Αποστολέας Θέμα: Τι τροφοδοτικό χρησιμοποιούν τα πεταλάκια;  (Αναγνώστηκε 19501 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
 Εκτός των 9V είδα ότι στους μετασχηματιστές αναφέρεται κι ένας αριθμός (200/300/1000 μΑ) ο οποίος αναφέρεται αν κατάλαβα καλά στην κατανάλωση ρεύματος...
Και γεννάται το ερώτημα: πως καταλαβαίνουμε τι μετασχηματιστής χρειάζεται για κάθε πετάλι; Δεν είδα πουθενά να γράφουν τέτοια πράγματα.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Προσωπικά χρησιμοποιώ έναν κοινό μετασχηματιστή 9V, που με ένα καλώδιο επέκτασης σου δίνει 5 adaptors 9V. Έτσι έχεις ρεύμα για πέντε πετάλια από μία πρίζα. Κανένα πετάλι δεν έχει πρόβλημα με αυτό το σύστημα. Το τροφοδοτικό μαζί με το καλώδιο μου κόστισαν γύρω στα 35 Ευρώ στον Καγμάκη. Δεν τα βρήκα στη δική του σελίδα, αλλά δες στο musica:
http://musica.gr/pegasus/bin/pegweb3.dll?method=../h101/faq0011&ypoomada=1227&omada=298

Πάντως ξέρω ότι στα πετάλια πρέπει να αποφεύγεται η χρήση των πολυ-μετασχηματιστών (αυτών που βγάζουν διαφορετικά volts, και επιλέγεις κάθε φορά με ένα διακοπτάκι, αλλάζοντας και τον adaptor).

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πάντως ξέρω ότι στα πετάλια πρέπει να αποφεύγεται η χρήση των πολυ-μετασχηματιστών (αυτών που βγάζουν διαφορετικά volts, και επιλέγεις κάθε φορά με ένα διακοπτάκι, αλλάζοντας και τον adaptor).

Για ποιο λόγο?
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Πάντως ξέρω ότι στα πετάλια πρέπει να αποφεύγεται η χρήση των πολυ-μετασχηματιστών (αυτών που βγάζουν διαφορετικά volts, και επιλέγεις κάθε φορά με ένα διακοπτάκι, αλλάζοντας και τον adaptor).

Για ποιο λόγο?

Έτσι έγραφε κάτω από το Cry-Baby μου. Χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος/ηλεκτρονικός, φαντάζομαι ότι ένα τέτοιο πολύ-adaptor με μεταβαλλόμενη τάση μπορεί να κάνει ευκολότερα ζημιά από ένα σταθερό 9άρι. Βέβαια, εγώ από περιέργεια δοκίμασα παρόλα αυτά ένα πολυ-μετασχηματιστή σε ένα φτηνότερο πετάλι και δεν είδα να παθαίνει κάτι...οπότε μπορεί η Dunlop να το γράφει μόνο και μόνο για να αγοράσει κανείς το official "DC Brick". 8)
 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Πού πιθανόν. Φίλε Σαλίνας τα Ampere είναι η ένταση του ρεύματος και πρέπει να είναι ακριβώς όσα λέει το κάθε πετάλι για τον τέλειο ήχο (δηλ οχι παρακάτω...) και για να μην κάψεις τα πάντα (δηλ όχι παραπανω...) ;)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Λοιπον...για να μη μπερδευομαστε...
...η καταναλωση καποιου μηχανηματοσ μετριεται σε Ampere (Amp)...η τις υποδιαιρεσεις του (συνηθως miliampere)...αν εχεις ενα πεταλι λοιπον που καταναλωνει 900mA μπορεις να βαλεις οποιον μετ/τη θελεις απο 900mΑ και πανω και δεν υπαρχει φοβος να καει,αφου το πεταλι θα τραβηξει μονο αυτα που χρειαζεται και οχι παραπανω...δηλαδη αν εχεις το συγκεκριμενο πεταλι πανω σε εναν μετ/τη 2Amp δεν εχεις προβλημα...τωρα αν θες να συνδεσεις πολλα πεταλια πανω σε ενα τροφ/κο να γνωριζετε οτι τα amperes αθροιζονται...δηλαδη αν εχεις 5 πεταλια των 9V και καταναλωσης π.χ 100mA,χρειαζεσαι τροφ/κο τουλαχιστον 500mA....προσοχη πρεπει να ειναι της ιδια τασησ λειτουργιας (στο παραδειγμα τα 12v)...Κινδυνος να ''καει'' κατι υπαρχει μονο αν του δινεις περισοτερη ταση (volt) απο την ονομαστικη ταση λειτουργιας...π.χ αν σε πεταλι των 9ν,βαλεις τροφωδοτικο 18ν...επισης υπαρχουν πεταλια (συνηθως midi foot controllers) που λειτουργουν με 12ν εναλλασομενου ρευματος και εκει παλι προσοχη...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
να προσθέσω ότι οι περισσότερες εταιρίες(παράδειγμα η BOSS) αναφέρουν πόσα milliampere χρειάζεται το κάθε πεταλάκι της!
αν δεν κάνω λάθος οι compressores και τα overdrive δεν καταναλώνουν ούτε 80mA.
Και για την τάση πολύ σωστά μίλησες!!!
Επίσης να προσθέσω ότι στο εργαστήριο της σχολής μου πρόπερσι δούλευα τον OpAmp 741 στα 12volt οπότε μπορώ να προσθέσω οτι μερικά εφέ τουλάχιστον κάποια overdrive(MXR distortion, tubescreamer , dod250 κ.α.) μπορεί να δουλέψουν κανονικά(ίσως και καλύτερα) με μετασχηματιστές μεγαλύτερους των 9v αλλά όχι και >12v
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Ναι εχετε δικιο συμπαθάτε με μπερδέυττηκα! Ειναι καιρος που ασχοληθηκα με οτιδήποτε αλλο απο χημεία!

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Δηλαδή αν πάρουμε ένα μετασχηματιστή 9V/1000μΑ μπορούμε να τροφοδοτούμε ένα κορδόνι από 9βολτα πεταλάκια, φτάνει η συνολική κατανάλωση να μην ξεπερνά τα 1000μΑ ή κατάλαβα λάθος;
 Όσο για τη BOSS, που είπε κάποιος, δεν είδα πουθενά να αναφέρεται η κατανάλωση: το αυτό ισχύει και για το Cry Baby της Dunlop.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
οπότε μπορεί η Dunlop να το γράφει μόνο και μόνο για να αγοράσει κανείς το official "DC Brick". 8)

Έλα ρε! Λες?  ;D ;D ;D

Πάντως το θέμα της τροφοδοσίας, ειδικά αν θέλουμε ελάχιστο θόρυβο, δεν είναι τόσο απλό... όπως έμαθαν the hard way μερικοί που νόμισαν ότι θα ξεμπερδέψουν με ένα 1-spot.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Δηλαδή αν πάρουμε ένα μετασχηματιστή 9V/1000μΑ μπορούμε να τροφοδοτούμε ένα κορδόνι από 9βολτα πεταλάκια, φτάνει η συνολική κατανάλωση να μην ξεπερνά τα 1000μΑ ή κατάλαβα λάθος;
 Όσο για τη BOSS, που είπε κάποιος, δεν είδα πουθενά να αναφέρεται η κατανάλωση: το αυτό ισχύει και για το Cry Baby της Dunlop.

Συνήθως, για τα πεταλάκια που δουλεύουν και με μπαταρίες, η κατανάλωση είναι πολύ μικρή και αν δεν αναγράφεται σημαίνει ότι δεν θα είναι και πρόβλημα.

Ναι, με ένα καλό μετασχηματιστή μπορείς να τροφοδοτήσεις πολλά πεταλάκια, πρέπει βέβαια να προσέξεις την τάση και την πολικότητα (θετικός / αρνητικός πόλος) μην τυχόν και κάψεις κανένα.

Από την εμπειρία που είχα ως τώρα με τα διάφορα τροφοδοτικά, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι εισάγουν κάποιο βόμβο στο σήμα και αν πρόκειται για τροφοδοτικά της πλάκας (ή πεταλάκια της πλάκας) ο βόμβος είναι απαράδεκτα δυνατός.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Παράθεση
Από την εμπειρία που είχα ως τώρα με τα διάφορα τροφοδοτικά, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι εισάγουν κάποιο βόμβο στο σήμα και αν πρόκειται για τροφοδοτικά της πλάκας (ή πεταλάκια της πλάκας) ο βόμβος είναι απαράδεκτα δυνατός.

...και πολυ σωστα τα λες....αυτο οφειλεται βασικα στο οτι υπαρχει κοινη γειωση σε ολα τα πεταλια...γι'αυτο καλυτερα να αγοραζετε εξιδικευμενα τροφοδοτικα πολλαπλων εξοδων οπου οι γειωσεις απομονωνονται...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
αγοραζετε εξιδικευμενα τροφοδοτικα πολλαπλων εξοδων οπου οι γειωσεις απομονωνονται...


Όπως;
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
...χμμμμμ....κατι σαν κι αυτα...



 (που το χρησιμοποιω κι εγω....)

...η αυτο...



...η και αυτο




...η αυτο που δινει και 18ν (ιδιαιτερα χρησιμο για electroharmonix)




...η αυτο




...και βεβαια υπαρχουν κι αλλα αρκετα για τις αναγκες του μεσου κιθαριστα...
...ελπιζω να σε καλυψα...υπαρχουν σχεδον ολα σε ελληνικα μαγαζια αλλα και στο νετ...διαλιεχτεεεεε  :D :D

From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Το τροφοδοτικό πρέπει να είναι σταθεροποιημένο, να βγάζει ακριβώς την τάση που επιθυμούμε (πχ. 9V) ανεξάρτητα από το φορτίο, δηλαδή πρακτικά πόσα mA (μιλιαμπέρ) "τραβάει" το πεταλάκι (Salinas, όχι μΑ, αυτό σημαίνει μικροαμπέρ)

Τα φτηνά τροφοδοτικά δεν είναι σταθεροποιημένα, και βγάζουν λίγο μεγαλύτερη τάση από το προβλεπόμενο όταν το φορτίο είναι μικρό, και αντίστροφα.

Επίσης, σημαντικό είναι να υπάρχει καλή εξομάλυνση της τάσης τροφοδοσίας, κατά την μετατροπή της αναλογικής τάσης σε συνεχή. Αυτό γίνεται απλά με ένα έξτρα πυκνωτή παράλληλα στην έξοδο του τροφοδοτικού, ή καλύτερα με ένα τσιπάκι σταθεροποιητή τάσης, πχ. http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/Power/9v2a.htm

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
(Salinas, όχι μΑ, αυτό σημαίνει μικροαμπέρ)


 Ο μεγαλύτερος βαθμός που είχα ποτέ στη φυσική ήταν ένα 12, στην πρώτη λυκείου!
Μάλλον είμαι ανεπίδεκτος μαθήσεως...


πρακτικά αυτό:

τι σημαίνει;
Είναι κάτι που μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας ή καλύτερα να το αναλάβει κάποιος τεχνικός;
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/07, 18:27 από Salinas »
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Σημαίνει οτι πρεπει να αγορασεις:
1 ρυθμιστη τασης 78S09 (voltage regulator)
1 πυκνωτη 220μF
1 πυκνωτη 47μF
1 διοδο 1Ν5400
τα απαραιτητα βυσματα
καλωδιο
μια πλακετίτσα
κολλητηρι
κολληση

Ετσι, μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα οποιοδηποτε τροφοδοτικο 12-35V (δεν εχω ψαξει αν ο συγκεκριμενος ρυθμιστης τασης ή αλλος λειτουργει απο 9V στα 9V)

Αν αυτα σου φαίνονται κινέζικα, δωσ'τα σε κάποιον που ξέρει...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
42 Απαντήσεις
26059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/05, 03:40
από Arg0
10 Απαντήσεις
5559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 15:36
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 14:08
από faser
16 Απαντήσεις
5851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 06:38
από mace
8 Απαντήσεις
4637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 16:12
από adr1anos
7 Απαντήσεις
3182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 16:24
από moutoulos
4 Απαντήσεις
3426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 17:47
από guitalele
13 Απαντήσεις
4927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/12, 15:28
από Korgy
5 Απαντήσεις
2801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/12, 16:42
από adr1anos
3 Απαντήσεις
2287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/12, 10:29
από thomsot