Αποστολέας Θέμα: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 12035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #25 στις: 03/02/10, 21:23 »
H σέκτερ είναι κουκλί.... και με ένα σετάκι P-Rails αργότερα δε θα θέλεις να πάρεις ΠΟΤΕ καινούρια.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #26 στις: 04/02/10, 00:33 »
Αν το basswood είναι "καλό" ξύλο και το μαόνι "κακό" τότε όλοι αυτοί που δίνουν 1200+ € για μια Gibson είναι πανάσχετοι. Δεν βλέπουν που αποκλειστικά όλες οι κιθάρες κάτω των 120€ είναι φτιαγμένες από basswood?
Τα κορόιδα...


Αν αυτες οι κιθαρες κανουν 120 ευρω σε παρακαλω φυλαξε μου δυο:





Δεν ηθελα να βαλω στη λιστα και καμια Suhr Pro Series γιατι εκει νομιζω παμε λιιιιγο πιο πανω απο τα 120 ευρω...

Οπως καταλαβαινεις μαλλον εχεις μια λαθος εντυπωση για καποια πραγματα. Και με το να υιοθετεις ενα καπως ειρωνικο και συναμα απολυτο (=μαονι καλο, basswood κακο) στυλ, αν μη τι αλλο δε βοηθαει την κουβεντα...


Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #27 στις: 04/02/10, 09:47 »
Φίλτατε G.K. Παρερμήνευσες το χιούμορ με την ειρωνεία. Να ειρωνευτώ ποιόν και γιατί.
Αν είναι έτσι, εσύ με εκφράσεις του στυλ "Αν αυτες οι κιθαρες κανουν 120 ευρω σε παρακαλω φυλαξε μου δυο...Δεν ηθελα να βαλω στη λιστα και καμια Suhr Pro Series  γιατι εκει νομιζω παμε λιιιιγο πιο πανω απο τα 120 ευρω..." είσαι αν όχι το ίδιο αλλά και περισσότερο είρωνας από μένα. Οπότε παρακαλώ πολύ ευγενικά, οι χαρακτηρισμοί να λείπουν. Εγώ δεν χαρακτήρισα κανέναν. (ξέρω, ξέρω, τώρα θα μου απαντήσεις ότι δεν με είπες "είρωνα" αλλά ότι έχω "ειρωνικό στυλ" και θα πρέπει μετά να απαντήσω και μετά πάλι εσύ και μετά πάλι εγώ........πφφφ κούραση)

Εδώ έχουμε αναφορά στο κλασσικό λογοπαίγνιο που μαθαίναμε στο γυμνάσιο:
-Ο Αστυνόμος είναι όργανο
-Το μπουζούκι είναι όργανο
-Άρα ο αστυνόμος είναι μπουζούκι.

Κάποιοι μάλλον με θεώρησαν οπαδό αυτής της νοοτροπίας. Κάνουν λάθος. Δεν είπα ότι όλες οι κιθάρες (ή και τα ... μπάσα όπως κάποιος παρέθεσε, λες και κάποιος καταλαβαίνει διαφορές στον ήχο από μπάσο σε μπάσο....ωχ τι πόλεμο αρχίζω τώρα :) <- χαμόγελο=χιούμορ )
που είναι φτιαγμένες από basswood είναι φτηνές κιθάρες. Απλά είπα ότι οι φθηνές κιθάρες (στην πλειονότητά τους) είναι φτιαγμένες από basswood. Αν δεν γίνεται αντιληπτή η διαφορά της λογικής, τι να κάνω. Ήρθα σ'αυτό το φόρουμ για να γράφω και να διαβάζω περι μουσικής όχι για να εμφυτεύσω λογική σκέψη.

