Αποστολέας Θέμα: Πολυεφέ  (Αναγνώστηκε 10821 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Πολυεφέ
« στις: 31/05/18, 19:15 »
[color=var(--ytd-video-primary-info-renderer-title-color, var(--yt-primary-text-color))]Λοιπόν. Σκέφτομε να αγοράσω το συγκεκριμένο πολυεφέ ZOOM MS-50G αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος πως ακριβώς το χρησιμοποιώ.
Απ' 'οτι κατάλαβα απλά συνδέω πάνω την κιθάρα και μετά το πολυεφέ στην κάρτα ήχου, χρησιμοποιώ τους ενισχυτές που έχει, εφέ κτλ και κάνω direct monitor τον ήχο που έρχεται από το πολυεφέ και είμαι κομπλέ.
Μπορώ να χρησιμοποιήσω απλά τα εφέ που έχει στον δικό μου ενισχυτή/amp simulator χωρίς να χρειάζετε να χρησιμοπιώ τους ενισχυτές που έχει ενσωματομένους. Να το χρησιμοποιώ για παράδειγμα σαν ένα απλό overdrive πεντάλι.
Ευχαριστώ.
[/color]

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφέ
« Απάντηση #1 στις: 31/05/18, 20:12 »
αυτό δεν είναι καλύτερο;;
https://www.thomann.de/gr/zoom_g1xon.htm

μπορεί κάποιος να κάνει μια σύγκριση;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφέ
« Απάντηση #2 στις: 31/05/18, 23:14 »
Μπορεις να δουλεψεις απο ενα απλο εφε οπψς πχ overdrive μεχδι μια αλισιδα εφε.
Συστηνω ανεπιφιλακτα.Εγω πηρα ενα πολυεφε zoom για reverb και την εχω καταβρει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφέ
« Απάντηση #3 στις: 01/06/18, 02:41 »
Σκέφτομε να αγοράσω το συγκεκριμένο πολυεφέ ZOOM MS-50G αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος πως ακριβώς το χρησιμοποιώ.

Χωρίς καμία πρόθεση να φανώ απαξιωτικός, η παραπάνω φράση μου δημιουργεί την απορία γιατί θέλεις να αγοράσεις ένα πολυεφφέ που δεν ξέρεις πώς θα το χρησιμοποιήσεις. Όλα αυτά που αναφέρεις είναι εφικτά και με διάφορες παραλλαγές. Πιστεύω όμως ότι ίσως θα ήταν καλύτερο αν ξεκινούσες αντίστροφα, δηλαδή προσπαθώντας να σκεφτείς τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις με ένα πολυεφφέ, ώστε να κάνουμε προτάσεις σε πιο συγκεκριμένη βάση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Πολυεφέ
« Απάντηση #4 στις: 01/06/18, 09:29 »
Σκέφτομε να αγοράσω το συγκεκριμένο πολυεφέ ZOOM MS-50G αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος πως ακριβώς το χρησιμοποιώ.

Χωρίς καμία πρόθεση να φανώ απαξιωτικός, η παραπάνω φράση μου δημιουργεί την απορία γιατί θέλεις να αγοράσεις ένα πολυεφφέ που δεν ξέρεις πώς θα το χρησιμοποιήσεις. Όλα αυτά που αναφέρεις είναι εφικτά και με διάφορες παραλλαγές. Πιστεύω όμως ότι ίσως θα ήταν καλύτερο αν ξεκινούσες αντίστροφα, δηλαδή προσπαθώντας να σκεφτείς τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις με ένα πολυεφφέ, ώστε να κάνουμε προτάσεις σε πιο συγκεκριμένη βάση.
Βασικά το πρόβλημα μου είναι πως δεν είμαι σίγουρος αν δουλεύει με τον τρόπο που φαντάζομαι. Εγώ μέχρι τώρα δεν ασχολούμουν με εφέ κτλ αλλά αποφάσισα να ασχοληθώ και λέω παρά να αγοράζω ένα ένα πεταλάκι που στο τέλος μπορεί να μου φανεί άχρηστο να το αγοράσω αυτό που είναι και σχετικά οικονομικο, να δω τι χρειάζομαι και στο μέλλον να ξέρω περίπου τι θέλω να αγοράσω από πετάλια

Συγχώνευση μηνυμάτων: 01/06/18, 13:06
αυτό δεν είναι καλύτερο;;
https://www.thomann.de/gr/zoom_g1xon.htm

μπορεί κάποιος να κάνει μια σύγκριση;

Θα το δώ και αυτό.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 06/01/18, 13:06
Μπορεις να δουλεψεις απο ενα απλο εφε οπψς πχ overdrive μεχδι μια αλισιδα εφε.
Συστηνω ανεπιφιλακτα.Εγω πηρα ενα πολυεφε zoom για reverb και την εχω καταβρει
ΟΚ. Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/18, 13:06 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πολυεφέ
« Απάντηση #5 στις: 01/06/18, 10:17 »
Βασικά το πρόβλημα μου είναι πως δεν είμαι σίγουρος αν δουλεύει με τον τρόπο που φαντάζομαι. Εγώ μέχρι τώρα δεν ασχολούμουν με εφέ κτλ αλλά αποφάσισα να ασχοληθώ και λέω παρά να αγοράζω ένα ένα πεταλάκι που στο τέλος μπορεί να μου φανεί άχρηστο να το αγοράσω αυτό που είναι και σχετικά οικονομικο, να δω τι χρειάζομαι και στο μέλλον να ξέρω περίπου τι θέλω να αγοράσω από πετάλια

Καμία αντίρρηση σχετικά με αυτή την προσέγγιση. Κάπως έτσι αρχίσαμε όλοι με τα εφφέ. Πάντως για αυτό το σκοπό, ένα οποιοδήποτε πολυεφφέ μπορεί να κάνει τη δουλειά που θέλεις. Το πιο σίγουρο είναι ότι θα βρεις κάποια εφφέ που σού αρέσουν και θα ασχοληθείς με αυτά περισσότερο στο μέλλον.

Από εκεί και πέρα, και εφόσον θέτεις το οικονομικό ως ένα κριτήριο, νομίζω ότι σωστά αρχίζεις με ένα Zoom. Είναι πολύ καλά για την τιμή τους και θεωρώ ότι δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από άλλα πιο ακριβότερα. Το ζήτημα με τα πολυεφφέ είναι ότι το καθένα έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του. Για τo Ζoom MS-50G θα έλεγα:

Πλεονεκτήματα:
  • Χαμηλή τιμή.
  • Μικρό μέγεθος - όσο ένα συμβατικό πετάλι.
  • Καλή κατασκευή.
  • Καλή ποιότητα ήχων.
  • Μεγάλος αριθμός εφφέ.
  • Μεγάλη δυνατότητα παραμετροποίησης των εφφέ.
  • Αρκετά ενδιαφέρουσες προσομοιώσεις ενισχυτών.
  • Μπορείς να χρησιμοποιήσεις (θεωρητικά) συνδυασμούς έως 6 εφφέ.
  • 50 θέσεις μνήμης για αποθήκευση δικών σου συνδυασμών (presets).
  • Έχεις τη δυνατότητα να αφαιρέσεις εντελώς από το μηχάνημα τα εφφέ που δεν σού αρέσουν και να προσθέσεις άλλα μέσω του Effects Manage software.
  • Δεν χρειάζεται ξεχωριστό τροφοδοτικό (αυτό είναι πλεονέκτημα για όσους θέλουν να το προσθέσουν σε μια υπάρχουσα πεταλιέρα και έχουν ήδη τροφοδοτικό για τα πετάλια τους).
Μειονεκτήματα:
  • Σχετικά λίγες προσομοιώσεις ενισχυτών (20 αν θυμάμαι καλά). Βέβαια το μόνο πολυεφφέ που έχει περισσότερες σε αυτή την κατηγορία είναι το Line 6 Pocket Pod που έχει 32 ή με λίγα παραπάνω χρήματα το Digitech RP360 που έχει 55.
  • Δεν έχει έξοδο για ακουστικά. Λογικά θα μπορείς να το συνδέσεις στην κάρτα ήχου και να χρησιμοποιήσεις ακουστικά μέσω αυτής.
  • Μερικοί συνδυασμοί εφφέ δεν είναι δυνατοί λόγω περιορισμένης επεξεργαστικής ισχύος.
  • Λόγω του μικρού μεγέθους και περιορισμένων ρυθμιστικών, δεν είναι ότι πιο φιλικό για τον χρήστη (δες παρακάτω).
  • Πρέπει να είσαι σχετικά κοντά στο πετάλι για να δεις επαρκώς την οθόνη (εκτός αν είναι ιδιαίτερα αετομάτης).
  • Δεν υπάρχει δυνατότητα να αλλάξεις preset εύκολα κατά τη διαρκεια του παιξίματος. Για κάτι τέτοιο θα ήταν προτιμότερο το G1on ή το G1onX.
  • (εν μέρει απόρροια του παραπάνω) Χρειάζεται κάποιος χρόνος εκμάθησης του πολυεφφέ για να μάθεις πλήρως το χειρισμό του και να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητές του. Αν είναι το πρώτο σου πολυεφφέ, αυτό ισχύει ό,τι και αν αγοράσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Πολυεφέ
« Απάντηση #6 στις: 01/06/18, 11:05 »
Βασικά το πρόβλημα μου είναι πως δεν είμαι σίγουρος αν δουλεύει με τον τρόπο που φαντάζομαι. Εγώ μέχρι τώρα δεν ασχολούμουν με εφέ κτλ αλλά αποφάσισα να ασχοληθώ και λέω παρά να αγοράζω ένα ένα πεταλάκι που στο τέλος μπορεί να μου φανεί άχρηστο να το αγοράσω αυτό που είναι και σχετικά οικονομικο, να δω τι χρειάζομαι και στο μέλλον να ξέρω περίπου τι θέλω να αγοράσω από πετάλια

Καμία αντίρρηση σχετικά με αυτή την προσέγγιση. Κάπως έτσι αρχίσαμε όλοι με τα εφφέ. Πάντως για αυτό το σκοπό, ένα οποιοδήποτε πολυεφφέ μπορεί να κάνει τη δουλειά που θέλεις. Το πιο σίγουρο είναι ότι θα βρεις κάποια εφφέ που σού αρέσουν και θα ασχοληθείς με αυτά περισσότερο στο μέλλον.

Από εκεί και πέρα, και εφόσον θέτεις το οικονομικό ως ένα κριτήριο, νομίζω ότι σωστά αρχίζεις με ένα Zoom. Είναι πολύ καλά για την τιμή τους και θεωρώ ότι δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από άλλα πιο ακριβότερα. Το ζήτημα με τα πολυεφφέ είναι ότι το καθένα έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του. Για τo Ζoom MS-50G θα έλεγα:

Πλεονεκτήματα:
  • Χαμηλή τιμή.
  • Μικρό μέγεθος - όσο ένα συμβατικό πετάλι.
  • Καλή κατασκευή.
  • Καλή ποιότητα ήχων.
  • Μεγάλος αριθμός εφφέ.
  • Μεγάλη δυνατότητα παραμετροποίησης των εφφέ.
  • Αρκετά ενδιαφέρουσες προσομοιώσεις ενισχυτών.
  • Μπορείς να χρησιμοποιήσεις (θεωρητικά) συνδυασμούς έως 6 εφφέ.
  • 50 θέσεις μνήμης για αποθήκευση δικών σου συνδυασμών (presets).
  • Έχεις τη δυνατότητα να αφαιρέσεις εντελώς από το μηχάνημα τα εφφέ που δεν σού αρέσουν και να προσθέσεις άλλα μέσω του Effects Manage software.
  • Δεν χρειάζεται ξεχωριστό τροφοδοτικό (αυτό είναι πλεονέκτημα για όσους θέλουν να το προσθέσουν σε μια υπάρχουσα πεταλιέρα και έχουν ήδη τροφοδοτικό για τα πετάλια τους).
Μειονεκτήματα:
  • Σχετικά λίγες προσομοιώσεις ενισχυτών (20 αν θυμάμαι καλά). Βέβαια το μόνο πολυεφφέ που έχει περισσότερες σε αυτή την κατηγορία είναι το Line 6 Pocket Pod που έχει 32 ή με λίγα παραπάνω χρήματα το Digitech RP360 που έχει 55.
  • Δεν έχει έξοδο για ακουστικά. Λογικά θα μπορείς να το συνδέσεις στην κάρτα ήχου και να χρησιμοποιήσεις ακουστικά μέσω αυτής.
  • Μερικοί συνδυασμοί εφφέ δεν είναι δυνατοί λόγω περιορισμένης επεξεργαστικής ισχύος.
  • Λόγω του μικρού μεγέθους και περιορισμένων ρυθμιστικών, δεν είναι ότι πιο φιλικό για τον χρήστη (δες παρακάτω).
  • Πρέπει να είσαι σχετικά κοντά στο πετάλι για να δεις επαρκώς την οθόνη (εκτός αν είναι ιδιαίτερα αετομάτης).
  • Δεν υπάρχει δυνατότητα να αλλάξεις preset εύκολα κατά τη διαρκεια του παιξίματος. Για κάτι τέτοιο θα ήταν προτιμότερο το G1on ή το G1onX.
  • (εν μέρει απόρροια του παραπάνω) Χρειάζεται κάποιος χρόνος εκμάθησης του πολυεφφέ για να μάθεις πλήρως το χειρισμό του και να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητές του. Αν είναι το πρώτο σου πολυεφφέ, αυτό ισχύει ό,τι και αν αγοράσεις.
OK. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τον χρόνο που αφιέρωσες. θα δω τότε και κάποια άλλα πολυεφέ κοντά σ'αυτή τη τιμή και θα δω πιο θα πάρω.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 19:00
από bluesbreaker
4 Απαντήσεις
2737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 21:46
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
2831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 17:56
από metalmike
8 Απαντήσεις
4327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/11, 14:15
από Akis94
3 Απαντήσεις
2800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/11, 11:24
από Akis94
11 Απαντήσεις
11296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/13, 19:05
από kkmspm (φλουτσ)
18 Απαντήσεις
9357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/15, 15:54
από giorgos1990
6 Απαντήσεις
5665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/15, 11:17
από Pavl0s
27 Απαντήσεις
18018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/18, 09:54
από panixgr
16 Απαντήσεις
6023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/21, 12:42
από Απόλλων