Αποστολέας Θέμα: Απορίες για κατασκευή studio  (Αναγνώστηκε 7115 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος κ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απορίες για κατασκευή studio
« στις: 30/05/13, 17:25 »
παιδια καλησπερα ειμαι νεος στο φορουμ κι το βρηκα ενδιαφερον διαβαζοντα καπια ποστ π με ενδιαφερουνε....εδω και καιρο σκευτομαι να φτιαξω το δικο μ στουντιο στο υπογειο το οπιο ειναι 50 τετραγωνικα κι ειναι χωρισμενο στην μεση με μια ντουλαπα μεγαλη.....
λοιπον θα ηθελα βοηθεια επειδη δν εχω και πολυ πειρα...!αυτην την στιγμη διαθετω εναν μικτη behringer 1202 fx ενα αυτοενισχυομενο ηχειο  250 watt rms proel....επισης στερεοφωνικο με δυνατα ηχεια δν ξερω κατα ποσο θα μπορεσω να τα χρησιμοποιησω σαν μονιτορ.... στο υπογειο απο πανω ειναι κενο ωπου ειναι τα γκαραζ σε ανιχτο χωρο κι παραπανω ειναι τα διαμερισματα σαφως και γυρω γυρω.....το βσκ που θελω ειναι να κανω προβες με την μπαντα μ αξιοπρεπεις και στην συνεχεια να γραφουμε κιολας.....θα ηθελα συμβουλες για το πως θα το χτισω απο αποψη ηχιτικης και ακουστικης κι το τι αλλα μηχανιματα θα χρειαστω....υποψιν οτι θα εχω ακουστικα τυμπανα 2 κιθαρες μπασο κι φωνη....!! ευχαριστω εκ τον προτερον


edit: στον τίτλο.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/13, 17:33 από gers »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: studio
« Απάντηση #1 στις: 30/05/13, 19:43 »
Καταρχας να γνωριζεις πως οι χαμηλες συχνοτητες μεταφερονται μεσα απο τον οπλισμο της πολυκατοικιας ( μεσα απο το σκυροδερμα ) σε ολους τους οροφους, οποτε θα χρειαστειτε μια σοβαρη ηχομονωση σε περιπτωση που κανετε συνεχομενα προβες ( και σε ωρες που δεν πρεπει ). Μια σοβαρη ηχομονωση ( που ξεκιναει απο room in a room και καταληγει σε απιστευτες τεχνικες ) μπορει να ειναι κι απο 700-800€ το τετραγωνικο μετρο.

Η λυση επισης να κανετε ηχομονωση μονο στο ταβανι δεν αλλαζει τιποτα σε ο,τι αφορα τη μεταφορα του ηχου μεσα απο τα στερεα υλικα, αφου ολο το δωματιο πρεπει να ειναι ηχομονωμενο ( αρα δεν γλυτωνετε τιποτα ).


Αφου εξηγησα πληρως τι budget χρειαζεσαι για studio, θα σου προτεινα να αναφερεις κι εσυ τι budget διαθετεις για ηχομονωση, εξοπλισμο κι ενδεχομενως ηχοαπορροφηση.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: studio
« Απάντηση #2 στις: 30/05/13, 20:49 »
Φρι, μη τρομάζεις τα παιδιά!  ;D Δεν πιστεύω ότι η ηχητική όχληση θα είναι άξια λόγου, από το υπόγειο στα διαμερίσματα έχουμε μόνο κολώνες και αέρα και 2 πλάκες μπετόν. Βέβαια, εσύ ξέρεις καλύτερα, το σίγουρο πάντως είναι ότι ο Χρήστος κ, δεν μπορεί να διαθέσει ΧΧ.ΧΧΧ€

Χρήστο, εγώ προτείνω να βάλετε τα ντραμς μέσα και να παίξετε για να δοκιμάσετε το πόσο ακούγεται στα διαμερίσματα. Ακόμα κι αν ακούγεται λίγο, αν παίζετε εκτός ωρών κοινής ησυχίας, τότε είστε μια χαρά.
Καλύψτε τους τοίχους με κάτι ... πχ βαριές κουρτίνες, κουβέρτες, για να μην τρελαθούν τα αυτιά σας από τις ανακλάσεις του ήχου.
Αυτά από μένα, έναν ερασιτέχνη και, λίγο-πολύ, αδαή περί στούντιο...  ::)

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: studio
« Απάντηση #3 στις: 30/05/13, 21:00 »
 καλως ήρθες στο φορουμ του κιθάρα!