Μου παραθέτεις φίλτατε G.K. κιθάρες που (πάντα κατα την προσωπική μου άποψη...είπαμε) είναι κιθάρες προσανατολισμένες σε παραμόρφωση και εφέ. ΠΡΟΣΟΧΗ δεν εννοώ ότι αυτό είναι κάτι κακό. Απλά αυτός είναι ο προσανατολισμός τους. Δεν θα πάρει κάποιος μια Jem για να παίξει John Lee Hooker. Θα παίζει τις ίδιες νότες αλλά αυτό δεν θα είναι Blues. Θέλω να πω πως απλά βασίζονται ελάχιστα, αν όχι καθόλου, στα ποιοτικά χαρακτηριστικά του ξύλου τους ή της κατασκευής τους. Με τους ίδιους μαγνήτες και με τα ίδια πεταλάκια-ενιχυτές νομίζω καμιά από αυτές δεν θα είχε διαφορετικό ήχο από αυτήν


Αυτό που προσπαθώ να περάσω (ο καϋμένος...σνιφ) είναι η λογική του "Εφόσον θα δώσεις το Χ ποσό δώστο να πάρεις ότι καλύτερο για τα λεφτά σου. Πάρε κάτι επώνυμο και δοκιμασμένο και με καλά χαρακτηριστικά και όχι κάτι άγνωστο (για μένα τον άσχετο τουλάχιστον) που αποτελείται από ότι φθηνότερο υπάρχει. "
Φυσικά μπορεί να πει "Θα την πάρω γιατί είναι φτιαγμένη με το ίδιο ξύλο που είναι και η Jem"... Οπότε πάσο. Λογικότατο......................

...

Μου έκανε πάντως εντύπωση η επίθεση εναντίον μου. Λες και προσπαθούσα να περάσω "καινά Δαιμόνια" ή έλεγα κάτι αιρετικό ή τα παίρνω από την Epiphone....
τσ τσ τσ....
Εφόσον λοιπόν κάνω όπως φαίνεται "κακό" λέγοντας την άποψή μου (ντροπή μου, ποιος νομίζω ότι είμαι?!?!), με "βάζω στην θέση μου" λοιπόν, την καταπίνω (την άποψή μου that is) και σας αφήνω να κατευθείνετε εσείς, καλύτερα από μένα όπως είναι φανερό τον φίλτατο νεανία στο να κάνει την πιο συμφέρουσα αγορά. Best of luck από μένα.

Alex_Under over and out!

« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/10, 12:42 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #28 στις: 04/02/10, 10:33 »
Δεν είπα ότι όλες οι κιθάρες (ή και τα ... μπάσα όπως κάποιος παρέθεσε, λες και κάποιος καταλαβαίνει διαφορές στον ήχο από μπάσο σε μπάσο....ωχ τι πόλεμο αρχίζω τώρα :) <- χαμόγελο=χιούμορ )




 :) (χιουμορ κι εγω)
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #29 στις: 04/02/10, 16:32 »
Μου παραθέτεις φίλτατε G.K. κιθάρες που (πάντα κατα την προσωπική μου άποψη...είπαμε) είναι κιθάρες προσανατολισμένες σε παραμόρφωση και εφέ.


Το οτι η μιση δισκογραφια των rock, blues, funk κτλ κτλ κτλ οπου απαιτειται ΚΑΘΑΡΟΣ ΣΚΑΣΤΟΣ ηχος, ειναι γραμμενη με μια απλη bolt on strat δε σου λεει κατι δηλαδη?

Τελος παντων καμια διαθεση δεν ειχα να σε θιξω, ποσο μαλλον οταν απο το γραψιμο σου διακρινω εναν ανθρωπο που αν μη τι αλλο ειναι ικανος να κανει μια κουβεντα με αντιλογο...
Αλλα αυτο το set neck καλυτερο απο bolt on τι το θελες?
Δεν μπορεις να συγκρινεις ενα SUV με ενα διθεσιο κουποε ΑΚΟΜΑ και αν ειναι στη ιδια τιμη...

Φιλικα παντα.  ;)

« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/10, 16:35 από G.K. »


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #30 στις: 04/02/10, 18:13 »
Αυτό που προσπαθώ να περάσω (ο καϋμένος...σνιφ) είναι η λογική του "Εφόσον θα δώσεις το Χ ποσό δώστο να πάρεις ότι καλύτερο για τα λεφτά σου. Πάρε κάτι επώνυμο και δοκιμασμένο και με καλά χαρακτηριστικά και όχι κάτι άγνωστο (για μένα τον άσχετο τουλάχιστον) που αποτελείται από ότι φθηνότερο υπάρχει. "

Καμιά αντίρρηση σε αυτό. Το ζήτημα είναι ότι αυτό που εσύ θεωρείς καλύτερο ή μάλλον προτιμότερο σε μια κιθάρα με την όποια εμπειρία έχεις, δεν είναι απαραίτητα και το αντικειμενικά καλύτερο. Και από τη στιγμή που η συζήτηση εντοπίστηκε σε θέματα ξύλων (μαόνι ή basswood) και ένωσης του μπράτσου με το σώμα (βιδωτό ή κολλητό), δεν μιλάμε καθόλου για κάτι "επώνυμο με καλά χαρακτηριστικά" έναντι μιας άγνωστης ποσότητας. Εκεί ήταν η μία πλευρά της ένστασης από τη δική μου πλευρά.

