Αποστολέας Θέμα: Επιλογή κεφαλής solid state.  (Αναγνώστηκε 6598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fingerprint

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Επιλογή κεφαλής solid state.
« στις: 19/08/09, 01:45 »
Καταρχήν καλως σας βρήκα...!
Πρίν σας γράψω για το δίλημα μου να αναφέρω κάποια στοιχεία.
Η βασική μου κιθάρα είναι μια esp m2 με τον Parallel Axis Trembucker™ Original PATB-1 σε bridge & the Pearly Gates SH-PG1 σε neck.
Με το γκρουπάκι που εχουμε με κάτι φίλαράκια παίζουμε 70's classic rock μέχρι 80-90's hard rock & metal απο διασκευές. Και τα τραγούδια μας είναι σε prog rock/metal ύφος.
Χρειάζομαι μια κεφαλή solid state, για παίξιμο και ηχογράφιση στο σπίτι μέσω του line 6 gear box σαν εξομίωση καμπίνας. Για πρόβα σε μικρό χώρο line out στην κονσόλα και απο εκει σε ηχεία ( και ηχογράφιση σε pc) ξανά μέσω πεταλιέρας line 6 για εξομίωση. Κσι για live μέσα απο καμπίνα και μικρόφωνο.
Επίσης να αναφέρω οτι το budget είναι μικρό απο 300 μέχρι 500 €. ¨Οπως και για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω να υπάρχει έξοδος rec/line out.

Οι επιλογές που εχω καταλήξει είναι οι εξής :

LX120RH της laney , QUAD 200HD και o 100 της kustom , HUGHES&KETTNER ATTAX100 HEAD , RANDALL RX120D , MARSHALL MG100HFX .

Εχω διαβάσει αρκετά στο νετ αλλα δεν μπορώ να πω οτι κάποιος εχει ξεχωρίσει σε κριτικές.
Έχετε κάποια πληροφορία η κριτική σε κάποιον απο αυτούς?
Η κάποιες αλλες προτάσεις?
« Τελευταία τροποποίηση: 19/08/09, 01:47 από Fingerprint »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #1 στις: 19/08/09, 17:35 »
Ο Καστομ ειναι λιγο απαραδεκτος, το ιδιο και ο μαρσαλ (για τα προσωπικα μου γουστα παντα). Απο αυτους θα επερνα τον HUGHES&KETTNER, πολυ καλος ενισχυτης :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Fingerprint

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #2 στις: 19/08/09, 21:46 »
Έχω ακούσει και εγω καλά λόγια για τους h&k. Έχω και εμπειρία με ενα 30 w, που είχε ενας κιθαρίστας στο παλιό μου γκρούπ. Απλα είναι ο ακριβότερος απο τις επιλογές μου και είμαι 2 φορές πιο σκεπτικός για αυτον.. ???

Αποσυνδεδεμένος Fingerprint

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #3 στις: 20/08/09, 00:23 »
..οκ έχουμε αλλαγή δεδομένων....άυξηση μετοχικού  κεφαλαίου...(πάντα ηθελα να το γράψω/πω για κάτι δικό μου...)..οπότε ξεχάστε τα παραπάνω και πείτε μου οοοοοτι ξέρεται για αυτους τους 2...:

RANDALL RX 120 DHS και τον RANDALL KH-120RHS .

Μάλλον για εναν απο αυτούς με βλέπω.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #4 στις: 20/08/09, 12:40 »
Παροτι ειμαι ανοιχτα τρανζιστορικος, (Χωρις να μισω τις λαμπες αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση) δεν καταλαβαινω γιατι αποκλειστικα solid state. Τωρα που οι τιμες ειναι πλεον χαμηλες και υπαρχει η αγορα του μεταχειρισμενου...Γιατι οχι ενα αξιοπρεπες combo 1Χ12 που δε θα σε ξεκολωσει στο κουβαλημα, θα εχει παντα σταθερο ηχο(αυτο για την περιπτωση που ελεγες οτι παω live και ο,τι καμπινα βρω...) και αν ειναι κ αξιοπρεπες χαμηλα να παιζεις κ να γουσταρεις λιγο και στο σπιτι. Γιατι, αν ειναι θεμα το χαμηλη ενταση-σπιτι-προβα-κονσολα ε τοτε βγαινεις και με καλο ψηφιακο μηχανακι direct. Και με καλυτερη κεφαλη για κανονικα Live...

