Αποστολέας Θέμα: Μικροφωνο για Ραδιοφωνικο σταθμο ?  (Αναγνώστηκε 12411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mixxalis80

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Καλησπέρα...τους τελευταίους μήνες κάνω μια ραδιοφωνική εκπομπή μέσω ίντερνετ.. αλλά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος από το μικρόφωνο που χρησιμοποιώ (ένα απλό mic pc) έκανα μια έρευνα αγοράς,για να πω την αλήθεια μπερδεύτηκα...δεν ξέρω τι ακριβώς να προτιμήσω Πυκνωτικό η Δυναμικό μικρόφωνο.Βασικά έχω δει το C01U - USB Studio Condenser Microphone της Samson ....Τι λέτε θα κάνει δουλειά ή να δω για κάποιο δυναμικό?

http://www.samsontech.com/products/productpage.cfm?prodID=1810

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνο για Ραδιοφωνικο σταθμο ?
« Απάντηση #1 στις: 14/06/09, 18:13 »
Δεν ξέρω πολλά από μικρόφωνα, αλλά αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιείς μόνο για ηχογράφηση φωνής καλύτερα να πάρεις δυναμικό... Τα πυκνωτικά απ' ό,τι ξέρω χρησιμεύουν για να καταγράφεις ήχους από ευρεία γωνία, πχ ηχογράφηση μπάντας.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνο για Ραδιοφωνικο σταθμο ?
« Απάντηση #2 στις: 14/06/09, 18:28 »
Δεν ξέρω πολλά από μικρόφωνα, αλλά αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιείς μόνο για ηχογράφηση φωνής καλύτερα να πάρεις δυναμικό... Τα πυκνωτικά απ' ό,τι ξέρω χρησιμεύουν για να καταγράφεις ήχους από ευρεία γωνία, πχ ηχογράφηση μπάντας.

Για την ηχογράφηση φωνών (στην δισκογραφία) χρησιμοποιούνται συνήθως πυκνωτικά...
Τα δυναμικά για φωνές έχουν την χρησιμότητα τους κυρίως στα live...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μικροφωνο για Ραδιοφωνικο σταθμο ?
« Απάντηση #3 στις: 14/06/09, 18:31 »
Αν και οι παραπανω κυριοι ειπαν τη συνολικη εικονα χρησης των μικροφωνων ( οχι πως οι κανονες δεν εχουν εξαιρεσεις ), θα προτεινα να μας δωσεις το budget που εχεις καθως και την καρτα ηχου που εχει ο υπολογιστης σου ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος mixxalis80

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνο για Ραδιοφωνικο σταθμο ?
« Απάντηση #4 στις: 14/06/09, 18:38 »
Αν και οι παραπανω κυριοι ειπαν τη συνολικη εικονα χρησης των μικροφωνων ( οχι πως οι κανονες δεν εχουν εξαιρεσεις ), θα προτεινα να μας δωσεις το budget που εχεις καθως και την καρτα ηχου που εχει ο υπολογιστης σου ;)

Έχεις δίκιο  ξέχασα να το αναφέρω διαθέτω μέχρι 80-100 ευρώ και η κάρτα ήχου είναι η Creative 5.1 Live αν και είμαι διατεθειμένος να την αλλάξω εάν χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνο για Ραδιοφωνικο σταθμο ?
« Απάντηση #5 στις: 14/06/09, 18:42 »
δε μας λες και την εκπομπη να σε ακουσουμε καμια φορα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνο για Ραδιοφωνικο σταθμο ?
« Απάντηση #6 στις: 14/06/09, 18:50 »
Δεν ξέρω πολλά από μικρόφωνα, αλλά αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιείς μόνο για ηχογράφηση φωνής καλύτερα να πάρεις δυναμικό... Τα πυκνωτικά απ' ό,τι ξέρω χρησιμεύουν για να καταγράφεις ήχους από ευρεία γωνία, πχ ηχογράφηση μπάντας.

Για την ηχογράφηση φωνών (στην δισκογραφία) χρησιμοποιούνται συνήθως πυκνωτικά...
Τα δυναμικά για φωνές έχουν την χρησιμότητα τους κυρίως στα live...

Έχεις δίκιο, είχα στο μυαλό μου τα live μιας και είναι η μόνη εμπειρία που έχω. Φαντάζομαι λοιπόν ότι εξαρτάται από το χώρο όπου γίνεται η εκπομπή, δηλαδή από το αν υπάρχει κίνδυνος το mic να "πιάσει" και άλλους, ανεπιθύμητους ήχους.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνο για Ραδιοφωνικο σταθμο ?
« Απάντηση #7 στις: 14/06/09, 18:57 »
Βασικά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πάρεις μικρόφωνο για αυτή τη δουλειά! Γενικά στις ραδιοφωνικές εφαρμογές από πολύ παλιά χρησιμοποιούν ribbon μικρόφωνα, γνωστά και σαν μικρόφωνα ταινίας, γιατί είναι πιο ευαίσθητα στις ψηλές συχνότητες. Τέλος πάντων, προσωπικά θα σου έλεγα να πάρεις ένα shure SM58 (δυναμικό) το οποίο γενικά είναι ένα μικρόφωνο το οποίο γενικά έχει καλό ήχο σε οποιαδήποτε χρήση.

