Αποστολέας Θέμα: Ελευθερια?  (Αναγνώστηκε 26833 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #75 στις: 24/08/07, 15:27 »
Φυσικά και γίνονται και έξω από την ελλάδα αυτα!!! Ποιός είπε αυτό το πράγμα???  Απλά επειδή στην ελλαδα κατοικούμε θεώρησα καλύτερο να μιλήσω για το τί γίνεται εδώ....
Τέσπα....εγώ δεν μίλησα για τις ανάγκες των νόμων!! Μίλησα όμως για κάποιους κανόνες που πρέπι να διέπουν την ζωή μας!!! Το ξέρω πως και που υπάρχουν πάλι γίνονται, πάλι παραβατόνται αλλά ρε παιδιά τί να γίνει δηλαδή???
Να καταργηθούν όλα και να πουν από εδώ και μπρός όποιος θέλει μπορεί να πάρει ένα καλαζνικοφ και να γαζώσει όποιον θέλει????? Εκέι να δεις αναρχία (με τον κακό όρο της λέξης, όχι με αυόν που της έδωσε ο Μπακούνιν) που θα χουμε...!!! Θα καταστραφεί ο πλανήτης σε χρόνο ρεκόρ.........

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #76 στις: 24/08/07, 15:32 »
Αν παρόλα αυτά δεν γουστάρεις "κομήτες" στη συζήτηση, πιστεύω οτι με μια αναζήτηση στο Google θα βρείς αρκετά chat rooms , οπου θα μπορείς να αποκλείσεις άλλα άτομα απο τη συζήτηση.

Με συγχωρείς φίλε μου, αλλά δεν κατάλαβες καλά. Με το "κομήτες" εννοούσα τον Χρόνη Μίσσιο που ανέφερε ο George_JimMorrison, και όχι εσένα. Μην αρπάζεσαι με το τίποτα!

Αν αναφερόμουν σ' εσένα δεν θα έλεγα κομήτες, ούτε καν κόμητες καθόσον είσαι μεταβαρώνος.  :)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #77 στις: 24/08/07, 15:44 »
Απλά υπακούμε σε κάποιους κανόνες απαραίτητους για την συμβίωση και γενικώς για την βίωση μας!!
Για αυτό πάμε απ'το κακό στο χειρότερο....
Δλδ?
Δηλαδή σχετικά με ποιό απ'όλα??
Δηλαδή ας πούμε το ότι απαγορεύεται να ασκήσεις βία σε έναν άλλον άνθρωπι και στην χειρότερη περίπτωση να τον σκοτώσεις, για παράδειγμα...!!! Γενικώς το να μην καταπατάμε την ελευθερία του άλλου!!!! Κάτι που ιδιως εδώ στην Ελλάδα μας είναι άγνωστο...
Ρώταγα, πως η υπακοή στους απαραίτητους για τη συμβίωση κανόνες, οδηγεί απο το κακό στο χειρότερο...

Αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζονται και νομοι για να γινει αυτο. Στο κατω κατω, και τωρα που υπαρχουν, παλι γινεται.
Ναι. Δεν μπορείς να στερήσεις απο κάποιον τη δυνατότητα να σκοτώσει.Θα το θέσω αλλιώς.Ο φόνος ενός ανρθώπου, συνεπάγεται τη στέρηση της ελευθερίας του.Χάνει την ελευθερία του, να επιλέξει ή όχι αν θα ζήσει. Και για αυτό υπάρχει και η αντίστοιχη τιμωρία. Εγω π.χ. Θέλω ενα mesa boogie triple rectifier , την ibanez uv777.. και τη δασκάλα μου στο δημοτικό νεκρή. Ομως θέλω και να ζήσω τα χρόνια μου έξω απο τη φυλακή.Αυτή τη στιγμή, έχω τη δυνατότητα-ελευθερία, να πάω στο μαγαζί, να τα αρπάξω και να φύγω τρέχοντας, να πάω σπίτι της και να παίζω μέχρι να πεθάνει(5'). Ομως, παράλληλα ξέρω οτι αν το κάνω, θα τιμωρηθώ.Είμαι ελεύθερος να επιλέξω όμως.
Το αν νιώθεις οτι οι νόμοι που υπάρχουν, σε περιορίζουν, θα σου πώ απλά οτι κάθε νόμος που σε εμποδίζει να κάνεις κάτι, είναι παράλληλα ένας νόμος που εμποδίζει άλλους να κάνουν κάτι σε σένα.


EDIT:
Αν παρόλα αυτά δεν γουστάρεις "κομήτες" στη συζήτηση, πιστεύω οτι με μια αναζήτηση στο Google θα βρείς αρκετά chat rooms , οπου θα μπορείς να αποκλείσεις άλλα άτομα απο τη συζήτηση.
Με συγχωρείς φίλε μου, αλλά δεν κατάλαβες καλά. Με το "κομήτες" εννοούσα τον Χρόνη Μίσσιο που ανέφερε ο George_JimMorrison, και όχι εσένα. Μην αρπάζεσαι με το τίποτα!
Αν αναφερόμουν σ' εσένα δεν θα έλεγα κομήτες, ούτε καν κόμητες καθόσον είσαι μεταβαρώνος.  :)
Τότε κατάλαβα λάθος, αλλα με το ποστ σου μου έδωσες να καταλάβω άλλα πράγματα, κυρίως ως προς το περιεχόμενω του δικού μου ποστ... Κλασική forumίστικη παρεξήγηση!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος το Λιοντάρι

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #78 στις: 31/08/07, 21:58 »
Η ηθελημένη παράδοση σε κάποιον άνθρωπο ή σε κάποια κατάσταση που καταπιέζει ή εξουσιάζει είναι πράξη που δείχνει ελεύθερο άνθρωπο?

Φυσικά και ναι. Ελεύθερη βούληση δε σημαίνει σωστή επιλογή (με αντικειμενικά κριτήρια) απαραίτητα. Ελεύθερος είναι αυτός που έχει τη δυνατότητα να επιλέξει χωρίς τον οποιονδήποτε εξαναγκασμό από το εξωτερικό του περιβάλλον (οι εσωτερικοί ψυχαναγκασμοί είναι άλλο θέμα) , και το καλό και το κακό και το σωστό και το λάθος.

Συμφωνώ  πως η ελευθερία δεν είναι μια πάγια κατάσταση.
Μπορεί κάποιος να λειτουργήσει ελεύθερα σε μια περίσταση και ανελεύθερα σε κάποια άλλη.

Επίσης στην περίπτωση της ερωτικής σχέσης δεν υπάρχει μεγαλύτερη ελευθερία από το να διαλέγεις που να υποτάσσεσαι.

Παραβλέπω το όλο ρεσιτάλ ασυναρτησίας περί ελευθερίας
όπου είναι αδύνατον να βγάλει κάποιος ένα λογικό συμπέρασμα ,
και μένω στο τελευταίο αυτό που έγραψες , Κατερίνα .
Δε νομίζεις ότι αυτές τις σαδομαζοχιστικές ιδέες
θα έπρεπε να τις κρατήσεις για τον εαυτό σου ?

Κυρίως κι επειδή εδώ μέσα μπαίνουν και διαβάζουν
πολύ νέα παιδιά , νεότερα κι από τη 14χρονη κόρη σου .
Τέτοιες ιδέες αν έχεις με 'γεια σου με χαρά σου .
Κράτα τες κι άμα θες πέρασέ τις στο δικό σου παιδί .
Όμως γνωρίζω καλά ότι εντελώς άλλα λες στο δικό σου παιδί .
Γιατί έρχεσαι εδώ στο Κιθάρα να μεταδώσεις
τέτοιες ιδέες σε ξένα παιδιά ?

Από πού κι ως πού μωρέ Κατερίνα
η ομορφιά τής ελευθερίας , τού έρωτα , και τής αγάπης
έχουν να κάνουν με τη μαυρίλα τής υποταγής ?

Αυτά τα είπε ο μαρκήσιος Ντε Σαντ
και τον έχωσαν στη φυλακή για πολλά χρόνια .
Καλά τού έκαναν .

Τέτοια θέματα είναι πολύ ευαίσθητα , Κατερίνα ,
κι αυτά που γράφεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ
περί τύρου κι αχλάδου .

Κρίμα για σένα που στα 43 σου δεν το καταλαβαίνεις
και μιλάς τόσο ανεύθυνα σ' ένα δημόσιο χώρο
ενώ έχεις ένα 14χρονο κορίτσι .
Δε μπορείς να σκορπάς δεξιά-αριστερά τέτοιες ιδέες
για την ελευθερία , την αγάπη , και τον έρωτα ,
έτσι αδιάφορα σαν να σκορπάς κομφετί .

ΥΓ 1
Ο "παππούς" ήδη σού απάντησε πολύ ευγενικά
μα εσύ επέμενες με μανία να σκορπάς τις ιδέες σου .

ΥΓ 2
Κι ας μη βάζεις τόσο πολλές παρενθέσεις .
Σε κάθε φράση σου βάζεις δυο-τρεις παρενθέσεις .
Δεν έμαθες στο σχολείο ότι υπάρχει το κόμμα ?

ΥΓ 3
Έλεος πια !

Μια φορά προδότης , για πάντα προδότης.

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #79 στις: 03/09/07, 03:36 »
Εγώ έχω να πω ότι η ελευθερία μου ξεκινάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία των άλλων.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #80 στις: 03/09/07, 14:01 »
Εγώ έχω να πω ότι η ελευθερία μου ξεκινάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία των άλλων.
+10000000000000
 Αυτό το έχω πει και εγω σε παλαιότερο ποστ....Έτσι το ορίζει και το σύνταγμα...Αλλά προσωπικά πιστεύω πως είναι ένας προσωπικός μας νόμος, ένας θεσμός του εαυτού μας, να μην μας βάζουμε ούτε πάνω ούτε και κάτω απο τον άλλο...Δεν χρειάζεται μόνο να το κατοχυρώνει το σύνταγμα, πρέπει και οι ίδοι επιτέλους να το πιστεύσουμε και να πράξουμε αναλόγως....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #81 στις: 03/09/07, 14:08 »
Ειμαι πολυ περιεργος mikaki με ποσο ευκολια μιλας περι ελευθεριας, οταν εσυ η ιδια σε καποια αλλα threads καταργεις την ελευθερια της αποψης των αλλων ανθρωπων. Θα ηθελα μια επαρκη εξηγηση σε αυτο ( εαν και το να ελπιζω κατι τετοιο, μαλλον ειναι σαν να θελω τον ηλιο να δυσει απο την..ανατολη ). Ξεκαθαρισε μεσα σου τελικα ποσο ελευθερια θελεις να δινεις στους αλλους, ωστε να μπορεις να μιλας γι'αυτην με συνταγματικους νομους..
Οπως ειπες και η ιδια. Πραξε αναλογως ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #82 στις: 03/09/07, 14:18 »
Ειμαι πολυ περιεργος mikaki με ποσο ευκολια μιλας περι ελευθεριας, οταν εσυ η ιδια σε καποια αλλα threads καταργεις την ελευθερια της αποψης των αλλων ανθρωπων. Θα ηθελα μια επαρκη εξηγηση σε αυτο ( εαν και το να ελπιζω κατι τετοιο, μαλλον ειναι σαν να θελω τον ηλιο να δυσει απο την..ανατολη ). Ξεκαθαρισε μεσα σου τελικα ποσο ελευθερια θελεις να δινεις στους αλλους, ωστε να μπορεις να μιλας γι'αυτην με συνταγματικους νομους..
Οπως ειπες και η ιδια. Πραξε αναλογως ;)
Τώρα μου την είπες? Μήπως κύριε συντονιστά, είσαι λίγο εκτός θέματος και επιδίδεσαι στο τσατινγκ??? Λεμε τώρα.... ;D ;D ;D Εσύ νομίζεις πως με αυτό που εκανες πράττεις και εσύ ανάλογα!!! Αντε να συγκεντρωθούμε επιτέλους!! Ούτε την γνώμη μας δεν μπορούμε να πούμε πια!!!!!!!!!! Εγώ φταίω που μιλάω σε τοίχους!!!!!!!! Σταματάω την κουβέντα !!!!!!!! Απάντησε όσο θες , ξέρασε όλο τον ρατσισμο και τα κόμπλεξ σου πάνω μου , αλλά εγω δεν ρίχνω το επίπεδο μου άλλο για να απαντήσω και να βγω πάλι εκτός θέματος!!!!!!!!!!!!!!!! >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #83 στις: 03/09/07, 14:19 »
Ειμαι πολυ περιεργος mikaki με ποσο ευκολια μιλας περι ελευθεριας, οταν εσυ η ιδια σε καποια αλλα threads καταργεις την ελευθερια της αποψης των αλλων ανθρωπων. Θα ηθελα μια επαρκη εξηγηση σε αυτο ( εαν και το να ελπιζω κατι τετοιο, μαλλον ειναι σαν να θελω τον ηλιο να δυσει απο την..ανατολη ). Ξεκαθαρισε μεσα σου τελικα ποσο ελευθερια θελεις να δινεις στους αλλους, ωστε να μπορεις να μιλας γι'αυτην με συνταγματικους νομους..
Οπως ειπες και η ιδια. Πραξε αναλογως ;)

**off topic** Διάβασε το "Φάδερ Ημών" του Μάνου Βουράκη!! Εκεί ο δεύτερος γιος του Θεού, ο Τζες (αδερφός του πρώτου του γιου του Κρις) κάνει ακριβώς αυτό  ;D  :D
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #84 στις: 03/09/07, 14:23 »
Εγώ έχω να πω ότι η ελευθερία μου ξεκινάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία των άλλων.
+10000000000000
 Αυτό το έχω πει και εγω σε παλαιότερο ποστ....Έτσι το ορίζει και το σύνταγμα...Αλλά προσωπικά πιστεύω πως είναι ένας προσωπικός μας νόμος, ένας θεσμός του εαυτού μας, να μην μας βάζουμε ούτε πάνω ούτε και κάτω απο τον άλλο...Δεν χρειάζεται μόνο να το κατοχυρώνει το σύνταγμα, πρέπει και οι ίδοι επιτέλους να το πιστεύσουμε και να πράξουμε αναλόγως....

Παρεξήγησες. Εννοούσα εκεί που αρχίζει η ελευθερία των άλλων από τη δική τους μεριά ;D Let mikaki be !!!

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #85 στις: 03/09/07, 14:23 »
Ειμαι πολυ περιεργος mikaki με ποσο ευκολια μιλας περι ελευθεριας, οταν εσυ η ιδια σε καποια αλλα threads καταργεις την ελευθερια της αποψης των αλλων ανθρωπων. Θα ηθελα μια επαρκη εξηγηση σε αυτο ( εαν και το να ελπιζω κατι τετοιο, μαλλον ειναι σαν να θελω τον ηλιο να δυσει απο την..ανατολη ). Ξεκαθαρισε μεσα σου τελικα ποσο ελευθερια θελεις να δινεις στους αλλους, ωστε να μπορεις να μιλας γι'αυτην με συνταγματικους νομους..
Οπως ειπες και η ιδια. Πραξε αναλογως ;)
για ποιο ακριβως σημειο το λες για να καταλαβουμε και εμεις οι ουδετεροι?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #86 στις: 03/09/07, 14:24 »
Βασικά η φράση είναι "η ελευθερία μου σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία των άλλων" και δε νομίζω πως αναφέρεται πουθενά στο Σύνταγμα. Το τελευταίο, όσον αφορά την προσωπική ελευθερία, αναφέρει μονάχα:

"H προσωπική ελευθερία είναι απαραβίαστη. Kανένας δεν καταδιώκεται ούτε συλλαμβάνεται ούτε φυλακίζεται ούτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο περιορίζεται, παρά μόνο όταν και όπως ορίζει ο νόμος."

Στην προσπάθειά μου να ανιχνεύσω την καταγωγή της φράσης, έπεσα και στο εξής κείμενο, που το αναπαράγω από το topapi.gr για περαιτέρω προβληματισμό, ως απάντηση στη χρήση της ρήσης σε ένα άρθρο του Α.Χουλιαρά (φοιτητής):

"Κάθε άνθρωπος υπάρχει ζει και κινείται σε δυο διαστάσεις: με τους άλλους σε οργανωμένες κοινωνίες, και με τον εαυτό του. Αν παραδεχθούμε ότι βασική αρχή της Δημοκρατίας είναι η ισότητα και η ισοπολιτεία, αυτόματα παραδεχόμαστε ότι σε μια δημοκρατική κοινωνία όλοι οι άνθρωποι έχουν και δικαιούνται ίση ελευθερία, δηλαδή ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις. Επομένως, σε δημοκρατικές και ευνομούμενες πολιτείες όλοι οι άνθρωποι αδιακρίτως φύλου, κοινωνικής καταγωγής, κοινωνικής θέσης, θρησκευτικής πίστης έχουν τα ίδια δικαιώματα και υπόκεινται στους ίδιους περιορισμούς (π.χ. κανείς δε δικαιούται να αφαιρέσει τη ζωή του συνανθρώπου του). Επομένως η ελευθερία του ενός δε σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου, για τον απλούστατο λόγο ότι η ελευθερία τους ταυτίζεται.

Αν λοιπόν δεχθούμε ως αληθή την άποψη του  Βίσμαρκ ότι η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου, σημαίνει πως δεχόμαστε πως μερικοί δικαιούνται περισσότερα προνόμια και ελευθερίες από κάποιους άλλους. Γίνεται έτσι φανερό ότι η άποψη του Βίσμαρκ υποθάλπει το ρατσισμό και στηρίζει την πολιτική των διακρίσεων και του διαχωρισμού.

Επειδή η ελευθερία είναι αρετή και όχι μετρήσιμη έκταση ή οριοθετούμενο χωραφάκι, καταλαβαίνουμε πόσο ευτελιστικό είναι για το ίδιο το νοηματικό περιεχόμενο της ελευθερίας να την μετατρέψουμε σε μετρήσιμη ποσότητα.

Επειδή λοιπόν αυτός ο συλλογισμός ευτελίζει το περιεχόμενο της ελευθερίας, επειδή δίνει λογικοφανή επιχειρήματα στο δίκαιο της πυγμής να αυθαιρετεί, διαφωνώ με την άποψη αυτή του Βίσμαρκ, όσο προσφιλής και αν είναι στους εκάστοτε ηγέτες-εξουσιαστές. Όχι μόνο εγώ αλλά όλοι πρέπει να διαφωνήσουμε και να διεκδικήσουμε και για τον εαυτό μας και για όλους τους ανθρώπους ό,τι αναλογεί και πρέπει στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια.

Τέλος θέλω να διευκρινίσω πως στόχος του παρόντος κειμένου δεν είναι να στραφεί ενάντια στον συνάδελφο κ.Χουλιαρά, του οποίου, όπως και καθενός, σέβομαι την άποψη. Ο κ.Χουλιαράς χρησιμοποίησε ως τίτλο μια άποψη του Βίσμαρκ(1815-1898) ο οποίος υπήρξε πολιτικός, ιδρυτής της γερμανικής αυτοκρατορίας. Ήταν γνωστός ως <<σιδερένιος καγκελλάριος>>(πρωθυπουργός), γιατί είχε απολυταρχικές ιδέες και αντιπαθούσε τα μικρά κράτη, μεταξύ των οποίων και την πατρίδα μας! Οι πληροφορίες είναι όλες αληθείς. Όποιος τις αμφισβητεί μπορεί να ανατρέξει σε μια οποιαδήποτε εγκυκλοπαίδεια και να το διαπιστώσει.

Θέλω να πιστεύω πως ο κ.Χουλιαράς δεν χρησιμοποίησε, με αυτή την έννοια, τα λόγια του Βίσμαρκ (η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου), τα οποία είναι παραπλανητικά για όσους δεν γνωρίζουν.
Άποψή μου λοιπόν είναι πως θα πρέπει ο καθένας μας να προσέχει κάθε φορά που χρησιμοποιεί λόγια άλλου, και ιδιαίτερα όταν αναφέρεται σε θέματα τόσο ευαίσθητα όπως η ελευθερία, φροντίζοντας να αποδώσει ακριβή νοήματα και να αποκλύει έτσι διάφορες επικίνδυνες παρερμηνείες."

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #87 στις: 03/09/07, 14:25 »
Ενταξει mikaki1990, εχεις δικιο. Ειμαι ρατσιστης και το παιζω ξερολας. Υστερα απο παρεμβαση σοβαροτερων μελων απο μενα και σενα, αναγνωριζω πως δεν αξιζει τον κοπο να τονιζω τα κακως κειμενα. Πορευσου εν ειρηνη και αυτο θα κανω κι εγω, οσο δεν μπλεκεσαι στις αποψεις μου με κακο τροπο.
By the way, δεν ειναι σωστο σε ενα forum να γραφεις "+1000000", οχι σαν νομος, αλλα σαν αγραφος κανονας ευπρεπειας ενος post. Τηρησε το, γιατι εχουν ακουστει παραπονα και δεν το λεω με κακια τωρα.

Leytostone, το μηνυμα μου αφορουσε αποκλειστικα το mikaki και την συμπεριφορα της σε αλλο thread. Το θεμα ληγει, γιατι το μονο που θα καταφερουμε ειναι εκνευρισμο και ειναι προφανες πως η mikaki δεν μπορει να το ελεγξει οταν γραφει.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #88 στις: 03/09/07, 14:32 »
^ +1821

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #89 στις: 03/09/07, 14:32 »
Βασικά η φράση είναι "η ελευθερία μου σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία των άλλων" και δε νομίζω πως αναφέρεται πουθενά στο Σύνταγμα. Το τελευταίο, όσον αφορά την προσωπική ελευθερία, αναφέρει μονάχα:

"H προσωπική ελευθερία είναι απαραβίαστη. Kανένας δεν καταδιώκεται ούτε συλλαμβάνεται ούτε φυλακίζεται ούτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο περιορίζεται, παρά μόνο όταν και όπως ορίζει ο νόμος."


ισως δεν εψαξες καλα....
δυο παραγραφους πιο πισω απο αυτο π εγραψες λεει:''καθενας εχει δικαιωμα να αναπτυσσει ελευθερα την προσωπικοτητα του....''
μερικες φορες δεν το λεει επακριβως το συνταγμα αλλα εννοειται απο τα συμφραζομενα.αυτο π ειπαω η μικα και ο μπλουτσαιλντ βγαινει απο αυτο π παρεθεσα
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #90 στις: 03/09/07, 14:42 »
ισως δεν εψαξες καλα....
δυο παραγραφους πιο πισω απο αυτο π εγραψες λεει:''καθενας εχει δικαιωμα να αναπτυσσει ελευθερα την προσωπικοτητα του....''
μερικες φορες δεν το λεει επακριβως το συνταγμα αλλα εννοειται απο τα συμφραζομενα.
αυτο π ειπαω η μικα και ο μπλουτσαιλντ βγαινει απο αυτο π παρεθεσα

Μια χαρά το έψαξα...μάλιστα δεν έκρινα σκόπιμο να προσθέσω κι αυτό περί προσωπικότητας, διότι δε θεωρώ πως συνάδει, συνδέεται, απορρέει και οδηγεί από, με και προς την περίφημη φράση. Μάλιστα για την καλύτερη αποκωδικοποίηση της συγκεκριμένης φράσης παρέθεσα και το άρθρο.

Αν με βοηθάει η αντίληψή μου, ο bluechild αστειεύτηκε παραφράζοντας τη φράση, αλλά νομίζω πως όρισε την ελευθερία καλύτερα από κάθε άλλον. Πράγματι οι ελευθερίες μας ταυτίζονται, δεν διακρίνονται. Διεπόμαστε άπαντες από τις ίδιες ελευθερίες. Το σίγουρο είναι πως αυτό που ανέφερε, δεν είναι αυτό που είχε κατά νου το mikaki όταν έτρεχε να συμφωνήσει με τα "+10000000000000".

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #91 στις: 03/09/07, 15:02 »
ισως δεν εψαξες καλα....
δυο παραγραφους πιο πισω απο αυτο π εγραψες λεει:''καθενας εχει δικαιωμα να αναπτυσσει ελευθερα την προσωπικοτητα του....''
μερικες φορες δεν το λεει επακριβως το συνταγμα αλλα εννοειται απο τα συμφραζομενα.
αυτο π ειπαω η μικα και ο μπλουτσαιλντ βγαινει απο αυτο π παρεθεσα

Μια χαρά το έψαξα...μάλιστα δεν έκρινα σκόπιμο να προσθέσω κι αυτό περί προσωπικότητας, διότι δε θεωρώ πως συνάδει, συνδέεται, απορρέει και οδηγεί από, με και προς την περίφημη φράση. Μάλιστα για την καλύτερη αποκωδικοποίηση της συγκεκριμένης φράσης παρέθεσα και το άρθρο.


μια χαρα συναδει,απο εκει απορρει και οχι απο εκει που εγραψες.πιστεψε με νομικη ειμαι,κατι παραπανω θα ξερω

οσο για αυτο που ειπε ο μπλου εννοειται οτι αστειευομενος το ειπε,οποτε δεν ειναι κατι σοβαρο που ειπε για να το σχολιασω,ναι δικιο εχεις,η μικα και εσυ ειπατε το σωστο κατ'εμε.
αυτο που λες οτι διεπομαστε ολοι απο τις ιδιες ελευθεριες και οτι οι ελευθεριες μας ταυτιζονται συμφωνω απολυτα,αυτο αλλωστε λεει αυτο που παρεθεσα.οταν λεμε η ελευθερια μου σταματα εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου,ακριβως αυτο εννοουμε.οτι δλδ ολοι μας εχουμε κοινες ελευθεριες και αλληλοσεβασμο στην κοινωνια,η ελευθερια μας δεν ξεπερνα αυτην του αλλου(αυτο θελει να πει το συνταγμα)...ισως παλι παρανοησες και συμφωνεις με αυτο που διαφωνουσες...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/07, 15:16 από leytonstone »
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #92 στις: 03/09/07, 15:18 »
Θα μπορούσες τότε να μου εξηγήσεις, είτε με νομικούς όρους, είτε με απλή λογική, πως απορρέει η συγκεκριμένη φράση από το "καθενας εχει δικαιωμα να αναπτυσσει ελευθερα την προσωπικοτητα του..."; Όπως επίσης αν διαφωνείς με το άρθρο που παρέθεσα κι αν γνώριζες πως η φράση αυτή προέρχεται από το Βίσμαρκ, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Παράθεση
οσο για αυτο που ειπε ο μπλου εννοειται οτι αστειευομενος το ειπε,οποτε δεν ειναι κατι σοβαρο που ειπε για να το σχολιασω,ναι δικιο εχεις,η μικα και εσυ ειπατε το σωστο κατ'εμε.

Μονάχα που προσωπικά θεωρώ σωστό το αστείο του Μπλου, επομένως διαφωνούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/07, 15:28 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #93 στις: 03/09/07, 15:39 »
εφοσον δεν προσβαλλει το συνταγμα τα χρηστα ηθη και τα δικαιωματα των αλλων ο καθενας ειναι ελευθερος να αναπτυσσει την προσωπικοτητα του


η ελευθερια του ενος σταματαει στην ελευθερια του αλλου,με την εννοια οτι δεν μπορεις να λες οτι εχεις παραπανω ελευθεριες απο τον αλλον,εχετε ακριβως τις ιδιες.οταν κανεις κατι(αναπτυσσεις την προσωπικοτητα σου εν προκειμενω)να το κανεις σε οποιο βαθμο θελεις εως ομως τον βαθμο που δεν θα προσβαλλεις τον αλλον,δε θα ξεπερνας την ελευθερια του.(οπως βεβαια αυτος κανει και για σενα)

πιστευω να ημουνα σαφης

οσο για αυτο π με ρωτησες με τον βισμαρκ ομολογω οτι δεν ηξερα οτι το χει πει αυτος
οσον αναφορα τον κ χουλιαρα αμφιβαλλω αν εχει ανοιξει κανενα βιβλιο συνταγματικου δικαιου


Παράθεση
οσο για αυτο που ειπε ο μπλου εννοειται οτι αστειευομενος το ειπε,οποτε δεν ειναι κατι σοβαρο που ειπε για να το σχολιασω,ναι δικιο εχεις,η μικα και εσυ ειπατε το σωστο κατ'εμε.

Μονάχα που προσωπικά θεωρώ σωστό το αστείο του Μπλου, επομένως διαφωνούμε.
λεω οτι ειπες τον σωστο ορισμο κατ'εμε!!!!!
οχι κατ'εσε.εσυ καταλαβα οτι συμφωνεις με τον αλλοιωμενο ορισμο
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος το Λιοντάρι

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #94 στις: 09/09/07, 21:00 »

"... Επειδή λοιπόν αυτός ο συλλογισμός ευτελίζει το περιεχόμενο της ελευθερίας,
    επειδή δίνει λογικοφανή επιχειρήματα στο δίκαιο της πυγμής να αυθαιρετεί,
    διαφωνώ με την άποψη αυτή του Βίσμαρκ,
    όσο προσφιλής και αν είναι στους εκάστοτε ηγέτες-εξουσιαστές.
    Όχι μόνο εγώ αλλά όλοι πρέπει να διαφωνήσουμε και να διεκδικήσουμε και για τον εαυτό μας
    και για όλους τους ανθρώπους ό,τι αναλογεί και πρέπει στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια..."

Εσένα σ' έχω ξεχωρίσει "σχισματικέ τύπε" .  :)

Εδώ έγραψες ό,τι έπρεπε να γράψεις ,
μ' επιχειρήματα και με λόγια σωστά .

Παραθέτω μόνο τα λόγια σου .
Είσαι βαθιά σπουδασμένος και βαθιά πολιτικοποιημένος
έτσι όπως πρέπει να είναι κάθε άτομο τής χώρας αυτής ,
μπας και μπορέσει επιτέλους να σταθεί σωστά η χώρα μας .

Μια φορά προδότης , για πάντα προδότης.

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #95 στις: 13/09/07, 23:56 »
Αυτο το "η ελευθερια του ενος σταματα εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου" πολυ καραμελα εχει γινει....
Εγω προσωπικα νομιζω οτι ειναι και λαθος.
Προσωπικα θεωρω οτι καθε ανθρωπος θα πρεπει να ειναι ελευθερος να κανει αυτο που θελει, και αυτο να ισχυει για ολους. Πριν αρχισετε τα παραδειγματα για φονους, βιασμους κτλ, δεν εννοω αυτο, γιατι πολυ απλα, αν εγω σκοτωσω καποιον αυτοματα του στερω την ελευθερια του και δεν του αναγνωριζω το δικαιωμα σε αυτη.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #96 στις: 14/09/07, 00:59 »
ναι αλλα μετα ουτε αυτος θα ειχε ελευθερια αφου θα ηταν φυλακη..απο την δικια του μη ελευθερια δεν αρχιζει καποιανου αλλου... ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ελευθερια?
« Απάντηση #97 στις: 14/09/07, 01:01 »
Πάντως είναι καλό να μην ταυτίζουμε την ''Ελευθερία'' με την ''Αυθαιρεσία''.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/02, 16:32
από Britney
5 Απαντήσεις
3118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/06, 22:49
από porky
10 Απαντήσεις
7783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/06, 22:34
από Μαργαρίτα Π.
9 Απαντήσεις
3173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/07, 16:19
από Stergios Kourou