Ειδικά θέματα > Ηχογραφήσεις και Στούντιο

ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ ΣΤΗΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ

(1/4) > >>

armagedon:
Καλησπερα φιλοι μου μετα απο πολλα χρονια απουσιας απο το φορουμ...Εχω ενα μικρο και υποτυπωδες στουντιακι που ηχογραφω τις ιδεες μου...Καποιοι παλιοι εδω μεσα ισως μεθυμουνται...Το προγραμμα ηχογραφησης που χρησιμοποιουσα ηταν το audacity...Μια χαρα μεχρι εδω,αλλα δυστυχως μετα απο καποιες ενημερωσεις την windows,ξαφνικα σταματησε να λειτουργει...Το ξανα εγκατεστησα αλλα τπτ...Πηγα και αγορασα μια εξωτερικη καρτα ηχου,Lexicon Alpha.και αφου εγκατεστησα τους drivers,εγκατεστησα kai to cubase LE 5.Εμαθα τον τροπο που κανω την ηχογραφηση,αλλα αυτο που ακουω στο playback,ειναι εντελως παραμορφωμενο,σε σημειο που να μην αναγνωριζονται και οι νοτες...επισης οταν γραφω,ακουω απο τα μονιτορ αυτο που παιζω αλλα ειναι ενα περιπου τονο πισω δηλ οταν παιζω ρε ακουω ντο...και με καθυστερηση...Μπορει καποιος να βοηθησει?ευχαριστω!

vegos:

--- Παράθεση από: armagedon στις 05/07/18, 22:58 ---Καλησπερα φιλοι μου μετα απο πολλα χρονια απουσιας απο το φορουμ...Εχω ενα μικρο και υποτυπωδες στουντιακι που ηχογραφω τις ιδεες μου...Καποιοι παλιοι εδω μεσα ισως μεθυμουνται...Το προγραμμα ηχογραφησης που χρησιμοποιουσα ηταν το audacity...Μια χαρα μεχρι εδω,αλλα δυστυχως μετα απο καποιες ενημερωσεις την windows,ξαφνικα σταματησε να λειτουργει...Το ξανα εγκατεστησα αλλα τπτ...Πηγα και αγορασα μια εξωτερικη καρτα ηχου,Lexicon Alpha.και αφου εγκατεστησα τους drivers,εγκατεστησα kai to cubase LE 5.Εμαθα τον τροπο που κανω την ηχογραφηση,αλλα αυτο που ακουω στο playback,ειναι εντελως παραμορφωμενο,σε σημειο που να μην αναγνωριζονται και οι νοτες...επισης οταν γραφω,ακουω απο τα μονιτορ αυτο που παιζω αλλα ειναι ενα περιπου τονο πισω δηλ οταν παιζω ρε ακουω ντο...και με καθυστερηση...Μπορει καποιος να βοηθησει?ευχαριστω!
--- Τέλος παράθεσης ---
Έφαγα αρκετές μέρες έχοντας ένα παρόμοιο πρόβλημα με το Adobe Audition.Ενώ ο ήχος ήταν ΟΚ, η αναπαραγωγή κι η εγγραφή ήταν "σπασμένη" και "παραμορφωμένη".Μόνο όμως με τους native ASIO drivers.Με ASIO4ALL όλα ήταν ΟΚ.
Υποψιάζομαι ότι κάποιο από τα τελευταία updates της MS τα ψιλοέσκισε, όχι παντού όμως.Δοκίμασα με το Cakewalk κι εκεί παίζουν όλα ρολόι...
Οπότε, η προτροπή μου είναι να δοκιμάσεις με ASIO4ALL αρχικά ή να αλλάξεις πρόγραμμα εγγραφής...

saved:
Εχω ιδια καρτα ιδιο προγραμα ιδιο προβλημα ;D


Χαμηλωσε το ινπουτ,γυρνα να ακουγετε πιο πολυ η κιθαρα παρα το κοματι


ΥΓ εχω και ασιο

armagedon:
Καλημερα,ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,θα δοκιμασω το asio4all...αυτο το προγραμμα το κατεβζω απο το ιντερνετ?ειναι free?

modfori:

--- Παράθεση από: armagedon στις 06/07/18, 10:05 ---Καλημερα,ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,θα δοκιμασω το asio4all...αυτο το προγραμμα το κατεβζω απο το ιντερνετ?ειναι free?

--- Τέλος παράθεσης ---
ναι , δωρεάν είναι .

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View