Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 453018 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1225 στις: 02/04/11, 17:57 »
Παράθεση
Όσο γι αυτούς που θέλουν να επενδύσουν στη χώρα τους και να μην   αναπτύσσονται με τα φράγκα τους άλλες χώρες, ας τα ρίξουν σε κοντινούς   παραγωγικούς συνανθρώπους τους με πολύ χαμηλότερο βέβαια κέρδος.
Ρε ''παιδια'' γινεται να σταματησετε τις γενικοτητες?
Πες μας ακριβη τροπο για να γινει αυτο οπως και το κερδος απο μια τετοια κινηση.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1226 στις: 02/04/11, 19:37 »
Πχ Κιράτζο, ο γείτονας σου, καλλιεργεί αγγούρια. Πας παρέα λοιπόν με το λογιστή σου και του λες....Κύριε γείτονα, έχω μάθει ότι η επιχείρηση πάει καλά. Σκέφτομαι να επενδύσω κάποια φράγκα στην επιχείρηση σου, τι κέρδος θα έχω εγώ από αυτό ? Σου λέει λοιπόν, ότι κοίτα για να σε αφήσω να επενδύσεις σε μένα, θέλω από τόσα φράγκα και επάνω. Πάρε και τα χαρτιά της επιχείρησης να ρίξει ένα βλέφαρο ο λογιστής σου και εφόσον όλα οκ, θα έχεις αυτό το ποσοστό κέρδους από τις πωλήσεις μου.
 
Τώρα το κέρδος από μία τέτοια κίνηση, παίζει ανάλογα με το πόσα θα διαθέσεις, πόσα θα συμφωνήσεις και τις πωλήσεις της επιχείρησης.
 
Στο ίντερνετ, κυκλοφορούνε άρθα και βίντεο, με ελληνικές παραγωγικές επιχειρήσεις που πάνε καλά, εξάγοντας τα ελληνικά προϊόντα τους στο εξωτερικό.
 
Τι παραπάνω δηλαδή να εξηγήσω ?
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1227 στις: 02/04/11, 19:43 »


Αξιζει να το δειτε μεχρι τελους...Καποιοι τα ελεγαν ( και μαλιστα απο το εσωτερικο της σημερινης κυβερνησης ) αλλα αναγκαστηκαμε να περιμενουμε 10 χρονια για να τα δουμε στην πραξη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1228 στις: 03/04/11, 14:11 »
http://www.youtube.com/watch?v=VUHU2slyaSA&feature=player_embedded

Αξιζει να το δειτε μεχρι τελους...Καποιοι τα ελεγαν ( και μαλιστα απο το εσωτερικο της σημερινης κυβερνησης ) αλλα αναγκαστηκαμε να περιμενουμε 10 χρονια για να τα δουμε στην πραξη!

Last update...Σιγουρο πια...Υπαρχουν τελικα 2 πολιτικοι Μιχαληδες Χαραλαμπηδηδες.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/11, 15:39 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1229 στις: 03/04/11, 18:01 »
Πχ Κιράτζο, ο γείτονας σου, καλλιεργεί αγγούρια. Πας παρέα λοιπόν με το λογιστή σου και του λες....Κύριε γείτονα, έχω μάθει ότι η επιχείρηση πάει καλά. Σκέφτομαι να επενδύσω κάποια φράγκα στην επιχείρηση σου, τι κέρδος θα έχω εγώ από αυτό ? Σου λέει λοιπόν, ότι κοίτα για να σε αφήσω να επενδύσεις σε μένα, θέλω από τόσα φράγκα και επάνω. Πάρε και τα χαρτιά της επιχείρησης να ρίξει ένα βλέφαρο ο λογιστής σου και εφόσον όλα οκ, θα έχεις αυτό το ποσοστό κέρδους από τις πωλήσεις μου.
 
Τώρα το κέρδος από μία τέτοια κίνηση, παίζει ανάλογα με το πόσα θα διαθέσεις, πόσα θα συμφωνήσεις και τις πωλήσεις της επιχείρησης.
 
Στο ίντερνετ, κυκλοφορούνε άρθα και βίντεο, με ελληνικές παραγωγικές επιχειρήσεις που πάνε καλά, εξάγοντας τα ελληνικά προϊόντα τους στο εξωτερικό.
 
Τι παραπάνω δηλαδή να εξηγήσω ?
Διευκρινιση οτι η κλιμακα αυτων των επιχειρησεων ειναι μικρη οποτε και ο αντικτυπος στη συνολικους δεικτες ειναι μηδαμινη.Οπως πχ στην απασχοληση.Παραγωγικη βαση δεν υπαρχει οποτε αυτες οι λυσεις ειναι για αυτους που θα αρπαξουν την ευκαιρια για τους α,β,γ λογους.Οποτε προσωπικα το κερδος των 10-15 εξυπνων κεφαλαιουχων επιχειρηματιων(μιας και τη δανειακη χρηματοδοτηση ας την ξεχασουμε) προσωπικα(οπως και τους σημαντικους δεικτες) με αφηνει παγερα αδιαφορο.

Δεν εχεις να εξηγησεις κατι παραπανω απλα ειναι καλυτερο οταν λεμε κατι να το κανουμε οπως εσυ παραπανω ωστε να μπορει να υπαρξει ενας λιγο πιο ουσιαστικος διαλογος.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1230 στις: 03/04/11, 20:21 »
Οπότε πες μου Κιράτζο, τι ακριβώς ψάχνεις εσύ, που δεν θα σε άφηνε παγερά αδιάφορο ?? Ας πούμε, έαν είχες φράγκα στην άκρη...πόσα από αυτά θα ήθελες να επενδύσεις και με τι κέρδος, ώστε να είσαι ευχαριστημένος ?? Γνωρίζοντας δηλαδή τα δεδομένα και τις απαιτήσεις σου, έτσι ώστε όσοι γνωρίζουν να σου προτείνουν έναν τρόπο επένδυσης τους.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1231 στις: 03/04/11, 23:15 »
Βρε παιδιά, έχω πεθάνει απ' τα γέλια με τις τοποθετήσεις σας, ιδίως με εκείνη του Johnie που αναφέρει για την "αναδιαρθρωση του Ελληνικού χρέους με τους όρους των δανειστών"!!! Λες και τα ασφαλιστικά ταμεία και οι απλοί μικροκαταθέτες που μέσω των τραπεζών έχουν δανείσει το Ελληνικό κράτος έχουν καμμιά όρεξη να μειώσουν την απόδοση των ομολόγων και εκβιάζουν κιόλας την Ελληνική κυβέρνηση για να το αποδεχθεί.... χαχαχαχαχα


