Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 448493 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1200 στις: 01/04/11, 16:42 »
Bρε βουη πριν γραψεις ολο το κατεβατο δες οτι εβαλα το λινκ με το κειμενο γιατι περιγραφει μια ενδιαφερουσα εκδοχη της περιπτωσης εξετασης του λογιστικου χρεους που προτεινει ο τζονι και τιποτα παραπανω..Δεν νομιζω το κειμενο να γραφε απο κατω Κιρατζοχαρις.Ολα οι αλλες π**αριες καταγραφονται στο δικο σου ιστορικο.

Έτσι μπράβο τζιέρι μ'. Να σκέφτεσαι πριν απαντήσεις!!! Αλλά τώρα δυστυχώς, λόγω της προηγούμενης απάντησής σου,

Oπα οπα..Καινουριο ποιηματακι..
Οσοι ξερουν την απολυτοι αληθεια μπορουν αν την εφαρμοσουν και ας αφησουν ολους τους υπολοιπους ;D

η παρούσα δεν έχει αξία. Τέλος πάντων, δεν πειράζει, καλό είναι για να μαθαίνεις για το μέλλον.

Α!!! Επίσης μια επισήμανση: αυτού του τύπου οι απαντήσεις

Bρε βουη πριν γραψεις ολο το κατεβατο δες οτι εβαλα το λινκ με το κειμενο γιατι περιγραφει μια ενδιαφερουσα εκδοχη της περιπτωσης εξετασης του λογιστικου χρεους που προτεινει ο τζονι και τιποτα παραπανω..Δεν νομιζω το κειμενο να γραφε απο κατω Κιρατζοχαρις.Ολα οι αλλες π**αριες καταγραφονται στο δικο σου ιστορικο.

καταδυκνείουν σύγχυση αντίληψης, συμπλεγματική εμμονή στην αποφυγή λάθους, καταράκωση προσωπικότητας η οποία αντιδρά μόνο με αφορισμούς υποδεικνύοντας την ανωτερότητα της αντίθετης άποψης!

ΥΓ. Παρεμπιπτόντως ο Johnie δεν αναφέρει με την υπογραφή του τίποτα. Κι αυτός, όπως κι εσύ, παραθέτει τις απόψεις άλλων "αριστερών" βγάζοντας την ουρίτσα του απ' έξω...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1201 στις: 01/04/11, 16:59 »
Χμμμ... Βασικα οι "δικες μου" ιδεες δεν προκυπτουν απο τον χωρο της αριστερας. Απλα μερικες απο αυτες ειναι παγιες θεσεις της αριστερας γενικοτερα.
Την ουριτσα του απο εξω παππου κανεις (απο τους μη εχοντες) δεν την βγαζει, για αυτο και ολοι την πληρωνουμε τελικα.
Πχ, ακριβως επειδη καποιοι ηλιθιοι τοσα χρονια ψηφιζανε μετα μανιας τους ιδιους και τους ιδιους κλεφτες ξανα και ξανα (παρολο που ολοι μας βλεπαμε τι γινοταν) ειτε για να βολευτουν, ειτε απο οπαδισμο, ειτε για οποιονδηποτε αλλο λογο, τελικα ΟΛΟΙ μαζι (εμεις που δεν εχουμε εννοω) την πληρωνουμε. Οποτε οπως καταλαβαινεις, καποιος που βγαζει την ουριτσα του απο εξω, ειναι καποιος που δεν την πληρωνει ποτε, ασχετα με το τι ειπε, εκανε κτλ. Και αυτοι ειναι συνηθως οι υψηλο-κεφαλαιουχοι, τα χοντροβυσματα και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις.
Οποτε πριν τολμησεις και αρχισεις να κανεις κριτικη σε αλλους για τις ιδεες "τους", καλο θα ηταν πρωτα να δηλωσεις εστω καποια μετανοια γιατι τοσα χρονια ησουν Ο ΜΛΚΑΣ που τους ψηφιζες. Γιατι εξαιτιας ΣΟΥ και οσων αλλων τους ψηφιζαν τοσα χρονια (και τα 2 κομματα/επιχειρησεις), εχουμε φτασει εκει που εχουμε φτασει, ασχετα αν τελικα τις δικες σας βλακειες και κουτοπονηρια, την πληρωνουμε τωρα ολοι.
Οποτε καλο θα ηταν να λες κανα ευχαριστω στους μλκες που τοσα χρονια ΚΑΙ δεν τους ψηφιζαν/ψηφιζουν ΚΑΙ την πληρωσαν/πληρωνουν τελικα.
Καθε τροπος δρασης εχει και αντιδραση, ειτε αυτη γινεται στο κοινωνικο πεδιο, ειτε στο οικονομικο, πολιτικο κτλ, ειτε σε ολα μαζι ταυτοχρονα.
Το θεμα λοιπον ειναι, ποια δραση θα προκαλεσει μια αντιδραση τετοια που θα εξυπηρετησει τελικα περισσοτερο το συμφερον των πολλων.
Κι εγω πχ συμφωνω οτι ΚΑΝΕΝΑ χρεος δεν θα επρεπε να αναγνωριστει για πολλους και διαφορους λογους.
Αν ομως απλα το λεμε (δεν αναγνωριζουμε κανενα χρεος) και δεν κανουμε κατι για αυτο εμπρακτα, τοτε απλα στρουθοκαμηλιζουμε (οπως συχνα κανει η αριστερα γενικοτερα).
Οποτε περα απο τις ιδεολογιες, πρεπει να βαζουμε και το πρακτικο κομματι στην εξισωση. Ναι, να μην αναγνωριστει κανενα χρεος απο καμια επιτροπη, αλλα απο κει και περα τι κανουμε;
Εγω προσωπικα ειμαι ετοιμος για απομονωση απο ΕΕ, απο αγορες κτλ. Ετσι κι αλλιως και τωρα που ειμαστε εντος ΕΕ κτλ και υποτιθεται λειτουργει ο καπιταλισμος (μουχαχαχα), παλι οι περισσοτεροι απο εμας κοιταμε εξω απο την βιτρινα οσους τρωνε, οποτε τι μας νοιαζει; Τι ειχαμε τι χασαμε;
Ας χασουν καποια στιγμη και αυτοι που ΠΡΕΠΕΙ να χασουν.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1202 στις: 01/04/11, 17:40 »
Johnie, ποιοι πολλοί, θέλουν να εξυπηρετήσουν τους πολλούς ?
Λίγοι θέλουν να εξυπηρετήσουν τους πολλούς.
Πολλοί θέλουν να εξυπηρετήσουν έκαστος τον εαυτό του.
Απλά σου περιγράφω την πραγματικότητα που αντιλαμβάνομαι.
Το συμφέρον των πολλών, είναι να δημιουργηθούνε θέσεις εργασίας.
Εφόσον λοιπόν αποκοπούμε από τους άλλους...θα πρέπει να δημιουργήσουμε οι ίδιοι θέσεις εργασίας.
Για προχώρησε τό παρακάτω, έαν βρίσκεις σωστό το συλλογισμό μου..
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1203 στις: 01/04/11, 18:15 »
Xoli καλες οι θεσεις εργασιας, χωρις νοημα ομως οταν αυτες γινονται δινοντας μισθους εξαθλιωσης, εχοντας τους εγαζομενους να δουλευουν σαν σκλαβοι χωρις δικαιωματα σε οτιδηποτε κτλ.
Αν το γυρισουμε ολοι στο καθενας για την παρτη του, θα ειναι πολυ πιο ευκολο για οσους εξουσιαζουν να συνεχισουν να εξουσιαζουν και να κανουν οτι γουσταρουν, οποτε γουσταρουν.
Για την ακριβεια, αυτος ειναι ενας πολυ σημαντικος λογος που ειμαστε εδω που ειμαστε. Ακριβως επειδη τοσα χρονια ο καθενας κοιταγε την παρτυ του, πως θα διοριστει, πως θα βολευτει, απο που θα αρπαξει, πως θα την γλυτωσει κτλ, φτασαμε σημερα να λενε μερικοι "ολοι μαζι τα φαγαμε".
Αν αντιθετα, ο καθενας απο εμας σκεφτοταν και συλλογικα, και καταλαβαινε οτι το συλλογικο "καλο" ειναι και προσωπικο "καλο", δεν θα αφηναμε την διακυβερνηση στα χερια του καθε κλεφτη, καιροσκοπου κτλ, ουτε θα ανεχομασταν ρουσφετια, δημοσιο που δεν λειτουργει κοκ.
Η λυση δεν ειναι ο καθενας να κοιταξει τι μπορει να κανει ατομικα. Αυτο ακριβως ειναι που θελουν να πετυχουν παγκοσμιως. Τα ατομα δεν τους φοβιζουν, οι μαζες ομως...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1204 στις: 01/04/11, 18:19 »
Για παραδειγμα αν η Ελλαδα ξεκινησει μια κινηση εναντια στα θελω της ΕΕ και ΗΠΑ, να σαι σιγουρος οτι σχεδον ολος ο νοτος της ΕΕ θα ακολουθησει. Και αυτο δεν το θελουν. Για αυτο προσπαθουν με καθε τροπο να απομονωσουν ολους μας. Τα ατομα θα τα διαχειριζονται παντα ευκολα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1205 στις: 01/04/11, 18:33 »
Βασικά αυτό σου λέω και παραπάνω. Δεν λέω κάτι διαφορετικό από αυτό το οποίο λες. Όμως συνεχίζω και λέω...έαν αποκοπούμε από αυτούς που μας ζητάνε να πληρώσουμε το χρεός...δεν θα πρέπει εμείς οι ίδιοι να δημιουργήσουμε θέσεις εργασίας, για να ζήσουμε ??
Πως λοιπόν θα δημιουργηθούνε αυτές οι θέσεις εργασίας ? Τι εργασία θα είναι αυτή ? Διότι τώρα πια δεν μιλάμε, για μισθό της πείνας, αλλά ανυπαρξία θέσεων εργασίας.
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1206 στις: 01/04/11, 19:32 »
Αν εχεις τον ελεγχο της οικονομιας σου και του νομισματος σου, ολα γινονται xoli... Κανεις δεν λεει οτι δεν θα ναι δυσκολα. Το θεμα ειναι οτι και τωρα ειναι ακομα πιο δυσκολα και χωρις καμια προοπτικη για το μελλον.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1207 στις: 01/04/11, 19:42 »
Άσε το δύσκολα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Το ποιοι το ξέρουμε, το πως και το τι είναι το θέμα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1208 στις: 01/04/11, 19:51 »
Για παραδειγμα αν η Ελλαδα ξεκινησει μια κινηση εναντια στα θελω της ΕΕ και ΗΠΑ, να σαι σιγουρος οτι σχεδον ολος ο νοτος της ΕΕ θα ακολουθησει. Και αυτο δεν το θελουν. Για αυτο προσπαθουν με καθε τροπο να απομονωσουν ολους μας. Τα ατομα θα τα διαχειριζονται παντα ευκολα.


Προκαταβολικα συγνωμη απο τον Τζωνι, θα χρησιμοποιησω το παραπανω ως χαρακτηριστικο quote ενος τροπου γραφης
Μη το παρει προσωπικα, απλα ηταν ενα απο τα τελευταια comments και παταω σε αυτο reply.  Καμια σχεση με επιθεση στον ιδιο κλπ. Ο τροπος γραφης ειναι που θελω να σχολιασω. ( * )


Δε μου αρεσει λοιπον αυτο το τριτο ευχολογικο (α)προσωπο γραφης γιατι οδηγει ευκολα σε τζαμπα ηρωισμους. Θα το ακολουθησω μονο για χαριν αντιπαραδειγματος. Προσεξτε ποσο ευκολο (καθοτι ανεξοδο) ειναι να παρασυρθεις και να φτασει το προβλημα και η λυση να ακουγεται σαν ευκολη Εκθεση Λυκειου.

Ας ξεκινησει η Ελλαδα μια αντιδραση. Θα ακολουθησει αμεσα σε 4 ημερες ο Νοτος. Να ακολουθησει μετα απο λιγο ο κοσμος ολος. Αυτοι που πρεπει να πληρωσουν ας πληρωσουν. Οι καλοι να δικαιωθουν. Α, και πρεπει και η πεινα να καταργηθει. Να σημειωθει να μην ξεχαστει και αυτο. Και αν καταργηθει, πραγμα ομως δυσκολο, καποιοι θα χασουν πολλα. Αυτοι που κινουν τα νηματα. Καποιοι αλλοι ομως, οι δικαιοι, οι σωστοι, αυτοι τελικα θα δικαιωθουν. Θα επρεπε να αλλαξει βεβαια το νομισμα. Ισως 5-10 φορες. Αλλα τελικα ενα τετοιο εργαλειο θα εδειχνε στις αγορες οτι υπαρχουν και αλλοι τροποι. Οτι εκεινοι εκει εξω ειναι τελικα γιγαντες με πηλινα ποδια, οτι η αγαπη θριαμβευει. Οτι ο ανθρωπος εχει πελωρια ψυχικα και πνευματικα αποθεματα. Δεν υπαρχει δεν μπορει, υπαρχει δεν θελει. Τα τεραστια κοιτασματα που κρυβονται και αυτοι δεν αφηνουν την εκμεταλευση τους, να χρησιμοποιηθουν επιτελους. Να παψει επιτελους η δουλοπρεπεια και η ατολμια.


Και η διαφορα οταν χρησιμοποιησουμε το 1ο προσωπο. Ποσο πολυ πρεπει να προσεχουμε του τι λεμε γιατι πια εκτιθεμεθα εμεις οι ιδιοι και φτανει να φαινομαστε φαιδροι αν το παρακανουμε με τους ηρωισμους:

Αυριο εγω και ο Κωστας ο ψηλος ξεκιναμε μια κινηση εναντια στα θελω της αμιληκτης Ευρωπης. Αποφασισα οτι θα κατασχουμε μια εταιρια διυλησης πετρελαιου υπερ του συμφεροντος μας. Θελει κανεις αλλος να ρθει. Απογευματακι θα το κανουμε. Ο Κωστας θα φερει μαζι του και ραδιοφωνακι να ακουμε μουσικη μεσα στο διυλυστηριο γιατι δε ξερουμε τιποτα απο τις μηχανες, θα σταματησει η παραγωγη και θα ειναι αδειο μετα την καταληψη του και θα βαριομαστε. Αν εχετε κανα θειο που δουλευει διυλιστης φερτε τον μπας και βαλει μπροστα. Κουλα, αν περασεις το βραδι απο διυληστηριο για παρεα, φερε να φαμε και καμια λακερδα που την κανεις ωραια γιατι λεφτα για ντελιβερι δεν υπαρχουν.

( * ) = στην παρεα μου αυτος ο τροπος εκφρασης του τριτου προσωπου ονομαζεται "η αριστερη γραφη" η ο "πατερας αφεντης" (κατεβηκε το σκυλι? ετοιμαστηκε το φαι? "πλυθηκαν τα πιατα" ? )
« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/11, 20:16 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1209 στις: 01/04/11, 20:08 »
Μα αυτος ειναι ενας τροπος που θα μπορουσαν αυτη την στιγμη εργαζομενοι σε εταιριες που κλεινουν, να αναλαμβανουν τον ελεγχο της εταιριας. Ειναι κατι που γινεται καιρο τωρα και σε αλλες χωρες με χαρακτηριστικα παραδειγματα ακομα και στις ΗΠΑ.
Και ειναι σιγουρα ενας πολυ καλυτερος τροπος για να βελτιωσεις την ζωη σου απο το να περιμενεις καναν διορισμο ή κανα γενικοτερο ρουσφετι απο τους γνωστους κλεφτες και οποιον αλλον υποψηφιο κλεφτη βρεθει.
Οσο για τα θεματα πεινας κτλ, οσο υπαρχει στη μεση χρημα και μηχανισμοι που επιτρεπουν σε αυτο να χρησιμοποιειται για να αναπαραγει κι αλλο χρημα εκ του μη οντως, και πεινα θα υπαρχει και διχονοια, και ελειψη εμπιστοσυνης κτλ. Αυτο ειναι αλλη κουβεντα ομως που την ειχα ξεκινησει στην αρχη αρχη της κουβεντας και δεν ειμαι διατεθιμενος να την ξαναξεκινησω.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1210 στις: 01/04/11, 20:28 »
Δεν ξέρω αν η συζήτηση έχει νόημα να συνεχίζεται για να γίνεται ανταλλαγή απόψεων μεταξύ 3-4  μελών για τις ίδιες  συνεχώς χιλιοειπωμένες απόψεις τους
.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1211 στις: 01/04/11, 20:45 »
Μα βρε Χόλι.... απλά είναι τα πράγματα. Οι μισοί θα γίνουν έμμισθοι χαφιέδες των άλλων μισών και να πως επανεκινείται η οικονομία!
Κάποιους άλλους θα τους στείλουμε στα βουνά να πολεμήσουν για να σωσουν το υπέροχο έθνος μας, να πως λύνεται το θέμα της ανεργίας.
Και τους υπόλοιπους θα τους δέσουμε στον ζυγό να κινούν τις αντλίες άντλησης πετρελαίου, ενώ εμείς θα καθόμαστε σε μια στρογγυλή τράπεζα και θα σχεδιάζουμε την επόμενη κίνησή μας εναντίον των κεφαλών που κρατούν τις τύχες του κόσμου στα χέρια τους!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1212 στις: 01/04/11, 22:47 »
Δεν ξέρω αν η συζήτηση έχει νόημα να συνεχίζεται για να γίνεται ανταλλαγή απόψεων μεταξύ 3-4  μελών για τις ίδιες  συνεχώς χιλιοειπωμένες απόψεις τους
.


Να  κατι? Εγω ερχομαι απο τραυματισμο. Δεν εχω κανει αποθεραπεια. Δωστε μια πιστωση χρονου και θα σας καταπληξω.Εχω ενα μαγικο που βγαζω ενα λαγο απο το καπελο.

 
« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/11, 22:56 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1213 στις: 01/04/11, 22:48 »
Το ήξερα ότι εμείς οι 2 θα καθόμαστε, στη στρογγυλό τραπέζιο ή στο τετραγωνισμένο κύκλο! Άλλωστε αυτό είναι και το έμβλημα μας! Κάνομεν το αδύνατον, δυνατεόν! Γι αυτό τόσο καιρό σε κάνω παρέα, με κρατάς μια καλή θέση!Σε παραγγέλνω όταν συνευρεθούμε να με κάνεις και κεφτέδες!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1214 στις: 02/04/11, 01:02 »
Πείτε κάτι πραγματικά χρήσιμο για την καθημερινότητά μας, πείτε πρακτικές λύσεις για την διάσωση (δηλ. εξασφάλιση της αξίας, όσο το δυνατόν) την ιδιωτικής μας περιουσίας (ρευστό, ακίνητα, κλπ). Τι μορφή θα ήταν καλύτερο να πάρει; (δηλ. που να την "παρκάρουμε"/επενδύσουμε).

pappous,
θυμάσαι που σου έλεγα για επένδυση σε χρυσό; Το σκεφτόμουν εδώ και χρόνια. Αν το είχα κάνει, τώρα θα'χα καλό κομπόδεμα. Δες γράφημα χρυσού-ευρώ από 2003 έως 2010 http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/paulson/GLDEur%204.27_0.jpg
Βέβαια, μετά από τόση άνοδο, ήρθε τελικά τους τελευταίους μήνες η φάση στήριξης, και εμφανίζονται πτωτικές τάσεις http://www.xrimanews.gr/epistimoniki-texniki-analysi/chart-of-the-time/1771-2011-01-26-09-49-08
Επίσης, ένα ενδιαφέρον πράγμα που διάβασα σε μια ανάλυση, είναι ότι στην πραγματικότητα δεν ανεβαίνει ο χρυσός, όπως θέλουν να νομίζουμε, αλλά πέφτουν τα νομίσματα. (Εντάξει, όλοι οι λογικά σκεπτόμενοι έχουμε στο βάθος του μυαλού μας την γνώση ότι το νομισματικό σύστημα είναι σαθρό)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1215 στις: 02/04/11, 09:48 »
κι εγώ το χω σκεφτεί να αρχίσω να μαζεύω χρυσό.....
υπάρχει ένα προβληματάκι αρχικού κεφαλαίου βέβαια αλλά η αρχική ιδέα υπάρχει! :P

υγ.το πρωί πάλι βρήκα στο αμάξι μου χαρτάκι "αγοράζω χρυσό".....
θα παν μπροστά αυτοί και δεν το λέω ειρωνικά....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1216 στις: 02/04/11, 10:44 »
Eγω παιδια δεν κατραλαβαινω αυτον τον τροπο σκεψης... Αντε και εχεις καποια χρηματα που δεν εχει φαει η λαιλαπα τοσων χρονων. Σκοπος σου ειναι να "επενδυσεις" τα χρηματα αυτα καπου, ωστε χωρις να κανεις εσυ τπτ απολυτως, αυτα τα χρηματα να πολλαπλασιαζονται; Μα τοτε αφενος γινεσαι μερος του συστηματος που δημιουργει πλασματικο χρημα (και αρα στην ουσια μειωνεις την αξια του υπαρχοντος χρηματος, μιας και αναγκαστικα θα κυκλοφορησει επιπλεον χρημα=πληθωρισμος κτλ) και απο την αλλη, ουσιαστικα αν εχεις επενδυσει αρκετα χρηματα με "σωστο" τροπο, μπορεις να ζεις παρασιτικα εις βαρος αλλων ανθρωπων που δεν εχουν χρηματα παρα το οτι προσφερουν στην κοινωνια, ενω εσυ ο "επενδυτης", δεν προσφερεις απολυτως τπτ σε κανεναν περα απο τον εαυτο σου...
Προσοχη, δεν λεω οτι ο Βασιλης που προτεινε τετοια "πρακτικα" πραγματα ή ο οποιοσδηποτε Βασιλης, το κανει εχοντας το σκεπτικο που περιεγραψα πιο πανω, αλλα θελοντας και μη, τελικα μεσα στον καπιταλισμο, αυτο ειναι για τον μεσο ανθρωπο το "ονειρο" του: Να μπορει χωρις να χρειαζεται να προσφερει τπτ, να εχει τα παντα. Να βγαζει δλδ χρημα απο το ιδιο το χρημα... Και ακριβως τετοιο σκεπτικο εχουν και η καθε goldman sachs και ο καθε επενδυτης.
Για αυτο ολοι αυτοι χανουν την μεγαλη εικονα και βλεπουν μονο πατεντες και τροπους που θα μπορεσουν να χρησιμοποιησουν προκειμενου να συνεχισουν αυτη την αντιπαραγωγικη, οπισθοδρομικη, ανηθικη ουσιαστικα συμπεριφορα...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/11, 12:15 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1217 στις: 02/04/11, 10:52 »
εδώ δεν ξέρουμε αν θα έχουμε χρήματα να ταίσουμε τις οικογένειές μας σε 10 χρόνια και θα σκεφτούμε πως θα "κυκλοφορήσει" καλύτερα το χρήμα σε ένα άρρωστο σύστημα?
ενώ με το χρυσό (παράδειγμα) δίνεις 10Ε και τουλάχιστον σε 10 χρόνια....αν με αυτά τα 10Ε έπαιρνες πράγματα 7Ε σημερινής αξίας...θα πάρεις πράγματα αξίας 15Ε.....


το να "επενδύσουμε" κεφάλαια είναι μακριάααα από τις δυνατότητες των περισσοτέρων! :)
το θέμα είναι ΑΝ θα τη βγάζουμε τότε....
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/11, 10:54 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1218 στις: 02/04/11, 12:48 »
Υπάρχουν επενδύσεις και επενδύσεις.. Έχει διαφορά η επένδυση μιας εταιρίας παραγωγής σωλήνων η οποία αγοράζει ένα καινούργιο μηχάνημα για € 50 εκατ. προσβλέποντας ότι τελικά θα πάρει πίσω € 100 εκατ. από τις πωλήσεις της, από μια επένδυση ενός απλού ανθρώπου ο οποίος στο φόβο να χάσουν τα χρήματα του την αξία τους, επενδύει σε κάτι "σχετικά" σίγουρο.. Το πρώτο θα μπορούσε κάποιος να το χαρακτηρίσει υστερόβουλο, ενώ το δεύτερο είναι μια λογική και ασυναίσθητη αντίδραση ενός ανθρώπου που δεν θέλει να αδικηθεί (σε κανέναν μας δεν αρέσει οι οικονομίες μας να αξίζουν μέσα σε μια μέρα το μισό της αξίας τους - αυτό σαν τροφή για σκέψη για όλους όσους προτείνουν την επιστροφή στη δρχ. και την επακόλουθη υποτίμηση της)..

Αν και είμαι κατά του τραπεζικού συστήματος όπως αυτό διαμορφώνεται σήμερα (δεν παίρνω δάνεια, πιστωτικές, δεν επενδύω σε "περίεργα" χρηματοοικονομικά εργαλεία, κλπ.), εν τούτοις έμαθα στη ζωή μου να είμαι saver, επομένως αντί να κρατάω τις οικονομίες μου κάτω από το στρώμα μου, προτίμησα την σιγουριά μιας τράπεζας.. Αυτό το πράγμα με μεταμορφώνει σε γρανάζι του καπιταλιστικού συστήματος; Γιατί να ρισκάρω τα χρήματα που απέκτησα από την εργασία μου κρατώντας τα στο σπίτι και να μην τα βάλω κάπου που να γνωρίζω ότι τουλάχιστον 9 στις 10 περιπτώσεις αν τα ζητήσω θα τα πάρω; Κατ' αναλογία κάποιος που επενδύει με κίνητρο όχι κερδοσκοπικό, αλλά για σιγουριά, γίνεται αυτομάτως golden boy; Γενικά είμαι της γνώμης ότι καλό είναι να αντιδρούμε και να αμφισβητούμε τα πάντα αλλά κάπου-κάπου πρέπει και να διαχωρίζουμε την ήρα από το στάρι..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1219 στις: 02/04/11, 13:04 »
Υπάρχουν επενδύσεις και επενδύσεις.. Έχει διαφορά η επένδυση μιας εταιρίας παραγωγής σωλήνων η οποία αγοράζει ένα καινούργιο μηχάνημα για € 50 εκατ. προσβλέποντας ότι τελικά θα πάρει πίσω € 100 εκατ. από τις πωλήσεις της, από μια επένδυση ενός απλού ανθρώπου ο οποίος στο φόβο να χάσουν τα χρήματα του την αξία τους, επενδύει σε κάτι "σχετικά" σίγουρο.. Το πρώτο θα μπορούσε κάποιος να το χαρακτηρίσει υστερόβουλο, ενώ το δεύτερο είναι μια λογική και ασυναίσθητη αντίδραση ενός ανθρώπου που δεν θέλει να αδικηθεί (σε κανέναν μας δεν αρέσει οι οικονομίες μας να αξίζουν μέσα σε μια μέρα το μισό της αξίας τους - αυτό σαν τροφή για σκέψη για όλους όσους προτείνουν την επιστροφή στη δρχ. και την επακόλουθη υποτίμηση της)..

Αν και είμαι κατά του τραπεζικού συστήματος όπως αυτό διαμορφώνεται σήμερα (δεν παίρνω δάνεια, πιστωτικές, δεν επενδύω σε "περίεργα" χρηματοοικονομικά εργαλεία, κλπ.), εν τούτοις έμαθα στη ζωή μου να είμαι saver, επομένως αντί να κρατάω τις οικονομίες μου κάτω από το στρώμα μου, προτίμησα την σιγουριά μιας τράπεζας.. Αυτό το πράγμα με μεταμορφώνει σε γρανάζι του καπιταλιστικού συστήματος; Γιατί να ρισκάρω τα χρήματα που απέκτησα από την εργασία μου κρατώντας τα στο σπίτι και να μην τα βάλω κάπου που να γνωρίζω ότι τουλάχιστον 9 στις 10 περιπτώσεις αν τα ζητήσω θα τα πάρω; Κατ' αναλογία κάποιος που επενδύει με κίνητρο όχι κερδοσκοπικό, αλλά για σιγουριά, γίνεται αυτομάτως golden boy; Γενικά είμαι της γνώμης ότι καλό είναι να αντιδρούμε και να αμφισβητούμε τα πάντα αλλά κάπου-κάπου πρέπει και να διαχωρίζουμε την ήρα από το στάρι..

αυτό ακριβώς

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1220 στις: 02/04/11, 14:28 »
Ακομα κι ο μικρος επενδυτης, ή καταθετης οπως λες ομως, επειδη κοιταει το συμφερον του, ουσιαστικα επιτρεπει στον μηχανισμο (με τον οποιο δεν συμφωνεις οπως λειτιυργει) να διαιωνιζεται. Γιατι τα χρηματα που σου περισσευουν εσενα, η τραπεζα θα τα επενδυσει για οσο καιρο τα χει στην διαθεση της σε ομολογα, δανεια κτλ. Ετσι καποιος αλλος που δεν του περισσευει τπτ και χρειαζεται δανειο για καποια αναγκη του, θα τρεξει στην τραπεζα, θα παρει δανειο, η τραπεζα (και) με τα δικα σου χρηματα θα του δωσει αυτα τα δανεικα κι αυτος με την σειρα του θα δωσει πισω τα δανεικα στην τραπεζα + τοκους, μερος απο τους οποιους θα καταληξει σε εσενα που σαν καταθετης παιρνεις τοκο. Το αποτελεσμα; Εσυ απλα επειδη ειχες καποια περισσευουμενα χρηματα για τον χ, ψ λογο, "εβγαλες" απο τα ΙΔΙΑ τα χρηματα, καινουριο χρημα, που ουσιαστικα δεν υπαρχει στην αγορα (αλλα υπαρχει λογιστικα), δημιουργωντας ουσιαστικα πληθωρισμο σιγα σιγα, κανοντας το υπαρχον χρημα που κυκλοφορει να χανει σιγα σιγα την αξια του και ετσι ολα να ακριβαινουν: υπηρεσιες, αγαθα κτλ, που για σενα που σου περισσευουν καποια χρηματα, αυτες οι αυξησεις θα ειναι απλα ενοχλητικες, ενω για αυτον που αναγκαστηκε εξαρχης να παρει εκεινο το δανειο, θα ειναι τετοιες που θα του δημιουργουν προβλημα.
Ετσι, εσυ επειδη κοιταξες το συμφερον σου, λειτουργωντας μεσα στο συστημα και παιζοντας με τους κανονες του παιχνιδιου 100% (ακομα δηλαδη δεν εχω αναφερθει καν σε παρανομιες και αλλες διαδικασιες, υποθετω οτι ολα λειτουργουν τελεια, χωρις μονοπωλιακες πρακτικες, αθεμιτους ανταγωνισμους, συνομωσιες κτλ), καταφερες μεσω των χρηματων σου, να βγαλεις κι αλλα χρηματα, ουσιαστικα απο συνανθρωπους σου που ΔΕΝ τους περισσευουν καν χρηματα.
Αν τωρα σε αυτο το παραδειγμα, βγαλεις εσενα (που εισαι στο κατω κατω εργαζομενος που απλα λογω τροπου ζωης, συνθηκων, επαγγελματικων δυνατοτητων κτλ, σου περισσευουν καποια χρηματα) και στην θεση σου βαλεις καποιον που πχ λογω κληρονομιας μεγαλης περιουσιας, η μεσω παρανομων ενεργειων κτλ, εχει βγαλει ΠΟΛΛΑ περισσευουμενα χρηματα, καταλαβαινεις που παει το πραγμα...
Αυτος δεν θα κανει απλα καταθεσεις στην τραπεζα για να παρει εναν μικρο τοκο. Αντιθετα, αυτος θα εχει την δυνατοτητα να "επενδυσει" σε ομολογα κρατων, σε ασφαλιστικα ταμεια, χωρις ουσιαστικους κανονες και ελεγχους, θα ειναι ελευθερος να μετακινει τα κεφαλαια του οπου θελει, δημιουργοντας ουσιαστικα ολοκληρε χωρες, ακομα και ηπειρους φτωχειας και φτηνων εργατων, μονο και μονο για να συνεχισει αυτος να ζει το ονειρο του...
Γιατι να δουλευεις και να προσφερεις εσυ, ενω μπορει το ιδιο να το κανει το χρημα σου; Εσυ μετα απλα περνας την ζωη σου κανοντας διακοπες... Και η πλακα; Θα σε λενε και στυλοβατη της κοινωνιας, γιατι χαρη στις "επενδυσεις" σου βλεπεις, δημιουργουνται θεσεις εργασιας και υπαρχει αναπτυξη... Ονειρεμενη ζωη ε;
Βλεπεις οτι ακομα και οταν κατι ειναι νομιμο, δεν ειναι απαραιτητα και ηθικο...
Για παραδειγμα αν υπηρχε ενας πολυ απλος κανονας: Να μην μπορει ΚΑΝΕΝΑΣ να βγαλει χρηματα μεσω χρηματων... Θελεις να επενδυσεις; Κανε εργα, επενδυσε στην ερευνα, σε πραγματα που ολοι χρειαζονται, σε εναλλακτικες πηγες ενεργειας κτλ, κανε ΚΑΤΙ με αυτα τα χρηματα, αλλα αν δεν κανει τπτ με αυτα τα χρηματα, απλα αυτα θα υπαρχουν, χωρις να αυξανονται, χωρις να αφαιρουν αξια απο τους υπολοιπους, κτλ.
Ακομα και με αυτον τον κανονα, τα πραγματα θα ηταν ποιλυ καλυτερα, αλλα ουτε καν αυτο δεν γινεται. Πλεον, η φιλοσοφια ειναι, αφηστε τα κεφαλαια να κανουν οτι γουσταρουν, οποτε γουσταρουν, οπως γουσταρουν, γιατι αλλιως θα τα στεναχωρησουμε και δεν θα μας δινουν δουλεια σε εμας τους σκλαβους.
Και επειδη σχεδον ολοι μας γεννηθηκαμε σκλαβοι, μας ειναι πολυ δυσκολο να παραδεχτουμε οτι ειμαστε σκλαβοι και οτι δεν κανουμε τπτ για αυτο, απλα ελπιζουμε οτι θα γινουμε και εμεις λιγοτερο σκλαβοι αν κανουμε κι εμεις οτι εκαναν αλλοι που εφτασαν μεχρι και στην αυλη του Πασσα!!!
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1221 στις: 02/04/11, 15:21 »
Όπως είπα δεν συμφωνώ με το τραπεζικό σύστημα με τη μορφή που έχει σήμερα.. Κατά τη γνώμη μου, τα μόνα δάνεια που θα πρέπει να δίνονται στο κοινό είναι τα στεγαστικά (και μάλιστα μόνο για την 1η κατοικία).. Όλα τα άλλα δάνεια είναι καθαρά για να βγάζουν χρήμα οι τράπεζες με τα τεράστια επιτόκια που τα βαραίνουν.. Παρόλα αυτά όμως, δεν πρέπει να ρίχνουμε και το 100% του αναθέματος στις τράπεζες.. Και οι καταναλωτές που επηρεάζονται από το σύγχρονο lifestyle θα πρέπει να μάθουν να απλώνουν τα πόδια τους μέχρι εκεί που φτάνει η κουβέρτα τους.. Το γνωρίζω ότι είναι σκληρό να μην μπορείς να αποκτήσεις αυτό που επιθυμείς, αλλά με το να αναλώνεσαι σε δάνεια και πιστωτικές δεν λύνεις το πρόβλημα.. Γνωρίζω ότι κάθε μέρα δεχόμαστε αφόρητη πίεση από τα ΜΜΕ, αλλά στο κάτω-κατώ δεν είμαστε και άβουλα πλάσματα.. Δεν χρειάζεται να πάρεις το δίλιτρο αυτοκίνητο με τους 200 ίππους.. Ένα 1000άκι θα σε πάει εκεί που θέλεις και μάλιστα με λιγότερη βενζίνη.. Απλά δεν θα μπορείς να περνάς δίπλα από μια κοριτσοπαρέα και να γκαζώνεις για χαβαλέ.. Πρέπει κάποτε να μάθουμε να λέμε στον εαυτό μας όχι.. Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσει ο καθένας μας να δημιουργήσει "ρωγμές" σε ότι δεν του αρέσει.. Δεν γουστάρεις τις τράπεζες, δεν ξαναπαίρνεις δάνειο.. Και για να προλάβω κάποιους που θα μου πούνε ότι μιλάς εκ του ασφαλούς, με κάποιο σταθερό μηνιαίο εισόδημα, ενώ δίπλα σου υπάρχουν άνεργοι άνθρωποι που πεινάνε, απλά να σημειώσω ότι οι τράπεζες ποτέ δεν πρόκειται να δώσουν δάνεια σε ανέργους και σε ανθρώπους που είναι αδύνατο να πείσουν ότι θα ξεπληρώσουν το τοκοχρεωλύσιο.. Υπάρχουν δυστυχώς λίγοι τρόποι να βοηθηθούν αυτοί οι άνθρωποι, αλλά μέσω δανείων από τις τράπεζες αποκλείεται, οπότε στο θέμα των μη στεγαστικών δανείων είμαι κάθετος.. Και επειδή καταλαβαίνω που το πας, αν υπήρχε άλλος τρόπος να εξασφαλίσω τις οικονομίες μου από κλοπή, καταστροφή, κλπ., χωρίς να δώσω "τροφή" στον πληθωρισμό θα το έκανα.. Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι, ενώ στη λύση μιας τραπεζικής θυρίδας υπάρχουν ορισμένα πρακτικά προβλήματα..