Παντως αν το σκεπτικο σου ειναι μια ελαφρια φορητη κεφαλη λιγο απο ολα, +τα line6 που εχεις(και το γεγονος οτι καποιες, οχι ολες, οι λαμπατες κεφαλες πρεπει να εχουν συνδεδεμενο φορτιο(μεγαφωνο) για να μην καουν) τοτε δεν ειναι κακη ιδεα. Και παροτι τρωνε τρελο θαψιμο!παντα μου αρεσαν οι marshall mg ασε που εχω δει 100ρα κεφαλη να φευγει για 180 ευρω...μεταχειρισμενη. Οι hughes and kettner θεωρουνται πολυ καλοι, καθαρο προς το κρυσταλλο απο τον metroverb 50 αλλα η παραμορφωση ηταν στα αυτια μου, η χειροτερη απο ολους...απλα γενικου τυπου fizz χωρις χαρακτηρα. Η καλυτερη solid state κεφαλη που μου αρεσε ομως απο παλια ηταν η Laney tube fusion(TF) σειρα...Υποτιθεται οτι η τωρινη, ειναι η Lv. Παντως σκοτωνε το marshall mg τοτε...

Αποσυνδεδεμένος Fingerprint

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #5 στις: 21/08/09, 00:20 »
Έχεις δίκιο οσο αφορά το σκεπτικό μου. Πολλα χρόνια παίζω με διάφορα πετάλια και πεταλιέρες και κάποια απο αυτα ηταν πολυ καλές επιλογές και στο σπίτι και σε πρόβες και σε live. Με τα line 6 τραβιέμαι περίπου 2 χρόνια και εχω αρκετά προιόντα τους και μπορώ να πω οτι για direct recording σε pc ισως είναι οτι καλύτερο υπάρχει στην αγορά οπως για για παίξιμο στο σπίτι σε χαμηλά db.
Το θέμα είναι οτι πλέον λεω να τα μπλέξω με ενισχυτοκατάσταση. Δεν ξέρω αν θα επιλέξω τελικά ss η αν θα κάνω λίγο περισσότερο οικονομία για κάτι σε tube. Προτιμώ ss, απο την άποψη του οτι ο λαμπάτος θέλει περισσότερο προσοχή σε χρήση, κουβάλημα αλλα και συντήρηση. Και δεν θέλω να βάλω τέτοιους μπελάδες στο κεφάλι μου, συν του οτι οι ss πλέον δεν νομίζω οτι είναι και τόσο μακριά απο ποιότητα ηχου όπως κάποτε.
Η λύση του combo φαντάζει ιδανική όντως γιατι εχεις το ηχείο που ξέρεις πως συμπεριφέρεται σε συχνότητες και δεν ρισκάρεις, αλλα και επειδή παίζουν οντως καλές λύσεις σε σχέση ποιότητας και χρημάτων. Και watt επίσης!
Το σκέφτομαι σοβαρά και το combo.
Αν κάποιος εχει κάτι τέτοιο, και εχει να γράψει κάτι για αυτο θα με βοηθούσε!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #6 στις: 21/08/09, 13:17 »
Οι "μπελάδες" των λαμπάτων είναι υπερεκτιμημένοι. Προσέχεις απλά λίγο περισσότερο στο κουβάλημα (λες και όταν κουβαλάς SS ενισχυτή τον αφήνεις να σου πέσει από τις σκάλες), τον αφήνεις να κρυώσει πριν τον μετακινήσεις (μέχρι να μαζέψεις τα υπόλοιπα πράγματά σου από πρόβα/live είναι ΟΚ), και αλλάζεις τελικές λάμπες όταν χρειαστεί (συνήθως μετά από 1 χρόνο τουλάχιστον).
Θα σου έλεγα οπωσδήποτε να σκεφτείς τους λαμπάτους 1Χ12 combo. Στα λεφτά που δίνεις υπάρχουν αξιοπρεπέστατα μηχανήματα ειδικά αν κοιτάξεις και μεταχειρισμένα.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #7 στις: 21/08/09, 13:50 »
Παροτι χρησιμοποιω λαμπατο 1x12 κομπο για σπιτι(υπαρχουν κ καλυτερα) προβα (εκει ολα τελεια) και Live(εκει υπαρχουν επισης και καλυτερα, ισχυς κυριως) και παροτι ειμαι ικανοποιημενος θα πρεπει να διαφωνησω καθετα για τους μπελαδες των λαμπατων. Υπαρχουν ειναι εκει και ολα αυτα που ειπες ειναι αρκετα.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #8 στις: 21/08/09, 17:14 »
Παροτι χρησιμοποιω λαμπατο 1x12 κομπο για σπιτι(υπαρχουν κ καλυτερα) προβα (εκει ολα τελεια) και Live(εκει υπαρχουν επισης και καλυτερα, ισχυς κυριως) και παροτι ειμαι ικανοποιημενος θα πρεπει να διαφωνησω καθετα για τους μπελαδες των λαμπατων. Υπαρχουν ειναι εκει και ολα αυτα που ειπες ειναι αρκετα.

