Αποστολέας Θέμα: Μπορεί να μπεί ενδεικτική λυχνία σε πετάλι Wah?  (Αναγνώστηκε 5515 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PAVEL_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Εγώ έχω ένα εκ των cry baby, αλλά γενικά νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο για όλα τα πετάλια wah αν γινόταν μια τροποποίηση και τους βάζαμε λαμπακι για να βλέπουμε τι μας γίνεται.

Προσωπικά πολλές φορές παίζω απλά ανοίγοντας το πετάλι στο σημείο "W" ή στο "ah", οπότε το χρησιμοποιώ και σαν εφέ του στύλ ON/OFF,ου είναι ένας λόγος παραπάνω που βάζω αυτο το θέμα!

Ευχαριστώ και απαντήστε.. είμαι σίγουρος ότι κάποιοι θα το ξέρετε ήδη!

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
 Φυσικά και γίνεται :) Χρειάζεται όμως και αλλαγή του διακόπτη μιας και πρέπει να διαθέτει μια σειρά "ποδαράκια" επιπλέον για το led. Η μετατροπή είναι σχετικά εύκολη, σίγουρα θα βρεις κάποιον να την κάνει. Αν ψάξεις λίγο σε κανένα Google θα βρεις διαγράμματα και οδηγίες για κάτι τέτοιο, αν πιάνουν και λίγο τα χέρια σου την κάνεις και μόνος σου ;)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος PAVEL_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
οκ..θενκς.. ερωτησεις

1. μπορουν οι ηλεκτρικες ιδιότητες του LED να παρεμβούν με το ηχητικό αποτέλεσμα του σήματος?
2. φανταζομουν πιο απλα ενα LED παράλληλα με το κύκλωμα του Wah που έδειχνε το ON όταν το Wah ήταν ΟΝ και όχι ολόκληρη αλλαγή του διακόπτη. δεν γίνεται κάτι τέτοιο?? - Η μήπως η απάντηση είναι η ερώτηση 1? (ότι δλδ πρεπέι να έχει ξεχωριστό στοιχείο ο ίδιος ο διακόπτης για να μην παρεμβαίνει το LED στο κύκλωμα..)


ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου περιμένω απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
1. μπορουν οι ηλεκτρικες ιδιότητες του LED να παρεμβούν με το ηχητικό αποτέλεσμα του σήματος?

Όχι.Αν δεν το φτιάξεις σωστά,το πολύ πολύ να δημιουργήσεις ένα βραχυκύκλωμα και το πετάλι σου να μη δουλεύει καθόλου.  :)

2. φανταζομουν πιο απλα ενα LED παράλληλα με το κύκλωμα του Wah που έδειχνε το ON όταν το Wah ήταν ΟΝ και όχι ολόκληρη αλλαγή του διακόπτη. δεν γίνεται κάτι τέτοιο?? - Η μήπως η απάντηση είναι η ερώτηση 1? (ότι δλδ πρεπέι να έχει ξεχωριστό στοιχείο ο ίδιος ο διακόπτης για να μην παρεμβαίνει το LED στο κύκλωμα..)

Όχι,δεν γίνεται.Τα περισσότερα crybaby έχουν διακόπτη μονού πόλου (spdt) και δεν μπορείς να παρεμβάλλεις εκεί το led.
Eπομένως έχεις δύο επιλογές:
Εαν δεν θέλεις true bypass,βάζεις έναν διακόπτη διπλού πόλου (dpdt).Στον ένα πόλο έχεις το effect in-out και στον δεύτερο πόλο το led.
Eαν θέλεις true bypass,παίρνεις ένα διακόπτη τριών πόλων(3pdt) ,και στον τρίτο βάζεις το led.
Περισσότερα για τους διακόπτες μπορείς να διαβάσεις στο παρακάτω (κατατοπιστικότατο) άρθρο:
http://www.geofex.com/Article_Folders/bypass/bypass.htm
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PAVEL_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Θενκς σε όλους που απαντάνε όταν έχω ελεύθερο χρόνο θα το φτιάξω..

Μόνο που δειλιάζω λίγο να αλλάξω το διακόπτη! Το θέμα είναι ότι στο Wah ο διακόπτης ανοιγοκλείνει πατώντας το υποπόδιο μέχρι κάτω πράγμα που σημαίνει ότι αν δεν είναι ακριβώς ίδιος -το ίδιο ψηλός κλπ..- μπορεί να γίνει καμιά πατάτα. Ενηγουεη, θα πρέπει να το δοκιμάσω μάλλον..

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Εγώ θα σου πρότεινα αν δεν είσαι βέβαιος, όπως δηλαδή δεν ήμουν κι εγώ, να μη το επιχειρήσεις μόνος σου. Σου παρέθεσα πιο πάνω μια επιλογή που έχεις. Ο Γιάννης (Jam) θα σου το φτιάξει στα σίγουρα κι επιπλέον ίσως κάνεις ακόμα κάποια πράγματα στο wah σου, που θα το κάνουν πιο λειτουργικό και ηχητικά καλύτερο. Κι είναι και οικονομικό το όλο θέμα, δε μιλάμε για πολλά λεφτά. Εγώ το έκανα true bypass, άλλαξα διακόπτη, μεγάλωσα λίγο τη διαδρομή του pedal και έβαλα ενδεικτικό led με 50 ευρώ ;) Think about it...

Αποσυνδεδεμένος PAVEL_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Ναι αλλά εγώ το πήρα μεταχειρισμένο 40 ευρώ!
δεν είανι λίγο άκυρο, να δώσω 50 ευρώ για ρεκτιφιέ?

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Μη το σκέφτεσαι έτσι...σκέψου το σαν κάτι που πιθανότατα θα κρατήσεις μια ζωή. Είναι κλασικότατο wah πετάλι κι ακόμα κι αν αποφασίσεις να το πουλήσεις, ό,τι του προσθέσεις ανεβάζει και την αξία μεταπώλησης του ;)

Από την άλλη, ό,τι κάνεις δεν το κάνεις έτσι για πλάκα, αλλά για εργονομία, λειτουργικότητα και καλύτερο ήχο..δηλαδή, για εσένα ;)

Η απόφαση είναι δική σου φυσικά, σου αναφέρω απλά μια από τις πολλές λογικές απόψεις που μπορεί να ακούσεις ... :)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ναι...
σκέψου πως θα πληρώσεις 50Ε σε ένα πετάλι που δεν αξίζει κανονικά 40Ε...
αλλά θα στο αλλάξει πολύ....

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
ναι...
σκέψου πως θα πληρώσεις 50Ε σε ένα πετάλι που δεν αξίζει κανονικά 40Ε...
αλλά θα στο αλλάξει πολύ....

Πάρα πολύ σωστή παρατήρηση αυτή ;) Το γεγονός οτι το αγόρασες 40 Ευρώ, δεν σημαίνει πως και η αξία του είναι τόση. Να αισθάνεσαι τυχερός γι'αυτό, αν είναι σε καλή κατάσταση το πετάλι ... ;)

Αποσυνδεδεμένος PAVEL_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Ναι σε καλή κατάσταση είναι το ΄πετάλι.

Να πω την αλήθεια δεν το χα σκεφτεί έτσι..

Καλώς μάγκες θα το σκεφτώ, θενκ γιου σοου ματσ!

όποια άλλη πρόταση καλοδεχούμενη..

Αποσυνδεδεμένος vaggelis140

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • the big band theory rocks the world
    • Προφίλ
ερωτηση:γινεται να μπει καποιο ledακι που να εχει καποιο διακοπτακι και να μπει αναμεσα στην επαφη του πεταλοιυ με τον διακοπτη on/off του wah;
(αν και φανταζομαι την απαντηση, αλλα ρωταω λογω απειριας)
only way to feel the noise is when it's good and loud

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Σίγουρα υπάρχει τρόπος να γίνει χωρίς αλλαγή υπαρχόντων ηλεκτρονικών εξαρτημάτων, αλλά μόνο με την προσθήκη 2-3 νέων. Αν μου δώσετε κάποιο σχεδιάγραμμα ως παράδειγμα, θα σκεφτώ κάτι.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
αν δεν αλλαχτεί ο διακόπτης ΔΕΝ μπορεί να μπει led παιδιά,τζάμπα το ζορίζετε το θέμα.

ερωτηση:γινεται να μπει καποιο ledακι που να εχει καποιο διακοπτακι και να μπει αναμεσα στην επαφη του πεταλοιυ με τον διακοπτη on/off του wah;
(αν και φανταζομαι την απαντηση, αλλα ρωταω λογω απειριας)
όχι,δεν γίνεται,έτσι θα κόβεις και το σήμα του wah.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μπορει καλλιστα να οδηγηθει ενα led μεσω ενος τρανσιστορ το οποιο θα σκανδαλίζεται (trigger) απο καποιο σημα του κυκλωματος που βρισκεται μετα τον διακοπτη.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Μπορει καλλιστα να οδηγηθει ενα led μεσω ενος τρανσιστορ το οποιο θα σκανδαλίζεται (trigger) απο καποιο σημα του κυκλωματος που βρισκεται μετα τον διακοπτη.
Το να φτιάξεις κάτι τέτοιο είναι πρακτικά δυσκολότερο και οικονομικά πιο ασύμφορο από το να αλλάξεις τον διακόπτη.
Το μόνο μέρος που θα μπορούσε να γίνει αυτό που περιγράφεις είναι στο input του κυκλώματος,αλλά έτσι θα μετέτρεπες και το wah σε....distortion πετάλι.
Δυστυχώς  με "κάποιο σήμα που βρίσκεται μετά τον διακόπτη" δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα  ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
11567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/04, 20:04
από Sound of Rock
13 Απαντήσεις
7411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/04, 16:50
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
2515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/05, 21:04
από freeway
5 Απαντήσεις
10654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/08, 16:43
από gers
23 Απαντήσεις
8347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 22:31
από ibanezbass
pod xt και πεταλι

Ξεκίνησε από guitarline Εφέ

13 Απαντήσεις
5214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/08, 15:32
από BluesMe
18 Απαντήσεις
8317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/08, 20:47
από groovymood
4 Απαντήσεις
5835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 18:05
από freemind
13 Απαντήσεις
5552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/09, 00:11
από Nikoubis
5 Απαντήσεις
3206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/10, 20:07
από Jezus