Αποστολέας Θέμα: κι εγώ τι είμαι τελικά;  (Αναγνώστηκε 9024 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
κι εγώ τι είμαι τελικά;
« στις: 14/09/09, 05:26 »
ψαρωτικός ο τίτλος  ;D. απλά ψάχνω να βρω τι τραγουδιστής είμαι (τενόρος, μπάσος, βαρύτονος κλπ). ξέρει κανείς τις συχνότητες; έχοντας ένα πιανο με 5 οκτάβες από πού μέχρι πού βρίσκονται οι νότες για τον καθένα;

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κι εγώ τι είμαι τελικά;
« Απάντηση #1 στις: 14/09/09, 13:09 »
τυπικά ισχύουν για το μοντέρνο τραγούδι τα εξής (χωρίς φαλσέτο):
Τενόρος: Β2 - A4 (προσωπικά έχω συναντήσει τενόρους με νότες ως και το F5...)
Βαρύτονος: G2 - F4 (προσωπικά έχω συναντήσει βαρύτονους με νότες ως και το D5)
Μπάσος: Ε2-Ε4 (που σκατά κρύβονται οι μπάσσοι...είναι είδος υπό εξαφάνιση)

Στην πραγματικότητα είναι λίγο βλακείες αυτά καθώς το vocal classification εξαρτάται κυρίως από τον ήχο και όχι από τις νότες/οκτάβες ενός ανθρώπου. Υπάρχουν άλλωστε βαρύτονοι που τραγουδάνε ψηλότερα από κάποιους τενόρους. Επίσης λάβε υπόψιν σου τον διαχωρισμό δραματικός/λυρικός που κάνει ακόμα πιο δύσκολη την ταυτοποίηση μιας φωνής από ένα μη έμπειρο αυτί.

Από όσο έχω ακούσει την φωνή σου θα έλεγα πως είσαι τενόρος και μάλλον δραματικός αν και πρέπει να σε ακούσω σε άλλη βάση για να πω σίγουρα.
Αν σε ενδιαφέρει το θέμα πάντως μπορείς να googlάρεις vocal classification και vocal registers και θα βρεις αρκετα πράγματα, θεωρίες και γνώμες. Επίσης θα βρεις ενδιαφέρον το βιβλίο φωνητικής του Ονούφριου Σόχου (το έχω σε pdf αν θες στο στελνω με μεηλ).

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: κι εγώ τι είμαι τελικά;
« Απάντηση #2 στις: 14/09/09, 17:08 »
Απ'οσο ξερω φιλε Garvin, και σε σχεση με τα παγκοσμια stadards της μουσικης και σε θεμα χοροδιας, υπαρχουν οι εξης "βαθμιδες":

Soprano : η τονικοτητα που μπορει να "πιασει" κυμαινεται απο το Ντο χαμηλο στο κλειδι του Σολ (με μια βοηθητικη γραμμη κατω απ το πενταγραμμο, πανω σε γραμμη) , μεχρι το Λα "ψηλο", ισως σπανια και Λα#, παλι στο κλειδι του Σολ (με μια βοηθητικη γραμμη πανω απ το πενταγραμμο, πανω σε γραμμη)

Alto : η τονικοτητα που μπορει να "πιασει" κυμαινεται απο το Φα χαμηλο στο κλειδι του Σολ (με τρεις βοηθητικες γραμμες κατω απ το πενταγραμμο, πανω σε γραμμη) , μεχρι το Ρε "ψηλο", ισως σπανια και Ρε#, παλι στο κλειδι του Σολ (πανω στην 4η γραμμη του πενταγραμμου)

Tenoro : η τονικοτητα που μπορει να "πιασει" κυμαινεται απο το Ντο στο κλειδι του Φα (πανω στο 2ο διαστημα) , μεχρι το Λα, ισως πιο σπανια και Λα#, στο κλειδι του Σολ αυτη τη φορα (επισης πανω στο δευτερο διαστημα)

Basso :  η τονικοτητα που μπορει να "πιασει" κυμαινεται απο το Μι χαμηλο στο κλειδι του Φα (με μια βοηθητικη γραμμη κατω απ'το πενταγραμμο, πανω σε γραμμη) , μεχρι το Μι "ψηλο" στο κλειδι του Φα παλι (με δυο βοηθητικες γραμμες πανω απ το πενταγραμμο, πανω σε γραμη)


Αυτες οι τεσσερις φωνες καλυπτουν ολη την τονικοτητα..!!Δυστυχως δεν παιζω πιανο ωστε να μπορω να σε καταρτησω πιο συγκεκριμενα εκει, και ετσι περιοριστηκα στο θεωρητικο κομματι των φωνων..αν και πιστευω πιστευω οτι αυτα μονο αρκουν για να καταλαβεις φωνητικα που "βρισκεσαι".!!

