Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 448444 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1000 στις: 28/01/11, 12:32 »
Jimi Pap, κάποιος από εσάς (από τους συντελεστές του γραφείου που ανήκεις, εννοώ) αποκλείεται να γνωρίζει τι θα γίνει. Συμφωνώ.

Johnie, φίλε μου, ξεχνάς εύκολα:

http://tvxs.gr/news/%CE%AD%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%88%CE%B1%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CF%80%CE%B1%CE%BD/%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%BB%CE%B1%CE%BD-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%87%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B6%CE%AC%CE%BA%CE%B7#comments-title


Εκτός κι αν δεν συμφωνείς μ' αυτά που παραθέτεις και τα βάζεις έτσι.... για χαβαλέ....


Για πες ρε παππου ομως, τελικα ποιο ειναι το κολπο που παιζεται;


Φίλε μου, το τσάμπα πέθανε, ακόμα και στα LETS δίνουν ανταλλάγματα...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1001 στις: 28/01/11, 14:57 »
Αυτο τι σας λεει?
Δεκτή από τον Εισαγγελέα η μήνυση από συμπολίτη μας προς την κυβέρνηση για Έσχατη Προδοσία!
Θα παει φυλακη τελικα κανενας με νομιμο τροπο ή θα παρει στα χερια του τελικα ο κοσμος την υποθεση για να αναλαβει καποιος ικανος τα ηνια?
http://www.youtube.com/watch?v=8X1JSfwUKlg

ΥΓ μου αρεσει που παλια φοβοταν ο κοσμος να κανει την υπερβαση και να δωσει την κυβερνηση με την ψηφο του σε καποιον εκτος των "γνωστων", για να μη μας καταστρεψει απο απειρια.
Ειδα και τους "εμπειρους"

Περα απο το αστειο της υποθεσης..
Το ξερετε ο τυπος ειναι κολλητος της Μπακογιαννη(την οποια απαλλαξε και απο το κατηγορητηριο του)?Γενικα αυτη η υποθεση μυριζει απο χιλιομετρα μακρια...

Παράθεση
Garvin, ωραία και απλά μας τα λέει ο Κύριος Γούολφ! Αλλά θα ήτανε 10   σκάλες ανώτερο το μάθημα, έαν κάποιος από τους μαθητές, ρωτούσε, γιατί   συμβαίνει όλο αυτό το οποίο αναλύει ? Κάποιο λόγο θα έχουνε οι   Πλουσιότατοι, για να μην δίνουν ένα τόσο μικρό ποσοστό της περιουσίας   τους, ώστε να σώσουν την πατρίδα τους και τους συνανθρώπους τους. Μήπως   το έχει απαντήσει αυτό ο Κύριος Γούολφ σε κάποιο άλλο μάθημά του ? Ή   μήπως μπορεί να δώσει απάντηση κάποιος από εσάς ?