Βραζίλη μου, σ' ευχαριστώ για την πληροφορία σου για τον χρυσό. Έτσι κι εγώ έχω μαζέψει καμμιά 10αρια τόνους και τους έχω θάψει στη Ακρόπολη. Θύμισέ μου να σου δώσω τα ποσοστά σου όταν τα ρευστοποιήσω! Ως γνωστόν οι καλές πληροφορίες είναι το μισό κέρδος.

Jimmy, δεν μπορείς να πεις, οι προβλέψεις μου βαίνουν καλώς έως τώρα
  Απ: Παγκόσμια οικονομική κρίση: Αιτίες, αποτελέσματα και οδηγίες διάσωσης.
  και είδε και ο Αναλόγιος τον σοσιαλιστικό καπιταλισμό που τόσο επιζητούσε!

Καλά όλα αυτά, όμως θέλω να επικεντρωθώ σε άλλο σημείο με την πολύτιμη βοήθεια του Johnie.

Οποτε πριν τολμησεις και αρχισεις να κανεις κριτικη σε αλλους για τις ιδεες "τους", καλο θα ηταν πρωτα να δηλωσεις εστω καποια μετανοια γιατι τοσα χρονια ησουν Ο ΜΛΚΑΣ που τους ψηφιζες. Γιατι εξαιτιας ΣΟΥ και οσων αλλων τους ψηφιζαν τοσα χρονια (και τα 2 κομματα/επιχειρησεις), εχουμε φτασει εκει που εχουμε φτασει, ασχετα αν τελικα τις δικες σας βλακειες και κουτοπονηρια, την πληρωνουμε τωρα ολοι.


Βλέπουμε ότι λόγω του ότι η προπαγάνδα απέτυχε να στρέψει την μια κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης (πράγμα που πρέπει να ομολογήσω ότι δεν περίμενα να συμβεί, τελικά οι αντοχές της Ελληνικής κοινωνίας αποδεικνύονται ανώτερες του αναμενομένου!!!), προσπαθεί τώρα να δημιουργήσει ενοχικά συμπλέγματα.
Προσπαθεί δηλ να πείσει το θύμα ότι αυτό ευθύνεται για τον βιασμό του, λόγω του ότι φιλοξένησε τον δράστη.

Σαφώς και πιστεύω ότι είναι η τελευταία απονενοημένη κίνηση της προπαγάνδας που προσπαθεί να σώσει με κάθε τρόπο το τομάρι της, βλέποντας ότι οι ξένοι χέστηκαν -μετά συγχωρήσεως- για την τύχη της.

Βέβαια κανείς δεν γνωρίζει πως θα εξελιχθεί το φαινόμενο, όλα παίζονται, αν σκεφτεί κανείς ότι υπάρχουν άτομα τόσο ευάλωτα των προπαγανδιστών, που ακόμα και τώρα πιστεύουν ότι ο Στάλιν ήταν ο "πατερούλης" του προλεταριάτου!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1232 στις: 04/04/11, 09:44 »
Tα Σταλιν και λοιπες μαλκιουλες που κατα καιρους πετας, κρατα τα για τον εαυτο σου. Τα δικα μου πιστευω σε αντιθεση με τα δικα σου που μεχρι προτεινως θαυμαζες για την αποτελεσματικοτητα τους, δεν εντασσονται μονο στον χωρο του κομμουνισμου και αυτο το εχω εξηγησει ξεκαθαρα απο την αρχη αυτης της κουβεντας. Δυστυχως το συνολο των οσων εγω θα θελα να γινουν σε κοινωνικο-οικονομικο-πολιτικο επιπεδο, δεν εκπροσωπειται απο κανενα κομα. Αλλα η γενικοτερη φιλοσοφια της αριστερας, ειναι πιο κοντα στα πιστευω μου σε σχεση με τους "σοσσιαλιστες" σου, τους μπλε, τα φασιστοειδη και λοιπους. Λυπαμαι αν αυτο σε ενοχλει, αλλα πρεπει καποια στιγμη να καταλαβεις οτι δεν ειναι ολοι οι αριστεροι φαν ειτε του Σταλιν ειτε του Λενιν κοκ. Προσωπικα, απο τον κομμουνισμο πχ, θα λεγα οτι αυτο μου με τραβηξε ειναι η φιλοσοφικη-οικονμικη-κοινωνικη προσεγγιση του Μαρξ σε ενα ζητημα υπαρκτο. Η αναλυση που κανει ο Μαρξ λοιπον και ο απωτερος σκοπος δημιουργιας μιας ισσοτιμης κοινωνιας αταξικης ειναι τα πραγματα που θελω απο τον κομμουνισμο.
Οποτε παππου, καθε φορα που στριμωχνεσαι απο ουσιαστικα τις δικες σου μλκιες (πχ τοσο καιρο υπερασπιζοσουν την κυβερνηση και την θαυμαζες για τις ενεργειες της), μην προσπαθεις να αλλαξεις το θεμα, διαστρεβλωνοντας οσα λεει καποιος αλλος, προκειμενου απλα να δημιουρησεις εντυπωσεις.
Να δεις τι μου θυμιζεις.....
Α ναι! Τον Παγκαλο!
Που τον κυνηγανε να τον φανε οι Τσιπρες και οι δαιμονες της αριστερας.
Οπως και σε σενα, που εχεις μεν το θρασος να κραζεις ολους γιατι ολοι ειναι βλακες και ανιδεοι σε αντιθεση με εσενα τον εξυπνο (οπως ο Παγκαλος που πεταει εξυπναδες του στυλ ολοι μαζι τα φαγαμε, κοπριτες κτλ κτλ), αλλα οταν μερα με τη μερα φαινεται ξεκαθαρα ποσο λαθος ησουν εσυ τοσα χρονια, αντι να σταματησεις τουλαχιστον να γινεσαι προκλητικος, εσυ αντιθετα συνεχιζεις να κριτικαρεις απλα τους υπολοιπους, χωρις ουσιαστικα να λες και κατι...
Μην φοβασαι παππουλη, δεν προσπαθω να σου δημιουργησω κανενα συνδρομο ενοχικο... Αυτο εσυ αποκλειεται να το παθεις ποτε παππου, μην ανησυχεις...
Οποτε, μεχρι να εχουμε κουβεντιασει για το ποιες ακριβως ειναι οι αποψεις μου και τα πιστευω μου, ασε τις υποθεσεις σου περι Σταλιν κτλ για τον εαυτο σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/11, 09:46 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1233 στις: 04/04/11, 10:40 »
....δεν υπάρχει αμφιβολία πως για την σημερινή απελπιστική κατάσταση φταίει ο Σταλινισμός και οι κομμουνιστές.
και μόνο το γεγονός πως υπάρχουν(ακόμα)επιβαρύνει την ήδη βεβαρυμένη κατάσταση.
επίσης συνυπεύθυνοι μπορούν να θεωρούνται και άνθρωποι με αναρχοκομμουνιστικές ιδέες,και αριστερίστικες φιλοσοφίες που ζητάνε λένε ισότητες-δημοκρατίες-ελευθερίες κ.λ.π. ανοησίες.
λες και οι ιθύνοντες δεν γνωρίζουν πως πρέπει και πως είναι σωστό και πρέπον να λυθούν τα προβλήματα...
έτσι κι αλλιώς ήδη είμαστε στον σωστό δρόμο με τις ενέργειες αυτών των πεφοτισμένων ανδρών,που το μόνο που έχουν σαν σκοπό είναι η σωτηρία της πατρίδας μας από τους καταχραστές δημοσίους υπαλλήλους,συνταξιούχους,μισθωτούς,ιδιοκτήτες φορτηγών,λιμενεργάτες και όλους τους υπόλοιπους μεγαλοκαρχαρίες που τόσα χρόνια κλέβουν κι εκμετάλεύονται την φτωχή μας πατρίδα.
ε λοιπόν πάρτε το απόφαση,η πατρίδα θα ορθοποδήσει εκ νέου,το μαχαίρι πλέον έφτασε στο κόκκαλο με τις ενέργειες της εκλεγμένης από τον λαό κυβέρνησης μας που δεν υπολογίζει πολιτικό κόστος....
 
