Αποστολέας Θέμα: Help,κιθαρα,κλπ.  (Αναγνώστηκε 4271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Help,κιθαρα,κλπ.
« στις: 02/08/11, 16:57 »
Παιδια χρειζομαι βοηθεια.
Εχω περιπου 570 ευρω.
Θελω μια καμπινα με κεφαλη, κλπ.
Αυτην την προτεινετε?:http://www.thomann.de/gr/marshall_mg15fxms.htm.
Επισης θελω και μια κιθαρα.(Τωρα εχω μια epiphone les paul specia ii,και θελω μια ανανεωση)


P.S.Αμα εχετε να προτεινετε κανα καλο ενισχυτη,η καμπινα με κεφαλη σε ποιο λιγα λεφτα και μια κιθαρα πιο πολλα λεφτα,καντε το.(αλλα να μην ξεφευγουν τα 570.)(δεν με πειραζει και αν ειναι φθηνοτερα.)

Ευχαριστω   :)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/08/11, 09:05 από LiveToPlayLive »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Help,κιθαρα,κλπ.
« Απάντηση #1 στις: 02/08/11, 17:32 »
Αν και αυτα ειναι χιλιοειπωμενα, τι ακριβως θες να πετυχεις με την οποια αναβαθμιση/αγορα κανεις;
Αν μιλαμε απλα για GAS, οκ να το δεχτω. Αν θες να αναβαθμισεις ποιοτικα τον ηχο σου, ουτε ο ενισχυτης αυτος νομιζω οτι θα σε βοηθησει, ουτε αλλη μια κιθαρα των 200€
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Help,κιθαρα,κλπ.
« Απάντηση #2 στις: 02/08/11, 17:48 »
Λοιπον,οπως ειπες και εσυ,θελω να καλυτερεψω τον ηχο.
Εγω εχω αυτον τον ενισχυτη:http://www.thomann.de/gr/behringer_gtx30.htm
Αμα παρω καμια κιθαρα 500 ευρω,πιστευεις οτι θα ειναι καλυτερα?
Τι προτεινεις?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Help,κιθαρα,κλπ.
« Απάντηση #3 στις: 02/08/11, 18:16 »
Αν η κιθαρα σου σε ικανοποιει απο αποψης χαρακτηριστικων και σε βολευει παικτικα, δεν υπαρχει κανενας λογος να πας να παρεις καινουρια κιθαρα παρομοιας ή μικροτερης αξιας απο αυτη που εχεις τωρα, ειδικα αν αυτο που σε ενδιαφερει ειναι η βελτιωση του ηχου σου.
Τον ηχο τον φτιαχνεις κατα κυριο λογο με τον ενισχυτη/ηχεια και εφφε που εχεις (και φυσικα με τα χερακια σου) και οχι με την κιθαρα. Η κιθαρα εχει περισσοτερο σημασια να σε ικανοποιει παικτικα, να σε βολευει, να την γουσταρεις για να σε τραβαει να παιξεις μαζι της (ειναι κι αυτο σημαντικο) και να εχει ολα τα χαρακτηριστικα που θες (πχ εγω θελω οι κιθαρες μου να εχουν τρεμολο, αλλος μπορει να μην γουσταρει τρεμολο κοκ). Απο κει και περα η επιδραση της κιθαρας στον τελικο ηχο που θα παρεις, ειναι σχετικα μικρη και ακομα κι αυτη η μικρη επιδραση μπορει να αντισταθμιστει με σωστη χρηση eq ωστε να παιρνεις καθε φορα τον ηχο που θες.
Εχοντας πει αυτα, καταλαβαινεις, οτι η προταση μου ειναι να κινηθεις προς την αγορα ενος καλυτερου ενισχυτη. Και αφου μπορεις να διαθεσεις μεχρι 500-550€ (πιθανως και περισσοτερα αν καταφερεις να πουλησεις τον ενισχυτη που εχεις τωρα), μπορεις να πας για κατι αξιολογο, αναλογα με τις αναγκες σου.
Ενας καλος λαμπατος ενισχυτης ειναι παντα μια καλη αρχη για να εχεις εναν καλο ηχο. Απλα λαβε υποψην σου τις αναγκες σου για να βρεις αν χρειαζεσαι λαμπατο και αν ναι, ποιον χρειαζεσαι πανω-κατω:
Μπορεις να παιζεις σε μεγαλες εντασεις ή προτιμας να παιζεις σε αρκετα χαμηλες εντασεις ή / και με ακουστικα;
Τι ειδος μουσικης θα παιζεις (κυριως); Ποιους ηχους εχεις στο μυαλο σου δηλαδη;
Σκοπευεις να χρησιμοποιεις τον ενισχυτη και για live; (κουβαλημα με λιγα λογια)
Σε ενδιαφερει να μπορεις να κανεις ηχογραφησεις κτλ σπιτι σου ή προτιμας να πηγαινεις σε καποιο studio για ολα αυτα;
Αν απαντησεις σε αυτα τα ερωτηματα μπορουμε να προτεινουμε καποια πραγματα, αναλογως των αναγκων σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/08/11, 18:18 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Spiros Van Halen