Παράθεση
Μου έκανε πάντως εντύπωση η επίθεση εναντίον μου. Λες και προσπαθούσα να περάσω "καινά Δαιμόνια" ή έλεγα κάτι αιρετικό ή τα παίρνω από την Epiphone....

Εφόσον λοιπόν κάνω όπως φαίνεται "κακό" λέγοντας την άποψή μου (ντροπή μου, ποιος νομίζω ότι είμαι?!?!)

«Kακό» (με την πολύ γενική έννοια της λέξης) μπορεί να κάνεις όταν εκφράζεις την προσωπική σου άποψη ή προτίμηση σαν να είναι η μία, μοναδική και αναντίρρητη αντικειμενική αλήθεια με δηλώσεις όπως αυτή...

Και ναι, το κολητό μπράτσο είναι πιο καλό από το βιδωτό, τι να κάνουμε, έτσι είναι. Κι ας μη μας αρέσει.

...και το «κακό» ίσως να είναι ότι μπορεί να αποθαρρύνεις κάποιον από την αγορά ή και τη δοκιμή ενός οργάνου που μπορεί να είναι κατάλληλο γι αυτόν, μόνο και μόνο επειδή εξέλαβε τη δική σου γνώμη ως αξίωμα το οποίο είναι κοινώς αποδεκτό και δεν επιδέχεται αμφισβήτηση. Αυτό προσπαθούμε να αποφύγουμε με όλη αυτή τη συζήτηση, όχι να σού «επιτεθούμε» λες και έχουμε κάτι προσωπικό εναντίον σου. Ελπίζω να γίνεται κατανοητό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος killer10

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #31 στις: 15/02/10, 19:37 »
για δείτε τα χαρακτηριστικά αυτής http://www.zozef.gr/site.php?&file=product-view.xml&cat0id=&cat1id=13&cat2id=51&id=2378# και πείτε μου αν είναι καλή και αν σας αρέσει

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #32 στις: 15/02/10, 22:39 »
Στα 260 εχεις αρκετες επιλογες. Εγω δεν θα επερνα ashton. Θα κοιτουσα για κατι πιο επωνυμο γιατι σε αυτην την κατηγορια το θεωρω πιο ασφαλες.
Και κατα τη γνωμη μου αν δεν σου χρειαζετε floyd rose style tremolo καλυτερα να το αποφυγεις. Τα φθηνα σε βαζουν σε μεγαλη ταλαιπωρια ορισμενες φορες.

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #33 στις: 16/02/10, 11:33 »
Συμφωνω με Stinky,καταρχην μπορεις να βρεις κιθαρες με καλυτερες κατασκευαστικα προδιαγραφες κ καλυτερα περιφεριακα ριχνοντας μια ματια στις αγγελιες του φορουμ,απο αυτες που παραθετεις.

Υπαρχει ομως κ η αλλη αποψη(την οποια συμμεριζομαι) που λεει "πως ενας αρχαριος μπορει να διακρινει τον ανθρακα απο τον χρυσο" στις σελιδες των μεταχειρισμενων..??  ???

Γι'αυτο ειμαστε εμεις εδω ομως  :) :up

Οριστε κ μια επιλογη με μια γρηγορη ματια

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=13184

ΥΓ Φιλε Alex_Under καταλαβαινω το σκεπτικο σου κ πραγματικα μπορω να μπω στην λογικη σου.Ισως πολυ απο εμας σκεπτομασταν παρομοια πριν απο χρονια.