http://www.thomann.de/gr/shure_sm58.htm

Πιθανά θα πρέπει να αλλάξεις και την κάρτα ήχου σου γιατί το μεγαλύτερο πρόβλημα λογικά βρίσκεται στο θέμα της ψηφιοποίησης της φωνής σου μπαίνοντας στον υπολογιαστή. Βέβαια κοίτα να δεις αν πρώτα απ' όλα το shre μπαίνει στην creative (αν και δεν νομίζω) και αν δεις ότι δε το παίρνει το ξανασυζητάμε.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος mixxalis80

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνο για Ραδιοφωνικο σταθμο ?
« Απάντηση #8 στις: 14/06/09, 19:12 »


όσο για την υποδοχή του μικροφώνου στην κάρτα ήχου σίγουρα δεν θα το υποστηρίζει ...απλά σκέφτηκα να έβαζα ένα μετατροπέα Jack έτσι ώστε να μπορεί να μπει...

έχεις να μου προτείνεις κάποια κάρτα ήχου εσωτερική η εξωτερική ?
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/09, 19:51 από mixxalis80 »

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνο για Ραδιοφωνικο σταθμο ?
« Απάντηση #9 στις: 15/06/09, 01:24 »
Πάρε την E-MU 0202.Είναι η καλύτερη στην κατηγορία της.1 Line In/XLR/TRS και ένα 1 Line/TRS.Και κανονικά έξοδος για ηχεία

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνο για Ραδιοφωνικο σταθμο ?
« Απάντηση #10 στις: 15/06/09, 10:40 »
Καλημερα ,

λοιπον στην περιπτωση του ιντερνετοραδιοφωνου θα προτεινα το σχετικα φτηνο και αξιοπρεπες σετακι M-AUDIO PODACAST FACTORY το οποιο ερχεται σετακι με καρτα ηχου πολυ καλη (κανει και για οργανα ανετα !!!!) και με ενα δυναμικο μικροφωνο της ιδιας εταιριας που ειναι μιαααα χαρα για ραδιο.

Εαν τωρα εχεις απολυτη ησυχια στο χωρο που θα κανεις τις εκπομπες σου μπορεις να παρεις να παρεις πυκνωτικο το προτιμο παντα για ραδιοφωνο γιατι "πιανει" πολυ καλυτερα την φωνη σε ολες της τις εντασεις και μπορεις να χρωματιζεις καλυτερα....αλλα πιανει και τον παραμικρο θορυβο ακομα και τον ηχο του σκληρου δισκου ακομα και το φυσιμα του ανεμιστηρα του πισιου !!!

Επειδη παλι δε θα περασει η ποιοτητα του πυκνωτικου μεσω ιντερνετ (βεβαια παιζει και ρολο η το ολο σετ απ του σταθμου....) παρε κατι σε πυκνωτικο....

αντε και καλες εκπομπες.....

http://www.e-shop.gr/showDetail_main.phtml?id=PER.505014

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/M-Audio-Podcast-Factory-/art-PCM0005402-000



(πσ εαν θελεις να ακουσεις πως περναει το σετακι M audio που σου προτεινω ακουσε σημερα το βραδυ 8-10 εδω....  www.radiodjay.com  (στην αρχικη σελιδα διαλεξε player και μπαινεις ...... εκπομπη High Times...)





Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνο για Ραδιοφωνικο σταθμο ?
« Απάντηση #11 στις: 16/06/09, 03:25 »
Καλό θα ήταν να ακούσεις την εκπομπή που σου λέει ο φίλος παραπάνω να δεις τι ήχο έχει το σετάκι που ανέφερε. Μπορεί να σου κάνει και να μη χρειαστεί να ξοδευτείς τόσο πολύ. Αλλά ακόμα κι αν δε σε βολέψει η γνώμη μου είναι να μην πάρεις πυκνωτικό για κανέναν λόγο. Το shure που σου είπα φτάνει και περισσεύει. Επίσης, η κάρτα που προαναφέρθηκε είναι μια χαρά για την δουλειά που θες.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Μικροφωνο για Ραδιοφωνικο σταθμο ?
« Απάντηση #12 στις: 16/06/09, 10:51 »
πρότινως αγόρασα το Rode Procaster ,δυναμικό Μεγαλου διαφράγματος (μυριζει κοπια απο electrovoice RE20 ,κοστίζει πρπ 150- Ε απο νάκα) κ το οποιο δινει τον ογκο που απαιτείται για ραδιόφωνο.καλά και χρυσά τα πυκνωτικά αλλα δεν συγχωρουν λάθη στον αερα (θορυβος πισι,καταγραφή χώρου κ.λπ ).το χρησιμοποιώ οχι μονο για σπικαζ κ voice overs αλλά και για μποτα ντραμς. απίστευτη ατακα (για τα λεφτά του πάντα!)