Χολι,ξαναδες το βιντεο.Σκεψου αυτα που λεει ο ανθρωπος(δεν λεω οτι ολα ειναι σωστα) και μην αφηνεις το μυαλουδακι σου να τρεχει εκει οπου αυτο για καποιο αδιανοητο λογο θελει καθε φορα.Εκτος αν θες παλι να αρχισουμε φιλοσοφικες συζητησεις του κωλου που θα ακταληξουν σε τρολιες ανωτατης μορφης..Οπως εχει γινει απειρες φορες σε αυτο το θεμα.. ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1002 στις: 28/01/11, 15:57 »
Μπα Κιράτζο, δεν είναι θέμα Τρολίας. Παρ΄όλο που από εδώ και πέρα, ότι και να λέω είναι Τρολία, μιας και είμαι ο Άρχοντας των Τρολ.
Αυτό που ρωτάω, θα ήτανε πολύ ωραίο να απαντηθεί!! Δεν έχει να κάνει με άπιαστα πράγματα! Έχει να κάνει με τους συνανθρώπους μας πλουσιότατους! Οι οποίοι είναι άνθρωποι και όχι εξωγήινοι. Μπορεί λοιπόν κάποιος, ο οποίος έχει καταλάβει τους ανθρώπους και μπορεί να τους εξηγήσει, να μας πεις, γιατί δεν δίνουνε αυτό το μικρό ποσοστό για να "σώσουν" την ανθρωπότητα ?? Είναι ας πούμε, σχεδόν μηδενικό έξοδο γι αυτούς, από όσα λέει ο κύριος Γούολφ. Εδώ εξηγούμε πόσα και πόσα, αναλύσεις αναλύσεων, ατελείωτα στοιχεία προς εξέταση!! Δεν μπορούμε να δώσουμε λοιπόν έναν απλό λόγο που οι πλουσιότατοι φέρονται έτσι ? Ας τους πάρουμε ξέρω γω και έναν έναν ξεχωριστά για να είμεθα και πιο αντικειμενικοί. Δεν πιστεύεις ότι συντρέχει κάποιος σοβαρός λόγος για κάτι τέτοιο ? Για δες δηλαδή, να μην μπορούμε να εξηγήσουμε, την απλή πρακτική ενός ανθρώπου!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1003 στις: 28/01/11, 16:04 »
Λαικισμος μοουντ ιζ ον
Eσυ δηλαδη θα το εδινες?Ετσι εθελουσια?Ακομα και οταν επιβαλλονται φοροι στα υψηλοτερα κλιμακια βλεπουμε τι γινεται κ τι γινοταν τοσα χρονια.Και στην τελικη αυτο το θεμα δεν ειναι θεμα φιλανθρωπιας..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1004 στις: 28/01/11, 16:15 »
Garvin, ωραία και απλά μας τα λέει ο Κύριος Γούολφ! Αλλά θα ήτανε 10 σκάλες ανώτερο το μάθημα, έαν κάποιος από τους μαθητές, ρωτούσε, γιατί συμβαίνει όλο αυτό το οποίο αναλύει ? Κάποιο λόγο θα έχουνε οι Πλουσιότατοι, για να μην δίνουν ένα τόσο μικρό ποσοστό της περιουσίας τους, ώστε να σώσουν την πατρίδα τους και τους συνανθρώπους τους. Μήπως το έχει απαντήσει αυτό ο Κύριος Γούολφ σε κάποιο άλλο μάθημά του ? Ή μήπως μπορεί να δώσει απάντηση κάποιος από εσάς ?

δεν νομιζω οτι μας απασχολει...σκεψου το απλα...αν εσυ ειχες τεραστια περιουσια θα ειχες λογο να δωσεις εστω και ενα ποσοστο για να συντηρηθει ενα κρατος το χρημα του οποιου οι κυβερνωντες επι ετων λεηλατησαν; μπορω να σου απαντησω παντως γιατι δεν εφαρμοζεται αυτο που λεει ο προφεσορας. και θα σου πω το προφανες...τα συμφεροντα ειναι με την πλευρα αυτων που εχουν...συνεπως δεν θα φορολογηθει ποτε ο πλουτος οπως θα επρεπε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1005 στις: 28/01/11, 16:22 »
Pappou δεν καταλαβαινω τι λες οτι ξεχναω...
Δεν ξεχναω και δεν εχω αλλαξει γνωμη για οσα ελεγα απο την αρχη της συζητησης. Απο την αρχη ελεγα για παυση πληρωμων, εξοδο απο ΕΕ κτλ ως μια λυση που αν μη τι αλλο θα επετρεπε να ελεγξουμε οι ιδοι την οικονομια μας και αρα το κρατος.
Απο την αρχη επισης ελεγα οτι η πτωχευση εχει ηδη γινει και οτι απλα δεν την ονομαζουν ετσι για πολιτικους λογους και επισης οτι τοσο καιρο με τον ΓΑΠ χασαμε χρονο που θα μπορουσαμε να ειχαμε εκμεταλλευτει, οχι για να μην χασουν οι τραπεζες και γενικοτερα το κεφαλαιο (οπως τελικα κατεληξαν και καταληγουν ολες οι κινησεις του Γιωργακη), αλλα για να μην χασει (ξαναμανα) ο λαος...
Απο κει και περα, τι εννοεις ο τζαμπα πεθανε; Γιατι εγω προσωπικα αυτον τον τζαμπα δεν τον εχω δει ποτε στην ζωη μου και ολο για αυτον ακουω...
Γινε αν θες πιο συγκεκριμενος για το τι πρεπει να κανουμε, γιατι ειμαι λιγο slow και δεν καταλαβαινω...

Επισης, μιας και λεμε για την τακτικη που ακολουθηθηκε εδω και τοσο καιρο αλλα και ακολουθιεται ακομη:
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231076380

Οι τραπεζες και τα golden boys να νικανε και ολοι οι αλλοι να πανε να....
Παραγκες δεν υπαρχουν μονο στο ποδοσφαιρο χεχεχε...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/11, 16:27 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1006 στις: 28/01/11, 17:09 »
Ευχαριστώ για τις απόψεις σας, αλλά απάντηση στο γιατί, δεν πήρα. Δεν μπορώ να ξέρω τι θα έκανα εγώ, αλλά αν θέλετε υποθετική απάντηση, εφόσον θα είχα αυτό το αποτέλεσμα, το οποίο εγγυάται ως σίγουρο ο κύριος Γούολφ, βεβαίως και θα τα έδινα. Μόνο στην περίπτωση που ο κύριος Γούολφ, λέει μπαρούφες και δεν μπορεί να εγγυηθεί το αποτέλεσμα, δεν θα τα έδινα.
 
Παππού δεν ξέρουμε αν ο τζάμπας πέθανε ή τον σκοτώσανε, αλλά ο τζάμπας έχει αφήσει ξωπίσω ολόκληρο σόι! Μια χήρα, παιδιά, αδελφό, ανήψια κτλπ! Κάποιοι ήδη μεγάλοι κάνουν τη δουλειά τους, κάποια στιγμή τα μικρά θα μεγαλώσουν, θα δουλέψουν και αυτά στην επιχείρηση της οικογένειας.
 
Τζόνι είμαι σίγουρος όμως, πως έχεις συναντήσει δημιουργήματα του τσάμπα στη ζωή κάποιων άλλων!! Που σημαίνει ότι ο τσάμπας, έκανε πράξεις δεν είναι απλώς μια φήμη που κυκλοφορεί! Συνεπώς, απλά δεν έχετε συνεργαστεί ακόμη.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1007 στις: 28/01/11, 17:46 »
Ti βεβαιως και θα τα ειδνες μωρε Χολιδοχε..Μιλαμε λες και ειμαστε 5-6 χρονων εδω μεσα..Εδω δεν μπορουμε να συμφωνησουμε στο οτι ειναι καλο για την ανθρωποτητα ειναι να ειμαστε ολοι ισοι(επειδη προφανως καποιοι θα παψουν να ναι περισσοτερο ισοι) θα συμφωνησουν οι πλουσιοι με μια θεωρια απο τις πολλες ενος οικονομολογου?Γιατι να γινει αυτο?Και τι αποδεικτικα στοιχεια αυτης της θεωριας θα ηθελες εσυ για να πραξεις αναλογως?Συζητηση δημοτικου ..Εκτος αυτου ο Wolf δεν λεει οτι ολοι θα συνεχισουν να ειναι οπως τωρα αφου προφανως αν οι πλουσιοι δωσουν εμρος του εισοδηματος τους θα χασουν.Οποτε..

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1008 στις: 28/01/11, 18:37 »
Γιατί υπο παρακολούθηση ο χοληδόχος?
Κάτω τα χέρια σας από τον σύντροφο!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1009 στις: 28/01/11, 18:41 »
Ίσως γι αυτό να τα έδινα, επειδή είμαι ακόμα 5-6 χρόνων. Τώρα όσο για την ισότητα, έχουμε πει, πως ούτε υπάρχει, ούτε θα υπάρξει. Σίγουρα όμως μπορεί να υπάρξει δικαιοσύνη. Τώρα οι πλούσιοι, λογικά έχουνε και δικούς τους οικονομολόγους, οι οποίοι μπορούν να μελετήσουν έαν η άποψη του Κυρ Γούολφ στέκει. Βασικά δεν λέει ούτε ότι θα συνεχίσουν να είναι όπως τώρα, ούτε ότι δεν θα συνεχίσουν να είναι όπως τώρα. Λέει ότι θα χάσουν ένα μηδαμινό μέρος από τα φράγκα τους, το οποίο δεν διευκρινίζεται αν είναι, στο ράφι-στην αποθήκη ή κινείται, αλλά δεν παύει να είναι μηδαμινό. Ούτε μας λέει, σε πόσο καιρό, μπορούν να ξαναβάλουν αυτό το ποσό στη τσέπη τους.
 
Επαρακολουθέμιεν, διότι ενώ κάποιοι ψάχνουνε την εθνικότητα του κολοκοτρώνη, εγώ θέλω να μάθω τα σεξουαλικάς προτιμήσεις αυτού και αυτών που τον ονόμασαν Χαρντάςς. Αφέθηκαν σημαντικές υπόνοιες, οι οποίες χρησιμοποίησαν ως βιτρίνα την Εθνικότητα του.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1010 στις: 28/01/11, 20:15 »
Καθε φορα που ικετευουμε για δανεικα γονατιστοι και τα παιδια του ΔΝΤ ερχονται εδω με τις σακουλες με το χρημα και τελικα (παλι) μας τα δινουμε να αναβουμε ενα κερακι που τα νοσοκομεια μας θα συνεχισουν να δουλευουν, το ρευμα να παραγεται, το νερο να ρεει.

Τα ανταλλαγματα (που φυσικα και θα ζητηθουν και ακομα δεν εχουμε δει ουτε το 1/100 απο αυτα) οποια και να ειναι αυτα αν θελουμε να ειμαστε ειλικρινεις ειναι παντα δυσαναλογως μικρα (κατα βαση συνοψιζονται παντα στο δε θα καταφερνουμε για πολλα χρονια να παρουμε απο τα δανεικα τους πολλα στην τσεπη μας στενα καταναλωτικα -για συνδρομες ιντερνετ, κιθαρες, iPod, αυτοκινητα- αλλα ετσι και αλλιως δικα τους ειναι, δικα μας δεν ειναι). Ενω το τι εξασφαλιζεται με αυτα (να συνεχισουν εστω και υποτυπωδως να ρεουν οι συνταξεις των γερων, η θερμανση, οι συγκοινωνιες, οι εγχειρησεις, τα μαιευτηρια, το φυσικο αεριο, η πυροσβεστικη, τα σχολεια, ...) ειναι ανεκτιμητη.

ΥΓ: Τι ειναι η παρακολουθηση μελων,? φαινεται εξαιρετικα ενδιαφερουσα δουλεια να κανει κανεις. Σημερα ως προθερμανση σε ενα φορουμ, αυριο ποιος ξερει ... επαγγελματικα στον πραγματικο κοσμο εξω... μπορει να οδηγησει σε αξιοσεβαστη καριερα...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/11, 20:58 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1011 στις: 31/01/11, 09:17 »
Υπάρχει, πάντα, και η επιλογή αναφώνισης της ρήσης: "Καλύτερα μιαν ώρα ελεύθερος ροκάς, παρά σαράντα χρόνια μ... καρεκλάς".

Αυτή βέβαια η πιθανότητα είναι από μηδαμινή έως ανύπαρκτη διότι το κοτέτσι έχει υποστεί αρκετά τεστ ως τώρα. Λόγου χάρη, οι κότες δεν διαμαρτύρονταν όταν τους έκλεβαν τ' αυγά, τώρα θα διαμαρτυρηθούν που απλώς μικραίνει το κοτέτσι? Είναι επίσης δεδομένο ότι η ψυχολογία της κότας εξανίσταται όταν κάποια άλλη κότα προσπαθήσει να σηκωθεί και να το παίξει αρχηγός, ενώ δέχεται άνετα το αυγολόγημα* από το αφεντικό.

Άσε που και η ιστορία του κοτετσιού βεβαιώνει ότι οι ροκάδες δεν έχουν εμπορική επιτυχία. Δι' αυτό και υπάρχουν πολλοί που παίζουν καρεκλάτα αλλά δηλώνουν ότι είναι ροκ και αυτό βέβαια δεν είναι μεμπτόν διότι αυτές οι πεποιθήσεις είναι εντελώς υποκειμενικές.

Εντωμεταξύ επικρατεί και η φοβία του σφαξίματος της γριάς κότας και η αντικατάστασή της από νέες αραβικές ή βορειοαφρικάνικες, οι οποίες δέχονται ευχαρίστως να δίνουν τα αυγά τους ζητώντας μόνο ένα κοτέτσι και τίποτε άλλο, άσε που είναι και πιο παραγωγικές!

Δια όλα αυτά αλλά και δια άλλα πολλά, όπως το ότι η αναταραχή στα Βορειοαφρικάνικα κοτέτσια θα δώσει μια ώθηση στο ΑΕΠ** μας αυτό το καλοκαίρι, βλέπω χλωμό το μέλλον της ροκ στο κοτέτσι μας.


*Αυγολόγημα: Η διείσδυση κάποιου δάκτυλου, συνήθως του μέσου, εις τον πρωκτό της κότας για την διαπίστωση ύπαρξης αυγών.
**ΑΕΠ: Αυγά Έχουμε. Πάρτε!



Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1012 στις: 31/01/11, 11:12 »
Βαρέθηκες να είσαι κότα ? Θέλεις να σε διαπεράσει το ρίγος του Ροκ ?
 
Ποτέ μην δεχτείς να τηλεφωνήσεις σε αγγελία τύπου, ζητούνται αφεντικά για κότες.
Άρπαξε την ευκαιρία και γίνε εσύ το αφεντικό, δίχως μεσάζοντες!
Επένδυσε σε αναπτυσσόμενα κοτέτσια!
 
Κι αν πιστεύεις ότι αυτό δεν είναι Ροκ! Τότε θα κατάλαβες, ότι όσο και να αλλάξει η κότα, όσο και να αλλάξει το αφεντικό, Αφεντικό θα 'χουν πάνω από το κεφάλι τους!
 
Τηλεφώνησε τώρα! Μην αργείς!
 
** Για να μη γεμίζω και άλλο ποστ, θα σε απαντήσω δω. Δεν θα μπω σε λεπτομερή ανάλυση, διότι βρίσκομαι υπό παρακολούθηση... Θα σου πω απλά, ότι το πείραμά μου, ολοένα και με δικαιώνει. Ας αποφύγουμε, όσα αποφεύγονται. Ο χρόνος είναι ζωή. Όβερ. **
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/11, 12:13 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1013 στις: 31/01/11, 11:44 »
χα, χα, χα, Χόλι - Τρόλι!!!

Όμως..... τόβλεπες, τόπαιξες?

Edit: (Απαντώ εδώ στην απάντησή σου διότι από κάτω υπάρχει μια κοτόψειρα) Δεν μπορώ να πιστέψω ότι το γεράκι του κοτετσιού κάθεται να το αυγολογήσουν! Κάτι άλλο συμβαίνει...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/11, 10:08 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1014 στις: 31/01/11, 20:35 »
Κιρατζο, η περιπτωση της Ελλαδας ειναι παγκοσμια πρωτη γιατι αφενος  υπαρχει νομισματικη ενωση, αφετερου ειναι η πρωτη φορα που  παρουσιαζεται τετοιος συνδυασμος ελλειματος/χρεους. Και οπως κανεις δεν  προεβλεψε το που πηγαιναμε, κανεις δε μπορει με σιγουρια να πει το που  παμε. 
 
  Εκτος φυσικα απο τον παππουκα, που εκτος απο εξαιρετος ποιητης,  διανοουμενος, παραγωγος ζαρζαβατικων κρητης και καθημερινος πολυωρος  θαμωνας του κιθαρα, ειναι και σπουδαιος οικονομολογος. Αλλωστε, 2080κατι διατριβες περι οικονομιας εχει κανει.

EDIT: Ας το κανω κι εγω μιας και ειναι της μοδας! Παππουλη, οικονομολογαρα μου, ακομα περιμενουμε το Γλυξμπουργκ να μας κυβερνησει, συμφωνα με τις προβλεψεις σου προ μερικων μηνων. Μονο που τον υπολογιζες κατα τον Οκτωβρη του 10... εξακολουθεις να διατεινεσαι πως ξερεις τα μελλουμενα?? Σιγουρα παντως ξερεις προβλεψεις τα συστατικα μιας καλης σοδειας...αλλα μεχρι εκει μονο. Ασε λοιπον τις πατατες και πιασε την πατατα καλυτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/11, 00:40 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1015 στις: 02/02/11, 00:01 »
πήγα να ξαναποστάρω το βίντεο αλλά ο αγαπητός μας trolidoxos (αν παρεξηγηθείς το αλλάζω ;D ) με ενημέρωσε πως έχει ξανανέβει....οποτε τα σχόλιά μου....

αρχικά...αποτελεί μια...λογική (?) πρόταση....σίγουρα θα υπάρξουν αντιρρήσεις από πολλούς....
αλλά....
θα διαμαρτυρηθούν λιγότερο από 1% του πληθυσμού....
θα συνεχίσουν να μην ξέρουν τι έχουν....
αυτοί τα φάγανε....?....

τώρα...γιατί δεν τα δίνουν....
γιατί να τα δώσουν? :)
μόνο αν βγει νόμος που να τους αναγκάζει να τα δώσουν...
αλλά ποιος θα ψηφίσει αυτό το νόμο?
1ον...μέσα σ αυτό το 1% μπορεί να είναι και μερικοί από τους βουλευτές....
2ον...σίγουρα είναι μερικοί κολλητοί των βουλευτών.....

ε φανταστείτε διάλογο.....
"ε μαλ**α...μην τολμήσεις και ψηφίσεις καμιά τέτοια π**αριά για τους πλούσιους που λένε και τέτοια ε!"
ή κάτι πιο απειλητικό....κτλ...κτλ....
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/11, 00:30 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1016 στις: 02/02/11, 13:48 »
Κιρατζο, η περιπτωση της Ελλαδας ειναι παγκοσμια πρωτη γιατι αφενος  υπαρχει νομισματικη ενωση, αφετερου ειναι η πρωτη φορα που  παρουσιαζεται τετοιος συνδυασμος ελλειματος/χρεους. Και οπως κανεις δεν  προεβλεψε το που πηγαιναμε, κανεις δε μπορει με σιγουρια να πει το που  παμε. 
 
 

E ναι απλα ειναι λιγο θεωρητικο αυτο γιατι εν τελει η ενωση και πριν και μετα(αφου βγηκε το συμπερασμα δηλαδη)δεν επαιξε σπουδαιο ρολο(αν το δουμε μακροσκοπικα)..Μαλλον στις ιδιες κινησεις θα ειχαμε προβει και χωρις την νομισματικη ενωση..Και λογικο γιατι η συγκεκριμενη νομισματικη ενωση ουτε τελειοποιημενη λογω στρεβλωσεων και ανομοιογενειας(σκοπιμα?)..
Το που πηγαιναμε υπηρχαν μειοψηφιες που το ελεγαν βεβαιως αλλα ποιος δινει σημασια οταν εχεις Ολυμπιαδα,αυξηση του ΑΕΠ και γενικοτερα πλουτισμο..Το που παμε ειναι βασικα θεμα επιλογων..Ετσι με τις συγκεκριμενες επιλογες που εχουν παρθει εχουμε ντουζινα αποψεις.


http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=24377149  Το αρθρο αναφερεται στο πως οι ΗΠΑ καταφεραν να βαλουν στην επιρροη τους το Μεξικο και να εφαρμοσουν αναγκαστικα τις πολιτικες Ρηγκαν/Θατσερ που ηταν της μοδας τοτε(και ξανα ειναι σημερα) μεσω της κρισης χρεους χρησιμοποιωντας τον μοχλο ΔΝΤ.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1017 στις: 02/02/11, 19:16 »
Σαφώς και πάρα πολλοί είχαν προβλέψει μετ' ακριβείας που πηγαίνουμε, βλέπε αρθρα του "Ριζοσπάστη" ήδη από το 1995, αλλά όταν έχεις να ασχοληθείς με μεσολαβίες σε λαδώματα άντε να σου μείνει χρόνος να διαβάσεις...

Εν τω μεταξύ ΕΕ και ΔΝΤ (ή αλλιώς ΗΠΑ) ετοιμάζουν ένα κόλπο γκρόσο στα troll των χρηματαγορών, τόσο τρανταχτό που θα χάσουν τ' αυγά και τα πασχάλια όσοι νομίζουν πως με το χρήμα μπορούν να κάνουν τα πάντα. Εμ, εκτός απ' το χρήμα χρειάζεται και μυαλό...

Ήδη νιώθω την αγωνία και τον πανικό να τρέχει απ' τις ιδρωμένες παλάμες τους...

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1018 στις: 02/02/11, 20:56 »
Παππουλη μη συγχυζεσαι και κανεις τετοιες επιθεσεις...Αλλωστε πισω απο την ανωνυμια πολλα λεγονται...αν θελεις μπορεις να με καταγγειλεις στην ελληνικη δικαιοσυνη που τοσο εμπιστευεσαι και μετα να αφησεις τους δικηγορους του γραφειου μου (που δεν ειναι καλοι οπως λες) να σε περιλαβουν...αλλιως ξερεις οτι οι κατηγοριες μεσω διαδικτυου ειναι σαν να κατεβαζεις φαγητο απο torrent...

Κατα τα αλλα που ειναι ο Γλυξμπουρκ παππουλη??? Ο ριζοσπαστης ανεκαθεν μιλουσε για το τελος του κοσμου...μιλαμε για πραγματικες πηγες και στοχευμενες προβλεψεις, οχι "καταστροφολογουμε και κατι απο ολα θα συμβει"...

ΥΓ: Μεσολαβιες? ???:o Κοτζαμ ποιηταρα και δεν ξερουμε ελληνικα Παππουλη? Συστηνω ψυχραιμια εισαι και μεγαλος ανθρωπος...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/11, 21:01 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1019 στις: 03/02/11, 01:43 »
Βρε Τζιμάκο, σε μένα αναφέρεσαι σε τόσα ποστ? Συγγνώμη δεν το κατάλαβα! papous όχι παππούς... Δεν έβαλες και μια παράθεση.

Πάω  και ένα στοιχηματάκι ότι θα συμμετέχει στην κυβέρνηση και ο Βασιλέας  Κων/νος ο Β'. (Όχι ο Καραμανλής βρε χαζό, ο Γλύξμπουργκ...)

Σ' αυτό εννοείς ότι έπεσα έξω? Σοβαρολογείς? Μόνο σ' αυτό?
Αν έχω πέσει μόνο σ' αυτήν την πρόβλεψη έξω στις τόσες που έχω κάνει μέχρι τώρα, δεν παίζομαι ο papous της Ελλάδος.
Τρέμε Taleb, έρχεται ο papous!
 :roll
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1020 στις: 03/02/11, 10:40 »
Ηρεμηστε με τους προσωπικους χαρακτηρισμους!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1021 στις: 03/02/11, 13:22 »
Είναι τελικά όλα αυτά μέρος ενός οικονομικού παιχνιδιού με σκοπό οι πλούσιοι να γίνουν πλουσιότεροι; Ή είναι ένα παιχνίδι παγκόσμιας εξουσίας που απλώς περνά μέσα απο οικονομικές πρακτικές; Είναι τελικά ο ιμπεριαλισμός η μετεξέλιξη του καπιταλισμού (κατα ΚΚΕ) ή ο καπιταλισμός είναι απλώς ένα απο τα όπλα του ιμπεριαλισμού που είναι και παλιότερος όλων των οικονομικο-κοινονικο-πολιτικών συστημάτων;

Μήπως το ΔΝΤ είναι απλώς ένα απο τα εργαλεία του ιμπεριαλισμού για την παγκόσμια κυριαρχία;

Μήπως το παλιό δίπολο ΗΠΑ-ΕΣΣΔ (καπιταλισμός-κομμουνισμός) το οποίο κατα τη γνώμη μου εξυπηρετούσε τη λογική του "διαίρει και βασίλευε" των ιμπεριαλιστών μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του '80 αντικαθίσταται πλέον απο το δίπολο Ισλάμ-Χριστιανισμός (βεβαίως και όχι με την καθαρά θρησκευτική έννοια); Είναι αυτό που λέω άσχετο με το θέμα μας; Αν ναι, πως εξηγείται το γεγονός πως στην Ελλάδα βρίσκονται αυτή τη στιγμή 1,5 εκατομμύριο μουσουλμάνοι οι οποίοι -βεβαίως όχι με δική τους ευθύνη- βυθίζουν ακόμα περισσότερο οικονομικά τη χώρα έτσι ώστε κανένα μέτρο όσο σκληρό και αν είναι δε θα μας βγάλει απο το ΔΝΤ;

Μήπως εν τέλει το ΔΝΤ, το οποίο και μας καίει ως πολίτες αυτής της χώρας είναι απλώς ένα "δέντρο" στο απέραντο "δάσος";

Και αν (λέω ΑΝ) έχω δίκιο σε αυτά που λέω, ποιά είναι η λύση; Να βγούμε απο την ΕΕ, να διώξουμε το ΔΝΤ με τις κλωτσιές και να αναγκάσουμε το Βαρδινογιάννη το Λάτση, το Βγενόπουλο και τον Κόκκαλη (απλές "μαρίδες" στη θάλασσα του παγκόσμιου καπιταλισμού) να δώσουν την περιουσία τους στο λαό; Οκ, ας το κάνουμε αλλα.. έτσι θα λυθεί το πρόβλημα;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1022 στις: 03/02/11, 15:51 »
[εκτός θέματος]
Αμάν, αμάν, βρε free!!! Μην δεις κάποιον να με εκθειάζει αμέσως να τον κολώσεις, ζουλιάρη...

ΥΓ: Μεσολαβιες? ???:o Κοτζαμ ποιηταρα και δεν ξερουμε ελληνικα Παππουλη? Συστηνω ψυχραιμια εισαι και μεγαλος ανθρωπος...

Αν και είσαι Off Topic αγαπητέ μου θαυμαστή, σ' ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας για τα καλά σου λόγια, αλλά θα σε παρακαλούσα να μην ενισχύεις την ματαιοδοξία μου (ο διάολος έχει πολλά ποδάρια και θα μπορούσα να καβαλήσω το καλάμι) δίνοντας μου βάθρο για να αποδείξω τις γνώσεις που δεν δίνει το ντόπιο σύστημα εκπαίδευσης στους μαθητευόμενούς του.

Η λέξη "μεσολαβία" προέρχεται από το ρήμα "μεσολαβέω" που απαντάται στον Πλούταρχο.

Θα με ρωτήσεις ασφαλώς για ποιόν λόγο δεν χρησιμοποίησα την λέξη "μεσολάβηση" αλλά την λέξη "μεσολαβία". Κάνε έναν παραλληλισμό με την λέξη "εργολαβία" και έχω την αμυδρή (αμυδρότατη, το παραδέχομε) ελπίδα ότι θα το κατανοήσεις!

ΥΓ. Θα σου αφιερώσω κι ένα ποιηματάκι συν τω χρόνω. Αυτήν την εποχή έχουν οι Κινέζοι διακοπές και πνιγόμαστε στην δουλειά.
[εκτός θέματος]


Φίλε Vaiking είναι πολύ ευκολοχώνευτη η αλλαγή διπόλου που αναφέρεις αλλά... Το δίπολο ισλάμ-χριστιανισμός είναι ένα πολύ καλό εργαλείο αλλά δεν είναι ο στόχος. Σκέψου πχ ότι οι ταραχές στην Αίγυπτο ξεκίνησαν με την βόμβα σε Χριστιανικό ναό την Πρωτοχρονιά. Ποιός είναι ο στόχος? Οι Χριστιανοί? Οι Μουσουλμάνοι? Η Αίγυπτος? Η Αφρική? Η Ευρώπη? Τα πετρέλαια?

Τις πταίει?

Όπως λέει και ο Jimi Pap στο τραγούδι "θα πάρω φόρα" : "άμα τα πάρω θα πάρω φόρα θα τους τρελάνω στις κλωτσιές στην ανηφόρα", "όμως τα πρόββατα τους λύκους θα τους φάνε"
αλλά όμως μπορείς να το πετύχεις όταν προμοτάρεις την λαμογιά? Ιδού το ροκ, ιδού και το δίλλημα...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1023 στις: 03/02/11, 18:47 »
http://www.cosmo.gr/Finance/Hellas/308223.html

Ποσα ακομα ψεματα και ψευτικες υποσχεσεις, δεσμευσεις κτλ;;;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1024 στις: 03/02/11, 19:51 »

Μήπως το ΔΝΤ είναι απλώς ένα απο τα εργαλεία του ιμπεριαλισμού για την παγκόσμια κυριαρχία;



Μήπως εν τέλει το ΔΝΤ, το οποίο και μας καίει ως πολίτες αυτής της χώρας είναι απλώς ένα "δέντρο" στο απέραντο "δάσος";

Δεν απαντω στα υπολοιπα γιατι θεωρω λιγο δυσκολο να αναλυσουμε και προσπαθησουμε να αποδειξουμε την εγκυροτητα η οχι καθε συνομωσιολογιας τεοτιου ειδους(διπολα δηλαδη) μιας και τα πραγμα ειναι αρκετα πιο συνθετα.

Ομως το ΔΝΤ σιγουρα ειναι ενα εργαλειο του συστηματος.Εργαλειο ελεγχου θα το ελεγα παρα παγκοσμιας κυριαρχιας.Αυτο φαινεται τοσο απο την ιστορια του ΔΝΤ και την δομικη αλλαγη ρολου που υπεστει τη δεκαετια του 70 οσο και απο τα αποτελεσματα που ειχε εμπλοκη του στις ''προβληματικες'' χωρες..

Στη δευτερη ερωτηση υπαρχει μια μεγαλη υποκειμενικοτητα.Αναλογα με τις αποψεις του καθενος.Για παραδειγμα καποιος που νοιαζεται μονο για την εθνικη κυριαρχια της χωρας του το βλεπει ως το δασος.Αλλος που βλεπει το ζητημα πιο ταξικα το βλεπει ως το δεντρο αφου το ΔΝΤ δεν ειναι παρα ενας μηχανισμος των εξουσιαστων.Αλλος το βλεπει θετικα αφου πιστευει οτι με αυτο το τροπο θα ''καθαρισει το τηγανι'' και επιτελους ο καπιταλισμος θα λειτουργησει σωστα(?)..Κλπ
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas