Αποστολέας Θέμα: Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?  (Αναγνώστηκε 5176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?
« στις: 25/08/21, 20:47 »
Κιθάρα Reddick Voyager modular guitar....κιθαρα πολυεργαλειο

Θεματάκι για συζήτηση, απόψεις, γνώμες....ετσι για να το κουσκουσεψουμε λίγο...για πείτε τις γνώμες σας,πως σας φαίνεται?

https://guitar.com/news/gear-news/reddick-guitars-voyager-modular-guitar/?utm_source=hootsuite&utm_medium=&utm_term=&utm_content=&utm_campaign=#
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?
« Απάντηση #1 στις: 27/08/21, 14:09 »
Έξυπνο ;) πώς δεν το σκέφτηκαν ήδη τόσες δεκαετίες; :hmm :idea

(Επίσης, αναρωτιέμαι αν μόνο εγώ διάβασα το Reddick ως Red Dick; )
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/21, 14:14 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?
« Απάντηση #2 στις: 28/08/21, 13:02 »
Έξυπνο ;) πώς δεν το σκέφτηκαν ήδη τόσες δεκαετίες; :hmm :idea

(Επίσης, αναρωτιέμαι αν μόνο εγώ διάβασα το Reddick ως Red Dick; )
Μάλλον κάποιος έχει βρώμικο μυαλό εδώ πέρα....ονοματα μη λέμε  :yeah :yeah :yeah
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?
« Απάντηση #3 στις: 29/08/21, 20:26 »
Ωραία πατέντα!
Στα νιάτα μου σκεφτόμουν διάφορα παλαβά σχετικά με κιθάρες. Ένα από αυτά ήταν και κάτι τέτοιο, δηλαδή να «κουμπώνουν» οι μαγνήτες στη θέση τους και οι επαφές να γίνονται όπως περίπου κατά τη φόρτιση των ασύρματων τηλεφώνων ή πιο απλά όπως κάθονται οι μπαταρίες στη θέση τους, πιέζοντας ένα έλασμα σε κάθε πλευρά. Ούτε κολλήσεις ούτε φασαρίες.
Η άλλη παλαβομάρα ήταν ο λεβιές του τρέμολο να είναι προσαρμοσμένος σε ένα «πλατό» πάνω στο οποίο πατάνε οι μαγνήτες. Πιέζοντας τον λεβιέ βυθίζεται το πλατό και απομακρύνει τους μανγνήτες από τις χορδές. Έτσι δημιουργείται η αίσθηση του βιμπράτο ή του fade out. Αυτό το 2ο νομίζω ότι μετέπειτα κάπου το πήρε το μάτι μου αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Φυσικά δεν υλοποίησα καμιά από τις παλαβομάρες μου, παρέμεινα Κύρος Γρανάζης σε θεωρητικό επίπεδο. Ίσως επειδή δε διαθέτω Γλόμπο!  ;D

Επί της ουσίας, αν και είναι έξυπνη ιδέα, νομίζω ότι ο χώρος έχει μια «αδράνεια» που δύσκολα θα επέτρεπε να προχωρήσει κάτι τέτοιο. Η ηλεκτρική κιθάρα εξακολουθεί να παραμένει στην ουσία της μια απλοϊκή κατασκευή όπως ήταν 70 χρόνια πριν, όταν εφευρέθηκε.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/08/21, 20:38 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?
« Απάντηση #4 στις: 30/08/21, 10:34 »
Έχουν εμφανιστεί στο παρελθόν αρκετές πατέντες που επιτρέπουν την γρήγορη αλλαγή μαγνητών σε μια κιθάρα. Εκτός από τους διάφορους μηχανισμούς για solderless μαγνήτες (δείτε π.χ. το σύστημα Kwipglug της GFS που επιτρέπει την αλλαγή μαγνήτη με ένα μόνο βύσμα ή το P-Link της Pratley Guitars), υπάρχουν κιθάρες με περιστρεφόμενα τμήματα που επιτρέπουν πολύ πιο εύκολα την χρήση εναλλακτικών μαγνητών χωρίς την ανάγκη για αποσπώμενα μέρη. Απο μνήμης μπορώ να αναφέρω τις JRK Custom Guitars και τις Gyrock. Ένα σύστημα παρόμοιο με αυτό της Reddic Voyager, που επέτρεπε τη γρήγορη αντικατάσταση ενός μεμονωμένου μαγνήτη, είχε ήδη εμφανιστεί από τη δεκαετία του '90 με το MDS (Modular Design System) της Player Instrument Corporation. Και σίγουρα υπάρχουν και άλλα παρόμοια συστήματα που ξεχνάω.

Το πρόβλημα είναι ότι, όπως ανέφερε και ο BitCollector, oι περισσότεροι κιθαρίστες προτιμούν τα "κλασσικά", "παραδοσιακά", "δοκιμασμένα" μοντέλα κιθάρων και έχουν μια έμφυτη (όσο και παράλογη) αντιπάθεια σε ο,τιδήποτε ριζοσπαστικό εμφανίζεται στο χώρο. Γι αυτό και οι περισσότερες τέτοιες πατέντες δεν καταφέρνουν να πετύχουν ευρεία αποδοχή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?
« Απάντηση #5 στις: 04/09/21, 14:03 »

Το πρόβλημα είναι ότι, όπως ανέφερε και ο BitCollector, oι περισσότεροι κιθαρίστες προτιμούν τα "κλασσικά", "παραδοσιακά", "δοκιμασμένα" μοντέλα κιθάρων και έχουν μια έμφυτη (όσο και παράλογη) αντιπάθεια σε ο,τιδήποτε ριζοσπαστικό εμφανίζεται στο χώρο. Γι αυτό και οι περισσότερες τέτοιες πατέντες δεν καταφέρνουν να πετύχουν ευρεία αποδοχή.

Μήπως όμως δε φταίνε τόσο οι κιθαρίστες?  Απ ότι έχω προσέξει οι τιμές σ αυτού του είδους κιθάρες είναι κάπως τσιμπιμενες...εκτος αυτού δεν είναι επωνυμες( gibson, fender, esp, gretch κλπ) ή έχουν ιδιαίτερα σχήματα που πιθανόν να μην αρέσουν....αν υπολογίσουμε και ένα συνδυασμό απ αυτούς τους λογους..πχ τιμή-μάρκα...ειναι ίσως αποτρεπτικό παράγοντας...πχ θα προτιμήσω να δώσω 1000(υποθετικό νουμερο) ευρώ για μια esp ή μια gibson παρά για μια "no name "  κιθάρα.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?
« Απάντηση #6 στις: 05/09/21, 11:54 »
Μήπως όμως δε φταίνε τόσο οι κιθαρίστες?  Απ ότι έχω προσέξει οι τιμές σ αυτού του είδους κιθάρες είναι κάπως τσιμπιμενες...εκτος αυτού δεν είναι επωνυμες( gibson, fender, esp, gretch κλπ) ή έχουν ιδιαίτερα σχήματα που πιθανόν να μην αρέσουν....αν υπολογίσουμε και ένα συνδυασμό απ αυτούς τους λογους..πχ τιμή-μάρκα...ειναι ίσως αποτρεπτικό παράγοντας...πχ θα προτιμήσω να δώσω 1000(υποθετικό νουμερο) ευρώ για μια esp ή μια gibson παρά για μια "no name "  κιθάρα.

