Αποστολέας Θέμα: Ασφαλιστικο  (Αναγνώστηκε 62647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #25 στις: 01/12/07, 23:49 »
Επισης οσο ''καλυτερος''(συνεπαγεται με αυτα που ειχες πει αλλου) εισαι τοσο καλυτερες ειναι και οι υπηρεσιες που λαμβανεις ::)..ΑΥτος ο αγνος καπιταλισμος που μας πλασαρεις και απο οτι βλεπω υπαρχουν και αλλοι που συμφωνουν(προφανως δεν ειχαν ουτε θα εχουν ποτε οικονομικα προβληματα ηταν παντα οι καλυτεροι κλπ) λεει οτι οι λιγοι θα εχουν το καλυτερο και οι αλλοι δεν θα εχουν τιποτα.Ας πεθανουν σαν τα σκυλια λοιπον..Η αμερικη γ**ατα τα πηγαινει ε?Καλα μας λες που μα λες τις πι**ς σου την πραγματικοτητα γιατι δεν την κοιτας.Ελα για πες μου τα καλα της promised land σου.. ::)

ΥΓ Ενταξει εχω καταλαβει πια οτι μπηκες στο φρουμ απλα για να πεις αυτα τα 10 πραμτα...και ειμαι σιγουρος οτι εχεις μπει και αλλου και τα λες..γιατι δεν φτιαχνεις μια παραταξη? :-X
 Και κατι αλλο..Αυτο που κανεις εσυ δνε θεωρειται προπαγανδα?Παρουσιαζεις οτι θες οπως θες...σαν διαφημιση ειναι..
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/07, 23:53 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #26 στις: 02/12/07, 00:31 »
Ελα για πες μου τα καλα της promised land σου.. ::)

Το μεσο κατα κεφαλην εισοδημα ειναι αρκετα μεγαλυτερο και ο μεσος αμερικανος ζει καλυτερα απο τον μεσο ελληνα.
Δε χρειαζεται να προσθεσω κατι αλλο.

Επισης, για να προλαβω μερικους:
Αλλο πραγμα ο Αμερικανικος φιλελευθερισμος και αλλο πραγμα ο Ευρωπαϊκός φιλελευθερισμος.
Παρόλο που ο καπιταλισμος ειναι ο οικονομικος πυρηνας του φιλελευθερισμου.
Αυτο που οι ελληνες αριστεροι δε θελουν ειναι στην ουσια ο Ευρωπαικος φιλελευθερισμος, αλλα επειδη το "ποιημα" ειναι κατα τις Αμερικης, ριχνουν μονιμα εκει τα βελη τους σαν στρατιωτακια.

Απο Wikipedia (όχι και πολυ αξιοπιστη, αλλα βολευει καμια φορα):
"Οι οπαδοί του ευρωπαϊκού φιλελευθερισμού επιθυμούν όσο το δυνατόν μικρότερη παρέμβαση του κράτους κυρίως μικρότερο αναδιανεμητικό ρόλο, μικρότερη φορολογία, μικρότερες επιδοτήσεις, χαμηλότερες κοινωνικές δαπάνες αλλά και την υπεράσπιση των ατομικών δικαιωμάτων που δεν είναι οικονομικής φύσης. Από την άλλη πλευρά, οι οπαδοί του αμερικανικού φιλελευθερισμού θεωρούν αναντικατάστατο τον αναδιανεμητικό ρόλο του κράτους κυρίως υπέρ των πιο περιθωριακών ομάδων και μειονοτήτων. Με αυτήν την έννοια ο αμερικανικός φιλελευθερισμός είναι πολύ κοντά στις απόψεις της ευρωπαϊκής σοσιαλδημοκρατίας, ενώ ο ευρωπαϊκός φιλελευθερισμός είναι καθαρός οπαδός του καπιταλισμού."


Υπαρχει καποιος moderator που να σβηνει τα off-topic μηνυματα των θεματων?
Περαν 2-3 χρηστων που λενε κατι αξιο λογου, οι υπολοιποι απλως χαλανε το θεμα με off-topic post.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/07, 00:56 από The Boss »

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #27 στις: 02/12/07, 03:10 »
Επισης οσο ''καλυτερος''(συνεπαγεται με αυτα που ειχες πει αλλου) εισαι τοσο καλυτερες ειναι και οι υπηρεσιες που λαμβανεις ::)..ΑΥτος ο αγνος καπιταλισμος που μας πλασαρεις και απο οτι βλεπω υπαρχουν και αλλοι που συμφωνουν(προφανως δεν ειχαν ουτε θα εχουν ποτε οικονομικα προβληματα ηταν παντα οι καλυτεροι κλπ) λεει οτι οι λιγοι θα εχουν το καλυτερο και οι αλλοι δεν θα εχουν τιποτα.Ας πεθανουν σαν τα σκυλια λοιπον..Η αμερικη γ**ατα τα πηγαινει ε?Καλα μας λες που μα λες τις πι**ς σου την πραγματικοτητα γιατι δεν την κοιτας.Ελα για πες μου τα καλα της promised land σου.. ::)

ΥΓ Ενταξει εχω καταλαβει πια οτι μπηκες στο φρουμ απλα για να πεις αυτα τα 10 πραμτα...και ειμαι σιγουρος οτι εχεις μπει και αλλου και τα λες..γιατι δεν φτιαχνεις μια παραταξη? :-X
 Και κατι αλλο..Αυτο που κανεις εσυ δνε θεωρειται προπαγανδα?Παρουσιαζεις οτι θες οπως θες...σαν διαφημιση ειναι..

Φιλε μου επειδη αναφερθηκες στους "αλλους" που συμφωνουν μαζι του,να σου θυμισω πως συμφωνουν εν μερει μαζι του.Επιπλεον να σου θυμισω οτι το θεμα ειναι το ασφαλιστικο,οχι "καπιταλισμος vs κομμουνισμος" και τελος να σου θυμισω οτι σε αυτο το ποστ σου τα λεγομενα σου δεν περιεχουν ουτε μισο επιχειρημα.Εαν θελεις απαντησε στο ερωτημα μου να κανουμε συζητηση,το προτιμω απο το να αναφερεσαι ξωφαλτσα στις αποψεις μου χωρις να τις εχεις διαβασει καν.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #28 στις: 02/12/07, 12:06 »
Η απαξίωση του ασφαλιστικού συστήματος, του συστήματος υγείας, της παιδείας, των ΔΕΚΟ, κλπ. είναι ένα παιχνίδι που παίζεται εις βάρος του λαού για να στρωθεί το έδαφος στις μεγάλες εταιρίες και τους "κουμπάρους" που περιμένουν σαν τους γύπες την κατάλληλη στιγμή για να σκίσουν τις σάρκες του πτώματος.

Φυσικά κάποιοι επιθυμούν να γίνουν όλα άθλια όπου εμπλέκεται το κράτος, έτσι η περιουσία του θα πουληθεί φτηνά, τυχόν χρέη θα διαγραφούν και θα τα καλύψει ο κρατικός προϋπολογισμός (=οι φορολογούμενοι πολίτες (όσοι δεν φοροδιαφεύγουν δηλ)), και έτσι εξασφαλίζεται το μέγιστο κέρδος για τους ημέτερους. OTE, ΔΕΗ, Ολυμπιακή,... ακομα και το περιβαλλον πουλανε, Πεντελη, Λιμνη Καϊαφα, κλπ. Αλλά ας μείνουμε στο θεμα μας, το ασφαλιστικό... Τόσα σκάνδαλα αποκαλύπτονται με την διαχείριση των χρηματων των ταμείων, στο χρηματιστήριο, στις προμήθειες των νοσοκομείων, αλλά δεν γίνεται έλεγχος, κι αν γίνεται υπάρχει ατιμωρησία.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #29 στις: 02/12/07, 13:14 »
Επισης οσο ''καλυτερος''(συνεπαγεται με αυτα που ειχες πει αλλου) εισαι τοσο καλυτερες ειναι και οι υπηρεσιες που λαμβανεις ::)..ΑΥτος ο αγνος καπιταλισμος που μας πλασαρεις και απο οτι βλεπω υπαρχουν και αλλοι που συμφωνουν(προφανως δεν ειχαν ουτε θα εχουν ποτε οικονομικα προβληματα ηταν παντα οι καλυτεροι κλπ) λεει οτι οι λιγοι θα εχουν το καλυτερο και οι αλλοι δεν θα εχουν τιποτα.Ας πεθανουν σαν τα σκυλια λοιπον..Η αμερικη γ**ατα τα πηγαινει ε?Καλα μας λες που μα λες τις πι**ς σου την πραγματικοτητα γιατι δεν την κοιτας.Ελα για πες μου τα καλα της promised land σου.. ::)

ΥΓ Ενταξει εχω καταλαβει πια οτι μπηκες στο φρουμ απλα για να πεις αυτα τα 10 πραμτα...και ειμαι σιγουρος οτι εχεις μπει και αλλου και τα λες..γιατι δεν φτιαχνεις μια παραταξη? :-X
 Και κατι αλλο..Αυτο που κανεις εσυ δνε θεωρειται προπαγανδα?Παρουσιαζεις οτι θες οπως θες...σαν διαφημιση ειναι..

Φιλε μου επειδη αναφερθηκες στους "αλλους" που συμφωνουν μαζι του,να σου θυμισω πως συμφωνουν εν μερει μαζι του.Επιπλεον να σου θυμισω οτι το θεμα ειναι το ασφαλιστικο,οχι "καπιταλισμος vs κομμουνισμος" και τελος να σου θυμισω οτι σε αυτο το ποστ σου τα λεγομενα σου δεν περιεχουν ουτε μισο επιχειρημα.Εαν θελεις απαντησε στο ερωτημα μου να κανουμε συζητηση,το προτιμω απο το να αναφερεσαι ξωφαλτσα στις αποψεις μου χωρις να τις εχεις διαβασει καν.
Καταρχας που ειδες εγω εμπλεκω τον κομμουνισμο ???..Επειδη ειπα οτι οσοι δεν τα εχουν θα ψοφησουν σημαινει οτι ειμαι κομμουνιστης????

Ναι για εσενα ειπα.Και διαβασα τα λεγομενα σου και μου βγηκε η εντυπωση οτι επειδη η κατασταση ειναι χαλια τωρα στον τομεα της ασφαλισης να την κανουμε ιδιωτικη ωστε εμεις που εχουμε να εχουμε καλυτερες υπηρεσιες και να μην πληρωνουμε και για ολους τους αλλους!Καταλαβα λαθος?

Οχι τι επιχειρημα να δωσω?Και για ποιο λογο?Απλα σχολιαζω αυτα που λεγονται.Δεν υποστηριζω καποια θεση.
Για πες μου εσυ πως θα ασφαλιστεις ιδιωτικα αν δουλευεις καπου και παιρνεις 3,60...Η θα ασφαλιστεις σε καποιον ''φτηνο'' ιδιωτη οπου θα λαμβανεις τις χειροτερες υπηρεσιες η δεν θα ασφαλιστεις καθολου.Ο πλουσιος θα ασφαλιστει καλα και θα εχει χρυσα πομολα στα νοσοκομεια..Ναι το βρισκω πολυ δικαιο!!

Συμφωνω απολυτα με τον Βραζιλη.Επιασε το νοημα.Το ιδιο γινεται και με την εκπαιδευση.Δεν νομιζω κανενας απο εμας τουλαχιστον αν θελει να παραμεινει η κατασταση ως εχει(τα κομματα και αυτοι που εχουν συμφεροντα απο την μια η απο την αλλη πλευρα ισως ναι) αλλα θελουμε να αναβαθμιστει δικαια και οχι να αναβαθμιστει για οσους εχουν :-X


Δε μπος το μεσο κατα κεφαλην εισοδημα ομως δεν ειναι και τοσο αξιοπιστος δεικτης για να καταριπτεις η να αποδεωνεις ολοκληρα σσυστηματα.Αλλωστε καθοριζεται σε πολυ μεγαλο βαθμο απο την ψαλιδα που υπαρχει μεταξυ πλουσιων και φτωχων.Και η Αμερικη ειναι ενα κλασικο τετοιο παραδειγμα.(Μερικοι παρα πολυ πλουσιοι και πολυ φτωχοι).Οποτε συμπερασματα απο το τιποτα μην βγαζουμε.Ακομα δεν εχω ακουσει τα καλα των ΗΠΑ.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #30 στις: 02/12/07, 13:48 »
Η απαξίωση του ασφαλιστικού συστήματος, του συστήματος υγείας, της παιδείας, των ΔΕΚΟ, κλπ. είναι ένα παιχνίδι που παίζεται εις βάρος του λαού για να στρωθεί το έδαφος στις μεγάλες εταιρίες και τους "κουμπάρους" που περιμένουν σαν τους γύπες την κατάλληλη στιγμή για να σκίσουν τις σάρκες του πτώματος.

Φυσικά κάποιοι επιθυμούν να γίνουν όλα άθλια όπου εμπλέκεται το κράτος, έτσι η περιουσία του θα πουληθεί φτηνά, τυχόν χρέη θα διαγραφούν και θα τα καλύψει ο κρατικός προϋπολογισμός (=οι φορολογούμενοι πολίτες (όσοι δεν φοροδιαφεύγουν δηλ)), και έτσι εξασφαλίζεται το μέγιστο κέρδος για τους ημέτερους. OTE, ΔΕΗ, Ολυμπιακή,... ακομα και το περιβαλλον πουλανε, Πεντελη, Λιμνη Καϊαφα, κλπ. Αλλά ας μείνουμε στο θεμα μας, το ασφαλιστικό... Τόσα σκάνδαλα αποκαλύπτονται με την διαχείριση των χρηματων των ταμείων, στο χρηματιστήριο, στις προμήθειες των νοσοκομείων, αλλά δεν γίνεται έλεγχος, κι αν γίνεται υπάρχει ατιμωρησία.

Πω πω Βραζίλη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...!! Από τις καλυτερες απόψεις που ακούστηκαν για αυτό το θεμα!!
 Και φυσικά κάποια κοράκια με νύχια γαμψά προσπαθούν να σαπίσουν οτιδήποτε το κρατικό (την εκπαίδευση, την υγεία κλπ κλπ), ώστε μετά να έχουν πάτημα να προβάλλουν τον ιδιωτικό τομέα, όπως ακριβώς γίνεται τώρα..!
 Και φυσικά, κανένας δεν τιμωρείται, διότι όλοι κρατούν τους ''τιμωρούς''(την ατυνομία,τους δικαστικούς κλπ κλπ) στα χέρια τους και τους κάνουν ό,τι  θέλουν, με αποτέλεσμα να έχουν ατιμώρητο και ελεύθερο να δρουν ανενόχλητοι....Σαπίλα...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #31 στις: 02/12/07, 15:17 »

Ναι για εσενα ειπα.Και διαβασα τα λεγομενα σου και μου βγηκε η εντυπωση οτι επειδη η κατασταση ειναι χαλια τωρα στον τομεα της ασφαλισης να την κανουμε ιδιωτικη ωστε εμεις που εχουμε να εχουμε καλυτερες υπηρεσιες και να μην πληρωνουμε και για ολους τους αλλους!Καταλαβα λαθος?

Οχι τι επιχειρημα να δωσω?Και για ποιο λογο?Απλα σχολιαζω αυτα που λεγονται.Δεν υποστηριζω καποια θεση.
Για πες μου εσυ πως θα ασφαλιστεις ιδιωτικα αν δουλευεις καπου και παιρνεις 3,60...Η θα ασφαλιστεις σε καποιον ''φτηνο'' ιδιωτη οπου θα λαμβανεις τις χειροτερες υπηρεσιες η δεν θα ασφαλιστεις καθολου.Ο πλουσιος θα ασφαλιστει καλα και θα εχει χρυσα πομολα στα νοσοκομεια..Ναι το βρισκω πολυ δικαιο!!


Ξαναδιαβασε καλυτερα λοιπον τι ειπα:Γιατι να μην ειναι προαιρετικη η δημοσια ασφαλιση,οποιος θελει να ασφαλιζεται στα δημοσια ταμεια με οσες συνεπειες συνεπαγεται αυτο,αλλα οποιος δε γουσταρει να ασφαλιζεται σε ιδιωτικες εταιριες χωρις το υποχρεωτικο νταβαντζιλικι της σωνει και καλα δημοσιας ασφαλισης?

Επομενως με καποιους εδω μεσα υπαρχει προβλημα επικοινωνιας.Αν θες τωρα απαντησε μου σε αυτο που ρωταω,μιας και υποθετω οτι με τη δευτερη θα το καταλαβεις.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #32 στις: 02/12/07, 15:40 »
Η απαξίωση του ασφαλιστικού συστήματος, του συστήματος υγείας, της παιδείας, των ΔΕΚΟ, κλπ. είναι ένα παιχνίδι που παίζεται εις βάρος του λαού για να στρωθεί το έδαφος στις μεγάλες εταιρίες και τους "κουμπάρους" που περιμένουν σαν τους γύπες την κατάλληλη στιγμή για να σκίσουν τις σάρκες του πτώματος.

Φυσικά κάποιοι επιθυμούν να γίνουν όλα άθλια όπου εμπλέκεται το κράτος, έτσι η περιουσία του θα πουληθεί φτηνά, τυχόν χρέη θα διαγραφούν και θα τα καλύψει ο κρατικός προϋπολογισμός (=οι φορολογούμενοι πολίτες (όσοι δεν φοροδιαφεύγουν δηλ)), και έτσι εξασφαλίζεται το μέγιστο κέρδος για τους ημέτερους. OTE, ΔΕΗ, Ολυμπιακή,... ακομα και το περιβαλλον πουλανε, Πεντελη, Λιμνη Καϊαφα, κλπ. Αλλά ας μείνουμε στο θεμα μας, το ασφαλιστικό... Τόσα σκάνδαλα αποκαλύπτονται με την διαχείριση των χρηματων των ταμείων, στο χρηματιστήριο, στις προμήθειες των νοσοκομείων, αλλά δεν γίνεται έλεγχος, κι αν γίνεται υπάρχει ατιμωρησία.

Βραζίλη, αρκετά εύστοχη η απάντηση σου αλλά αποκλείεις το ενδεχόμενο οι ηγεσίες των κυβερνήσεων να θέλουν να βελτιώσουν την δημόσια ασφάλιση αλλά να μην μπορούν επειδή κάποια στελέχη παρασιτούν με μίζες και κλεψιές ταμείων; Προεξοφλείς δηλαδή ότι η κατάντια του ασφαλιστικού έχει επέλθει σχεδιασμένα έτσι ώστε να μπουν τα ιδιωτικά κεφάλαια; Σε τέτοια περίπτωση όμως - αν όλα γίνουν ιδιωτικά - ποιος ο λόγος ύπαρξης του κράτους και της φορολογίας.. Κανένας.. Πιστεύεις ότι οποιαδήποτε κυβέρνηση θα ήθελε να μειώσει το ποσοστό συμμετοχής της στην διακυβέρνηση και στα χρήματα από την φορολογία; Δεν είμαι και τόσο σίγουρος.. Η ατιμωρησία που όντως υπάρχει πιστεύω ότι λαμβάνει χώρα, διότι τα άτομα που αποκαλύπτονται γνωρίζουν πάρα πολλά για τα παρασκήνια και μπορούν και εκβιάζουν δικαστές, βουλευτές κ.λπ.. Δεν πιστεύω ότι μένουν ατιμώρητοι γιατί οι κυβερνήσεις θέλουν να ξεφτιλίζονται με σκάνδαλα..

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #33 στις: 02/12/07, 22:39 »
Ακομα δεν εχω ακουσει τα καλα των ΗΠΑ.

Ο μεσος Αμερικάνος ζει καλύτερα απο τον μεσο Ελληνα.
$500 την εβδομάδα περιπου, ο μισθος ενος ταμια σε supermarket. Η οποια θεωρειται θεση του πεταματου.
Οι τιμες των προϊοντων περιπου ιδιες(φαγητα κτλ) ή και χαμηλοτερες(ρουχα,βενζινη) απο την Ελλαδα, με μονη εξαιρεση τα ενοικια σπιτιων.
Το Internet σχεδον δωρεαν. Το φυσικο αεριο απολυτως συνηθισμενο σε καθε σπιτι.
ΚΑι αλλα πολλα.

Η ασφαλιση, φυσικα ιδιωτικη. Οι εταιρειες κανουν συμφωνιες με μεγαλες ασφαλιστικες εταιρειες και ασφαλιζουν εκει ολους τους εργαζομενους τους. Με αποτελεσμα η ασφαλιστικη εταιρεια να κανει σημαντικες εκπτωσεις, λογω μεγαλου αριθμου πελατων.
Αποτελεσμα: Ο εργαζομενος έχει μια κρατηση της ταξης των $30-40 το μήνα.
Και πηγαινει στα πιο συγχρονα νοσοκομεια οποτε θελει.

Τα υπολοιπα ειναι θεωρίες.
Να πας να ζησεις πρωτα στην Αμερικη και μετα να κρινεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/07, 22:42 από The Boss »

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #34 στις: 02/12/07, 23:02 »
Ακομα δεν εχω ακουσει τα καλα των ΗΠΑ.

Ο μεσος Αμερικάνος ζει καλύτερα απο τον μεσο Ελληνα.
$500 την εβδομάδα περιπου, ο μισθος ενος ταμια σε supermarket. Η οποια θεωρειται θεση του πεταματου.
Οι τιμες των προϊοντων περιπου ιδιες(φαγητα κτλ) ή και χαμηλοτερες(ρουχα,βενζινη) απο την Ελλαδα, με μονη εξαιρεση τα ενοικια σπιτιων.
Το Internet σχεδον δωρεαν. Το φυσικο αεριο απολυτως συνηθισμενο σε καθε σπιτι.
ΚΑι αλλα πολλα.

Η ασφαλιση, φυσικα ιδιωτικη. Οι εταιρειες κανουν συμφωνιες με μεγαλες ασφαλιστικες εταιρειες και ασφαλιζουν εκει ολους τους εργαζομενους τους. Με αποτελεσμα η ασφαλιστικη εταιρεια να κανει σημαντικες εκπτωσεις, λογω μεγαλου αριθμου πελατων.
Αποτελεσμα: Ο εργαζομενος έχει μια κρατηση της ταξης των $30-40 το μήνα.
Και πηγαινει στα πιο συγχρονα νοσοκομεια οποτε θελει.

Τα υπολοιπα ειναι θεωρίες.
Να πας να ζησεις πρωτα στην Αμερικη και μετα να κρινεις.

Και επίσης οι ανασφάλιστοι της Αμερικής έχουν το καταπληκτικό προνόμιο να τους αφήνουν να πεθαίνουν στα σκαλιά και τους διαδρόμους του νοσοκομείου, γιατί μέσα δεν τους βάζουν..
Πρέπει να αποφασίσουμε αν θα κρίνουμε συστήματα και τακτικές με βάση το συμφέρον μας ή την κοινωνική δικαιοσυνη.. Θέλουμε δηλαδή καλύτερη ποιότητα ζωής για μας και αδιαφορούμε για τους συνανθρώπους μας; Και τότε γιατί επιμένουμε να αυτοαποκαλούμαστε κοινωνικά όντα; Αυτό είναι το έπακρο του ατομικισμού..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #35 στις: 02/12/07, 23:11 »
Ώπα λίγο. Για να βγει το εισόδημα του μέσου Αμερικανού υπολογίστηκε και το εισόδημα του Γκέητς (''7η πλουσιώτερη χώρα''-αν ο Γκέητς ήταν χώρα...) και άλλων αναλόγου πορτοφολιού μεγιστάνων???

Πόσους ζάπλουτους έχει η Ελλάδα και πόσους η Αμερική? Και πόσο πλουσιότεροι είναι οι Αμερικάνοι μεγιστάνες? ???
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #36 στις: 02/12/07, 23:13 »
Και επίσης οι ανασφάλιστοι της Αμερικής έχουν το καταπληκτικό προνόμιο να τους αφήνουν να πεθαίνουν στα σκαλιά και τους διαδρόμους του νοσοκομείου, γιατί μέσα δεν τους βάζουν..

Αυτο ειναι ψεμα φυσικα.
Οποιος δεν εχει ή οποιος δε θελει ιδιωτικη ασφαλιση, μπορει να παει σto city hospital.
Λιγοι ειναι αυτοι. Κυριως λαθραιοι λατινοι.
Γιατι δεν υπαρχει εργοδοτης στην Αμερικη που να μην πληρωνει ασφαλεια στους εργαζομενους σε καποια ασφαλιστικη εταιρεια. Με μια απλη καταγγελια του εργαζομενου, εχει κυρωσεις.
Εκτος αν το εχουν προσυμφωνησει ετσι και ο εργαζομενος επιθυμει να πληρωνει μονος του καποια εταιρεια. Οποτε μεταβαλλεται και ο μισθος του προς τα πανω.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/07, 23:18 από The Boss »

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #37 στις: 02/12/07, 23:30 »
To oποίο city hospital τι ποιότητας υπηρεσές προσφέρει?

Χώρια που πόσοι εργαζόμενοι μπορούν να καταγγείλουν το αφεντικό τους?

Σε κάθε περίπτωση το θέμα στην Ελλάδα είναι ότι οι υπηρεσίες είναι χάλια όχι επειδή είναι δημόσιες, αλλά επειδή θέλουν να κάνουν τον κόσμο να αγανακτήσει και να συναινέσει στις πωλήσεις τους σε ιδιώτες...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #38 στις: 02/12/07, 23:33 »
Χώρια που πόσοι εργαζόμενοι μπορούν να καταγγείλουν το αφεντικό τους?

Ολοι και πολυ ευκολα.
Στην καπιταλιστικη Αμερικη υπαρχουν αυστηροι νομοι για την ομαλη λειτουργια της ελευθερης αγορας οι οποιοι τηρουνται ευλαβικα.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/07, 23:35 από The Boss »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #39 στις: 03/12/07, 00:22 »
Χώρια που πόσοι εργαζόμενοι μπορούν να καταγγείλουν το αφεντικό τους?

Ολοι και πολυ ευκολα.
Στην καπιταλιστικη Αμερικη υπαρχουν αυστηροι νομοι για την ομαλη λειτουργια της ελευθερης αγορας οι οποιοι τηρουνται ευλαβικα.
το συστημα της ασφαλησης ικαζεται οτι θα μοιαζει με το συστημα ασφαλισης της αγγλιας...γνωριζεις για την αγγλια..και κατι αλλο..με λιγα λογια μας λες να μην δινουμε φραγκο στην κυβερνηση(που σημαινει οτι δεν θες να υπαρχει και κρατος)..και σε ρωταω...γνωριζεις τι ειναι το οικονομικο κυκλωμα και πως λειτουργει;...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #40 στις: 03/12/07, 04:43 »
Εν κατακλείδι, όσοι έχουν τα μάτια τους ανοιχτα, εχουν καταλαβει οτι δεν αξιζει να πετας τα λεφτα σου στην κοροιδια της κρατικης ασφαλισης.
Απο την αλλη, μερικοι πιστευουν διαφορα παραμυθια και υποστηριζουν την κρατικη κλεψια. Δικα τους ειναι τα λεφτα, ας τα χαρισουν οπου θελουν  :P (για μαυρες τρυπες κτλ)
Ας ασφαλιστουν και στο ΙΚΑ και οταν αρρωστησουν να πανε εκει.  :P

Λιγα ατομα ειπαν καποια σοβαρα επιχειρηματα. Πολλοί δε, ανικανοι να εκφρασουν αντιλογο που να αντεχει στην κριτικη, αρκουνται σε ασχετα off-topic (αναξια λογου φυσικα, οπως και τα παραμυθια που τρωνε.).

Η φραση επιλογου ειναι η αρχικη:
Οταν δεν εχεις σκοπο το κερδος και παιζεις με λεφτα, μονο ενα πραγμα μπορει να συμβει. Να τα χασεις.
Και ο νοων νοειτω.

Αν ακουστει επιχειρημα αξιο προσοχης, θα επανελθω.


Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #41 στις: 03/12/07, 08:51 »
Γιατι να μην ειναι προαιρετικη η δημοσια ασφαλιση,οποιος θελει να ασφαλιζεται στα δημοσια ταμεια με οσες συνεπειες συνεπαγεται αυτο,αλλα οποιος δε γουσταρει να ασφαλιζεται σε ιδιωτικες εταιριες χωρις το υποχρεωτικο νταβαντζιλικι της σωνει και καλα δημοσιας ασφαλισης?

Να δοκιμάσω να απαντήσω εγώ;
Γιατί τότε δεν θα μπορούσε να συντηρηθεί κανένα ασφαλιστικό ταμείο και θα χρεοκοπούσε. Σκέψου επίσης ότι αυτοί με μεγάλο μισθό που αναλογικά θα έδιναν μεγαλύτερες εισφορές, θα διαλέγουν να μη τις δίνουν στο κράτος αλλά στους ιδιώτες. Μόνο οι φτωχοί θα πληρώνουν στα δημόσια ασφαλιστικά ταμεία, ή μάλλον πουθενά αφού και οι εργοδότες τους θα διαλέγουν να μην πληρώνουν τις εισφορές που τους αναλογούν για τον κάθε εργαζόμενο, οπότε οι φτωχοί δεν θα αντέχουν να τα πληρώνουν όλα μόνοι τους άρα για αυτούς δεν θα υπάρχει ασφάλιση. Αυτό δεν νοείται αν θέλουμε να έχουμε ένα κράτος πρόνοιας.

Το ίδιο συμβαίνει και με την Παιδεία. Ποιος θα άντεχε να πληρώνει για όλα τα παιδιά του μια ιδιωτική εκπαίδευση για όλα τα χρόνια από το νηπιαγωγείο μέχρι το Διδακτορικό;
(και μη πεις οτι τα πληρώνουμε σε φροντιστήρια... Γιατί τελικά χρειαζόμαστε φροντιστήρια; Είπαμε: απαξίωση της Παιδείας, κλπ, κλπ)

Βραζίλη, αρκετά εύστοχη η απάντηση σου αλλά αποκλείεις το ενδεχόμενο οι ηγεσίες των κυβερνήσεων να θέλουν να βελτιώσουν την δημόσια ασφάλιση αλλά να μην μπορούν επειδή κάποια στελέχη παρασιτούν με μίζες και κλεψιές ταμείων; Προεξοφλείς δηλαδή ότι η κατάντια του ασφαλιστικού έχει επέλθει σχεδιασμένα έτσι ώστε να μπουν τα ιδιωτικά κεφάλαια;

Και ποιος νομίζεις ότι ορίζει τους διοικητές των ασφαλιστικών ταμείων; Είναι φυτευτοί από την εκάστοτε κυβέρνηση. Αν η εκάστοτε κυβέρνηση ήθελε την εξυγίανση, θα φρόντιζε να έχει ελεγκτικούς μηχανισμούς και σοβαρές ποινές σε περίπτωση παρανομίας.

Δεν πιστεύω ότι μένουν ατιμώρητοι γιατί οι κυβερνήσεις θέλουν να ξεφτιλίζονται με σκάνδαλα..

Ακόμα και που βγαίνουν τα σκάνδαλα στη φόρα, πάλι αυτούς ψηφίζουμε. Είτε τους ίδιους (βλέπε πρόσφατες εκλογές), είτε τους άλλους, που τελικά στην ουσία είναι όμοιοι. Από την Σκύλλα στην Χάρυβδη.

Διαβάστε και αυτό:
"Με νόμο που ψηφίστηκε επί κυβέρνησης Σημίτη, με την σύμφωνη γνώμη της Νέας Δημοκρατίας, τα προνομιακά ταμεία των ΔΕΚΟ επιδοτούνται με ένα ετήσιο ποσό της τάξης των 700 εκατ. ευρώ από τον κρατικό προϋπολογισμό. Μετατέθηκαν οι ασφαλιστικές υποχρεώσεις στις πλάτες των φορολογουμένων για να διευκολυνθεί η μετοχοποίηση της ΔΕΗ και του ΟΤΕ. Το κόστος αυτής της τακτικής αποδεικνύεται απαγορευτικό για τους φορολογούμενους και τους μη προνομιούχους ασφαλισμένους."

(Πηγή: City Press, 3/12/07)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #42 στις: 03/12/07, 12:29 »
@jimi pap-Ποιος σε εμποδιζει απο το να κανεις καποια ιδιωτικη ασφαλιση?Η δημοσια ασφαλιση ομως θα υπαρχει.Ακομα και στην Αμερικη υπαρχει δημοσια ασφαλιση μικρου βαθμου.Αληθεια για προσπαθησε να σφαλιστεις σε μια ιδιωτικη εταιρια.Δες τα ποσα που πρεπει να πληρωνεις.Το μονο που θα τα απορροφησει ολα αυτα ειναι μια μακροχρονια αρρωστια(αφου θα πληρωνει η ασφαλιστικη το ιδιωτικο-αν και αυτο περα απο ενα οριο εχει καταργηθει απο οσο γνωριζω).
Αν γινει αυτο που θες δηλαδη να διαλεγουμε ιδιωτικη ή δημοσια θα υπαρχουν ταξικες διαφορες για παντα.Το συστημα δεν θα κανει τιποτα για να τις εξομαλυνει(λογικο αφου τον ιδιωτη δεν τον νοιαζει αυτο-το κρατος το νοιαζει ομως).Δηλαδη εσυ ο ''απο παντα πλουσιος'' θα ασφαλιζεσαι στην καλυτερη ιδιωτικη απο τα 20 και θα εισια παντα ο καλυτερος και ο πιο πλουσιος.Ισοτητα?


Δε μπος-Σορυ ρε συ που δεν εχω ζησει στην Αμερικη και δεν μπορω να εκφερω γνωμη.Εσυ αμερικανοφιλε ομως καθεσαι και προπαγανδιζεις παρουσιαζοντας μια ωραιοποιημενη αποψη των πραγματων(εδω μας λες για εργασιακα δικαιωματα και καταγγελιες στην Αμερικη την ωρα που βουιζει ο τοπος οτι κατι τετοιο δεν ισχυει).Εσυ αν θες πανε δουλεψε μεχρι τα 80 σου(μηπως οι αμερικανοι εχουν καποιο προβημα με την ασφαλιση τους? ::)η αλλιως καποιο προβλημα στον εγκεφαλο?δεν εξηγειται αλλιως..) στην ελευθερη αγορα σου προσπαθησε να παραγεις οσο περισσοτερο μπορεις..(αλλωστε ολη σου η ζωη αυτο θα ειναι ::))

Συμφωνω για αλλη μια φορα με τον Βραζιλη.Μαλογικο ειναι οταν οι κυβερνησεις ακολουθουν μια τετοια φιλελευθερη πολιτικη να εχουν συμφεροντα απο τις ιδιοτικοποιησεις.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #43 στις: 03/12/07, 12:54 »
Υπάρχει περίπτωση να χάσεις τα "λεφτά σου" και όταν παίζεις με αποκλειστικό σκοπό το κέρδος αλλά δεν γνωρίζεις του κανόνες του παιχνιδιού. Τυπικό παράδειγμα οι χρηματιστηριακές "επενδύσεις" του '99, τα χρηματιστηριακά στοιχήματα κλπ.

Η αναγκαιότητα της υποχρεωτικής κρατικής ασφάλισης η οποία είχε θεσπισθεί από τις "μαρξιστικές" μεταπολεμικές κυβερνήσεις (πχ κυβέρνηση της ΕΡΕ) δεν είναι απαιτητή βέβαια με σκοπό την βιωσιμότητα του ασφαλιστικού συστήματος, αλλά για την δυνατότητα εκμετάλευσης των αποθεμάτων και αποταμιεύσεων,  στην πραγματικότητα, των εργαζομένων. Τυπικό παράδειγμα το ΝΑΤ από το οποίο το κράτος δανειζόταν με 0,5% το 1960, όταν το επιτόκιο στις απλές καταθέσεις όψεως ήταν 20%. Εννοείται ότι τώρα πια το άλλοτε κραταιό ΝΑΤ είναι προβληματικό.

Η διαχείρηση των ασφαλιστικών ταμείων γίνεται από κρατικοδίαιτα και κρατικοεγκάθετα διοικητικά συμβούλια και προέδρους. Αυτοί διαχειρίζονται και την ακίνητη περιουσία των ταμείων η οποία παραδόξως, για άγνωστους λόγους, μένει ανεκμετάλευτη, ενώ ενοικιάζεται με ενοικιοστάσια του 1920. Με τον ίδιο τρόπο ακριβώς που θα γίνεται πλέον από εδώ και πέρα η διαχείρηση των Κρατικών Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων, σύμφωνα με τον νέο νόμο πλαίσιο.

Τόσα λάθη κι ακόμα δεν "έμαθαν" οι μαρξιστικοφιλελεύθεροι.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #44 στις: 03/12/07, 13:17 »
Μην μπερδεύουμε τα σύκα με τις σκάφες. Ο τρόπος που λειτουργούνε οι κυβερνήσεις σήμερα ουδεμία σχέση έχει με μαρξισμό ή/και με τον φιλελευθερισμό. Ακόμα και στην «καπιταλιστική» Αμερική η παρέμβαση του κράτους είναι σε υπέρμετρο βαθμό.

Απλά το πρόβλημα της Ελλάδας είναι η συνεχόμενη κακοδιαχείριση που συμβαίνει εδώ και δεκαετίες. Το σύστημα per-se δεν είναι προβληματικό, οι άνθρωποι είναι.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #45 στις: 03/12/07, 13:18 »
Γιατι να μην ειναι προαιρετικη η δημοσια ασφαλιση,οποιος θελει να ασφαλιζεται στα δημοσια ταμεια με οσες συνεπειες συνεπαγεται αυτο,αλλα οποιος δε γουσταρει να ασφαλιζεται σε ιδιωτικες εταιριες χωρις το υποχρεωτικο νταβαντζιλικι της σωνει και καλα δημοσιας ασφαλισης?

Να δοκιμάσω να απαντήσω εγώ;
Γιατί τότε δεν θα μπορούσε να συντηρηθεί κανένα ασφαλιστικό ταμείο και θα χρεοκοπούσε. Σκέψου επίσης ότι αυτοί με μεγάλο μισθό που αναλογικά θα έδιναν μεγαλύτερες εισφορές, θα διαλέγουν να μη τις δίνουν στο κράτος αλλά στους ιδιώτες. Μόνο οι φτωχοί θα πληρώνουν στα δημόσια ασφαλιστικά ταμεία, ή μάλλον πουθενά αφού και οι εργοδότες τους θα διαλέγουν να μην πληρώνουν τις εισφορές που τους αναλογούν για τον κάθε εργαζόμενο, οπότε οι φτωχοί δεν θα αντέχουν να τα πληρώνουν όλα μόνοι τους άρα για αυτούς δεν θα υπάρχει ασφάλιση. Αυτό δεν νοείται αν θέλουμε να έχουμε ένα κράτος πρόνοιας.


Διαφωνω για τον εξης λογο,διοτι εαν υπαρξει η δυνατοτητα επιλογης και η δημοσια ασφαλιση θα αναγκαστει να αναβαθμισει τις υπηρεσιες που προσφερει λογω του ανταγωνισμου απο τις ιδιωτικες,και τα ασφαλιστρα και οι εισφορες των ιδιωτικων θα μειωθουν λογω του ανταγωνισμου μεταξυ των.Οποτε θα υπαρξουν πολυπλευρα πλεονεκτηματα,και κυριως για τους φτωχους.

Επιπλεον δεν τιθεται θεμα χρεοκοπιας διοτι και 200 ευρω το μηνα να δινει ενας εργαζομενος απο τα οποια τα μισα μαλιστα θα τα βαζει ο εργοδοτης του,εαν δουλευει τριανταπεντε χρονια οι εισφορες φτανουν και περισσευουν για να συνταξιοδοτηθει.Αλλα ακομα κι αν δεν εφταναν,αν θελουμε να λεμε για κρατος προνοιας,θα μπορουσε να βρει χρηματα απο αλλους πορους για να συντηρει το ασφαλιστικο.Κρατος προνοιας δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα,και πιθανοτατα δεν θα υπαρξει ποτε.Και που το ασφαλιστικο ειναι υποχρεωτικα δημοσιο τι καταλαβαμε?Παλι θα χρεοκωπησει.

Οσο για το αν οι εργοδοτες θα πληρωνουν,ηδη στην Ελλαδα οι ελεγχοι στους εργοδοτες που δεν παρεχουν ασφαλιστρα στους εργαζομενους ειναι πολυ αυστηροι,και με τσουχτερα προστιμα και το ξερω αυτο απο πρωτο χερι.Φανταζομαι οτι εαν θα ειναι παντα ετσι,δεν εχει κανενα λογο να φοβαται καποιος εργαζομενος.



Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #46 στις: 03/12/07, 13:22 »
Αμ, να σου πω, σκέφτομαι και εγώ να κάνω μια ιδιωτική ασφάλιση να έχω και καλύτερη σύνταξη, αλλά γίνεται αυτό? Να πω δλδ στην εταιρία που δουλεύω, ότι δεν θέλω ασφάλιση από το ΙΚΑ?

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #47 στις: 03/12/07, 13:36 »
@jimi pap-Ποιος σε εμποδιζει απο το να κανεις καποια ιδιωτικη ασφαλιση?Η δημοσια ασφαλιση ομως θα υπαρχει.Ακομα και στην Αμερικη υπαρχει δημοσια ασφαλιση μικρου βαθμου.Αληθεια για προσπαθησε να σφαλιστεις σε μια ιδιωτικη εταιρια.Δες τα ποσα που πρεπει να πληρωνεις.Το μονο που θα τα απορροφησει ολα αυτα ειναι μια μακροχρονια αρρωστια(αφου θα πληρωνει η ασφαλιστικη το ιδιωτικο-αν και αυτο περα απο ενα οριο εχει καταργηθει απο οσο γνωριζω).
Αν γινει αυτο που θες δηλαδη να διαλεγουμε ιδιωτικη ή δημοσια θα υπαρχουν ταξικες διαφορες για παντα.Το συστημα δεν θα κανει τιποτα για να τις εξομαλυνει(λογικο αφου τον ιδιωτη δεν τον νοιαζει αυτο-το κρατος το νοιαζει ομως).Δηλαδη εσυ ο ''απο παντα πλουσιος'' θα ασφαλιζεσαι στην καλυτερη ιδιωτικη απο τα 20 και θα εισια παντα ο καλυτερος και ο πιο πλουσιος.Ισοτητα?


Φιλε μου θεωρητικα δε με εμποδιζει κανεις να κανω ιδιωτικη ασφαλιση.Ομως οταν το κρατος μου κραταει το ενα τριτο του μισθου μου για να μου δωσει πισω σκατα στα μουτρα οταν θα γερασω,αφενος με εμποδιζει αφου θα μπορουσα να δινω αυτα τα χρηματα για ιδιωτικη,αφετερου με προσβαλλει αφου μεσω του νομου με υποχρεωνει να πληρωνω για κατι που δε μου παρεχει.Δηλαδη με κλεβει.

Για τις τιμες οπως ξαναειπα ειναι απλα τα πραγματα,οταν υπαρχει ανταγωνισμος υπαρχει και πτωση των τιμων.

Οσο για τις ταξικες διαφορες,αυτες υπηρχαν,υπαρχουν και θα υπαρχουν φιλε μου.Ηδη ο πλουσιος (και οχι ο πολυ πλουσιος)στην Ελλαδα πηγαινει σε καλυτερα σχολεια,νοσοκομεια,πανεπιστημια και γενικα εχει πολυ καλυτερη ποιοτητα ζωης.Το θεμα ειναι να γινει κατι για να απολαμβανουν ολοι αυτα που απολαμβανει ο πλουσιος,οχι να θελουμε απο κομπλεξ να πηδηξουμε τον πλουσιο και να τον κανουμε φτωχο.

Πρεπει να καταλαβεις οτι ισοτητα δεν υπαρχει και δε γινεται να υπαρξει επειδη καθε ατομο ειναι διαφορετικο.Ποτε δεν θα δεχτει αυτος που δουλευει σα σκυλος να βγαζει τα ιδια με τον τεμπελη,και αν θελεις,για να μιλαμε καθαρα,ποτε δεν θα δεχτει ο πλουσιος να χαιρει των ιδιων απολαυσεων με τον φτωχο.Ειναι στη φυση του ανθρωπου αυτο.Στην τελικη,οποιος θελει να υπαρχει ισοτητα ας δωσει καποια απο τις πολλες κιθαρες του σε καποιον που δεν εχει!Δε νομιζω οτι θα το κανει κανεις ετσι δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #48 στις: 03/12/07, 13:42 »
Εχω μια απορία ρε παιδιά. Εχετε κάτσει να διαβάσετε τι λέει ο The Boss ή απλά σας τη δίνει και απαξιείτε?
Λοιπόν διαβάστε τι λέει ο άλλος και μετά ελάτε να κρίνετε. Αν συμφωνείτε καλώς, αν διαφωνείτε πείτε το γιατί, αν απλά τσαντίζεστε μην γράφετε καν στο θέμα.

Ναι στην Αμερική δεν είναι τόσο ωραία που τα είπε ο The Boss αλλά σίγουρα είναι πολύ καλύτερα από δω. Πολλά πράγματα είναι καλύτερα στο εξωτερικό παρά στην Ελλάδα.
Στην Αμερική βέβαια, είναι ένας καλός τρόπος να χαλιναγωγείς το λαό, προσφέροντάς του καλούς μισθούς, ασφάλιση κλπ.
Γι'αυτό θα δείτε ότι οι Αμερικάνοι είναι λίγο "ζώα" με την έννοια του ότι, δεν τους απασχολούν και πολλά πράγματα όπως πολιτική κλπ (παράδειγμα ο πρόεδρος Μπους  ;D).

Το θέμα είναι ο λαός της Αμερικής έχει πολύ λιγότερα παράπονα από το λαό της Ελλάδας.
Εχουν καλύτερη εσωτερική οργάνωση, έχουν μηχανογραφημένα σχεδόν τα πάντα και γενικά είναι σε πιο ψηλό επίπεδο τα πράγματα.

Τώρα είτε σας αρέσει είτε δε σας αρέσει αυτά συμβαίνουν και είτε τα λέει ο The Boss είτε ο The Rambo το ίδιο και το αυτό.


Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #49 στις: 03/12/07, 13:49 »
Σωστος Parlats βαλε μια ταξη γιατι απο τα 50 ποστς τα 30 ειναι μονο για βρισιδι και χολη.