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Help,κιθαρα,κλπ.
« Απάντηση #4 στις: 03/08/11, 13:30 »
παρε τον ενισχυτη που προανεφερες.... και μετα εγω στην θεση σου θα επερνα και μια πεταλιερα σαν και αυτη http://www.thomann.de/gr/digitech_rp_255.htm παραδειγμα........... ή θα αλλαζα τους μαγνητες της κιθαρας αναλογα με το ειδος μουσικης που μου αρεσε :)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Help,κιθαρα,κλπ.
« Απάντηση #5 στις: 03/08/11, 14:04 »
O φιλος λεει οτι εχει ηδη τον ενισχυτη που παρεθεσε (τουλαχιστον εγω ετσι καταλαβα) και θα θελε να παει σε αλλο ενισχυτη (κεφαλη) και ηχειο ή/και καινουρια ηλεκτρικη κιθαρα. Θελει και για τα 2 μαζι να μην ξεπερασει τα 570€.
Περα απο αυτο ομως, του προτεινεις ουσιαστικα να παρει εναν modelling ενισχυτη (αμφιβολων ικανοτητων σε σχεση με αλλες προτασεις της αγορας) και πανω του να βαλει αλλο ενα ψηφιακο πολυεφφεδακι. Δεν ειναι και η καλυτερη λυση, εκτος αν το μονο που σε ενδιαφερει ειναι να παιζεις με εφφε.
Αν ομως θες να φτιαξεις τον ηχο σου, πρεπει να ξεκινησεις απο μια σωστη βαση και αυτη δεν ειναι αλλη απο εναν καλο ενισχυτη.
Οποτε δεν θα του φτιαξει τον ηχο μια πεταλιερα, ειδικα με τον ενισχυτη που εχει τωρα.
Καλυτερα να παρει εναν καλο ενισχυτη (πχ καποιον λαμπατο που να του ταιριαζει), για να εχει μια καλη βαση και μετα προσθετει οτι εφφε θελει σιγα σιγα, ειτε με πεταλιερα, ειτε με αυτονομα πεταλακια.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Spiros Van Halen

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Help,κιθαρα,κλπ.
« Απάντηση #6 στις: 03/08/11, 14:09 »
δικιο εχεις...... (εμενα μου φανηκε μια χαρα ο συγκεκριμενος ενισχυτης) αλλα για να το λες εσυ (που εισαι και πολυ πιο εμπειρος απο εμενα) δικιο θα εχεις :)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Help,κιθαρα,κλπ.
« Απάντηση #7 στις: 03/08/11, 14:17 »
Οχι, μην παρεξηγεις, δεν ειναι ασχημος ενισχυτης για αρχαριο, απλα αν ηδη τον εχει ο φιλος και ψαχνει να αναβαθμισει τον ηχο του, δεν θα το πετυχει απλα με μια πεταλιερα, η οποια μπορει αρχικα να τον εντυπωσιασει με τα εφφεδακια κτλ, αλλα μετα απο λιγο θα καταλαβει οτι ο βασικος του ηχος δεν εχει βελτιωθει. Για αυτο λεω καλυτερα να ξεκινησει απο μια καλη "βαση" πανω στην οποια θα χτισει τον ηχο του. Τωρα αν αυτη η βαση θα ειναι λαμπατος ενισχυτης ή οχι και ποιος ενισχυτης γενικα, αυτο ειναι αλλη ιστορια, στην οποια μπορουμε να επανελθουμε οταν και ο φιλος μας πει τι ψαχνει.  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Spiros Van Halen

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Help,κιθαρα,κλπ.
« Απάντηση #8 στις: 03/08/11, 14:32 »
ναι ναι το καταλαβα (σιγα την παρεξηγειση)..............απλα νομιζα πως με την πεταλλιερα θα εκανε την δουλεια που ηθελε...αλλα μαθαινω ακομα οπως μπορεις να καταλαβεις :)

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Help,κιθαρα,κλπ.
« Απάντηση #9 στις: 11/08/11, 16:09 »
Λοιπον,οπως ειδα,τελικα αποφασισα να μην παρω ενισχυτη.Προτιμω να πειραματηστω με αυτον τον behringer που εχω(ξερω οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο) και αργοτερα να παρω εναν καλο λαμπατο.Αποφασiσα να παρω κιθαρα,και ειμαι αναμεσα σε 2.Θελω να εχω και 2 κουρδισματα οποτε θα με βολεψει.Επισης θελω και να δοκιμασω και αλλα σχεδια,εκτος les paul.
Στο νου μου εχω αυτην:http://www.thomann.de/gr/jackson_js32t_rhoads_bk.htm, .(αμα εχετε καμια αλλη προταση για κιθαρα,μην την κρατησετε για τον εαυτο σας,ειμαι ανοιχτος σε ολα,αρκει να ειναι εως 350 ευρω).
Και μετα(περιπου σε 4 μηνες) ψηνομαι και για  μια πεταλιερα.


Και κατι τελευταιο.Ειναι δυσκολο να περασεις μαγνητες?Γιατι σε μαγαζια που ρωτησα παιρνουν 70 ευρω...   :)
Ακουω γνωμες.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/08/11, 11:29 από LiveToPlayLive »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
23 Απαντήσεις
8490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/05, 10:49
από Βραζίλης
32 Απαντήσεις
12490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 02:39
από Heatseeker
67 Απαντήσεις
20337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/09, 04:39
από DarkHorse
1 Απαντήσεις
2515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 16:56
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
4458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
14 Απαντήσεις
6702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness
7 Απαντήσεις
4647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 16:08
από mace
8 Απαντήσεις
3967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 03:30
από geo134
7 Απαντήσεις
4035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 00:50
από T-REX