Αποστολέας Θέμα: αγορά κιθάρας κ επιλογή κατηγορίας (ως προς την τιμή)  (Αναγνώστηκε 3547 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Badman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Καλημέρα, είμαι αρχάριος (έχω μάθει ελάχιστα από φίλους) κ τώρα ενδιαφέρομαι να αγοράσω την δική μου κιθάρα. Έχω καταλήξει στις:
                                                                                               
Γύρω στα 250Ε:  1)Squier Standard Fat Strat
                           2)Epiphone SG G-400             

Στα 500Ε :      ibanez SAS36FM 

Εχω καταλήξει στον Vox VT30 για ενισχυτή. Ενδιαφέρομαι να παίξω πολλά είδη μουσικής με κλίση προς ροκ κ μέταλ (χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν ενδιαφέρομαι για πχ). Το δίλημμά μου βρίσκεται στο αν ένας αρχάριος αξίζει να κάνει μια αγορά τόσο ακριβή (500Ε κιθάρα+200ε ενιχυτής=700Ε) ή με έναν καλό ενισχυτή όπως ο Vox VT30 μπορέι να παράγει το ίδιο ηχιτικό αποτέλεσμα με μια κιθάρα των 250Ε.
Ευχαριστω για τον χρόνο σας κ περιμένω τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Από τη στιγμή που:

1. Υπάρχει οικονομική δυνατότητα

2. Η ibanez που κοιτάς δεν θα σε περιορίσει σε περίπτωση αλλαγής μουσικών γούστων καθώς θα ασχολείσαι με την κιθάρα
(πχ αν γουσταρες black metal και αγόραζες μια B.C Rich, θα υπήρχε θέμα αν αργότερα ήθελες να το γυρίσεις σε blues/rock. Ενώ η συγκεκριμένη Ibanez είναι πιο all-around οργανο τουλάχιστον εμφανισιακά)

... ο μόνος λόγος για να πας στην φθηνή λύση θα ήταν ο φόβος μήπως μετά από λίγο καιρό τα παρατήσεις και πάνε τα λεφτά χαμένα.

Από την άλλη ένας αρχάριος δεν θα καταλάβει πολλές διαφορές στο ηχητικό αποτέλεσμα. Αλλά καθώς θα εξελίσσεσαι... και περισσότερα θα καταλαβαίνεις, και περισσότερες απαιτήσεις θα έχεις.


ΥΓ.  Για την epiphone SG που έχεις βάλει δεν ξέρω πολλά... αλλά γενικά τις φθηνές epiphone δεν τις εμπιστεύομαι... θεωρώ ότι οι Squier έχουν πολύ καλύτερο value for money.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Badman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Από κριτικές που έχω δει πάντως η epiphone είναι καλύτερη από την squier. Όσο για την ibanez μπορέι να υπάρχει η οικονομική δυνατότητα αλλά όπως είπες ως αρχάριος δεν μπορώ να καταλάβω καλά διαφορά στο ηχητικό κομμάτι άρα δεν υπάρχει λόγος να σπαταλησω τόσα χρήματα ουσιαστικα για το τίποτα..

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οπωσδηποτε τα μεγεθη δεν ειναι συγκρισιμα, για καμμια απο τις 3 κιθαρες.
Καταστευαστικα η squier fatstrat εχει διαφορες με την ibanez, που μπορεις θεωρω να τις καταλαβεις στον ηχο. Καταρχην η ibanez ειναι απο μαονι και ειναι και set-in, πραγμα που δινει μεγαλυτερο sustain και εναν ηχο πιο μεστο και βαθυ. Η squier απο τιν αλλη εχει σωμα agathis και λαιμο bolt-on. Επιπλεον η ibanez εχω την εντυπωση οτι εργοστασιακα εχει σπλιταρει τον διπλο (τουλαχιστον στην παρομοια sa260 ετσι ειναι). Σαφως ειναι αδοκιμο να συγκρινουμε μια κιθαρα των 250Ε με μια στα διπλα λεφτα.
Τωρα η SG ειναι αλλη φαση και αλλη φιλοσοφια. Οπωσδηποτε δεν ειναι τοσο ευελικτη οσο οι αλλες 2, ομως με τα ιδια λεφτα που θα επαιρνες την squier, παιρνεις κιθαρα απο μαονι με set-in λαιμο, εφοσον δηλαδη αυτα τα χαρακτηριστικα σε τραβανε.
Εγω θα σου προτεινα να πας να τις δοκιμασεις και τις 3, ξεκινωντας ειτε απο την SG ειτε απο την squier και αφηνοντας την ibanez για το τελος. Εγω θυμαμαι που εκανα κατι παρομοιο, εχοντας βαλει στο ματι την sa260, πηγα και δοκιμασα LP, SG, stratocaster κλπ και αφησα την sa για το τελος... ε λοιπον μου φανηκε οτι ειναι κατι το ενδιαμεσο στον ηχο μεταξυ της στρατ φιλοσοφιας και της lp, sg, gibson γενικοτερα φιλοσοφιας, και αυτο μου αρεσε.
Οποτε και εσενα οτι σου φανει πιο κοντα στον ηχο που ψαχνεις, προς τα εκει να κινηθεις.
Παντως για να ειμαστε τιμιοι, νομιζω οτι στην κατηγορια hss strat υπαρχει πληθωρα καλυτερων επιλογων απο τη συγκεκριμενη που ποσταρεις αποκλειστικα, και μαλιστα σε ενα τοσο μεγαλο ευρος τιμης (250-500). Θεωρω οτι πρεπει να το ψαξεις περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος Badman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Την ibanez την έχω σχεδόν αποκλείσει , θεωρώ οτι είναι πολλά τα 700Ε για αρχάριο..Τώρα όπως είπα παραπάνω κλίνω προς μέταλ ήχους κ έχω διαπιστώσει οτι η squier καλυπτει τα πάντα εκτός από μέταλ..Οπότε θεωρώ καλύτερο να πάρω μια κιθάρα που να καλύπτει μικρότερο εύρος ήχων αλλά πολύ καλά αυτούς που με ενδιαφέρουν παρά καποιά με μεγαλύτερο ρεπερτόριο αλλά οχι τόσο καλής ποιότητας ήχους που με ελκύουν περισσότερο..

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οταν λες μεταλ ηχους? Μαλλον πρεπει να γινεις πιο σαφης. Ισως μια κιθαρα με HSH να σου ταιριαζει πιο πολυ. Επισης πρεπει να δεις και σε τυπο κιθαρα θελεις να κινηθεις (superstrat, sg, lp κλπ), και ταυτοχρονα να θεσεις ενα budget γιατι τωρα ναι μεν λες οτι 700 ειναι πολλα (και ειναι, για καποιον τελειως αρχαριο), αλλα δεν λες και ποσα εισαι διατεθειμενος να δωσεις.
Συνεπως, back to the old drawing board...

Αποσυνδεδεμένος Badman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Θα αναφέρω κ΄ποια συγκροτήματα για να γίνω πιο σαφής. Πχ:Metallica , Iron Maiden , Judas Priest , Black Sabbath έως Rage Against the Machine κ AC/DC..Δεν έχω προτίμηση στον τύπο της κιθάρας. Επίσης διαθέτω γύρω στα 300Ε για κιθάρα μόνο.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χμμ, απο τα λιγα που καταλαβαινω, μαλλον ενας συνδυασμος HH, HSH θα ηταν προτιμοτερος γι αυτα... Αλλα προφανως υπαρχουν πολυ καλυτερα ενημερωμενοι και εξειδικευμενοι να σου πουν τη γνωμη τους.
Δες και τα σχετικα θεματα για τους αρχαριους

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
10006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/03, 20:54
από Ikaros
27 Απαντήσεις
14206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/06, 17:27
από telekris
8 Απαντήσεις
3906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/08, 15:35
από mace
4 Απαντήσεις
3477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/08, 14:29
από Tsintsi
5 Απαντήσεις
3807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 17:37
από GiorgosVolos
16 Απαντήσεις
7139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:46
από Pandemonium
8 Απαντήσεις
14465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 11:04
από if_it_is?
12 Απαντήσεις
4674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/10, 20:20
από Jezus
44 Απαντήσεις
27381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/10, 20:33
από GEO_ZZZZ
26 Απαντήσεις
7110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 22:27
από Cowboy_fromhell