηση "σταυροβελονιά", δηλαδή την κίνηση της πένας πάνω και κάτω με τον αντίχειρα και τον δείκτη αντίστοιχα, και όχι με τον καρπό - κάτι που αποφεύγουν πολλοί.  8)

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #6 στις: 10/10/07, 20:48 »
Στα κλασσικα μεταλλαδικα ρυθμικα εννοειτε οτι δεν πας με alternate....Το dowstroke δινει το ''σωστο'' feel στα ρυθμικα αλά Metallica.

Το alternate ειναι για lead παιξιμο ως επι το πλειστον.

Το αποτελεσμα μετραει παντως σε ολες τις περιπτωσεις.Δεν υπαρχει σωστο και λαθος

Εγω χρησιμοποιω παντα alternate αλλα στα ρυθμικα downstrokes ...συνηθως.Η απλα βρισκω εναν τροπο που να βολευει αναλογα με το κομματι

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #7 στις: 10/10/07, 20:48 »
Π.Χ. ο Friedman έχει σε μια εντελώς περίεργη θέση το χέρι του, και αν προσέξει δεν χρησιμοποιεί πάντα καρπό, αλλά αρκετές φορές και κίνηση "σταυροβελονιά", δηλαδή την κίνηση της πένας πάνω και κάτω με τον αντίχειρα και τον δείκτη αντίστοιχα, και όχι με τον καρπό - κάτι που αποφεύγουν πολλοί.  8)

Παράδειγμα προς αποφυγή o Marty όσον αφορά στην τεχνική δεξιού χεριού. Δεν εχει γρήγορη πένα οπότε παίζει πάρα παρα παρα παρα πολύ legatto. Κλέψε απο τον Friedman φράσεις riffs solos, αλλά όχι την τεχνική πένας.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/07, 21:47 από buckethead_RULES!! »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #8 στις: 10/10/07, 20:55 »
Βασικά υπάρχουν πολλών ειδών ρυθμικά...

ο  Υπάρχουν τα ρυθμικά που όντως με συνεχή downstrokes δίνουν καλύτερο feeling και ήχο!
ο  Υπάρχουν γρήγορα ρυθμικά που απλά δε γίνεται να τα παίξεις χωρίς alternate...
o  Υπάρχουν και συνδιασμοί των δύο, π.χ. το trooper στα ρυθμικά πάει: down-up-down down-up-down down-up-down...

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #9 στις: 10/10/07, 21:06 »
(παραδειγμα¨οι χρωματικες με 3 νοτες ανα χορδη, πχ Ε:123 Α:123  κλπ, εκει γινεται κολαση ;D)

Aυτά τα licks (3 νότες ανα χορδή) είναι η καλύτερη άσκηση για alternate. Όσοι απο τους μεγάλους τεχνίτες προτιμούν το alternate απο το economy θα δείς ότι χρησιμοποιούν τη συγκεκριμένη πατέντα κατα κόρον. Βρές ασκήσεις 3 notes per string και λιώσε στην προπόνηση.

Αποσυνδεδεμένος Theodore Ziras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
    • Theodore Ziras official website
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #10 στις: 10/10/07, 21:26 »
Checkare το παρακάτω link
http://www.theodoreziras.com/free_lessons_alternate.htm
Εχει αρκετά Alternate Picking παραδείγματα

Θοδώρης
Theodore Ziras new CD OUT NOW!!
Featuring:Derek Sherinian (ex Dream Theater/Y.J Malmsteen) on Keyboards
& Brian Tichy (Vinnie Moore, Ozzy) on Drums

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #11 στις: 10/10/07, 22:16 »
Πολύ διαφωτιστικό το λινκ του theodore ziras   :o
Εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να παίξω με ευκολία την  μπασα Ε χορδή με palm muting .. Τι σοι μεταλας είμαι θα μου πείτε.. τι να κάνουμε, το δουλεύω. Δεν ξέρω γιατί, αλλά το μικρό και ο παράμεσος θέλω κάπου να "πατάνε"πάντα, και ο μέσος να αιωρείται. και ενώ στο lead πατάνε στο σώμα της κιθάρας δίπλα στους μαγνήτες, όταν φτάνω στην μπάσα χοδρή δεν φτάνουν ::) :-\ :o ???.. και απο εκει προκυπτει και το πρόβλημά μου.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #12 στις: 10/10/07, 22:37 »
Πολύ διαφωτιστικό το λινκ του theodore ziras   :o
Εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να παίξω με ευκολία την  μπασα Ε χορδή με palm muting .. Τι σοι μεταλας είμαι θα μου πείτε.. τι να κάνουμε, το δουλεύω. Δεν ξέρω γιατί, αλλά το μικρό και ο παράμεσος θέλω κάπου να "πατάνε"πάντα, και ο μέσος να αιωρείται. και ενώ στο lead πατάνε στο σώμα της κιθάρας δίπλα στους μαγνήτες, όταν φτάνω στην μπάσα χοδρή δεν φτάνουν ::) :-\ :o ???.. και απο εκει προκυπτει και το πρόβλημά μου.

Γνώμη μου και μόνο. Αυτό να πατάνε τα δάχτυλα στο σώμα της κιθάρας (παρόλο που το κάνουν και κάποιοι μεγάλοι κιθαρίστες) είναι κακή συνήθεια. Σου περιορίζει την κίνηση και σφίγγει το δεξί χέρι. Το έκανα κι εγώ παλιά και το έκοψα (βέβαια για να το κάνω πήρε καιρό και τον μετρονόμο στα 40 bpm.....). Αν θέλεις οπωσδήποτε να ακουμπούν τα δάχτυλα, φρόντισε απλώς να "γλύφουν" το σωμα της κιθάρας αλλά όχι να πιέζουν σε ένα σημείο.

Αποσυνδεδεμένος Theodore Ziras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
    • Theodore Ziras official website
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #13 στις: 11/10/07, 01:18 »
Πολύ διαφωτιστικό το λινκ του theodore ziras   :o
Εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να παίξω με ευκολία την  μπασα Ε χορδή με palm muting .. Τι σοι μεταλας είμαι θα μου πείτε.. τι να κάνουμε, το δουλεύω. Δεν ξέρω γιατί, αλλά το μικρό και ο παράμεσος θέλω κάπου να "πατάνε"πάντα, και ο μέσος να αιωρείται. και ενώ στο lead πατάνε στο σώμα της κιθάρας δίπλα στους μαγνήτες, όταν φτάνω στην μπάσα χοδρή δεν φτάνουν ::) :-\ :o ???.. και απο εκει προκυπτει και το πρόβλημά μου.

Ο πιο ασφαλείς τρόπος για να αναπτύξεις ταχύτητα εινε να «καρφωσεις» τον καρπό σου πάνω στον bridge. Έτσι θα μπορείς να παίξεις πολύ γρήγορα κάνοντας την minimum κίνηση με λιγότερο κόπο. Checkare Paul Gilbert, Petrucci κλπ. Όλοι κάνουν το ίδιο πράγμα με τον καρπό τους.
Όμως…..δεν υπάρχει σωστό και λάθος αλλά το τι είναι  πιο βολικό για τον καθένα.
Theodore Ziras new CD OUT NOW!!
Featuring:Derek Sherinian (ex Dream Theater/Y.J Malmsteen) on Keyboards
& Brian Tichy (Vinnie Moore, Ozzy) on Drums

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #14 στις: 11/10/07, 08:02 »
Hmm δηλαδή να μην κουνάω από τη θέση του τον καρπό, όσο αλλάζω τις χορδές και πάω από τις μπάσες στα καντίνια? πρέπει να το δοκιμάσω και αυτό να δω αμα με βολεύει..ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #15 στις: 11/10/07, 09:50 »
Δεν χρειάζεται συνέχεια αυστηρό alternate picking και ειδικά στο riffing.. Riffs όπως αυτό που περιέγραψες αναπαράγονται καλύτερα με 2 downstrokes εκεί που χρειάζεται.. Θα φέρω για παράδειγμα ένα riff που θα το ξέρουν οι περισσότεροι.. Το Creeping Death των Metallica.. Ούτε θέλω να φανταστώ πως μπορεί να παιχτεί το βασικό riff με alternate picking.. Γενικά πάντως το μυστικό στα γρήγορα σημεία είναι αργή μελέτη με όσο το δυνατόν πιο στακάτες κινήσεις.. Με αυτό τον τρόπο, το χέρι σου θα "απομνημονεύσει" το σημείο αυτό καλύτερα και αυτό είναι κάτι που θέλουμε να πετύχουμε.. Δλδ, όταν προπονείς ένα γρήγορο σημείο σε χαμηλό tempo, θα πρέπει να το παίζεις (και να ακούγεται) δυνατά, διότι σε υψηλές ταχύτητες που θα προσπαθείς να μειώσεις τις κινήσεις σου σε όσο το δυνατόν μικρότερο βαθμό, ο όγκος που θα παίρνεις θα μειώνεται αναλογικά της ταχύτητας.. Εννοείται ότι δεν πρέπει να θυσιάσεις τη χαλαρότητα του χεριού σου για να παίξεις το σημείο αυτό πιο δυνατά..


Π.Χ. ο Friedman έχει σε μια εντελώς περίεργη θέση το χέρι του, και αν προσέξει δεν χρησιμοποιεί πάντα καρπό, αλλά αρκετές φορές και κίνηση "σταυροβελονιά", δηλαδή την κίνηση της πένας πάνω και κάτω με τον αντίχειρα και τον δείκτη αντίστοιχα, και όχι με τον καρπό - κάτι που αποφεύγουν πολλοί.  8)

Παράδειγμα προς αποφυγή o Marty όσον αφορά στην τεχνική δεξιού χεριού. Δεν εχει γρήγορη πένα οπότε παίζει πάρα παρα παρα παρα πολύ legatto. Κλέψε απο τον Friedman φράσεις riffs solos, αλλά όχι την τεχνική πένας.

Όσον αφορά το σχόλιο περί Friedman, δεν νομίζω ότι δεν έχει γρήγορη πένα, απλά έχει αυτή την περίεργη κλίση στο δεξί χέρι και την απίστευτη ευκολία στο downstroking που σε χαζεύει.. Πάντως συμφωνώ ότι τα legato είναι πολύ χρήσιμα για ένα κιθαρίστα και εξοικονομούν τεράστια ενέργεια στα γρήγορα σημεία.. Ο Satch έχτισε μια ολόκληρη σχολή σε αυτά τα legato..

Και επίσης το σχόλιο του buckethead_Rulez για τα δάχτυλα που ακουμπάνε στο σώμα (φαντάζομαι θα εννοεί τον pinky) είναι απόλυτα σωστό.. Δεν μπορούσα να φανταστώ την ισορροπία που κέρδιζα όταν δεν ακουμπούσα τον μικρό στο σώμα, όσο και να ακούγεται οξύμωρο αυτό..

@Τ. Ziras: thanks for the link..
« Τελευταία τροποποίηση: 11/10/07, 09:56 από faser »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #16 στις: 11/10/07, 14:43 »
Εγώ στηρίζω κάπως το χέρι μου στην γέφυρα και λίγο το μικρό δάκτυλο (ίσως και τον παράμεσο) στο σώμα της κιθάρας...
Πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάποια δυσκολία και είναι ο τρόπος που με βολεύει περισσότερο απ όλους!! ::)

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #17 στις: 11/10/07, 14:47 »
Και επίσης το σχόλιο του buckethead_Rulez για τα δάχτυλα που ακουμπάνε στο σώμα (φαντάζομαι θα εννοεί τον pinky) είναι απόλυτα σωστό..

Aκριβώς αυτό εννοούσα. Όταν ακουμπούσα τον pinky στο σώμα μετά απο λίγη ώρα πονούσε το χέρι μου.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #18 στις: 11/10/07, 15:44 »
Παράθεση
Ο πιο ασφαλείς τρόπος για να αναπτύξεις ταχύτητα εινε να «καρφωσεις» τον καρπό σου πάνω στον bridge. Έτσι θα μπορείς να παίξεις πολύ γρήγορα κάνοντας την minimum κίνηση με λιγότερο κόπο.
Μηπως θα μπορουσατε να μου το εξηγησετε λιγακι αυτο?Και η αιωνια ερωτηση: θα συμβουλευατε κινηση του καρπου η του πυχη?( η οτιδηποτε αλλο :Ρ)

Παράθεση
Το Creeping Death των Metallica.. Ούτε θέλω να φανταστώ πως μπορεί να παιχτεί το βασικό riff με alternate picking..
Παιδες να σημειωσω οτι δεν μιλαω για τετοια ριφς, αλλα για πολυ γρηγοροτερα, εννοειτε οτι σε τετοιες ταχυτητες το αλτ. πικινγκ θα ακουγεται γελοιο.Ανεφερα τους τριβιουμ ως παραδειγμα.πχ the crusade, like light to flies,declaration,ascendancy,pull harder on the strings of your martyr etc
ισως κ Σλειερ.
Γενικα, γρηγορα ριφς που χρησιμοποιυν μια χορδη σε παλμ μιουτινγ (η οχι :Ρ) ως μπασα, και τις απο πανω ως τις οχρδες που απαρτιζουν ουσιαστικα το ριφ.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #19 στις: 11/10/07, 18:30 »
Εγώ στηρίζω κάπως το χέρι μου στην γέφυρα και λίγο το μικρό δάκτυλο (ίσως και τον παράμεσο) στο σώμα της κιθάρας...
Πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάποια δυσκολία και είναι ο τρόπος που με βολεύει περισσότερο απ όλους!! ::)
Φίλε Gers,

Το γεγονός ότι η πλειονότητα των κιθαριστών που έχω δει και συναντήσει στηρίζουν τον pinky στο σώμα σημαίνει ότι γενικά αυτή η στάση βολεύει.. Όμως δεν σου δίνει την ελευθερία που χρειάζεσαι για να παίξεις πιο γρήγορα.. Δοκίμασε το, ανάλογα με το adaptability του καθενός μπορεί να σου πάρει από μήνα μέχρι τρίμηνο μέχρι να "αποβάλεις" εντελώς αυτή τη συνήθεια αλλά θα δεις αποτελέσματα σίγουρα  :)

@Blacksheepios

To Creeping Death ίσως ήταν ατυχές παράδειγμα λόγω της ταχύτητας του αλλά το ανέφερα διότι ίσως είναι πιο γνωστό από τα riffs που αναφέρεις.. Αν μιλάμε για πραγματικά γρήγορα riffs (επί παραδείγματι Angra) τότε το downstroke είναι μονόδρομος.. Δεν γίνεται αλλιώς, μιλάμε για αχρείαστο κόπο.. Επίσης στις μπάσες χορδές το downstroke τονίζει διαφορετικά την νότα από το upstroke οπότε το τελευταίο είναι κάτι που δεν επιθυμούμε..

Όσο για την ερώτηση σου πήχυς ή καρπός πιστεύω το δεύτερο και αυτό λόγω του λιγότερου αριθμού κινήσεων που θέλουμε να πετύχουμε.. Με αυτό που αναφέρει ο Theodore εικάζω ότι εννοεί την στήριξη του χεριού στο πάνω μέρος της γέφυρας (ή του tremolo αν προτιμάς).. Δεν νομίζω πάντως ότι η στάση αυτή ισχύει για όλες τις περιπτώσεις (π.χ. sweep picking) αν και ο Theodore είναι μάστορας στην τεχνική οπότε αν κάνω λάθος θα ήθελα να με διορθώσει..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #20 στις: 11/10/07, 21:36 »
Εγώ στηρίζω κάπως το χέρι μου στην γέφυρα και λίγο το μικρό δάκτυλο (ίσως και τον παράμεσο) στο σώμα της κιθάρας...
Πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάποια δυσκολία και είναι ο τρόπος που με βολεύει περισσότερο απ όλους!! ::)
Φίλε Gers,

Το γεγονός ότι η πλειονότητα των κιθαριστών που έχω δει και συναντήσει στηρίζουν τον pinky στο σώμα σημαίνει ότι γενικά αυτή η στάση βολεύει.. Όμως δεν σου δίνει την ελευθερία που χρειάζεσαι για να παίξεις πιο γρήγορα.. Δοκίμασε το, ανάλογα με το adaptability του καθενός μπορεί να σου πάρει από μήνα μέχρι τρίμηνο μέχρι να "αποβάλεις" εντελώς αυτή τη συνήθεια αλλά θα δεις αποτελέσματα σίγουρα  :)

Θα το προσπαθήσω αν και ήδη παρατηρώ σημαντική βελτίωση στην ταχύτητα με τον τρόπο που παίζω.. Thanks πάντως, κι αν δω αποτελέσματα θα σου πω!! :)


Αν μιλάμε για πραγματικά γρήγορα riffs (επί παραδείγματι Angra) τότε το downstroke είναι μονόδρομος..
Μάλλον εννοείς alternate, ε? ::)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #21 στις: 12/10/07, 09:35 »
Εγώ στηρίζω κάπως το χέρι μου στην γέφυρα και λίγο το μικρό δάκτυλο (ίσως και τον παράμεσο) στο σώμα της κιθάρας...
Πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάποια δυσκολία και είναι ο τρόπος που με βολεύει περισσότερο απ όλους!! ::)
Φίλε Gers,

Το γεγονός ότι η πλειονότητα των κιθαριστών που έχω δει και συναντήσει στηρίζουν τον pinky στο σώμα σημαίνει ότι γενικά αυτή η στάση βολεύει.. Όμως δεν σου δίνει την ελευθερία που χρειάζεσαι για να παίξεις πιο γρήγορα.. Δοκίμασε το, ανάλογα με το adaptability του καθενός μπορεί να σου πάρει από μήνα μέχρι τρίμηνο μέχρι να "αποβάλεις" εντελώς αυτή τη συνήθεια αλλά θα δεις αποτελέσματα σίγουρα  :)

Θα το προσπαθήσω αν και ήδη παρατηρώ σημαντική βελτίωση στην ταχύτητα με τον τρόπο που παίζω.. Thanks πάντως, κι αν δω αποτελέσματα θα σου πω!! :)


Αν μιλάμε για πραγματικά γρήγορα riffs (επί παραδείγματι Angra) τότε το downstroke είναι μονόδρομος..
Μάλλον εννοείς alternate, ε? ::)

Όχι Gers, καλά διάβασες :)

Επειδή ίσως να ακούγεται μπλεγμένο αρκεί να πω 2 πράγματα.. Ο blacksheepios ρώτησε ποια τεχνική ενδείκνυται για ένα riff το οποίο παίζεται ως επί το πλείστον στην Α αλλά "μπασάρει" στην Ε.. Δλδ η μελωδία του riff είναι γραμμένη σε νότες της χορδής Α αλλά απαιτούνται κάποιες "μεταβάσεις" στην Ε έτσι ώστε το riff να ακουστεί πιο ολοκληρωμένο.. Σε αυτού του είδους τα riffs προτιμάμε το downstroke σε όλες τις χορδές για θέματα τονισμού καθαρά..

Τώρα, ένα riff το οποίο παίζεται αποκλειστικά (ή κατά ένα πολύ μεγάλο βαθμό σε μια χορδή, επί παραδείγματι το Clown Parade στο τελευταίο δίσκο των Annihilator) ή έχει 6 νότες στην Ε, μετά 6 νότες στην Α, μετά 4 νότες στην D, μετά άλλες 6 νότες στην Α κ.λπ. (αυτό βέβαια δεν είναι riff, αλλά ολόκληρη σύνθεση :D) τότε το alternate picking είναι αυτό που προτιμάμε..

Όσο για τον pinky, αν προσέξεις το τελευταίο live DVD του Satch, η κάμερα τον "τσακώνει" να έχει στηρίξει το μικρό δάκτυλο στο σώμα, αλλά στα γρήγορα σημεία κάτι τέτοιο δεν γίνεται.. Οπότε υποθέτω ότι είναι μια συνήθεια που δεν αποβάλλεται εύκολα :)

Ελπίζω να μην έμπλεξα τα πράγματα περισσότερο :-\

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Alternate picking
« Απάντηση #22 στις: 15/10/07, 18:51 »
Επιπλεον, για να μην ανοιγω νεο τοπικ γνωριζετε καμια ασκηση για να βελτιωσω την ταχυτητα των chops?Δηλαδη το ποσες φορες χτυπας την χορδη στην μοναδα του χρονου.(με downstroke συνηθως)
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Alternate picking (+chops)
« Απάντηση #23 στις: 15/10/07, 18:54 »
Στο link που δινει ο Θ.Ζηρας  δειχνει/παιζει ασκησεις για αυτο ακριβως που θες να κανεις.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Alternate picking (+chops)
« Απάντηση #24 στις: 15/10/07, 20:17 »
Αν θες κατέβασε και το Guitar Speed Trainer!! Καλό προγραμματάκι!! ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
alternate picking

Ξεκίνησε από psomas Τα καλύτερα...

13 Απαντήσεις
6922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/06, 12:02
από oneofthem
11 Απαντήσεις
4466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/08, 01:09
από ScullShot
19 Απαντήσεις
8196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/08, 00:05
από gers
9 Απαντήσεις
3878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 13:10
από G&B
5 Απαντήσεις
2846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 13:13
από G&B
5 Απαντήσεις
3665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/10, 01:25
από zeromancer
15 Απαντήσεις
7029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 22:25
από denisgiann
1 Απαντήσεις
9760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/18, 17:24
από panixgr
0 Απαντήσεις
1571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/20, 15:42
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/21, 15:57
από Ioannis Anastassakis