Αποστολέας Θέμα: peavey bandit 112 vs randall 75w  (Αναγνώστηκε 3562 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Disfunctional

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
peavey bandit 112 vs randall 75w
« στις: 01/12/08, 23:15 »
γειά ! εχω αυτο το διλημμα είναι στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω οι ενισχυτές κιθάρας αλλά θα ήθελα μια παραπάνω γνώμη απο κάποιον που να έχει δοκιμάσει κ τους 2

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: peavey bandit 112 vs randall 75w
« Απάντηση #1 στις: 02/12/08, 01:04 »
Καλησπέρα,
είχα τον peavey express112 με sheffield μεγάφωνο που ήταν made in USA. Είχε Ο.Κ. καθαρά και ήταν πολύ σκληρός στο drive κανάλι. Φουλ thrash ήχο ακόμη και με strat κιθάρες με 3 μονούς... Εχω ακούσει και τον bandit. Εχει ελάχιστες παραπάνω επιλογές και διαφορετικό μεγάφωνο αλλά είναι μεταλλοενισχυτής σε γενικές γραμμές με τα vintage settings και τα T-dynamics να δίνουν ελάχιστες ακόμη επιλογές.
 Tώρα έχω τον Randall RG75 G3 που αγόρασα σε ex-demo κατάσταση από το Διαμαντόπουλο. Του άλλαξα και τη λυχνία με μια ίδια EH12AT7 και παίζει υπέροχα. Έχω εντυπωσιαστεί από τον ήχο που μπορεί να παράγει τόσο στο καθαρό όσο και στα 2 drive κανάλια. Ακόμη και το καθαρό μπορεί να γίνει πολύ όμορφο, ελαφρύ και vintage φάσης  "βρώμικο" (με extreme ρυθμίσεις δηλ. όλα στο φουλ, level, eq, boost.... τα πάντα. Α! Και με ΗΒ μαγνήτες....). Αν δεν το παρακάνεις παίζει ωραία και καθαρότατα. Τα 2 drive του είναι από light  μέχρι super heavy metal. Ανάλογα τις ρυθμίσεις στο πολύ "διαδραστικό" eq/contour/mid voicing πάνελ. Το πρώτο είναι πιο marshall τύπου και το δεύτερο είναι καθαρόαιμο randall (Yeah!). Τα 2 μεγάλα κόλπα είναι πρώτων η ανεξάρτητη ρυθμιση level και master volume που κάνουν τον ενισχυτή να δουλευει σα φουλ λαμπάτος(δηλ. όσο περισσότερο level δώσεις, κερδίζεις παραμόρφωση και έξτρα gain αλλά το master volume μπορεί να είναι χαμηλά και να μη κουφαίνεις κόσμο...).Το δευτερο είναι το eq που λειτουργεί σχετικά κι όχι απόλυτα. Για παράδειγμα αν βάλεις τέρμα το contour, τη δουλεία του contour θα κάνει πλέον το treble κι άλλα τέτοια... με πείραμα μπορείς να βρεις αυτές τις σχέσεις. Επίσης, η επιλογή του mid voicing του eq των drive αλλάζει εντελώς το ηχόχρωμα με τις κατάλληλες ρυθμίσεις και μπορεί να κάνει τον ενισχυτή να ακουστεί τέλεια  και μελωδικότατα σαν marshall.Επoμένως δεν είναι μόνο ενα metal beast όπως ο Peavey αλλά μπορεί να γίνει και melody maker...
Μιλώντας τέλος για καμπίνα, μεγάφωνα, ξύλα, ψύκτρες, μετασχηματιστή και fx loop, απλά να πω ότι ακόμη και οι peavey USA μοιάζουν φτωχοί συγγενείς μπροστά στην ποιότητα του Randall. O randall έχει κλειστή καμπίνα από κοντραπλακέ (ο peavey είχε open από νοβοπάν...) μ ένα 12" celestion 70-80(όχι blue marvel), μεγάλες ψυκτρες και μετασχηματιστή (του peavey ήταν σαν παιχνιδια...),απίστευτο σασί. Το έζησα καθότι άνοιξα και τους δυο ενισχυτές για service και συντήρηση και το δηλώνω άφοβα. Το μόνο που είναι κάπως "λίγο" με τον randall είναι το reverb που είναι κάπως διακριτικό. Αλλά υπάρχει και το fx loop για αυτό το σκοπό.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο,
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: peavey bandit 112 vs randall 75w
« Απάντηση #2 στις: 02/12/08, 12:09 »
προφανως φιλε παιζεις metal?αν ναι ο randall ειναι ο ενισχυτης που σου κανει,ο peavey εχει και αυτος metal χροια
αλλα ο randall ειναι καλυτερος,ο randall εχει καλυτερη ποιοτητα υλικων,καλυτερο μεγαφωνο,καλυτερο ηχο και μια
λαμπιτσα στην προενισχυση.
immortal

Αποσυνδεδεμένος Disfunctional

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: peavey bandit 112 vs randall 75w
« Απάντηση #3 στις: 02/12/08, 13:06 »
Ευχαριστω καταρχήν! η αλήθεια είναι οτι έχω μπερδευτεί γιατί 1)ο randall που δοκίμασα είναι ο gs2(δεν το διευκρινισα πριν) ακουγοντας ένα demo από 1 site κ τον gs2 k ton gs3 ο gs3 φάνηκε να είναι καλυτερος. παροτι μου φάνηκε καλύτερος στον ήχο ποιοτικά ο gs2 (οχι οτι με ενθουσίασε όμως)σε σχέση με τον peavey 80w
 2)μου φάνηκε πιο μονόχνωτος σε επιλογές ηχου
 Οσο για τον peavey δεν διευκρίνισα κ κάτι ακόμα οτι ο peavey που δοκίμασα είναι ο νεος 80w γιατί επειδή δοκίμασα απο σποντα κ το προηγούμενο μοντέλο 100w δεν έχει καμία σχέση ο ένας peavey me ton neo bandit 112 o 100w είναι απλώς πατάτα.
 4)λόγω των 3 καναλίων modern vitage clasic νομίζω οτι θα έχω περισσότερες επιλογές χρειάς(γιατί σε 2 χρόνια δεν ξέρω τι θα ακούω ούτe τι θα παίζω)έτσι προσπαθώ να πάρω κατι που θα με καλύπτει απο death-kyuss k black sabbath-destruction-r.a.t.m.
 κ ειδίκα το καθαρό του μου άρεσε πολύ.

Τώρα τι να πω μπορει να κάνω κ λάθος ;όσο για την αναφορά σε marshall πρέπει να σας πω ότι σίγουρα δεν μου αρέσουν μου φαίνονται πολύ ξεροί(τους έχω φάει στην μαπα χρόνια σε στουντιο κ τους έχω σιχαθεί)  κ πάλι ευχαριστω! αν καποιος μπορει να δώσει μια γνώμη??

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: peavey bandit 112 vs randall 75w
« Απάντηση #4 στις: 03/12/08, 10:23 »
Randall RG75 G3 δαγκωτό!
Πέρα από όλα τα σωστά που είπαν οι φίλοι, προσθέτω ότι συνεργάζεται άψογα με πεταλιέρα και έχει πολύ πιστό και ξεκάθαρο ήχο.
Έχω προσωπικά παίξει πάρα πολύ με Randall κάθε μεγέθους και έχω μείνει πάντα ευχαριστημένος δεδομένης της κλίμακας στην οποία ανήκει η υβριδική σχεδίαση του με λάμπα στην προενίσχυση.
Το συγκεκριμένο μοντέλο G3 είναι αρκετά εξελιγμένο σε σχέση με τα παλαιότερα, με όλα τα σωστά ρυθμιστικά, και αποτελεί ένα ειλικρινή και αξιόλογο ενισχυτή.

Άλλωστε ο λαός έχει ήδη μιλήσει επί του θέματος με παρόμοιες συγκρίσεις: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=63783.0

Από εμένα αν τον άκουσες και σου αρέσει η χροιά του, προχώρα άφοβα.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/08, 15:06 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Disfunctional

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: peavey bandit 112 vs randall 75w
« Απάντηση #5 στις: 03/12/08, 20:36 »
ευχαριστω!κ μια διόρθωση μιλάω για τον randall RG75 G2 vs bandit 112

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
randall rx15

Ξεκίνησε από panos83 Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
2811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 11:35
από KaBi
10 Απαντήσεις
5720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 18:08
από no_
7 Απαντήσεις
3639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 01:05
από Panos the Greek
5 Απαντήσεις
3456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/10, 00:21
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
5974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/10, 21:40
από moutoulos
5 Απαντήσεις
2226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/11, 19:52
από zepfan
18 Απαντήσεις
5850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/12, 08:26
από metalmike
Randall 667

Ξεκίνησε από Jezus Ενισχυτές

13 Απαντήσεις
4934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/14, 19:14
από GeorgeMam
6 Απαντήσεις
4314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/15, 14:49
από metalman
2 Απαντήσεις
6539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/16, 16:34
από dio21