συγνώμη για την ότι νά'ναι απάντηση ρε παιδιά,αλλά με τόσα ότι νά'ναι που είναι γραμμένα σ'ένα τόσο σοβαρό θέμα,δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1234 στις: 04/04/11, 11:16 »
Βραζίλη μου, σ' ευχαριστώ για την πληροφορία σου για τον χρυσό. Έτσι κι εγώ έχω μαζέψει καμμιά 10αρια τόνους και τους έχω θάψει στη Ακρόπολη. Θύμισέ μου να σου δώσω τα ποσοστά σου όταν τα ρευστοποιήσω! Ως γνωστόν οι καλές πληροφορίες είναι το μισό κέρδος.

Αυτό δεν αποτελεί σοβαρή απάντηση στην σοβαρή ερώτησή μου. Αν δεν έχεις κάτι σοβαρό να απαντήσεις, καλύτερα να μην πεις τίποτα, παρά να απαντάς ειρωνικά και να προκαλείς την απαξίωση των συνομιλητών σου προς το ατομό σου.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1235 στις: 04/04/11, 11:36 »
Οπότε πες μου Κιράτζο, τι ακριβώς ψάχνεις εσύ, που δεν θα σε άφηνε παγερά αδιάφορο ?? Ας πούμε, έαν είχες φράγκα στην άκρη...πόσα από αυτά θα ήθελες να επενδύσεις και με τι κέρδος, ώστε να είσαι ευχαριστημένος ?? Γνωρίζοντας δηλαδή τα δεδομένα και τις απαιτήσεις σου, έτσι ώστε όσοι γνωρίζουν να σου προτείνουν έναν τρόπο επένδυσης τους.
Γιατι να σκεφτω ετσι?Αν σκεφτω με καποιο τροπο αυτος θα ναι μακροοικονομικος που θα ειχε και καποιο ουσιαστικο αποτελεσμα στη κοινωνια συνολικοτερα μεσω της μειωσης της ανεργιας και της αυξησης της παραγωγης.
Φραγκα στην ακρη δεν εχω και δεν ξερω αν θα εχω ποτε.Αλλωστε δεν ηξερα οτι το θεμα ασχολιοταν με την αποδοτικοτερη επενδυση των κεφαλαιων μας.Υποτιθεται συζηταμε για το ΔΝΤ γενικοτερα και οχι για το πως 5-10 θα σωσουν τον κωλο τους.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1236 στις: 04/04/11, 11:51 »
Ομολογω πως σας διαβαζω και παλι διακρινω μια μικρογραφια της Βουλης εδω μεσα...Ο καθενας πεφτει να φαει τον αλλον και δε συμφωνει κανεις με κανεναν...λογω διαφορετικων "πιστευω".

Εμενα, ως απλο κι αμυαλο Ελληνα, υπαρχει κανεις να μου εξηγησει εαν μας συμφερει το Μνημονιο ( οπως ειναι τωρα και θα ερθει στο μελλον ) ή εαν μας συμφερει η αναδιαρθρωση του χρεους; Κι αν συμβει η τελευταια περιπτωση, πως θα επηρρεασει τον ηδη κουρασμενο, αφραγκο κι απληρωτο Ελληνα;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1237 στις: 04/04/11, 14:43 »
H αναδιαρθρωση που θα κανουν (ελεγχομενη απο αλλους) δεν θα ωφελησει σε τπτ. Ετσι κι αλλιως ουσιαστικα εχει ηδη γινει ενα ειδος αναδιαρθρωσης με την επιμηκυνση πληρωμης και ελαχιστα ελαφρυτερους τοκους. Το γιατι δεν το ονομαζουν ετσι, εχει να κανει με την "ψυχολογια των αγορων", για τον ιδιο ακριβως λογο που δεν λεμε (στα φανερα) εχουμε χρεοκοπησει και μιλαμε για κριση δανεισμου κτλ.
Με λιγα λογια, δεν εχει σημασια τι θα κανει η παρουσα κυβερνηση, μιας και οι πολιτικες της εχουν δειξει οτι ενδιαφερεται να προστατευσει μονο τα μεγαλα κεφαλαια και ειδικα τους (ιδιωτες βεβαιως βεβαιως) τραπεζιτες. Ουσιαστικα δεν μπορουμε να ξεπληρωσουμε παλια δανεικα και δανειζομαστε καινουρια για να πληρωσουμε τοκους παλαιοτερων δανειων και να χαρτζιλικωσουμε τις τραπεζες μην τις στεναχωρησουμε...
Και μαλιστα επειδη οι κακες τραπεζες μετα δεν μοιραζουν το χρημα που ουσιαστικα παιρνουν απο ΕΜΑΣ, οι "καλοι" πολιτικοι μας αρχιζουν και παρακαλανε τις τραπεζες να σταξουν τπτ και στην αγορα... Εκει φτασαμε κυριοι:
Να ειναι οι τραπεζες νταβατζηδες με τον δικο μας κοπο. Να υποθηκευουν εμας και το μελλον μας και το μελλον των παιδιων μας, για να συνεχισουν καποιοι ελαχιστοι να κονομανε χοντρα, ενω ταυτοχρονα τους αφηνουμε να μας εκβιαζουν κι ολας, να μας κανουν και μαθηματα, να δινουν συμβουλες και να μας πατροναρουν, να μας λενε κι ολας οτι ολοι μαζι τα φαγαμε και να βγαλουμε τωρα τον σκασμο.
Για να υπαρξει καποια ανακουφιση στον μεσο Ελληνα (οικονομικη) πρεπει να γινουν τεραστιες αλλαγες κατ'εμε, απο την κρατικοποιηση τραπεζων, μεχρι τον ελεγχο του δικου μας νομισματος (μιας και δεν βλεπω φορμουλα που θα μπορουσε να επιτρεψει την υπαρξη €, ΕΕ και δικης μας οικονομικης ανεξαρτησιας) και απο την αναδιανομη πλουτου, μεχρι την λειτουργια του δημοσιου τομεα.
Αυτα ειναι πολυ δυσκολο να γινουν και μαλιστα αμεσα, αλλα για να γινουν, πρεπει καταρχην να βρεθει καποιος προθυμος να τα εφαρμοσει...
Το αν συμφερει το μνημονιο, δεν χρειαζεται να σαι κανας επιστημονας για να καταλαβεις οτι σαφως και δεν συμφερει. Απλα με τις πολιτικες που επελεξαν και με τις συνθηκες που δημιουργησαν, το μνημονιο ηταν "μονοδρομος" εντος του συστηματος που οι ιδιοι υποστηριζαν και υποστηριζουν ακομα.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/11, 16:05 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1238 στις: 04/04/11, 20:55 »
@freemind
Aλλους θα τους συμφερει και αλλους οχι..Το ποιους συμφερει ουσιωδως και ποιους οχι δεν μπορεις να το δεις μονο απο γραφομενα/λεγομενα γιατι πολλοι νομιζουν οτι τους συμφερει ολο αυτο το ''ξεκαθαρισμα'' μιας και συνεχιζουν να σκεφτονται οπως παντα(λογικο) ενω αλλοι οντως θα βρουν ευκαιριες επενδυσης ενω παραλληλα θα εχουν καμφθει οι ''στρεβλωσεις'' του κακου κρατους και θα ασελγουν ποικιλοτροπως σε εργαζομενους και λοιπους.Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι ολοι κατω απο την ιδια ταμπελα του Ελληνα.
Ενας εκ του κοινοβουλιου του κιθαρα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1239 στις: 04/04/11, 23:58 »
Η κρυφή αναδιάρθρωση, κινείται σύμφωνα με το γεωπολιτικό παιχνίδι των ΗΠΑ και δευτερευόντως της Ευρώπης. Είναι σχεδιασμένη εδώ και πάρα πολύ καιρό έως την παραμικρή λεπτομέρεια. Φανερή αναδιάρθρωση θέλουν να επιτύχουν όσοι διακινούν χρήμα. Είναι ένας πόλεμος που παίζεται με πεδία μάχης συνειδήσεις.

Τελικός στόχος ο έλεγχος, ενέργειας, νερού, τροφίμων, δηλ ο έλεγχος της ανάγκης. Τα υπόλοιπα είναι η σως σ' ένα ήδη νόστιμο πιάτο.

Εννοείται ότι τα μνημόνια με το ΔΝΤ είναι παγίδα. Αλλιώς γιατί να κάνει τα πάντα για να το αποφύγει Πορτογαλία και Ισπανία? Το θέμα είναι ότι αυτή η παγίδα στήνεται χρόνια και η διάταξή της είναι χωνί. Από την στιγμή που πατήσεις το χείλος μόνο ένα κοσμοϊστορικό γεγονός μπορεί να αποτρέψει την είσοδο στο μπουκάλι και να σταματήσει το κατρακύλισμα.

Το μόνο που μπορεί να μεταβάλει τις συνθήκες είναι η αντιστροφή του χωνιού, αλλά αυτή η κίνηση προϋποθέτει συνεργασία, γνώσεις και εμπειρία απ' όλους. Τρελές απαιτήσεις. Όπως λέει κι ο Αναλόγιο, σαν να προσπαθείς να νικήσεις μια πυρηνική δύναμη με σφεντόνες από ελιά και βότσαλο θαλάσσης.

