Αποστολέας Θέμα: Mac Mini ή μουσικό PC?  (Αναγνώστηκε 7413 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Mac Mini ή μουσικό PC?
« στις: 08/03/16, 15:57 »
Φίλος στήνει project/home studio και θελει να παρει τον κεντρικο Η/Υ για πολυκαναλες ηχογραφήσεις. Στην κουβέντα που είχαμε μου είπε ότι προσανατολίζεται σε Mac Mini με 8GB RAM και SSD (γύρω στο 1000ρικο περιμενει να παει). Κατα τη γνώμη σας αξίζει έναντι ενός PC win-based system? Επίσης αξιζει το Thunderbolt 2 interface εναντι του firewire (PC)? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Mac Mini ή μουσικό PC?
« Απάντηση #1 στις: 08/03/16, 16:22 »
κατά την άποψή μου με το 1000άρικο που διαθέτει ο φίλος σου για mac mini μπορεί να αγοράσει ισχυρότερο (επεξεργαστικά) pc με ssd και περισσότερη (και μεγαλύτερης συχνότητας) μνήμη .Απ'όσο γνωρίζω στα μουσικά προγράμματα η μνήμη είναι αυτή που κάνει τη διαφορά.
πλέον με μόλις 70 ευρώ παίρνεις DDR4 16Gb RAM στα 2133Hz  http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram.html?keyphrase=16gb+2133mhz 

από την άλλη μεριά το λειτουργικό των mac είναι ευκολότερο και μάλλον πιο φιλικό προς τα μουσικά προγράμματα.

αν δεν είναι η φορητότητα θέμα τότε σταθερό pc θα πρότεινα.

για την ερώτηση σου σχετικά με Thunderbolt 2 interface έναντι του firewire δεν έχω ιδέα
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/16, 16:32 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Mac Mini ή μουσικό PC?
« Απάντηση #2 στις: 08/03/16, 18:19 »
τον πρωτο λογο στην επιλογη πρεπει να τον εχει η προτιμηση σε daw και βαση αυτης θα διαλεξει πλατφορμα. Παντως στο 1000ικο παιρνει τουμπανο pc....

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Mac Mini ή μουσικό PC?
« Απάντηση #3 στις: 08/03/16, 18:50 »
Πες το φίλο σου να πάει σε Logic όσον αφορά το daw, άρα και mac mini. Αν και έχω/χρησιμοποιώ και τα 2 σετάπ, το Logic μου φαίνεται σαφώς πιο εύκολο και ευχάριστο από το Cubase 6.5 που έχω στο άλλο σύστημα.


Εμένα η ψήφος μου πάει στα μήλα αν και δεν έχω κανένα hype με αυτά. Απλά το Logic είναι ένα επίπεδο μόνο του.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Mac Mini ή μουσικό PC?
« Απάντηση #4 στις: 09/03/16, 10:03 »
Απ’όσο συζητήσαμε ψάχνει μόνο για σταθερή λύση (καλύτερο αερισμό – πιο σταθερό στη λειτουργία του & πιο επεκτάσιμο). Όμως ψάχνει για μια αθόρυβη λύση (όχι πολλά fans) και όσο πιο ισχυρό γίνεται στα λεφτά αυτά (όχι τόσο για τις πολυκαναλες ηχογραφήσεις – αντε να χρειαστει 4 καναλια το πολύ ταυτόχρονα - , οσο για τα VSTplugins, effects, virtual drums που θα χρειαστει) – δηλαδη δεν τον ενδιαφερει overclocking & καρτες γραφικών - θηρία. Δεν εχει προτιμηση σε καποιο DAW (αν και το Logic τον εχει ενθουσιασει…) και παρολο που δεν είναι fan των PC, τωρα δουλευει με ένα core2duo laptop με Cubase / Reaper (να φανταστειτε εχει ξεκινησει μεAtari ST και midi πριν χρονια… εγώ τότε ήμουνα στο «αντίπαλο» στρατόπεδο της Amiga 500 ;D ). Σε λύση laptop δεν ξαναπαει γιατι αφενος δεν χρειαζεται φορητοτητα, αφετερου του κολλαει συχνα από υπερθερμανση…

