Αποστολέας Θέμα: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)  (Αναγνώστηκε 23519 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ναι δεν ειναι ο καλυτερος τιτλος...
Γεια χαρα σε ολους.Ειναι λιγο νωρις αλλα μετα το καλοκαιρι και με το τελος των σπουδων μου(εστω προπτυχιακα)σκεφτομαι να παρω μια κιθαριτσα.Θα ειναι η πρωτη καλη κιθαρα που θα παρω οποτε θελω τις γνωμες σας.
Εχω δει(και ερωτευθει)την PRS 513  αλλα δεν την εχω δοκιμασει ακομα..παρ ολα αυτα θελω να κινηθω στα 2000-2700(εκει γυρω).οποτε θελω τις γνωμες σας!!!
να πω οτι δεν ειμαι φιλος με τις Fender(καθολου).
Οι custom 22 σαν κιθαρες τι λενε???
Παιζω λιγο απ ολα...πιο πολυ βεβαια ποστ ροκ αλλα θελω να φτανω και σε ηχο OPETH(ξερω η κιθαρα δεν ειναι το Α και το Ω σε αυτο αλλα οκ)
Για αρχη θα συνδεσω την κιθαρα σε marshall jcm 900 + pedalboad
αυτα για την ωρα περιμενω βοηθεια
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #1 στις: 21/06/10, 17:33 »
Λεγοντας πως δεν εισαι φιλος με τις Fender να υποθεσω πως ΔΕΝ ψαχνεις ουτε για κατι strat-o-ειδες και θες κάτι set neck με διπλους μαγνητες...
Αν οχι, μπορεις να κοιταξεις και προς Suhr μερια (κατι σε Η-S-H configuration)


http://suhrguitars.com/carvetop.aspx#2


Επειδη ομως κατι μου λεει πως ψαχνεις κατι απο την set neck κατηγορια θα σου πω το εξης:
οι PRS σε αυτα τα λεφτα για μενα ειναι σιγουρα απο τις top επιλογες...
Η συγκεκριμενη που παρεθεσες οπως ηδη θα ξερεις εχει την ''πατεντα'' του Smith με τους 5 μονους και τους 13 (οπως ισχυριζεται ο ιδιος) διαφορετικους συνδυασμους, εξ'ου και το ονομα 513...


Το να σου πουμε οτι ειναι μια εξαιρετικη κιθαρα απλα περιττευει νομιζω.
Οι PRS Custom 22 αν δεν το γνωριζες, ειναι πλεον discontinued model και αν βρεις καμια θα ειναι ειτε μεταχειρισμενη απο αγγελιες, ειτε stock του μαγαζιου.


Οποτε αν θες εναλλακτικες, ριξε μια ματια στην custom 24 που ειναι η ...stratocaster του Smith και best selling κιθαρα του... Θεωρω οτι και αυτη ειναι εξαιρετικα παραμετροποιησιμη και μπορει να παραγει μια πληθωρα ηχων.


Επισης αν δεν ενδιαφερεσαι καθολου για την εμφανιση και τα ψαρωτικα καπακια, τσεκαρε σιγουρα τη Mira, η οποια μπορει να κοστιζει 1000 ευρω λιγοτερο αλλα ακουγεται οπως οι ακριβοτερες...


Τωρα ξεχνα ολα αυτα που σου ειπα και γενικα οτι γραφτει σε αυτο το thread και πηγαινε δοκιμασε οσες περισσοτερες μπορεις γιατι σε αυτα τα λεφτα περιθωριο λαθους δεν υπαρχει...





Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #2 στις: 21/06/10, 17:43 »
Να σου πω την αληθεια η strat  δεν μ αρεσουν.Δεν ξερω αλλα δεν μου δινουν τον ογκο που θελω και το sustain.
Να σου πω ειμαι λιγο gibsonακιας αλλα πιστευω πως τωρα τελευταια (10 χρονια??) πληρωνεις πολλα για μια gibson χωρις αποτελεσμα.εχω παιξει με studio αξιας 1300+ και μετα με cort  600 και δεν μπορω να πω οτι ειχαν τρελες διαφορες.(για μενα.ενας πιο εμπειρος ισως να με κραξει).αν υπαρχει καμια προταση για καλη gibson,ακουω
Ναι το ηξερα το 513 με του και καλα 13 συνδιασμους...μικρες διαφορες αλλα οκ.
Τις Suhr δεν τις ξερω καθολου.που μπορω να τις ακουσω θεσσαλονικη..η ιταλια :P :P?(το παραεκανα ε!!!)
εχω ακουσει καλα λογια για τις Amfisound(κολλημα με αναθεμα βλεπεις) αλλα δεν νομιζω πως θα βρω να παιξω καπου...
Εννοειτα πως θα παω να δοκιμασω απλα θελω να εχω μια ιδεα στο περιπου...τωρα το ποσο θα με αφησουν να δοκιμασω ειναι αλλο θεμα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #3 στις: 21/06/10, 19:26 »
Φτιάξε μια παρτcaster με Prails και μεσαίο SSL4 και να σου μείνουν και τα μισά Λ7 για βαρβάτο ενισχυτή. Και να έχεις σοβαρές διαφορές με p90 - Rails humbucker κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #4 στις: 21/06/10, 19:39 »
Η Gibson εχει φαει αρκετο κραξιμο αλλα μην τρελαθουμε αν χτυπησεις ΚΑΛΟ κομματι Standard Θα ενθουσιαστεις αν εισαι και φαν του Les Paul ηχοχρωματος...
Και αν το παμε πιο μακρια σε αυτα τα λεφτα χτυπας και ...Studio και Classic και Standard μεχρι και Custom...
Ολα αυτα δε στα λεω για να σου βαλω παραπανω μπελαδες στα μυαλα αλλα οφειλεις να τις λαβεις υποψη σου και τις Gibson αν θες ογκο στον ηχο σου και θες να παιζεις απο blues μεχρι metal...
Στη θεση σου βεβαια θα προτιμουσα μια Custom 24 απο μια Les Paul Standard λογω βαρους, ευελιξιας και εμφανισης αλλα αυτη τη στιγμη ΕΣΥ εχεις μαζεψει 2500 χιλιαρικα και οχι εγω...


Αρα στο ξαναλεω επειδη θα ακουσεις αρκετες προτασεις στο παρον thread θα σου ελεγα να μη λαβεις ΚΑΜΙΑ σοβαρα υποψη σου και να πας να δοκιμασεις ΜΟΝΟΣ οσες μπορεις, απο LP μεχρι PRS, Hamer και δεν ξερω εγω τι αλλο...


Οσο για τις Suhr ειναι μοντερνες στρατοειδεις κιθαρες (ως επι το πλειστον) και αρα δε νομιζω να σου κανουν οποτε ακυρη η προταση μου...


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #5 στις: 21/06/10, 19:47 »
Επειδη εισαι λιγο αναποφασιστος, δε μου τα δινεις εμενα αυτα τα 2500 που θελω να παρω αμαξι και οταν αποφασισεις τι θες, στα ξαναδινω.... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #6 στις: 21/06/10, 20:08 »
Επειδη εισαι λιγο αναποφασιστος, δε μου τα δινεις εμενα αυτα τα 2500 που θελω να παρω αμαξι και οταν αποφασισεις τι θες, στα ξαναδινω.... ;D ;D ;D
ειλικρινα αν μου ελεγες για κιθαρα θα στα εδινα...για αμακι δεν μπορω :P :P(τι αμαξι?)

Φτιάξε μια παρτcaster με Prails και μεσαίο SSL4 και να σου μείνουν και τα μισά Λ7 για βαρβάτο ενισχυτή. Και να έχεις σοβαρές διαφορές με p90 - Rails humbucker κλπ.

Σαν μαγος ακουστηκες στα αφτια μου...Δεν εχω γνωσεις για να φτιαξω ενα καστομ οργανο..νομιζω πως θα βγει αθλιο.

G.K. γνωμες μου λες ρε συ...δεν μου εβαλες το μαχαιρι στο λαιμο για να αγορασω κιθαρα...για αυτο ανοιξα το θρεντ για να ακουσω αυτα που μου λετε.απο custom ποια λες...ειχα παιξει την joe perry(αν δεν κανω λαθος??) ενος φιλου μου,αλλα νομιζω ειναι αρκετα πιο ακριβη.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #7 στις: 21/06/10, 20:12 »
Επειδη εισαι λιγο αναποφασιστος, δε μου τα δινεις εμενα αυτα τα 2500 που θελω να παρω αμαξι και οταν αποφασισεις τι θες, στα ξαναδινω.... ;D ;D ;D
ειλικρινα αν μου ελεγες για κιθαρα θα στα εδινα...για αμακι δεν μπορω :P :P(τι αμαξι?)



Nταξει κ αυτο γινεται...οποτε θες βρισκομαστε να μου δωσεις το "μαρουλι" ;D ;D ;D :P

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #8 στις: 21/06/10, 21:29 »
 :roll Περισσευει τπτ κ για μενα?  ;D  Φιλε μου?  :hug 
 
Περα απο την πλακα παρε την 513 αφου σου αρεσει,μην το σκεφτεσαι.
 
 
 
 
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #9 στις: 21/06/10, 22:32 »
χαχαχαχα
ρε συ το ξερω οτι τα σπαει η 513 αλλα θελω εναλλακτικες για να σπαω το κεφαλι μου
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #10 στις: 21/06/10, 23:13 »
H κιθάρα που θες ειναι σιγουρα κορυφαία(δεν μιλαω καν για εμφανιση...πανεμορφη) απλα η δικη μου γνωμη ειναι οτι για κιθαρα πανω απο 1200 ευρωπουλα ειναι υπερβολή.Πιστεύω οτι απο ενα σημειο και επειτα ειναι και ψυχολογικο το θέμα.Σου λεει εχω suhr ο ενας tom anderson o αλλος αλλα διαφορες απιστευτες δεν θα δεις στο ηχο( η ισως και υποσυνειδητα να δεις γιατι τοσα λεφτα που θα σκασεις.....θα τα βλεπεις ολα super αλλιως θα χτυπας το κεφαλι σου στο τοιχο απο τοσα λεφτα που εσκασες).Η δική μου προταση ειναι μιας και εχεις μαζεψει τοσο χρημα...χτυπα ενα axefx   και μετα οπως λες και εσυ ποιο πανω με κιθαρες πχ σαν cort m600 που ουτε καν πλησιαζουν σαν ιδεα την τιμη της prs θα κανεις πλακα στους απανταχου λατρες των headstock τιτλων.Με λιγα λογια θα κανεις καθε κιθαρα να ακουγεται καλη θα γλυτωνεις απο οποιοδηποτε αλλο προσθετο εξοπλισμό ισως αγοραζες και σου μενουν και ενα καρο λεφτα που θα τα εδινες μονο και μονο για την κιθάρα ;) .
« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/10, 23:22 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #11 στις: 21/06/10, 23:30 »
Δεν εχεις αδικο,αλλα ρε γμτ ξερεις ποιο ειναι το κακο?οτ ι και να παρω τωρα το axe(το οποιο καποιος το ειχε απο τα παιδια και το ειχαμε συζητησει,και ναι τα σπαει,ειδικα το ultra με τα synth)ειμαι σιγουρος πως σε 2 χρονια θα πω"πρεπει να παρω μια PRS".
Η αληθεια ειναι πως και ενισχυτη δεν εχω και πολυ καλο.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #12 στις: 21/06/10, 23:39 »
Δεν εχεις αδικο,αλλα ρε γμτ ξερεις ποιο ειναι το κακο?οτ ι και να παρω τωρα το axe(το οποιο καποιος το ειχε απο τα παιδια και το ειχαμε συζητησει,και ναι τα σπαει,ειδικα το ultra με τα synth)ειμαι σιγουρος πως σε 2 χρονια θα πω"πρεπει να παρω μια PRS".
Η αληθεια ειναι πως και ενισχυτη δεν εχω και πολυ καλο.

Λοιπον τοτε ακου το εξης.......παρε...η μαλλον δοκιμασε ενα axefx με την κιθαρα σου(με μαγνητες τουλαχιστον εφαμμιλους της prs) και μετα με το ιδιο setup δοκιμασε την prs των ονειρων σου.Αμα δεις ειλικρινα αξιοπροσεκτη διαφορα χε.ε με.Και για να αποφυγεις τον ψυχολογικο παραγοντα ακου τις να τις παιζει καποιος αλλος χωρις εσυ να βλεπεις ποια κιθαρα χρησιμοποιει.Αν κρινεις οτι υπαρχει διαφορα τοσο αξιοπροσεκτη σκαστα τι να σου πω.Ασε που και το axefx ultra αν δεν τα εχεις απολυτη αναγκη τα synthia ειναι κριμα να σκασεις ενα 500αρικο μονο γιαυτα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #13 στις: 22/06/10, 01:02 »
Εγω απο την αλλη επειδη πιστευω οτι ο JCM ειναι ενας καλος ενισχυτης κι στη θεση σου κιθαρα θα επαιρνα...
Με ολο το σεβασμο και χωρις διαθεση αντιπαραθεσης φιλε denisgiann, πιστευω πως μιας και ανοιξε ο zeromancer το θεμα για την 513 και αλλες εναλλακτικες, ας του προτεινουμε κιθαρες αυτη τη φορα, και ας αφησουμε στην ακρη το ποσο ασκοπο ειναι να σκασεις 1500+ για κιθαρα... :-\


Ουτως η αλλως η αγορα κιθαρας ΠΟΛΛΕΣ φορες (αν οχι τις περισσοτερες) αποτελει ενα ποθο ή ενα μερακι για ολους εμας...
Αν δεν ηταν ετσι δε θα γραφαμε εδω περα, θα παιρναμε ενα ενισχυτακι, μια value for money κιθαρα, μια πεταλιερα και θα τελειωναμε...
Γιατι με αυτη τη λογικη και το ΘΗΡΙΟ που ακουει στο ονομα Axe FX παλι πλεονασμος ειναι... ;)


Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #14 στις: 22/06/10, 01:14 »
ο jcm  ειναι καλος ενισχυτης αλλα πολυ περιορισμενος.Για αυτο που θελω τωρα ειναι αρκετα καλο,αλλα να σου πω την αληθεια τους ηχους τους παιρνω ολους μεσα απο πεταλια γιατι η παραμορφωση του δεν μ αρεσει.Ειναι καθαρος με μετριο reverb και για την ωρα ειναι οκ.Αλλα δεν ειναι ενας πολυ καλος ενισχυτης.Δεν σκεφτομαι να τον αλλαξω και οσο και αν μ αρεσει το axe ειμαι σε φαση που φτιαχνω ενα pedalboard και θελω να το κρατησω.οφ τοπικ τελος

Για κανα gibsonιδι δεν εχω δει καμια προταση ομως...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #15 στις: 22/06/10, 02:36 »
Η διαγορα αναμεσα σε set-neck και neck-through ποια ειναι???στο αφτι εννοω.εχει μεγαλη διαφορα στο sustain?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #16 στις: 22/06/10, 08:11 »
Η διαγορα αναμεσα σε set-neck και neck-through ποια ειναι???στο αφτι εννοω.εχει μεγαλη διαφορα στο sustain?


Οχι, δεν εχει σχεδον καθολου με τα σημερινα κατασκευαστικα δεδομενα (πιο πολυ διαφορα στο sustain κανουν οι μαγνητες και το υψος τους, καθως και ο τυπος / υπαρξη γεφυρας).

Οι PRS ειναι και μενα οι αγαπημενες μου, οποτε δεν θα σου προτεινα κατι εναλλακτικο - αφου σου αρεσουν και εχεις τη δυνατοτητα χτυπα μια. Μονο προσεξε ποια σε βολευει καλυτερα στο παιξιμο - βγαινουν σε διαφορους τυπους λαιμου (wide fat, wide thin neck κτλ) - πχ εμενα με βολευει καλυτερα μια με wide thin neck...

http://www.dv247.com/guitars/prs-custom-22-blue-matteo--69912
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #17 στις: 22/06/10, 08:57 »
Η ποιότητα της PRS είναι τρομερή... όμως είπαμε ότι είναι πολλά τα Λ7 για κιθάρα, όταν μπορείς να φτιάξεις κάτι καλύτερο ακόμα και μόνος σου.....
 

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #18 στις: 22/06/10, 09:49 »
επίτρεψε μου φίλε να σου πω κι εγώ μια άποψη,ή αλλιώς να σου βάλω κι εγώ μερικές σκέψεις ακόμα ανάμεσα στα τόσα άλλα σωστά κι ενδιαφέροντα που σου έθεσαν και οι άλλοι φίλοι.
αν δεν έχεις στο μυαλό σου την μεταπώληση(αν την έχεις ψάχνεις μόνο στα επώνυμα),πέρνα μια βόλτα από τον Μάτσικα στην Χ.Τρικούπη 62,και δοκίμασε τις mayones.
regius(neck through)&setius(bolt on χωρίς κανένα μοιονέκτημα στο sustain).
αν θες περισσότερες λεπτομέρειες ρίξε μια ματιά στο site της mayones.
μειονέκτημα είναι η ανωνυμία της(σχετικά). 

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #19 στις: 22/06/10, 10:56 »
Εγω απο την αλλη επειδη πιστευω οτι ο JCM ειναι ενας καλος ενισχυτης κι στη θεση σου κιθαρα θα επαιρνα...
Με ολο το σεβασμο και χωρις διαθεση αντιπαραθεσης φιλε denisgiann, πιστευω πως μιας και ανοιξε ο zeromancer το θεμα για την 513 και αλλες εναλλακτικες, ας του προτεινουμε κιθαρες αυτη τη φορα, και ας αφησουμε στην ακρη το ποσο ασκοπο ειναι να σκασεις 1500+ για κιθαρα... :-\


Ουτως η αλλως η αγορα κιθαρας ΠΟΛΛΕΣ φορες (αν οχι τις περισσοτερες) αποτελει ενα ποθο ή ενα μερακι για ολους εμας...
Αν δεν ηταν ετσι δε θα γραφαμε εδω περα, θα παιρναμε ενα ενισχυτακι, μια value for money κιθαρα, μια πεταλιερα και θα τελειωναμε...
Γιατι με αυτη τη λογικη και το ΘΗΡΙΟ που ακουει στο ονομα Axe FX παλι πλεονασμος ειναι... ;)
Εγω καταλαβαινω αυτο που λες και το μερακι ειναι ισχυροτατο κινητρο.Εγω προσφατα εφτιαξα μια partcaster μονο και μονο απο μερακι και ρομαντισμο παροτι υπηρχαν χιλιες δυο αλλες επιλογες χωρις να ακουω κανενα.Αν λοιπον το κανει απο μερακι ποθο και λαχταρα να αποκτησει μια τετοια κιθαρα πασο και τα σκυλια δεμενα.Αν ομως περιμενει οτι μονο με την αγορα αυτης της κιθαρας θα αλλαξει ριζικα ο ηχος του καλυτερα να το ξανασκεφτει(Γιατι απλουστατα ειναι πολλα τα λεφτα Αρη).Τουλαχιστον να ξερει τι προσδοκιες θα εχει οταν σκασει το παραδακι.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #20 στις: 22/06/10, 12:45 »
Η διαγορα αναμεσα σε set-neck και neck-through ποια ειναι???στο αφτι εννοω.εχει μεγαλη διαφορα στο sustain?


Οχι, δεν εχει σχεδον καθολου με τα σημερινα κατασκευαστικα δεδομενα (πιο πολυ διαφορα στο sustain κανουν οι μαγνητες και το υψος τους, καθως και ο τυπος / υπαρξη γεφυρας).

Οι PRS ειναι και μενα οι αγαπημενες μου, οποτε δεν θα σου προτεινα κατι εναλλακτικο - αφου σου αρεσουν και εχεις τη δυνατοτητα χτυπα μια. Μονο προσεξε ποια σε βολευει καλυτερα στο παιξιμο - βγαινουν σε διαφορους τυπους λαιμου (wide fat, wide thin neck κτλ) - πχ εμενα με βολευει καλυτερα μια με wide thin neck...

http://www.dv247.com/guitars/prs-custom-22-blue-matteo--69912


Εδω εχουμε ενα προβλημα...τελευταια φορα που ζητησα να προβαρω μια PRS σε ενα μαγαζι οχι πολυ μεγαλο μονο που δεν με χτυπησε ο τυπος.Δλδ για να την δοκιμασω τι πρεπει να κανω?να βγαλω 2500 Ευρω για να του δειξω οτι εχω διαθεση να αγορασω?

Η ποιότητα της PRS είναι τρομερή... όμως είπαμε ότι είναι πολλά τα Λ7 για κιθάρα, όταν μπορείς να φτιάξεις κάτι καλύτερο ακόμα και μόνος σου.....
 


ΠΙστευω ρε συ  studio54 πως για να φτιαξει καποιος μια κιθαρα θα πρεπει να εχει καποιες γνωσεις που εγω δεν τις εχω...

επίτρεψε μου φίλε να σου πω κι εγώ μια άποψη,ή αλλιώς να σου βάλω κι εγώ μερικές σκέψεις ακόμα ανάμεσα στα τόσα άλλα σωστά κι ενδιαφέροντα που σου έθεσαν και οι άλλοι φίλοι.
αν δεν έχεις στο μυαλό σου την μεταπώληση(αν την έχεις ψάχνεις μόνο στα επώνυμα),πέρνα μια βόλτα από τον Μάτσικα στην Χ.Τρικούπη 62,και δοκίμασε τις mayones.
regius(neck through)&setius(bolt on χωρίς κανένα μοιονέκτημα στο sustain).
αν θες περισσότερες λεπτομέρειες ρίξε μια ματιά στο site της mayones.
μειονέκτημα είναι η ανωνυμία της(σχετικά). 


Φανταζομαι πως μιλας για  Αθηνα.Εγω μενω Θεσσαλονικη.Θα τις δω στο site.η αληθεια ειναι πως δεν τις ξερω.tnx

Εγω καταλαβαινω αυτο που λες και το μερακι ειναι ισχυροτατο κινητρο.Εγω προσφατα εφτιαξα μια partcaster μονο και μονο απο μερακι και ρομαντισμο παροτι υπηρχαν χιλιες δυο αλλες επιλογες χωρις να ακουω κανενα.Αν λοιπον το κανει απο μερακι ποθο και λαχταρα να αποκτησει μια τετοια κιθαρα πασο και τα σκυλια δεμενα.Αν ομως περιμενει οτι μονο με την αγορα αυτης της κιθαρας θα αλλαξει ριζικα ο ηχος του καλυτερα να το ξανασκεφτει(Γιατι απλουστατα ειναι πολλα τα λεφτα Αρη).Τουλαχιστον να ξερει τι προσδοκιες θα εχει οταν σκασει το παραδακι.



Εχεις δικιο ειναι μερακι.βεβαια θελω να πιστευω πως μια διαφορα θα την δω στον ηχο μου.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #21 στις: 22/06/10, 17:25 »
Λοιπόν...αντιπρόσωπος PRS είναι ο ΖΟΖΕΦ...Στην Θεσσαλονίκη τις είχα δοκιμάσει, χωρίς κανένα πρόβλημα...Δυστηχώς όμως έκλεισε και δεν ξέρω τώρα αν τις φέρνει κάποιος. Αν κατέβεις Αθήνα (Πειραιά) πάλι το παιδί εκεί είναι αρκετά εξυπηρετικό και θα σ'αφήσει...Τώρα αν σκάσεις μύτη με δαχτυλίδια στα χέρια και νεκροκεφαλές να κρέμονται στο λαιμό σου, μην περιμένεις πολλά!:):)

Παραπέρα, αν έχεις τα χρήματα να την πάρεις φίλε μου...Καλά όλα αυτά περί εφέ, ενισχυτών, ήχου, μαγνητών κλπ αλλά δυστηχώς σε μία κιθάρα η εμφάνιση και η αίσθηση παίζει μεγάλο ρόλο...Είναι πραγματικά απίστευτες κιθάρες, απίστευτη ποιότητα, απίστευτη κατασκευή και δεν θα το μετανοιώσεις...
Για το λαιμό ναι, πρόσεξέ το...Το Wide fat μου είχε πέσει πολύ ρόπαλο κι εμένα, στο wide thin βρήκα την υγειά μου...
Γνώμη μου να κοιτάξεις και την Custom 24. Επίσης πολύ καλές, αν και προσωπικά θα προτιμούσα στην θέση σου αντί για 3 switch διακοπτάκι τύπου fender να επιλέξεις το gibson style. Το πρώτο το 3 switch rotator δεν μου είχε φανεί καθόλου βολικό...Αυτά τα ολίγα...

P.S Προσωπικά δεν πήρα τελικά PRS γιατί δεν είχα καλό ενισχυτή και μιας και ψηνόμουν και για καλή ακουστική, χτύπησα μία Taylor...Εκεί και αν ΔΕΝ το έχω μετανοιώσει καθόλου...Κάπου πρέπει να το έχω ξαναγράψει...Όλο τα ίδια λέω !!:):) :P Η επόμενη αγορά όμως θα είναι η custom 24):)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #22 στις: 22/06/10, 17:50 »
Για κανα gibsonιδι δεν εχω δει καμια προταση ομως...


Gibson Les Paul Axcess!
και με floyd rose αν γουστάρεις  ;D

πάντως αν έχεις φάει κόλημα με την PRS τότε βουρ!
 
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #23 στις: 22/06/10, 18:11 »
Για κανα gibsonιδι δεν εχω δει καμια προταση ομως...


Gibson Les Paul Axcess!
και με floyd rose αν γουστάρεις  ;D

πάντως αν έχεις φάει κόλημα με την PRS τότε βουρ!
Ναι,+1 σε αυτο  :up
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Prs Vs ολων(καινουργια κιθαρα!!!)
« Απάντηση #24 στις: 22/06/10, 19:34 »
O JCM 900 ειναι πολυ καλος ενισχυτης και εχει και πολυ ωραια παραμορφωση... Το θεμα ειναι οτι για να βγαλει τον "σωστο" ηχο του, πρεπει να ειναι πολυ ψηλα το τελικο σταδιο και σε αυτα τα λαμπατα watts, αυτο σημαινει να τριζουν τα τζαμια... Νομιζω οτι για αυτο εχεις την εντυπωση οτι δεν εχει καλη παραμορφωση... Το κακο του ενισχυτη αυτου ειναι α) πρεπει να παιζει δυνατα (οπως και ο προγονος του jcm 800) και β) ειναι αρκετα περιοριστικος στους ηχους που μπορεις να εχεις...
Απο κει και περα, μου φαινεται υπερβολη να δωσεις τοσα χρηματα χωρις να εχεις γνωσεις οπως λες (για να μην εχεις γνωσεις για να φτιαξεις ενα part-caster τυπου οργανο, μαλλον δεν εχεις ασχοληθει πολυ με τα τεχνικα "θεματα" της κιθαρας, δεν μιλαω για παιχτικες γνωσεις, αλλα για καθαρα "τεχνικες" αν με πιανεις) και αυτο ειναι κατι που - αν θες - χρειαζεται οταν φτανεις σε τετοια επιπεδα τιμων, γιατι σε αυτα τα επιπεδα, την διαφορα που πληρωνεις (τεραστια) σε σχεση με κιθαρες των περιπου μισων χρηματων, ειναι στην λεπτομερεια: Τι διαφορα εχει με το καθε ξυλο στον ηχο και στην αισθηση, την διαφροα σε συγκεκριμενα radius και back neck profile, την διαφορα στον τροπο κατασκευης και πως αυτη μπορει να επηρεαζει τον ηχο και την αισθηση, την διαφορα μαγνητων και πολλων αλλων μικρολεπτομερειων του καθε hi end κατασκευαστη (πχ ορισμενοι κατασκευαστες φτιαχνουν τα οργανα τους με zero fret, αλλοι με "ενσωματωμενο" buzz feiten, αλλοι με piezo ή με sustainer).
Θελω να πω λοιπον, οτι οταν δεν εχεις τις γνωσεις και μια σχετικη πειρα για το τι ειναι ολα αυτα και τι κανουν, οτι και να παρεις θα ειναι μεν καλο, αλλα στην πραγματικοτητα θα ειναι γουρουνι στο σακι που λενε, μιας και απο μονος σου δεν εχεις τις γνωσεις ή/και την εμπειρια για να ξερεις εκ των προτερων τι σου ταιριαζει καλυτερα απο κατι αλλο... Και σε αυτα τα επιπεδα τιμων, τουλαχιστον κατ'εμε, πας οταν θες ακριβως αυτες τις λεπτομερειες και εχεις λογο που τις θες...
Anyway, δεν προσπαθω να πω οτι κακως αγοραζεις τοσο ακριβη κιθαρα, απλα εχω κανει κι εγω το λαθος αρκετα παλιοτερα και για αυτο τα λεω...
Περα απο το οτι θα προτεινα λοιπον με τα χρηματα που εχεις, να παρεις εναν πολυ καλο ενισχυτη που να αποδιδει πολυ καλα και χαμηλα ΚΑΙ μια καλη κιθαρα... Πχ εγω αν ημουν στη θεση σου, θα κοιταγα στις αγγελιες (ή ebay) για καμια PRS που γουσταρεις μεταχειρισμενη σε καλη τιμη, ή γενικοτερα καποια κιθαρα περιπου στα 1200-1500€ και καναν ενισχυτη με αλλα τοσα περιπου, που σε αυτα τα χρηματα παιρνεις πολυ καλο ενισχυτη...
Απο κει και περα, στο ερωτημα σου, για να γινω πιο συγκεκριμενος και να γινω on-topic, θα σου προτεινα να κοιταξεις στα χρηματα που διαθετεις και κιθαρες οπως οι ακριβες σειρες της LAG και αν ηξερες τι ακριβως ηθελες, θα σου προτεινα κυριως να πας και να λιωσεις στο site της carvin, οπου μπορεις να φτιαξεις με πολυ λιγοτερα χρηματα απο οσα εισαι ετοιμος να δωσεις για μια PRS, μια full custom Carvin κιθαρα με σχεδον οτι χαρακτηριστικο μπορεις να φανταστεις (οι μαγνητες θα ναι αναγκαστικα carvin, αλλα τους αλλαζεις μετα αν δεν τους θες με τπτ), με οποιον τροπο κατασκευης θες, με πολλα διαφορετικα σχηματα, ξυλα, χρωματα κτλ... Μιλαμε για κορυφαια Αμερικανικα οργανα, που ουσιαστικα τα φτιαχνεις οπως θες, στο site εχει πολυ ευκολο menu που μπορεις να διαλεξεις μοντελο και να το customαρεις μετα με οτι χαρακτηριστικα θες (απο αυτα που διατιθονται βεβαια)... Aν δεις quilt ή flame tops απο Carvin (ειδικα με triple stain στα quilts), μετα θα κοιτας τις PRS με λιγοτερο εντυπωσιασμο απο οτι τωρα  ;)
Βεβαια, ειπες οτι γνωσεις για να διαλεξεις χαρακτηριστικα δεν εχεις, αλλα φανταζομαι μπορεις να φτιαξεις μια κιθαρα με τα γενικοτερα χαρακτηριστικα της les paul (mahogany body with maple top, maple neck, rosewood or ebony fretboard, set neck, 24.75 scale, flat radius, 2 humbuckers), και να customαρεις σημεια, οπως το παχος λαιμου, το σχημα της κιθαρας (πχ να φτιαξεις μια Les Paul ουσιαστικα αλλα με strat σχημα), τα ταστα, το αν θα εχει τρεμολο και τι τρεμολο, αν θα εχει piezo, active ηλεκτρικα κτλ...
 
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/10, 19:42 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 19:20
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/08, 08:54
από Ο Νέος Κιθαρωδός
29 Απαντήσεις
8821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/10, 12:23
από geo134
3 Απαντήσεις
2672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 20:19
από Stinky
8 Απαντήσεις
3617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 13:24
από Rosstrobon
22 Απαντήσεις
6897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
6 Απαντήσεις
3447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/12, 01:38
από Απόλλων
16 Απαντήσεις
6288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/13, 20:11
από Μητσάκος
10 Απαντήσεις
4370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/14, 15:37
από alexgaita93
18 Απαντήσεις
7191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/14, 15:16
από TheMigoftima