Επιτέλους, δεν είναι κακό να παίζει κανείς τα ρέστα του ακόμα κι αν δεν έχει καμμία ελπίδα. Όλοι θνητοί είμαστε! Τα θνητά για τους θνητούς...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1240 στις: 05/04/11, 01:59 »
Οπότε Κιράτζο, γυρνάμε πίσω σε αυτό που σου έλεγα. Δεν περιμένεις κάποιο μεγάλο κέρδος, ούτε άμεσο, απλά επενδύεις ότι έχεις, έστω τα λίγα για ένα μικρό βηματάκι παραπέρα και εις το μακρυνό μέλλον, ελπίζεις. Όπως λέει και ο παππούς, παίζω με τα ρέστα μου.
Αν πολλοί από εσάς, κάνετε ελπίδες, σχέδια, υποθέσεις κτλπ. μεγειά σας με χαρά σας. Αυτό που βλέπω εγώ, είναι ότι δεν υπάρχει σωτηρία και ας ελπίσουμε να μπούνε μπόλικοι ξένοι επιχειρηματίες στην Ελλάδα και να ανοίξουνε σε μερικά χρόνια, εργοστάσια, δουλειές , νέες θέσεις εργασίας, αλλιώς σήμερα κάνετε όνειρα, για το πως θα φύγουμε από το ΔΝΤ και την επόμενη βδομάδα, πως θα βρείτε ένα καρβέλι ψωμί. Εγώ ήδη ονειρεύομαι, πόσα χρόνια θα το κάνω αυτό.
Δίπλα η Τουρκία, βράζει από επιχειρηματίες και έχει και 44 εργοστάσια, αν με έχουνε πληροφορήσει καλά.
Τώρα, πως ο Έλληνας, μην έχοντας κάτι για όπλο-εργαλείο, θέλει να καταπολεμήσει το ΔΝΤ...ακόμη δεν μπορώ να αντιληφθώ...
Ας βρει πρώτα το τρόπο να επιβιώσει, και μετά βλέπουμε για το ΔΝΤ.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1241 στις: 05/04/11, 09:14 »
Ναι, οπως λεει κι ο παππους, η αλλη λυση ειναι καποιο κοσμοϊστορικο γεγονος. Αυτο για μενα ειναι το ξυπνημα του λαου, η συνειδητοποιηση της δυναμης του και η ενωση του προς εναν κοινο στοχο: την εξοδο απο το μνημονιο και τους τοκογλυφους και την εναρξη μιας καινουριας πολιτικης στην Ελλαδα, που θα εξυπηρετει τα συμφεροντα του λαου και οχι των λιγων κεφαλαιουχων της χωρας.
Παρεπιμπτοντως, οταν εγραφα αυτα που λεει τωρα ο παππους περι ΔΝΤ και σχεδιου προμελετημενου (στο τελευταιο του ποστ), στις αρχες της συζητησης, τοτε αυτα ηταν απλα συνομωσιολογικα φαντασιοπληκτα σεναρια κατα αρκετους. Σημερα απλα τα δεχομαστε ως de facto.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1242 στις: 05/04/11, 13:25 »
Ναι, οπως λεει κι ο παππους, η αλλη λυση ειναι καποιο κοσμοϊστορικο γεγονος. Αυτο για μενα ειναι το ξυπνημα του λαου, η συνειδητοποιηση της δυναμης του και η ενωση του προς εναν κοινο στοχο: την εξοδο απο το μνημονιο και τους τοκογλυφους και την εναρξη μιας καινουριας πολιτικης στην Ελλαδα, που θα εξυπηρετει τα συμφεροντα του λαου και οχι των λιγων κεφαλαιουχων της χωρας.
Παρεπιμπτοντως, οταν εγραφα αυτα που λεει τωρα ο παππους περι ΔΝΤ και σχεδιου προμελετημενου (στο τελευταιο του ποστ), στις αρχες της συζητησης, τοτε αυτα ηταν απλα συνομωσιολογικα φαντασιοπληκτα σεναρια κατα αρκετους. Σημερα απλα τα δεχομαστε ως de facto.

Ας πουμε οτι εγω πειστηκα. Και επειδη μου αρεσει το πρωτο προσωπο και οχι "το ξυπνημα του λαου", "η συνειδητοποιση της δυναμης", "η ενωση προς κοινο στοχο", "η εξοδος απο το μνημονιο", "η εναρξη μιας πολιτικης", η οποια "εξυπηρετει συμφεροντα" τι αυτοπροτεινεις να κανεις αυριο το πρωι? Πες μου και αν ειναι καλο θα το μιμηθω ισως και εγω και αλλοι 2-3 που διαβαζουν το site και ισως μετα και αλλοι και η γεωμετρικη προοδος δουλεψει υπερ μας. Πως φτασαμε να μιλαμε ετσι πια? Γεννημενοι πολιτικαντιδες και εκφωνητες ειδησεων ειμαστε!

Υποδειγμα νεου αντιμνημονιακου τροπου ομιλιας

- Αυριο πρωι, ξυπναω κατα τις .... (ωρα: πχ 6:30) θα αλλαξω προσωπικα αυτα τα ... (αριθμος) πραγματα που μεχρι τωρα εκανα αλλιως.

- Συγκεκριμενα, στις .... (ωρα: πχ 6:40) θα κανω την εξης .....(δραση: πχ θα κανω ντουζ αλλα θα βαλω την ταπα και το νερο θα το χρησιμοποιησω μετα με μια λεκανη αντι για να τραβηξω καζανακι, θα ξυπνησω μιση ωρα πριν και θα παω με τα ποδια στη δουλεια αν κανει καλο καιρο, θα πουλησω το κινητο μου και θα τηλεφωνο απο το σταθερο, θα παω να παρω μια 12αδα noname ασπρα σωβρακα αντι για εισαγωμενα ακριβα μοδατα)...

- Ετσι θα περιορισω το ... (ορολογια: δικο μου δανεισμο, ελλειμα, καταναλωτικο μου ξεχειλωμα, την σωματικη μου αγυμνασια, ...).

- Θα ζητησω να μου μειωσουν τον μισθο κατα .... γιατι ξερω οτι εν ωρα εργασιας σερφαρα στο Kithara για ..... (ωρα) δημιουργωντας χασουρα στην επιχειρηση. Φυσικα θα επιστρεψω στον εργοδοτη μου το αντιστοιχο ποσο για ολα τα προηγουμενα χρονια που εκανα το ιδιο (εντοκα)

- Θα φερω τον αστυνομο απο το χερι στη της γειτονια μου και θα του ζητησω μπροστα μου να γραψει .... (αριθμος) κλησεις αυτοκινητων που βρισκονται .... (πανω στο πεζοδρομιο, στην γωνια, λιγοτερο απο 10μ απο το φαναρι, κοντα στην σταση)

- Δε θα ξανααγορασω απο τον .... (ονομα, πχ ξαδερφο μου) και θα του το πω κιολας για να το ξερει, γιατι ακουσα οτι δεν ζητησε μια φορα αποδειξη απο το φροντιστηριο που πηγαινει την κορη του αγγλικα και κανει κακο στην χωρα μου)...

- Αν με μεσο βρηκα .... (περιγραφη: πχ διορισμο, καλυτερη μεταθεση σε στρατο, δανειο) θα παω το μεσημερι και θα ζητησω την ακυρωση τυχον προνομιων που αποκομισα (πχ θα ζητησω να ξαναυπηρετησω η θα παραιτηθω απο το δημοσιο). Θα καταγγειλω επισης αν γνωριζω οτι εχει τυχει τετοιας χαρης/ρουσφετιου συγγενικο μου προσωπο (κορη, μανα, θεια, ξαδερφος) γιατι αυτα καταστρεφουν την αξιοκρατια στον τοπο μας και θα ζητησω να τον διωξουν παραυτα απο την προνομιακη του εργασια.

Και θα πληρωσω αναδρομικα διαφυγοντα ΦΠΑ απο αποδειξεις που εν γνωση μου δεν εκοψα. Θα δαπανω μιση ωριτσα καθε βραδι πριν τον υπνο και θα τα σκεφτομαι: Το καζανακι που φτιαξαμε περσι και δεν εκοψα αποδειξη: 5 ευρω. Μια τυροπιτα πριν 2 χρονια. Οταν με πηγαιναν οι γονεις μου κιθαρα, 20 μαθηματα επι 1 ευρω. Θα δω οτι μαζευονται κανα 10.000 χαμενο ΦΠΑ καιθα παω να τους τα δωσω (εντοκα εννοειται).

κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/11, 13:41 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1243 στις: 05/04/11, 14:14 »
Βασικα, καποια απο αυτα που αναφερεις πχ, εγω τα εχω κανει, άλλα δεν χρειαστηκε, γιατι δεν αντιμετωπισα τετοιου ειδους προβληματα. Ομως και σε απεργιες πηρα μερος και σε συγκεντρωσεις πηγα και προσπαθω να ενημερωνω οσους δεν εχουν ασχοληθει καθολου με το θεμα και δεν καταλαβαινουν τι γινεται και προσπαθω να συνεχιζω να ψαχνω για το τι γινεται, ποιες λυσεις υπαρχουν κτλ.
Επισης προσπαθω απο μεριας μου να λειτουργω στα πλαισια που θεωρω ηθικα και δικαια κοκ.
Φυσικα μια μεγαλη αλλαγη ερχεται οταν ο καθενας απο εμας αναλαβει τις ευθυνες του οπως λες. Δεν μπορεις ομως να δωσεις γενικα πλανα πανω στα οποια πρεπει ολοι να κινηθουν, πριν καν αλλαξει η πολιτικη που ακολουθειται αυτη την στιγμη, μιας και για να αναλαβει ο καθενας τις ευθυνες του πρεπει καταρχην η κεντρικη εξουσια να λειτουργει σωστα και να δινει το "καλο παραδειγμα".
Προς το παρον νομιζω οτι το μονο που μπορουμε να κανουμε σαν ατομα, ειναι να μην επικροτουμε κινησεις που μας αφαιρουν δικαιωματα κτλ, να μην συμβιβαζομαστε με "μονοδρομους" και να παλεψουμε (πορειες, απεργιες) για να απαιτησουμε αλλαγη πλευσης στην πολιτικη που ακολουθειται. Να μη μας χαλαει η απεργια του καθε εργαζομενου γιατι αυριο κι εμεις μπορει να μαστε στη θεση του πχ. Για το οτι ο καθενας πρεπει να μην κλεβει, να μην ψαχνει για ρουσφετια και διορισμους κτλ, ειναι κατι που δεν αλλαζει με μαγικο ραβδακι απο μερα σε μερα. Πρεπει να αλλαξει ολο το πολιτικο και οικονομικο συστημα που επιτρεπει τετοιες συμπεριφορες και μετα να εχουμε απαιτησεις απο τον απλο πολιτη που ειναι σε αναγκη και εξαγοραζει την ψηφο του με μια πιθανη θεση εργασιας κτλ.
Και βεβαια ο καλυτερος τροπος για να μετεξελιχθει κατι τετοιο σε ενα μαζικο κινημα που θα μπορεσει να κανει κατι ουσιαστικο, ειναι με το να μπορει ο απλος λαος (οπως εμεις) καταρχην να καταλαβει τι συμβαινει, τι παιχνιδια παιζονται απο πισω και ποιες λυσεις υπαρχουν, που δεν ακουγονται λογω προπαγανδας και συγκεκριμενων συμφεροντων.
Οσο ομως εμφανιζουν οι διαφοροι μονοδρομους, ψευτικες υποσχεσεις και γενικα ακολουθειται η πολιτικη που υπαρχει τοσα χρονια, αυτο απλα δεν προκειται να γινει.
Παντως δεν νομιζω οτι καποιος σε εμποδιζει να βοηθησεις τον συνανθρωπο σου οταν σου δινεται η ευκαιρια και βοηθεια δεν ειναι μονο τα χρηματα και τα υλικα αγαθα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1244 στις: 05/04/11, 15:45 »
Johnie, ευχαριστούμε πολύ για την πνευματική βοήθεια που μας δίνεις. Αν μπορείς απάντησέ μας και στο εξής: "Πως θα είναι η επόμενη μέρα μετά από μια άρνηση πληρωμών?"

Διότι εγώ κι εσύ σίγουρα μπορούμε ν' αντεπεξέλθουμε μιας τέτοιας εξέλιξης. Πόσοι όμως θα επιβιώσουν? Νομίζω ότι είναι προαπαιτούμενη γνώση για οποιαδήποτε κίνηση τέτοιας μορφής :"ξυπνημα του λαου, η συνειδητοποιηση της δυναμης του και η ενωση του  προς εναν κοινο στοχο: την εξοδο απο το μνημονιο και τους τοκογλυφους  και την εναρξη μιας καινουριας πολιτικης στην Ελλαδα, που θα εξυπηρετει  τα συμφεροντα του λαου και οχι των λιγων κεφαλαιουχων της χωρας."
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1245 στις: 05/04/11, 16:15 »
Γιατι σημερα πως ειναι η καθημερινοτητα για ολους (μας); Μηπως ειναι καλυτερη η αργη διαδικασια που μας τα παιρνουν σιγα σιγα (αυτα που ετσι κι αλλιως δεν εχουμε); Μηπως ετσι θα την γλυτωσουμε;
Ετσι κι αλλιως οι ονομαστικες αξιες των ομολογων εχουν πεσει, εχουν χασει αξια, ολος ο κοσμος το χει τουμπανο και μεις κρυφο καμαρι οτι εχουμε προ πολλου χρεοκωπησει. Οι αναβολες ή η μη επισημη ανακοινωση της πτωχευσης, δεν αλλαζει το γεγονος οτι εχουμε πτωχευσει.
Αυτο που αλλαζει ομως, ειναι οτι αν διαχειριστουμε εμεις την πτωχευση, μπορουμε να ελεγξουμε τουλαχιστον την επομενη μερα
Αντιθετα, τωρα που την διαχειριζονται αυτοι και ο κοσμος υποφερει και οι επιχειρησεις κλεινουν η μια πισω απο την αλλη και αναπτυξη καμια δεν υπαρχει και το κοινωνικο κρατος διαλυεται κανονικοτατα.
Οποτε πες μου εσυ τι ουσιαστικα θα αλλαξει;
Μηπως δεν εχεις συγκρουσεις καθε μερα; Απεργιες; Πορειες; Προβοκατσια;
Το μονο που θα αλλαξει ειναι οτι θα μπορεσουμε να αποφασισουμε εμεις τι και πως θα το κανουμε. Το οτι το μετα θα ναι δυσκολο κανεις δεν το αμφισβητει και ο χρονος δεν γυρναει πισω, αρα εδω που ειμαστε, η καθομαστε και το βουλωνουμε και τον τρωμε κανονικα για τα επομενα 30-40 χρονια (στην πραγματικοτητα για παντα), ή παιρνουμε την τυχη στα χερια μας σαν λαος και υποφερουμε για πολυ μικροτερο διαστημα ολοι μαζι (και οχι μονο ο φτωχος λαος οπως υποφερει τωρα).
Αν θελει μια κυβερνηση (και εφοσων εχει την στηριξη του κοσμου), μπορει να κανει πολλα πραγματα για να μην διαφυγουν κεφαλαια (που ηδη εχουν φυγει δλδ αλλα λεμε τωρα).
Αν τωρα θελουμε μια λυση που κανεις δεν θα χασει το status quo του, τοτε ναι, συμφωνω οτι απλα αυτο δεν γινεται.
Αυτο ομως που πρεπει να καταλαβουμε ειναι οτι οι τυποι δεν εχουν ουτε ορια σε αυτα που ζητανε και θα ζητανε, ουτε ιερα...
Η κατασταση με τις παρουσες συνθηκες ΔΕΝ θα αλλαξει ΠΟΤΕ προς το καλυτερο για τον μεσο πολιτη αυτης της χωρας. Τα παραδειγματα μιλανε απο μονα τους παγκοσμιως εδω και τοσα χρονια που ακολουθουνται τετοιες πολιτικες.
Τωρα γιατι δεν το βλεπουμε αυτο και απλα ελπιζουμε απο τους δανειστες μας να μας βρουν την λυση; (πολυ γελιο, σχεδον συνδρομο θυματος και απαγωγεα) ΑΥΤΟ ειναι ενα καλο ερωτημα...
Και η απαντηση ειναι οτι δεν ειναι πως δεν τα ξερουνε ολα αυτα οι κυβερνωντες (πρωην και νυν). Απο οσο εχει φανει μαλιστα, η ολη ιστορια με ΔΝΤ, ΕΕ κτλ, ηταν ηδη προετοιμασμενη και το ξερανε και πρασινοι και γαλαζιοι.
Ετσι, δεν περιμενουμε καμια ουσιαστικα λυση, απλα προκειμενου να μετριασουν τις ζημιες τους καποιοι και καποιοι αλλοι (ακομα λιγοτεροι) να κερδισουν ακομα πιο πολλα οσο προλαβαινουν, γινονται οσα γινονται...
Και ναι μεν τωρα περναμε ασχημα (και τα χειροτερα ερχονται), αλλα το προβλημα ειναι πως δεν υπαρχει και καμια προοπτικη για αυριο!
Τουλαχιστον αν ελεγχεις εσυ την οικονομια σου, μπορεις να εχεις ελπιδες οτι με σωστη στρατηγικη, με αλλες συμμαχιες, με κρατικοποιηση τραπεζων κτλ, θα μπορεσεις να οδηγηθεις προς την αναπτυξη.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1246 στις: 05/04/11, 16:21 »
Επισης, αν οντως ενδιαφερεσαι για το τεχνικο κομματι της αρνησης πληρωμων, πως θα ειναι η επομενη μερα κτλ, μπορεις να γυρισεις μερικες σελιδες πισω και να δεις links απο αποψεις διαφορων οικονομολογων που κανουν αναλυση σε ολα αυτα. Αν τα ειχες δει οταν τοσες φορες τα ποσταρα κι εγω και αλλα παιδια, τωρα μαλλον δεν θα ρωτουσες.
Αλλα ξεχασα, αυτοι ειναι αριστεροι οικονομολογοι και εχουν συμφερον να λενε οσα λενε. Στην πραγματικοτητα η κυβερνηση μια χαρα τα παει και κανει το σωστο, ετσι δεν ειναι παππου;
Το προβλημα του πλανητη και επομενως της Ελλαδας ειναι οι αριστεροι, οι φαντασιοπληκτοι, οι γραφικοι κτλ... Αν δεν ειχαμε κι αυτους του μλκες να φωναζουν και να λενε τα ιδια και τα ιδια, ολα θα ηταν καλυτερα τωρα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1247 στις: 05/04/11, 20:46 »
Τουλαχιστον αν ελεγχεις εσυ την οικονομια σου, μπορεις να εχεις ελπιδες οτι με σωστη στρατηγικη, με αλλες συμμαχιες, με κρατικοποιηση τραπεζων κτλ, θα μπορεσεις να οδηγηθεις προς την αναπτυξη.


Aν ελέχγω εγώ την οικονομία μου? Πως γίνεται να την ελέγχω δηλ? Αλλά πες ότι μπορώ να την ελέγχω. Το δικό σου όνειρο δεν είναι η καπιταλιστική ανάπτυξη, έτσι δεν είναι? Για ποιόν λόγο λοιπόν επιθυμείς να οδηγηθώ σ' ένα δρόμο που δεν είναι δικό σου όραμα?
Αν ήταν δικό σου όραμα θα μπορούσες να δώσεις μια γνώμη για τον δρόμο που πρέπει να ακολουθήσω. Τώρα έρχεσαι και με συμβουλεύεις πως θα επιτύχω να φτάσω στο δικό μου όραμα το οποίο εχθρεύεσαι. Τι να πει κανείς......

Επισης, αν οντως ενδιαφερεσαι για το τεχνικο κομματι της αρνησης πληρωμων, πως θα ειναι η επομενη μερα κτλ, μπορεις να γυρισεις μερικες σελιδες πισω και να δεις links απο αποψεις διαφορων οικονομολογων που κανουν αναλυση σε ολα αυτα. Αν τα ειχες δει οταν τοσες φορες τα ποσταρα κι εγω και αλλα παιδια, τωρα μαλλον δεν θα ρωτουσες.


Κοίτα να δεις, ποτέ δεν έχεις απαντήσει για το πως θα είναι η επόμενη μέρα. Αυτά είναι υπεκφυγές. Στο κάτω κάτω ζητώ την δική σου υποκειμενική άποψη. Ή μήπως σε καιρούς κρίσης δεν λειτουργεί η υποκειμενικότητα και έχουμε ως δια μαγείας αντικειμενική κοινή εκτίμηση όλοι οι άνθρωποι για τα τεκτενόμενα και τους τρόπους διαφυγής....

Και αν είχες να παραθέσεις κάτι φίλε μου θα το έκανες με ένα λινκ. πχ.
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
Εφόσον δεν παραθέτεις στοιχεία ότι και να λες είναι λόγια του αέρα. (Πορδές τα έλεγε ο schizm)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1248 στις: 05/04/11, 21:04 »
Και αν είχες να παραθέσεις κάτι φίλε μου θα το έκανες με ένα λινκ. πχ.
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
Εφόσον δεν παραθέτεις στοιχεία ότι και να λες είναι λόγια του αέρα. (Πορδές τα έλεγε ο schizm)


Ειπε ο ανθρωπος που σε αυτο το θεμα εχει αρκετα μηνυματα στα οποια ακυρωνει τα λογια των συνομιλητων του χωρις να μπει καν στον κοπο να γραψει τιποτα, απλα με το σκεπτικο οτι αυτος εχει γνωσεις τις οποιες οι αλλοι δεν κατεχουν (και ουτε μπαινει ποτε στον κοπο να γινει πιο συγκεκριμενος) και συνεχιζει να δημιουργει ενα πλαισιο μυστηριου γυρω απο την persona του και την καθιερωση του status quo του ως την αυθεντια του forum με το παπικο αλαθητο.

Στο κατω-κατω πες ανοιχτα τι "μπιζνα" θες να ξεκινησεις, οποιος ενδιαφερθει ας επενδυσει στο επιχειρηματικο σου δαιμονιο και ας σωθειτε μονο εσεις.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1249 στις: 05/04/11, 22:22 »
Οπότε Κιράτζο, γυρνάμε πίσω σε αυτό που σου έλεγα. Δεν περιμένεις κάποιο μεγάλο κέρδος, ούτε άμεσο, απλά επενδύεις ότι έχεις, έστω τα λίγα για ένα μικρό βηματάκι παραπέρα και εις το μακρυνό μέλλον, ελπίζεις. Όπως λέει και ο παππούς, παίζω με τα ρέστα μου.
Αν πολλοί από εσάς, κάνετε ελπίδες, σχέδια, υποθέσεις κτλπ. μεγειά σας με χαρά σας. Αυτό που βλέπω εγώ, είναι ότι δεν υπάρχει σωτηρία και ας ελπίσουμε να μπούνε μπόλικοι ξένοι επιχειρηματίες στην Ελλάδα και να ανοίξουνε σε μερικά χρόνια, εργοστάσια, δουλειές , νέες θέσεις εργασίας, αλλιώς σήμερα κάνετε όνειρα, για το πως θα φύγουμε από το ΔΝΤ και την επόμενη βδομάδα, πως θα βρείτε ένα καρβέλι ψωμί. Εγώ ήδη ονειρεύομαι, πόσα χρόνια θα το κάνω αυτό.
Δίπλα η Τουρκία, βράζει από επιχειρηματίες και έχει και 44 εργοστάσια, αν με έχουνε πληροφορήσει καλά.
Τώρα, πως ο Έλληνας, μην έχοντας κάτι για όπλο-εργαλείο, θέλει να καταπολεμήσει το ΔΝΤ...ακόμη δεν μπορώ να αντιληφθώ...
Ας βρει πρώτα το τρόπο να επιβιώσει, και μετά βλέπουμε για το ΔΝΤ.
Ακριβως καποιοι θελουμε τον επαναπροσδιορισμο μιας καταστασης εκ θεμελιων ενω καποιοι αλλοι δεν θελουν καν την βελτιωση αυτης της καταστασης μονομερως(πχ κλαδικα) αλλα τα ψιχουλα και ''το κοινο καλο''.

Και Τζονι πραγματικα χαλας πολυ σαλιο χωρις λογο.. :-[
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
10099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
4007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
7053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas