Αποστολέας Θέμα: ΨΑΧΝΩ ΡΥΘΜΟ''ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΤΕ'' ΘΕΩΡΕΙΕΣ'' ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΟΝΟ ''THANKS''  (Αναγνώστηκε 4259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanasee

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
 :) ;) :D ;D :o ??? υπαρχει ατομο προθημο που να παιζει ''ακουστικη κιθαρα'' και να μην νομιζει'' οτι κανει κατι 'η' οτι ο ιδιος ειναι κατι περισοτερο απο το συνολο'' με λιγα λογια να μην την εχει ''δει καπως'' αν ''ναι'' ο θανασης ο 'αρυθμος θελει'' βοηθεια εδω'' και 2χρονια και ''τιποτα'' εχω βρει ολα τα ψωνια.. εχω μαθει βασικα ακορντα μινορε ματζορε και αρκετη θεωρεια..θελω ατομο για κανα μαθημα απο κοντα υπαρχει κανεις.??? ??? ??? για αρχη'' θελω μονο ρυθμο'' στα ακορντα μμ.. ??? ;D :o ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/10, 03:15 από thanasee »

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ama apokruptografisoume to minima, ti kerdizoume ?   :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Το παλικάρι λέει απλά, ότι γνωρίζει πως να τοποθετεί τα χέρια του πάνω στο όργανο για να βγάλει τις συγχορδίες μινόρε και ματζόρε, όπως και γνωρίζει αρκετή θεωρία..όμως δεν μπορεί να παίξει με ρυθμό τα ακκόρντα ώστε να ακολουθήσει κάποιο τραγούδι.
 
Το δεύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζει, είναι ότι όσοι έχουν προσπαθήσει να τον βοηθήσουν, μάλλον δεν έχουν υπομονή, την έχουνε δει σούπερ μουσικοί και τον κάνουν να αισθάνεται, περισσότερο άσχημα, παρά πως βοηθιέται.
 
Θανάση, δυστυχώς με βρίσκεις σε δύσκολή εποχή. Τις καλημέρες μου.
 
Μιας και έχεις μάθει όμως τισ συγχορδίες, προσπάθησε να βρεις γνωστά τραγούδια, που ξέρεις να τα τραγουδάς, προσπαθώντας να τα ακολουθήσεις εσύ ο ίδιος με την κιθάρα. Έχω καταλάβει από προηγούμενο ποστ σου, ότι σου είναι δύσκολο, όμως προσπάθησε παραπάνω, μέχρι να βρεθεί κάποιος να σε βοηθήσει ή να σου εξηγήσει γιατί δυσκολεύεσαι τόσο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Με μετρονόμο έχεις δουλέψει καθόλου?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όποιος θέλει απο κοντά, χωρίς όμως να ξέρει ποιό είναι το κοντά, δεν γίνεται... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/10, 00:04 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Αν ο ρυθμός σου είναι τόσο άναρχος όσο και η γραφή σου τότε σίγουρα θέλεις μετρονόμο όπως είπε και ο Fourier.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
"Ο Θανάσης ο άρυθμος"!!! Πολύ μου άρεσε αυτό! :D Φίλε Θανάση αν ξέρεις απο θεωρία άρα γνωρίζεις τις βασικές χρονικές αξίες (ολόκληρα,μισά τέταρτα,όγδοα,δέκατα έκτα,παύσεις,παρεστιγμένους φθόγγους,συζεύξεις) αυτό που χρειάζεσαι είναι ένας μετρονόμος για να σε πειθαρχήσει στο tempo σου. Αυτό που επίσης πρέπει να ξέρεις είναι πως το δεξί σου χέρι πρέπει να κινείται διαρκώς κάτω/πάνω και όχι μόνο όταν έρχεται η στιγμή να  χτυπήσει μια συγχορδία. Πειραματίσου με αυτά και τα ξαναλέμε!!!   
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
thanaseeeeeeeeeeeeee 

έχω "πολλές θεωρίες" για να βρεις τον ρυθμό αλλά "δεν σου τις λέω"   :P
και επίσης "νομίζω οτι κάτι κάνω" αρα δεν σου κάνω ούτε  για δασκαλος  απο κοντα

χαίρετε   :run
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θανάση  έχεις ξεκινήσει ένα thread παλιότερα με το ίδιο θέμα, και όποιος το διάβασε δεν νομίζω να βρει το κουράγιο να σε βρει από κοντά.

Εγω θα σου πρότεινα να πάς σε κάποιον δάσκαλο. Και προσπάθησε να μην τον τρομάξεις. Οποσδήποτε απέφυγε να του γράψεις e-mail. Στο λέω με όλη μου τη ειλικρίνεια και με κάθε καλή διάθεση. Ο γραπτός σου λόγος είναι πολύ παρεξηγήσιμος

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Εγώ πάντως σε μαθητή που λέει ότι έχει πάει σε πολλούς  δασκάλους και   ΟΛΟΙ του βγήκανε μάπα, ψώνια ή δε ξέρω τι άλλο, δεν θα έκανα  μάθημα   ούτε δια αλληλογραφίας…
« Τελευταία τροποποίηση: 24/05/10, 13:13 από m.k. »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Φιλε Θαναση πιστευω πως ενω η θεωρια και ολες οι τεχνικες μπορουν να διδαχθουν, ο ρυθμος ειναι κατι το διαφορετικο...
Ενας δασκαλος δεν μπορει απο ''αρυθμο'' οπως λες να σε μετατρεψει μονος του σε ''μετρονομο''...
Σαφως και υπαρχουν καποιες ασκησεις, ομως γνωμη μου ειναι πως ο ρυθμος ειναι εμφυτο χαρακτηριστικο του ανθρωπου και καλλιεργειται-εξασκειται πολυ δυσκολοτερα και με μεγαλυτερη ΥΠΟΜΟΝΗ απο καθε αλλη, δυσκολη και μη, τεχνικη...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/03, 21:06
από Σιδηρόπουλος
1 Απαντήσεις
2165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/04, 18:18
από Βραζίλης
25 Απαντήσεις
21344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/06, 23:31
από Holy Diver
6 Απαντήσεις
2544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 00:39
από x-versous
126 Απαντήσεις
44579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/08, 23:48
από Iroukos
1 Απαντήσεις
1976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 13:02
από ε?
0 Απαντήσεις
1294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/08, 13:14
από γεροντας
0 Απαντήσεις
1269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/10, 12:14
από ε?
5 Απαντήσεις
3347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 10:35
από kostas80
2 Απαντήσεις
38747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/11, 20:10
από Johnpen.