Μήπως δεν είναι «τσιμπημένη» μια Fender Professional Telecaster στα 1900 Ευρώ; Μήπως είναι προσιτή η τιμή μιας Gibson Les Paul Standard, με τα προβλήματα στο quality control που έχουν επισημάνει ένα σωρό αγοραστές τα τελευταία χρόνια στα διεθνή fora;

Τουλάχιστον οι κιθάρες αυτές έχουν κάτι διαφορετικό και καινοτόμο, αντί για μια ακόμα σχεδόν πανομοιότυπη έκδοση των ίδιων μοντέλων που έχουμε εδώ και 70 χρόνια. Κάτι που ίσως προσφέρει δυνατότητες πραγματικά χρήσιμες για έναν κιθαρίστα και οι οποίες προφανώς χρειάστηκαν αρκετή έρευνα και ανάπτυξη μέχρι να βγει το αντίστοιχο όργανο στην αγορά. Οπότε κατά τη γνώμη μου δικαιολογείται σε μεγάλο βαθμό η τιμή τους, σε αντίθεση με τις γνωστές μάρκες που απλά εξαργυρώνουν την όποια ιστορία τους χωρίς ουσιαστικά να προσφέρουν τίποτα καινούργιο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?
« Απάντηση #7 στις: 08/09/21, 10:59 »
Εδώ έχει γίνει τόση κουβέντα για μαγνήτες βιδωτούς στο σώμα VS στο pickguard με πλεονέκτημα των πρώτων ότι έχουν καλύτερο sustain λόγω άμεσης μετάδοσης ενέργειας κλπ κλπ. Στο εξτρά κομμάτι ξύλο τι γίνεται άραγε με το sustain? μόνο εμένα προβλημάτισε το θέμα;

Κατα τ'άλλα, ωραίο εργαλείο για κατάστημα τύπου "να δοκιμάσουμε πώς ακούγεται ο τάδε μαγνήτης"
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?
« Απάντηση #8 στις: 08/09/21, 19:30 »
Εδώ έχει γίνει τόση κουβέντα για μαγνήτες βιδωτούς στο σώμα VS στο pickguard ....
Και βγάλατε άκρη;  ???  ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?
« Απάντηση #9 στις: 09/09/21, 10:37 »
Τετοια οργανα,ειναι για αυτους που δεν εχουν κομπλεξ να δοκημασουν κατι νεο,κατι διαφορετικο.
Δυστυχος ομως,επι το πλιστων οι μουσικοι προσπαθουν με διαφορους τροπους (και μαλιστα επι το πλιστον μεσω του εξοπλισμου τους) να μοιασουν στον αγαπιμενο τους καλιτεχνη.
Ετσι,φτανουμε να εχουμε πχ 1000000 κοπιες του slash,που μπορει να παιζουν και καλυτερα απο τον ιδιο ομως για μια ζωη "παραμενουν στην σκια του"
οποτε αγοραζουν το ιδιο gear οχι γιατι ειναι το καλυτερο,απλα γιατι το χρησημοποιει ο σλας (και ο καθε σλας) χωρια τους πλεων σε προχορημενη ηλικια μουσικους που πηραν καποτε μια κιθαρα και τοτε δεν υπιρχε το ιντερνετ, τους την φουσκοσαν 5 φορες πανω την τιμη,και καταληγουμε,ολοι αυτοι να σνομπαρουν καθε τι καινουριο η διαφορετικο για να αυτοδικαιοθουν (aka γινωντε γκουφιδες για να μην νοιωθουν κοροιδα)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?
« Απάντηση #10 στις: 09/09/21, 13:32 »
Μήπως δεν είναι «τσιμπημένη» μια Fender Professional Telecaster στα 1900 Ευρώ; Μήπως είναι προσιτή η τιμή μιας Gibson Les Paul Standard, με τα προβλήματα στο quality control που έχουν επισημάνει ένα σωρό αγοραστές τα τελευταία χρόνια στα διεθνή fora;
Φυσικά είναι, όμως οι εταιρείες αυτές ήταν πρωτοπόρες και διένυσαν έναν δρόμο δεκαετιών μέχρι να φτάσουν στο σημείο να πουλάνε τόσο ακριβά το όνομά τους. Κι αφού μπορούν να το κάνουν φυσικά και το κάνουν. Μιλάμε για business και μάλιστα από αμερικανικές εταιρείες! Έχω την αίσθηση ότι σε μικρότερο βαθμό το ίδιο συμβαίνει και με μικρότερες καταξιωμένες εταιρείες, που εκμεταλλεύονται το όνομα που έχουν χτίσει στην πορεία που χάραξαν.

Το παράξενο θα ήταν να πουλούσαν σαν ξερό ψωμί οι... καινοτομίες (κενοτομίες καλύτερα  ;D  ) των «μεγάλων», όπως πχ οι πατάτα με το αυτόματο κούρδισμα της Gibson. Οι κιθαρίστες ούτε σ' αυτό μάσησαν και γύρισαν την πλάτη παρά το Gibson στο λογότυπο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?
« Απάντηση #11 στις: 11/09/21, 14:27 »
Το παράξενο θα ήταν να πουλούσαν σαν ξερό ψωμί οι... καινοτομίες (κενοτομίες καλύτερα  ;D  ) των «μεγάλων», όπως πχ οι πατάτα με το αυτόματο κούρδισμα της Gibson. Οι κιθαρίστες ούτε σ' αυτό μάσησαν και γύρισαν την πλάτη παρά το Gibson στο λογότυπο.

Η "καινοτομία" της Gibson με το αυτόματο κούρδισμα δεν έπιασε πολύ απλά γιατί δεν είναι κάτι χρήσιμο και πρακτικό. Ο κάθε κιθαρίστας, ειδικά κάποιος που θα έδινε μερικά χιλιάρικα για μια κιθάρα, έχει ένα κουρδιστήρι (clip on, πετάλι, εφαρμογή στο κινητό ή ο,τιδήποτε άλλο), οπότε το αυτόματο κούρδισμα δεν είναι το χαρακτηριστικό που θα αποτελέσει σοβαρό κίνητρο για αγορά.

Παράθεση
Φυσικά είναι, όμως οι εταιρείες αυτές ήταν πρωτοπόρες και διένυσαν έναν δρόμο δεκαετιών μέχρι να φτάσουν στο σημείο να πουλάνε τόσο ακριβά το όνομά τους. Κι αφού μπορούν να το κάνουν φυσικά και το κάνουν. Μιλάμε για business και μάλιστα από αμερικανικές εταιρείες! Έχω την αίσθηση ότι σε μικρότερο βαθμό το ίδιο συμβαίνει και με μικρότερες καταξιωμένες εταιρείες, που εκμεταλλεύονται το όνομα που έχουν χτίσει στην πορεία που χάραξαν.

Οπότε δεχόμαστε ότι πληρώνουμε για το όνομα που φέρει η συγκεκριμένη κιθάρα και όχι για το επίπεδο ποιότητας...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?
« Απάντηση #12 στις: 11/09/21, 20:15 »
Τετοια οργανα,ειναι για αυτους που δεν εχουν κομπλεξ να δοκημασουν κατι νεο,κατι διαφορετικο.
Δυστυχος ομως,επι το πλιστων οι μουσικοι προσπαθουν με διαφορους τροπους (και μαλιστα επι το πλιστον μεσω του εξοπλισμου τους) να μοιασουν στον αγαπιμενο τους καλιτεχνη.
Ετσι,φτανουμε να εχουμε πχ 1000000 κοπιες του slash,που μπορει να παιζουν και καλυτερα απο τον ιδιο ομως για μια ζωη "παραμενουν στην σκια του"
οποτε αγοραζουν το ιδιο gear οχι γιατι ειναι το καλυτερο,απλα γιατι το χρησημοποιει ο σλας (και ο καθε σλας) χωρια τους πλεων σε προχορημενη ηλικια μουσικους που πηραν καποτε μια κιθαρα και τοτε δεν υπιρχε το ιντερνετ, τους την φουσκοσαν 5 φορες πανω την τιμη,και καταληγουμε,ολοι αυτοι να σνομπαρουν καθε τι καινουριο η διαφορετικο για να αυτοδικαιοθουν (aka γινωντε γκουφιδες για να μην νοιωθουν κοροιδα)

Υπάρχει βέβαια και η άλλη άποψη...ενας ερασιτέχνης μουσικός πχ...θα προτιμήσει να πάρει μια τύπου les paul ή strat/tele...κατι που παίζουν οι πιο πολλοί κιθαρίστες...κατι ήδη δοκιμασμένο δλδ...παρα κάτι καινουργιο/καινοτόμο ή πρωτοποριακό όργανο...και για να ξανάρθω στο θέμα τιμής...οι πιο πολλοί από μας δεν έχουμε να δώσουμε 1000+ ευρώ για μια κιθάρα και αρκούμαστε σε πιο φτηνές λύσεις....οπου τα σχήματα των καθαρών είναι πάνω κάτω τα ίδια...για να πάρεις μια τέτοια κιθάρα σημαίνει ότι έχεις και μια οικονομική άνεση, έχεις κάνει το κομμάτι σου με μια lp/strat/tele και λες να πάρεις και κάτι νέο να δοκιμάσεις...ή....εισαι επαγγελματίας  μουσικός και παίρνεις κάτι τέτοιο.

Οπότε, βάση αυτού του συλλογισμού,  καταλήγουμε στο συμπέρασμα( σας θύμησα κάποιον? Χαχαχαχα) ότι οι κατασκευαστές τέτοιων οργάνων απευθύνονται σε συγκεκριμένες ομάδες μουσικών, παρά στο ευρύ μουσικό κοινό.

Προσωπικά δε θα έπαιρνα 1 κιθάρα που να τα κάνει όλα...θα προτιμούσα να έχω 2-3 κιθάρες, για να έχω πρώτα απ όλα την ψευδαίσθηση ότι παιζω κι εγώ με παρόμοια κιθάρα με τα συγκροτηματα που μ αρεσουν  αλλά και για την ποικιλία των οργάνων που πιθανόν να αποκτήσω σε βάθος χρόνου...κι ας μου πάει στην τελική πιο ακριβά απ ότι μια Reddick, για παράδειγμα. Υποθέτω ότι είναι κυρίως θέμα ψυχολογίας παρά πρακτικό.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/21, 22:32 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?
« Απάντηση #13 στις: 12/09/21, 21:58 »
αρα δεν ανοικεις στο συγκεκρημενο αγοραστικο κοινο.
Σκεψου οτι εγω φτοιαχνω χειροποητα μπασα για συγκεκρημενο αγοραστικο κοινο γιατι βρηκα πως αυτο το κοινο δεν το εχει καλυψει καποια εταιρια οποτε..τσουυυυυπ..χοθηκα εγω.
Η τιμη ομως δεν εχει να κανει τοσο με το "αυτο το ανακαληψα,αμα το θες βγαλε τα καβουρια απο τις τσεπες" οσο με το οτι πρεπει να ειναι βιοσημη η καθε εταιρια.Αν αυτες οι κιθαρες πουλουσαν "με το κιλο" θα ηταν πολυ πιο οικονομικες
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?
« Απάντηση #14 στις: 19/09/21, 13:52 »
Το παράξενο θα ήταν να πουλούσαν σαν ξερό ψωμί οι... καινοτομίες (κενοτομίες καλύτερα  ;D  ) των «μεγάλων», όπως πχ οι πατάτα με το αυτόματο κούρδισμα της Gibson. Οι κιθαρίστες ούτε σ' αυτό μάσησαν και γύρισαν την πλάτη παρά το Gibson στο λογότυπο.

Η "καινοτομία" της Gibson με το αυτόματο κούρδισμα δεν έπιασε πολύ απλά γιατί δεν είναι κάτι χρήσιμο και πρακτικό. Ο κάθε κιθαρίστας, ειδικά κάποιος που θα έδινε μερικά χιλιάρικα για μια κιθάρα, έχει ένα κουρδιστήρι (clip on, πετάλι, εφαρμογή στο κινητό ή ο,τιδήποτε άλλο), οπότε το αυτόματο κούρδισμα δεν είναι το χαρακτηριστικό που θα αποτελέσει σοβαρό κίνητρο για αγορά.

Παράθεση
Φυσικά είναι, όμως οι εταιρείες αυτές ήταν πρωτοπόρες και διένυσαν έναν δρόμο δεκαετιών μέχρι να φτάσουν στο σημείο να πουλάνε τόσο ακριβά το όνομά τους. Κι αφού μπορούν να το κάνουν φυσικά και το κάνουν. Μιλάμε για business και μάλιστα από αμερικανικές εταιρείες! Έχω την αίσθηση ότι σε μικρότερο βαθμό το ίδιο συμβαίνει και με μικρότερες καταξιωμένες εταιρείες, που εκμεταλλεύονται το όνομα που έχουν χτίσει στην πορεία που χάραξαν.

Οπότε δεχόμαστε ότι πληρώνουμε για το όνομα που φέρει η συγκεκριμένη κιθάρα και όχι για το επίπεδο ποιότητας...
Νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με δυο διαφορετικά πράγματα:
Από τη μια είναι κάποια όργανα που συνεχίζουν να θεωρούνται φετίχ για μεγάλη μερίδα αγοραστών. Πόσο μεγάλη είναι η μερίδα; Αρκετά, ώστε να επιτρέπει στις εταιρείες να βάζουν τις τιμές που βάζουν. Ο Beato νομίζω είχε παραπονεθεί ότι Gibson πλέον παίρνουν μόνο οι γιατροί και οι δικηγόροι! (Βέβαια για τη Gibson δεν είναι βέβαιο αν τελικά θα της βγει σε καλό αυτό τελικά...). Εκεί ξοδεύονται μεγάλα ποσά, αλλά με τη λογική «αγοράζω μια κιθάρα σαν του/της [], Made in USA, με μεγάλη μεταπωλητική αξία και...».

Από την άλλη είναι οι καινοτομίες που φιλοδοξούν να αποκτήσουν πρόσβαση στα πορτοφόλια των μουσικών. Αν βάλουμε πλάι πλάι μια Nocaster των 50's πχ με μια super strat τελευταίας εσοδείας θα δούμε ποιες καινοτομίες έγιναν αποδεκτές. π.χ. Floyd Rose, ενεργά κυκλώματα, κλειδιά που... κλειδώνουν (no pun intended  ;D  ) κτλ... σίγουρα όχι πολλές σε σχέση πχ με ένα ELKA αρμόνιο κι ένα σημερινό Keyboard workstation αλλά υπαρκτές. Γιατί περπάτησαν; Νομίζω επειδή ικανοποιούσαν υπαρκτές ανάγκες των μουσικών. Στις αρχές των 80' (και υπό την επίδραση των πρώτων διδαξάντων) η εξέλιξη στην τεχνική της κιθάρας (ακραία χρήση του τρέμολο, ανάγκη για περισσότερο gain) υπαγόρεψε την εφεύρεση των τρέμολο που κλειδώνουν ή των ενεργών ηλεκτρικών.

Ό,τι δεν περπάτησε είτε δεν ικανοποιούσε υπαρκτές ανάγκες, αλλά ανάγκες που το ίδιο το προϊόν προσπαθούσε να πλασάρει με σκοπό να τις καλύψει στη συνέχεια, κατά τα γνωστά διαφημιστικά κόλπα, ή δεν ικανοποιούσε υπαρκτές ανάγκες τόσο καλά όσο υποσχόταν. Απορώ ακόμα γιατί δεν περπάτησαν οι Variax. Κανονικά θα έπρεπε να σαρώνουν. Βρίσκεις μια Variax με το μπράτσο που σε βολεύει κι έχεις τα πάντα κομμένα και ραμμένα στα μέτρα σου! Αμ, δε!

Κι ας πάμε στα του θέματος. ΟΚ, άλλαξα στο πιτς φιτίλι τον μονοπήνιο με humbacker. Έχω ήχο LP; Το ξύλο; Το hardware; Η κλίμακα του οργάνου; Το αποτέλεσμα που παίρνω είναι κάτι που δεν μπορώ να πάρω πχ με λίγο πείραγμα στον ενισχυτή, στα πετάλια ή στα tone control της κιθάρας; Αξίζει να δώσω πολλά χρήματα για κάτι που δεν ξεκινάει με τις καλύτερες προοπτικές ως προς την εκπλήρωση αυτών που υπόσχεται; Να τα δώσω επειδή κάποιοι αγοράζουν πανάκριβες Gibson με μέτρια ποιότητα κατασκευής; Και τι με νοιάζει εμένα; Εγώ δε σκέφτομαι έτσι... εγώ μια all in one λύση θέλω.

Νομίζω ότι ξεκάθαρα μιλάμε για δυο εντελώς διαφορετικά σκεπτικά ανάμεσα στις δυο ομάδες αγοραστών. Πολύ φοβάμαι ότι παρά την προσπάθεια και την καλή (όπως φαίνεται) δουλειά του κ. Reddick το αναπόφευκτα ψηλό κόστος δεν αφήνει πολλά περιθώρια για μαζική εξάπλωση. Μακάρι να τα καταφέρει να παραμείνει βιώσιμο το εγχείρημα.   

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Reddick Voyager, απόψεις γνώμες?
« Απάντηση #15 στις: 19/09/21, 18:52 »
γιατροι και δικηγόροι και άνω των 50. Απλά οι νέοι σήμερα δεν έχουν τα ίδια ακούσματα.
Ας κρίνω απο την αφεντιά μου, απο τα 14 μεταλάς, μετά θρασάς, hip-hop-ας, house-άς, ξανα μανά θρασάς, groove metal-άς, nu-μεταλάς, κτλ
αλλά τι είναι αυτό με το οποίο σκαλώνω τρελά και κλαίω? οι πρώτοι scorpions με τον ροθ, οι purple με τον έβανς, οι heep με τον μπάιρον, οι σάμπαθ μέχρι τo sabboage, floyd σταθερά μέχρι και το the wall, ktl ktl ktl

τα παιδικά ακούσματα ... και ΟΛΑ είχαν κιθάρα... άκουγα σήμερα Scorpions το longing for fire απο το "In Trance"... κλάμα... είχα να κάψω τόσο μήνες ή χρόνια.... και μιλάω για τα σόλο του Uli Jon Roth.

σημερα οι νέοι δεν έχουν τέτοια ακούσματα, οπότε ακόμα και αν βαλει ο έλον μασκ τουρμπίνες στις κιθάρες που παν στο διάστημα, ακόμα και τότε οι νέεοι ΔΕΝ θα τις αγοράζουν...
ΤΟΤΕ, 50 χρόνια πίσω, το ρόκ ήταν ΝΕΟ, ήταν μοντέρνο... σήμερα είναι μουσείο...

τα φάντς που διαχειρίζονται fender, gibson, ktl νομίζω γνωρίζουν πολύ καλά οτι η ηλεκτρική κιθάρα θα έχει το μέλλον του hammond... πόσες μπαντες τότε (60s) είχαν hammond, πλήκτρα? πόσες μετά το 80?
Με αυτη τη λογική καλά κάνουν και τα πέρνουν χοντρά απο γιατρούς , δικηγόρους και λοιπούς επιχειρηματίες άνω των 50, να έχουν ζωή οι άνθρωποι... γιατί η νέα γενιά γιατρών και δικηγόρων δεν νομίζω να νοιάζεται..
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/21, 18:56 από panixgr »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
9601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/06, 02:39
από Fys
20 Απαντήσεις
7622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/08, 15:41
από Unknown Artist
5 Απαντήσεις
3781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 00:12
από gers
1 Απαντήσεις
2504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/09, 01:59
από Απόλλων
20 Απαντήσεις
7524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/11, 14:41
από Jezus
5 Απαντήσεις
3284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/12, 02:44
από Daggo
15 Απαντήσεις
6688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/15, 23:08
από adr1anos
26 Απαντήσεις
10434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/15, 15:34
από Ntik
0 Απαντήσεις
4088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/16, 08:34
από flameb7
14 Απαντήσεις
9600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/17, 02:58
από GVen