Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 451875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #926 στις: 10/12/10, 14:52 »
Από ποιό "ηθικό" σύνθημα εμπνέονται;

Είπες την μεγάλη κουβέντα Μάκη! Και σε παρακαλώ να μη βάζεις την ηθική σε εισαγωγικά.

Εμείς έχουμε ξεκαθαρισμένη ηθική. Αυτή ακριβώς είναι που καθορίζει όλους τους υπόλοιπους παράγοντες αυτόματα.

Χολυ, όπως έχεις πει εχουν αλλάξει οι εποχές. Δεν είναι ώρα για απαντήσεις. Είναι ώρα για πράξεις. Και αν θέλεις ξέρεις που θα με βρεις.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #927 στις: 10/12/10, 15:54 »
Αν και κάτι παρόμοιο έβαλε και ο johnie,πάρτε και ένα link από ελευθεροτυπία:
http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=231905.
Δώστε βάση στισ τελευταίες 2 τελείες σχετικά με το νέο καθεστώς στις αποζημιώσεις σε περίπτωση απόλυσης.
Βάσει ΚΑΙ αυτών θεωρώ αδιανόητο για όποιον του έχει μείνει η παραμικρή αξιοπρέπεια και δεν συντρέχουν παράλληλα άλλοι σοβαροί λόγοι να μην συμμετέχει στην απεργία της Τετάρτης.
Από εδώ και πέρα τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.
Είσαι ή με αυτούς:


ή με αυτούς:






Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #928 στις: 10/12/10, 15:56 »
Τα εισαγωγικά μπαίνουν λόγω του συνθήματος. Το σύνθημα πρέπει να ακουστεί για να κριθεί η ηθική του.
 
Τέλος αν δεν ξέρουμε για ποιόν πόλεμο μιλάμε, δεν νομίζω ότι μπορούμε  να πολεμήσουμε, ούτε να ενταχθούμε σε στρατόπεδα. Μέχρι να το αντιληφθούμε ο πόλεμος μπορεί και να τελειώσει και να μην έχουμε προλάβει να ρίξουμε ούτε μία "σφαίρα". Και δεν θα συμφωνήσω με τον Johnie. Δεν νομίζω ότι μιλάμε απλά για τον κλασσικό ταξικό πόλεμο. Είναι ποιό πολύπλοκο το ζήτημα.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #929 στις: 10/12/10, 16:06 »
Οκ, τοτε για να το λες αυτο, (οτι δεν ειναι ταξικος πολεμος και προσπαθεια παγκοσμιου ελεγχου απο το κεφαλαιο), λογικα εχεις ηδη σχηματισει μια αποψη για το τι οντως συμβαινει κτλ.
Ακουμε ολοι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #930 στις: 10/12/10, 21:03 »
Macmisias, δεν είναι θέμα ηθικής, αλλά θέμα ξεκαθαρισμένης ηθικής. Δηλαδή το μέτρο που έχεις ορίσει για να κοιτάς τα πράγματα. Αυτό είναι που αυτόματα σε βάζει και σε ένα στρατόπεδο μαζί με άλλους που έχουν την ίδια ξεκαθαρισμένη ηθική. Γίνεται λοιπόν ο πόλεμος και κάποιο-κάποια στρατόπεδα κερδίζουν και άλλα χάνουν.
 
Δεν είναι τώρα, πάντα ήταν πιο πολύπλοκο ζήτημα και δεν ήταν απλά ένας ταξικός πόλεμος, άσχετα με το αν κάποιες φορές είναι σε έξαρση και άλλες όχι.
Όλο αυτό το χάος johnie, από μόνος σου έαν κάτσεις να το εξηγήσεις, θα βρεις ένα κάρο, πέρα από τα φράγκα και τις τάξεις.
 
Χαίρομαι παππού, που πιστεύεις, ότι αν θέλω, ξέρω που να ΄σαι βρω.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #931 στις: 10/12/10, 21:31 »
Τα εισαγωγικά μπαίνουν λόγω του συνθήματος. Το σύνθημα πρέπει να ακουστεί για να κριθεί η ηθική του.
 
Τέλος αν δεν ξέρουμε για ποιόν πόλεμο μιλάμε, δεν νομίζω ότι μπορούμε  να πολεμήσουμε, ούτε να ενταχθούμε σε στρατόπεδα. Μέχρι να το αντιληφθούμε ο πόλεμος μπορεί και να τελειώσει και να μην έχουμε προλάβει να ρίξουμε ούτε μία "σφαίρα". Και δεν θα συμφωνήσω με τον Johnie. Δεν νομίζω ότι μιλάμε απλά για τον κλασσικό ταξικό πόλεμο. Είναι ποιό πολύπλοκο το ζήτημα.
Ακόμα πιστεύεις ότι ξέρουμε ποιός είναι ο πόλεμος? Τί άλλο χρειάζεται δηλαδή για να είναι ξεκάθαρος? Να κατέβουν τα στρατά και να κόβουν περιπολίες στο κέντρο της Αθήνας? Δεν σου έφτασε ο Καν στην Βουλή? Δεν φτάνουν οι καθημερινές καταστρατηγίσεις όλων των δικαιωμάτων του λαού σε όλα τα επίπεδα? Δεν φτάνει η έντονη και βίαιη καταστολή κάθε μορφής αντίστασης?

Και δεν είναι και τόσο θέμα ηθικής πια. Γιατί ο μόνος στον οποιο έχει απομείνει ηθική είναι ο λαός. Το κεφάλαιο και οι υποχείριες κυβερνήσεις δεν έχουν ψύγμα ηθικής. Ή μάλλον καλύτερα έχουν την ηθική ψυχρότητα να ενδιαφέρονται αποκλειστικά και μόνο για το συμφέρον του κεφαλαίου αδιαφορώντας για λαούς ανθρώπους και αξίες. Δεν χρειάζονται πολυπλοκότητες, το κεφάλαιο είναι εχθρός του εργάτη απο τη φύση του, ποτέ δεν ήταν σύμμαχει. Τώρα απλά αυτό το ψαλίδι έχει ανοίξει και το διαπιστώνουμε σε όλες τις πτυχές της ζωής μας. Ο πόλεμος είναι κοινωνικός και ταξικός. Ή είσαι με την κοινωνία και τους εργάτες ή είσαι με το κεφάλαιο και τις κυβερνήσεις. Δεν είναι δύσκολο να διαλέξεις στρατόπεδο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #932 στις: 11/12/10, 09:13 »
Πιστευω οτι ολα τα ηθικα και λοιπα διλημματα, ειναι μεν υπαρκτα, αλλα ανηκουν περισσοτερο σε φιλοσοφικη συζητηση (τι ειναι ηθικο τελικα;)
Εαν ομως μιλαμε για το τι γινεται με ολη αυτη την ιστορια που εχει ξεκινησει εδω και μερικα χρονια και εμεις στην ΕΛλαδα την βιωνουμε κυριως τα 2 τελευταια χρονια, τοτε δεν χρειαζεται ουτε πολυ φιλοσοφια, ουτε ιδιατερο ψαξιμο για να καταλαβει καποιος τι γινεται.
Ειναι ενα συστημα που κλωνιζεται και μεσα στην προσπαθεια του να αυτοσυντηρηθει "τρωει τα παιδια του", ξεκινοντας φυσικα απο τα "παιδια" που "αγαπαει" λιγοτερο και συνεχιζοντας βεβαια μετα και στα υπολοιπα...
Ετσι, προκειμενου να συντηρηθει ενα πλεον αχρειαστο συστημα (καπιταλισμος/νεοφιλελευθερισμος), οι υψηλα στην ιεραρχια του συστηματος θα κανουν τα παντα για να το διατηρησουν.
Στο συγκεκριμενο συστημα λοιπον, αυτοι που βρισκονται ψηλα στην ιεραρχια, προκειμενου να προφυλαξουν τα κεκτημενα τους, θα κανουν τα παντα.
Και το κανουν, καταστρεφοντας αγωνες σχεδον 100 χρονων... Ειναι η κλασσικη αντιδραση πανικου αυτοκρατοριας που καταρρεει αργα αλλα σταθερα: πανικος, συντηρητισμος, συγκεντρωση εξουσιας, επιβολη εξουσιας κτλ.
Και δεν συμβαινει μονο στην Ελλαδα, συμβαινει παγκοσμια... Για αυτο ακριβως γινεται και ολη αυτη η οικονομικη παγκοσμιοποιηση, για να υπαρχει κεντρικος ελεγχος ωστε να μην χαθει η μπαλα απο αυτους που βρισκονται στα κεντρα εξουσιας.
Τωρα, το τι αλλο μπορει να κρυβεται απο πισω (αλλα πολυ πισω), περα απο τα οικονομικα/κοινωνικα συμφεροντα της ελιτ, αυτο ειναι κατι που μονο μπορουμε να φανταζομαστε...
Απο θεωριες συνομωσιας, μεχρι εξωγηινους και 2012 και τελος του κοσμου, ο καθενας μπορει να βρει "σημαδια" και ενδειξεις για πολλα πραγματα, αλλα το κατα ποσο εχουν σχεση με την πραγματικοτητα, αυτο ειναι αλλο θεμα...
Οι πραξεις ομως και ολα οσα γινονται, ασχετα με το τι μπορει να κρυβεται απο πισω, δειχνουν εναν ταξικο-κοινωνικο πολεμο που εχει κυρηχτει απο την ελιτ στις μαζες.
Απο εκει ξεκινανε ολα, εκει ειναι τα πεδια των μαχων και προς το παρον οι μαζες εχουν χλιαρες αντιδρασεις.
Αυτο που κυριως θα επρεπε να μας προβληματιζει ομως, ειναι τι θα γινει οταν θα σταματησουν οι μαζες τις χλιαρες αντιδρασεις και περασουν σε ολομετωπη συγκρουση με τα κεντρα εξουσιας...
Και το ολο σεναριο ειναι πολυ "πονηρο", μοιαζει σχεδον ενορχηστρωμενη προσπαθεια αποσταθεροποιησης οχι μονο οικονομικης και κοινωνικης, αλλα κυριως πολιτικης...
Εμενα τουλαχιστον μου δινεται η εντυπωση οτι υπαρχει μια παγκοσμια στροφη προς τον συντηρητισμο, τον φασισμο κτλ και ισως πολλα απο αυτα που γινονται, γινονται απλα και μονο για να υπαρξουν γενικευμενες αντιδρασεις εκτος ελεγχου, που θα "δικαιολογησουν" επεμβαση δικτατοριων, στρατου και γενικα αυταρχικης μορφης εξουσιας.
Σαν προβοκατσια δηλαδηπου σκοπο εχουν να γκρεμισουν τα δημοκρατικα καθεστωτα και στην θεση τους να χτισουν τα νεα κεντρα εξουσιας, ισως αυτο που λενε πλεον στην πιατσα corpocracy (εταιριοκρατορια - αντι για αυτοκρατορια)...
Αλλα στην τελικη, λιγο ενδιαφερον εχουν ολα αυτα στην παρουσα φαση, γιατι εχει λιγη σημασια να βρεις τι πραγματικα συμβαινει μεν, αλλα να ειναι πολυ αργα δε...
Αρα, μεγαλυτερη σημασια εχει τι κανει ο καθενας μας και ολοι μαζι και οχι τι κανουν οι ελιτ και τι επιδιωκουν.
Ειτε καθομαστε σαν τα προβατα να μας οδηγησουν οπου θελουν αυτοι, με οποιον τροπο θελουν, ή παιρνουμε την κατασταση στα χερια μας...
Και αυτο νομιζω ειναι αρκετα απλο σαν διλημμα, τουλαχιστον για μενα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #933 στις: 11/12/10, 10:12 »
Πως θα πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου, αν δεν ξέρεις ποιο είναι το ηθικό για σένα και το θεωρείς φιλοσοφική συζήτηση ? Έαν χωρίς να έχεις ξεκαθαρισμένη ηθική, ακόμη και να πάρεις τη κατάσταση στα χέρια σου, χάος θα πάρεις, χάος θα παραδώσεις αλλά με διαφορετική μορφή. Όσο για τα συνθήματα, πάνω οι εργάτες, κάτω το κεφάλαιο και στρατά-αστυνομίες υποχείρια των κυβερνήσεων, νομίζω είναι πέρα για πέρα ξεπερασμένα και ανήθικα. Ξεπερασμένα γιατί τα πράγματα είναι πολύ πιο σύνθετα και εμείς τα κοιτάμε οικονομικά και μόνο.Ανήθικα, γιατί τσουβαλιάζουνε τα πάντα σε μια παντελώς ελλειπή ηθική.
Βέβαια μπορεί κάποιος, απλώς να θέλει να αλλάξει τα πράγματα, χωρίς να τον ενδιαφέρει η ουσία του τελικού αποτέλεσματος, απλώς μόνο να αλλάξει το αποτέλεσμα.
Όσο για το κόσμο, δεν αντιδράει χαλαρά. Καθένας αντιδράει και διαφορετικά. Δεν μπορεί να αντιδράς χαλαρά και να τρως ένα μάτσο ξύλο. Το μεγαλύτερο ποσοστό όμως του κόσμου, δεν ξέρει πως να αντιδράσει, μιας και ακόμη εβρίσκεται στην φιλοσοφική συζήτηση που λες παραπάνω. Βάση της ηθικής του λοιπόν είναι το χρήμα. Έαν μας φτάνουν, έστω και λίγα και μπορούμε να περάσουμε, όλα καλώς. Δεν είναι τυχαίο, ότι το μεγαλύτερο μέρος του κόσμου, έδειξε την δυσαρέσκειά του, σε πρώτη φάση με την αποχή του, όταν μπήκε χέρι στα άμεσα φράγκα του, στη δουλειά του, στην απόλυση του, στην αποζημείωσή του, στα οικονομικά του σπιτιού του. Κατά τ΄άλλα, όλα τα υπόλοιπα στην Ελλάδα, πέρα των οικονομικών, πήγαιναν ρολόι τόσα χρόνια και δεν υπήρχε λόγος για αντίδραση. Αλλά έλα όμως που οι Έλληνες, δεν το ξέρανε, τους το κρατούσανε κρυφό, ότι σαπίζει συνεχώς το πράμα!
 
Το σύστημα, είναι όλα τα παιδιά. Τα οποία χωρίζονται στις εξής κατηγορίες. ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΜΕ. ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΜΕ. ΝΑ ΜΑΣ ΦΑΤΕ. ΝΑ ΜΑΣ ΦΑΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΦΑΤΕ. ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΦΑΤΕ.Αυτά πάλι χωρίζονται σε άλλες κατηγορίες, ανάλογα με τον ΠΩΣ καθένας το πετυχαίνει αυτό.Σίγουρα βέβαια, θα υπάρχουν και κάποιοι που δεν ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες, αλλά σε έναν παράλληλο κόσμο δικό τους, ο οποίος υπάρχει και μόνο χάρη σε ιδανικές συνθήκες.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #934 στις: 11/12/10, 11:00 »
Xoli, ο καθενας εχει προφανως και την δκιη του ηθικη, αν εσυ εννοεις μια κοινωνικη ηθικη που μπορει να εφαρμοστει γενικοτερα, μια συλλογικη ηθικη δηλαδη, τοτε δεν μιλας για τιποτα αλλο περα απο την γενικη συναινεση και κανονες συμπεριφορας μεσα σε μια κοινωνια, πραγμα που πηγαζει αμεσα απο το πως λειτουργει μια κοινωνια, ποιοι ειναι οι θεσμοι της κτλ.
Αρα, μιας και το ενα πηγαζει απο το αλλο, δεν μπορεις να δεις το ενα ξεχωρα απο το αλλο, ουτε μπορεις να αντιμετωπισεις το ενα χωρις να αντιμετωπισεις το αλλο.
Το θεμα ειναι λοιπον πως αντιμετωπιζεις και το ενα και το αλλο, αν θες να το αντιμετωπισεις, να το αλλαξεις, να το διατηρησεις κτλ.
Οταν λοιπον με τις πραξεις μας διευκολυνουμε καποιες καταστασεις που θεωρουμε ανηθικες να διαιωνιζονται, τοτε γινομαστε και εμεις ανηθικοι μιας και ανηκουμε μεσα στην κοινωνια, η οποια δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα αθροισμα αν θες, των ξεχωριστων προσωπικων ηθικων του καθενος μας και ολων μαζι ταυτοχρονα.
Εαν απο την αλλη με τις πραξεις μας εναντιωνομαστε σε κατι που θεωρουμε ανηθικο, τοτε προφανως (με τα δικα μας μετρα) ειμαστε ηθικοι ή εστω προσπαθουμε να ειμαστε.
Απο κει και περα ομως, η φιλοσοφικη κουβεντα που ελεγα λιγο πιο πανω, εχει να κανει με το τι ειναι πραγματικα ηθικο και τι ανηθικο...
Και πιστευω οτι υπαρχουν τοσες αποψεις πανω στο θεμα, οσες και οι ανθρωποι, οποτε προτιμω να αντιμετωπισω αυτο που εχω μπροστα μου αυτη την στιγμη και με απειλει και μετα να συζητησω για το θεμα ηθικης.
Εξαλλου, νομιζω οτι μεσα απο τις αποψεις που ακουγονται και τις "ιδεολογιες" του καθενος, διαφαινεται ουσιαστικα ο τροπος σκεψης, λειτουργιας και ηθικης (φιλοσοφιας και οχι μονο) του καθε ενα που συμμετεχει στη συζητηση...
Και βεβαια δεν ειναι μονο οικονομικο το θεμα, αλλα δυστυχως ο ανθρωπος, πρωτα θα κοιταξει να ζησει και μετα θα ανεβει "σκαλοπατι" αλλων απαιτησεων, αναζητησεων κτλ
Οταν δεν εχει ουτε να φαει ομως, τοτε κατρακυλαει σε ζωωδεις καταστασεις, καταστασεις στις οποιες η εννοια κοινωνια, αδερφοσυνη, ενοτητα κτλ, δεν εχουν κανενα νοημα... Εν ολιγοις, ο καθενας κοιταει την παρτη του... Και αυτο ειναι που οι κυβερνωντες θελουν να πετυχουν: Διαιρει και βασιλευε. Αν ολοι κοιτανε μονο την παρτυ τους, θα ειναι πολυ πιο ευκολο για τον κυβερνων να κανει οτι γουσταρει.
Για αυτο πιστευω, οτι καλες οι συζητησεις περι ηθικης, αλλα νομιζω οτι η ηθικη του καθενα μας, συμπεριλαμβανεται ετσι κι αλλιως μεσα στις πραξεις και σκεψεις του και αρα στο τι θελει ο καθενας μας απο την ζωη του και την ζωη αυτων που αγαπαει... Με λιγα λογια, απο το πως ονειρευεται τον κοσμο που θα ηθελε να ζησει και να ζησουν μαζι του αρμονικα και οι υπολοιποι.
Και ουσιαστικα αυτο συζηταμε εδω και ποσες σελιδες...
Το θεμα ειναι λοιπον με βαση την ηθικη που λες κι εσυ:
Ειναι ηθικο το ολο συστημα που μας κυβερναει;
Για μενα η απαντηση ειναι απλη, οχι.
Αρα ή συμφωνω μαζι του (συστημα) και αρα ειμαι κι εγω ανηθικος, ή διαφωνω μαζι του αλλα δεν κανω τιποτα για αυτο, αρα ειμαι παλι ανηθικος, ή διαφωνω με αυτο αλλα κανω οτι μπορω για να εναντιωθω και να προσπαθησω να το αλλαξω με καποιο αλλο που θεωρω ηθικο, αρα τουλαχιστον προσπαθω να μην ειμαι ανηθικος.
 
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #935 στις: 13/12/10, 18:37 »
Τάξεις...Το Κεφάλαιο , οι μικροαστοί και οι εργάτες. Το Κεφάλαιο ξεκάθαρα κοιτάζει το συμφέρον του και κινεί τα νήματα της κρίσης. Υπάρχει όμως και ένα μικρό κομμάτι του Κεφαλαίου που ανήκει σε εκείνη τη πολιτική πτέρυγα που υπερασπίζεται τους εργάτες.
Οι μικροαστοί βάλλονται, αλλά βιώνουν ταυτόχρονα και μιά φοβερή μοναξιά. Όποτε γουστάρει το Κεφάλαιο τους οικειοποιείται και η εργατική τάξη τους κατηγορεί σαν τσιράκια της και όποτε γουστάρουν οι εκπρόσωποι της εργατικής τάξης τους αποκαλεί αδέλφια που πρέπει να ξεχυθούν στους δρόμους μαζί της κατά του Κεφαλαίου. Το διαίρει και βασίλευε σε όλο του το μεγαλείο δηλαδή.
Η εργατική τάξη είτε ανήκει συνειδητά ή "συνειδητά" σε πολιτικούς φορείς που την εκφράζουν ή "εκφράζουν" και πράττει ανάλογα , είτε περιμένει το ξεροκόμματο που θα της ρίξει το Κεφάλαιο αλλά και οι μικροαστοί αυτοαπασχολούμενοι που έχουν τρεις τέσσερις εργάτες από κάτω τους.
Οι τάξεις λοιπόν , εκτός από το Κεφάλαιο, δεν έχουν ούτε κοινή συνείδηση, ούτε κοινούς στόχους. Το Κεφάλαιο κάνει ότι μπορεί γι αυτό με μεγαλύτερο όπλο τα ΜΜΕ . Πόσα παίρνει ο ένας, πόσο δουλεύει ο άλλος, ποιός φταίει για τη κρίση (πάντα οι εργαζόμενοι βέβαια και ποτέ το Κεφάλαιο).
Τελικά οι τάξεις φαίνεται να αποτελούντε από πολλές υπο-ομάδες, υπο-τάξεις (ωραία λέξη, αν βγάλεις τη παύλα γίνεται υποτάξεις , ότι έχει συμβεί δηλαδή). Κάθε μιά από αυτές τώρα κάνουν συμμαχίες και με το Κεφάλαιο. Όσο λοιπόν θα υπάρχουν αυτές και η φαγωμάρα θα συνεχίζεται, λίγοι θα μπορέσουν να καταλάβουν σε ποιό στρατόπεδο αυτού του πολέμου ανήκουν και εναντίον ποιού πολεμάνε. Λίγοι έχουν καταλάβει έτσι κι αλλοιώς ότι ο πόλεμος έχει ξεκινήσει εδώ και δεκαετίες . Απλώς τα πράγματα έχουν αγριέψει λίγο περισσότερο.
 
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #936 στις: 15/12/10, 10:13 »
Tα στρατοπεδα δεν ειναι ετοιμα ποτε..Διαμορφωνονται..Ο μικροαστος θα ξεχωρισει απο την εργατικη ταξη με βαση τη νοοτροπια του και τις πραξεις του..Δεν τον τσουβαλιαζει κανεις,μονος του αυτο-τσουβαλιαζεται και χαρακτηριζεται ετσι..Οι υπολοιποι τον θελουν μαζι τους αν καταλαβει ποιο ειναι το συμφερον του και αποκτησει παραλληλα την ελαχιστη συλλογικη συνειδηση..Συνειδητοποιηση τωρα..Αν τον γ@μ.νε απο παντου και αυτος συνεχιζει και λιμναζει στο βουρκολακο του ατομικισμου οπως μεθοδευμενα τελεια τον εχουν μαθει ειναι αξιος της μοιρας του..

Λοιπον σημερα εχει Γ.απεργια..Αντι να παπαρολογουμε εδω μεσα πχ..
Παράθεση
Όσο για τα συνθήματα, πάνω οι εργάτες, κάτω το κεφάλαιο και   στρατά-αστυνομίες υποχείρια των κυβερνήσεων, νομίζω είναι πέρα για πέρα   ξεπερασμένα και ανήθικα. Ξεπερασμένα γιατί τα πράγματα είναι πολύ πιο   σύνθετα και εμείς τα κοιτάμε οικονομικά και μόνο.Ανήθικα, γιατί   τσουβαλιάζουνε τα πάντα σε μια παντελώς ελλειπή ηθική.
καλυτερα να κατεβετε στους δρομους και να δειτε ποιοι παπαρολογους,ποιοι εχουν αναγκες,ποιοι ειναι παραλογοι κλπ..
(Για να μην παρεξηγηθω μιλαω για δημοσιους υπαληλους,ιδιωτικους των οποιων ο κλαδος απεργει ειτε εχουν καποιο σωματειο που το κανει,φοιτητες,μαθητες κλπ..)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #937 στις: 15/12/10, 13:22 »
Όσο για τα συνθήματα, πάνω οι εργάτες, κάτω το κεφάλαιο και στρατά-αστυνομίες υποχείρια των κυβερνήσεων, νομίζω είναι πέρα για πέρα ξεπερασμένα και ανήθικα. Ξεπερασμένα γιατί τα πράγματα είναι πολύ πιο σύνθετα και εμείς τα κοιτάμε οικονομικά και μόνο.Ανήθικα, γιατί τσουβαλιάζουνε τα πάντα σε μια παντελώς ελλειπή ηθική.

Την επόμενη φορά θα φωνάζουμε λοιπόν "Η με το κεφάλαιο ή με τους εργάτες, αλλά όχι με όλους, μόνο με αυτούς που είναι μαζί μας και με τους μικροαστούς που είναι με τους εργάτες" ή θα φωνάζουμε "Οι μπάτσοι δεν είναι παιδιά των εργατών, είναι τα σκυλιά των αφεντικών αλλά μόνο οι μπάτσοι, γιατί υπάρχουν και καλοί αστυνομικοί που κάνουν καλά τη δουλεια τους". Τα συνθήματα είναι συνθήματα Χολι. Είναι από τη φύση τους γενικά, δεν μπορείς να συμπεριλάβεις ούτε το σύνολο της ιδεολογίας σε ενα σύνθημα ούτε το σύνολο των θέσεων σου, τα συνθήματα είναι προτάγματα, είναι αυτό που φωνάζεις όχι αυτό που συζητάς.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #938 στις: 16/12/10, 01:30 »
Θα το πω με απλά λόγια, για να μην γίνομαι κουραστικός και δεν θα ξανασχοληθώ με το θέμα, πορείες, συνθήματα κτλπ.
Θεωρώ, πως είναι μία μη αποτελεσματική μέθοδος. Αυτή είναι η λογική μου. Θα ήμουν λοιπόν παράλογος να συμμετέχω σε κάτι τέτοιο.
Όσοι πιστεύουν ότι θα έχει αποτέλεσμα, καλά κάνουν και συμμετέχουν.
Για μένα, όποιος θέλει να κριθεί, θα κριθεί από το αποτέλεσμα. Όσοι δεν κρίνουν μία μέθοδος από το αποτέλεσμα, πολύ απλά δεν ανήκουν στην δική μου λογική, αλλά ούτε και εγώ στην δική τους.
 
Συμφέρον ή κέρδος Κιράτζο, θα έχουν, εφόσον φέρει κάποια θετικά αποτελέσματα το εγχείρημα. Έαν δεν φέρει θετικά αποτελέσμα, για πιο συμφέρον ή κέρδος μιλάμε ? Το φανταστικό ? Για να δούμε λοιπόν.
 
Κινγκ, συμφωνώ απόλυτα με όσα λες, γι΄αυτό άλλωστε και πιστεύω ότι δεν πετυχαίνει κάτι τέτοιο.
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #939 στις: 16/12/10, 07:44 »
Καλα διαβασε λιγη ιστορια και μετα ελα να μου πεις..Απο την αλλη θα ηθελα να ξερω την κατ' εσε αποτελεσματικη μεθοδο.Οχι γενικολογοντας και φιλοσοφοντας ομως.Τη μεθοδο..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #940 στις: 16/12/10, 11:16 »
Για να μην αγχώνεστε σας θυμίζω ότι η ανηθικότητα απέχει από την ξεκαθαρισμένη ηθική μια μικρή χρονική στιγμή. Όσος και ο χρόνος που διαρκεί μια απόφαση. Εκεί άλλωστε στηρίζεται και η πρακτική της αμνηστίας.

Οι εργαζόμενοι δεν εμπιστεύονται τις λύσεις στις οποίες είναι οι μόνοι που "ματώνουν". Η οριζόντια λογική έχει αποτύχει. Οι απελπισμένοι απαιτούν καθετοποίηση για να ανακτήσουν τις ελπίδες τους. Από την άλλη οι κάθετες δομές έχουν γίνει πλέον ανεξέλεγκτες.

Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι τα μάτια του Παγκόσμιου γίγνεσθε είναι αυτήν την στιγμή στραμμένα στην Ελλάδα. Η αιτιοπαθογένεια της βλάβης έχει αναλυθεί επισταμένως και το δομικό αίτιο είναι πλέον κοινά παραδεκτό. Όλοι, έσωθεν και έξωθεν, αναμένουν εναγωνίως!

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #941 στις: 16/12/10, 15:05 »


Οι εργαζόμενοι δεν εμπιστεύονται τις λύσεις στις οποίες είναι οι μόνοι που "ματώνουν". Η οριζόντια λογική έχει αποτύχει. Οι απελπισμένοι απαιτούν καθετοποίηση για να ανακτήσουν τις ελπίδες τους. Από την άλλη οι κάθετες δομές έχουν γίνει πλέον ανεξέλεγκτες.


Θελω να διαβασω μια περαιτερω αναλυση οριζοντιας και καθετης λογικης γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβαινω πληρως..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #942 στις: 16/12/10, 22:41 »
Θα το πω και μέσω μιας μαντινάδας και φαντάζομαι ότι θα καταλάβεις...

"Μεγάλαι συμφοραί θα 'ρθουν, πλημύραι και ακρίδαι
μα όποιος τον άλλον κάρφωσε αυτός τον Κύριο οίδε"
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #943 στις: 17/12/10, 03:15 »
Κιράτζο, την λύση την έχουνε θίξει αρκετοί. Συλλογικότητα - Επιχειρηματικότητα - Ανάπτυξη - Κέρδος.
 
Βεβαίως παππού, αν είχαμε να κάνουμε με μία απόφαση και μόνο.
 
Έαν τα μάτια του παγκοσμίου γίγνεσθε ήταν στραμμένα στην Ελλάδα, σημαίνει ότι από κάπου αλλού θα ήθελαν να τραβήξουν τα βλέμματα.Θα προτιμήσω λοιπόν, να μην υπάρχει παγκόσμια κωλοσφιξούρα για την Ελλάδα, γιατί δεν μπορώ να διανοηθώ ότι είμαι το κέντρο του κόσμου.Με πιάνει μία συγκίνηση δηλαδή!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #944 στις: 17/12/10, 10:47 »
Ενταξει απλα δεν καταλαβα τον ορο καθετοποιηση για αυτο ρωτησα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #945 στις: 20/12/10, 16:34 »
Μια ιστορία, με διαφορετικά βέβαια ζητούμενα-ανάγκες, αλλά αξίζει να διαβαστεί --> http://kala-nea.gr/?p=10857
 
 
-- Τροποποίηση -- Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου 2010
 
 
Περί Συλλογικότητας - Επιχειρηματικότητας...
 
1) Επιδοτήσεις έως και 75% για εξωστρεφείς επιχειρήσεις
 
http://kala-nea.gr/?p=10617#more-10617
 
2) Κοινωνικες επιχειρήσεις ενάντια στην ανεργία
 
http://kala-nea.gr/?p=10969
 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/10, 18:06 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #946 στις: 20/12/10, 17:41 »
Πολύ καίρια παρατήρηση Χόλυ. Όταν υπάρχει συλλογικότητα εξ' ανάγκης - η αγνότερη μορφή συλλογικότητας - τότε διαμορφώνεται, εκ των πραγμάτων, πολιτική σκέψη. Και όταν διαμορφώνεται πολιτική σκέψη εξ' ανάγκης τότε δημιουργείται πολιτικό κίνημα. Αν αυτό το πολιτικό κίνημα παραμείνει ανεξάρτητο κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τις εξελίξεις.

Οπότε είναι ηλίου φαεινότερη η επόμενη πολιτική κίνηση προς την διατήρηση της σταθερότητας.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #948 στις: 31/12/10, 14:03 »
Πάλι τα ίδια Johnie? Γιατί την άνοιξη βρε παιδάκι μου και όχι τον Χειμώνα? Μήπως επειδή η άνοιξη είναι κάπως μακριά και δημιουργείται μεγαλύτερη ανασφάλεια?

Και τι τρώει τον Bloomberg να ανακαλύψει σκάνδαλο? Μήπως έχει κολλήσει καμμιά επιδημία από τα σκάνδαλα στον δήμο της Nέας Υόρκης? Μήπως έχει δώσει λανθασμένες πληροφορίες και κάποιοι ζητάνε να τον φάνε? Μήπως κάποιοι χάνουν χοντρά λόγω του ότι η Ελλάδα δεν έχει κυρήξει ακόμα πτώχευση? Μήπως κάποια λαμ....πρά μυαλά δημοσιογράφων τον ακολουθούν πιστά και εντελώς ανιδιοτελώς?

Απλά ερωτήσεις κάνω....

Άντε, καλή χρονιά και το καλοκαίρι εδώ πάλι θα είμαστε να τα λέμε!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #949 στις: 31/12/10, 14:27 »
Δεν το βαλα το link για να αναρωτηθουμε περι ανοιξης ή χειμωνα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas