Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή Inlays  (Αναγνώστηκε 8137 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Αλλαγή Inlays
« στις: 20/12/07, 00:29 »
Πότε θα καταλαβαίνεις οτι τα τάστα σου θέλουν άλλαγμα και όχι απλά ξύσιμο;
πόσο έχει η αλλαγή στα τάστα όλου του μπράτσου; (22 τάστα) και πόσο ένα απλό ξύσιμο;

είναι επικύνδινο στο να μου φθείρει την ταστιέρα η το φίλντισι που έχει μέσα το τάστο; παρακαλώ μια ενημέρωση γιατι επείγομαι.
η κιθάρα είναι Epiphone Les Paul.

Αποσυνδεδεμένος zoltan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο Scofield δεν πιανεται.
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #1 στις: 20/12/07, 02:37 »
Aλλο τα ταστα (frets) και αλλο τα Inlays....τα ταστα ειναι αυτα τα σιδερακια πανω στο μπρατσο ενω τα inlays ειναι τα 'σχεδιακια' αν καταλαβες τι εννοω. Τα ταστα θελουν αλλαγη οταν εχουν φαγωθει πολυ, θα το καταλαβεις γιατι δεν θα παιζει σωστα η κιθαρα. Τα inlays δεν χρειαζεται να τριφτουν.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #2 στις: 20/12/07, 07:06 »
Παράθεση
Πότε θα καταλαβαίνεις οτι τα τάστα σου θέλουν άλλαγμα και όχι απλά ξύσιμο;

Όταν η ταστιέρα σου θυμίζει πατατάκι...

Παράθεση
είναι επικύνδινο στο να μου φθείρει την ταστιέρα η το φίλντισι που έχει μέσα το τάστο;

Όχι, τα τάστα όπως είπε κι ο προλαλήσαντας είναι τα σιδεράκια, και τα inlays δεν έχουν σχέση μ'αυτά. Δεν θα πάθουν τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #3 στις: 20/12/07, 14:00 »
Πρεπει να δεις προσεκτικα αν τα ταστα εχουν μεγαλα βαθουλωματα στα σημεια κατω απο τις χορδες, αν εχουν τετραγωνιστει στις κορυφες τους, αν σβηνει ο ηχος στα σηκωματα (ειδικα αν παιζεις με πολυ χαμηλο action), κλπ. Μια επισκεψη στο μαστορα επισης βοηθαει.

Πολλες φορες ενα fret dress, δηλαδη ξυσιμο (fret leveling) και στρογγύλεμα (re-crowning), ειναι αρκετο, αν εχει μεινει αρκετο ζουμι στα ταστα. Αν τα ταστα ειναι γενικώς ΄λυώμα', η αν καποια απο αυτα ειναι 'λυωμα' λογω προτιμησης στο παιξιμο (π.χ. συχνο παιξιμο μιας κλιμακας στη Μι η την Λα, το πιο συνηθισμενο), πρεπει να αλλαχθουν ολα. To fret dressing συνηθως παει κανενα 30αρι, η αλλαγη ταστων ειναι 100-130.

Αυτες οι δουλειες γινονται με ειδικα εργαλεια που δεν φθειρουν την ταστιερα, τα inlays ή το binding.

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #4 στις: 20/12/07, 15:08 »
ωραία εγώ θέλω να αλλάξω τα σιδεράκια η να τα ξύσω γιατί προφανώς κάτι δεν πάει καλά τόσο χαμηλά που έβαλα τις χορδές. κοστίζει πολύ η αλλαγή; για το ξύσιμο γνωρίζω μερικά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #5 στις: 20/12/07, 15:26 »
Οπως λεω και παραπανω, ξυσιμο στα σιδερακια 30 ευρω, αλλαγη στα σιδερακια 120-130 ευρω περιπου.

Τι 'δεν παει καλα' τοσο χαμηλα που εβαλες τις χορδες?

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #6 στις: 20/12/07, 15:28 »
Οπως λεω και παραπανω, ξυσιμο στα σιδερακια 30 ευρω, αλλαγη στα σιδερακια 120-130 ευρω περιπου.

Τι 'δεν παει καλα' τοσο χαμηλα που εβαλες τις χορδες?

σε 2 τάστα όταν κάνω bend όχι απλά βρήσκει ώστε να τρίζει λίγο... αλλά κολλάει και σταματάει τον ήχο:)

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #7 στις: 20/12/07, 15:42 »
σε 2 τάστα όταν κάνω bend όχι απλά βρήσκει ώστε να τρίζει λίγο... αλλά κολλάει και σταματάει τον ήχο:)

Σε ποια ταστά;

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #8 στις: 20/12/07, 15:45 »
σε 2 τάστα όταν κάνω bend όχι απλά βρήσκει ώστε να τρίζει λίγο... αλλά κολλάει και σταματάει τον ήχο:)

Σε ποια ταστά;

12,13 στη B

εντεκάρες χορδές

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #9 στις: 20/12/07, 15:49 »
Μηπως σου επεσε η κιθαρα προσφατα, με την ταστιερα προς τα κατω? Και οταν επεσε χτυπησε σε τιποτε?

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #10 στις: 20/12/07, 16:11 »
Μηπως σου επεσε η κιθαρα προσφατα, με την ταστιερα προς τα κατω? Και οταν επεσε χτυπησε σε τιποτε?
όχι δεν έπεσε ποτέ. κατέβασα απλά τις χορδές και είχαμε το πρόβλημα αυτό.

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #11 στις: 20/12/07, 16:35 »
Τα ταστα (σιδερακια) στις περισσοτερες καινουργιες κιθαρες ειναι πρεσσαριστα απλως. Δεν τα κολλανε. Και πολλες φορες δεν πρεσσαρονται και πολυ καλα. Αν φανε μια τρακα, η ακομη και απλα οπως περναει ο καιρος, οι κλιματικες αλλαγες, συστολες/διαστολες, κλπ μπορει να βγουν λιγο εξω. Αν το προβλημα ειναι στα ταστα αυτα μονο, πηγαινε την σε ενα μαστορα να τα δει, και πολυ πιθανον να χρειαζεται απλως να τα κολλησει. Αν πραγματικα το χρειαζεται η κιθαρα, και μια και θα εισαι εκει, κανεις και ενα ξυσιμο.

By the way, το προβλημα ειναι ενα ταστο μπροστα απο αυτο που παιζεις. Οταν κανεις σηκωμα στο 12 βρισκει στο σιδερακι του 13.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #12 στις: 20/12/07, 18:10 »
Χμ, και εγώ σήμερα πρόσεξα ότι στο 19ο τάστο της κιθάρας μου συμβαίνει αυτό, δηλαδή σταματάει ο ήχος σχεδόν αμέσως, ενώ πριν ήταν μια χαρά :-[
Δεν έχει φάει κανένα χτύπημα τελευταία και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ότι ίσως φταίει είναι ότι τις τελευταίες μέρες αφήνω την κιθάρα στο πάτωμα και μπορεί αυτό να έχει επηρεάσει κάπως το μπράτσο
Καμιά βοήθεια;
(Η κιθάρα είναι Ibanez Rg370DX με jumbo frets και 10ρες χορδές και την έχω 3 χρόνια)

Αποσυνδεδεμένος Jizzzm

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #13 στις: 20/12/07, 19:30 »
μιας και ο τιτλος αναφέρεται και στα inlays, θέλω να ρωτήσω, αν γινεται τα dot inlays να τα κάνω shark fins ας πουμε...Ξέρω οτι υπάρχουν 3 είδη...τα abalone, mother of pearl και τα πλαστικα...Ξέρει κανεις ποσο κοστίζουν και αν ειναι δυνατή η αλλαγή; Ρωτάω γιατί κάπου είχα πετύχει οτι το mother of pearl kai to abalone δεν μπαίνουν ευκολα και είναι ανάλογα με το πόσο flat είναι η ταστίερα...Έχει κανείς ιδέα πάνω στο θέμα;

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #14 στις: 20/12/07, 19:40 »
Υπαρχει ενας Ελληνας που σου βαζει οτι ινλαυσ θελεις, ειχε δοθει σε λινκ σε αλλο θεμα αλλα δεν το βρισκω. Αλλα παει αρκετα το μαλι...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #15 στις: 20/12/07, 19:57 »
Χμ, και εγώ σήμερα πρόσεξα ότι στο 19ο τάστο της κιθάρας μου συμβαίνει αυτό, δηλαδή σταματάει ο ήχος σχεδόν αμέσως, ενώ πριν ήταν μια χαρά :-[
Δεν έχει φάει κανένα χτύπημα τελευταία και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ότι ίσως φταίει είναι ότι τις τελευταίες μέρες αφήνω την κιθάρα στο πάτωμα και μπορεί αυτό να έχει επηρεάσει κάπως το μπράτσο
Καμιά βοήθεια;
(Η κιθάρα είναι Ibanez Rg370DX με jumbo frets και 10ρες χορδές και την έχω 3 χρόνια)


Μαλλον το ιδιο πρεπει να κανεις.

Αυτη η κιθαρα εχει 24 ταστα, ναι? Και ειναι bolt on. Απο το 21 (δεν ειμαι σιγουρος?) και περα εχεις ενα κομματι fretboard (ταστιερας) που στεκεται στον αερα. Ε, που θα χτυπησουν οι υγρασιες/ξηρασιες? Εκει. Απο τις διαστολες καποιο ταστο στην γειτονια θα δυσανασχετισει πρωτο.

Στις Paul το προβλημα ειναι διαφορετικο. Ειναι κιθαρα set neck (κολητή). Εκει που την κολλάς και κατω ειναι τσιμέντο, τελείωσε. Απο συστολες/διαστολες υποφερει κυριως το υπόλοιπο μπρατσο, μεχρι το neck joint (εκει που ενώνεται το μπρατσο με το σωμα). Και που ειναι το μεγαλυτερο ζορι? Στη γειτονια των ταστων 13 και 14.

Τιποτε δεν ειναι τυχαιο. Οι παλιοι μπλουζιστες λεγανε: 'Δεν εχει φραγκα κατω απο το δωδεκατο ταστο'... ;D

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #16 στις: 20/12/07, 20:05 »
Υπαρχει ενας Ελληνας που σου βαζει οτι ινλαυσ θελεις, ειχε δοθει σε λινκ σε αλλο θεμα αλλα δεν το βρισκω. Αλλα παει αρκετα το μαλι...

Ναι, ο Πανος ο Οκονομακης κανει αριστη δουλεια, δεν ξερω αν λεμε για το ιδιο λινκ. Σκεφτομαι ομως... εμεις ζουμε στον παραδεισο του inlay: Μπουζουκια! Φανταζεσαι τι κληματαρια τυπου Vai/Πολυκανδριωτη μπορει να σου βαλει ενας κατασκευαστης μπουζουκιων? ;D

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Αλλαγή Inlays
« Απάντηση #17 στις: 21/12/07, 19:28 »
Παράθεση
Ναι, ο Πανος ο Οκονομακης κανει αριστη δουλεια, δεν ξερω αν λεμε για το ιδιο λινκ. Σκεφτομαι ομως... εμεις ζουμε στον παραδεισο του inlay: Μπουζουκια! Φανταζεσαι τι κληματαρια τυπου Vai/Πολυκανδριωτη μπορει να σου βαλει ενας κατασκευαστης μπουζουκιων? ;D
ναι το έχω ακούσει και εγώ. όταν ήθελα να κάνω ένα σχέδιο στην ταστιέρα μου είπαν να την πάω σε κατασκευαστή μπουζουκιών.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
34383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 03:58
από jim.ni
19 Απαντήσεις
10246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/04, 13:28
από Arg0
22 Απαντήσεις
8627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/06, 21:23
από Controller.gr
10 Απαντήσεις
12011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:21
από Gabriel6th
6 Απαντήσεις
6033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/07, 02:29
από Jezus
36 Απαντήσεις
11180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 22:58
από Transparent_criminal
13 Απαντήσεις
5121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 01:05
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
2779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/11, 00:27
από lordi13
21 Απαντήσεις
8498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/15, 01:01
από whocares
91 Απαντήσεις
20980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/17, 08:08
από panixgr