Η δικη μου αποψη ειναι η εξης
Οι set neck κιθαρες σε περιοριζουν αφανταστα..Δεν μπορεις να "σηκωσεις" λιγο το μανικι κ να αλλαξεις λιγο την γωνια με την οποια οι χορδες ευθυγραμιζονται στα ταστα,ωστε να τις φερεις στα μετρα σου..Για'μενα αυτο ειναι τεραστιο μειονεκτημα.
Στο θεμα του ηχου εγω δεν εχω παρατηρησει ποτε εστω την παραμικρη διαφορα.. ??? Οποτε γιατι να τα δυσκολευουμε τα πραγματα? :)

ΥΓ Το μανικι των Epiphone LP κολλαει πααααρα πολυ μολις ιδρωσει λιγο το χερι..Δεν θα την συνιστουσα σε κανεναν αρχαριο η μη.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/10, 11:49 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος killer10

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #34 στις: 16/02/10, 20:35 »
παιδιά σας ευχαριστώ αλλά δεν θέλω μεταχειρισμένη
η ηλεκτρική που έχει στο ΝΑΚΑΣ η προ τελευταία της 3ης σελίδας (PAC-112VCX Ηλ.Κιθάρα Yamaha Vintage White Τιμή Online:  259.20€)είναι καλή ;
http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=101985
τώρα που είδα αυτην εδώ http://www.dv247.com/guitars/epiphone-les-paul-studio-electric-guitar-worn-cherry--53527 μ' άρεσε περισσότερο please απαντήστε μου
και μια βλακώδης ερώτηση να κάνω , αυτές οι κιθάρες περιλαμβάνουν θήκες ?   

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #35 στις: 16/02/10, 21:06 »
τώρα που είδα αυτην εδώ http://www.dv247.com/guitars/epiphone-les-paul-studio-electric-guitar-worn-cherry--53527 μ' άρεσε περισσότερο please απαντήστε μου
και μια βλακώδης ερώτηση να κάνω , αυτές οι κιθάρες περιλαμβάνουν θήκες ?  


Αν δεν το γράφει στο site, μάλλον όχι. Μπορείς βέβαια να στείλεις ένα e-mail (στο dv247) ή να πάρεις ένα τηλέφωνο (στο Νάκα) και να μάθεις.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος killer10

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #36 στις: 16/02/10, 21:11 »
τώρα που είδα αυτην εδώ http://www.dv247.com/guitars/epiphone-les-paul-studio-electric-guitar-worn-cherry--53527 μ' άρεσε περισσότερο please απαντήστε μου
και μια βλακώδης ερώτηση να κάνω , αυτές οι κιθάρες περιλαμβάνουν θήκες ?  


Αν δεν το γράφει στο site, μάλλον όχι. Μπορείς βέβαια να στείλεις ένα e-mail (στο dv247) ή να πάρεις ένα τηλέφωνο (στο Νάκα) και να μάθεις.



για την κιθάρα τι λέτε ?

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #37 στις: 16/02/10, 23:06 »
Μια χαρά είναι η κιθάρα. Υπάρχουν και άλλες επιλογές, αλλά είναι βασικό να σου αρέσει (και) εμφανισιακά. Έχε υπόψη σου ότι θα πληρώσεις και κάποια μεταφορικά αν η παραγγελία σου είναι κάτω από 300 Ευρώ.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος killer10

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #38 στις: 16/02/10, 23:21 »
ναι το ξέρω αλλά μπορείς να μου πεις ποσά περίπου θα πληρώσω ;

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #39 στις: 17/02/10, 00:28 »
Νομίζω γύρω στα 20 Ευρώ μεταφορικα.
Πράγματι στη φάση που είσαι  και στο μπατζετ που διαθέτεις το σημαντικότερο ίσως,
είναι να σ αρεσει η κιθάρα εμφανισιακά,έτσι ώστε να σε τραβάει να ασχολείσαι διαρκώς μαζί της.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
52 Απαντήσεις
20856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 19:29
από Solstafir
12 Απαντήσεις
5374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 02:36
από cyclo
4 Απαντήσεις
3537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 22:58
από indie-anos laternative
3 Απαντήσεις
3104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 01:03
από norway
11 Απαντήσεις
7522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 21:44
από Holyshock
18 Απαντήσεις
6768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 18:34
από simoon
36 Απαντήσεις
11181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 16:19
από stelllaras_cy
11 Απαντήσεις
9758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:54
από hammer
14 Απαντήσεις
5447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/09, 18:55
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
2912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou