Αποστολέας Θέμα: Φωνή και ανάσες  (Αναγνώστηκε 48185 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #25 στις: 15/01/06, 02:59 »
Eγω γενικως εχω μια ευαισθησια στο λαιμο μου, και οποτε ειμαι εξω και εχει φασαρια πχ, φωναζω για να ακουστω αλλα πολλες φορες την αλλη μερα με ποναει ο λαιμος μου. Αν καπνισω ειδικα (δεν καπνιζω, απλα καμια φορα για την παρεα) παλι ποναει λιγο, σαν να με ποναει λιγο ενας μυς οταν μιλαω. Ειναι φυσιολογικο αυτο;

Ε,κοίτα...φυσιολογικό είναι π.χ. να βραχνιάζεις και να πονάς μετά το γήπεδο...φυσιολογικό είναι και αμα δεν καπνίζεις και κανεις ξαφνικά ένα πακέτο. Αλλά το να φωνάξεις λίγο για να ακουστείς π.χ. σε ενα club ή να κανεις 1-2 τσιγάρα και να πονάς οχι δεν είναι φυσιολογικό. Αν το προβλημα ειναι τοσο εντονο όσο αναφέρεις ίσως πρέπει να δεις κάποιον γιατρό.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #26 στις: 15/01/06, 15:43 »
Γενικώς, όμως έχω μεγάλη ευαισθησία στο λαιμό, και μάλιστα οταν ημουν μικρος με επιανε πολυ συχνα φαρυγγιτιδα. Μετα η μεταφωνηση μου ηταν πολυ μπερδεμενη, καθως οπως μου ειπε ο γιατρος, αναπτυσσονταν διαφορετικα το μυικο και το σκελετικο συστημα, με αποτελεσμα να μην μπορουσα να φωναξω, να μιλαω σιγα, βραχνα και καπως λεπτα. Αυτο ομως περασε, αλλα γενικως, υπαρχει μεγαλη ευαισθησια, οπως μου ειχε πει γιατρος.
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #27 στις: 16/01/06, 13:37 »
ποσων ετών είσαι? αν έχεις τόσο μεγάλη ευαισθησία και σκοπεύεις να ξεκινήσεις να τραγουδάς έστω και εντελώς για πλάκα ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ χωρίς μαθήματα φωνητικής με έναν πολύ καλό δάσκαλο. Επίσης μήπως ο τομέας απασχόλησης σου απαιτεί να μιλάς για πολλές ώρες την μέρα? γιατι παίζει κι αυτό σημαντικό ρόλο. Π.χ. οι καθηγητές ή οι τηλεφωνήτριες έχουν συχνα προβλήματα υγειας με την φωνή τους.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #28 στις: 16/01/06, 14:23 »
Oχι, οχι 17,5 χρονων ειμαι, απλα προσφατα ολοκληρωθηκε η μεταφωνηση μου, η οποια πραγματοποιηθηκε αρκετα "παραξενα", φυσιολογικα μεν, αλλα με εναν σπανιο τροπο!.. Δεν θελω να τραγουδησω, απλα αυτα που ανεφερα τα παρατηρω καθημερινα, στην ομιλια με φιλους κλπ...
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #29 στις: 21/01/06, 19:58 »
Xαιρεται...

Προσφατα μιλησα με εναν μουσικο φιλο, φιλο ενος θειου μου, με μεγαλη εμπειρια, που με ειχε βοηθησει πολυ στη φωνη μου! Μου ειπε να μην ανησυχω για ενδεχομενους πονους, απλα εχω μεγαλη ευαισθησια στο λαρυγγα, απλα να προσεχω λιγο! Ειναι φυσιολογικο ειπε, οποτε απλα ειναι μια μεγαλη ευαισθησια!!!
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #30 στις: 22/08/06, 18:31 »
Διαφραγματική αναπνοή είναι όταν εισπνέοντας στέλνουμε τον αέρα όσο μπορούμε πιο χαμηλά στους πνεύμονες.(Όπως κάνουμε ασυναίσθητα όταν μυρίζουμε ένα λουλούδι).Έτσι επιτυγχάνεται και σωστή στήριξη, και μακρύτερη διάρκεια εκπνοής.Οι ασκήσεις αναπνοής είναι καλό να γίνονται με πρόγραμμα και σε καθημερινή βάση.
Η στάση του σώματος κατά την διάρκεια των ασκήσεων είναι πολύ σημαντική.Στέκεσαι όρθιος,με ανοιχτούς τους ώμους,ψηλά το κεφάλι,τα χέρια ελεύθερα κάτω(εκτός κι αν η άσκηση απαιτεί κάτι άλλο) και τα πόδια ελαφρά ανοιχτά με τα πέλματα παράλληλα.Η λεγόμενη στάση του Κούρου.Κατά τηνδιάρκεια των ασκήσεων δεν πρέπει να κουνιούνται οι ώμοι.
Μερικές ασκήσεις είναι:
1.Το κερί.Φαντάσου πως έχεις μπροστά σου ένα κερί και παίρνοντας διαφραγματική εισπνοή,σβύστο.
Παραλλαγές:η φλόγα του κεριού προοδευτικά μεγαλώνει και ανάλογα κι η ανάσα σου.Πχ το κεράκι γίνεται κερί,λαμπάδα,φωτιά σε τζάκι,σε δάσος,κλπ.Ή ακόμα μπορείς να φανταστείς πως σβήνεις τα κεράκια από τα πρώτα σου γεννέθλια,τα δεύτερα,κλπ κλπ.(Λιγο μελαγχολική ως και μακάβρια εκδοχή της άσκησης).Εχε στο νού σου πως οι εισπνοές σου πρέπει να είναι ανάλογες της προσπάθειας που απαιτείται.(Δηλαδή μη φουσκώσεις για να σβήσεις ένα κεράκι!)
2.Το σκυλάκι.Ανασαίνεις γρήγορα και κοφτά όπως τα σκυλιά.Τόσο η εισπνοή όσο και η εκπνοή φρόντισε να είναι σύντομες και βίαιες-απότομες.
3.Εναλαγές ρυθμού αναπνοής.Ανάσαινε σε διάφορους ρυθμούς και κάθε φορά επέστρεφε στον αρχικό ουδέτερο.Πχ:Βιαστικά-ουδέτερα.Χαλαρά-ουδέτερα.Βαθιά-ουδέτερα κλπ κλπ.
4.Το μπαλόνι.Πάρε ένα μπαλόνι και προσπάθησε να το κρατήσεις ψηλά με την εκπνοή σου.
Πλευρική αναπνοή.Γεμίζεις με αέρα όχι μόνο το κάτω μέρος των πνευμόνων αλλά και το πλαϊνό.Έτσι όχι μόνο καταφέρνεις να πάρεις πολύ αέρα με την εισπνοή,αλλά γυμνάζεις και τα ηχεία του σωματός σου.
Για αρχάριους,η άσκηση γίνεται ως εξής:Ξαπλώνεις με την πλάτη στο πάτωμα και τοποθετείς τα χέρια σου στα πλευρά σου με τα δάχτυλα ανοιχτά.Εισπνέεις αργά,προσπαθώντας να ανοίξεις τα χέρια σου με τον αέρα που στέλνεις στα πλευρά.Οι πιο προχωρημένοι,μπορούν να κάνουν αυτή την άσκηση στη στάση του Κούρου.
Υψηλή αναπνοή.Για αρχάριους:Ξαπλώνεις με την πλάτη στο πάτωμα και τα χέρια ακουμπισμένα στα πλάγια του σώματος με τις παλάμες να κοιτάνε στο πάτωμα.Εισπνέεις αργά και όσο πιο βαθιά μπορείς.Μη σταματήσεις αν δεν νιώσεις την κοιλιά σου να υποχωρεί προς τα μέσα και τον θώρακα να φουσκώνει.Τότε μόνο,άσε τον αέρα να φύγει αβίαστα μα σιγά σιγά.
Είναι πάρα πολλές οι ασκήσεις για την αναπνοή καθως και για την άρθρωση και για τη φωνή.
(Πολύυυ μεγάλο ποστ!Σταματάω και επανέρχομαι αργότερα)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/08/06, 18:33 από juliad »
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος sakisarabatzis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΤΕΝΟΡΟΣ-ΚΑΘΗΓΗΤ.ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΩΔΕΙΩΝ
    • Προφίλ
    • www.sakisarabatzis.gr
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #31 στις: 25/07/07, 19:14 »
Δεν χρησιμοποιουμε στη φωνητκη τη λέξη...στομαχι αλλα ...ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ που εχει 3 χωρους,Το Θωρακικο ηχειο{6] νοτες για τη χαμηλή περιοχη της φωνης, το μεσοδιαφραγμα για τη μεσαια περιοχή,πιο χηλή της φωνης{8 νότες] και τελος το κατωδιαφραγμα{6 νοτες για τις πολυ ψηλές νότες] Οσο για τις ασκήσεις ειναι καλο να συμβουλευτεις πειραμενο δάσκαλο-α  φωνητικης για να σου δειξει. Ασε τα αυγα ...για ομελέτα καλύτερα, Η προφυλαξη της φωνης και ο σεβασμός της υπογραφουν την προστασια της και την εξελιξη της μαζι με  σχετικά μαθηματα  ορθοφωνίας.
http//  www.sakisarabatzis.gr  ==={dvd-fotos]

Αποσυνδεδεμένος .SOFO

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #32 στις: 10/11/09, 15:20 »
παιδια μπορειτε να μου πειτε αν στα μαθηματα φωνητικης ειναι ακαπελα η με μικροφωνο????τουλαχιστον τα αρχικα!!!ευχαριστω

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/06, 23:12
από old_lion
4 Απαντήσεις
3107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 20:39
από Anemos
9 Απαντήσεις
5015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 19:25
από mpamps
Delay για φωνή

Ξεκίνησε από Panos the Greek Εφέ

5 Απαντήσεις
3495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 13:09
από adr1anos
2 Απαντήσεις
3615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 08:57
από Garvin
13 Απαντήσεις
11904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 00:17
από yiannakis
5 Απαντήσεις
3931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 15:41
από raspygeorge
21 Απαντήσεις
11193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 10:46
από parlats
5 Απαντήσεις
5111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 18:47
από dimitrisgr
0 Απαντήσεις
1922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/14, 20:15
από sakis.