Αποστολέας Θέμα: Η νεα εποχη στο File sharing ή το τελος της;  (Αναγνώστηκε 2744 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Πριν λιγες μερες η υπηρεσια του Megaupload εκλεισε, υστερα απο συλληψη των ιδιοκτητων της file hosting εταιριας με τις κατηγοριες της πειρατειας και του ξεπλυματος βρωμικου χρηματος.

Σημερα ( 22/01/12 ) οι υπηρεσιες των Filesonic και Fileserve επαψαν να λειτουργουν, ενω παρα πολλα accounts διεγραφησαν υπο το φοβο πως οι 2 εταιριες θα ακολουθησουν τα βηματα της Megaupload.

Η upload.com διεκοψε τελειως τη "συνεργασια" οσων μελων της εχουν σε US. IPs, ενω κι αλλες εταιριες file hosting εχουν μπει σε διαδικασια "εκκαθαρισης" μελων κι αλλες τοσες "κλεινουν" τις κεντρικες τους σελιδες!


Κι ολα αυτα εν μεσω συζητησεων του SOPA και του PIPA, που περιμενουν τη σειρα τους στην αμερικανικη βουλη για ψηφισμα!


Η μονη εταιρια που δεν ανησυχει ειναι η Rapidshare, γιατι αφενος μεν εχει εδρα την Ελβετια ( διαφορετικοι copyright νομοι ), αφετερου δε εδω και καιρο εχει αλλαξει το συστημα λειτουργιας της, οποτε δεν επιδοτει με "ποντους" ( και χρηματα ) τους uploaders παρανομου υλικου!


Αραγε στο μελλον θα εχουμε ενα πληρως ελεγχομενο διαδικτυο ή η αντιδραση του κοσμου θα αναγκασει τις μεγαλες εταιριες να οπισθοχωρησουν στο θεμα αυτο;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Η νεα εποχη στο File sharing ή το τελος της;
« Απάντηση #1 στις: 23/01/12, 11:49 »
Εγώ πάντως φοβάμαι με αυτά τα πράγματα. Φίμωμα στο ίντερνετ; Αν είναι δυνατόν.

Δεν ξέρω τι θα γίνει γιατί βλέπω ότι ο κόσμος ακόμη δεν έχει πάρει χαμπάρι τι γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Η νεα εποχη στο File sharing ή το τελος της;
« Απάντηση #2 στις: 23/01/12, 12:13 »
Επιτρέψτε μου μία μικρή ανάλυση μιας και οι τηλεπικοινωνίες είναι ο επαγγελματικός μου χώρος για πλέον από 3 δεκαετίες.

Βιώνουμε μία αναπόφευκτη σύγκρουση μεταξύ μεγάλων συμφερόντων και οι μεγάλοι όμιλοι, μαζί με τις κυβερνήσεις ψάχνουν την χρυσή τομή για να προχωρήσει το πράγμα πιο ελεγχόμενα.

Από την μία πλευρά, οι κάτοχοι των πνευματικών δικαιωμάτων βλέπουν πολλά διαφυγόντα κέρδη και πιέζουν για περιορισμό των απωλειών τους. Αυτές είναι τεράστιες βιομηχανίες, όπως της μουσικής και του θεάματος, μαζί με τις εταιρείες λογισμικού και παιγνιδιών. Αυτοί οι κλάδοι έχουν όμως ήδη πολύ καλά κέρδη.

Από την άλλη πλευρά, δεν μπορεί να αρνηθεί ότι το filesharing και μαζί και όλα τα άλλα "πειρατικά" είναι η κινητήρια δύναμη για την ανάπτυξη των υποδομών, των τηλεπικοινωνιών και της βιομηχανίας της πληροφορικής, που δίνουν ψωμί σε αντίστοιχα πάρα πολύ κόσμο. Αυτοί οι κλάδοι, έχουν μεγαλύτερη εξάρτηση από την ανάπτυξη καθώς βασίζονται εξ ολοκλήρου στην κατανάλωση.

Για να το εξηγήσω απλά, εάν δεν έχεις άμεση και εύκολη πρόσβαση σε ταινίες δεν θα πάρεις εκείνη την τεράστια 3D τηλεόραση με το surround, αν δεν έχεις πρόσβαση στα MP3 δεν θα πάρεις όλα αυτά τα gadgets και αν δεν έχεις πρόσβαση σε λογισμικό και παιγνίδια, δεν θα πάρεις το κτήνος το PC με Χ σκληρούς και Ψ κάρτες γραφικών και Ζ περιφερειακά και δεν θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά για γρήγορες συνδέσεις internet.

Είναι φανερό ότι η εξέλιξη οδηγεί τις αγορές, οι οποίες θέλουν την κινητήρια δύναμη του "περιεχομένου" και των "εφαρμογών" αλλά μαζί θέλουν να είναι λίγο (όχι πολύ) πιο δύσκολο να τα πάρεις, άρα να συνεχίζουν να μας τα παίρνουν από εδώ αλλά και από εκεί διακριτικά.

Γιαυτό, η προσωπική μου γνώμη που συνάδει απόλυτα και με πρόσφατα δημοσιεύματα είναι, μην φοβάστε, δεν πρόκειται να κόψουν τίποτα. Θέλουν να φαίνονται να δρούν, αλλά αφήνουν τον αντίλογο ελεύθερο, ώστε να έχουν έρεισμα να πουν ότι δήθεν υπερισχύει η ελευθερία. Εμείς ξέρουμε ότι απλά προσπαθούν να "περιορίσουν" κάποια ανεξέλεγκτα κανάλια, για να είναι όλες οι πλευρές σε μία αποδεκτή ισσοροπία, διότι το αντίθετο δεν συμφέρει κανέναν.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Η νεα εποχη στο File sharing ή το τελος της;
« Απάντηση #3 στις: 23/01/12, 13:29 »

Η μονη εταιρια που δεν ανησυχει ειναι η Rapidshare, γιατι αφενος μεν εχει εδρα την Ελβετια ( διαφορετικοι copyright νομοι ), αφετερου δε εδω και καιρο εχει αλλαξει το συστημα λειτουργιας της, οποτε δεν επιδοτει με "ποντους" ( και χρηματα ) τους uploaders παρανομου υλικου!


 
 Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους αλλά τις τελευταίες μέρες τα rapidshare links που είχα στον jdownloader δεν κατεβαίνουν.
 Έκανα και update τον downloader αλλά τίποτα..
 

Επιτρέψτε μου μία μικρή ανάλυση μιας και οι τηλεπικοινωνίες είναι ο επαγγελματικός μου χώρος για πλέον από 3 δεκαετίες.

Βιώνουμε μία αναπόφευκτη σύγκρουση μεταξύ μεγάλων συμφερόντων και οι μεγάλοι όμιλοι, μαζί με τις κυβερνήσεις ψάχνουν την χρυσή τομή για να προχωρήσει το πράγμα πιο ελεγχόμενα.

Από την μία πλευρά, οι κάτοχοι των πνευματικών δικαιωμάτων βλέπουν πολλά διαφυγόντα κέρδη και πιέζουν για περιορισμό των απωλειών τους. Αυτές είναι τεράστιες βιομηχανίες, όπως της μουσικής και του θεάματος, μαζί με τις εταιρείες λογισμικού και παιγνιδιών. Αυτοί οι κλάδοι έχουν όμως ήδη πολύ καλά κέρδη.

Από την άλλη πλευρά, δεν μπορεί να αρνηθεί ότι το filesharing και μαζί και όλα τα άλλα "πειρατικά" είναι η κινητήρια δύναμη για την ανάπτυξη των υποδομών, των τηλεπικοινωνιών και της βιομηχανίας της πληροφορικής, που δίνουν ψωμί σε αντίστοιχα πάρα πολύ κόσμο. Αυτοί οι κλάδοι, έχουν μεγαλύτερη εξάρτηση από την ανάπτυξη καθώς βασίζονται εξ ολοκλήρου στην κατανάλωση.

Για να το εξηγήσω απλά, εάν δεν έχεις άμεση και εύκολη πρόσβαση σε ταινίες δεν θα πάρεις εκείνη την τεράστια 3D τηλεόραση με το surround, αν δεν έχεις πρόσβαση στα MP3 δεν θα πάρεις όλα αυτά τα gadgets και αν δεν έχεις πρόσβαση σε λογισμικό και παιγνίδια, δεν θα πάρεις το κτήνος το PC με Χ σκληρούς και Ψ κάρτες γραφικών και Ζ περιφερειακά και δεν θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά για γρήγορες συνδέσεις internet.

Είναι φανερό ότι η εξέλιξη οδηγεί τις αγορές, οι οποίες θέλουν την κινητήρια δύναμη του "περιεχομένου" και των "εφαρμογών" αλλά μαζί θέλουν να είναι λίγο (όχι πολύ) πιο δύσκολο να τα πάρεις, άρα να συνεχίζουν να μας τα παίρνουν από εδώ αλλά και από εκεί διακριτικά.

Γιαυτό, η προσωπική μου γνώμη που συνάδει απόλυτα και με πρόσφατα δημοσιεύματα είναι, μην φοβάστε, δεν πρόκειται να κόψουν τίποτα. Θέλουν να φαίνονται να δρούν, αλλά αφήνουν τον αντίλογο ελεύθερο, ώστε να έχουν έρεισμα να πουν ότι δήθεν υπερισχύει η ελευθερία. Εμείς ξέρουμε ότι απλά προσπαθούν να "περιορίσουν" κάποια ανεξέλεγκτα κανάλια, για να είναι όλες οι πλευρές σε μία αποδεκτή ισσοροπία, διότι το αντίθετο δεν συμφέρει κανέναν.


Δεν θα μπορούσα να τα γράψω καλύτερα.

Μια "αποδεκτή ισοροπία".

Άλλωστε αν υπήρχε πραγματική βούληση να γείρει η πλάστιγγα μονομερώς, τόσο οι providers όσοι και οι υπόλοιποι εμπλεκόμενοι έχουν όλα τα μεσα να υλοποιήσουν κάτι τέτοιο.

Αν για πράδειγμα οι providers κάνουν traffic shaping και αποκλείσουν κάθε πρόσβαση σε peer to peer προγράμματα, ρισκάρουν να χάσουν πολλές συνδέσεις μεγάλου bandwidth που ξαφνικά θα χάσουν την χρησιμότητά τους.

Αλλά δεν πρόκειται...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/06, 21:43
από GIORGOS KANLIS
4 Απαντήσεις
7007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 01:32
από antonis-akis
5 Απαντήσεις
2583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 19:51
από ε?
3 Απαντήσεις
2368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/09, 16:01
από s.a
6 Απαντήσεις
2567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/09, 22:34
από Τζογαδόρος
30 Απαντήσεις
11616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 21:44
από tech21man
3 Απαντήσεις
2028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 21:34
από Ιππέας
0 Απαντήσεις
1121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/10, 06:56
από Χρήστοςφλ
0 Απαντήσεις
2160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 20:00
από vagatack
6 Απαντήσεις
3958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/17, 15:35
από panixgr