Αποστολέας Θέμα: Guitar wireless system  (Αναγνώστηκε 5130 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος St3ven

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • Has he lost his mind? Can he see or is he blind?
    • Προφίλ
    • www.metalaw.tk
Guitar wireless system
« στις: 31/03/11, 20:12 »
Έιμαι τελείως άσχετος επι του θέματος.....
Θα ήθελα κάποιες προτάσεις για ένα πολυ φθηνό guitar wireless system συμβατό με amp Roland 20x Cube...

Ευχαριστώ προκαταβολικά....!!!
I gave my blood and I gave my soul
I stood my ground and I took control
The legend's growin' as the story's told
I pledge allegiance to the state of Rock'n Roll

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar wireless system
« Απάντηση #1 στις: 01/04/11, 09:43 »
καλημέρα,
δε νομίζω πως ο ενισχυτής παίζει ρόλο...το σύστημα αυτό παίρνει το σήμα από την κιθάρα...και μετά το στέλνει με καρφί σε ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Guitar wireless system
« Απάντηση #2 στις: 01/04/11, 10:05 »
Έχε υπόψιν σου ότι τα wireless systems για κιθάρα, έχουν πολλά προβλήματα, εγγενή με την συγκεκριμένη τεχνολογία.
Πόσο μάλλον, οταν θέλεις και φθηνό, άσε που φθηνά δεν υπάρχουν γιατί απλά πρέπει να είναι πολύ καλά για να δουλέψουν ικανοποιητικά.
Έχω διαβάσει επανειλημμένα     sound engineers από μεγάλους κιθαρίστες να κατακρίνουν την χρήση τους.
Αλλάζουν πολλά πράγματα στην χροιά, υπάρχει μεγάλο θέμα με το feedback και η κιθάρα δεν περνάει ομαλά σε αρμονικές όταν σολάρουμε, πράγμα που είναι όλη η ουσία της οργανικότητας της κιθάρας. 
Αν επιμένεις κοίτα στα δύο μεγαλύτερα sites:
http://www.dv247.com/search/0/0/ProductPrice/Ascending/Wireless+Guitar+System/1/
http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=wireless_for_guitar_bass&oa=pra
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar wireless system
« Απάντηση #3 στις: 01/04/11, 10:20 »
αλλά πρέπει να είναι άνεση ρε γ**ώτο!
να γυρνοβολάς χωρίς να ανησυχείς για καλώδια και αποστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar wireless system
« Απάντηση #4 στις: 03/04/11, 18:10 »
Φιλε hot_sauce ειναι μεγαλη ανεση πιστεψε με :D Ειμαι κατοχος αυτου http://www.thomann.de/gr/brace_dwg_1000.htm και το θεωρω απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει ποτε μου. Δεν ειναι οτι ειχα απολυτως αναγκη ενα wireless ή πως παιζω στις τεραστιες σκηνες και κανω βολτες αλλα το πηρα γιατι ειμαι λιγο gear freak (προσπαθω να το ελλατωσω 0:)) και επειδη ηθελα αυτη την ανεση και απλα το γουσταρα και γουσταρα να κανω και τις ποζεριες μου πανω στη σκηνη, τιποτε λιγοτερο και τιποτε περισσοτερο. Βεβαια πριν το παρω ειχα ψαξει πολυ καλα το θεμα wireless και ειχα παρει πολλες γνωμες, γιατι ειχα ακουσει/διαβασει κι εγω αυτα που ειπε ο adr1anos, τα οποια για το συγκεκριμενο δεν ισχυουν. Δεν ξερω πως σας φαινεται η τιμη εκ πρωτης οψεως αλλα αν τυχον το δοκιμασετε πιστευω θα εχετε ακριβως την ιδια αισθηση με 'μενα, οτι ειναι πολυ φθηνο για αυτα που προσφερει και για την ποιοτητα του, κυριως οσον αφορα τον ηχο. Αυτο που κανει τη μεγαλη διαφορα με τα υπολοιπα ειναι οτι ειναι ψηφιακο (και με το "ψηφιακο" μη σκεφτειτε διαφορα του στυλ γινεται ψηφιακος ο ηχος, καμια σχεση) oπως και το Line 6 Relay G30, το οποιο βεβαια κανει τα διπλασια χρηματα ::) Για να αγορασεις αναλογικο ασυρματο συστημα χωρις να εχεις τα προβληματα που ανεφερε ο adr1anos πρπει οντως να δωσεις παρα πολλα λεφτα, κατι που δεν ισχυει πλεον με την κυκλοφορια του Brace. Θα τολμουσα να πω πως ο ηχος του ισως ειναι και καλυτερος απ'οτι ενος παμφθηνου καλωδιου κιθαρας, μεχρι εκει ομως, μην το ξεφτιλισουμε :P Αλλαγη χροιας δεν υπαρχει (ισως λιγο sto eq αλλα μιλαμε για απειροελαχιστη διαφορα που διορθωνεται κιολας...εξαλλου και με καθε διαφορετικο καλωδιο δεν εχεις ακριβως τον ιδιο ηχο), κανενα μα κανενα feedback ουτε παρεμβολες, αψογο latency (σα να παιζεις με καλωδιο, δεν καταλαβαινεις τη διαφορα), οι μπαταριες κρατανε παρα πολυ (μεχρι 7 ωρες λεει στη σελιδα του thomann, εγω απ'οσο το εχω δοκιμασει θα ελεγα σιγουρα 4-5, αναλογα και τις μπαταριες βεβαια), ειναι μικρο και παναλαφρο (το εχω χρησιμοποιησει ειτε στο παντελονι μου με το clip ειτε σε τσεπη) και μπορεις να πας μεχρι και 25 μετρα μακρια (καθολου ασχημα, ετσι; ). Αν μπορουσα να βρω κατι αρνητικο θα ηταν η υποδοχη του που παιρνει minijack (το καλωδιο δηλαδη ειναι minijack > jack), αυτο και μονο. Το μελλον των wireless guitar system ανηκει στα ψηφιακα πιστευω.

Τσεκαρετε επισης τα 2 παρακατω βιντεακια





Θεωρηστε το πιο πανω κειμενο σαν ενα μικρο review απο 'μενα ας πουμε :)

***Φιλε St3ven δεν ξερω αν παιζεις σε μπαντα, παιζεις live κλπ αλλα αν ναι και σου αρεσει τρελα και συνεχισεις να το κανεις για αρκετο καιρο ακομα διαβασε καλα τα πιο πανω και σκεψου το σοβαρα να παρεις το συγκεκριμενο αλλιως για 'μενα, ακομα κι αν το θες μονο για το σπιτι, απο το να παρεις καποιο αναλογικο πολυ φθηνο=πολυ μαπα καλυτερα θα ηταν να συνεχισεις χρησιμοποιεις καλωδιο. Αλλιως καθε στιγμη που θα χρησιμοποιεις το φθηνο ασυρματο και θα εχεις καθε ειδους προβλημα (παρεμβολες, αλλοιωση στον ηχο, οι μπαταριες θα αδειαζουν μεσα σε μια ωρα κλπ) θα ευχεσαι να ειχες παρει κατι καλο που να μην εχει προβληματα, και για να ειναι πρακτικα καλο αλλα και για την ψυχικη σου ηρεμια, που το κοστος της δε συγκρινεται με λεφτα για 'μενα.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/11, 18:18 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar wireless system
« Απάντηση #5 στις: 03/04/11, 18:23 »
το πηρα γιατι ειμαι λιγο gear freak (προσπαθω να το ελλατωσω 0:))

καπνιστής ε? ( ;D )

ευχαριστούμε για το review....
εμένα, που δεν ξέρω τίποτα για τα wireless, αν έψαχνα θα με έπειθε το άρθρο σου....
2 ερωτήσεις:
αν το βάλεις στην κιθάρα και μετά ασύρματα στην πεταλιέρα ο ήχος είναι οκ?
στάνταρ δεν "ψηφιοποιείται" ο ήχος αν τα έχεις όλα λαμπάτα (πεταλάκια, ενισχυτής) και μόνο αυτό ψηφιακό ?

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar wireless system
« Απάντηση #6 στις: 03/04/11, 19:01 »
Αστα ;D

Δεν κανει τιποτα :) Ενταξει, ισως το αρθρο μου να εχει κι ενα ποσοστο ενθουσιασμου αλλα ο ενθουσιασμος αυτος δεν ειναι τυχαιος. Ειναι απο τα λιγα πραγματα που εχω παρει που δε μπορω να βρω τρανταχτα αρνητικα στοιχεια και μπορω να πω ανετα οτι ναι το γουσταρω καργα, δεν προκειται να το αλλαξω (και ξερεις πολυ καλα πως ειναι το gas σε αυτο το θεμα...) :D

Εγω με το pod x3 live το χρησιμοποιω οποτε ισχυουν οσα ειπα πιο πανω για τον ηχο. Οσο για το δευτερο απ'οτι ξερω εχει ad/da converters οποτε δεν εχεις θεμα "ψηφιοποιησης". Δεν εχω κανει και ολα τα τεστ του κοσμου αλλα σε λαμπατο που το εχω δοκιμασει καρφι αλλα και μεσα απο πεταλακια κλπ δεν ειχα κανα τετοιο προβλημα. Με το που το δοκιμασει καποιος ολες οι αμφιβολιες του λυνονται αμεσα, πιστεψε με ;)

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Guitar wireless system
« Απάντηση #7 στις: 09/06/20, 14:16 »
Να ξεθάψω το θέμα  ;D ;D ;D

Τον τελευταίο καιρό βλέπω πολλές διαφημίσεις για Wireless guitar kits
Εχει κανείς κανένα πρόσφατο σετάκι να πει εντυπώσεις ;
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/05, 13:46
από Sandman1_1
62 Απαντήσεις
20548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/06, 20:48
από wild child
TC Electronic G-System!!

Ξεκίνησε από Serviani Εφέ

0 Απαντήσεις
2258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/08, 14:32
από Serviani
10 Απαντήσεις
4490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/08, 00:59
από hot_sauce (φλουτσ)
Wireless System for Guitar

Ξεκίνησε από Garvin Εφέ

5 Απαντήσεις
3056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/10, 11:26
από mace
1 Απαντήσεις
2027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/11, 12:03
από Υπνοβάτης...
1 Απαντήσεις
2115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/11, 12:49
από adr1anos
1 Απαντήσεις
2300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/12, 09:40
από noe13
2 Απαντήσεις
3836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/19, 00:10
από davemurrayaris
5 Απαντήσεις
1923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/22, 14:24
από Stratos VR