Αποστολέας Θέμα: Peavey Bandit η Peavey Valveking?  (Αναγνώστηκε 5709 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος no_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Peavey Bandit η Peavey Valveking?
« στις: 13/07/08, 00:51 »
Χαιρετω! Εννοειται πως δεν συγκρινω τους δυο ενισχυτες...Απλα ρωτω: Εχω αυτη τη στιγμη τη δυνατοτητα να αποκτησω
με 320€ τον Valveking Head και
με 200€ τον Bandit
τι να προτιμησω? Παιζω μεταλ και εχω χωρο στον οποιο θα μπορω να ανοιξω εντασεις (τουλαχιστον οσο αντεχει ο ντραμερ). Διαθετω και Boss Metalzone οπως και Digitech RP250. Εν ολιγης, αξιζει +120€ ο Valveking +πχ 200€ για καμπινα (ποια θα προτεινατε?) η να παρω τον Bandit και ας παρω λαμπα οταν μαθω και να παιζω/ακουω?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Peavey Bandit η Peavey Valveking?
« Απάντηση #1 στις: 13/07/08, 03:01 »
Χαιρετω! Εννοειται πως δεν συγκρινω τους δυο ενισχυτες...Απλα ρωτω: Εχω αυτη τη στιγμη τη δυνατοτητα να αποκτησω
με 320€ τον Valveking Head και
με 200€ τον Bandit
τι να προτιμησω? Παιζω μεταλ και εχω χωρο στον οποιο θα μπορω να ανοιξω εντασεις (τουλαχιστον οσο αντεχει ο ντραμερ). Διαθετω και Boss Metalzone οπως και Digitech RP250. Εν ολιγης, αξιζει +120€ ο Valveking +πχ 200€ για καμπινα (ποια θα προτεινατε?) η να παρω τον Bandit και ας παρω λαμπα οταν μαθω και να παιζω/ακουω?


Γιατί δεν σκέφτεσαι και τον valveking combo στα 450 περίπου ευρώ?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Peavey Bandit η Peavey Valveking?
« Απάντηση #2 στις: 13/07/08, 11:53 »
Οταν εχεις την δυνατοτητα να παρεις λαμπατο και να μπορεις να τον χρησιμοποιεις (εντασεις κτλ), ειναι ματατιο να ρωτας αν πρεπει να διαλεξεις αυτον η καποιον τρανζιστορ, εκτος απο 2 περιπτωσεις:
1) Εαν θελεις να πετυχεις τρελο ξυσιμο και τιποτα πιο Pantera ηχους κτλ (εκει μπορει να σε βοηθαει ενας καλος τρανζιστορ με τιγμα παραμορφωση)
2) Εαν δεν μιλαμε για καθαροαιμο τρανζιστορ/υβριδικο αλλα για καποιον modelling ενισχυτη (πχ line6) μιας και σε αυτη την περιπτωση μπορεις να βρεις και πολυ πιο ευελικτα μηχανηματα και καλυτερα ηχητικα απο τον συγκεκριμενο που αναφερεις.

Απο κει και περα θα συμφωνησω οτι αν σκεφτεσαι και live κτλ, καλυτερα να πας για καποιον combo γιατι μην νομιζεις οτι οπου πας για live θα χουν καμπινα ηχειων, οποτε θα χρειαζεται να κουβαλας την δικη σου.
Κατα τα αλλα δεν το συζηταω για ποιον να παρεις απο τους 2... τον λαμπατο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος no_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Peavey Bandit η Peavey Valveking?
« Απάντηση #3 στις: 13/07/08, 12:59 »
Ευχαριστω  πολυ για τις απαντησεις. Ομως η ευκαιρια για την κεφαλη χαθηκε. Το μπατζετ ειναι χαμηλο (μολις που εφτανε για την κεφαλη, την καμπινα θα την επαιρνα αργοτερα) και με βλεπω με τον Bandit. Για live δεν υπαρχει περιπτωση. Τωρα η περιπτωση 2, Johnie Darko, δεν ισοδυναμει με Bandit+RP250?
Θα ηθελα προφανως και τον combo, αλλα απο οτι διαβαζω υστερει λογω ηχειων. Εκτος και αν η διαφορα στην ποιοτητα (Bandit-Valveking 212) ειναι τετοια που να δικαιολογει 298€ (που δεν νομιζω).

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Peavey Bandit η Peavey Valveking?
« Απάντηση #4 στις: 13/07/08, 15:18 »
Ευχαριστω  πολυ για τις απαντησεις. Ομως η ευκαιρια για την κεφαλη χαθηκε. Το μπατζετ ειναι χαμηλο (μολις που εφτανε για την κεφαλη, την καμπινα θα την επαιρνα αργοτερα) και με βλεπω με τον Bandit. Για live δεν υπαρχει περιπτωση. Τωρα η περιπτωση 2, Johnie Darko, δεν ισοδυναμει με Bandit+RP250?
Θα ηθελα προφανως και τον combo, αλλα απο οτι διαβαζω υστερει λογω ηχειων. Εκτος και αν η διαφορα στην ποιοτητα (Bandit-Valveking 212) ειναι τετοια που να δικαιολογει 298€ (που δεν νομιζω).

Εγώ νομίζω ότι την καραδικαιολογεί. Και όπως θα δείς αργότερα, τα 150 ευρώ της διαφοράς είναι όσο θα σου κοστίσει ένα καλό πετάλι...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος no_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Peavey Bandit η Peavey Valveking?
« Απάντηση #5 στις: 13/07/08, 16:05 »
Φιλε Gabriel6th δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Αυτη τη στιγμη μπορω να βρω Bandit στα 180€ εως 200€ και ο Valveking 212 εχει 498€. Η διπλη και πανω τιμη. Και απο οτι διαβαζω αν αξιζει κατι απο Valveking ειναι η κεφαλη (με μια καλη καμπινα). Για το κομπο εχω δει πολλα αμφιλεγομενα. Επισης διαβασα (και εδω μεσα καπου) οτι ο Bandit ειναι απο τις καλυτερες solidstate λυσεις. Η οχι τελικα? Προφανως προτιμουμε λαμπα, αλλα ολα εχουν ενα value for money...και φοβαμαι οτι ειμαι πολυ αρχαριος για να εκτιμησω σωστα τα πραγματα... ::)
Και κατι ακομα. Αγοραζωντας απο Thomann πανω απο 300€ τα μεταφορικα ειναι δωρεαν. Αρα πληρωνουμε την τιμη που βλεπουμε για το προιον η υπαρχουν τιποτα επιπλεον εξοδα?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Peavey Bandit η Peavey Valveking?
« Απάντηση #6 στις: 13/07/08, 16:23 »
Φιλε Gabriel6th δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Αυτη τη στιγμη μπορω να βρω Bandit στα 180€ εως 200€ και ο Valveking 212 εχει 498€. Η διπλη και πανω τιμη. Και απο οτι διαβαζω αν αξιζει κατι απο Valveking ειναι η κεφαλη (με μια καλη καμπινα). Για το κομπο εχω δει πολλα αμφιλεγομενα. Επισης διαβασα (και εδω μεσα καπου) οτι ο Bandit ειναι απο τις καλυτερες solidstate λυσεις. Η οχι τελικα? Προφανως προτιμουμε λαμπα, αλλα ολα εχουν ενα value for money...και φοβαμαι οτι ειμαι πολυ αρχαριος για να εκτιμησω σωστα τα πραγματα... ::)
Και κατι ακομα. Αγοραζωντας απο Thomann πανω απο 300€ τα μεταφορικα ειναι δωρεαν. Αρα πληρωνουμε την τιμη που βλεπουμε για το προιον η υπαρχουν τιποτα επιπλεον εξοδα?