to Pa.... διαβασα πριν οτι λες για τα ριββον οτι ειναι πιο ευαίσθητα στα ψηλά,πράγμα που ΔΕΝ ισχύει.είναι γενικώς τα πιο υπόκωφα σε ψηλά χερτζ μικροφωνα.επίσης δεν χρειάζομαστε στa fm extended High frequency πληροφορίες (>14κΗζ) καθώς δεν μεταδίδονται επαρκώς και ασε που δεν παιζει να υπάρχουν ακροατές με τέτοια ηχεία,ενισχυτή χώρο και αυτιά για να το καταλάβουν :P
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/09, 10:55 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος mixxalis80

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνο για Ραδιοφωνικο σταθμο ?
« Απάντηση #13 στις: 17/06/09, 18:31 »
Καλημερα ,

λοιπον στην περιπτωση του ιντερνετοραδιοφωνου θα προτεινα το σχετικα φτηνο και αξιοπρεπες σετακι M-AUDIO PODACAST FACTORY το οποιο ερχεται σετακι με καρτα ηχου πολυ καλη (κανει και για οργανα ανετα !!!!) και με ενα δυναμικο μικροφωνο της ιδιας εταιριας που ειναι μιαααα χαρα για ραδιο.

Εαν τωρα εχεις απολυτη ησυχια στο χωρο που θα κανεις τις εκπομπες σου μπορεις να παρεις να παρεις πυκνωτικο το προτιμο παντα για ραδιοφωνο γιατι "πιανει" πολυ καλυτερα την φωνη σε ολες της τις εντασεις και μπορεις να χρωματιζεις καλυτερα....αλλα πιανει και τον παραμικρο θορυβο ακομα και τον ηχο του σκληρου δισκου ακομα και το φυσιμα του ανεμιστηρα του πισιου !!!

Επειδη παλι δε θα περασει η ποιοτητα του πυκνωτικου μεσω ιντερνετ (βεβαια παιζει και ρολο η το ολο σετ απ του σταθμου....) παρε κατι σε πυκνωτικο....

αντε και καλες εκπομπες.....

http://www.e-shop.gr/showDetail_main.phtml?id=PER.505014

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/M-Audio-Podcast-Factory-/art-PCM0005402-000



(πσ εαν θελεις να ακουσεις πως περναει το σετακι M audio που σου προτεινω ακουσε σημερα το βραδυ 8-10 εδω....  www.radiodjay.com  (στην αρχικη σελιδα διαλεξε player και μπαινεις ...... εκπομπη High Times...)









Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ,μπορώ να πω ότι με βοηθήσατε αρκετά...θα ψάξω να βρω το σετακι M-AUDIO PODACAST FACTORY...μου φαίνεται η πιο καλή και οικονομική λύση,αν και δεν μπόρεσα να ακούσω την εκπομπή του φίλου vagtanplan...για να δω αποτελέσματα...!!!πιστεύω κάποια στιγμή να την πετύχω...ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνο για Ραδιοφωνικο σταθμο ?
« Απάντηση #14 στις: 17/06/09, 18:35 »
Βασικά τα Ribbon ήταν τα πρώτα που χρησιμοποιήθηκα σε ραδιοφωνικές εφαρμογές και βασικά δεν το έθεσα σωστά. Δεν είναι πιο ευαίσθητα στις ψηλές, σχεδόν το αντίθετο θα έλεγα. Βασικά χρωματίζουν τις συχνότητες της φωνής. Αλλά γενικά για home δουλειά, ούτε εγώ θα το έπαιρνα.

Υ.Γ. Νομίζω σε είδα στο φεστιβάλ του ΝΑΚΑ εσένα. Remember, remember the 5th of November??

Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Μικροφωνο για Ραδιοφωνικο σταθμο ?
« Απάντηση #15 στις: 18/06/09, 08:55 »
the flowers the tits and the cops :P

δεν μπορει να κρυφτει η αφεντιά μου.


μιχάλη καλή αρχή!
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/05, 14:14
από Stergios Kourou
25 Απαντήσεις
24782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/07, 14:46
από Alex Flouros
21 Απαντήσεις
7462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/07, 12:02
από ship_me_out!!!
2 Απαντήσεις
2117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/07, 12:39
από george_leoussis
3 Απαντήσεις
4264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 19:10
από Jezus
4 Απαντήσεις
3718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:48
από Ibanezακιας
1 Απαντήσεις
2973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:44
από Ibanezακιας
2 Απαντήσεις
3025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/08, 02:25
από jim.ni
12 Απαντήσεις
13363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 02:51
από teoguardian
21 Απαντήσεις
11193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 10:46
από parlats