Κάθε άποψη σεβαστή, αλλά συνεχίζω να μηνν καταλαβαίνω που είναι ο μεγάλος μπελάς. Anyway, υποκειμενικά είναι αυτά, είναι πολλοί οι παράγοντες, αλλά προσωπικά παραμένω στην κατηγορία "κολλημένος με τη λάμπα" με την εξαίρεση ελάχιστων solid-state (Tech 21 για παράδειγμα  ;D).
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Fingerprint

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #9 στις: 22/08/09, 00:49 »
Πλέον είμαι αρκετά κοντά στο να αγοράσω ενα combo tube. Τα χαρακτηριστικά που ψάχνω είναι : 80-100 w, 500 - 650 € αλλα σημαντικό ρόλο θα παίξει και το βάρος αφου προορίζεται για βόλτες! Παράδειγμα ο PEAVEY VALVE KING 112 φαντάζει πολυ καλή επιλογή αλλα είναι πολυ βαρύς!!  Ο RANDALL RG-50 TC ειναι αρκετά ελαφρύτερος. Επίσης οι PEAVEY 6505 PLUS 112 COMBO, ENGL THUNDER 50 E322 & ENGL THUNDER 50 E320 είναι επιλογές. Απο αυτους εχω παίξει με τους engl και πραγματικά μου άρεσαν πολυ σε αρκετά πράγματα. Αλλα είναι οι ακριβότερες επιλογές.
Έχει κάποιος απο εσας εναν ενισχυτή σε αυτα τα χαρακτηριστικά που να εχει βγεί καλός?
« Τελευταία τροποποίηση: 22/08/09, 12:47 από Fingerprint »

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #10 στις: 23/08/09, 17:33 »
Τρανζίστορ μόνο Randall (προσωπικά πάντα)......

Αποσυνδεδεμένος Fingerprint

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #11 στις: 24/08/09, 23:14 »
..οοοοκκκ...πλέον είμαι στην τελική ευθεία και είναι θέμα 3-4 ημερών να κάνω την αγορά..οι τελικές επιλογές με βάση τα χρήματα και την λειτουργικότητα είναι οι εξής : MARSHALL DSL401 και ο ENGL SCREAMER 50 COMBO E330. Είμαι ακριβώς στην μέση.
Τα σχόλια και οι κριτικές/προτάσεις σας είναι πάντα καλοδεχούμενες.
Και ενα ευχαριστώ σε οσους πέρασαν και είπαν μια κουβέντα!

Σημείωση : Πλέον μιλάμε για λυχνία, οπότε ο τίτλος του τόπικ είναι άκυρος!
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/09, 23:15 από Fingerprint »

Αποσυνδεδεμένος Fingerprint

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #12 στις: 20/11/09, 14:33 »
Καλησπέρα και πάλι!
Πρίν γράψω οτιδήποτε αλλο να σας ευχαριστήσω για τις γνώμες σας, και αλήθεια είναι οτι κάποια post βοήθησαν στην επιλογή.
Η αγορά μου ηταν ο http://www.thomann.de/gr/engl_screamer50_e335_gitarrentopteil.htm , και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και κιθαριστικά ευτυχισμένος! Στα χρήματα αυτα μετα απο συγκρίσεις σε θέμα χαρακτηριστικών (διοτι ο ήχος είναι θέμα γούστου), δύσκολα θα βρεί κάποιος κάτι καλύτερο. Δεν θα συνεχίσω εδω την κριτική του ενισχυτή διότι καταλαβαίνω οτι είναι off topic.
Σας ευχαριστώ και καλά riff να έχουμε!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #13 στις: 20/11/09, 14:58 »
ΚΑΛΟΠΑΙΧΤΟΣ!!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #14 στις: 20/11/09, 15:25 »
Έκανες μία παό τις καλύτερες επιλογές που μπορεί να γίνει στα χρήματα αυτά και για το συγκεκριμένο ύφος του ήχου.
Μπράβο, καλαίπαιχτος και καλή διασκέδαση!
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #15 στις: 20/11/09, 16:46 »
Πολυ καλη λυση ο screamer αλλα για διαμερισμα ειναι λιγακι δυνατος.
Στις προβες και στα live θα τον ευχαριστηθεις και με το παραπανω.


Αποσυνδεδεμένος φεντεράκιας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #16 στις: 29/08/12, 11:38 »
Μακρια απο μαρσαλ mg. Οι ρανταλ φαινονται καλοι.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Επιλογή κεφαλής solid state.
« Απάντηση #17 στις: 29/08/12, 16:55 »
Ω Θεοι!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
18852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/09, 13:20
από powerslave187
5 Απαντήσεις
3495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 01:20
από Jezus
5 Απαντήσεις
3322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 19:24
από lavigne
18 Απαντήσεις
6610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/12, 17:03
από periklist
19 Απαντήσεις
6636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 20:48
από tech21man
6 Απαντήσεις
3015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 16:25
από Jezus
9 Απαντήσεις
3570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/10, 20:10
από tech21man
56 Απαντήσεις
15175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/12, 03:34
από PetrosHM
Solid state για Live

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 » Ενισχυτές

31 Απαντήσεις
9025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 01:31
από nikolas32
27 Απαντήσεις
11778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/14, 21:24
από Kosthrash