Και κάτι τελευταίο.. Οι τράπεζες αναμφισβήτητα δημιουργούν πληθωρισμό με τον μηχανισμό με τον οποίο δουλεύουν.. Παρόλα αυτά και οι εργοδότες και το Δημόσιο δημιουργούν πληθωρισμό με τις αυξήσεις στους μισθούς που έδιναν (τις καλές εποχές) σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.. Πρέπει και αυτοί να δαιμονοποιηθούν; Και δεν μιλάμε για απλές τιμαριθμικές προσαρμογές (οι οποίες πρέπει να γίνονται), αλλά για αυξήσεις πολύ μεγαλύτερες του πληθωρισμού.. Τα πάντα εξαρτώνται από τη πλευρά που τα κοιτάς..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1222 στις: 02/04/11, 15:29 »
Ναι, αλλα εκει μιλαμε για στρεβλωσεις του ιδιου του μηχανισμου, για golden boys, ρουσφετια κτλ που οπως λες, φυσικα κανουν μια δυσκολη κατασταση, ουσιαστικα αφορητη.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1223 στις: 02/04/11, 15:33 »
ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231102356
Κατα τα αλλα ο ΓΑΠ και λοιποι συγγενεις δεν συζητανε αναδιαρθρωση, την οποια βεβαιως τωρα θα κανουν με τους ορους των δανειστων, οπως ακριβως λεγαμε και περισυ και οχι με δικους μας ορους...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1224 στις: 02/04/11, 16:55 »
Έαν θέλεις να κερδίσεις χρήματα, πάρε παράδειγμα τους μετανάστες....δουλεύεις σε μια πιο πλούσια χώρα και στέλνεις τα φράγκα σου, σε μια πολύ πιο φτωχή χώρα, όπου πολλαπλασιάζεται η αγοραστική τους αξία για πλάκα. Διότι για να αγοράσεις τα μεταφέρεις, όχι για να τα αποθηκεύσεις αλλού, μη τυχόν πτωχεύση η χώρα σου.
Όσο γι αυτούς που θέλουν να επενδύσουν στη χώρα τους και να μην αναπτύσσονται με τα φράγκα τους άλλες χώρες, ας τα ρίξουν σε κοντινούς παραγωγικούς συνανθρώπους τους με πολύ χαμηλότερο βέβαια κέρδος.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/11, 17:06 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas