Σελίδες:
  • #1 από lev21 στις 08 Oct 2004
  • δίνω μέχρι 700 ευρώ και παίζω rock twv 80's και 70's έχετε τίποτα υπόψη σας περί του τι ηλεκτρική να πάρω?
  • #2 από nicktzimas στις 08 Oct 2004
  • θα ελεγα μια Fender μεξικανα stratocaster....Τωρα αν καποιος ξερει κατι καλυτερο για 70's 80's θα σου πει.....Δεν ξερω αν μια les paul epiphone θα σου ηταν καλη....
  • #3 από Zoso στις 09 Oct 2004
  • Με αυτά τα λεφτά, παίρνεις μια πολύ καλή epiphone... Les Paul προτείνω, αλλά αν γουστάρεις ταυράκι, τότε G-400... Bέβαια, αν θέλεις fender, μια καλή tele mexico, θα σου δώσει πολύ κύρος... (και θα ξεχωρίσεις από τους stratαδες...)


  • #4 από Acanthor στις 09 Oct 2004
  • Ωραίος ο Zoso! Κορυφαία ιδέα η tele! Απλά δεν ξέρουμε και κατά πόσο θα χρειαστεί να βγάλει τον απαραίτητο όγκο. Κι εγώ ψηφίζω μία από τις δύο. Από κει και πέρα ανάλογα με τον ήχο που θέλει να βγάλει ο φίλος μας. Αν θές δώσε περισσότερα στοιχεία πάνω στο θέμα του ήχου. (Συγκροτήματα, κιθαρίστες κλπ)
  • #5 από nicktzimas στις 09 Oct 2004
  • Με αυτά τα λεφτά, παίρνεις μια πολύ καλή epiphone... Les Paul προτείνω, αλλά αν γουστάρεις ταυράκι, τότε G-400... Bέβαια, αν θέλεις fender, μια καλή tele mexico, θα σου δώσει πολύ κύρος... (και θα ξεχωρίσεις από τους stratαδες...)



    Γιατι τι εχουν οι stratαδες???????
  • #6 από Costa στις 09 Oct 2004
  • Κι εγώ θα προτιμούσα Epiphone.
    Αλλά υπάρχει και η λύση μιας καλύτερης μεταχειρισμένης αν σε ενδιαφέρει...
  • #7 από jimaras στις 10 Oct 2004
  • Με αυτά τα λεφτά, παίρνεις μια πολύ καλή epiphone... Les Paul προτείνω, αλλά αν γουστάρεις ταυράκι, τότε G-400... Bέβαια, αν θέλεις fender, μια καλή tele mexico, θα σου δώσει πολύ κύρος... (και θα ξεχωρίσεις από τους stratαδες...)



    Γιατι τι εχουν οι stratαδες???????

    Ναι ρε τι εχουμε??????????
  • #8 από Zoso στις 10 Oct 2004
  • Με αυτά τα λεφτά, παίρνεις μια πολύ καλή epiphone... Les Paul προτείνω, αλλά αν γουστάρεις ταυράκι, τότε G-400... Bέβαια, αν θέλεις fender, μια καλή tele mexico, θα σου δώσει πολύ κύρος... (και θα ξεχωρίσεις από τους stratαδες...)



    Γιατι τι εχουν οι stratαδες???????

    Είναι πολλοί... Και βλέπω και τους τύπους με τις Les Paul σιγά σιγά να αυξάνονται... Για αυτό και πρέπει να κρατήσω μια απόσταση... Ποιός; Η Les Paul, που κάποια στιγμή πήγε τόσο χαμηλά σε πωλήσεις, που η Gibson άρχισε να βγάζει strat... Aυτός είναι ένας λόγος που δεν πάω τον Slash... Aρχίζω να την βρίσκω με την tele... Λίγοι και καλοί...
  • #9 από Costa στις 10 Oct 2004

  • Είναι πολλοί... Και βλέπω και τους τύπους με τις Les Paul σιγά σιγά να αυξάνονται... Για αυτό και πρέπει να κρατήσω μια απόσταση... Ποιός; Η Les Paul, που κάποια στιγμή πήγε τόσο χαμηλά σε πωλήσεις, που η Gibson άρχισε να βγάζει strat... Aυτός είναι ένας λόγος που δεν πάω τον Slash... Aρχίζω να την βρίσκω με την tele... Λίγοι και καλοί...

    Γιατί,όποιος έχει Tele,παει να πει ότι είναι και καλός?? :P
  • #10 από Johnie Darko στις 10 Oct 2004
  • Σιγα ρε παιδια μην ειναι σοβαρο κριτηριο αγορας κιθαρας το αν την εχουν πολλοι ή οχι ... εκτος αν νοιαζεστε περισσοτερο για "φιγουρα" ...
    Σημασια εχει η κιθαρα να σου αρεσει εμφανισιακα και παικτικα και να βγαζει τον ηχο που θες ... Οχι αν την εχουν αλλοι 100.000 ή μονο ενας ή κανενας ...  ;)
    Ολα αυτα δεν εχουν καμια σχεση βεβαια με το αν ειναι καλες οι Tele ή οι Strat ... Ειναι και οι 2 κορυφαιες (οι USA ειδικα) στον χωρο τους ...
  • #11 από nicktzimas στις 10 Oct 2004
  • Σιγα ρε παιδια μην ειναι σοβαρο κριτηριο αγορας κιθαρας το αν την εχουν πολλοι ή οχι ... εκτος αν νοιαζεστε περισσοτερο για "φιγουρα" ...
    Σημασια εχει η κιθαρα να σου αρεσει εμφανισιακα και παικτικα και να βγαζει τον ηχο που θες ... Οχι αν την εχουν αλλοι 100.000 ή μονο ενας ή κανενας ...  ;)
    Ολα αυτα δεν εχουν καμια σχεση βεβαια με το αν ειναι καλες οι Tele ή οι Strat ... Ειναι και οι 2 κορυφαιες (οι USA ειδικα) στον χωρο τους ...

    Πεστα Cornholio!!!Δηλαδη επειδη εχει ολος ο κοσμος Strato εγω θα παω να παρω bc rich(ΜΠΛΙΑΞ!!!) μονο και μονο για να Ξεχωριζω??Αφου η Strato ειναι η κιθαρα που με βολευει....
  • #12 από Guitar_maniac στις 14 Oct 2004
  • Καλά εδώ που τα λέμε αν και πολλοί μπορεί να έχουν στρατ δεν είναι και λίγο να έχεις μια FEDER STRATOCASTER AMERICAN '70 ή '80.........
  • #13 από Arg0 στις 15 Oct 2004
  • δίνω μέχρι 700 ευρώ και παίζω rock twv 80's και 70's έχετε τίποτα υπόψη σας περί του τι ηλεκτρική να πάρω?


    Θα σου προτεινω μια Μεξικανικη Fender σαν κι αυτη, με 2 μονους κι εναν διπλο. Αμα την παρεις κι απο εξωτερικο θα σου ερθει φθηνοτερα και με τα λεφτα που περισσευουν μπορεις να αλλαξεις και τον διπλο και να βαλεις εναν Seymour Duncan Distortion η να αλλαζεις τον μονο και να βαλεις εναν Hot Rails πχ.

  • #14 από Guitar_maniac στις 17 Oct 2004
  • Δεν ξέρω..... αλλά μήπως είναι επικίνδυνο να παραγγείλεις από εξωτερικό ;;;
    Απ΄το εξωτερικό μπορείς να παραγγείλεις με Αντικαταβολή ;;;
  • #15 από psomas στις 17 Oct 2004
  • Δεν ξέρω..... αλλά μήπως είναι επικίνδυνο να παραγγείλεις από εξωτερικό ;;;
    Απ΄το εξωτερικό μπορείς να παραγγείλεις με Αντικαταβολή ;;;

    δες εδώ
  • #16 από R-o-r-y στις 22 Nov 2004
  • δίνω μέχρι 700 ευρώ και παίζω rock twv 80's και 70's έχετε τίποτα υπόψη σας περί του τι ηλεκτρική να πάρω?
    fender stratocaster MEXICO
  • #17 από Σιδηρόπουλος στις 27 Nov 2004
  • δίνω μέχρι 700 ευρώ και παίζω rock twv 80's και 70's έχετε τίποτα υπόψη σας περί του τι ηλεκτρική να πάρω?
    fender stratocaster MEXICO

    φεντερ fatstrat mexico..
  • #18 από ερεβος στις 29 May 2005
  • Εγω κλασσικα θα προτεινω Epiphone....Les Paul ή ταυρακι σε αυτα τα λεφτα βγαινουν πολυ καλά...
  • #19 από wanderer στις 12 Jul 2005
  • Έχω μια περίπου ίδια απορία με τον lev21.  :-\ ??? :-\
          Θέλω να παίζω rock των '70s '80s κυρίως: Queen, Pink Floyd, Doors αλλά και μερικά των Iron Maiden. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 750 euros. Ποια κιθάρα προτίνετε;
    Σημειώστε ότι είναι η πρώτη μου ηλεκτρική, αν και έχω πείρα απο κλασσική έτσι θα΄ήθελα και μερικά basic tips ;)!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
  • #20 από fenderiarhs στις 12 Jul 2005
  • pare mia hlektrikh skoupa......kanei katw apo 700 eurw
  • #21 από wanderer στις 12 Jul 2005
  • pare mia hlektrikh skoupa......kanei katw apo 700 eurw
    Βασικά, αν ήθελα να αγοράσω (εγώ ή καποιος αλλος φίλος) σκούπα θα ρωτούσα στον Κωτσόβολο. Πώς σου'ρθε αυτό? ???
  • #22 από ερεβος στις 09 Oct 2005
  • Μπορεις να τσεκαρεις και καποια της σειρας SE της PRS, ισως την Santana ή την Billy Martin...
  • #23 από _AdriaN_SmitH στις 29 Nov 2005
  • isws kamia koreatiki Brian Moore i koitaxte kai gia kamia framus
    einai apisteutes ki8ares gia ta lefta tous kai einai kai all around organa
  • #24 από pureanalog στις 31 Jan 2006
  • παρε μια μεξικανικη φεντερ η μια highway 1 stratocaster fender.
  • #25 από Μάνος Καμπούρης (m.k.) στις 31 Jan 2006
  •  Μάγκες, με αυτά τα λεφτά που θέλετε να δώσετε, ψάξτε για καμιά μεταχειρισμένη καλύτερα. Ρίξτε μια προσεκτική ματιά στις αγγελίες και όλο και κάτι καλό θα σας κάτσει
Σελίδες: