Αποστολέας Θέμα: periklis-sofia  (Αναγνώστηκε 2669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loridas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
periklis-sofia
« στις: 14/08/12, 21:44 »
ειναι μια δουλεια που εχω κανει πριν 20+χρονια (ξερω πολλοι απο εσας ουτε που θα ειχατε γεννηθει ή θα εισασταν μικρα παιδια) μιας και τοτε δεν ειχαμε την δυνατοτητα ηχογραφησεων σε studio (τα λεφτα που ζηταγανε τα studio τοτε για ηχογραφηση ητανε απιστευτα) και οτι υλικο (φωτο-κασετες) απο τις συναυλιες εχουνε χαθει (οι κασετες καταστραφηκανε ολες και φωτο εχουνε μεινει καποιες ξεθοριασμενες και σκοτεινες) αποφασισα να κανω ενα replay τα κομματια μου χωρις ομως πλεων συγκροτημα αλλα με την βοηθεια τις κορης μου και 2 φιλων μπειτε και ακουστε την δουλεια που εχουμε κανει ακομα μπορουν και εντυποσιαζουνε οι μπαλαντες που εγραφα τοτε και τωρα (απο Σεπτεμβριο θα ανεβασω και αλλα τραγουδια και με καλυτερη ηχογραφιση) περιμενω τις γνωμες σας μιας και εδω μεσα ξερετε απο μουσικη


http://www.myspace.com/periklis-sofia


και στο youtube


mia istoria to pitsiriki-μια ιστορια το πιτσιρικι

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: periklis-sofia
« Απάντηση #1 στις: 14/08/12, 22:12 »
Τα νεα τραγουδια εχουν ηχογραφηθει στην SAE μηπως, στο νεο κτιριο της στο Μοσχατο;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος loridas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: periklis-sofia
« Απάντηση #2 στις: 14/08/12, 22:28 »
ναι στην sae ειναι στο μοσχατο

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: periklis-sofia
« Απάντηση #3 στις: 14/08/12, 22:37 »
ειναι μια δουλεια που εχω κανει πριν 20+χρονια (ξερω πολλοι απο εσας ουτε που θα ειχατε γεννηθει ή θα εισασταν μικρα παιδια) μιας και τοτε δεν ειχαμε την δυνατοτητα ηχογραφησεων σε studio (τα λεφτα που ζηταγανε τα studio τοτε για ηχογραφηση ητανε απιστευτα) και οτι υλικο (φωτο-κασετες) απο τις συναυλιες εχουνε χαθει (οι κασετες καταστραφηκανε ολες και φωτο εχουνε μεινει καποιες ξεθοριασμενες και σκοτεινες) αποφασισα να κανω ενα replay τα κομματια μου χωρις ομως πλεων συγκροτημα αλλα με την βοηθεια τις κορης μου και 2 φιλων μπειτε και ακουστε την δουλεια που εχουμε κανει ακομα μπορουν και εντυποσιαζουνε οι μπαλαντες που εγραφα τοτε και τωρα (απο Σεπτεμβριο θα ανεβασω και αλλα τραγουδια και με καλυτερη ηχογραφιση) περιμενω τις γνωμες σας μιας και εδω μεσα ξερετε απο μουσικη


http://www.myspace.com/periklis-sofia


και στο youtube


mia istoria to pitsiriki-μια ιστορια το πιτσιρικι
Να σου πω την αληθεια,δε με εντυπωσιασε...ουτε ο στιχος,ουτε η μουσικη!!!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: periklis-sofia
« Απάντηση #4 στις: 14/08/12, 22:48 »
Καλησπερα.Θα παραθεσω μια αποψη κατοπιν της πρωτης μου εντυπωσης.Καταρχας θελω να πω το εξης πρωτα.Οταν μπαινω σε καποιο θεμα οπου γραφει καποιος οτι το κομματι του "ακομα εντυπωσιαζει" τοτε περιμενω αυτοματως να ακουσω κατι που θα με εντυπωσιασει.

Για να ειμαι ομως απολυτα ειλικρινης δεν βρηκα απολυτως τπτ εντυπωσιακο.Ειναι ενα συμπαθητικο τραγουδακι και τπτ παραπανω.Τωρα για σενα προφανως εχει ιδιαιτερη συναισθηματικη αξια και καλα κανεις..αλλωστε ολοι μας τρεφουμε αγαπη για τα κομματια μας που συχνα κρυβουν και καποια ιστορια απο πισω.

Το κομματι εχει λαθη μεσα τονικα και κανουν μπαμ.Τοσο απο την ανδρικη φωνη οσο και απο τα γυναικεια φωνητικα.Η φωνη σου μου αρεσει.Ειναι ζεστη και εχει ωραιες μπασες νοτες.Τα γυναικεια φωνητικα επισης τα βρηκα συμπαθητικα αλλα θελουν διορθωση.Το κλιμα του κομματιου μου θυμιζει ιστοριουλα,κατι που επισης θεωρω καλο μιας και εχουν εκλειψει τα κομματια αυτα.

Ενα συμπαθητικο τραγουδακι που επιδεχεται βελτιωση και εχει σιγουρα τον δικο του χαρακτηρα.Πιστευω οτι αν το ηχογραφησεις ξανα διορθωνοντας τα διαφορα λαθακια θα γινει σιγουρα καλυτερο.Καλη προσπαθεια και συνεχισε να αγαπας την μουσικη...αλλωστε την γραφεις για την ψυχουλα σου και οχι για να αρεσει στον κοσμο θαρρω.

 ;)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος loridas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: periklis-sofia
« Απάντηση #5 στις: 14/08/12, 23:04 »
εχετε δικαιο ειναι λαθος η διατυπωση του "ακομα εντυπωσιαζουν"  επρεπε να πω καλυτερα το οτι εχει αποσπασει καλες κριτικες απ'οσους το εχουν ακουσει μεχρι τωρα, και μου απαντησαν φυσικα

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: periklis-sofia
« Απάντηση #6 στις: 15/08/12, 01:23 »
Χμ, φωνή σου μου θυμίζει Παπακωνσταντίνου, άμα δουλευτεί μπορεί να εντυπωσιάσει όπως λες. Τώρα το κομμάτι να σου πω την αλήθεια δεν θα πρέπει αν το σχολιάσω γιατί δεν είμαι φαν της συγκεκριμένης μουσικής.
 ;D
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: periklis-sofia
« Απάντηση #7 στις: 16/08/12, 09:32 »
Συμπαθητικό τραγούδι, αλλά θα μπορούσε να είναι καλύτερο ...αλλά για να γίνει αυτό, θα'πρεπει να αλλάξουν αρκετά. Δεν μου αρέσουν τα φάλτσα στις φωνές. Δεν μου αρέσει η διάρκεια. 7½ λεπτά είναι πολλά για ένα τραγούδι με τόσο λιτή ενορχήστρωση σύνθεση, και με την ίδια μελωδία συνέχεια. Την ιστορία δεν την πρόσεξα καλά γιατί μετά από κάποια λεπτά κουράστηκα. Οπότε, θα προτιμούσα είτε λιγότερα και περιεκτοκότερα λόγια ή περισσότερη και περιεκτικότερη σύνθεση και ενορχήστρωση.

Αποσυνδεδεμένος loridas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: periklis-sofia
« Απάντηση #8 στις: 16/08/12, 09:51 »
εχω θεμα με την ενορχηστροση καθως λειπουν οργανα απο το τραγουδι εχει 2 κιθαρες μεσα (η μια που παιζω εγω κιολλας ειναι με ακροτιριασμενο δαχτυλο στο αριστερο χερι) ενα ντεφι απλα για τον ρυθμο και μια φυσαρμονικα,λειπουν δλδ και μπασσο και ντραμς και πληκτρα,παλια (μεχρι και το 94' που επαιζα με το συγκροτημα που ειχα τοτε και live σε μαγαζια ειχαμε κολησει μεχρι και βιολη μεσα στο τραγουδι και φυσικα το αποτελεσμα ητανε πολυ καλυτερο απο αυτο που ακουγετε τωρα,τοτε βεβαια και η φωνη μου ητανε οπως ενος 20+ ανθρωπου ενω τωρα ειναι οπως ειναι ενος 40+ τωρα για φαλτσα στις φωνες υπαρχουν και το θεωρω λογικο απο μη επαγκελματιες (ουτε τραγουδιστες ουτε ηχοληπτης επαγκελματιας για να "φτιαχτουν τα φαλτσα) οι παιδικες φωνες ειναι απο παιδια 13 χρωνων (η κορη μου με μια φιλη τις) αλλα πιστευω πως "πρεπει" να εχουνε "φαλτσα" τα παιδια και ιδιος σε τετοιο ύφος τραγουδιου που απευθήνονται στον ενικο σε καποιο πρόσωπο
ηδη εχω προταση απο δισκογραφικη και λογικα θα γινει πιο καλη η ηχογραφιση και θα το παιξουν και επαγγελματιες μουσικοι τωρα για την διαρκεια δεν μπορω να κανω κατι ειμαι "παραμυθας" και επιδη δεν επαναλαμβανονται refrain σε κανενα τραγουδι μου πανω στην προσπαθεια να γινει διφωνία στο τελος του τραγουδιου το τραβαει + 2 λεπτα περιπου

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: periklis-sofia
« Απάντηση #9 στις: 16/08/12, 20:12 »
Αγαπητε φιλε.Εχω μια μικρη παρακληση.

Αν δεν σου ειναι δυσκολο,επειδη δυσκολευομαι πολυ να διαβασω και να καταλαβω τι λες στο κειμενο σου,προσπαθησε τα γραφομενα σου,να ειναι λιγο πιο μαζεμενα.Δλδ να βαζεις τελειες,να αφηνεις λιγο κενο κλπ,γιατι εγω τουλαχιστον(δεν ξερω για τους υπολοιπους) δυσκολευτηκα πολυ.

Σου ευχομαι τα καλυτερα για το κομματι και γενικα μου αρεσει να βλεπω ανθρωπους ολων των ηλικιων να ασχολουνται με την μουσικη.Πολυ καλο επισης το γεγονος οτι συμπεριλαμβανεις και την κορη σου μεσα,διοτι η ενασχοληση με την μουσικη ειναι οτι καλυτερο.

Καλη συνεχεια! 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/12, 20:15 από bassman(sticky fingers!) »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος loridas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: periklis-sofia
« Απάντηση #10 στις: 16/08/12, 20:43 »
:)