αν το πορτοφολι της μπάντας δεν επιτρέπει σοβαρή δουλειά για αυτά τα 50 τετραγωνικά, μου φαινεται πιο σωστό μακροπρόθεσμα ,να μουσικόνεστε σε κανονικά στούντιο, καθως οι βλάβες που μπορεί να προκαλέσετε στα αυτιά σας ειναι ανεπανόρθωτες.
Σε αυτα τα 50 μ2 πρεπει να υπολογίσετε και κυκλοφορία φρέσκου αέρα, αλλιως θα εχετε ενα ακομα πρόβλημα στην εκτέλεση μουσικής. Εφοσον ο χωρός σαν ακουστική και σαν θερμοκρασία δεν ειναι ανεκτός, το μονο που θα έρθει στη μπάντα, θα ειναι η γκρίνια και η δυσφορία.


Φρι παπουδέψαμε μου φαίνεται ;D


αρχίσαμε να γ**άμε τα όνειρα των νέων

Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: studio
« Απάντηση #4 στις: 30/05/13, 21:20 »
Ποτε δεν εδωσα ψευτικα ονειρα στη δικη μου νεοτητα :D ( εκτος απο τη Μονικα Μπελουτσι, αλλα ολα ηταν θεμα αφισας :P )

« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/13, 21:46 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος κ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: studio
« Απάντηση #5 στις: 30/05/13, 23:33 »
χαχαχα παιδια η αληθεια ειναι οτι φρικαρα...:\χαχαχα βλεπω πολυ ενδιαφερον τις αποψεις σας βσκ το πορτοφολι το δικο μ...οχι της μπαντας.....γτ εγω θα τα βαλω ολα με δικη μ θεληση αφου τοσο καιρο τρεχουμε σε studio δν γινεται αυτη η κατασταση αλλο.....διαβασα καπου για μπασοφωλιες κι γενικως οτι καθε συχνοτητα θελει το καθε τι της....κι ειμαι τελειως μπερδεμενος και χαμενος στον κοσμο της φυσης με ολα αυτα τα υπερφυσικα....χαχα.....το ενα δωματιο εχει ραφια με πραγματα βαλιτσες βιβλια παιχνιδια μηπως να αξιοποιησω αυτο αντι για το αλλο που θα το αδιασω τελιως? η θα ειναι χειροτερα?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: studio
« Απάντηση #6 στις: 30/05/13, 23:43 »
Οι μπασοπαγιδες, οι βαριες κουρτινες, τα μαξιλαρια ( κι οτιδηποτε αλλο urban legend υπαρχει ) αφορα την ακουστικη διαμορφωση του χωρου κι οχι την ηχομονωση του! Ηχομονωση ειναι οποιαδηποτε τεχνικη δεν επιτρεπει τον ηχο να βγαινει ( και να μπαινει ) στο χωρο που θελεις να μονωσεις, ενω η ακουστικη διαμορφωση αφορα τον ιδιο το χωρο ( συχνοτικα, εντασιακα ).


Εαν βαλεις ολο το ποσο που θα εδινες για να φτιαξεις το χωρο σου, θα δεις πως θα ειναι πολλαπλασιος απο το κοστος της προβας σε ενα στουντιο/προβαδικο. Οταν ξεκινας να μπλεκεις με τη διαμορφωση ενος δικου σου χωρου για προβα ( κι οχι απλως ενος μικρου χωρου για ηχογραφησεις, αντε καμια μιξη, δηλαδη ενος project studio ) πρεπει να ξερεις πως ειναι ενα "μεταξωτο βρακι" που θελει "αρχοντικους κωλους" ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος κ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: studio
« Απάντηση #7 στις: 30/05/13, 23:48 »
δλδ φιλε μ μπορεις να μ βγαλεις ενα κοστολογιο?? δλδ αμα μπω ετσι ξερα ωπος ειναι ολα τα οργανα χωρις τπτ μονο στα ντρυμς τα κλασικα χαλια κι τα λιπα δν θα αξιζει?κι αμα αφησω την ηχομονωση και παω μονο στην ακουστικη παλι ειναι μεγαλο το κοστολογιο?

Συγχώνευση μηνυμάτων: 31/05/13, 00:08
free δν διαθετω τπτ απο ηχομονωση οτι εχει απλα ενα υπογειο...τπτ περετερου....
« Τελευταία τροποποίηση: 31/05/13, 00:08 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: studio
« Απάντηση #8 στις: 31/05/13, 00:07 »
Αφού δεν υπάρχουν λεφτά, ξεκινήστε με ότι υλικά βρείτε.

Σε πρώτη φάση σηκώστε τα όργανα από το πάτωμα. Πχ ρίξε 4 λάστιχα κάτω, μία μεγάλη τάβλα πάνω τους και εκεί βάλτε την ντράμς. Το ίδιο μπορεί να γίνει και με τους ενισχυτές.

Σε δεύτερη φάση κόψε ότι αντανακλάσεις δημιουργούνται με διάφορα υλικά που θα σπάνε την ευθεία μετάδοση του ήχου. Παλιά πεταμένα χαλιά καρφωμένα στους τοίχους είναι πολύ καλή αρχή.  Ότι υλικά έχει ο χώρος σπείρε τα παντού, αντί να είναι όλα μαζί σε κάποιες γωνίες.

Ότι λεφτά μπορείς να διαθέσεις, ρίξτα για μόνωση στην πόρτα και το ταβάνι. Μία απλή στρώση από λάστιχο (πωλείται με το μέτρο σε πάχος μισό με ένα εκατοστό) κολλημένο στο ταβάνι, και μετά από κάτω γυψοσανίδα είναι μία χαρά ηχομόνωση για αρχή. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με φελλό.

Ψάξε στα τοπικά καταστήματα και γύρω στην γειτονιά σου, και ότι βρείς από υλικά αξιοποίησε το.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: studio
« Απάντηση #9 στις: 31/05/13, 00:11 »
Οι λυσεις που προτεινει ο Ανδριανος ειναι η μονη επιλογη σου. Αλλιως υπολογισε απο 500-800€ ανα τετραγωνικο με πληρη ηχομονωση ( δηλαδη θα μπορεις να κανεις προβα και 4 το πρωι χωρις να το παρει κανεις χαμπαρι ).

Υποψιν, οι λυσεις του Ανδριανου αφορουν ωρες προβας μεσα στις ωρες που επιτρεπεται ο θορυβος ;). Μην δοκιμασεις να το κανεις μετα την ωρα εναρξης της κοινης ησυχιας. Μπορουν να φερουν την αστυνομια κι αν οντως ειναι περα απο το οριο ο θορυβος, να σε στειλουν αυτοφορω επιτοπου!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος κ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: studio
« Απάντηση #10 στις: 31/05/13, 00:16 »
πολυ εξυπνη ιδεα ανδριανεε.....θα την αξιοπιησω μπορεις να γινεις πιο σαφες δλδ της ανακλασεις πως θα της βρω? υπαρχουν γωνιες στανταρ που μπαινουνε? ή με δοκιμες? κι τι υλικα πχ?εχεις δικιο free και ιδικα επειδη εχουμε θεμα με τους γειτονες.....γενικως παρα πολλλα προβληματα....και συγκουσεις....αληθεια ωμος το λες υπαρχει τετοια ηχομονωση? ενδιαφερον αλλα οχι για τν τσεπη μ ...χαχα εκανα αμαν κι πως για αν μασο 700 ρκα για να αγορασω ενα σετ τυμπανων....το σιγουρο ειναι οτι θα βαλω αυγα στην πορτα ολο το δαπεδο με χαλι τα ντρυμς πανω σε λαστιχα κι ταβλες......απο εκει και περα θα δω και για τις κουρτινες......

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: studio
« Απάντηση #11 στις: 31/05/13, 00:22 »
Οι αυγοθηκες ειναι urban legend κι αδικο κοπο θα κανεις. Μπορεις να πας στο Praktiker και να προμηθευτεις ρικοφον που σιγουρα κανουν δουλεια και δεν κοστιζουν παρα πολυ.

Εμ...700€ το τετραγωνικο μετρο, οχι 700€ ολα μαζι!!

Και με 0€ budget να ξερεις πως θα συνεχισεις να μαλωνεις με τους γειτονες! Και φροντισε να μην κανεις θορυβο την Παρασκευη, γιατι εαν σε παρουν αυτοφορω, τη Δευτερα θα βγεις απο τα κρατητηρια  ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: studio
« Απάντηση #12 στις: 31/05/13, 00:24 »
Υποψιν, οι λυσεις του Ανδριανου αφορουν ωρες προβας μεσα στις ωρες που επιτρεπεται ο θορυβος ;) . Μην δοκιμασεις να το κανεις μετα την ωρα εναρξης της κοινης ησυχιας. Μπορουν να φερουν την αστυνομια κι αν οντως ειναι περα απο το οριο ο θορυβος, να σε στειλουν αυτοφορω επιτοπου!
Ακριβώς έτσι.

Ξέχνα τα αυγά, δεν κάνουν τίποτα.. Χρειάζεσαι υλικά με αέρα μέσα τους, όπως φελό, ντάου, φελιζόλ, παχιά χαρτόνια, οτιδήποτε από υλικά συσκευασίας και από πάνω κάτι πιο στέρεο, όπως γυψοσανίδες, τάβλες, ότι βρείς. Από αυτά, υπολόγισε τουλάχιστον 2-3 στρώσεις, με υλικά διαφορετικής πυκνότητας, όσο μπορείς.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος κ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: studio
« Απάντηση #13 στις: 31/05/13, 00:26 »
χαχαχχαχαχαχαχα παιδια η αληθεια ειναι οτι με προσγειωσατε στην αληθεια και ευχαριστω....η προτερεοτητα μ ειναι να βαλω τα ντυμς πανω σε λαστιχα ωπος ειπα στο ταβανι δν νομιζω γτ πανω ειναι η πιλοτη η οπια ειναι ανιχτη τα γκαραζ ειναι....κι κατι καλο στην πορτα....τουλαχιστον για ηχομονωση...τωρα για ακουστικη θα δω για της αντανακλασεις που μ ειπατε......αποτι φαινετε η αρχη ειναι αυτη κι μετα τα μηχανηματα.......!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: studio
« Απάντηση #14 στις: 31/05/13, 00:27 »
της ανακλασεις πως θα της βρω? υπαρχουν γωνιες στανταρ που μπαινουνε? ή με δοκιμες?.
Θα κοιτάς με τα μάτια σου, ιδανικά να μην μπορείς από κανένα σημείο σε κάθε τοίχο να βλέπεις τον απέναντι τοίχο απευθείας.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος κ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: studio
« Απάντηση #15 στις: 31/05/13, 00:30 »
οκ ανδριανε σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια.....θα προσπαθησω να αξιοπιησω τις ιδέες σας και οταν τα κανω και κολλησω θα σας ξαναγραψω.....ευχαριστω πολυ τα λεμε συντομα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
45 Απαντήσεις
16650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 10:34
από drakoumel
17 Απαντήσεις
12988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 19:19
από elrich
9 Απαντήσεις
7115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 02:49
από RORY GALLAGHER
1 Απαντήσεις
2633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 16:01
από mace
4 Απαντήσεις
2880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 18:32
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
4090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 11:47
από lunatic
8 Απαντήσεις
8806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/10, 22:25
από ZaranisPetros
10 Απαντήσεις
4596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/12, 18:55
από rodort1
9 Απαντήσεις
6035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 10:32
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
3598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/19, 13:13
από Spyros Delta