Αγοράζοντας από Thomann πάνω από 300 ευρώ δεν πληρώνεις τίποτα περισσότερο. Ο Bandit έχει 200 ευρώ. O Valveking 112 έχει 448. Ακόμαι και αν το ηχείο του δεν είναι το καλύτερο (χωρίς να είναι κακό) ο Valveking είναι ένας πολύ καλός λαμπάτος ενισχυτής που αν μπορούσες να δώσεις 300 ευρώ, ίσως να αξίζει να κάνεις υπομονή και να τον πάρεις. Είναι ένας ενισχυτής που ούτως ή άλλως θα σου μείνει και μπορείς αργότερα να τον βελτιώσεις αλλάζοντας λυχνίες, ηχείο ή προσθετοντας την καμπίνα της αρεσκείας σου. Αν παίζεις μόνο σπίτι σου προφανώς είναι πολύ δυνατός αλλά έχω δεί πολλά live να βγαίνουν με επιτυχία με έναν Valveking 112.

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με τον Bandit. Έχω άλλες solid state λύαεις στο μυαλό μου. Αν το budget σου και η εμπειρία σου σε περιορίζουν πάρε αυτόν που μπορείς. Απλά μεταξύ των 2 δεν υπάρχει σύγκριση κατ'εμε. Γιατί ο ένας είναι λαμπάτος και προσανατολισμένος σε μέταλ που θα μπορέσεις αργότερα να τον μπουστάρεις με πετάλια, να του αλλάξεις λάμπες, ηχείο και να τον φέρεις στα μέτρα σου. Σε ένα solid state combo δε νομίζω ότι αξίζει να κάνεις κάτι παραπάνω.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος no_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Peavey Bandit η Peavey Valveking?
« Απάντηση #7 στις: 13/07/08, 16:50 »
Τωρα καταλαβαινω. Λαμπα και ξερο ψωμι με λιγα λογια (που δηλαδη κυριολεκτικα στην περιπτωση μου αυτο θα τρωω ολο το καλοκαιρι για να βγω περα). Και μιας και φτασαμε αισιως τα 500€ (για 50€ διαφορα προτιμω 212 απο 112) μια αλλη περιπτωση που βλεπω εδω:http://www.thomann.de/gr/bugera_6262_212_b_stock.htm
τι λεει? Βεβαια το αν θα μπορεσω να διαθεσω τοσα λεφτα πολυ αμφιβαλω. Εκανα προφανως μεγαλη πατατα με τον Valveking head->320€ . Η αναποφασηστικοτητα ειναι μεγαλο ελλατωμα...

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Peavey Bandit η Peavey Valveking?
« Απάντηση #8 στις: 13/07/08, 16:56 »
αν μπορείς να περιμένεις, δες και αυτόν, είναι καλή περίπτωση
http://guitare.playback-europe.com/peavey-windsor_studio-18411.html

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Peavey Bandit η Peavey Valveking?
« Απάντηση #9 στις: 14/07/08, 13:40 »
Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι και κυρίως ότι θα μπορείς να κουβαλάς σε πρόβες, live κλπ. ενισχυτή 2Χ12; 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος no_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Peavey Bandit η Peavey Valveking?
« Απάντηση #10 στις: 14/07/08, 18:08 »
Λοιπον, ευχαριστω για το χρονο  και τις συμβουλες σας. Ο κυβος ερριφθη: Valveking Head 100

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 11:23
από Johnie Darko
12 Απαντήσεις
29665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/16, 19:44
από saved
8 Απαντήσεις
4797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 11:42
από hammer
3 Απαντήσεις
2881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 15:39
από PlasmaPool
5 Απαντήσεις
3561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/08, 20:36
από Disfunctional
21 Απαντήσεις
7746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/09, 10:30
από Spartan Amplifications
5 Απαντήσεις
3455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/10, 00:21
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
5972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/10, 21:40
από moutoulos
0 Απαντήσεις
2014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/12, 14:04
από themis_1986
9 Απαντήσεις
4848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/13, 18:12
από Thomasp