Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή Καμπίνας Ενισχυτή.  (Αναγνώστηκε 6018 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Καλησπέρα πάλι.

Όλα ξεκίνησαν έναν Αύγουστο του 1999....Ωπα. Πριν κανα 6μηνο, έπεσε στα χέρια μου ο πρώτος λαμπάτος ενισχυτής που είχα την ευκαιρία να δουλέψω πραγματικά. Μέχρι τότε είχα συμβιβαστεί με ένα crate 15W, οπότε φαντάζεστε τη χαρά μου όταν μπόρεσα να "παίξω" με έναν Cornford Harlequin! Ανακαλύπτοντας το μαγικό κόσμο της λάμπας, μπήκα σιγά σιγά στη διαδικασία να πάρω ένα δικό μου μηχάνημα, καθότι ο Cornford δεν είναι δικός μου. Κατέληξα στον  Tubemeister 36 και μαζί του ήρθε μια epiphone καμπίνα που αποτελεί ουσιαστικά επέκταση του Valve Jr, με ένα Lady Luck ηχείο. Εριξε τρελό ξύρισμα. Στα καθαρά, είχε μια ωραία λαμπρότητα αλλά στο crunch και lead, έπρεπε να κλείσω το tremble, για να αρχίσω μόνο να το χαίρομαι. Με τον Harlequin εύκαιρο, ρίχνω τον ενισχυτή στο 1W, και τον συνδέω με το ηχείο του (Harlequin). Ηταν μια μικρή αποκάλυψη. Δε ξέρω τί είχαν στο μυαλό τους όταν φτιάχναν το κουτί του, αλλά πραγματικά έλαμψε. Και καθότι δεν είναι οτι έχω εύκαιρες να δοκιμάσω του κόσμου τις καμπίνες, αποφάσισα να φτιάξω το δικό μου speaker cabinet enclosure, βασισμένο στα μέτρα του Harlequin.

Πρώτο βήμα ήταν η ακριβής αντιγραφή του ενισχυτή σε ένα πρόγραμμα CAD. Με αυτό το τρόπο, μπορώ να υπολογίσω τη ξυλεία που χρειάζεται, το ντύσιμο και να φτιάξω τα επιμέρους τμήματα στο μηχανουργείο που έχω διαθέσιμο.

Design for the guitar speaker cabinet
« Τελευταία τροποποίηση: 03/02/14, 19:42 από Βραζίλης »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος panagisdimakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Καμπίνας Ενισχυτή.
« Απάντηση #1 στις: 02/02/14, 09:51 »
Καλημέρα φιλέ μου!
Σου δίνω τα συγχαρητήρια μου,ήθελα να το κάνω και εγώ αυτό σε εναν ενισχυτή που είχα. Δεν το εκανα λογο έλλειψης χρόνου. Αλλά είναι στα σχεδια μου.  :)

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Καμπίνας Ενισχυτή.
« Απάντηση #2 στις: 02/02/14, 14:05 »
έχω παρόμοια περίπτωση,
έχω βρει έναν ενισχυτη με λάμπες, δυο EL34, 35 watt, δεκαετίας 70,
έχει τρείς εισόδους, με volume, μπάσα, πρίμα
λειτουργεί μια χαρά, φυσικά μονοφωνικός

σκεφτόμουν αν αγοράσω ένα multi effect πετάλι κλπ δεν θα δουλέψει σαν κανονικός λαμπάτος ενισχυτής με τα γνωστά εφφέ που έχουν για την κιθαρα;
επίσης καμπίνα ηχείου, ή αγοράζω ή φτιάχνω,
το θέμα είναι πόσο θα προσεγγίσει ο όλος συνδιασμός έναν dedicated ενισχυτή κιθάρας με λάμπες;;
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/14, 16:20 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Καμπίνας Ενισχυτή.
« Απάντηση #3 στις: 02/02/14, 14:16 »
Από απλή περιέργεια, δεν πας σε closed back για λόγους χροιάς;
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Καμπίνας Ενισχυτή.
« Απάντηση #4 στις: 02/02/14, 16:20 »
έχω παρόμοιο περίπτωση,
έχω βρει έναν ενισχυτη με λάμπες, δυο EL34, 35 watt, δεκαετίας 70,
έχει τρείς εισόδους, με volume, μπάσα, πρίμα
λειτουργεί μια χαρά, φυσικά μονοφωνικός
σκεφτόμουν αν αγοράσω ένα multi effect πετάλι κλπ δεν θα δουλέψει σαν κανονικός λαμπάτος ενισχυτής με τα γνωστά εφφέ που έχουν για την κιθαρα;
επίσης καμπίνα ηχείου, ή αγοράζω ή φτιάχνω,
το θέμα είναι πόσο θα προσεγγίσει ο όλος συνδιασμός έναν dedicated ενισχυτή κιθάρας με λάμπες;;
Αυτό που μου περιγράφεις είναι τελικός αν δεν απατώμαι, το οποίο σημαίνει οτι δε δίνει τόσο τη χροιά που κυνηγάς. Το multi-effect πετάλι δεν δίνει τη χροιά που κυνηγάς. Διαισθητικά θα έλεγα οτι, όχι δε θα πάρεις το ζητούμενο αποτέλεσμα. Απο την άλλη, δεν νομίζω οτι είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος να ρωτάς τέτοια.

Από απλή περιέργεια, δεν πας σε closed back για λόγους χροιάς;
Δεν πάω να εξερευνήσω τις ιδιότητες των καμπινών. Αυτό θα γίνει αργότερα, με υπολογιστικές μεθόδους. Προσομοίωση σε pc κλπ, αν βρώ χρόνο στη ζωή μου να κάνω τέτοια.
Δεν πάω σε closed back, γιατι έχω τη δοκιμασμένη λύση. Αντιγράφω μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ καμπίνα. Απο κει και πέρα, δεδομένου οτι 1)το πίσω καπάκι είναι βιδωτό, 2)έχω πρόσβαση σε μηχανουργείο, 3) είμαι πολύ περίεργος π**άρας, έχω σκοπό στο απώτερο μέλλον να δοκιμάσω διάφορες γεωμετρίες για το πίσω καπάκι.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Καμπίνας Ενισχυτή.
« Απάντηση #5 στις: 02/02/14, 17:40 »
ο Harlequin που αναφέρεις είναι κεφαλή-καμπίνα ή combo?
αν είναι combo τότε φτιάχνοντας καμπίνα στις διαστάσεις του combo το ηχητικό αποτέλεσμα δε θα αποκλίνει απο το επιθυμητό λόγω διαφορετικής δομής ?
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/14, 17:42 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Καμπίνας Ενισχυτή.
« Απάντηση #6 στις: 02/02/14, 18:22 »
ο Harlequin που αναφέρεις είναι κεφαλή-καμπίνα ή combo?
αν είναι combo τότε φτιάχνοντας καμπίνα στις διαστάσεις του combo το ηχητικό αποτέλεσμα δε θα αποκλίνει απο το επιθυμητό λόγω διαφορετικής δομής ?

Είναι combo. Οι καμπίνες της Cornford έχουν διαφορετικές διαστάσεις. Από κει και πέρα, υπάρχουν 2 διαφορές:
1-Στο πάνω ξύλο, στον ενισχυτή, λείπει ένα μέρος που είναι τα ρυθμιστικά.
2-Στον ενισχυτή, υπάρχει ο ίδιος ο ενισχυτής ο οποίο παρεμβάλλεται μεταξύ τμήματος του ηχείο και του upper back plate.

Αμα θέλαμε, ακαδημαϊκά, θα μπορούσα να βγάλουμε τις 10πλάσιες διαφορές αυτού που αντιγράφω και του αντίτυπου. Πρακτικά όμως, είναι ένα πρόβλημα που δεν έχει λύση. Θα μπορούσα να κάνω το ίδιο ακριβώς κόψιμο, να φτιάξω ένα μεταλλικό κουτί με 5 πλακέτες μέσα, το οποίο θα τοποθετήσω στην ίδια θέση, αλλά να πω την αμαρτία μου, προσπαθώ να μη δίνω αφορμές στον περίγυρό μου να με κλείσει σε τρελάδικο....  ;D

Εκτός βέβαια αν ΥΠΑΡΧΕΙ ένα κύκλωμα που θα είχε νόημα να βάλω. Μη πείτε attenuator, έχει το Power Soak απ'τη μάνα του.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Κατασκευή Καμπίνας Ενισχυτή.
« Απάντηση #7 στις: 03/02/14, 00:42 »
Ενημερωτικά, όταν χωρισα Τον combo μου (Jvm205) σε κεφαλή-καμπίνα, η καμπίνα άλλαξε πολύ σε ήχο μετά την αφαίρεση του ενισχυτή. Λογικό μιας και μεγάλωσε ο όγκος της, αλλά και αφαιρέθηκε ένα μεταλλικό κουτί από μέσα που έκανε πριμαριστη αντιχιση. Ο ήχος γλυκανε πολύ και έχασε κάποια πρίμα που ξυριζαν.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Καμπίνας Ενισχυτή.
« Απάντηση #8 στις: 03/02/14, 02:07 »
Δεδομένου του προσανατολισμού του tubemeister, δε νομίζω οτι θα με πειράξει κάτι τέτοιο. Αλλά, απο ότι βλέπω έχουν ίδιες διαστάσεις. Με τη διαφορά οτι εσένα φιλοξενεί 2 μεγάφωνα, ενώ το μέρος του ενισχυτή πιάνει όλο το χώρο απο πίσω μέχρι μπρός. Οπότε, όταν ξήλωσες το δικό σου, έγινε μια σημαντική αύξηση χώρου, της τάξης του 25% με το μάτι. Κάτι που δεν ισχύει στη περίπτωσή μου. Εγώ παίζω στο 10~12,5%. Απο την άλλη, με ενδιαφέρει πολύ η γεωμετρία του πίσω ξύλου. Εχεις δοκιμάσει να το βγάλεις?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κατασκευή Καμπίνας Ενισχυτή.
« Απάντηση #9 στις: 03/02/14, 12:41 »
Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή!.

.. με ενδιαφέρει πολύ η γεωμετρία του πίσω ξύλου..
Θα μάθεις πολλά πράγματα!.. Έχουν μεγάλες διαφορές ηχητικά ακόμα και αλλαγές στο σχήμα του πίσω ανοίγματος.
Ρίξε μία προσεκτική ματιά στις καμπίνες του TubeTown να δεις το best practice αναφορικά με τις "σχολές" ήχων και δομών.
Παράλληλα στις δοκιμές με τελείως κλειστή καμπίνα, σου συστήνω έντονα να δοκιμάσεις και μία bass reglex οπή στην μπροστινή μπάφλα.

Μεγειά και για τον TM btw, καλόπαιχτος!..  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Καμπίνας Ενισχυτή.
« Απάντηση #10 στις: 03/02/14, 14:24 »
Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή!.

.. με ενδιαφέρει πολύ η γεωμετρία του πίσω ξύλου..
Θα μάθεις πολλά πράγματα!.. Έχουν μεγάλες διαφορές ηχητικά ακόμα και αλλαγές στο σχήμα του πίσω ανοίγματος.
Ρίξε μία προσεκτική ματιά στις καμπίνες του TubeTown να δεις το best practice αναφορικά με τις "σχολές" ήχων και δομών.
Παράλληλα στις δοκιμές με τελείως κλειστή καμπίνα, σου συστήνω έντονα να δοκιμάσεις και μία bass reglex οπή στην μπροστινή μπάφλα.

Μεγειά και για τον TM btw, καλόπαιχτος!..  :up

Θεωρώ οτι μεγάλο μέρος της ιδιαιτερότητας του Cornford  οφείλεται αφενώς στη δυσανάλογα μεγαλύτερη καμπίνα, αφετέρου, στο semi-open back σχέδιο, που καλύπτει πρακτικά το μισό ηχείο, και μέρος του κάτω μέρους της καμπίνας. Ενώ εκεί μπορώ να πειραματιστώ με 2-3 σχέδια, το να φτιάξω bass reflex οπή είναι μη αναστρέψιμη διαδικασία, και για αυτό το ψιλο-απέρριψα απο την αρχή.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κατασκευή Καμπίνας Ενισχυτή.
« Απάντηση #11 στις: 03/02/14, 14:58 »
.. το να φτιάξω bass reflex οπή είναι μη αναστρέψιμη διαδικασία, και για αυτό το ψιλο-απέρριψα απο την αρχή.
Ναι το καταλαβαίνω, θέλει μετά δουλειά να το κλείσεις πάλι.

Όμως επειδή έχουν περάσει αρκετές κλειστές 1χ12 από τα χέρια μου, ότι είχα με bass port γενικά ήταν καλύτερο στα μπάσα, γέμιζε και ταυτόχρονα διέχεε, χωρίς να πλαδαρεύει όπως θα πίστευε κανείς.

Σημεία αναφοράς για μένα είναι η δική μου αγαπημένη Engl E 112 VB που είναι η go-to καμπίνα μου, και η λίγο μικρότερη σε εσωτερικό όγνο μονή TS112 της Koch, που για το μέγεθος της για κλειστή δεν πίστευες τα μπάσα που έβγαζε.

Εδώ έχω κάνει κάποια σχόλια για τον "όγκο" στις καμπίνες που μπορεί να σε ενδιαφέρουν..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Κατασκευή Καμπίνας Ενισχυτή.
« Απάντηση #12 στις: 03/02/14, 18:30 »
Σε βρίσκω αρκετά ενημερωμένο  ;)
Η αλήθεια είναι ότι δεν ψαχτικα περαιτέρω μιας και το αποτέλεσμα με κάλυψε απόλυτα 8)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή Καμπίνας Ενισχυτή.
« Απάντηση #13 στις: 03/02/14, 22:13 »
Ενημερωτικά, όταν χωρισα Τον combo μου (Jvm205) σε κεφαλή-καμπίνα,
Mια σημαντική απορία: Το μπροστά μέρος, πως το έκλεισες?

.. το να φτιάξω bass reflex οπή είναι μη αναστρέψιμη διαδικασία, και για αυτό το ψιλο-απέρριψα απο την αρχή.
Ναι το καταλαβαίνω, θέλει μετά δουλειά να το κλείσεις πάλι.

Η bass reflex οπή είναι κάτι που θεωρώ οτι μπορεί να τραβήξει ΠΟΛΛΗ μελέτη. Ξεκινάς απο μέγεθος και θέση, συνεχίζεις με σχήμα. Αυτά απο μόνα τους δημιουργούν αρκετές επιλογές κουρδίσματος την καμπίνας. Μετά μπορείς να συνεχίσεις με διάφορα σχήματα, και ίσως να καταλήξεις να κάνεις κούρδισμα στη καμπίνα με τεχνικές αντίστοιχες της ακουστικής κιθάρας, δηλαδή εσωτερικές ράβδους. Υποθέτω δηλαδή. Μια φιλοδοξία είναι να πειραματιστώ με διάφορα πίσω καπάκια, σε πρώτη φάση όμως,  πριν απο ΟΛΑ αυτά, θεωρώ μια υπολογιστική μελέτη σε ένα COMSOL Multiphysics (το παίζω φυσικός καμιά φορά  :P ) πιο εφικτό σενάριο. Το μεγάλο πρόβλημα είναι οτι όλα αυτά δεν είναι άμεσα ποσοτικοποιήσιμα, και κάπως υποκειμενικά.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Κατασκευή Καμπίνας Ενισχυτή.
« Απάντηση #14 στις: 04/02/14, 00:14 »
Έβαλα ξύλο και όχι πανί οπότε μεγάλωσε ο όγκος της καμπίνας...
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=86997.msg695469#msg695469

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
18848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/09, 13:20
από powerslave187
16 Απαντήσεις
6955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 01:35
από Jezus
9 Απαντήσεις
7116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 02:49
από RORY GALLAGHER
0 Απαντήσεις
1993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 21:48
από tatanka
7 Απαντήσεις
3220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 14:46
από valex_van_halen
10 Απαντήσεις
4471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/11, 11:09
από theblind
1 Απαντήσεις
1836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/12, 09:51
από adr1anos
4 Απαντήσεις
2977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/13, 12:19
από downfall
9 Απαντήσεις
4799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/16, 17:44
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/20, 17:50
από kbasilis