Αποστολέας Θέμα: Ο Πολεμιστής του Φωτός.  (Αναγνώστηκε 1976 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Ο Πολεμιστής του Φωτός.
« στις: 23/06/09, 13:37 »
Η καθαρά πολιτική πρόταση για το σχέδιο ΦΩΣ, που αφορά τρόπους εξασφάλισης της διαφάνειας στα Δημόσια έργα και στην διαχείριση του Δημόσιου χρήματος, νομίζω πως μπορεί να δώσει επαξίως στον κ. Ανδρέα Βγενόπουλο τον τίτλο του "Πολεμιστή του Φωτός".

Παρόλο που οι λύσεις που προτείνονται είναι ήδη εφαρμοσμένες σε πολλά μέρη του κόσμου, και παρά το ότι ένα μέρος των συμπολιτών μας τις δέχθηκε με καχυποψία, η συνολική και συγκεκριμένη αυτή πρόταση η οποία υποστηρίζεται από τις απαραίτητες υποδομές θα πρέπει αν μη τι άλλο να τύχει του σεβασμού και της προσοχής μας.

Το ερώτημα είναι: Είναι ικανή η διαφάνεια και μόνο να επουλώσει τις πληγές της χρηματοραγίας του Δημοσίου?


Περισσότερες πληροφορίες για την πρωτοποριακή κίνηση Βγενόπουλου:
http://stock.ana-mpa.gr/fthema.php?id=18497
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Ο Πολεμιστής του Φωτός.
« Απάντηση #1 στις: 28/06/09, 16:58 »
Πολύ ενδιαφέρουσα η πρόταση του Βγενόπουλου πράγματι...Στο ερώτημα που θέτεις, νομίζω πως όσο υπάρχει τόσο μεγάλη α-διαφάνεια, διαφθορά και κομματοποίηση του κράτους, οποιαδήποτε άλλη κίνηση να ελεγχθούν τα οικονομικά του δημοσίου έχει μικρές πιθανότητες να επιτύχει, οπότε απο κει πρέπει να αρχίσει μια αλλαγή.

Βέβαια ο χαρακτηρισμός που επέλεξες είναι λίγο αστείος και παραπέμπει σε Paulo Coelho... :P

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Πολεμιστής του Φωτός.
« Απάντηση #2 στις: 28/06/09, 17:05 »
Aφού πήρε υπογείως τα εκατομμύρια από τον ΟΤΕ ως μεσάζων τώρα θα τον λέμε και ''πολεμιστή του φωτός''. Χώρια που τα μέτρα είναι αστεία, πέρα απ αυτό για τις ''φωναχτές'' πλειοδοτήσεις.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/21, 00:06
από Vassilis_1
2 Απαντήσεις
1536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/21, 12:49
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