Αποστολέας Θέμα: Κεφαλη χωρις FX Loop  (Αναγνώστηκε 3080 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κεφαλη χωρις FX Loop
« στις: 27/06/09, 14:44 »
Λοιπον κατα πασα πιθανοτητα θα αγορασω την κεφαλη Tiny Terror της Οrange.Το θεμα ειναι οτι ειναι οσο πιο απλη γινεται,δηλαδη δεν εχει FX Loop.Αυτο ειναι που με προβληματιζει.Στον Τσελιο ο πωλητης με ειπε πως το Overdrive-Βοoster και το Distortion πεταλι δεν θα εχουν προβλημα.Αληθευει?

Εκτος ομως απο αυτα τα πεταλια στο μελλον θα αγορασω και αλλα.Για παραδειγμα ενα delay.Ειχα διαβασει εδω μεσα πως θα πηγαινει χαμενο το πεταλι αν δεν εχει ο ενισχυτης FX Loop :-\.Eπειτα μαλλον εως σιγουρα θα αγορασω ενα Wah Wah.Mε αυτο τι γινεται?Και με το phaser επισης;Γενικα και με αλλα πεταλια τι γιενται για νε ξερω γενικα.Πχ chorus

Eυχαριστω προκαταβολικα

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλη χωρις FX Loop
« Απάντηση #1 στις: 27/06/09, 14:46 »
Κατά πάσα πιθανότητα δε θα έχεις πρόβλημα (όπως δεν είχαν και τόσοι κιθαρίστες επί δεκαετίες)... Το βασικό ερώτημα που πρέπει να απαντήσεις είναι το εξής: Θα χρησιμοποιείς την παραμόρφωση του ενισχυτή ή θα έχεις ξεχωριστό distortion πετάλι?

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλη χωρις FX Loop
« Απάντηση #2 στις: 27/06/09, 14:54 »
Λοιπον θα εχω ενα distortion και ενα overdrive-booster πεταλι.Με τον ενισχυτη μονο του δεν μπορεις να παιξεις μεταλ και πιο σκληρα ηδη.Ετσι θα παρω το MSD Telegun.Για overdrive-booster το ΤS-9.Πιστευω ειναι καλος συνδιασμος.Το ΤS-9 θ χρησιμοποιειται μαλλον μαζι με το drive του ενισχυτη

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Κεφαλη χωρις FX Loop
« Απάντηση #3 στις: 27/06/09, 15:36 »
Η αλήθεια είναι ότι το FX Loop είναι ένα προσόν σε έναν ενισχυτή.. Από την άλλη, δεν ήρθε και η συντέλεια του κόσμου.. Εννοείται ότι υπάρχει ολόκληρη επιστήμη για το πως τα "πρέπει" να μπαίνουν τα διάφορα πεταλάκια, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι ακούγονται καλύτερα μέσω FX Loop (ανάμεσα δηλαδή σε προενισχυτή και τελικό).. Εν τούτοις έχω ακούσει πάρα πολύ καλό ήχο από ένα σύστημα που περνούσαν όλα σειριακά (δεν ήταν πεταλάκια βέβαια αλλά ένα effects processor σε rack).. Επομένως, αν δεν είσαι εντελώς "ψείρας" με τον ήχο και απλά επιζητάς έναν πολύ καλό αλλά όχι έναν state-of-the-art ήχο, η έλλειψη του FX Loop δεν θα σε προβληματίσει ιδιαίτερα, όσον αφορά τα πετάλια σου..

Παρόλα αυτά, το FX Loop είναι χρήσιμο σε μία κεφαλή γιατί αυτόματα τον μετατρέπει σε 2 κομμάτια (προενισχυτή και τελικό).. Με το FX Loop μπορείς είτε να κρατήσεις τον προενισχυτή της κεφαλής σου και να φύγει από το FX Loop send το σήμα σε έναν άλλο τελικό ή μπορεί να πάρεις το σήμα από έναν άλλο προενισχυτή (ή μια πεταλιέρα) και μέσω FX Loop return να χρησιμοποιείς τον τελικό της κεφαλής σου.. Όπως βλέπεις, υπάρχει ευελιξία.. Στη θέση σου θα προτιμούσα μια τέτοια δυνατότητα επιλογών.. Μου κάνει εντύπωση που η συγκεκριμένη κεφαλή στερείται FX Loop με την έννοια ότι ακόμα και μοντέλα της Harley Benton έχουν.. Αν τον έχεις ακούσει και σε τρελαίνει ο ήχος του, αγόρασε τον.. Αλλιώς θα σου έλεγα να ξανακάνεις μια έρευνα αγοράς ;)..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλη χωρις FX Loop
« Απάντηση #4 στις: 27/06/09, 16:03 »
Λοιπον θα εχω ενα distortion και ενα overdrive-booster πεταλι.Με τον ενισχυτη μονο του δεν μπορεις να παιξεις μεταλ και πιο σκληρα ηδη.Ετσι θα παρω το MSD Telegun.Για overdrive-booster το ΤS-9.Πιστευω ειναι καλος συνδιασμος.Το ΤS-9 θ χρησιμοποιειται μαλλον μαζι με το drive του ενισχυτη
Γενικά το πρόβλημα με το fx loop υπάρχει από τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσεις το drive του ενισχυτή κι αυτό γιατί τα εφέ χώρου (reverb, delay κλπ) μπαίνουν συνήθως μετά την παραμόρφωση.. Αν εσύ θα χρησιμοποιείς το drive των πεταλιών δε θα έχεις πρόβλημα.. Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται στην περίπτωση ts-9 + drive ενισχυτή..

Μια ερώτηση ωστόσο... Γιατί να πάρεις το tubescreamer από τη στιγμή που το msd telegun είναι (απ ό,τι ακούγεται) εξαιρετικά ευέλικτο? Έχεις καταλήξει στο ότι το ts θα σου δίνει παραμοεφώσεις που θα αδυνατεί να σου δώσει το msd?


Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλη χωρις FX Loop
« Απάντηση #5 στις: 28/06/09, 21:00 »
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας

Καταληξα σε tubescreamer επειδη ειναι Overdrive και λογω του ειδους της μουσικης που παιζω χρησιμοποιω σχεδον μονω overdrive.Συν του οτι ακουσα πολυ καλα λογια και το δοκιμασα και μου αρεσε.Επειτα το msd το παιρνω για πιο Metal κομματια που μπορει να πουμε και το tubescreamer ή ο ενισχυτης μονο δεν με καλυπτουν.Μαλλον το msd θα το παρω αργοτερα και πρωτα θα παρω το tubescreamer.Εσυ μου ειχες πει οτι το ts9 ειναι πολυ καλο booster σε λαμπατο



Φιλε Faser.Αυτη λογο χωρου και χρηματων ειναι η καλυτερη επιλογη που μπορω να κανω.Τον ακουσα επισης και μου αρεσε.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλη χωρις FX Loop
« Απάντηση #6 στις: 29/06/09, 10:01 »
Βασικα με ενα overdrive "χτιζεις" πανω στο υπαρχον drive του ενισχυτη κ αυτο απο μονο του ειναι λογος να τα διαχωρισεις απο οποιοδηποτε πεταλι στο καθαρο...Προσωπικα ζαχαρωνω τον TT εδω και καιρο αλλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν κανει για μεταλ, εκτος κ αν μιλαμε για καταστασεις static x, linkin park, rectifierοειδων μοντερνες καταστασεις. Σιγουρα δεν ειναι κ ο πιο ιδανικος βεβαια ακομη κ για κλασσικο μεταλ, αλλα μου βγαζει κατι το unique σε καθε κλιπακι που ακουω...

Το fx-loop σαν ελλειψη με ξενερωνει αφανταστα...παιρνεις ενα τετοιο ενισχυτη για να παιξεις με το drive του κ οχι για να κοπανας πεταλια...αν θελεις κατι τετοιο υπαρχουν κ αλλες ισως πιο ευελικτες επιλογες...Ελα μου ντε που οταν θελεις να παιξεις lead λες δε βαζω και ενα delay να γουσταρω?Που θα το βαλεις ομως??? Πουθενα στον ΤΤ...θα αναγκαστεις να παιξεις με πεταλακι dist κ πεταλακι delay στο καθαρο το οποιο αυτοακυρωνει το πρωτο σχολιο...

Αν παλι δεν εισαι και για Live, γιατι οχι blackstar ht-5???

Παντως ιδου ενα κλιπακι σχετικα "επισημο" (ο τυπος κανει demo τους ενισχυτες της orange αλλα ειναι πολυ βλακας...)


Ειναι boostarισμενος κανονικα με "overdrive" στο gain του. Ωστοσο τον εθαψα σαν ηχο γιατι ειναι χυμα και καθολου σφικτος για αυτα που παιζει...professional κιθαριστας. Ρε α παγαινε!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλη χωρις FX Loop
« Απάντηση #7 στις: 30/06/09, 15:59 »
Εσυ μου ειχες πει οτι το ts9 ειναι πολυ καλο booster σε λαμπατo
Ναι, φυσικά και είναι.. Αυτό που σου λέω πιο πάνω είναι να τσεκάρεις πρώτα μήπως σε καλύπτει από μόνο του το msd και αποφύγεις να αγοράσεις κι άλλο ντιστορσιονοϊδές πετάλι...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 20:41
από dodgevibe
8 Απαντήσεις
4193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/06, 19:45
από poll_18
FX loop

Ξεκίνησε από profsokin Εφέ

17 Απαντήσεις
6549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 19:34
από Jezus
6 Απαντήσεις
4324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:02
από Jezus
1 Απαντήσεις
2648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/08, 05:17
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
2422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 22:16
από mace
3 Απαντήσεις
3005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 15:31
από Sbiblerubleb
pod II σε fx loop

Ξεκίνησε από Koursaros Εφέ

1 Απαντήσεις
2264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 18:58
από let me know 796
19 Απαντήσεις
7528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 17:22
από zeoy
19 Απαντήσεις
5795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/13, 16:41
από adr1anos