Αποστολέας Θέμα: Floyd Rose και κουρδισμα ( προβληματα-προτασεις )  (Αναγνώστηκε 68865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
εχω μια ερώτηση...Αμα σπασει μια χορδή ενω εχεισ floyd, ξεκοθρδίζεται η κιθάρα? γτ καποθ ειχα ακουσει οτι παραμενει οκ:s

Ξεκουρδίζεται γιατί μεταβάλλεται η τάση στη γέφυρα λόγω των λιγότερων χορδών και η γέφυρα "πέφτει προς τα κάτω" :-\..

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   υπαρχουν "πατενταρισμενα" Φλουντ που δεν ξεκουρδιζουν τα οποια μαλιστα κανουν και
ακριβως την ιδια "τονικη μετατοπιση" (πανω ή κατω) σε ολες τις χορδες, ετσι αν, υποτεθιστω,
παιζεις μια Αm και "ριξεις" 1 τονο με το whammy bar θα παρεις μια καθαροτατη Gm!!!
Θα κοιταξω μαρκα και μοντελο, γιατι το ειχα δει στο Διαμαντοπουλο πριν κανα 2χρονο, και
κοστιζε ψιλοακριβα θυμαμαι!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Το Floyd Rose είναι λίγο περίεργο στο σετάρισμα αλλά μπορείς να κάνεις εξαιρετικά πράγματα. Και είδικα αν έχεις το Edge Pro της Ibanez...

Αποσυνδεδεμένος Sbiblerubleb

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
 ότι ξέρω, τα καλύτερα συστήματα έχει η Ibanez...ναι σωστος!

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Παιδιά θέλω να επαναφέρω ένα γνωστό θεματάκι σχετικά με τα Floyd rose (original είτε licenced) και συγκεκριμένα το πρόβλημα με το sharp παραμένων κούρδισμα όταν κάνεις ένα σήκωμα με το τρέμολο, όπου έχει αναφερθεί και σε προηγούμενα ποστς.

Μου φαίνεται πολύ περίεργο το ότι είναι δυνατόν να υπάρχουν περισσότερες από μία θέσεις ισορροπίας του τρέμολο. Αφού στην ουσιά είναι ένα αρθρωτό αντικείμενο όπου έλκεται ταυτόχρονα από 2 "ενιαία" ελατήρια (το πρώτο είναι οι χορδές και το δεύτερο τα ελατήρια του τρέμολο).

Έχει ανακαλύψει κάποιος με σιγουριά τί φταίει γι αυτό και εν τέλει αν υπάρχει "γιατρικό", καθότι είναι πολύ εκνευριστικό? Ισχύει ότι με το φάγωμα των ακμών επαφής, διορθώνεται το πρόβλημα?  Κιθάρες "ακριβές-του κουτιού" έχουν τέτοια συμπτώματα?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Aυτο ειναι συνηθως κατι που φτιαχνεται με λειανση/καθαρισμος/φαγωμα των knife edges, με αλλαγη ελατηριων (αν ειναι παλια χανουν την ελαστικοτητα τους και η παραμορφωση τους μπορει να μην ειναι η σωστη πλεον) και βεβαια με σωστο setup ολης της κιθαρας (λαιμος, intonation κτλ).
Επισης, υπαρχουν απειρα licenced floyd rose τρεμολο, αυτο δεν σημαινει οτι ολα κανουν την ιδια δουλεια (ή μαλλον το ιδιο καλα).
Για μενα τα καλυτερα floyd rose ειναι ειτε τα original, ειτε τα gotoh (αυτα που βαζει και η suhr στα μοντελα με floyd), ειτε τα ακριβα της ibanez...
Για τα υπολοιπα... Οτι σου κατσει, μιας και παιζουν τεραστιο ρολο τα υλικα κατασκευης κτλ. Οχι μονο στο θεμα αντοχης/συνοχης του τρεμολο (και αρα και του κουρδισματος), αλλα και στο θεμα ηχου...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Ακόμα και το intonation ε? OK.

Τί γίνεται όταν η βίδα των saddles είναι κάτω ακριβώς από τη χορδή????Πώς ρυθμίζεις το intonation? Χαλαρώνεις την χορδή όσο δεν πάει από τα κλειδιά (με ξεκλειδωμένο το nut), μετά βάζεις alenάκι και ρυθμίζεις το saddle και τέλος ξανασφίγγεις την χορδή και τσεκάρεις??? 2-3 επαναλήψεις να κάνεις σε κάθε χορδή....θα πάρει καμιά ώρα.....εκτός κι αν λέω κάτι λάθος... ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Για να ρυθμισεις το intonation, συστυχως ετσι πρεπει να το κανεις. Χαλαρωνεις την χορδη, μετα ξεσφιγγεις την ελνοβιδα, μετακινεις μπροστα ή πισω το saddle, ξανασφιγγεις, κουρδιζεις, δοκιμαζεις και επαναλαμβανεις...
Ειπαμε, ευκολο στο setup δεν ειναι, αλλα αν ειναι καλο το τρεμολο και το setup, μετα δυσκολα χανει και σε κουρδισμα και σε intonation.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Τί γίνεται όταν η βίδα των saddles είναι κάτω ακριβώς από τη χορδή? ??? ...

ΠΟΛΥ μεγάλο σπάσιμο στα Floyd Rose είναι αυτό το θέμα..
Και επειδή όσο ρυθμίζεις το intonation με το πέρα δώθε χαλάει η τάση της χορδής και φυσικά ξεκουρδίζει και τις άλλες, συνιστώ έντονα όσο κάνεις setup το intonation, να κλειδώσεις προσωρινά το tremolo με τον τρόπο που έχω περιγράψει εδώ:
Απ: Reconstruction γιατί τα παίξαμε!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Ωραία ιδέα!! ΕΥχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Για να ρυθμισεις το intonation, συστυχως ετσι πρεπει να το κανεις. Χαλαρωνεις την χορδη, μετα ξεσφιγγεις την ελνοβιδα, μετακινεις μπροστα ή πισω το saddle, ξανασφιγγεις, κουρδιζεις, δοκιμαζεις και επαναλαμβανεις...
Ειπαμε, ευκολο στο setup δεν ειναι, αλλα αν ειναι καλο το τρεμολο και το setup, μετα δυσκολα χανει και σε κουρδισμα και σε intonation.

Επισης μπορεις να μετρησεις την αποσταση απο το headnut εως το 13ο ταστο και απο το 12ο εως
το bridge! αυτες οι 2 αποστασεις πρεπει να ειναι ιδιες! απο κει και περα αναλογα το παχος (gauge)
και τον τονο κουρδισματος κανεις καποιες μικρορυθμισεις! επισης θα χρειαστεις ενα σοβαρο
κουρδιστηρι (αναλογικο, με βελονα!).
Τελος ο τονος στο 12ο και ο τονος στο 13ο (με αρμονικη, ΑΗ) πρεπει να ειναι ιδιος!
αν η αρμονικη ειναι οξυτερη πρεπει να φερεις το saddle προς τα δεξια (να αυξησεις την αποστση)
στην αντιθετη περιπτωση, κανεις το αντιθετο! ψιλοαπλο στην θεωρεια αλλα φαντασου οτι αν το κανεις
σωστα μία φορα και δεν αλλαζεις μαρκα, τονο και gauge δεν θα χρειαστει να το ξανακανεις ποτε!
εκτος και αν το τρεμολο σου ειναι τελειως ΓΤΠ!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος geovo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει πολύ εδω!...
    • Προφίλ
To edge του τρέμολο θα πρέπει να είναι όσο το δυνατό πιο οξύ, κοφτερό.
Αυτό σημαίνει ότι θα έχει λιγότερη τριβή, αρα καλύτερη επαναφορα....
"Άδραξε τη μερα..."

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/03, 21:40
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
9 Απαντήσεις
12754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 22:27
από elrich
62 Απαντήσεις
69714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 02:08
από john f.
4 Απαντήσεις
3114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/07, 14:41
από parlats
26 Απαντήσεις
14009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/07, 18:44
από morrigoth
6 Απαντήσεις
4317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 13:23
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
7480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 18:11
από Panagiotisrx7
51 Απαντήσεις
16450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 19:05
από Scorps182
3 Απαντήσεις
3267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/12, 17:34
από zeromancer
11 Απαντήσεις
4982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/14, 23:02
από Spyros Delta