Αποστολέας Θέμα: Χαιρετε! Σκεψεις και προτασεις :)  (Αναγνώστηκε 3316 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas_8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια. Νεος εδω. Θα ηθελα να μαθω περι σκαψιματος κιθαρας και τα συναφη καθως και το πως να συνδυασω passive με active μαγνητη (Εχω εναν EMG 81 νεοφερμενο) τον οποιο θα τοποθετησω στην τωρινη μου ESP LTD F-10. Σκεφτομαι ομως στο μελλον να αγορασω για neck (για bridge εχω τον 81) και εναν ΕΜG 60. Κατι τετοιο στην συγκεκριμενη κιθαρα ομως ειναι ανεφικτο λογω του οτι εχει μια θεση humbucker και μια single-coil. Γι'αυτο εχω ερθει σε 2 επιλογες. Η σκαβω την υπαρχουσα, η αγοραζω μια fender stratocaster με 120 ευρω, ενα pickguard με 2 humbucker θεσεις η απο ebay η απο πουθενα εδω (εχω βρει και με 20€ και με 40€) και αγοραζω και εναν EMG 60 και τον βαζω σετ με τον 81 αντι στην ESP. Το σκαψιμο ομως λογικο ειναι να μη το αποφυγω μιας και θα χρειαστει και στην fender επειδη εχει 3 single-coil μαγνητες. Την fender την θελω και πιο πολυ επειδη ειναι φθηνη ωστε να πειραματιστω και πανω της. Περιμενω αποψεις και σκεψεις-προτασεις. :)

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Χαιρετε! Σκεψεις και προτασεις :)
« Απάντηση #1 στις: 23/01/09, 10:08 »
 Ο συνδιασμός active και passive μαγνητών δεν είναι και ό,τι καλύτερο... Θα έχεις ΤΡΑΓΙΚΗ διαφορά στις εντάσεις τους και θα πρέπει να ενσωματώσεις στην κιθάρα κάποιο κύκλωμα που να μπουστάρει τον passive για να έρθουν λίγο πιο κοντά οι εντάσεις τους. Θα σου πρότεινα να προτιμήσεις μια κιθάρα που θα έχει μόνο active ή μόνο Passive μαγνήτες :)
 Αν για οποιονδήποτε λόγο χρειαστεί η κιθάρα σου σκάψιμο καλύτερα να προτιμήσεις κάποιον μάστορα ή σχετικό με το θέμα γιατί χρειάζεται προσοχή και εμπειρία μια τέτοια εργασία... Προς το παρόν μάλλον καλύτερο θα ήταν να πάρεις και τον δεύτερο active και να τους βάλεις στην ESP παρά να μπεις στη διαδικασία αγοράς δεύτερης κιθάρας (μάλλον squier εννοούσες, γιατί fender με €120 ::)).
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος kostas_8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Χαιρετε! Σκεψεις και προτασεις :)
« Απάντηση #2 στις: 23/01/09, 16:46 »
Ναι Squier εννοουσα :P Λαθος μου. Τεσπα. Επειδη εχει ενα μονο μαγνητη ακομα, σκεφτομαι προς αγορα ενος EMG SA, η EMG S Active και οι 2 παλι. Η εχεις μηπως κατι καλυτερο να μου προτινεις? Και σχετικα ας πουμε φθηνο :P

Αποσυνδεδεμένος riffraff

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • pirate
    • Προφίλ
Απ: Χαιρετε! Σκεψεις και προτασεις :)
« Απάντηση #3 στις: 23/01/09, 17:10 »
Γιατι φιλε κωστα σκεφτεσαι να παρεισ squier και οχι κομια αλλι εκσισου φτηνη αλλα με 2 διπλους οπως αυτη εδω πχ
http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_vendetta_xm_gn.htm

Αποσυνδεδεμένος kostas_8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Χαιρετε! Σκεψεις και προτασεις :)
« Απάντηση #4 στις: 23/01/09, 18:03 »
H Squier ηταν απλα σαν προταση απο ενα φιλο. Δεν ειχα καταληξει στανταρ εκει. Πολυ καλη και η Dean. Τωρα μου μενει να δω πως ακριβως θα συνδεσω τους Active μαγνητες γιατι το συνδεσμολογικο φυλαδιο που δινουν δε βοηθαει και τοσο.. Αρα λες να παρω καμια Dean και ενα μαγνητη ακομα η να βαλω στην υπαρχον esp εναν EMG S, SA. Μαγνητη θα βρω απο πουθενα φθηνα οπως και αν ειναι κανα διπλο.

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Χαιρετε! Σκεψεις και προτασεις :)
« Απάντηση #5 στις: 23/01/09, 22:40 »
Εχω μια στρατοκαστερ με 3 μονους μαγνητες τωρα αμα θελω να βαλω 2 EMG για να μου το κανει ενας μαστορας ,ξερει καποιος ποσα περιπου θα μου παρει;Θα αγορασω τους μαγνητες και το καταλληλο pickguard.Οι διπλοι δεν χωρανε στην θεση των μονων και επισης θελει θεση για την μπαταρια θελει σκαψιμο.
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Χαιρετε! Σκεψεις και προτασεις :)
« Απάντηση #6 στις: 26/01/09, 05:02 »
no clue?
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
3764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/05, 19:18
από porky
22 Απαντήσεις
7641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/05, 02:36
από Light_Without_Heat
3 Απαντήσεις
2095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/05, 03:05
από Zaxarenia
5 Απαντήσεις
2921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/06, 03:07
από Vern
14 Απαντήσεις
4176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/06, 11:15
από Ikaros
6 Απαντήσεις
2911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 19:36
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
0 Απαντήσεις
2227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/18, 13:31
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
1976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/18, 00:06
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
3773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/18, 15:00
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
2738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/21, 16:36
από dimgall