Του πρότεινα από τη μια μουσικο PC (οσο πιο ισχυρο & αθορυβο γίνεται…με ειδικο silent case και SSD για αποφυγη HDD hum αλλα και για ταχυτητα εννοειται) με καλύτερα specs από mac mini (στα χαρτια τουλάχιστον…), όμως οσον αφορα τη σταθερη & ομαλή συνεργασία στο s/w & drivers δεν μπορω να του εγγυηθώ τπτ… είναι και το Thunderbolt interface των Mac πολύ πιο γρήγορο από τα firewire (καλα από τα USB δεν το συζητω…για τα PCIexpress δεν ειμαι σιγουρος αν είναι καλύτερη λύση) μαλλον σε Mac τον βλεπω να καταληγει… γνώμες?
« Τελευταία τροποποίηση: 09/03/16, 10:17 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Mac Mini ή μουσικό PC?
« Απάντηση #5 στις: 09/03/16, 16:33 »
αφου εχει δουλεψει qbase και reaper αλλα τον εχει ανθουσιασει το logic τοτε παει σε mac

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Mac Mini ή μουσικό PC?
« Απάντηση #6 στις: 09/03/16, 17:48 »
Απ’όσο συζητήσαμε ψάχνει μόνο για σταθερή λύση (καλύτερο αερισμό – πιο σταθερό στη λειτουργία του & πιο επεκτάσιμο)


MacMini
≠ επεκτάσιμο

Παράθεση
Όμως ψάχνει για μια αθόρυβη λύση (όχι πολλά fans)


Μη νομίζεις, δεν έχει να κάνει με τον αριθμό, αλλά με το πόσο καλό είναι το κουτί στο θέμα ψύξης και πόσο αθόρυβοι/χαμηλά δουλεύουν οι ανεμιστήριοι. Το ένα μου PC απλά δεν ακούγεται με 4 θηρία ανεμιστήριους που δουλεύουν στο ρελαντί, ενώ το macmini μου δουλεύει υπερωρίες και ζορίζεται και ακούγεται περισσότερο...

Γενικά πάντως πλέον μιας και η Apple το έχει γυρίσει σε Intel επεξεργαστές, μπορείς να φτιάξεις ένα Hackintosh και να δουλεύει μια χαρά. Έχω αρκετούς φίλους μοντέρ που πλέον έτσι δουλεύουν...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Mac Mini ή μουσικό PC?
« Απάντηση #7 στις: 10/03/16, 08:28 »
Ο κύβος ερρίφθη!  ;D

Θα παραγγείλει  refurbished  Mac  Mini  early  2011  (quad  core  I7, 16GB  RAM, 512GB SSD) (ειπαμε, ψαχνει για το ισχυροτερο στα λεφτα αυτα  ;) ).Πολλά ευχαριστώ εκ μερους του για το χρησιμο feedback!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/16, 08:29 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Mac Mini ή μουσικό PC?
« Απάντηση #8 στις: 10/03/16, 11:32 »
Πληροφοριακά παιδια, στην αναζητηση που εγινε, βρηκαμε εναν απο τους πολλους PC builder που συναρμολογουν Pro audio DAW PC απο entry level ως... στουντιακα θηρια (με διπλους 14 core Xeon & UAD Audio interfaces):


https://www.scan.co.uk/3xs/custom/daw-digital-audio-workstation-pcs/form-factors#anc



 
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/16, 11:33 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Mac Mini ή μουσικό PC?
« Απάντηση #9 στις: 10/03/16, 12:55 »
Πετάγομαι απλά για να πω πως και τα Mac PCs είναι... :P

Εγώ θα πήγαινα για Windows PC με Presonus Studio One 2. Σίγουρα όχι Cubase σε Win σύστημα...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Mac Mini ή μουσικό PC?
« Απάντηση #10 στις: 10/03/16, 21:31 »
στο δείλημα του φίλου -> Mac 1000 φορές. Μόνο τον πονοκέφαλο απο τους ιούς να σκεφτεί κανείς, και το απείρως καλύτερο λειτουργικό (OSX BSD-based) δεν θέλει και πολύ σκέψη.
Εντωμεταξύ κανένα απο τα 2 λειτουργικά ΔΕΝ είναι realtime λειτουργικά... δηλ το latency θα γίνει αισθητό αργά ή γρήγορα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 02:32
από Απόλλων
28 Απαντήσεις
10023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/10, 15:49
από hardim21
89 Απαντήσεις
37178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/17, 21:41
από cbk
14 Απαντήσεις
12186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/11, 13:00
από freemind
0 Απαντήσεις
3559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/13, 23:16
από kronus
Mini amps

Ξεκίνησε από Thomasp « 1 2 » Ενισχυτές

26 Απαντήσεις
9141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/14, 09:25
από pan0ss
3 Απαντήσεις
4140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/14, 01:58
από bozosd
0 Απαντήσεις
3475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/16, 18:47
από James Basdanis
21 Απαντήσεις
10945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 23:07
από theonirvana
TC Electronics HOF mini

Ξεκίνησε από pipokas99 Εφέ

9 Απαντήσεις
8622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/19, 12:36
από Απόλλων