Αποστολέας Θέμα: Dimarzio Breed μαγνήτες για ibanez 470  (Αναγνώστηκε 3393 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Dimarzio Breed μαγνήτες για ibanez 470
« στις: 03/01/10, 16:06 »
Γειά σας παίδες.Μετά απο καμποσο καιρό αποχής απο την κιθάρα αποφασισα να ξανασχοληθώ με το αθλημα.Σκέφτομαι να αλλάξω μαγνήτες στην δευτερη μου κιθάρα(ibanez 470 κορεάτικη) και μετα απο πολυ ψαξιμο εχω καταληξει στο σετακι των breed.Μου αρέσει αυτος ο καθαρός στρογγυλός midrange ήχος που παταει στο vintage αλλα με αρκετο byte για αρμονικές και για ποιο βαρια πράγματα(το κατα ποσο αυτα που ακουσα απο το νετ εχουν σχεση με την πραγματικότητα ειναι αλλη ιστορια).Την κιθάρα την θελω σχεδόν αποκλειστικα για  lead παιξιμο στυλ satriani andy timmons marco sfogli ktl ktl.....και αναρωτιέμαι αν οι breed ειναι οντως τοσο στρογγυλοι καθάροι και αν ταιριαζουν στην κιθάρα μου.Οι Εvo ουρλιάζουν πολυ κατα την γνωμη μου(για evo2 δεν ξερω) ενω τους Tone zone και Air Norton τους εχω ηδη στην ibanez 1570 μου.Απλα θέλω την γνώμη σας για τους Breed η οποιους αλλους μαγνητες θεωρείτε κατάλληλους για την περιπτωσή μου γιατι μου φαινεται οτι οσο ποιο πολυ το ψαχνω το θέμα τόσο ποιο πολυ μπερδεύομαι.Εδω αρχισε να μου αρεσει ο Airzone σε bridge.....οπότε θελω και το δικό σας feedback οπωσδήποτε.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/10, 19:58 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio Breed μαγνήτες για ibanez 470
« Απάντηση #1 στις: 04/01/10, 19:05 »
Δεν τους ξερω τους Breed,ψαχνεις κατι αποκλειστικα σε DiMarzio?
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio Breed μαγνήτες για ibanez 470
« Απάντηση #2 στις: 04/01/10, 19:26 »
Δεν τους ξερω τους Breed,ψαχνεις κατι αποκλειστικα σε DiMarzio?
Οχι απαραίτητα απλα τα ηχητικά αποσπασματα που ακουσα μου αρεσαν.Βεβαια ειδικα απο το site της Dimarzio δεν μπορεις να εχεις και ολοκληρωμενη γνωμη γιατι αυτες ηταν και ηχογραφησεις studio.Αντε να ξερεις τι ενισχυτές εφέ κτλ κτλ χρησιμοποιησαν.Εγω σχεδον αποκλειστικά κιθαρίστας δωματίου ειμαι και παιζω μονο μεσα απο τον υπολογιστή ειτε μεσα απο το Logic pro και το guitar rig ειτε μεσα απο την αρχαία πεταλιέρα μου την Digitech rp7.Oπότε δεν ξερω καν αν αξιζει τον κόπο να κανω αλλαγή μαγνητών.Πάντως παρολο που μου αρεσουν οι Dimarzio δεν εχω κολλημα με αυτους απλα δεν ξερω και απο αλλες εταιρίες τι αξίζει για την κιθάρα μου και αυτο που θελω να παιζω.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio Breed μαγνήτες για ibanez 470
« Απάντηση #3 στις: 04/01/10, 19:51 »
Οχι απαραίτητα απλα τα ηχητικά αποσπασματα που ακουσα μου αρεσαν.Βεβαια ειδικα απο το site της Dimarzio δεν μπορεις να εχεις και ολοκληρωμενη γνωμη γιατι αυτες ηταν και ηχογραφησεις studio.Αντε να ξερεις τι ενισχυτές εφέ κτλ κτλ χρησιμοποιησαν.Εγω σχεδον αποκλειστικά κιθαρίστας δωματίου ειμαι και παιζω μονο μεσα απο τον υπολογιστή ειτε μεσα απο το Logic pro και το guitar rig ειτε μεσα απο την αρχαία πεταλιέρα μου την Digitech rp7.Oπότε δεν ξερω καν αν αξιζει τον κόπο να κανω αλλαγή μαγνητών.Πάντως παρολο που μου αρεσουν οι Dimarzio δεν εχω κολλημα με αυτους απλα δεν ξερω και απο αλλες εταιρίες τι αξίζει για την κιθάρα μου και αυτο που θελω να παιζω.

Γνώμη μου να μην αλλάξεις τους μαγνήτες.
Δώσε περισσότερο βάση στις ρυθμίσεις σου.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio Breed μαγνήτες για ibanez 470
« Απάντηση #4 στις: 04/01/10, 20:07 »
Γνώμη μου να μην αλλάξεις τους μαγνήτες.
Δώσε περισσότερο βάση στις ρυθμίσεις σου.
Kαλά ναι ετσι και αλλιως πλεον δεν παιζω με αυτη οπότε δεν καίγομαι και τοσο.Απλα ελεγα να την φτιαξω να την εχω σαν back up αλλα να μη βαλω και σε αυτη  Tone zone οπως στην 1570... να εχει κατι διαφορετικο.Mπορει πχ να χτυπησω καποια στιγμη καμια λαμπατη προενισχυση οποτε να αξιζει τον κοπο να την φτιαξω και αυτη απλά να εχει λιγο διαφορετικο χαρακτηρα απο την αλλη .... να μη βαλω τους ιδιους μαγνητες και στις δυο.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Dimarzio Breed μαγνήτες για ibanez 470
« Απάντηση #5 στις: 05/01/10, 07:54 »
Ειχα τον Breed στην Neck θεση της Ibanez μου και μπορω να πω οτι απο την στιγμη που τον εβαλα λεω "οτι καπου εδω τελειωσα". Πραγματικα αριστος μαγνητης,ζεστος και πεντακαθαρος! Ειχα τον VH stock πρωτα,μετα τον Evolution και μετα τον Breed.Για NECK μαγνητη ειμαι υπερ της αγορας του βαση του στυλ της μουσικης που παιζεις!!!Για τον Breed Bridge πραγματικα δεν τον γνωριζω καθολου,σορρυ,ειχα τον Tone Zone σε αυτη την θεση.Bye!
Alone and again, or...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/04, 20:41
από PanouleXxX
1 Απαντήσεις
19678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 16:03
από DaniTheDawg
1 Απαντήσεις
2892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 17:46
από Jezus
16 Απαντήσεις
6368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 15:24
από RitchieB
29 Απαντήσεις
10744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/08, 20:15
από Giorgos K.
6 Απαντήσεις
3631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/08, 23:12
από Jacksonized
4 Απαντήσεις
2586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 16:44
από death
8 Απαντήσεις
3880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/09, 20:09
από Serviani
4 Απαντήσεις
10092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/14, 19:44
από Bucketheadland
2 Απαντήσεις
3662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/22, 10:08
από Βραζίλης