Αποστολέας Θέμα: μερικες αποριες  (Αναγνώστηκε 3597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LeDeath

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
μερικες αποριες
« στις: 01/06/15, 00:10 »
Καλησπερα, τωρα που τελειωσαν και οι πανελληνιες ειπα να ασχοληθω και παλι με την κιθαρα μου.
Λοιπον εχω εδω και ενα χρονο μια Fender squier strat του 97 και εναν Marshal G30R CD
Βλέπω συνέχεια βιντεακια στο youtube και ολοι εχουν 20 ειδη πεταλιερες (δεν ξερω αν λεγονται ετσι), εγω παιζω rock μουσικη (Led Zeppelin, Scorpions, ACDC, GnR...) χρειάζεται να εχω πεταλιερες? τι διαφορετικο κανουν απο τον ενισχυτη? μπορω να παρω μια που να κανει πολλα μαζι? Μια που εχω δει κ μου φανηκε ωραια μειωνε τον θορυβο (ενα βζζζζζ) που κανει η κιθαρα πως την βρισκω.
Τελος χρειαζεται να παω την κιθαρα και τον ενισχυτη μου για set up? Διαβασα ενα guide που εχει γραψει καποιο αλλο μελος για ενισχυτες, κ ελεγε οτι  οι ενισχυτες με λαμπες χρειαζονται αλλαγη (οι λαμπες).. Αλλα δεν ξερω τι εχει ο δικος μου (τον πηρα μεταχειρισμενο)




Ευχαριστω :)

Αποσυνδεδεμένος theonirvana

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μερικες αποριες
« Απάντηση #1 στις: 01/06/15, 01:36 »
ο ενισχυτης σου δεν εχει λαμπες οποτε εισαι μια χαρα στο συγκεκριμενο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: μερικες αποριες
« Απάντηση #2 στις: 01/06/15, 08:53 »
Χαιρεται ;D


πεταλακι=effect pedal
δες αυτο για να παρεις μια ιδεα


https://www.youtube.com/watch?v=3MnEC7ei6Xk


Υπαρχει κ η αλλη επιλογη , να παρεις μια πεταλιερα, η οποια ειναι η emulation μορφη των πεταλιων. Δηλαδη εξομοιωνει τη λειτουργια αρκετων τυπων πεταλιων σε ενα μεγαλο πεταλακι με πολλους διακοπτες ( το οποιο το κανει κ ευκολο να καταλαβει κανεις τι παιζει με τα εφε κ πεταλια)


http://www.thomann.de/gr/digitech_rp_255.htm
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: μερικες αποριες
« Απάντηση #3 στις: 01/06/15, 09:41 »
Επησεις ασε τι ειδες στο ιντερνετ,κοιτα τι σου λενε τα αυια σου.Αν σου αρεσει αυτο που ακους εισαι κομπλε.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος LeDeath

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: μερικες αποριες
« Απάντηση #4 στις: 01/06/15, 14:42 »
Οποτε παιρνω μια πεταλιερα και ξεμπερδευω :P

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: μερικες αποριες
« Απάντηση #5 στις: 01/06/15, 16:52 »
20 ειδη πεταλιερες (δεν ξερω αν λεγονται ετσι)
χρειάζεται να εχω πεταλιερες? τι διαφορετικο κανουν απο τον ενισχυτη?
μπορω να παρω μια που να κανει πολλα μαζι? Μια που εχω δει κ μου φανηκε ωραια μειωνε τον θορυβο (ενα βζζζζζ) που κανει η κιθαρα πως την βρισκω.
Τελος χρειαζεται να παω την κιθαρα και τον ενισχυτη μου για set up?
Ευχαριστω :)

Καλησπέρα,

1. Δεν είναι πεταλιέρες, είναι πετάλια. Η πεταλιέρα είναι ουσιαστικά πολλά πετάλια μαζί. Οι σύγχρονες κάνουν σχεδόν τα πάντα αρκετά καλά, αν και πολλοί υποστηρίζουν πως είναι καλύτερα τα πετάλια (όλα σχετικά είναι). Η διαφορά είναι πως με τα ξεχωριστά πετάλια αφενός πρέπει να ξέρεις τί θέλεις κι αφετέρου να ψαχτείς πολύ μέχρι να δεις τί σου αρέσει εσένα και τί σου ταιριάζει γενικότερα.
2. Τα πετάλια και οι πεταλιέρες χρησιμεύουν είτε για εφέ είτε για overdrive. Πολλοί χρησιμοποιούν είτε πετάλια μπροστά σε ενισχυτή μ' ένα καθαρό κανάλι (είτε πεταλιέρα) και παίρνουν τα εφέ καθώς κι overdrives από τα πετάλια. Άλλοι παίρνουν overdrive από ενισχυτή επίσης και τα εφέ από πετάλια (ή πεταλιέρα). Βέβαια, πλέον υπάρχουν και τα modelling amps, ενισχυτές δηλαδή που έχουν ΚΑΙ εφέ, αλλά ας μην σε μπλέξουμε.
3. Αυτή που είχες δει να μειώνει το ... 'βζζζζζ' είχε απλά το 'noise gate' που λέμε. Οι περισσότερες πεταλιέρες έχουν.
4. Ο ενισχυτής σου δεν χρειάζεται service καθώς δεν έχεις λάμπες. Η κιθάρα όμως ενδεχομένως. Δεν χάνεις τίποτα να την πας σε κάποιον να την δει. Μπορείς όμως πολύ απλά να περάσεις χορδές κι αν παίζει καλά, τότε είσαι οκ.
5. Στην περίπτωσή σου το καλύτερο είναι να πάρεις μία πεταλιέρα μέχρι να δεις τί θέλεις και τί σου αρέσει περισσότερο.

Αυτά χοντρικά.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: μερικες αποριες
« Απάντηση #6 στις: 01/06/15, 18:54 »
Καλησπερα, τωρα που τελειωσαν και οι πανελληνιες ειπα να ασχοληθω και παλι με την κιθαρα μου.
Λοιπον εχω εδω και ενα χρονο μια Fender squier strat του 97 και εναν Marshal G30R CD
Βλέπω συνέχεια βιντεακια στο youtube και ολοι εχουν 20 ειδη πεταλιερες (δεν ξερω αν λεγονται ετσι), εγω παιζω rock μουσικη (Led Zeppelin, Scorpions, ACDC, GnR...) χρειάζεται να εχω πεταλιερες? τι διαφορετικο κανουν απο τον ενισχυτη? μπορω να παρω μια που να κανει πολλα μαζι? Μια που εχω δει κ μου φανηκε ωραια μειωνε τον θορυβο (ενα βζζζζζ) που κανει η κιθαρα πως την βρισκω.
Τελος χρειαζεται να παω την κιθαρα και τον ενισχυτη μου για set up? Διαβασα ενα guide που εχει γραψει καποιο αλλο μελος για ενισχυτες, κ ελεγε οτι  οι ενισχυτες με λαμπες χρειαζονται αλλαγη (οι λαμπες).. Αλλα δεν ξερω τι εχει ο δικος μου (τον πηρα μεταχειρισμενο)

Ευχαριστω :)
Καλησπέρα και καλά αποτελέσματα!

Δεν "χρειάζεται" να έχεις, αλλά "χρειάζεται". Κάθε πετάλι κάνει κάτι διαφορετικό. Άλλα προσδίδουν βρώμικο ήχο, ευρύτερα γωστό (λανθασμένα βέβαια) ως παραμόρφωση (overdrive/distortion/fuzz). Άλλα προσδίδουν εφέ καθυστέρησης (delay), δηλαδή ο ήχος επαναλαμβάνεται αφού τον έχεις παράξει. Υπάρχουν ένα σωρό και διαφορετικής χρήσης επομένως.


Η πεταλλιέρα όπως σου είπαν και τα υπολόποια μέλη παραπάνω, είναι πολλά πετάλια μαζί. Οι νεότερες προσφέρουν και amp modulation, εξομοίωση ενισχυτών. Επομένως έχεις και τους ήχους των ενισχυτών και διάφορα εφέ από πάνω.


Το πετάλι που είδες είναι τύπου noise gate, μειώνει το λεγόμενο humming. Πρόκειται για τον ήχο (το βζζζζ) που προκαλούν οι single coil μαγνήτες (αυτούς έχει λογικά η Strat σου) ή οι πολύ "ζεστοί" active μαγνήτες (μαγνήτες που απαιτούν μπαταρία για να λειτουργούν, η Strat σου δεν έχει τέτοιους σίγουρα).


Τέλος, αν η κιθάρα έχει μείνει στην ντουλάπα για κάποιους μήνες (ή χρόνια), τότε θα ήταν καλό να την πας για γενικό set up. O Marshall σου δεν έχει λάμπες, είναι τύπου solid-state. Επομένως δεν απαιτεί αλλαγές.



Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/06, 15:23
από tassarass
48 Απαντήσεις
15722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:59
από founio
23 Απαντήσεις
9788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/08, 14:23
από YmiRLinG
3 Απαντήσεις
2502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/10, 15:13
από stratocasteros
3 Απαντήσεις
2790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/11, 23:44
από Μelexdy
10 Απαντήσεις
4635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/12, 18:55
από rodort1
3 Απαντήσεις
3110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/12, 10:58
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
9 Απαντήσεις
2977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/12, 19:26
από DeniaHD
14 Απαντήσεις
17977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/12, 00:27
από foulis
3 Απαντήσεις
3634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 13:32
από adr1anos