Ελπιζω να βοηθησα  :)

ΥΓ : εγω απ' τον τιτλο ψαρωσα παντως ;D
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κι εγώ τι είμαι τελικά;
« Απάντηση #3 στις: 15/09/09, 12:24 »
δηλαδή η mezzo soprano και ο baritone δεν υπάρχουν...? καλύπτονται από τις ακραίες φωνές? αυτό είναι εντελώς ανακριβές!

Και σίγουρα η τονικότητα δεν αρκεί για να καταλάβεις τι είσαι!! δηλαδή κάποιος ΤΕΝΟΡΟΣ που δεν εχει εκπαιδευτεί ποτέ και φτάνει μόλις στο φα μπορεί να θεωρηθεί βαρύτονος, αλλά μετά από 3 χρονια σπουδών που θα φτάσει το tenor C θα θεωρηθει ξαφνικά τενόρος.???? Όπως προείπα, η χροιά, το εύρος συχνοτήτων, ο όγκος, η υφή κ.α. ποιοτικά χαρακτηριστικά καθορίζουν αν είσαι τενόρος ή βαρύτονος και όχι αποκλειστικά οι νότες που φτάνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/09, 12:27 από Baphomet (Πέτρος) »

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: κι εγώ τι είμαι τελικά;
« Απάντηση #4 στις: 15/09/09, 14:43 »
Φιλε Πετρο πρωτα απ'ολα, μη τσαντιζεσαι  :)
Συζητηση κανουμε και ο καθενας γραφει αυτα τα οποια ξερει..
Με τους πιο "νεοτερους" αν θελεις ορους Mezzo Soprano και Baritone που αναφερεις, δεν ειμαι πολυ συμφιλιωμενος..Εγω εγραψα ακριβως αυτα τα standards που ισχυουν στην κλασσικη μουσικη, τα οποια αν δεν απατωμαι ειναι και αυτα που υπερισχυουν πακγοσμιως..Σαφως και δεν ειναι απολυτα.!!Φυσικα και ο τενορος και η αλτο και η σοπρανο και ο οποιοσδηποτε μπορει να κανει "υπερβαση" φωνητικα και να φτασει ειτε πολυ πιο ψηλα ειτε πιο χαμηλα..το θεμα ομως δεν ειναι αυτο..
Το θεμα εξαρχης ηταν να δωσουμε πληροφοριες στον φιλο Garvin για να δει που περιπου βρισκεται φωνητικα..και εγω αυτες εγραψα.!!Τωρα ειναι λιγο δυσκολο ως αντρας να ειναι mezzo soprano..baritone μπορει να ειναι αλλα ειναι αρκετα σπανιο..και πιστευω αυτα που του εδωσα καλυπτουν..
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κι εγώ τι είμαι τελικά;
« Απάντηση #5 στις: 15/09/09, 15:54 »
Φιλε Πετρο πρωτα απ'ολα, μη τσαντιζεσαι  :)
Συζητηση κανουμε και ο καθενας γραφει αυτα τα οποια ξερει..
Με τους πιο "νεοτερους" αν θελεις ορους Mezzo Soprano και Baritone που αναφερεις, δεν ειμαι πολυ συμφιλιωμενος..Εγω εγραψα ακριβως αυτα τα standards που ισχυουν στην κλασσικη μουσικη, τα οποια αν δεν απατωμαι ειναι και αυτα που υπερισχυουν πακγοσμιως..Σαφως και δεν ειναι απολυτα.!!Φυσικα και ο τενορος και η αλτο και η σοπρανο και ο οποιοσδηποτε μπορει να κανει "υπερβαση" φωνητικα και να φτασει ειτε πολυ πιο ψηλα ειτε πιο χαμηλα..το θεμα ομως δεν ειναι αυτο..
Το θεμα εξαρχης ηταν να δωσουμε πληροφοριες στον φιλο Garvin για να δει που περιπου βρισκεται φωνητικα..και εγω αυτες εγραψα.!!Τωρα ειναι λιγο δυσκολο ως αντρας να ειναι mezzo soprano..baritone μπορει να ειναι αλλα ειναι αρκετα σπανιο..και πιστευω αυτα που του εδωσα καλυπτουν..

φυσικά και υπάρχει Mezzo soprano και baritone στην κλασσική παιδεία και δεν αποτελούν "νεότερους" όρους σε καμμία περίπτωση!! και σίγουρα οι βαρύτονοι είναι σε πληθυσμούς πολλοί περισσότεροι από ότι οι μπάσσοι και αντίστοιχα οι Mezzo soprano ειναι περισσότερες από τις alto φωνές και στην όπερα και γενικά. Σπάνιος ο βαρύτονος? δε θα το έλεγα... και ξαναλέω ότι με αυτές τις πληροφορίες δεν μπορεί κάποιος να κρίνει τι είναι. Δεν αρκεί, είτε μιλάμε για κλασσικό είτε για μοντέρνο τραγούδι.

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: κι εγώ τι είμαι τελικά;
« Απάντηση #6 στις: 15/09/09, 21:40 »
φυσικά και υπάρχει Mezzo soprano και baritone στην κλασσική παιδεία και δεν αποτελούν "νεότερους" όρους σε καμμία περίπτωση!! και σίγουρα οι βαρύτονοι είναι σε πληθυσμούς πολλοί περισσότεροι από ότι οι μπάσσοι και αντίστοιχα οι Mezzo soprano ειναι περισσότερες από τις alto φωνές και στην όπερα και γενικά. Σπάνιος ο βαρύτονος? δε θα το έλεγα... και ξαναλέω ότι με αυτές τις πληροφορίες δεν μπορεί κάποιος να κρίνει τι είναι. Δεν αρκεί, είτε μιλάμε για κλασσικό είτε για μοντέρνο τραγούδι.

Oκ φιλε Πετρο τοτε παω πασο..;Dεγω παρεθεσα αυτα που ξερω, και απο κει και περα καθε συμπληρωση απολυτως αποδεκτη!!Αν εχεις το χρονο, για να βοηθησουμε και το φιλο μας το Garvin περισσοτερο, κανε ενα μικρο σχεδιαγραμματακι που λεει ο λογος σαν αυτο που εκανα εγω, γιατι αυτες οι πληροφοριες ειναι πολυ συχνα ερωτουμενες και θα ταν καλο να μεινει στο φορουμ ενα καλο λεπτομερες αρθρο για ολους οταν θελησουν να το ψαξουν ;)
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κι εγώ τι είμαι τελικά;
« Απάντηση #7 στις: 16/09/09, 12:28 »
Grove Music Online definitions:
soprano:    C4 to A5
mezzo-soprano:    A3 to F#5
alto:    G3 to E5 (and contralto as F3-D5)
tenor:    roughly C3 to A4
baritone:    A2 to F4
bass:    F2 to E4


New Harvard Dictionary of Music



Soprano: C4-A5     
Mezzo soprano: A3-F5     
Alto: F3-D5
Tenor: B2-G4    
Baritone: G2-E4    
Bass: E2-C4

McKinney, James (1994). The Diagnosis and Correction of Vocal Faults. Genovex Music Group

Soprano: C4 – C6
Mezzo-soprano: A3 – A5
Contralto: F3 – F5
Tenor: C3 – C5
Baritone: F2 – F4
Bass / Basso: E2 – E4

το πιο κοντινό στην πραγματικότητα θα έλεγα πως είναι το τελευταίο... έχω και άλλους 2 πίνακες σε βιβλία που έχω δανείσει και δεν μπορώ να βρω στο ιντερνετ αυτη τη στιγμή δυστυχως.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/03, 17:27
από lidia
27 Απαντήσεις
9900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/04, 10:42
από Βραζίλης
29 Απαντήσεις
24447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/06, 20:02
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
26 Απαντήσεις
10033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/06, 23:54
από nefelh
144 Απαντήσεις
43107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 15:55
από Eagle Of Kamelot
8 Απαντήσεις
4523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/09, 10:07
από edgar_jp ♫
4 Απαντήσεις
21361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/13, 03:48
από foulis
4 Απαντήσεις
3499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 08:54
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/16, 00:50
από ΠΟΙΟΣ
1 Απαντήσεις
3188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/23, 18:07
από Kasey00