Αποστολέας Θέμα: ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ…ΚΙ ΟΜΩΣ ΑΝΗΚΩ ΚΑΠΟΥ  (Αναγνώστηκε 2138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος androula

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Με καταλαβαίνεται
         Ή απλά με ακούτε;
   Δεν με νοιάζει! Γιατί;
Γιατί απλά δεν ανήκω πουθενά…
            Κι όμως ανήκω κάπου!


Δεν ανήκω σε ζωντανούς
            Μα ούτε σε νεκρούς.
   Δεν είμαι θύτης!…ούτε θύμα

Είμαι ένας ταξιδιώτης!
         Μα…ούτε στους ταξιδιώτες ανήκω!
 Δεν ανήκω σ’αυτούς που γνωρίζουν τι θέλουν…
   …ούτε όμως και σε εκείνους που δεν το γνωρίζουν.


Δεν θέλω και δεν μπορώ να ανήκω κάπου.
   Γιατί; Γιατί είμαι απλά το κέντρο…
            …αλλά και το περιθώριο.
     Είμαι το όνειρο… αλλά και ο φόβος.


Είμαι απλά ένας ταξιδιώτης…
      Μα… ούτε στους ταξιδιώτες ανήκω.
   Δεν είμαι διαφορετική, είμαι σαν όλους
            …διαφέρω όπως όλοι.


   Δεν ανήκω πουθενά
         Κι όμως ανήκω κάπου…
Δεν ανήκω σε εσάς…
Μα δεν ανήκω και σε εμένα.
         Δεν ξέρω πως είναι να πονάς
         …ούτε πώς να ζεις χωρίς να πονάς.

Όμως ξέρω τι φταίει…
      Ότι δεν ανήκω πουθενά
            Κι όμως ανήκω κάπου...
      
Life isn't about finding your self...LIFE IS ABOUT CREATING YOUR SELF.................!
www.myspace.com/androula7

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ…ΚΙ ΟΜΩΣ ΑΝΗΚΩ ΚΑΠΟΥ
« Απάντηση #1 στις: 17/08/08, 17:16 »
Έαν ξέρεις τι φταίει, είσαι σε καλό δρόμο.

Γιατί έτσι όπως το έκοψα το ποίημα σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να λέει σε μια στροφή του, ότι ξέρεις τι φταίει αλλά και δεν ξέρεις τι φταίει.

Να σου κάνω copy paste και από ένα κείμενο. Διοτίμα-Σωκράτης.

Γιατί κι εγώ σχεδόν κάτι τέτοια έλεγα σ’ αυτήν, σαν αυτά, που τώρα λέγει σε μένα ο Αγάθων, πως ο Έρωτας είναι μεγάλος θεός και πως είναι από τα όμορφα. Κι εκείνη με αντίκρουσε με τα ίδια επιχειρήματα, σαν αυτά, που εγώ τώρα αντικρούω αυτόν, πως ούτε όμορφος είναι κατά τα λεγόμενά μου, ούτε καλός. Και εγώ είπα «πως το λες αυτό Διοτίμα; Άσχημος λοιπόν είναι ο Έρως και κακός;» Και εκείνη είπε «δεν έχεις καλό λόγο να ειπείς; Η νομίζεις, πως ό,τι δεν είναι όμορφο είναι ανάγκη να είναι άσχημο;». Και βέβαια», είπα εγώ. «Και στ’ αλήθεια, ό,τι δεν είναι σοφό είναι άμαθο;» Η δεν έχεις καταλάβει, πως υπάρχει κάτι ανάμεσα στη σοφία και στην αμάθεια;» . «Τι είναι αυτό;». «Το να’χεις ορθή γνώμη χωρίς να μπορείς να δώσεις λόγο, δεν γνωρίζεις, είπε εκείνη, πως μήτε γνώση είναι (γιατί άλογο πράγμα πως θα ήταν γνώση;) μήτε αμάθεια; Είναι δα σχεδόν κάτι τέτοιο η ορθή γνώμη, ανάμεσα στη γνώση και στην αμάθεια». «Αληθινά λέγεις», είπα εγώ. – «Μη θέλεις λοιπόν σώνει και καλά, ό,τι δεν είναι όμορφο να είναι άσχημο, μήτε ότι δεν είναι καλό να είναι κακό. Έτσι λοιπόν και για τον Έρωτα, αφού μόνος σου ομολογείς πως δεν είναι καλός μήτε όμορφος, να μη νομίζεις, πως πρέπει για αυτό να είναι άσχημος και κακός, αλλά κάτι ανάμεσα σ’ αυτά, είπε εκείνη. «Και όμως, είπα εγώ, δέχονται όλοι πως είναι μεγάλος θεός». «Εννοείς, είπε, όλους τους ανίδεους ή και εκείνους, που έχουν γνώση;». «Όλους μαζί, βέβαια». Και εκείνη τότε γέλασε «και πως, είπε, Σωκράτη, δέχονται όλοι, ότι είναι μεγάλος θεός, αυτοί που λένε, πως ούτε θεός δεν είναι;». «Ποιοι είναι αυτοί;» είπα εγώ. «Ένας βέβαια, είπε, εσύ και μία εγώ». Κι εγώ είπα «πως το εννοείς αυτό;» Κι εκείνη είπε «πολύ απλά». Πες μου λοιπόν, όλοι οι θεοί δεν δέχεσαι, πως είναι ευτυχισμένοι και όμορφοι; Η θα τολμούσες να ειπείς, πως κάποιος από τους θεούς δεν είναι όμορφος και ευτυχισμένος;». «Εγώ όχι, μα τον Δία», είπα. «Και ευτυχισμένους δα δεν εννοείς όσους έχουν τα καλά και τα όμορφα;». «Βέβαια». «Έχεις όμως ομολογήσει, πως ο Έρως επειδή δεν έχει τα καλά και τα όμορφα επιθυμεί ακριβώς αυτά που δεν έχει». «Το ομολόγησα βέβαια». «Και πως λοιπόν θα ήτανε θεός εκείνος, που του λείπουν τα όμορφα και τα καλά;». «Με κανέναν τρόπο, καθώς φαίνεται». «Βλέπεις λοιπόν, είπε, πως και συ τον Έρωτα δεν τον πιστεύεις για θεό;». «Τι λοιπόν, είπα, να είναι ο Έρως; θνητός;». «Κάθε άλλο». «Αλλά τι τότε;». «Σαν τα προηγούμενα παραδείγματα, είναι, είπε, κάτι ανάμεσα στο θνητό και στο αθάνατο». «Δηλαδή τι, Διοτίμα;». «Μεγάλος δαίμονας, Σωκράτη». Γιατί κάθε δαιμονικό είναι ανάμεσα στο θνητό και το αθάνατο».

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Angy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλλάζουν δρόμοι και μορφές κι οι εποχές αλλάζουν..
    • Προφίλ
Απ: ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ…ΚΙ ΟΜΩΣ ΑΝΗΚΩ ΚΑΠΟΥ
« Απάντηση #2 στις: 18/08/08, 04:55 »
Είστε και ο δύο...πολύ ωραίοι τύποι ανθρώπων... ;)
Μάθε τη γλώσσα της σιωπής
κι ύστερα έλα να μου πεις
πως κλίνεται το "σ'αγαπώ"...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
172 Απαντήσεις
70276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 11:13
από juliad
6 Απαντήσεις
39629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/12, 02:11
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/06, 13:46
από sonata
92 Απαντήσεις
30824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/08, 13:15
από GermanRock
9 Απαντήσεις
5780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 01:53
από ARGIRIS25
21 Απαντήσεις
8281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/08, 11:17
από GermanRock
9 Απαντήσεις
4280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/08, 15:37
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
1868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 20:12
από agrammatos
4 Απαντήσεις
2400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/13, 00:54
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/20, 10:08
από ivikos