Αποστολέας Θέμα: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.  (Αναγνώστηκε 47892 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #75 στις: 06/12/09, 20:24 »
Χαίρομαι που σου προκαλώ γέλιο, αλλά θα προτιμούσα αντί να με χαρακτηρίζεις να απαντήσεις με προτάσεις και επιχειρήματα. Ετσι κάνουν οι σωστοί δημοκράτες. Αμα δε θές να καταργήσουμε το άσυλο, τι προτείνεις έτσι ώστε να μη δυσφημίζονται οι φοιτητές? Τι πρέπει να κάνουμε ώστε να προστατεύσουμε τις βιβλιοθήκες μας, τα εργαστήρια μας και τον πρύτανη. Δεν πρέπει να ανοίξουμε επιτέλους αυτό το θέμα?
Αρα εσυ σε καμια περιπτωση δεν εισαι "σωστος δημοκρατης". Γιατι απο οσα εχεις πει ως τωρα, βασικα, απο οσα ποστ σου θυμαμαι σε ολακερο το φορουμ, ουτε μια φορα δεν εχεις παρουσιασει ουτε ενα επιχειρημα. Εκτος αν θεωρεις επιχειρηματα τις θεωριες συνωμοσιας περι καταλυσης του "ελληνικου εθνους"
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #76 στις: 06/12/09, 20:27 »
Εκτός των άλλων κατέβασαν την ελληνική σημαία απο το πανεπιστήμιο και ύψωσαν την αναρχική.... ;D
Τι να πω ρε παιδιά...Εχουμε ξεφύγει.
Απο τη στιγμή που  οι ίδιοι οι φοιτητές δεν μπορούν να προστατέψουν το πανεπιστήμιο και τον...πρύτανη ας το κάνει η αστυνομία..
Αυτή η πράξη των ψευτοαναρχικών φανερώνει τα πραγματικά τους κίνητρα και τα συμφέροντα που εξυπηρετούν! Ας ξυπνήσουμε επιτέλους
Αίσχος και ντροπή και στον ξεφτιλισμένο για μια ακομη φορά ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ (αριστερή ιδεολογία,δεξιές τσέπες ;D) που βουλευτές του έσπευσαν σε ρόλο Ζορό να απελευθερώσουν συλληφθέντες στην πορεία που είχαν στην κατοχή τους μολότωφ,πέτρες και σφυριά!! (Τι γίνεται ρε παιδιά, ο ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ είναι πάνω από το νόμο??)
τι άλλη βλακεία θα διαβάσω σ αυτο το forum???
γιατί να κάθεται κόσμος και να αναπαράγει οτι λεει η τηλεόραση?
γιατι μας κανουν οτι θέλουν τα ΜΜΕ?
φιλαράκι,μια συμβουλή από μενα -> ΖΗΣΕ
βγες εξω,δες τι γινεται...το πολυ μεσα κανει κακο!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #77 στις: 06/12/09, 20:36 »
Προς γκερμ και λοιπούς λάτρεις της αστικής δημοκρατίας(νταξ για τον γκερμ μην το πάρετε τοις μετρητοίς).
http://www.tvxs.gr/v27754

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #78 στις: 06/12/09, 21:06 »
Εκτός των άλλων κατέβασαν την ελληνική σημαία απο το πανεπιστήμιο και ύψωσαν την αναρχική.... ;D
Τι να πω ρε παιδιά...Εχουμε ξεφύγει.
Απο τη στιγμή που  οι ίδιοι οι φοιτητές δεν μπορούν να προστατέψουν το πανεπιστήμιο και τον...πρύτανη ας το κάνει η αστυνομία..
Αυτή η πράξη των ψευτοαναρχικών φανερώνει τα πραγματικά τους κίνητρα και τα συμφέροντα που εξυπηρετούν! Ας ξυπνήσουμε επιτέλους
Αίσχος και ντροπή και στον ξεφτιλισμένο για μια ακομη φορά ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ (αριστερή ιδεολογία,δεξιές τσέπες ;D) που βουλευτές του έσπευσαν σε ρόλο Ζορό να απελευθερώσουν συλληφθέντες στην πορεία που είχαν στην κατοχή τους μολότωφ,πέτρες και σφυριά!! (Τι γίνεται ρε παιδιά, ο ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ είναι πάνω από το νόμο??)
τι άλλη βλακεία θα διαβάσω σ αυτο το forum???
γιατί να κάθεται κόσμος και να αναπαράγει οτι λεει η τηλεόραση?
γιατι μας κανουν οτι θέλουν τα ΜΜΕ?
φιλαράκι,μια συμβουλή από μενα -> ΖΗΣΕ
βγες εξω,δες τι γινεται...το πολυ μεσα κανει κακο!

Δεν είμαι φιλαράκι σου και ούτε θέλω να σου μοιάσω...ούτε σε σένα ούτε στα 1200 και βάλε post su
Αλλα βέβαια, για τους σύγχρονους δημοκράτες (ναι,εσένα λέω ρε) οτι δεν μπορούν να το διαχειριστούν το αποκαλούν βλακεία. Επιχειρήματα έχεις για να αντικρούσεις αυτά που λέω?

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #79 στις: 06/12/09, 21:10 »
Εκτός των άλλων κατέβασαν την ελληνική σημαία απο το πανεπιστήμιο και ύψωσαν την αναρχική.... ;D
Τι να πω ρε παιδιά...Εχουμε ξεφύγει.
Απο τη στιγμή που  οι ίδιοι οι φοιτητές δεν μπορούν να προστατέψουν το πανεπιστήμιο και τον...πρύτανη ας το κάνει η αστυνομία..
Αυτή η πράξη των ψευτοαναρχικών φανερώνει τα πραγματικά τους κίνητρα και τα συμφέροντα που εξυπηρετούν! Ας ξυπνήσουμε επιτέλους
Αίσχος και ντροπή και στον ξεφτιλισμένο για μια ακομη φορά ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ (αριστερή ιδεολογία,δεξιές τσέπες ;D) που βουλευτές του έσπευσαν σε ρόλο Ζορό να απελευθερώσουν συλληφθέντες στην πορεία που είχαν στην κατοχή τους μολότωφ,πέτρες και σφυριά!! (Τι γίνεται ρε παιδιά, ο ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ είναι πάνω από το νόμο??)
τι άλλη βλακεία θα διαβάσω σ αυτο το forum???
γιατί να κάθεται κόσμος και να αναπαράγει οτι λεει η τηλεόραση?
γιατι μας κανουν οτι θέλουν τα ΜΜΕ?
φιλαράκι,μια συμβουλή από μενα -> ΖΗΣΕ
βγες εξω,δες τι γινεται...το πολυ μεσα κανει κακο!

Δεν είμαι φιλαράκι σου και ούτε θέλω να σου μοιάσω...ούτε σε σένα ούτε στα 1200 και βάλε post su
Αλλα βέβαια, για τους σύγχρονους δημοκράτες (ναι,εσένα λέω ρε) οτι δεν μπορούν να το διαχειριστούν το αποκαλούν βλακεία. Επιχειρήματα έχεις για να αντικρούσεις αυτά που λέω?
ναι στα ειπα μια φορα τα επιχειρηματα μου!
στα ξαναλεω:
ΖΗΣΕ
ΒΓΕΣ ΕΞΩ
ΔΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ
ΚΛΕΙΣΕ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
ΠΑΡΕ ΚΑΘΑΡΟ ΑΕΡΑ
ΒΓΑΛΕ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ

ξεκίνα από τώρα να τα κάνεις αυτά!θα σου κάνουν καλό! :)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #80 στις: 06/12/09, 21:23 »
Δεν θα ήταν προτιμότερο εσύ που ζείς και αναπνέεις λοιπόν να μας πείς ποιά είναι η αλήθεια και τι παίζει πραγματικά....?

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #81 στις: 06/12/09, 21:36 »
germ δημοκράτη περιμένω την απάντησή σου για το link που παρέθεσα.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #82 στις: 06/12/09, 21:48 »
germ δημοκράτη περιμένω την απάντησή σου για το link που παρέθεσα.

Τι θές να σχολιάσω, δεν έχω καταλάβει

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #83 στις: 06/12/09, 23:36 »
Είμαι ένας από τα εκατομμύρια μικροαστών που ζούνε σε αυτή τη χώρα και που είναι η πλειονότητά της. Κάθε φορά με καλούνε να ψηφίσω τάζοντάς μου λαγούς με πετραχείλια τα οποία την επομένη των εκλογών τα παίρνουνε πίσω με την ευκολία που τα ξεστομίζανε. Επίσης ποτέ δεν με λένε με το όνομά μου ,γιατί το έχουνε περάσει ως κάτι προσβλητικό. Από τη μιά λοιπόν έχω αυτούς που με δουλεύουνε κανονικά και από την άλλη έχω τους άλλους που με βρίζουνε και που μου προσάπτουν τις ευθύνες για όλα τα δεινά της κοινωνίας. Βλέπετε είμαι εύκολος στόχος γιατί δεν μιλάω πολύ, δεν μου αρέσουν οι φασαρίες, αλλά ούτε και η βία. Συνήθως είμαι το θύμα όλης αυτής της πάλης μεταξύ της  εξουσίας και εκείνων που θα ήθελαν να εγκαθιδρύσουν μιά άλλη μορφή εξουσίας. Τη δική τους. Καλούμε λοιπόν κάθε φορά να πληρώσω τα σπασμένα μεταφορικά και πολλές φορές και κυριολεκτικά...
Η εργασία μου είναι συνήθως υπαλληλική. Είτε στο Δημόσιο, είτε στον Ιδιωτικό τομέα. Αν είμαι Δημόσιος Υπάλληλος όλοι με θεωρούν "τσάτσο". Αν είμαι στον Ιδιωτικό τομέα με λυπούντε γιατί είμαι αναλώσιμος. Είτε έτσι, είτε αλλοιώς , εγώ είμαι αυτός που πληρώνει όλους τους φόρους του στο 100% και οι υπόλοιποι κλέβουνε εις βάρος μου το κράτος. Όμως και πάλι μιλάνε για μένα υποτιμητικά. Γι αυτούς είμαι το κορόιδο.
Η κλοπή εις βάρος μου συνεχίζεται και από τις τράπεζες που μου πουλάνε "ονειροδάνεια". Είμαι βλέπεται ευκολόπιστος. Ζω χρεωμένη ζωή και γι αυτό είμαι εξαρτημένος.
Πιστεύω εις ένα Θεό Πατέρα Παντοκράτορα, γιατί είναι το αποκούμπι μου. Είναι ο μόνος που με αγαπάει, ακόμα κι έτσι όπως με καταντήσανε και μου υπόσχεται δικαιοσύνη. Άλλος ένας λόγος για να γελάνε μαζί μου η εξουσία και η υποψήφια εξουσία. Βλέπετε αυτοί συνήθως δεν πιστεύουνε πουθενά παρά μόνο στη τσέπη και τον εγωισμό τους.
Έρχονται όμως κι αυτοί στις μεγάλες γιορτές σαν άλλοι Φαρισαίοι με τις λαμπάδες τους. Η εξουσία εννοώ. Οι άλλοι που θέλουνε μιά μέρα να γίνουνε εξουσία δεν έρχονται. Είναι ειλικρινείς; Κάποιοι ναι, κάποιοι άλλοι απλά για να μην τους κατηγορήσουν οι ομοιδεάτες τους.Πάντως εμένα με κοροιδεύουνε και θέλουνε να μου στερήσουνε το αποκούμπι μου...
Έτσι όπως βάλλομαι έχω καταντήσει αρκετά ανασφαλής...Έχω λοιπόν ανάγκη από παρέα. Έχω τη μεγάλη μου ομάδα που έμαθα να τη λέω Πατρίδα και τη μικρή μου ομάδα που την λέω οικογένεια. Τις αγαπάω και τις δυό. Κι αυτό είναι κακό όμως. Κι αυτό θέλουν να μου το στερήσουν. Οι μεν αν και υποκριτικά δηλώνουν ότι τα στηρίζουν και τα δύο κάνουν ότι μπορούν για να τα λιγοστεύουν σιγά-σιγά, μέρα με τη μέρα, έτσι μαλακά για να μην το καταλάβω. Οι δε πάλι φόρα παρτίδα, με βρίζουν, με προπηλακίζουν και δηλώνουν ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα (Πατρίδα) και όσο για την οικογένεια, δεν πολυασχολούντε γιατί  η χρήση του όρου δεν έχει πολιτική ορθότητα στους κύκλους τους μιάς και θυμίζει άλλες εποχές.
Σκέφτομαι λοιπόν πιά η αξία μου; Πως έχω καταντήσει έτσι; Πως γίνεται να τρώω σφαλιάρες από όλους και να μην επαναστατώ; Σκέφτομαι λοιπόν ότι αν επαναστατούσα εγώ μαζί με τα άλλα εκατομμύρια που είναι σαν κι εμένα , εκεί είναι που δεν θα έμενε πραγματικά τίποτα όρθιο. Και η εξουσία, αλλά και αυτοί που θέλουνε μιά μέρα να γίνουνε εξουσία, θα τρέχανε και δεν θα φτάνανε. Νέφτι στο κώλο ...μετά συγχωρήσεως.
Αλλά δεν το κάνω...Γιατί άραγε; Ίσως γιατί δεν οργανώνομαι, ίσως γιατί κοιμάμαι ελαφρώς...Ίσως. Πάντως ένας λόγος που δεν το κάνω και είμαι σίγουρος γι αυτόν , είναι ότι δεν ΘΕΛΩ ,αλλά και δεν ΜΠΟΡΩ να γίνω σαν τα μούτρα τους. Δεν θέλω και δεν μπορώ να γίνω ούτε εξουσία, αλλά ούτε και από εκείνους που θέλουν μιά μέρα να γίνουν εξουσία. Δεν τρώω εκεί που φτύνω, σαν κι αυτούς. Έχω αξιοπρέπεια και αγαπάω και άλλα πράγματα, εκτός από τον "υπέροχο, πανέξυπνο εαυτό μου, που έχει όλες τις απαντήσεις και κοροιδεύει τα μικρά ασήμαντα ανθρωπάκια". Αλλά η δύναμη μου είναι ότι από την εξουσία, κάτι τέτοιους εξυπνάκηδες τους στέλνω σπίτι τους όποτε γουστάρω...και  τους άλλους εξυπνάκηδες που θα θέλανε να γίνουν εξουσία μία μέρα, τους γυρνάω τη πλάτη και αδιαφορώ για τις κραυγές τους και τις κορώνες τους. Γι αυτό με κοροιδεύουν και γι αυτό με μισούν τελικά. Γιατί ξέρουν ότι δεν μπορούν να με νικήσουν. Γιατί έχουν μιά Αχίλλειο πτέρνα που λέγεται...αλλαζονεία.
Και στα φετινά επεισόδια, θα κληθώ να καθαρίσω τους δρόμους και να βάλω τη μηχανή της ζωής πάλι μπροστά. Θα το κάνω και φέτος με αυταπάρνηση. Για όλα αυτά που αγαπάω. Και θ'αφήσω την εξουσία μ' ένα μεγάλο πονοκέφαλο από τα δακρυγόνα και τις ζημιές, αλλά θ' αφήσω και εκείνους που θέλουν μιά μέρα να γίνουν αυτοί εξουσία με την αγανάκτησή τους στο πρόσωπο μου , γιατί γι' ακόμα μιά φορά δεν τους ακολούθησα στο επαναστατικό τους έργο που θα αλλάξει το κόσμο (δηλαδή θα κάνει αυτούς εξουσία). Λυπάμαι πολύ...Όταν θα βρεθεί κάποιος που θα νοιαστεί πραγματικά για μένα και όχι για το τομάρι του, ίσως και να τον ακολουθήσω...Ως τότε όμως επιτρέψτε μου να ασκώ εγώ  ουσιαστικά την Εξουσία. (εδώ μπαίνει ηχητικό εφέ με γέλιο βαμπίρ) Καληνύχτα σας!!! >:D 0:) 8)

Υ.Γ Το εν λόγω βαμπίρ-μικροαστός είναι φανταστικό πρόσωπο και ουδεμία σχέση έχει με τον γράφοντα...Για καλό και για κακό όμως ας κουβαλάτε και κανένα...σκόρδο αν είναι να με συναντήσετε! :o

Υ.Γ 2 Ξέρω ότι στο κείμενό μου υπάρχουν αντιφάσεις. Όμως και εγώ αλλά και η ζωή είμαστε γεμάτοι από αυτές...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/09, 10:44 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #84 στις: 07/12/09, 12:10 »
καλημερα σε ολους/ες.
Φιλε μου faser θα απαντησω (οπως και στον Pappous) σε αυτα που ρωτατε σχετικα με την εργασια με ενα κειμενο που τελειωνω αυτες τις μερες,δυστυχως ο χρονος εχει καταστει αγωνας δρομου.Θα μπορουσα να το πω "κυνηγωντας την ελευθερη στιγμη".

Τωρα οσο αφορα ενα συνολο προτασεων που ενας καποιος "ειδικος" δημοσιευσε στο Λαμπρακικο αστικο "Βημα".Δε μπορω να θεωρησω ιδιαιτερα "βαρυνουσα" μια αποψη που δεν αναλυει αλλα απλα και μονο "διαπιστωνει".Επισης δε μου λεει τιποτα το οτι ο "ειδικος" ειναι καθηγητης σε ενα πανεπιστημιο και αυτο γιατι μπορω να του αντιπαραθεσω αλλες δεκα αποψεις αναλογων "ειδικων" υπερ της εξεγερσης.
Το γεγονος οτι η περσυνη εξεγερση ξεπερασε τα στενα ορια του τοπικου γεγονοτος εχει να κανει τοσο  με τις αναλυσεις που εγιναν για αυτη σε παγκοσμιο επιπεδο οσο φυσικα και με τις δρασεις αλληλεγγυης σε αυτη. Αν μιλουσαμε με ορους παραδειγματικους, θα ελεγα οτι αν παραμεινουμε στην δραστικη αναλυση των γεγονοτων μονο στο κομματι της συγκρουσης και οχι των αιτιων της,οσο και στη παραγωγη κινησεων και κυριως σκεψεων που αναδειχθεισαν μεσα απο αυτη, ειναι ευλογο οτι βλεπουμε το δεντρο (συγκρουσεις με τον κατασταλτικο μηχανισμο του κρατους,καταστροφη καπιταλιστικων στοχων) και οχι το δασος (αποκλεισμος μεγαλου μερους του πληθυσμου απο μια ζωη που κανοναρχειται βασει οικονομικων επιπεδων,αυταρχισμος του κρατους σε συγκεκριμενες ομαδες του πλυθησμου,κλπ).
θα αντιπαραθεσω λοιπον μια αλλη αποψη ενος αλλου "ειδικου", χωρις αυτο να σημαινει οτι σαν ανθρωπος περιμενω τους "ειδικους" να μου αναλυσουν πραγματα τα οποια συμβαινουν μπροστα στα ματια μου,τα ζω απο μεσα τους,μετεχω με τον ενα η αλλο τροπο σε αυτα.
Παρολ'αυτα οι γνωμες ειναι καλο και πρεπει να ακουγωνται, ακομη και οι πιο ακραιες,αφελεις,συντηρητικες, ακομη και φασιστικες γιατι μπορουμε να αντιπαραθεσουμε τη δικη μας γνωμη μεσα απο ενα διαλογο απο τον οποιο οφελημενοι θα βγουμε.
Μιλαω φυσικα μονο για τον "λογο" ο οποιος πρεπει να ειναι παντελως ελευθερος οσο αθλιος και αν ειναι και οχι για τις πραξεις του φασιστικου λογου στις οποιες καθε ανθρωπος που θελει να ζει ελευθερος και σε αρμονια με τους συνανθρωπους του πρεπει να σταθει οχι μονο εναντιος αλλα και πολεμιος.


Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #85 στις: 07/12/09, 12:10 »
Παρά την εφησυχαστική απόρριψη της εξέγερσης από μερικά ΜΜΕ και πολιτικούς, τα Δεκεμβριανά απέκτησαν μοναδική σημασία ως πηγή έμπνευσης για τα κινήματα αντίστασης σε όλο τον κόσμο.
Λίγα γεγονότα στην πρόσφατη Ελληνική Ιστορία συζητήθηκαν περισσότερο. Πολλές, συχνά αντιφατικές αιτίες και ερμηνείες έχουν τεθεί, αλλά η κυρίαρχη αντίδραση των σχολιαστών είναι η αδυναμία κατανόησης, η δυσπιστία και η απόρριψη.
Το επίμονο ερώτημα, «τι πραγματικά θέλουν τα παιδιά;», συχνά οδήγησε στο συμπέρασμα ότι τα γεγονότα δεν ήταν πολιτικά, επειδή δεν προβλήθηκε κανένα συγκεκριμένο αίτημα, που να επιτρέπει την ένταξή τους σε κάποιο τυποποιημένο αναλυτικό πλαίσιο. Ο,τι ένωσε τους διαδηλωτές, ήταν μια άρνηση, ένα «όχι άλλο», ένα «Φτάνει πια». Μια πεισματάρικη άρνηση χαρακτήρισε αυτή την εξέγερση. Αυτό ήταν που έκανε πολλούς να την απορρίψουν ως άσχετη στην καλύτερη περίπτωση ή ως βίαιο ξέσπασμα στη χειρότερη.
Και ακόμη αυτή η έλλειψη κατανόησης ήταν το αποτέλεσμα της περιορισμένης πολιτικής ανάλυσης. Για περίπου σαράντα χρόνια, η πολιτική αποτελούσε είτε την εφαρμογή της νεοφιλελεύθερης οικονομίας (αυτή η πλαστή «επιστήμη» που κατέρρευσε πέρσι) είτε εφαρμοσμένη ηθική.
Το πολιτικό σύστημα αποδέχθηκε τη συνολική κοινωνική ισορροπία, στοχεύοντας σε περιθωριακή ανακατανομή των παροχών, σε ανταμοιβές και θέσεις που δεν αμφισβητούν την καθεστηκυία τάξη.
Η πολιτική φιλοσοφία ανακήρυξε ότι οι συγκρούσεις έχουν τελειώσει, είναι ξεπερασμένες και αδύνατες.
 Παρουσιάζει τη πολιτική ως μια «αγορά» ή μια συζήτηση σε δημαρχείο, όπου η ορθολογική συναίνεση για δημόσια αγαθά μπορεί να επιτευχθεί. Και δεδομένου ότι η ελεύθερη αγορά και τα ατομικά δικαιώματα δεν δημιουργούν την αίσθηση της ευθύνης των πολιτών, η άλλη προτεραιότητα του κράτους είναι να ενεργεί ως ο «φουσκωτός» της κοινωνίας.
Οι ελευθερίες της αγοράς συμπληρώνονται με αυξημένη αστυνομική καταστολή, πανταχού παρούσες τεχνικές επιτήρησης και εκτεταμένα μέτρα ασφάλειας.
Αλλά η σύγκρουση δεν έχει εξαφανιστεί.
Ο νεοφιλελεύθερος καπιταλισμός έχει αυξήσει την ανισότητα και την καταπίεση που τροφοδοτούν τη σύγκρουση, ενώ ταυτόχρονα προσπαθεί να την καταστείλει ή να την κάνει αόρατη.
Τον περασμένο Δεκέμβρη, η σύγκρουση ξέσπασε από την ένταση μεταξύ του δομημένου κοινωνικού σώματος με τους πολιτικούς αντιπροσώπους που εναλλάσσονται στην κυβέρνηση χωρίς μεγάλες διαφορές, από τη μία, και αυτών των ανθρώπων, των αιτιών και των δραστικών συμφερόντων, από την άλλη, που αποκλείονται από την πολιτική τάξη και δεν μπορούν να μορφοποιήσουν τις βασικές απαιτήσεις τους στη γλώσσα της πολιτικής.

Με αυτή την έννοια, η εξέγερση ήταν μια έκφραση ενός πολιτικού οργανισμού σε μηδενική βάση.
Οι διαδηλωτές δεν είπαν «Θέλω αυτό ή εκείνο», αλλά απλώς «Εδώ είμαστε», «βρισκόμαστε απέναντι». Δεν διεκδικούμε αυτό ή εκείνο το δικαίωμα, αλλά το «δικαίωμα να έχουνε δικαιώματα».
Ελεγαν «Εμείς ο κανένας, οι μαθητές, οι φοιτητές, οι άνεργοι, η γενιά των 700 ευρώ, είμαστε το παν.
Εμείς οι απολιτικοί, οι σιωπηλοί, οι διαφορετικοί, είμαστε το αποκλειστικά "καθολικό", απέναντι σε εκείνους που μεταφράζουν τα ιδιαίτερα συμφέροντά τους ως καθολικά».
 Αυτή η διαλεκτική έχει ακολουθήσει όλα τα ριζοσπαστικά γεγονότα στη νεωτερικότητα, από τις μεγάλες επαναστάσεις ώς την πάλη για πολιτικά δικαιώματα και τον φεμινισμό.
Οταν ο επικεφαλής της ΕΡΤ απέρριψε τους διαδηλωτές που σήκωσαν πανό κατά τη διάρκεια ζωντανής τηλεοπτικής μετάδοσης ειδήσεων, αποκαλώντας τους «ανοργάνωτο όχλο», «χωρίς κοινωνική ταυτότητα», ήταν πολύ κοντά στην αλήθεια.
Οταν το αποκλεισμένο έγινε ορατό, ένα νέο πολιτικό υποκείμενο εγκαθίσταται καθ' υπέρβαση των ιεραρχικών και ορατών ομάδων. Σ' αυτό το σημείο, η γνήσια πολιτική ξέσπασε για λίγο.
Η πολιτική καινοτομία ήταν έκδηλη στη διαλεύκανση των γεγονότων.
 Η πολλαπλότητα των αιτιών, τα άτομα, οι στρατηγικές και οι δράσεις σήμαιναν ότι η εξέγερση πήρε ώθηση από μόνη της, βασιζόμενη σε όλο μεγαλύτερο βαθμό στην επίδραση της «χιονοστιβάδας» που κρατά ατακτοποίητη κάθε προσπάθεια ερμηνείας και ειρήνευσης.
 Το πριν και το μετά έγιναν δυσδιάκριτα. Οι αιτίες, οι επενέργειες και οι δράσεις συνυφάνθηκαν σ' έναν κόμπο που δεν μπορεί να λυθεί. Με τον ίδιο τρόπο που η έλευση της εξέγερσης δεν μπορούσε να προβλεφθεί, η πραγματοποίησή της δεν μπορούσε επίσης να ελεγχθεί.
Αυτό ήταν που μετακίνησε την εξέγερση κοντά σ' αυτό που ο φιλόσοφος Alain Badiou αποκαλεί «γεγονός». Ενα γεγονός είναι πολιτική πράξη που αναδύεται αναπάνατεχα από τα αποκλεισμένα μέρη μιας πολιτικής κατάστασης και δεν μπορεί να περιοριστεί στο άρθοισμα των παραγόντων που το έκαναν δυνατό.
Τα Δεκεμβριανά διατάραξαν την κατεστημένη τάξη της ελληνικής πολιτικής επιτρέποντας σε αόρατους, ανώνυμους και ευάλωτους να γίνουν πολιτικοί πρωταγωνιστές.
Δεν ήταν απλώς ένα θέμα διαμαρτυρίας -η δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου ήταν ο καταλύτης για την κατασκευή μιας νέας πολιτικής υποκειμενικότητας- ούτε υπήρξε η συντονισμένη έκρηξη κοινωνικών κινημάτων. Αυτό κάνει δύσκολη την κατανόηση της εξέγερσης και αποτρέπει τους ενοχλημένους σχολιαστές να «παραλάβουν το μήνυμά της».
Η δημιουργία πολιτικών υποκειμένων μετέτρεψε αυτά τα γεγονότα από συνήθη φοιτητική ή αριστερή διαμαρτυρία σε κάτι καινούργιο, το οποίο διατηρεί τόσο τα χαρακτηριστικά της αστικής αντίστασης όσο και τα υπερβαίνει, μέσα από ριζικές αλλαγές του πολιτικού τοπίου.
Ενα «γεγονός» μπορεί να αναγνωριστεί μόνο εκ των υστέρων, εάν οι άνθρωποι παραμένουν πιστοί στην επαναδιευθέτηση της πολιτικής τάξης.
Αναμφίβολα η συμβολική σημασία του Δεκέμβρη έχει αναγνωριστεί απ' όλο τον κόσμο. Χωρίς αμφιβολία η πρόσφατη κυβερνητική αλλαγή οφείλει πολλά στον Δεκέμβρη.
Ομως οτιδήποτε αποτελεί αληθινό γεγονός, θα αποφασιστεί στο μέλλον, από τις πράξεις εκείνων που παραμένουν αφοσιωμένοι στην ιδέα να ξαναγραφούν οι κανόνες της πολιτικής θέασης.
(Κωστας Δουζινας καθηγητής νομικής στο Birkbeck College του University of London)

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #86 στις: 07/12/09, 12:54 »
Δεν ξέρω για άλλες πόλεις αλλά έχω να δώσω τα εύσημα στους χτεσινούς διαδηλωτές.
Δεν έγινε η παραμικρή ζημιά (κάτι κάδοι του Δήμου Βόλου μόνο.....
Βεβαίως οι περισσότερες Τράπεζες (εκτός Eurobank) ήταν σαν αστακοί θωρακισμένες αλλά αν και η πορεία σταμάτησε μπροστα στην Eurobank δεν την πειράξαν καθόλου.... Ισως επειδή ήταν και τα ΜΑΤ ακριβώς δίπλα.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #87 στις: 07/12/09, 13:32 »
Παρά την εφησυχαστική απόρριψη της εξέγερσης από μερικά ΜΜΕ και πολιτικούς, τα Δεκεμβριανά απέκτησαν μοναδική σημασία ως πηγή έμπνευσης για τα κινήματα αντίστασης σε όλο τον κόσμο.
....

... χμμμ ...  ::)

Συγνώμη, προσπαθείς να με πείσεις ότι οι η ΒΙΑ του Δεκέμβρη του 2008 απετέλεσαν πηγή έμπνευσης κάποιων "πεφωτισμένων" ?  :o
Με το ίδιο σκεπτικό και οι ληστείες τραπεζών αποτελούν επίσης έμπνευση σε αρκετά περισσότερους, όπως επίσης και οι μαζικές δολοφονίες, εθνοκαθάρσεις και κάθε λογής παράνομες ή αντιδημοκρατικές  (για να μην πω Φασιστικές) εκδηλώσεις ...  :-X

Υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά μεταξύ της πραγματικότητας (η οποία "διαπιστώνεται" από τις -είπαμε- μιαρές και πουλημένες αστικές φυλλάδες) και στην οποία καλούμαι να ζήσω κι εγώ και τα παιδιά μου ... και της ουτοπίας που έχετε πλάσει μόνο στο κεφαλάκι σας, ανεφάρμοστης και όπως σας βολεύει την οποία προσπαθείτε να νομιμοποιήσετε με αυθαίρετες και διάτρητες αναλύσεις ...  :-\

Αν η ουτοπία σας μεταφράζεται σε βανδαλισμούς, ξυλοκόπημα του Πρύτανη και γενικά  ΒΙΑ (στους δρόμους και παντού) τότε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ...   >:(

Φτιάξτε μια Πόλη, μια συνοικία (έστω ένα κοινόβιο) το οποίο θα λειτουργεί με τις αρχές σας, αποκτήστε μαζικότητα (που σημαίνει κάντε τους απαραίτητους συμβιβασμούς), ΑΠΟΚΗΡΗΞΤΕ ΤΗ ΒΙΑ, και μόνο τότε θα σας πάρω στα σοβαρά ...   ::)   

/nEwBiE  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/09, 14:33 από nEwBiE »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #88 στις: 07/12/09, 14:07 »
Εγώ σε αυτό που διαφωνώ κάθετα, ειναι η υποτιθεμενη μαζικότητα της "εξέγερσης"...
Αλλά ας σταθώ πρώτα σε ορισμένα σημεία.Πρώτον.Ποιοί ήταν οι εξεγερθέντες τελικά ? Ηταν όλοι οι φοιτητές?
Αν ήταν όλοι οι φοιτητές ή οι περισσότεροι το γεγονός αυτό θα αποτυπωνόταν ξεκάθαρα και στις πρόσφατες φοιτητικές εκλογές με μια σαφή αριστερή στροφή. Εγινε κάτι τέτοιο? Δεν νομίζω, απο τη στιγμή που θριάμβευσε για άλλη μια φορά η ΔΑΠ με την ΠΑΣΠ. Που πήγε όλη η δήθεν δυναμική του φοιτητικού κινήματος, οι ιδέες του και τα οράματά του? Γιατί δεν αξιοποιήθηκε ή δεν διοχετευθηκε κάπου? Γιατί δεν παρήγαγε διάλογο στους κόλπους των φοιτητών τουλάχιστον, που αποτελεί το υποτίθεται σκεπτόμενο κομμάτι της κοινωνίας? Και όταν εννοώ διάλογο μιλάω για ουσιαστικό διάλογο που θα αναλυει και τις ευθύνες των φοιτητικών παρατάξεων που χειραγωγούν βίαια στρατό άβουλων, για την κατάσταση που επικρατεί στο Πανεπιστήμιο και στην παιδεία γενικότερα. Και τελικά όπως προείπα, γιατί δεν οδήγησε και την υπόλοιπη κοινωνία σε μια νέα κατευθυνση? (Οι τελευταίες εκλογές το επιβεβαιώνουν πανηγυρικά) Που πήγαν οι εκφραστές των ιδεών αυτών.Απο τη στιγμή που χάθηκαν η αδρανοποιήθηκαν δεν έχουμε το δικαίωμα να ομιλούμε για κίνημα
Ηταν οι μαθητές μήπως οι εξεγερθέντες? Και γιατί να εξεγερθούν αυτοί? Μήπως τους περιορίσθηκε η ελευθερία από την πολιτεία ? Σε καμία περίπτωση...Τουλάχιστον απο την μεριά της πολιτείας μονο δικαιώματα έχουν όπως και οι φοιτητές. Καμία υποχρέωση... Τους σκοτώσαν το φίλο τον Αλέξη? Το καταδικάζουμε. Καθημερινά όμως γίνονται φόνοι. Δεν μπορούμε όμως να κατηγορήσουμε ολη την αστυνομία για αυτό το γεγονός.
Δευτερο σημείο. Οσον αφορά τους λόγους της "εξέγερσης". Ποιοί ήταν οι πραγματικοί λόγοι της "εξέγερσης"? Θα σας πώ αμέσως την άποψή μου. Ο κύριος λόγος ήταν η δυσφήμιση της Ελλάδος. Γιατί ειναι αδιανόητο οι φοιτητές που με το δίκιο τους διαδηλώνουν να μην απομονώνουν και να διαχωρίζουν τη θέση τους απο τους κοπρίτες με τις πέτρες και τις μολότωφ. Οι αγνοί φοιτητές έχουν χίλιους δύο λόγους να διαδηλώνουν (με ανοιχτές φυσικά σχολές) όμως είναι υποχρεωμένοι απο τη στιγμή που θέλουν να λέγονται δημοκράτες να καταδικάζουν όσους προκαλούν βία (κουκουλοφόροι κτλπ).Η ύποπτη όμως σιωπή των κομματόσκυλων της αριστεράς ειδικά, μας κάνει να υποψιαστούμε οτι υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ κουκουλοφόρων, αριστεράς (ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ, Οικολόγοι, Ακροαριστερές οργανώσεις κτλπ) και εξωτερικών πρακτόρων που επιδιώκουν την αποσταθεροποίηση της πατρίδας μας. Γιατί αυτός που είναι καθαρός καταδικάζει την βία απο όπου και αν προέρχεται.
Ενας άλλος βασικός λόγος για τον οποίο έγινε αυτή η "εξέγερση" είναι η εμπέδωση της απαξίωσης των θεσμών απο την νεολαία. (ισως τελικά αυτός είναι ο κύριος λόγος...)
Το επικίνδυνο κ φασιστικού τύπου φαινόμενο της στοχοποίησης συγκεκριμένων κοινωνικών ομάδων που εκπροσωπούν τους θεσμούς αυτού του τόπου (αστυνομικοί,στρατιωτικοί,ιερείς κτλπ) και η αναγωγή τους σε "δολοφόνους","καταπιεστές" και "φασίστες" επιβεβαιώνουν το παραπάνω συμπέρασμά μου.


Τελικο συμπέρασμα μου είναι οτι ολες οι διαδηλώσεις του περσινού Δεκέμβρη δυστυχώς, ήταν υποκινούμενες από ξένα κυρίως κέντρα. Οι φοιτητές και οι μαθητές χωρίς να το γνωρίζουν στην πλειοψηφία τους, χρησιμοποιήθηκαν ως μέσο συσκότισης της κοινής γνώμης για την κάλυψη της δράσης των κουκουλοφόρων.Γιατί η απο μόνη της δράση των κουκουλοφόρων θα φανέρωνε αμέσως τους στόχους τους και θα καταδικαζόταν μαζικά απο την κοινωνία.

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #89 στις: 07/12/09, 14:52 »
η βια θα σταματησει να υπαρχει οταν σταματησει και η συστημικη βια απο τη πλευρα του κρατους. Αυτη τη στιγμη γινεται μια μονοπλευρη καταδικη της βιας.Εχουμε απο τη μια πλευρα τη κρατικη βια σε καθολικη αποδοχη απο ολο τον κοσμο σαν μια κατασταση φυσιολογικη και αρα νομιμη.Υπαρχει ομως νομιμη βια; Μπορουμε να διαχωριζουμε τη βια; Και στο τι εχουμε; εχουμε μια δυσαναλογη βια.
Η κρατικη βια των κατασταλτικων μηχανισμων,θηριωδης,ισοπεδωτικα και καθόλα νομιμη, και η αμυντικη βια των διαδηλωτων η οποια περνα και μεσα απο τη καταστροφη καπιταλιστικων στοχων, οι οποιοι καπιταλιστικοι στοχοι ετσι και αλλιως ασκουν τη βια της οικονομιας και του καταναλωτισμου, αμυνονται στη βια των χειραγωγων της εξουσιας που με συνηδειση παραπληροφορουν τη κοινη γνωμη, και η καθολα υποχρεωτικη αμυντικη βια στις δυναμεις καταστολης.

Ας δουμε μεσα απο τρεις εικονες τα αιτια της βιας
στη τριτη φωτογραφια για οσους δε γνωριζουν ειναι ο πρυτανης Χ.Κιτας τον οποιο τα μμε ειθελαν να ειναι στην εντατικη με ανοιγμενο κρανιο και διασωληνωμο, τη στιγμη που μεταφερεται στο ασθενοφορο.
Προφανως ουτε το κεφαλι του ανοιξαν,ουτε η κατασταση του ηταν τετοια που να δικαιολογει εντατικη ιατρικη παρακολουθηση.
Γενικοτερα η εικονα ειναι ενα μεσο διαστρευλωσης και ενα μεσο αληθειας,αναλογα απο πια πλευρα χρησημοποιηται.Οι αλλες δυο φωτογραφιες ειναι απο τις σχεσινες διαδηλωσεις στην Αθηνα.Οπως βλεπετε,στη μια εχουμε τη δυσαναλογια βιας η οποια θεωρειται νομιμη και στην αλλη, την καθολικη χρηση παλι κρατικης βιας ανεξαρτητα απο φυλο,ηλικια,η "διαδηλωτικης αποχρωσης".

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #90 στις: 07/12/09, 15:33 »
Η ύποπτη όμως σιωπή των κομματόσκυλων της αριστεράς ειδικά, μας κάνει να υποψιαστούμε οτι υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ κουκουλοφόρων, αριστεράς (ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ, Οικολόγοι, Ακροαριστερές οργανώσεις κτλπ) και εξωτερικών πρακτόρων που επιδιώκουν την αποσταθεροποίηση της πατρίδας μας. Γιατί αυτός που είναι καθαρός καταδικάζει την βία απο όπου και αν προέρχεται.
Ενας άλλος βασικός λόγος για τον οποίο έγινε αυτή η "εξέγερση" είναι η εμπέδωση της απαξίωσης των θεσμών απο την νεολαία. (ισως τελικά αυτός είναι ο κύριος λόγος...)

χμ...

βρε Argo,ο συνομιλητής μου σέβεται τη νοημοσύνη μου??? :-[
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #91 στις: 07/12/09, 15:40 »
Για ποιά βία του κράτους μιλάς? Η αστυνομία υπάρχει οχι για να δημιουργεί βία αλλά για να προστατεύει τις περιουσίες μας και εμάς. Γιατί έχεις μια τόσο διαστρεβλωμένη εικόνα? Για ποιό λόγο παρουσιάζεις μια τόσο πολωμένη κατάσταση? Αμα κάποιος αυριο σου σπάσει το αμάξι στην αστυνομία θα απευθυνθείς. Την αστυνομία θα καλέσεις αμα αισθάνεσαι οτι απειλείται η ζωή σου. Και θα σε βοηθήσει. Αμφιβάλλεις σε αυτό?
Τώρα αμα εσείς θέλετε να σπάτε μαγαζιά και πετάτε πέτρες, καλα να πάθετε. Θα την υποστείτε την βία γιατί σας αξίζει και θα είναι και απόλυτα νομιμοποιημένη απο τη μεριά της κοινωνίας.
Ο όρος αμυντική βία που χρησιμοποίησες είναι πραγματικά αστείος. Αμα ήσουν Παλαιστίνιος, θα σε δικαιολογούσα απόλυτα. Αλλά βρίσκεσαι στην Ελλάδα, την ψωροκώσταινα, που νόμους έχει και οι νόμοι δεν εφαρμόζονται. Αυτή είναι η μεγαλύτερη πληγή της Ελλάδος. Η υπερβολική δημοκρατία που κατάντησε ασυδοσία.
Μπαίνοντας όμως στο σκεπτικό σου, θέλω να σου πώ οτι η τάχα αμυντική βία των διαδηλωτών δεν βελτιώνει την κατάσταση αλλά μάλλον την επιβαρύνει. Με την δράση σας αυτή, στην ουσία βοηθάτε αυτούς που δήθεν πολεμάτε να επιβληθούν ακόμα περισσότερο. Να ξέρετε ένα πράγμα. Οποτε γίνονται επεισόδια και σπάνε βιτρίνες ή καίγονται πόλεις, οι καπιταλιστές τρίβουν τα χέρια τους. Γιατί παίζετε πλέον στο δικό τους ταμπλώ στο οποίο δεν έχετε περιθώρια να κερδίσετε. Αυτό που πραγματικά θα τους φόβιζε θα ήταν ένας ειλικρινής διάλογος της νεολαίας, μακριά απο κομματικούς παροξυσμούς που θα έχει ως βάσεις τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μας προβλήματα. Να είναι ένας διαλογος μαζικός, αυθόρμητος και καλοπροαίρετος .Ειμαι σίγουρος οτι τελικά μας ενώνουν πολύ περισσότερα απο αυτά που μας χωρίζουν. Γιατί εκεί μας καταντήσανε. Μια διχασμένη νεολαία




Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #92 στις: 07/12/09, 18:42 »
Tωρα εμαθα οτι τελικα ημουν υποκινουμενος απο ξενα κεντρα το 2008.Φανταζομαι οτι μου εχουν κανει τετοια πλυση εγκεφαλου που συνεχιζουν να με ελεγχουν ακομα ενα χρονο μετα.germ εισαι αστειος.


Εχουμε απο τη μια πλευρα τη κρατικη βια σε καθολικη αποδοχη απο ολο τον κοσμο σαν μια κατασταση φυσιολογικη και αρα νομιμη.
Κραταω αυτο ως πιο σημαντικο απο αυτα που ειπε ο eternauta.

newbie ειναι αστειο να ξερεις οτι ζεις σε μια ''εικονικη πραγματικοτητα'' που σου παρουσιαζεται κανονικα αλλα εσυ να συνεχιζεις με ολο σου το παθος αν αμυνεσαι ολων αυτων αντι να σκεφτεις λιγακι τι κανει τους αλλους(ισως εμας) να δρουμε/νε ετσι.
Οταν καποιοι λεγαν οτι στην εποχη της πληροφοριας πρεπει να εχουμε κριτικη σκεψη δεν εννοουσαν αυτο που κανεις εσυ.

Οσο για τη πορεια σημερα δεν χρειαζεται να πω κατι.Οι ειδησεις θα δειξουν ολη την αληθεια.

Το μονο που θελω να πω ειναι οτι οσοι ψηφισατε ΠΑΣΟΚ και γενικα θεωρειτε τον Χρυσοχοιδη ικανο εχετε δικιο .Ο ανθρωπος και οι βοηθοι του ξερουν απο στρατηγικη και σχεδιασμο(θα ειναι καλος σε ενδεχομενο πολεμο).Να δειτε που με αυτον θα γινουν πραγματικοτητα ολα τα ονειρα σας οπως η καταργηση του ασυλου, η ραγδαια μειωση των πορειων και η μειωση της ανεργιας ως αποτελεσμα των προσηλψεων στην αστυνομια :) αντιθετα με τα φασιστοειδη της Νεας Δημοκρατιας που δεν ξεραν που πανε τα 4 αυτος τα εχει ολα και συμφαιρει.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #93 στις: 07/12/09, 18:49 »
H σημερινη πορεια τι ακριβως διεκδικουσε?

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #94 στις: 07/12/09, 18:56 »
η βια θα σταματησει να υπαρχει οταν σταματησει και η συστημικη βια απο τη πλευρα του κρατους. Αυτη τη στιγμη γινεται μια μονοπλευρη καταδικη της βιας.Εχουμε απο τη μια πλευρα τη κρατικη βια σε καθολικη αποδοχη απο ολο τον κοσμο σαν μια κατασταση φυσιολογικη και αρα νομιμη.Υπαρχει ομως νομιμη βια; Μπορουμε να διαχωριζουμε τη βια; Και στο τι εχουμε; εχουμε μια δυσαναλογη βια.

Επιθυμείς πολιτική συζήτηση? Χαίρομαι.

Σαφώς και υφίσταται νόμιμη βία. Από την στιγμή που χρησιμοποιείς τον όρο "νόμιμο" δέχεσαι και την νόμιμη και την παράνομη βία, έστω και μέσα σε ένα πλαίσιο υποκειμενικότητας του πολιτικού γίγνεσθαι.
Απ' ότι φαντάζομαι όμως ο όρος που θέλεις πραγματικά να χρησιμοποιήσεις είναι η "φυσική βία". Οι συμβιβασμοί, απαραίτητη προϋπόθεση ομαλής λειτουργίας μιας κοινωνίας, έστω και αναρχικής, είναι η κατά φύσιν βία, το τίμημα επίτευξης συνεργασίας. Στο είπε και ο Νιούμπι νομίζω. Οπότε η βία δεν θα σταματήσει να υπάρχει ποτέ ανάμεσα σε δύο ανθρώπους που επιθυμούν να συμβιώσουν.

Ότι ο περσινός Δεκέμβρης είχε χαρακτηριστικά εξέγερσης, ελάχιστοι νομίζω ότι το αμφισβητούν. Ότι οι άνθρωποι που εξεγέρθηκαν αναζητούσαν μια αξιόλογη θέση μέσα στην επιβεβλημένη διάταξη, είναι νομίζω η εκτίμηση των περισσοτέρων.
Τι είναι όμως αυτό που διαφοροποιεί μια εξέγερση από μια επανάσταση? Η ύπαρξη ιδεολογίας, η ύπαρξη κοινού στόχου. Κανένας πολιτικός φορέας δεν τόλμησε να στηρίξει ή να αναλύσει την εξέγερση εν τω γεννάσθαι γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο. Φοβόταν μήπως χρεωθεί την έναρξη μιας επανάστασης την οποία δεν μπορούσε να διαχειριστεί. Ακόμα κι οι κομμουνιστές οι οποίοι υποτίθεται ότι αυτό επιζητούν. Ακόμα και οι αναρχοκομμουνιστές....

Και έρχεσαι εκ των υστέρων να επιζητείς την πατρότητα της εξέγερσης? Μετά Χριστόν προφήτης....

Η περσινή εξέγερση δεν είχε ταυτότητα. Ήταν μια εξέγερση κολλήγων των φεουδαρχικών καθεστώτων, αυτό που συντάραξε τον κόσμο δεν είναι τίποτε άλλο απ' την επιβεβαίωση της υποψίας ότι έχει ήδη επέλθει Μεσαιωνικός σκοταδισμός και οι αναρχοβίαιοι έχουν παίξει τον ρόλο τους.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #95 στις: 07/12/09, 19:01 »
Germ

Οταν σταματησεις να διαβαζεις λιακοπουλεικα βιβλια, οταν σταματησεις να θεωρεις οτι για καποιον ανεξηγητο λογο υπαρχουν καποιοι που επιθυμουν την δυσφημιση της Ελλαδας στο εξωτερικο και οταν σταματησεις αν νομιζεις οτι υπαρχουν πισω απο τα παντα υποπτες θεωριες συνομωσιας που αφορουν τους κακους κομμουνιστες και αριστερους τοτε ισως καταφερουμε να πουμε 2 πραγματα.

Αν ειναι δυνατον δηλαδη μετα θεωρεις αλλους υποκινουμενους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #96 στις: 07/12/09, 19:17 »
...
newbie ειναι αστειο να ξερεις οτι ζεις σε μια ''εικονικη πραγματικοτητα'' που σου παρουσιαζεται κανονικα αλλα εσυ να συνεχιζεις με ολο σου το παθος αν αμυνεσαι ολων αυτων αντι να σκεφτεις λιγακι τι κανει τους αλλους(ισως εμας) να δρουμε/νε ετσι.
Οταν καποιοι λεγαν οτι στην εποχη της πληροφοριας πρεπει να εχουμε κριτικη σκεψη δεν εννοουσαν αυτο που κανεις εσυ.
....

... μήπως πρέπει να απευθύνεις αυτά ακριβώς που λες στον εαυτό σου ? ... Μήπως έχεις ήδη απορρίψει τη γνώμη των "άλλων" ? ... μήπως τα δικά σου αυτιά είναι ερμητικά κλειστά ακριβώς  στις απόψεις αυτών των "άλλων" ? ... λέω μήπως ?  ::)

Να στο θέσω διαφορετικά ... η γενιά μου έχει χύσει αίμα για να μπορούμε/είτε να κατεβείτε στο πεζοδρόμιο και να να διαδηλώσετε για ότι θέλετε ή απλά δηλώσετε την παρουσία σας (όπως ο φίλτατος eternauta έθεσε) ... όταν το κράτος τότε απαγόρευε τις συγκεντρώσεις, όταν κρατούσε το φάκελό σου στην ασφάλεια για 4 γενιές και  όταν σε μπουζούριαζαν δεν υπήρχαν ούτε συγκεντρώσεις συμπαράστασης ούτε καν δικηγόροι υπεράσπισης ...   :-X   

... οπότε, όταν έρχεσαι και μου λες ότι σου σπάω το μαγαζί και καίω την Αθήνα για να αντιδράσω στην κρατική βια, και σε στοχοποιώ κι από πάνω σαν συμμέτοχο, τότε ποιά περιμένεις να είναι η αντίδρασή μου ? ... μήπως να σου πω κι ευχαριστώ ?   >:(

Δύο ακόμη πραγματάκια ...
Πρώτον, υπάρχει και ένας μηχανισμός -κάποιοι τη λένε Αρχή- που λέγεται δικαιοσύνη, και έχει σαν σκοπό να ελέγχει και να τιμωρεί και τις κρατικές αυθαιρεσίες ... και αν δεν απατώμαι, η δίκη του Κορκονέα αρχίζει ... μπορεί κάποιος να πει οτιδήποτε για τη λειτουργία της (είναι "πουλημένη", υπηρετεί το κεφάλαιο κλπ κλπ) αλλά ΥΠΑΡΧΕΙ . Μήπως μπορείς να μου πεις κάποιον αντίστοιχο μηχανισμό στη δική σου ιδεατή κοινωνία ? ή όλα θα δουλεύουν απρόσκοπτα, όλοι θα είμαστε φίλοι και σύντροφοι και συναγωνιστές και άλλα τέτοια ωραία ?  ::)
Και δεύτερον, ένας από τους λόγους που τα περσινά γεγονότα πήραν τέτοιες διαστάσεις ήταν η ανικανότητα της περσινής (πολιτικής) ηγεσίας της αστυνομίας ... εγώ πληρώνω φόρους και συντηρώ τα σώματα ασφάλειας ακριβώς για κάτι τέτοιες περιπτώσεις (για ένα μάτσο βανδάλων που το νομίζουν ότι είναι επαναστάτες) ... αν λοιπόν δεν μπορεί να με προστατέψει είναι απλά ΑΝΙΚΑΝΗ, δεν κάνει σωστά τη δουλειά της ...  φέτος τα πράγματα σίγουρα είναι διαφορετικά ...  ::)

/nEwBiE  8)

/Νομίζω ότι αρκετά είπα επί του θέματος ...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/09, 19:33 από nEwBiE »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #97 στις: 07/12/09, 19:35 »
Πιστεύετε ότι το να απευθύνει ο ένας κατηγορίες στον άλλο είναι πολιτική και ιδεολογική συζήτηση ;
Λυπάμαι αλλά για να διατηρηθεί σε σοβαρό επίπεδο ένα τέτοιο θέμα πρέπει να σταματήσουν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις και χαρακτηρισμοί που αν μη τι άλλο αντιβαίνουν στους κανονισμούς και θα αφαιρούνται .

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #98 στις: 07/12/09, 19:44 »
παππου φιλε μου,νομιζω οτι σε αρκετα απο αυτα που λεω συμφωνεις διαφωνοντας και αυτο γιατι ενω σου εξηγησα σε ενα ποστ για τη διαφορα μεταξυ αναρχικων ιδεων και ιδεολογιας,εσυ μετα απο λιγο μεσα στη διαφωνια σου με τα δικα σου λογια ειπες το ιδιο πραγμα. Αλλη μια στιγμη ειναι τωρα που εκανες αναφορα στη διαφορα εξεγερσης και επαναστασης, πραγμα που σε προηγουμενο ποστ μου το ειχα αναφερει, οτι οι εξεγερσεις διαφερουν απο τις επαναστασεις ακριβως γιατι δεν θετουν αιτηματα οπως οι επαναστασεις.
Δεν δεχομαι κανενος ειδους νομιμοτητα απο τη πλευρα του κρατους και αυτο γιατι οι γραπτοι νομοι ειναι κατασκευες προς εξηπηρετηση αυτων που τους γραφουν ωστε μεσα απο μια ψευδεπιγραφη "νομιμοτητα" να μπορουν να πρατουν ατιμωρητα.
Μη ξεχνας τη ρηση "οτι ειναι νομιμο ειναι ηθικο" που ειπε καποτε ενας "ηθικοτατος"πολιτικος ανδρας ονοματι Βουλγαρακης,οταν τον ρωτησαν γιατι φοροδιαφευγει μεσω οφ-σορ εταιριων.
Δεν ειμαι κατα των νομων, αλλα προσεξε ποιον νομων. Αυτων των νομων που λεγονται "αγραφοι νομοι" και θεσπιστικαν με τη δημηουργια των πρωτων κοινωνιων απο τους ιδιους τους ανθρωπους και οχι απο νομοθετες.
Οι αγραφοι νομοι ειναι αυτοι που επικαλειται η Αντιγονη εναντι του τυρανου Κρεοντα προκειμενου να του πει γιατι αψηφισε τον νομο που αυτος εβγαλε για τη μη ταφη του αδελφου της Πολυνεικη.
Η τραγωδια της Αντιγονης ειναι η πρωτη γραπτη αναφορα αμφισβητησης της ανθρωπινης εξουσιας-νομου η οποια επικαλειται το νομο του δικαιου και οχι του κρατους σαν πιο ισχυρο.
Η φυσικη βια ειναι παντου στη φυση απο αρχης της.Ειναι λιγο αδοκιμος ο ορος αλλα η ιδια η φυση χρεισημοποιει βια για να καταστρεψει το σαπιο πτωμα που μολυνει και απο αυτο να γεννηθει μια νεα ζωη. Δεν θα πω οτι ειμαι κατα της βιας γενικα, ειμαι κατα της εξουσιαστικης ασκησης βιας. Δεν ξερω αν φανηκε οτι διεκδικω καποιου ειδους "πατροτητας" της περσινης εξεγερσης, φυσικα και δεν διεκδικω τιποτα τετοιο,εξαλου νομιζω οτι αναφερα οτι οι αναρχικοι οταν η εξεγερση πηρε της πρεπουσες διαστασεις της, οι αναρχικοι ηταν μειοψηφια. Οσο για τον χαρακτηρα της, οχι δεν ηταν εξεγερση σε φεουδα,ηταν μια καθαρα αστικη εξεγερση οπως αυτη που εγινε στο Λος Αντζελες το 91,στο Παρισι το 05,στην Αλβανια το 96, κλπ.
Στον Germ θα του απαντησω οτι η αληθεια ποτε δεν ηταν μονοδιαστατη και ουτε προκειται να ειναι.Τωρα αν ο καθενας εχει τις δικες του "αληθειες" αυτο δεν επειρεαζει τις καταστασεις.Επισης ο διαλογος που προτειναι,αν δε το εχει καταλαβει συμβαινει σε αυτο εδω το θρεντ με τους ιδιους ακριβως ορους που προτεινει,αρκει να μη θεωρει τη δικη του "αληθεια" σαν τη μοναδικη αληθεια.Εχω δε την εντυπωση οτι αν δε στιψει λιγακι το μυαλο του να σκευτει κριτικα,δε θα του μεινει στο τελος κανενα αλλο επιχειρημα απο το να αρχισει να βριζει και αν συμβει αυτο θα εχω διεξαγει μια "μικρη νικη" εναντι του, αλλα εγω δεν συζητω για να νικησω η να νικηθω αλλα να πλουτισω τη σκεψη μου και τη κριτικη μου. Αν εμενα στις "αληθειες" μου δεν θα συζητουσα αυτη τη στιγμη.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Δεκέμβρης που συντάραξε τον κόσμο.
« Απάντηση #99 στις: 07/12/09, 19:55 »
Κάποιες απλές ερωτήσεις προς τους διαδηλωτές,αλλά περισσότερο στους υπευθυνους των συλλαλητηρίων:

1) Η επέμβαση της αστυνομίας κατά την τέλεση αξιόποινων πράξεων και η πραγματοποίηση συλλήψεων στην περίπτωση αυτή είναι ή οχι επιβεβλημένη;
2) Η περιφρούρηση της πορείας είναι η όχι καθήκον των διοργανωτών της πορείας;
3) Η εκμετάλλευση του ασύλου για την αποφυγή της σύλληψης απο εξωφοιτητικά στοιχεία που έχουν προβεί σε παράνομες πράξεις  είναι η όχι καταδικαστέα;
4) Τελικά οι φοιτητές που επιθυμούν να διαδηλώσουν διαχωρίζουν ή οχι τη θέση τους απο όσους πετάνε πέτρες και προκαλούν καταστροφές; Τους στηρίζουν ή τους αποδοκιμάζουν; Τους θεωρούν κομμάτι του φοιτητικού και μαθητικού κινήματος ή ξένο σώμα; Συμβάλλει τελικά η στάση όσων καταστρέφουν θετικά ή αρνητικά στις επιδιώξεις της νεολαίας;


Θεωρώ ότι αμα απαντούσαν ειλικρινά κ υπευθυνα σε αυτές τις ερωτήσεις οι διοργανωτές των συλλαλητηρίων, θα είχαν τεράστιο όφελος και θα συσπείρωναν πολύ περισσότερους φοιτητές σε ενα κοινό μέτωπο.Ταυτόχρονα θα απομονώνονταν και όλα τα στοιχεία που δυσφημίζουν το φοιτητικό κίνημα. Θα ήταν μια πάρα πολύ σπουδαία κίνηση με πολλαπλά οφέλη για όλους μας. Δυστυχώς όμως παρατηρώ οτι κανείς δεν απαντά υπευθυνα σε αυτά τα ερωτήματα. Θα μου επιτρέψετε λοιπόν να έχω τις αμφιβολίες μου για τις πραγματικές προθέσεις των αριστεριστών
« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/09, 20:13 από Germ1984 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/06, 01:20
από efswmos
6 Απαντήσεις
39572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/12, 02:11
από hot_sauce (φλουτσ)
51 Απαντήσεις
17929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 14:43
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
4825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/07, 14:34
από Stergios Kourou
14 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 22:55
από συννεφάκι
14 Απαντήσεις
4517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/08, 20:49
από ΓΙΩΡΓΟΣ Τ.
2 Απαντήσεις
1898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 03:23
από mr_giorgos
66 Απαντήσεις
18700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/09, 01:20
από Snowy
19 Απαντήσεις
8653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/12, 21:59
από kkmspm (φλουτσ)
20 Απαντήσεις
8044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 22:16
από Uriah